مقابله با فرار مالیاتی از طریق حساب های اجاره ای و کارت خوان های بی هویت در دستور کار قرار گرفت و مدیر کل مبارزه با پول شویی سازمان مالیاتی از راه اندازی سامانه‌ای برای اعتبار سنجی حساب های بانکی به منظور مبارزه با پول شویی و فرار مالیاتی خبر داد.

آمار تا 40 هزار میلیارد تومانی که از میزان فرار مالیاتی در کشور منتشر شده است حکایت از وجود منافذ در قوانین و سیستم های اقتصادی در کشور دارد. یکی از این ابزارها که هم اینک نقطه ضعف آن برای پول شویی و فرار مالیاتی مشخص شده، حساب های اجاره ای است. بررسی ها نشان می دهد که از حساب های اجاره ای به دو صورت سوء استفاده می شود. اولین شکل سوء استفاده مربوط به استفاده از دستگاه های کارت خوان است.

 به نقل از مدیرکل مبارزه با پول شویی و مبارزه با فرار مالیاتی، هم اینک 4.3 میلیون مودی مالیاتی در کشور وجود دارد. با این حال، تعداد هفت میلیون کارت خوان در کشور داریم که معلوم نیست چه تعداد از آن ها واقعاً مربوط به مودیان مالیاتی است. خانی به ترفندهای فرار مالیاتی در این زمینه اشاره کرده و گفت: متاسفانه برخی فعالان اقتصادی به نام افرادی که از معافیت مالیاتی برخوردارند اقدام به دریافت کارت خوان می‌کنند یا این کارت خوان‌ها به نام منشی، کارمند یا افراد دیگر است که در این جا بحث فرار مالیاتی مطرح می‌شود.

به گفته وی، با وجود این مسئله، بانک مرکزی در صدد سامان دهی این حوزه با اختصاص شناسه یکتا برای دستگاه های کارت خوان است.

این بانک طبق قانون مکلف شده تا با همکاری سازمان مالیاتی در مدت یک سال (تا نیمه اسفند امسال) پایانه‌های کارت خوان و ابزارهای اینترنتی پرداخت را سامان دهی کند. در این زمینه، همه دستگاه‌های کارت خوان در کشور باید یک شناسه یکتا دریافت کنند و از آن تاریخ، هر دستگاهی که فاقد این شناسه‌ها باشد باید غیر فعال شود. وی افزود: با ارائه شناسه به دستگاه های پوز مشخص می‌شود که این دستگاه ها به صورت اجاره‌ای کار نمی‌کند و دستگاه پوزی که به نام منشی و ... باشد، غیر فعال خواهد شد.

اما شکل دیگر سوء استفاده از حساب های اجاره ای به صورت وکالت از صاحب حساب است که در این فرایند، عملاً حساب تصرف شده و از آن به صورت مستقیم سوءاستفاده می شود. مدیر کل مبارزه با پول شویی سازمان مالیاتی در این زمینه با اشاره به این که هم‌اکنون 500 میلیون فقره حساب بانکی در کشور وجود دارد، گفت: مشخص نیست این حساب‌های بانکی با چه هدفی و توسط چه افرادی استفاده می‌شود.

وی در خصوص سامان دهی این تعداد حساب بانکی در کشور گفت: در حال رایزنی هستیم تا اعتبار سنجی صاحبان حساب توسط بانک ها انجام شود. در این زمینه، بانک مرکزی سامانه‌ای راه اندازی کرده تا صاحبان حساب متناسب با نوع فعالیت‌شان اعتبار سنجی و متناسب با آن حساب شان رصد ‌شود. بر این اساس اگر این حساب ها خارج از اعتبار لحاظ شده، گردش مالی داشته باشند جزو دسته با ریسک بالای پول شویی یا فرار مالیاتی قرار می‌گیرند.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارسال شش پرونده فرار مالیاتی در هرمزگان به دادگستری

به گزارش خبرنگار مهر، شاکر رضا مریدی پیش از ظهر دوشنبه در آئین تقدیر از خبرنگاران که در سالن جلسات امور مالیاتی هرمزگان برگزار شد، اظهارداشت: پس از نفت، مالیات یکی از یکی از درآمدهای دولت محسوب می‌شود که امروز با وجود تحریم‌های ظالمانه مالیات نقش مهمی را برای تامین مخارج دولت ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: دشمن سعی دارد مانع پیشرفت تولید کشور شود و مانع از رونق آن شود اما با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص همه باید در راستای تحقق رونق تولید به صورت هماهنگ تلاش کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان تصریح کرد: یکی از سیاست‌های اخیر سازمان امور مالیاتی استان هرمزگان اجراب طرح جامع مالیاتی است؛ بر اساس این طرح با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و ایجاد ماده ۱۶۹ مکرر تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید اطلاعات حساب کاری خود را در اختیاز سازمان  امور مالیاتی قرار دهند.

مریدی ادامه داد: این عمل باعث وصول مالیات بر اساس عدالت خواهد شد و پروسه وصول مالیات را شفاف‌تر خواهد کرد. هر تراکنش بانکی منجر به وصول مالیات نمی‌شود و فعالیت‌های بانکی توسط اداره کل امور مالیاتی رصد می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان تشریح کرد: هر ساله برای هر استان درآمدی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای وصول تعریف می‌شود که اگر مازاد آن درآمد وصول شود؛ می‌توان ۵۰ درصد از درآمد را برای استان صرف کرد که اداره امور مالیاتی استان هرمزگان در سال ۹۷ موفق شد که ۱۱۹ درصد از این درآمد را محقق کند.

مریدی اظهار داشت: پنج درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت مستقیم به حساب خزانه واریز می‌شود، یک درصد نیز به وزرات بهداشت پرداخت خواهد شد و سه درصد باقی‌مانده نیز به دهیاری‌ها و بخشداری‌ها پرداخت خواهد شد.

وی اظهار داشت: افراد حقیقی و حقوقی برای راه‌اندازی فعالیت اقتصادی و انجام امور مالیاتی باید عملیات پیش ثبت‌نام کد اقتصادی را در سایت این سازمان ثبت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان گفت: اشخاصی که برای شفافیت مالیات خود هزینه‌های را پرداخت می‌کنند سازمان امور مالیاتی معادل آن هزینه را از مالیات قطعی همان سال یا سال آینده کسر خواهد کرد.

مریدی عنوان کرد: در گذشته تمام  استعلام و پاسخ‌های آن‌ها به صورت فیزیکی انجام می‌شد اما در حال حاظر تمام آن‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی اظهار دات: سامانه‌ای به نام ۱۵۲۶ وجود دارد تا هرگونه فرار مالیاتی گزارش و ابهام مالیاتی پاسخ داده شود، سازمان امور مالیاتی چه در زمان اداری و غیر اداری در این سامانه به تمامی شهروندان و مودیان مالیاتی پاسخگو خواهد بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از شش پرونده فرار مالیاتی مربوط به سال جاری به صورت مستند به دادگستری استان ارسال شده است که سرجمع بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان جرائم مالیاتی دارند.

وی ادامه داد: افراد پس از ابلاغ برگ قطعی، ده روز نسبت به پرداخت مالیات وقت دارند در غیر این صورت به صورت سیستمی اوراق به ادارات وصول اجرا ارسال خواهد شد و پس از سی روز عملیات اجرایی به صورت بازداشت اموال و ممنوع خروجی انجام خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان اظهار داشت: تا سال ۹۴ چیزی به عنوان جرم مالیاتی وجود نداشت اما از اول سال ۹۵ هفت مورد شامل جرم مالیاتی شناخته می‌شود و از طریق دادستان امور مالیاتی به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

مریدی ادامه داد: ممناعت از دسترسی مالیاتی، عدم انجام تکالفی مالیاتی مربوط به ارزش افزوده، تنظیم معاملات خود به نام دیگران، خود داری از انجام تکالیف قانونی و استفاده از کارت بازرگانی به نام افراد دیگر برای فرار مالیاتی از مهم‌ترین این موارد است.

وی اذعان کرد: با توجه به هماهنگی موجود میان سه قوا شکی نیست می‌توان فرارهای مالیاتی را به حداقل رساند.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان با ذکر این نکته که در سال گذشته ۱۱۹ درصد وصل درآمدهای مالیاتی در استان داشتیم، ابراز داشت: تمام مالیات اخذ شده استانی در سال گذشته دو هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان است که اگر تمام درآمد استان محقق شود مازاد برگشت خواهد شد در غیر اینصورت برگشت درآمد امکان پذیر نخواهد بود.

وی در خصوص فرار مالیاتی یکی از اعضای اتاق بازرگانی بندرعباس اظهار داشت: پس از بررسی مشخص شد است که کارت بازرگانی به نام شخصی صادر شده است که شرایط اخذ کارت بازرگانی را نداشته است به همیت جهت شکایت به دادگستری ارسال شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان با بیان این نکته که هنوز نتیجه دادگستری اعلام نشده است و پنج نفر در رابطه با این پرونده با قید وسیقه آزاد هستند، ادامه داد: مالیات با جرائم این پرونده بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است و انتظار می‌رود که در شهریور ماه نتیجه اعلام خواهد شد.

مریدی با اشاره به این نکته که از لحاظ حجم وصول مالیات در رتبه هفتم کشور قرار دادیم، گفت: هرگونه صدور مجوز و فعالیت‌های اقتصادی در سامانه  ۱۲۰ برای ما قابل مشاهده است و هر ماه یکبار این سیستم چک خواهد شد و مودیان به واحدهای مربوطه اعذام می‌شوند.

کد خبر 4696507

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۱۷۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی/ نظام هزینه درآمد اجرا می شود
 • تشریح اقدامات قوه قضاییه در راستای پیشگیری از کلاهبرداری با شگرد تماس تلفنی و هدایت سوژه به پای دستگاه خودپرداز/ پانزده هزار سیم کارت‌ مورد استفاده کلاهبرداران تلفنی با دستور مقام قضایی مسدود شد/ اعمال محدودیت برای افتتاح حساب جدید
 • پانزده هزار سیم کارت‌ مورد استفاده کلاهبرداران تلفنی با دستور مقام قضایی مسدود شد/ اعمال محدودیت برای افتتاح حساب جدید
 • کارتخوان خراب است، نقدی حساب کنید لطفا!/ روش جدید پزشکان برای فرار مالیاتی
 • موسوی: طبیعتا کوتاهی دولت به حساب اصلاح‌طلبان گذاشته می‌شود
 • فرار مالیاتی در ایران چقدر است؟/ ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی
 • فرار مالیاتی در ایران چقدر است؟
 • تعیین مالیات پزشکان باید بر اساس اظهارنامه مالیاتی انجام شود/دستگاه کارت‌خوان برای تعیین مالیات نیست
 • بارسلونا علاقه ای به روگانی نشان نداده است؛ یوونتوس همچنان برای خوان میراندا تلاش خواهد کرد
 • ۴۰هزار میلیاردتومان فرار مالیاتی درکشور
 • روایت خبرنگار تسنیم از مشکلات بیماران در خراسان جنوبی؛ حال ناخوش نوبت‌دهی در مطب پزشکان
 • ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در طرح اشتغال روستایی/ماندگاری دلار در کانال ۱۱ هزار تومان
 • اخذ ایزو 10002 برای رسیدگی به شکایات مشتریان توسط بانک سامان
 • مهلت مشاغل پزشکی برای نصب کارت‌خوان تا ۳۱ مردادماه است
 • ۳۵ درصد رشد درآمد مالیاتی در آذربایجان‌غربی مربوط به شناسایی فراریان است
 • هویت‌دار کردن حساب‌های بانکی اشخاص حقوقی تا پایان سال
 • اکیپ: سامان قدوس بازیکن امیدوار کننده آمیا است
 • از کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان سامان بازدید شد
 • لزوم نصب صندوق‌ها اخذ مالیات‌ در فروشگاه‌‌ها/ دریافت مالیات از قشر ضعیف و متوسط جامعه هنر نیست/ سوءاستفاده برخی مؤدیان از کارت ملی افراد نا آگاه برای فرار مالیاتی