روزنامه خراسان در گزیده ای از این گزارش آورده است: با گذشت  ۱۵۰ روز از وقوع این حادثه گروه گزارش خراسان به منطقه اعزام شد  و طی گفت وگو با مردم آسیب دیده ومسئولان محلی، گزارشی از وضعیت عملیات گسترده بازسازی و اسکان بیش از ۲۱ هزار و ۱۰۲ واحد مسکونی را اکنون پیش روی مخاطبان خود قرار داده است.


مصائب ناز بی بی!
این‌جا روستای تازه آباد است؛ «ناز بی بی» مادر میان سالی که به دلیل فوت همسر علاوه بر پسرش که معلول ذهنی است دو فرزند دیگرش را نیز سرپرستی می کند  در بالای آبادی کنار تلی از خاک ونخاله که پیش از سیل خانه نامیده می شد، چادر زده است. دغدغه اش مدام همین است که به سرپرست کارگران بگوید و خواهش کند مادامی که کار سقف خانه اش تمام نشده است سراغ خانه های دیگر روستا نروند.

نازبی بی می گوید: امروز بعد از معطلی چند روزه توانسته آن ها را برای ادامه کار ساخت به آن جا بیاورد و تاکید دارد که پسرش باید هفته ای دوبار حمام برود اما کارگران کند کار می کنند. از سویی دیگر پیمانکار احداث واحدهای روستا نیز با توضیح  این که کندی ها و توقف های کوتاه عملیات ساخت دلایلی چون حفظ استانداردهای ساخت، لزوم خشک شدن مصالح برای احداث سقف و پیوستگی در ساخت کلیه واحد های روستا را دارد، درعین حال در حضور ما به نازبی بی قول می دهد که سقف خانه اش تا هفته دیگر تمام می شود و برای آسودگی خاطر نازبی بی به او می گوید تا یک ماه دیگر پسرش در خانه حمام می کند.


تازه آباد تازه در حال آباد شدن است
در روستای تازه آباد  ۱۰۷ خانوار با جمعیتی حدود ۳۷۵ نفر سکونت دارند و ۱۰۲  خانواراین روستا خسارت دیده اند. طبق گزارش بنیاد مسکن ۷۲ خانوار این واحد های مسکونی نیازمعیشتی اعم از جبران خسارت های مادی اموال، ۵۳ واحد نیازمند تعمیرات ساختمان است  و ۴۷ واحد مسکونی باید از نو احداث شود.
عمده اهالی این روستای محروم  از هموطنان عزیزترکمن و بلوچ هستند، بسیاری از مردان این روستا کارگران فصلی اند  که  اکنون برخی از آن ها ترجیح داده اند کنار پیمانکاران بنیاد مسکن برای بالا بردن دیوارهای واحد احداثی خود بدون دریافت حقوق کار کنند. عده ای نیزدر این فصل سال برای یافتن کار به شهرهای همجوار رفته اند تا به گفته همسر و فرزندان شان که از داخل چادرهای امداد  نظاره گر عملیات آهسته و پیوسته  ساخت خانه های شان هستند پول در بیاورند.


شادی و غم  مادرعایشه
مادر «عایشه»  دختر شیرین زبان ترکمن که قرعه تکمیل اولین واحد احداثی روستا به نام آن ها زده شده است در حال بردن وسایل خود به درون خانه خوشحال و شادمان است. می‌گوید: خانه ام خوب است، پنجره ها شیشه دوجداره دارد و آرامش و امنیت بیشتری نسبت به خانه قبلی داریم. عایشه هشت ساله نقاشی اش را که در آن تصویری از یک مرد، زن و دختری با موهای بلند کنار خانه ای با سقف شیروانی  است، روی در خانه جدیدشان چسبانده است. بالبخندی که روی لب دارد نقاشی را به ما نشان می دهد و می گوید: "اینو من کشیدم". 


وعده برای پایان تعمیراتی ها
به گفته اهالی روستاهای آسیب دیده اطراف آق قلا و گمیشان نیز وضعیت ساخت خانه ها طی ماه جاری با سرعت بیشتری همراه بوده است. محسن جندقی رئیس سازمان بنیاد مسکن و شهرسازی آق قلا نیز در این باره به ما اعلام می کند که " کار واحدهای تعمیراتی تمامی روستاها و شهرهای منطقه پایان یافته است".به گفته وی طبق پیش بینی های  صورت گرفته کار سفت کاری کلیه واحد های احداثی تا آبان ماه پایان می‌یابد و بی تردید تا قبل از پایان یافتن فصل سرما هیچ خانوار روستایی در چادرها  نمانده است و همگی در خانه های شان ساکن می شوند.


 ۲۱ میلیون بلا عوض، ۶۵میلیون تسهیلات
محمد تقی زمانی نژاد مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان هم به خراسان می گوید که به طور کلی هر خانوار سیل زده روستایی تاکنون  ۲۱ میلیون تومان تسهیلات بلا عوض برای اجاره مسکن، معیشتی و ساخت مسکن دریافت کرده است و تا پایان کار ساخت واحد مسکونی شان نیز سرجمع ۶۵ میلیون تسهیلات بانکی با سود چهار درصد دریافت خواهند کرد.

وی می‌افزاید: برای خانوار شهری رقم اختصاص یافته هر واحد ۲۹ میلیون تومان بلاعوض و تسهیلات بانکی ۶۵ میلیونی است. جدای از این هزینه سیمان مصرفی، پروانه ساخت، نقشه و نظارت بر ساختمان ها رایگان است که این موضوع نیز کمک مالی ۱۵ میلیونی به حساب می آید.

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان تاکید دارد که راهبرد ما در روستاهای محروم گاهی این گونه است که در صورت لزوم ساکنان خانه های قدیمی را که درخواست تعمیر دارند ترغیب به تبدیل وضعیت از تعمیر به احداث کنیم و آن ها را به اصلاح کلی تشویق کنیم. در این زمینه بنیاد برای هر واحد احداثی روستا ۱۰ میلیون تومان و برای شهر ۱۲ میلیون تومان ارائه می دهد. براین اساس برای هر واحد احداثی تعداد ۱۶۰ پاکت سیمان رایگان و برای واحد های تعمیری هم ۲۰ پاکت از محل اهدایی رهبرمعظم انقلاب در نظر گرفته شده است که در طول عملیات ساخت به پیمانکاران ارائه می شود.


رفع چالش کندی کار
طبق اظهارات مردم سیل زده  آق قلا و گمیشان عملیات ساخت واحد های احداثی در این ماه نسبت به ماه قبل  با سرعت بیشتری در حال انجام است که به گفته مسئولان ستاد بازسازی بنیاد مسکن و شهر سازی این دو شهرستان دلیل آن مساعدت های تازه شهرداری برای تسریع در عملیات صدور پروانه ساخت به سیل زدگان است. طبق گفته مسئولان ستادهای بازسازی بنیاد مسکن در آق قلا، گمیشان و گنبد به خبرنگار خراسان روند ارائه خدمات در دو ماه نخست سال به دلیل تغییر مصوبه قبلی هیئت دولت که در فروردین با عنوان ارائه تسهیلات "جعاله" اتخاذ شده بود اما در اردیبهشت با موارد تازه آسیب دیده کشور با عنوان "قرض الحسنه" اصلاح و تصویب شد طی این دو ماه با کندی مواجه بود اما از خرداد امسال با  بالا رفتن سطح همکاری بانک ها و مسئولان شهری این مناطق این روند سرعت رضایت بخشی یافته است.


تازه ترین وضعیت عمرانی مناطق سیل زده
بنا بر آخرین گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تا لحظه تهیه این گزارش در استان گلستان هفت هزار و ۳۲۱ واحد مسکونی آسیب دیده شهری و  ۱۳ هزار و ۸۰۲  واحد روستایی مشخص شده است که از این میزان ۲۱۶۱  واحد در مرحله  آوار برداری، ۳۷۵۰ واحد در وضعیت پی کنی، ۳۸۳۲ واحد در موقعیت ایجاد فونداسیون، ۲۳۵۶  واحد در مرحله اسکلت، ۱۱۳۴ واحد  در موقعیت ایجاد سقف و ۱۲۱ واحد در مرحله دیوارکشی و بهره برداری  قرار دارد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اختصاص تسهیلات مسکن روستایی به سیل‌زدگان ایلام

 به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،  حبیب‌الله محبی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بازدید از روستا‌های سیل زده عرب رودبار گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان فاز دوم تسهیلات مسکن روستایی ابلاغ و برای پرداخت آماده است.

او افزود: در فاز دوم بیش از ۷ هزار خانه مسکونی ساخت و یا مرمت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:پرداخت ۳ میلیارد ریال بهزیستی به آسیب‌دیدگان از سیل

  از مجموع ۲۱ هزار و ۱۰۰ در‌خواست مردمی برای جبران خسارت سیل‌زدگان در استان، تاکنون کار ارزیابی ۱۲ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی و تجاری پایان یافته است. از این تعداد ۲ هزار و ۳۸۸ واحد احداثی و ۹ هزار و ۷۰۰ واحد تعمیری شناسایی شده‌اند.

انتهای پیام/س

سفر مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به ایلام

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: خسارت سیل گلستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۱۷۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکاپو برای آرامش پس از نیم قرن ناآرامی در سودان
 • نامزدهاي جوايز يازدهمين جشن مستقل سينماي مستند ايران معرفي شدند
 • نامزد‌های دریافت جوایز جشن مستقل سینمای مستند
 • معرفی نامزدهای جشن مستقل سینمای مستند ایران
 • مدرسه ملی زیست فناوری در دوره‌های تابستان و زمستان برگزار می‌شود
 • ثبت نام طرح ملی مسکن از شهریور ماه آغاز می‌شود
 • اعلام نامزدهای دریافت جوایز یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند
 • تورم زمین هم چرخش کرد
 • رهبر انقلاب زمستان اردیبهشتیِ سال ۵۷ را در کنار مردم جشن گرفتند +عکس
 • قیمت تمام شده مسکن در پایتخت، چند؟
 • ساخت و بازسازی ۲۰۸۷ واحد مسکونی در بافت های فرسوده مرکزی تا پایان دولت دوازدهم/ حل مشکل مسکن در ساوه با ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی
 • اتمام تعمیرات 5500 واحد خسارت دیده مازندران در هفته دولت/ تحویل واحدهای سیل‌زده مازندران تا پایان امسال
 • سهمیه استان مرکزی از طرح مسکن سازی دولت ۱۶هزار واحداست
 • اتمام تعمیر ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد سیل‌زده در گلستان / ۳۰۰۰ واحد جدید تا پایان شهریور بازسازی می‌شود
 • ۲ هزار و ۶۵۴ قرارداد بانکی ساخت مسکن محرومان منعقد شد
 • سری جدید «عصر جدید» زمستان امسال کلید می خورد
 • ساخت فصل دوم عصر جدید برای زمستان ۹۸
 • منتظر نباشیم سوپرمن مشکلات تهران را حل کند/ زمستان در این شهر نفس کشیدن سخت است
 • فصل جدید عصر جدید زمستان روی آنتن می‌رود/ طرفدار جدی برنامه ۹۰ هستم