نشریات دانشجویی به عنوان نماینده نگاه و اندیشه دانشجویان حرف‌های شنیده نشده زیادی دارند. گوشه و کنار نشریات به انتشار بخش‌های خواندنی هر نشریه می‌پردازد. به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نشریات دانشجویی به عنوان نماینده نگاه و اندیشه دانشجویان حرف‌های شنیده نشده زیادی دارند. گوشه و کنار نشریات به انتشار بخش‌های خواندنی هر نشریه می‌پردازد. این بخش مقاله انتخابی از آخرین شماره نشریه دانشجویی «هیوا» است.
سال ۱۳۶۶ بود؛ زمان ریاست جمهوری آقای خامنه‌ای و وزارت آقای پرورش. اولین بار بحث وجود سندی راهبردی برای آموزش و پرورش مطرح شد. بعد از شهادت شهید رجایی و به حاشیه رفتن تیم متفکر تعلیم و تربیت، انقلاب فرهنگی در آموزش و پرورش ناتمام به نظر می‌رسید. کتاب‌هایی که ردپای آموزش و پرورش فرانسه در آن به چشم می‌خورد و التقاط آنها با مضامین اسلامی ایرانی زیاد جفت‌ و جور نشده بود. رفته‌رفته ایرادات جدی‌تر می‌شد تا سال ۶۶ که پیشنهاد سندی راهبردی و بومی برای آموزش و پرورش مطرح شد.

انتخاب آقای خامنه‌ای به عنوان رهبر در بحبوحه‌ی اتمام جنگ و تعویض آموزش و پرورش در دولت هاشمی و انتصاب نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش همگی دست بر دست هم داد تا این موضوع در بایگانی تاریخ ثبت شده و برای مدت‌ها خاک شود. اگرچه رهبری سال‌های متمادی بر این مهم تأکید داشتند اما آموزش و پرورش روز به روز از ریل تولید به ریل تقلید متمایل‌تر می‌شد و هیچ نقشه‌ی راهی نبود.

این روند تا زمان وزارت حاجی بابایی ادامه پیدا کرد. مجموعه‌ی اقدامات نوین او گزارش پرملاتی می‌شود که در اردیبهشت ۹۰ خدمت رهبری ارائه می‌شود. صحبت‌های حاجی بابایی تمام می‌شود و سپس ایشان بازخوردی می‌دهند که حجت را بر همه تمام می‌کند: «لازمه‌ی این تحول یک الگوی مستقل و پیشرفته‌ی ایرانی اسلامی است که هدف این الگو نیز باید تربیت انسان‌هایی در طراز نظام جمهوری اسلامی باشد.»

آذر ماه همان سال از «سند تحول» رونمایی می‌شود. سندی که قرار است راهبردی برای تحول باشد. یک جلد مبانی نظری حدوداً ۴۰۰ صفحه‌ای که مبنای سند است و برای فهم سند لازم. یک سند و ۶ زیرنظام که تا آن زمان فقط یکی نگارش شده است.
اولین گام‌ها برداشته می‌شود. دانشگاه فرهنگیان دوباره قوت می‌گیرد. جریان تغییر کتب درسی و نظام آموزشی از ۴_۳_۵ به ۳_۳_۶ آغاز می‌شود اما ناگهان این روند کند می‌شود!
درحالیکه سندی راهبردی در کشور وجود دارد و سال‌های ابتدایی تولد خود را می‌گذراند، سندی برون‌مرزی بی‌ سر و صدا پا به عرصه‌ی وجود می‌نهد!


جلسات مربوط به سند تحول تقریباً متوقف شده است و از آن طرف شخصی در ارکان اصلی دولت، دستورات صریح برای همکاری در اجرای سند ۲۰۳۰ به سازمان‌ها و ادارات مختلف ابلاغ می‌کند. جلسات کمیته‌ی اجرایی سند ۲۰۳۰ رونق می‌گیرد و عجیب آن است که در همین کمیته اسامی افرادی به چشم می‌خورد که در لیست بلندبالای دست‌اندرکاران سند تحول نیز نامشان وجود دارد.

سوالی به وجود می آید: چرا جریانی در کشور چنین پرتوان از ابتدای انقلاب تا کنون مانع بومی‌سازی آموزش و پرورش است؟!

سرانجام با غفلت همان کسانی که می‌توانستند مانع باشند، خود رهبری ورود می‌کنند. بعد از صحبت‌های ایشان عده‌ای به تب و تاب می افتند. اشتباه استراتژیک دیگری صورت می‌گیرد که ناشی از عدم آگاهی‌ست. جریانی که بعد از تذکر جدی رهبری، طلبکار شده است. از درون قشر نخبگانی آموزش و پرورش نیست! برای همین است که تمام دغدغه‌ی جریان معترض خلاصه می‌شود در گزاره‌های جنسی سند ۲۰۳۰!
باز هم سیاست، آموزش و پرورش را در خود می‌بلعد. همانطور که سند تحول را به نام سند احمدی نژاد زده‌اند، حال ۲۰۳۰ را هم سند روحانی قلمداد می‌کنند و این مسئله مصادف می‌شود با انتخابات ۹۶.

همان اشتباه مذکور، راه را برای توجیه سطحی باز می‌گذارد. وجدان جامعه از خود می‌پرسد: «آیا تربیت جنسی بد است؟»
طرفداران می‌گویند: «ما این یک بخش را اجرا نمیکنیم.» دعوایی عبث صورت می‌گیرد. مخالفین ۲۰۳۰، سند تحول را هم درست نمی‌شناسد و باز هم قشر نخبگان در سکوتی مرگ‌آور است.
پیش‌تر که می‌رویم ایرادات دیگری وارد می‌شود. اجرایی بودن یا نبودن، دینی بودن یا سکولاریسم؟

رهنمون های رهبری ایرادات اصلی سند را معلوم میکند: «اولاً شایسته نیست کشوری که تمدن ۷۰۰۰ ساله دارد، کشور‌های خردِ تازه به دوران رسیده برایش نسخه بپیچند.
ثانیاً غرب می‌خواهد دنیا را تک قطبی کند و راهکارش این است که فکرها به هم نزدیک شود. چه بستری بهتر از آموزش و پرورش می‌تواند این خدمت را به دهکده‌ی جهانی بکند؟! دهکده‌ای که کدخدایش دولت‌های استکباری‌اند...»
سال ۹۸ هم در دیدار با معلمان تأکید می‌شود که: «آنها می‌خواهند توسط ۲۰۳۰ در داخل کشور برای خودشان سرباز تربیت کنند.»

ماجرا عمیق‌تر از «اجرایی بودن یا نبودن» است. کم‌سوادی اساتید مربوطه در دانشگاه فرهنگیان، جدی نگرفتن موضوع سند توسط قشر تصمیم‌ساز و نخبه و خیانت عده‌ای خاص باعث می‌شد نه معلمین، نه دانشجومعلمان و نه مردم، علت تقابل با ۲۰۳۰ را درست نشناسند و مهم‌تر آنکه با کتاب مقدس معلمین یعنی «سند تحول» بیگانه باشند؛ چنان که مسلمین با قرآن...!
و حال صحبت‌های نماینده دفتر تحکیم وحدت در دیدار رمضانی با رهبری سوال جدیدی ایجاد می‌کند. شاکله یا مبنا؟ کدام در اولویت است؟ اصلاً آیا این مسئله‌ای جدید است؟

خیر. دوباره به تاریخ برمی‌گردیم. دوران وزارت نجفی را در دولت هاشمی به یاد آوردید. شخصی «تکنوکرات» با عقاید پراگماتیسمی. وی بدون توجه لازم به مبانی به دنبال شاکله است. برای همین است که با نگاهی ویژه به آموزش و پرورش شرق آسیا، بدون آنکه به بررسی فرهنگ کار و اشتغال در کشور بپردازد، از مدارس فنی-حرفه‌ای و کارودانش نسخه‌برداری ناقصی می‌کند که باعث می‌شود هم‌چنان پس از سال‌ها آموزش و پرورش ما درصد رضایت مطلوبی از این مدارس نداشته باشد؛ چرا که وقتی فرهنگ کار در کشور ما با ژاپن متفاوت است، بدیهی است که باید نسخه‌ی ما نیز برای مدارس حرفه‌محور متفاوت باشد.

برعکس آن هم در دوران خاتمی با وزارت آقای حاجی اتفاق می‌افتد. مبنا لیبرالیسم است که باید از نظر دولت در همه جوانب مدیریتی وارد شود. اما شاکله چگونه دیده شده است؟ چقدر روی شاکله فکر شده است؟ مثالی از آن دوره، حذف مربی پرورشی از مدارس است که نقد و نظر پیرامون آن در این بیان نمی‌گنجد.
آموزش و پرورش ما از شاکله‌ی بی‌مبنا و مبنای بی‌شاکله ضربه‌های زیادی خورده است. چنانچه مبنایی باشد و عزمی برای شاکله، مسیری رو به جلو ترسیم می‌شود اما عکس آن صادق نیست.

سند تحول در مبنا قوی است، اما در شاکله نقدهایی بر آن است که اولاً طبیعی‌ و ثانیاً لازم است‌.
هرچند که باید به این نقدها توجه کرد اما آیا برطرف نمودن این نقدها باید باعث توقف و مانع اجرا شود؟

قطعاً خیر؛ اصلاح و اجرا دو جریان موازی و هم‌زمانند.
فراموش نکنیم که بهترین سندها در بستر اجرا، اشکالات اساسی‌شان پیدا می‌شود.

در پایان، حال که محیط آموزشی ما آنطور که باید نتوانسته سند تحول را برایمان روشن سازد، وظیفه‌ی اطلاع درباره‌ی آن از گردن ما ساقط نمی‌شود و چه‌بسا اعتراضات صنفی که چاره‌ی آن اجرای سند باشد!
پس علیکم به قرائت و شناخت سند...

طاهره ملک‌‌علی‌پور دانشجوی کارشناسی رشته دبیری ریاضی

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:

عکس جدید نگار جواهریان

اجرای جنجالی فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی+فیلم

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو شد +سوابق

کلیدواژه: سند 2030 نشریات دانشجویی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۱۷۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

ابلاغ فعالیت‌های مدارس در نیمه اول شهریور

مشاور وزیر در اجرای سند تحول و رئیس دبیرخانه شورای هماهنگی و اجرایی سند تحول گفت: در سال تحصیلی جدید فعالیت‌های مورد انتظار از مدارس را بر اساس برنامه ابلاغی وزارت آموزش‌ و پرورش در سال ۱۳۹۸ که مستند به برنامه اجرائی سند تحول در طول برنامه ششم توسعه است، تنظیم و به مدارس ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا مددی اظهارکرد: برنامه سال ۹۸ که طی بخشنامه ۹۳۷۳ در تاریخ ۲۷ فروردین ابلاغ‌ شده است، در سه سطح ستاد، استان و منطقه ذیل برنامه زیر نظام‌های شش‌گانه سند تحول تدوین ‌شده است، مبنای و ملاک تمام ارزیابی‌های کمی و کیفی آموزش‌ و پرورش در سال جاری است.

مددی با اشاره به نقش و موقعیت تأثیرگذار مدرسه در نظام تعلیم ‌و تربیت گفت: مدرسه در سند تحول کانون اصلی تعلیم ‌و تربیت، جلوه‌ای از تحقق حیات طیبه، محل کسب تجربه‌های تربیتی، کانون تربیت محله، نقطه اتکا دولت و ملت، عامل پیشرفت و توسعه کشور، کانون عرضه خدمات و فرصت‌های تعلیم و تربیتی است. مدرسه محوری، رویکرد اصلی سند تحول است لذا تمامی تلاش‌ها معطوف به اجرای آن و افزایش  اختیارات مدارس باشد و همه پشتیبانی‌های لازم ازمدرسه به عمل آید تامدرسه به وظایف خود عمل کند.

مشاور وزیر در اجرای سند تحول افزود: وزارت آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی جدید باهدف کمک به تقویت مدیریت، ارتقای جایگاه و افزایش اختیار عمل مدرسه، همچنین با رویکرد پرهیز از برنامه ‌ریزی موردی و جزیره‌ای، انسجام در برنامه‌ریزی، توجه به ساحت‌های شش‌گانه تربیتی، توجه به اهداف مصوب دوره‌های تحصیلی و توجه به برنامه درسی ملی برنامه تکلیفی به مدارس ارائه نمی‌دهد بلکه یک بسته پیشنهادی از مهم‌ترین فعالیت‌های مورد انتظار از مدارس را تنظیم و به مدارس ابلاغ کند تا مدارس بر اساس نیاز و مقتضیات خاص خود با افزودن خلاقیت‌های درون مدرسه‌ای برنامه سالانه خویش را تهیه کنند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی آموزش‌وپرورش، مددی در پایان با تشکر از تلاش‌های همکاران مناطق در کارگروه‌های هماهنگی برنامه‌های براساس دوره‌های تحصیلی که در ۴ میز تخصصی، فعالیت‌های مورد انتظار از مدارس را تنظیم کردند، گفت: تنظیم فعالیت‌های مورد انتظار از مدارس در سال تحصیلی جدید تقریباً در حال نهایی شدن است و در دهه اول شهریور به تدریج از طریق مناطق به مدارس ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • مازندران رتبه دوم نخبگان نوپدید کشور را دارد
 • ۲۵۰۰ جامعه دانشگاهی مازندران تحت پوشش بنیاد نخبگان هستند
 • خیانت خواص و نخبگان و پیروی کورکورانه عوام واقعه عاشورا را رقم زد
 • حذف شرکتی که شاکله صنایع دستی را به هم ریخت/لزوم کاربردی شدن محصولات
 • ابلاغ فعالیت‌های مبتنی بر برنامه اجرایی سند تحول به مدارس
 • بیانیه جمعی از نخبگان در حراست از ابعاد الهی پدیده عظیم اربعین
 • زبان دوم را از چه زمانی به کودکان آموزش دهیم
 • مقطع ابتدایی تاثیرگذارترین دوره آموزشی و تربیتی
 • آغاز آموزش زبان ترکی در مدارس آذربایجان شرقی از مهر 98
 • شاکله قدرت دفاعی کشور حضور بسیجیان آموزش دیده است
 • برگزاری نشست توجیهی تدوین و ابلاغ راهنمای عمل مدرسه
 • آمار خروج نخبگان از کشور رو به نزول/ فراهم سازی تسهیلات مناسب برای واحدهای دانش بنیان
 • کتاب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش  در کرج رونمایی شد
 • پیگیری قضایی منتشرکنندگان آمار کذب مهاجرت نخبگان از کشور
 • گزارش رسانه خارجی درباره مهاجرت نخبگان صحت ندارد
 • آموزش زبان ترکی در مدارس آذربایجان شرقی
 • مددی: «دانش‌آموز» گوشت قربانی نیست
 • آغاز آموزش زبان ترکی در مدارس آذربایجان شرقی
 • بازار هدف گردشگری ایران 400 میلیون شهروند کشورهای همسایه است