بیشتر دوست دارد تا سخنانی کوتاه بگوید تا طرفدارانش با او همراهی کنند. او سه‌شنبه شب در جمع هواداران خود در پنسیلوانیا حاضر شد و از همان ابتدا سعی کرد تا از دستاوردهای خود به نحوی تعریف کند که همه افراد حاضر در این گردهمایی او را تشویق کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، ترامپ گفت که دولت وی در حال احیای بزرگی در تولید امریکا و همچنین استقلال این کشور در بخش انرژی است. او گفت: ما دیگر هیچ نیازی به خاورمیانه نداریم. او گفت: کارگران ستون فقرات این کشور هستند و با این جمله بود که صدای امریکا، امریکا از زبان حاضران در این گردهمایی شنیده شد.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا امریکا دیگر به خاورمیانه نیازی ندارد. نکته اینجاست که اگر بخواهیم از یک جنبه و به لحاظ انرژی نگاه کنیم، امریکا شاید از لحاظ نفت خودکفا شده باشد که البته این موضوع هنوز جای سوال دارد. اما چشم‌انداز و نگاه استراتژیک امریکا تنها معطوف به خود است یا متحدان را نیز در بر می‌گیرد؟ آیا امریکا تنها نیازمند نفت خاورمیانه است؟ آیا سشایر متحدان امریکا که به لحاظ استراتژیک اهمیت بالایی برای این کشور دارند بدون نیاز از نفت خاورمیانه هستند و امریکا می‌تواند نیاز نفت این کشورها را تامین کند؟

واقعیت آن است که امریکا نمی‌تواند تنها چهاردیواری خود را ببیند و بگوید دیگر به خاورمیانه نیازی ندارد. امریکا با نهایت توان تولید نفت تا چه حد می‌تواند نیاز خود را بر طرف کند. اگر همین امروز را نگاه کنیم، امریکا با حداکثر توان روزانه حدود 12.3 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که قصد صادرات نیز دارد و در طرف مقابل نیز روزانه حدود 20 میلیون بشکه نفت مصرف دارد. این نشان می‌دهد حتی حرف ترامپ در خصوص نیاز به نفت هنوز صادق نیست و نمی‌توان به طور قطع امریکا را بی‌نیاز از خاورمیانه دانست. حتی امریکایی‌ها این توان را ندارند که نفت خود را به صورت کامل تامین کنند، چه رسد به اینکه بخواهند سایر متحدان را نیز از نفت خاورمیانه بی‌نیاز کنند. طبق آمار سال 2018 امریکا حدود 10 میلیون بشکه نفت خام به همراه میعانات گازی به صورت روزنامه وارد کرده است که 16 درصد آن از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین شده است. در ضمن اگر بگوییم امریکا تنها بخواهد خود را ببیند در بهترین شرایط می‌تواند نیاز خود را تامین کند و دیگر نمی‌تواند اقدامی قابل توجه در خصوص سایر متحدان انجام دهد و باید آنها نیز به شکل جداگانه به دنبال تامین انرژی و همچنین به دنبال امنیت انتقال انرژی به کشور خود باشند.

اما اگر از بعد دیگر بخواهیم به موضوع سخنرانی ترامپ بپردازیم آیا بی‌نیازی امریکا از خاورمیانه تنها معطوف به تامین انرژی است؟ واقعیت آن است که امریکا چه بخواهد چه نخواهد در مقطع کنونی به خاورمیانه نیاز دارد. شاید تنها موضوع مربوط به بحث انرژی نیست بلکه این امنیت منطقه است که امریکا بیش از انرژی و نفت به آن نیاز دارد.

مارکو کارنلوس دیپلمات سابق ایتالیایی در مقاله اخیر خود در میدل ایست‌ای مقاله‌ای را تحت این عنوان نوشته است که چرا ما به معماری امنیتی خاورمیانه نیاز داریم؟ او می‌نویسد، اوضاع تنش‌زا در خلیج فارس باعث می‌شود فضا به سمت یک درگیری بزرگ سوق پیدا ‌کند. از خروج امریکا از برجام و سیاست حداکثری فشار امریکا علیه ایران گرفته تا توقیف نفتکش‌ها و سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین امریکا می‌تواند خاورمیانه را با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه کند.

حدود یک قرن پیش مشابه چنین شرایطی در اروپا این منطقه را به جنگ جهانی اول سوق داد. در آن دوران به مانند امروز نیز هیچ کس ادعا نمی‌کرد که جنگ می‌خواهد. همه به توانایی خود در مدیریت تنش اطمینان داشتند اما با این وجود یک درگیری فاجعه‌بار رخ داد و با توجه به خلق و خوی رهبران کنونی جهان تصویر پیش روی آینده تاریک به نظر می‌رسد.

کارنلوس معتقد است بحران کنونی خلیج فارس حاصل یک تقابل گسترده‌تر است که ده‌ها سال است منطقه خاورمیانه را دربرگرفته است. با این حال یک فرض کاملا اشتباه وجود دارد که رفتارهای ایران در منطقه باعث اصطکاک مداوم در منطقه بوده است و معتقدند که امنیت و ثبات واقعی منطقه تا زمان عقب‌نشینی کامل ایران از مواضعش در منطقه امکان‌پذیر نخواهد بود.

اما واقعیت آن است که متحد اصلی ایالات متحده در خلیج فارس یعنی عربستان سعودی جنگ ویرانگرانه را در یمن آغاز کرد، کشور همسایه خود قطر را تحت محاصره قرار داد، نخست وزیر لبنان را گروگان گرفت، روزنامه‌نگار مخالف خود جمال خاشقچی را کشت و نسبت به اقدامات اسراییل در راستای مورد هدف قرار دادن مواضع ایران در سوریه ابراز خرسندی می‌کند.

او در ادامه می‌نویسد، امریکا هم‌اکنون سه سیاست متفاوت را در قبال ایران دنبال می‌کند، اولا رییس‌جمهور ترامپ ظاهرا قصد دارد با اعمال تحریم‌های شدید که می‌تواند دو کشور را به جنگ نزدیک کند دوباره به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران دست پیدا کند. اما در سوی دیگر وزیرخارجه مایک پمپئو قصد دارد رفتار ایران را از طریق اجرای یک برنامه 12‌بندی تغییر دهد و سوم جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ از این سیاست‌ها به علاوه تغییر رژیم در ایران نیز حمایت می‌کند.

در حال حاضر مشکل اصلی این است که دیگر یک روند منظم در واشنگتن برای تدوین و اجرای سیاست‌ها وجود ندارد و همانطور که ‌گری سیک بیان کرده سیاست ایالات متحده در مورد ایران باعث سرگیجه شده است. اما واقعیت آن است که این سیاست گیج‌کننده تنها مربوط به ایران نیست بلکه امریکا یک سیاست گیج‌کننده نسبت به منطقه دارد. چندی پیش دونالد ترامپ بیان کرد هرکسی نفت خود را از خلیج فارس تامین می‌کند باید امنیت آن را نیز خودش تامین کند که این موضوع خطاب به چینی‌ها بود. اما به نظر می‌رسد امریکایی‌ها نمی‌دانند چه امتیازی را به چین می‌دهند و پکن را وارد یک بازی بزرگ‌تر می‌کنند که به رقیب اصلی این سال‌های امریکا میدان بزرگ‌تری برای بازی می‌دهد. امریکا اگر بخواهد بزرگ باشد، نه می‌تواند از خاورمیانه بی‌نیاز باشد نه متحدان؛ پس صحبت از بی‌نیازی بیش از یک شعار انتخاباتی برای ترامپ نخواهد بود. اگر بی‌نیازی کامل است پس همین فردا امریکا می‌تواند همه نیروهای خودرا از خاورمیانه خارج کند. امتحان آن ساده است و باید دید چه کسی از این موضوع بیشترین آسیب را می‌بیند.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رفع توقیف نفتکش ایران چه تاثیری بر روابط آمریکا و بریتانیا خواهد گذاشت؟

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس بین الملل- مقام های جبل الطارق اخیرا تصمیم گرفتند تا نفتکش ایرانی توقیف شده "آدریان دریا 1( گریس 1)" را که ماه گذشته توقیف شده بود آزاد کنند. این نفتکش به اتهام نقض قوانین مجازات تحریم اتحادیه اروپا از طریق ارسال نفت به سوریه توقیف شده بود. تهران این اتهام را رد کرده بود. پس از آنکه دادگاهی در جبل الطارق تلاش کرد تا درخواست دولت آمریکا برای باقی ماندن نفتکش در توقیف را اجرایی کند، این تلاش شکست خورد چرا که آدریان دریا - 1 در نهایت رفع توقیف شد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ استدلال می‌شود که توقیف این نفتکش به دلیل ورود بریتانیا به طور مستقیم به منازعه آمریکا و ایران روی داد. در نتیجه، ایران نیز پس از توقیف نفتکش خود نفتکش دیگری را با پرچم بریتانیا به نام "استنا ایمپرو" با انجام عملیاتی ضبط کرد و دولت بریتانیا را تحت فشار قرار داد تا از خود واکنش نشان دهد.

"جرمی هانت" وزیر خارجه وقت بریتانیا اعلام کرد که باید ماموریتی تحت رهبری اروپا برای محافظت از حمل و نقل در خلیج فارس صورت گیرد. این پیشنهاد از سوی دولت "بوریس جانسون" نخست‌وزیر تازه بریتانیا رد شده است. در عوض، بریتانیا تصمیم گرفته برای پاسخ به تهدیدها، تغییری دوباره در سیاست خارجی خود در قبال امریکا دهد و به واشنگتن نزدیک شود.

سایت "لوب لاگ" درباره پیامدهای رویدادهای اخیر می نویسد: "آزادی نفتکش ایرانی می‌تواند تنش میان ایران و بریتانیا را اندکی کاهش دهد. این موضوع می‌تواند ایران را به این نتیجه برساند که اختلاف اصلی آن کشور با امریکا است و نه بریتانیا. تهران باید این واقعیت را در نظر گیرد که لندن هنوز هم از توافق هسته‌ای سال 2015 حمایت می‌کند؛ توافقی که ترامپ امریکا را از آن خارج ساخت.

به نظر می‌رسد که کاخ سفید از تصمیم آزادسازی نفتکش ایرانی که تنها چند ساعت پس از سفر "جان بولتون" مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا به لندن روی داد خوشحال نیست. وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به حکم دادگاه فدرال آمریکا مبنی بر توقیف این کشتی اشاره کرده است. برخلاف مقام‌های وزرات دادگستری امریکا که مدعی ارتباط نفتکش ایرانی با سپاه شده‌اند، مقام‌های جبل الطارق تصریح کرده‌اند که طبق قوانین اتحادیه اروپا آنان هیچ بهانه‌ای برای تمدید توقیف نفتکش نداشته‌اند".

این سایت در ادامه می‌افزاید: "جای تعجبی ندارد که دولت ترامپ مخالف آزادی نفتکش ایرانی بود. با این حال، این مخالفت فشار بر لندن را افزایش می‌دهد. در حالی که جانسون قصد دارد بریتانیا را تا 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند، لندن به طور فزاینده‌ای وابسته به حمایت آمریکا از خود خواهد شد. معاملات تجاری با واشنگتن مهمترین اولویت برنامه‌های پس از برگزیت برای بریتانیا خواهند بود. جانسون به همین خاطر می‌خواهد تنش میان داونینگ استریت و کاخ سفید را به حداقل ممکن برسند. با این وجود، او همزمان نمی‌خواهد بریتانیا را درگیر منازعه‌ای ناخواسته میان ایران و امریکا کند.

ترامپ برخلاف مخالفت‌اش با موضع "ترزا می" نخست وزیر سابق، از جانسون، جانشین او تقدیر کرده است. خطر واقعی آن است که "بوریس جانسون" پس از برگزیت هر آنچه ترمپ از او خواسته را اجرا کند؛ چرا که پس از برگزیت بریتانیا منزوی و ناامید خواهد شد و مجبور به نزدیکی به امریکا می‌شود. در مقابل، تصمیم مستقل جبل الطارق، امریکا را عصبانی کرده است".

این سایت در ادامه می‌نویسد: "تصمیم وزارت دادگستری امریکا برای توقیف نفتکش ایرانی نشان می‌دهد که واشنگتن تصمیم دارد خود برای ضبط نفتکش اقدام کند. ظاهرا تندروهای دولت ترامپ سعی دارند فشار بین‌المللی بر تهران را افزایش دهند. به همین دلیل بود که بولتون ماه گذشته توقیف نفتکش را "خبری عالی" توصیف کرد.

این یک آزمایش بزرگ برای نخست وزیر تازه بریتانیا است. او اگرچه از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند با این حال، باید در مرز باریک میان جلوگیری از دور کردن امریکا از خود از سویی و جلوگیری از تحریک ایران از سوی دیگر گام بردارد. ادامه این وضعیت می‌تواند به افزایش اختلاف میان بریتانیا و امریکا بیانجامد.

"ریچارد دالتون" سفیر سابق بریتانیا در تهران می گوید امریکا خواستار به صفر رساندن صادرات نفت ایران است و این سیاستی است که بریتانیا مخالف آن است. با این وجود، باید توجه داشت که مسائل مهمتری از جمله همکاری‌های نظامی، ناتو و روابط تجاری میان امریکا و بریتانیا وجود دارند که اولویت بیشتری نسبت به مسئله ایران دارند. واقعیت آن است که علیرغم آنکه ترامپ طرفدار جنگ نیست، این‌گونه به نظر می‌رسد که تندروهای اطراف او از جمله بولتون از تصمیم به جنگ حمایت می‌کنند. در نتیجه، دولت جانسون باید موضع محکمی اتخاذ کند و اجازه دهد که فشار امریکا سبب نشود تا لندن به سوی هرگونه درگیری غیرضروری کشانده شود. این تنها راهی است که می‌تواند در دوره پس از برگزیت سبب حفظ توازن و تعادل در سیاست بریتانیا با اتحادیه اروپا و امریکا شود.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: خاورمیانه خلیج فارس دونالد ترامپ امنیت منطقه

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایران دخالت نیروهای خارجی در تنگه هرمز را بی ثبات کننده دانست
 • ماریا لوئیزا: برای جلوگیری از اشتباه محاسباتی در خلیج فارس به گفت‌وگو نیاز است
 • امنیت ایران در منطقه خاورمیانه بی بدیل است
 • برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک حاضر در بورس
 • انهدام پهباد متجاوز آمریکا نقطه عطفی در تاریخ خاورمیانه شد
 • نوروزی: ائتلاف خلیج فارس محکوم به شکست است
 • دستور کار جدید ظریف در سفر به خاورمیانه و اروپا با دو طرح امنیتی/ صف آرایی طرح های امنیتی ایران و آمریکا در خلیج فارس
 • پوتین مهرماه به عربستان می رود
 • بازخوانی کودتای ۲۸ مرداد در رسانه های کشور
 • تولید گاز خاورمیانه از روسیه فراتر می‌رود
 • نگران افزایش تنش‌ها در خاورمیانه هستیم
 • برای نخستین بار در خاورمیانه؛ بلیت بازی‌های الهلال به صورت سالانه به فروش می‌رسد
 • تولید گاز خاورمیانه در سال 2019 میلادی از روسیه فراتر می‌رود
 • قهرمانپور:تهران باید تا قبل از انتخابات آمریکا با عرب ها گفتگو کند/اگر ایران موضوع اصلی کمپین2020 قرار بگیرد بسیار خطرناک است
 • (تصاویر) کودتای ۲۸ مرداد
 • حرکت دوباره نفتکش ایران سیلی به ابهت آمریکایی بود
 • تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه
 • ‌سیستان و بلوچستان از راه‌های امن دسترسی پاکستان به خاورمیانه
 • ترامپ رونمایی از معامله قرن را به بعد از انتخابات اسرائیل موکول کرد