آسایی با اشاره به انتخاب اردکان به عنوان پایلوت طب سنتی در نظام شبکه بهداشت گفت:در این راستا كارگروه مشتركی ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، « محمد آسایی اردکانی» در نشست بررسی نحوه ادغام خدمات طب سنتی و ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان با اشاره به سرعت توسعه و پیشرفت شهرستان اردکان گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی این شهرستان بیماری‌های ناشی از مسائل صنعتی و کارخانه‌ها و به‌ عبارتی‌دیگر بیماری‌های مرتبط با بهداشت حرفه‌ای است.

مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی افزود: شبکه بهداشت اردکان در سال 1364 به‌عنوان اولین شبکه نمونه از مجلس شورای اسلامی اعتبار لازم را دریافت کرد و الآن نیز پیشنهاد وزارت بهداشت این است که این شهرستان به‌عنوان پایلوت طب سنتی معرفی شود.

وی با تاکید بر اینکه گسترش طب سنتی را به تحریم‌ها نچسبانیم، اضافه کرد: اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم عامه مردم در مقابل آن موضع گرفته و اینکه باید اثربخشی طب سنتی را در اعتقاد خود ایجاد کنیم.

وی در ادامه شهرستان اردکان را به عنوان پایلوت طب سنتی در نظام شبکه بهداشت پیشنهاد کرد  و اذعان داشت: در این راستا کارگروه مشترکی از شبکه بهداشت و درمان، دانشکده طب سنتی و نماینده معاونت بهداشت و درمان و داروی دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شود که این کارگروه کار خود را در جهت تهیه برنامه زمان‌بندی ادغام طب سنتی در نظام شبکه را تنظیم خواهد کرد.

آسایی اردکانی گفت: تأکید این ادغام بر تغییر روش زندگی مردم خواهد بود و بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی هر انسانی با تغییر روش و سبک زندگی رفع می‌شود.

وی اظهار داشت: در این طرح بازنگری آموزش بهورزان توسط گروهی از مربیان مرکز آموزش بهورزی شهرستان اردکان با همکاری اساتید دانشکده طب سنتی و تهیه مستندات و مشاهدات اثربخشی طب سنتی در بهبود سلامت مردم با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی انجام شود.

مشاور وزیر بهداشت گفت: تهیه الگوی ارائه خدمات طب سنتی در سطوح مختلف و الگوسازی پیوند طب سنتی با طب نوین، دسترسی به داروهای گیاهی اصلی منطقه، بررسی چگونگی کیفیت ارائه خدمات طب سنتی به مراجعین و مشارکت مردم در این طرح و مشخص شدن تکلیف بیمه و طب سنتی از دیگر گام‌هایی است که باید در این زمینه برداشته شود.

وی در پایان ضمن تاکید بر همکاری شبکه بهداشت و درمان اردکان با دولت چین برای تبادل تجربه در زمینهٔ طب سنتی و مدیریت شبکه بهداشتی، گفت: این ارتباط بین‌المللی موجب خواهد شد که دانشکده طب سنتی اردکان به‌عنوان مرکز همکار با سازمان جهانی بهداشت در زمینهٔ طب سنتی انتخاب شود.

پایان پیام/449

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

با وجود هزینه‌های زیاد در حوزه دارو همچنان مشکل داریم/ تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان و معاونان وزارت بهداشت

بشیر خالقی (عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تشریح نشست وزیر بهداشت با کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس گفت: این نشست حول سوالات متعددی بود که نمایندگان مجلس از وزیر بهداشت داشتند. برخی از این سوالات در ارتباط با مشاهداتی بود که نمایندگان در شهرستان‌ها داشتند. البته در باره این پرسش‌ها پیش‌تر نامه‌نگاری و تذکراتی داده شده بود.

خالقی افزود: از موارد مطروحه در جلسه مربوط به خرید یک دستگاه مجهز پزشکی در شهر تبریز بود. قاعدتا یک دستگاه پزشکی نیازمند بیمارستان‌ها مجهزی نیز است، تا این دستگاه بتواند در مقابل تمام بیمارانی که مراجعه می‌کنند، پاسخگو باشد. سوال نمایندگان این بود که خرید چنین دستگاه پیشرفته‌ای چقدر با پیش‌بینی زیرساخت صورت گرفته است؟ 

سوال نمایندگان در رابطه با کارانه‌های پزشکان

نماینده مردم خلخال گفت: یکی از سوالات در رابطه با کارانه‌های پزشکان بود. اعداد و ارقامی که از سال ۹۳ در اختیار ما است با اعداد و ارقامی که در رسانه‌ها و از مجراهای بیرونی برای ما حاصل می‌شد، متفاوت است. براین اساس روی کارانه پزشکان مالیات وضع کردند.

وی گفت: در سراوان تنها یک پزشک جراح داریم. شاید کارانه این پزشک به دلیل انحصار مکانی او باشد که مثال زده می‌شود و می گویند کارانه خیلی بالائی دارد. 

خالقی در تشریح تشکیل کمیته نظارت از سوی کمیسیون بهداشت و درمان اظهار کرد: قرار بر این شده است که کمیته‌ای متشکل از اعضای کمیسیون وزارت بهداشت با جمعی از معاونان وزارت بهداشت به ویژه با حضور معاون درمان تشکیل شود تا درباره این موضوعات بیشتر رسیدگی کنند و حداقل اگر چنین مسائلی پیش آمد بتوانیم جوابگو باشیم. 

هزینه‌‌های زیادی در حوزه دارو شده است اما مشکلات هنوز وجود دارد 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: همچنین دارو و کمبود آن مورد بحث قرار گرفت، به ویژه از منظر این که هزینه‌های بسیاری در این حوزه می‌شود، اما همچنان یک سری نارضایتی‌ها وجود دارد. قرار بر این شد نمایندگان سوال کننده به ویژه ۳ نفر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی مجددا ارزیابی و پرسش کنند. همچنین با تمرکز بر دارو سیاست‌های وزارت بهداشت مورد بحث قرار گرفت. 

صدور پزشک به مناطق محروم عملا امر مشکلی است

 خالقی در ارتباط با کمبود پزشک در مناطق محروم گفت: در این نشست کمبود پزشک و موضوع پذیرش دانشجویان علوم پزشکی مورد بحث قرار گرفت. توضیح داده شد که صدور پزشک به مناطق محروم عملا امر مشکلی است، اما هستند افرادی که حاضرند با ارائه تعهد کار به مدت سه برابرِ زمان آموزش در مناطق محروم، به تحصیل ورود کنند، اما پذیرش تعداد دانشجویان هنوز به نتیجه نرسیده است و البته در مجلس موضع کمیسیون آموزش هم مدنظر است. 

خالقی افزود: اما اگر بخواهیم تعداد فارغ‌التحصیلان آینده را در نظر بیریم تعداد پزشکان ما کم نخواهند بود. بسیاری از دانشجویانی که تعهد داده‌اند تا به مدت سه برابر آموزش خود در مناطق محروم کار کنند، تا آن موقع فارغ‌التحصیل می‌شوند. 

استفاده پزشکان از کارتخوان قانون شود 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره استفاده پزشکان از کارتخوان گفت: چه ایرادی دارد پزشکان از کارتخوان استفاده کنند؟ یا چه اشکالی دارد این یک قانون باشد؟ البته صدا و سیما هم در این رابطه طوری برخورد کرد که انگار تمام افرادی که فرار مالیاتی دارند، پزشکان هستند و کس دیگری نیست، اما وجود کارتخوان در یک مطب و اینکه مشخص شود تعداد ویزیت‌ها و تعداد مراجعانش چقدر است، ایرادی نخواهد داشت. حداقل واقعیت‌ها به دست خواهد آمد. فردا نمی‌آیند و نمی‌گویند که پزشکان با اعداد و ارقام نجومی فرار مالیاتی دارند. پزشکان هم خوب است برای شفاف‌سازی کارتخوان بگذارند. 

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: نماز عید قربان عید قربان روزنامه کانون های فرهنگی هنری مساجد روزنامه ها استان همدان دعای عرفه شبستان یزد مسجد خبرگزاری شبستان شبستان یزد اردکان معاون وزیر بهداشت

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۱۶۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بایوجمی؛ طرحی برای احیا با تردید دلواپسان!
 • نگرانی خرم‌آبادی‌ها از سلامت لبنیات سنتی
 • بایوجمی؛ طرحی برای احیا، تردید دلواپسان!
 • پیشنهاد وزیر بهداشت برای گردآوری آثار ابن سینا از سراسر جهان‌؛ فراخوانی بین‌المللی می‌دهیم
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد شیراز شد
 • موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین
 • آغاز راهی پرثمر با دستان خالی/تولید لباس سنتی؛ از حسرت رونق کار تا صادرات مستمر
 • نبود تناسب بین پذیرش دانشجو و جذب افراد در رشته بهداشت/ استخدام شرکتی انگیزه کاری و امنیت شغلی را کاهش داده است
 • آمادگی کرمان برای پایلوت فوتسال جنوبشرق کشور
 • وزیر بهداشت فردا به فارس سفر می‌کند
 • داستان، نکات ارزشمندی به کودکان انتقال می‌دهد
 • یزد، پایلوت ایده های خلاقانه در مدیریت جشنواره ها
 • کیفیت پایین آب اردکان توجه ویژه برای رفع این مشکل را می طلبد
 • «سوره مهر» به عنوان ناشر برگزیده جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تقدیر شد
 • روایت «چرخ» از رابطه‌ی طب سنتی و پزشکی
 • منطقه سه شهرداری یزد پایلوت شهر دوستدار کودک
 • هفت غذای سنتی استان اردبیل به ثبت ملی رسید
 • مهارت تهیه ۷ غذای سنتی در اردبیل به ثبت ملی رسید
 • درخواست وزارت بهداشت از شهرداری تهران برای کمک به زیرساخت‌های سلامت/ حال پایتخت خوب نیست