خط ریلی حدود ۲۰۰ کیلومتری خواف–هرات در قالب چهار قطعه در حال احداث و تکمیل است که به گفته معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور؛ سه قطعه آنکه در تعهد ایران بوده تا پایان امسال به پایان می‌رسد.

به گزارش ایسنا، پروژه راه آهن خواف – هرات که از سالهای ۱۳۸۱ - ۱۳۸۲ استارت خورده است، دارای چهار قطعه بوده که سه قطعه آن از خواف تا ایستگاه شمعتیغ و پس از آن ایستگاه جونو در تعهد ایران است و قطعه چهارم که از این ایستگاه شروع شده و به هرات می‌رسد را افغانستانی‌ها متعهد به ساخت و بهره‌برداری از آن شده اند.

خط ریلی خواف – هرات علاوه بر آنکه از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر اهمیت دارد، از منظر اتصال کشور افغانستان از طریق شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران به آب‌های آزاد و حتی کشورهای اروپایی، اهمیت بسیار بالایی دارد و از سوی دیگر حمل و ترانزیت بار و کالا به کشور افغانستان و در ادامه به کشورهای شرقی آسیا نیز برای ایران می‌تواند بسیار مهم باشد.

راه آهن خواف - هرات از کجا می‌گذرد؟

پروژه راه آهـن خواف – هرات  به طول حدود ۱۹۱ کیلومتر، بصـورت یـک خطه، بـا سرعـت  ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای مسافری و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای باری، از کیلومتر ۲۴ راه آهن سنگان – تربت حیدریه  در نزدیکی ایستگاه خواف شروع و در منطقه نسبتاً کم عارضه و هموار پیش می‌رود. مسیر این راه آهن در کیلومتر ۱۲ جاده تایباد – خواف و در کیلومتر ۲۱، جاده معدن سنگان را بصورت زیرگذر قطع می‌کند. همچنین در کیلومتر ۳۸ الی ۴۲ از ارتفاعات خواجه انجیر عبور و در کیلومتر ۴۷ الی ۵۲ وارد منطقه کم عارضه و نسبتاً هموار می‌شود. از کیلومتر ۵۵ در مجاورت نوار مرزی قرارگرفته و در کیلومتر ۷۶ به مرز شمعتیغ می‌رسد. از همین تا ایستگاه جونو ۶۳ کیلومتر راه دیگر باید طی شود که البته این جزو سومین قطعه از قطعاتی است که ایران آن را ساخته به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

عباس خطیبی- معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- در این باره به ایسنا گفت: پروژه برون مرزی خواف - هرات یکی از بزرگترین پروژه‌هایی است که به دنبال آن هستیم تا پایان امسال آن را به بهره‌برداری برسانیم. این پروژه به دو بخش درون مرزی به طول حدود ۷۷ کیلومتر و بخش برون مرزی حدود ۶۲ کیلومتر تقسیم می‌شود و کار اجرایی آن تقریبا به استثناء ایستگاه شمعتیغ به پایان رسیده که با حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است.

وی افزود: قطعه سوم این خط ریلی در بخش برون مرزی قرار دارد که حدود ۶۲ کیلومتر است و عملیات ریل‌گذاری، پالاس ریزی و احداث ایستگاه‌اش انجام شده و عملیات تکمیل خط و جوش کاری باقیمانده که در دست اقدام است. البته این بخش را زودتر از این تاریخ هم می توانستیم به پایان برسانیم اما برخی مشکلات امنیتی در خاک افغانستان کار ما را با مشکل و تاخیر مواجه کرد و با توجه به این مسائل، درصددیم همه ۱۳۹ کیلومتر مورد تعهد ایران را به بهره‌برداری برسانیم.

معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور  با بیان اینکه این شرکت مجری پروژه خواف – هرات بوده و اعتبار مورد نیاز آن نیز از محل بودجه کمک به افغانستان در سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ مصوب شده است، ادامه داد: به صورت مرسوم عملیات احداث تا بهره برداری باید به صورت همزمان از سوی دو کشور اجرا می‌شد اما افغانستان مشکلاتی در تامین سرمایه‌اش داشت که به همین سبب کار اجرایی اش را هنوز آغاز نکرده است. البته امسال حرکت های خوبی کرده‌اند و با چند سرمایه‌گذار خارجی مذاکره کرده‌اند و تا جایی که اطلاع داریم و به ما وعده داده اند، می‌خواهند در صورت عملیاتی شدن کار تا حدود یک سال و نیم دیگر این پروژه را به اتمام برسانند.

خطیبی گفت: گرچه این پروژه هنوز از سوی افغانستان وارد مراحل اجرایی نشده است اما در صورت بهره‌برداری از فازهای ایرانی این خط ریلی، می‌توان از خواف تا ایستگاه جونو را با قطار طی کرد و پس از آن با توجه به ساخت جاده مواصلاتی از جونو تا هرات که از سوی وزارت راه و شهرسازی ساخته‌شده، بقیه را با وسیله نقلیه‌ی دیگری طی کرد که تقریبا ۶۰ کیلومتر است.

البته اخیرا خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرده بود که افغانستانی‌ها برای احداث بخش چهارم این خط راه آهن نیز از همکاری و سرمایه‌گذاری ایتالیا استفاده کرده‌اند و به نظر می رسد که این همسایه شرقی امسال مصمم‌تر به اجرای تعهداتش در این قرارداد دو طرفه است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ابتلای 296 نفر به تب کریمه کنگو در "هرات و کابل"

خبرگزاری میزان- وزارت بهداشت افغانستان از ابتلای 296 نفر به تب کریمه کنگو طی 7 ماه اخیر در کابل و هرات خبر داد و اعلام کرد از این تعداد 32 نفر جان خود را از دست داده‌اند. تاریخ انتشار: 10:28 - 28 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۴۲۱۸۵

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ شاه ولی معروفی، مسئول کنترل بخش بیماری‌های مسری وزارت بهداشت افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: 296 نفر طی 7 ماه اخیر تنها در کابل و هرات به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که از این میان تا کنون 32 نفر جان باخته‌اند.

به گفته وی، این آمار از ماه ژانویه سال جاری میلادی تا کنون ثبت شده و دربارۀ آمار مبتلایان این بیماری در دیگر استان‌ها اطلاعی در دست نیست.

«مراد مموزی»، سرپزشک بیمارستان عفونی کابل در همین خصوص گفت: تنها در 3 روز تعطیلات عید قربان ۲۵ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو به این بیمارستان منتقل شده‌اند.

مموزی افزود: از این 25 نفر ۲۰ نفر بستری شده و بقیه ترخیص شدند؛ بیشتر این بیماران اهل کابل بوده و تنها تعدادی از آنان اهل استان‌های دیگر از جمله قندوز، بلخ، غزنی، خوست و کاپیسا هستند.

این‌ها همه در حالی است که پیش از این، وزارت بهداشت افغانستان قبل از عید سعید قربان در خصوص تهدید بیماری تب کریمه کنگو به مردم هشدار داده بود.

به نوشته «رادیو آزادی»، وزارت بهداشت افغانستان از مردم خواسته تا در صورت مشاهده علائم مشابه بیماری تب کریمه کنگو بیمار را به سرعت به بیمارستان منتقل کنند.

گفتنی است تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی و عفونی است که فرد به دنبال درگیر شدن با ویروس‏‌ها علاوه بر خونریزی تب می‌کند.

علائم اولیه بیماری تب کریمه کنگو بسیار شبیه سرماخوردگی و آنفلوانزا است و شامل تب، لرز، سردرد، بدن درد، دردهای عضلانی و استخوانی، درد چشم و ترس از نور است.
این بیماری مسری و مشترک بین انسان و دام است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

در این میان مهم‌ترین راه انتقال بیماری تب کریمه کنگو تماس با دام آلوده و محصولات دامی است.
رعایت اصول بهداشتی هنگام ذبح دام و پرهیز از تماس با خون یا گوشت دام تازه ذبح شده از اصول جلوگیری از ابتلا به این بیماری مهلک به شمار می‌آید.

انتهای پیام/

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: خط آهن خواف هرات

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۱۷۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حرکت قطار خراسان جنوبی از ایستگاه دولت
 • افتتاح 6 ایستگاه جدید مترو تا پایان سال
 • افتتاح ۶ ایستگاه جدید خط ۷ مترو تا پایان سال
 • افتتاح 6 ایستگاه جدید خط 7 تا پایان سال
 • افزایش پرواز‌های آسیایی فرودگاه بین المللی مشهد
 • ◄ برقراری پرواز در مسیر مشهد- هرات
 • راه‌اندازی دو ایستگاه جدید مترو از فردا
 • ایستگاه‌های مترو بسیج و میدان محمدیه فردا راه‌اندازی می‌شوند
 • ایستگاه‌های مترو بسیج و میدان محمدیه از فردا راه اندازی می‌شود
 • راه‌اندازی ایستگاه‌های مترو بسیج و میدان محمدیه از فردا
 • وقتی تحریم مانع تلاش دولت برای عمران نیست
 • راه اندازی دو ایستگاه مترو در تهران
 • باغ و دریاچه هنر تهران با حضور شهردار به بهره‌برداری رسید
 • استفاده شهروندان از ایستگاه‌های متروی بسیج و میدان محمدیه از فردا
 • افتتاح کارخانه تولید بنتونیت در شرکت فولاد سنگان
 • مدیریت بناهای تاریخی هرات به شهرداری واگذار می‌شود
 • مهاجران افغانستانی قسطی از مرز رد می‌شوند
 • معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند
 • سودان|امضای نهایی سند قانون اساسی و اعلامیه گذار؛ تشکیل شورای حاکمیت اولین گام مهم