فراخوان نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار به همت اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران منتشر شد. ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵ فرهنگی فرهنگ حماسه و مقاومت نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسیقی آواها و نواهای سرزمین ایران، یکی از تأثیرگذارترین گونه­‌های موسیقیایی و بستری مناسب برای ترویج فرهنگ ارزشمند ایثار است؛ لذا اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای ایثار را طراحی و برگزار می­کند، بدون شک تداوم این مسیر منجر به ترویج و غنای بیشتر فرهنگ ایثار خواهد شد.

اهداف برگزاری جشنواره:

شناسایی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار هنری ارزشمند در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ازخودگذشتگی(ایثار اجتماعی). بسط, تعمیق و ترویج هنر آوایی و آیینی با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت. ایجاد مجموعه (بانک اطلاعاتی) دستاوردهای هنری در حوزه فرهنگ مذهبی, آیینی و عاشورایی با رویکرد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت. گسترش زمینه­ های فکری و فرهنگی در جهت تولید آثار فاخر و ارزشمند هنری با هدف ارتقاء بینش و آگاهی جامعه به‌عنوان مخاطب اصلی این‌گونه از آثار هنری و ایجاد گفتمان­‌های اجتماعی در این زمینه.

بخش‌­های جشنواره:

جشنواره در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار خواهد شد.

الف- بخش رقابتی:

بخش رقابتی در سه گروه آواها، نواها و سرود برگزار خواهد شد.

1- آواها: شامل مولودی‌خوانی, مرثیه‌خوانی, توسل خوانی, بیت خوانی(ویژه شهدای نوجوان), منظومه خوانی, منقبت خوانی, پیشخوانی های تعزیه، موسیقی آوازی و .... در تمامی حوزه­ های موسیقی ایرانی(مقامی- ردیف دستگاهی) است.

2- نواها: این بخش شامل هم‌نوازی ساز و آواز در تمامی حوزه­های موسیقی ایرانی (اقوام- ردیف دستگاهی) است الزاماً باید با کلام همراه باشد.

3- سرود: بخش سرود در دو بخش، فرزندان شاهد و ایثارگر و بخش گروه های آزاد (سطح جوانان و نوجوانان) که شامل: گروه ­های سرود استان­های کشور و در رشته­ های: تکخوانی، تک‌نوازی، آهنگسازی, مربیگری, شعر و ترانه، همخوانی گروه برتر می باشد برگزار می شود.

گروه‌های سرود ویژه شاهد و ایثارگر می‌بایست؛ حداقل نیمی از اعضای گروه از جامعه هدف(فرزندان شاهد و ایثارگر) باشند. رده سنی گروه‌­های سرود در مقاطع راهنمایی و دبیرستان است. اعضای هر گروه باید ترکیبی از همان گروه سنی تعریف‌ شده باشند. گروه­‌های سرودی که تمام اجراکنندگان آن جامع هدف باشند در اولویت انتخاب خواهند بود.

4- گروه‌های مارش نظامی: این بخش شامل کلیه گروه‌های موسیقی مارش نظامی است که در نیروهای مسلح مشغول به فعالیت هستند.

ب- بخش غیر رقابتی:

مرور آثار تولید شده توسط اساتید: در این بخش دستاوردهای هنرمندان و ذاکران توسط هیئت‌داوران جشنواره مورد ارزیابی قرارگرفته و از هنرمندان برجسته ­ای که در این زمینه تولیدات هنری فاخر حوزه ایثار و شهادت داشته باشند، تجلیل خواهد شد.

شرایط عمومی شرکت در جشنواره:

شرکت‌کنندگان فقط می‌­توانند دریکی از بخش‌­های جشنواره شرکت کنند. تمامی هنرمندان می­ بایستی آثار خود را بدون ضبط حرفه‌ای و به‌صورت تصویری در قالب 4 نسخهDVD به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند. نوآوری در محتوای آثار ارسالی موردتوجه هیئت انتخاب و داوران جشنواره خواهد بود. آثار شرکت‌کنندگان نباید در جشنواره مشابه منطقه­ای و ملی حائز رتبه شده باشند. حداقل تعداد اعضای گروه­‌ها در بخش آواها و نواها باید دو نفر و حداکثر 10 نفر باشد. تصمیم درباره مواردی که در این مقررات پیش‌بینی‌نشده به عهده دبیرخانه جشنواره است. حق تدوین و انتشار آثار منتخب به نام افراد صاحب اثر در مجموعه(صوتی- تصویری- مولتی‌مدیا) برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است. شرکت‌کنندگان در این جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره بوده و عدم رعایت قوانین موجب حذف آثار خواهد شد.

نحوه ارسال آثار:

شرکت‌کنندگان می­‌بایست برای ثبت‌نام توسط سرپرست گروه به سایت جشنواره به آدرس www.navidshahed.com مراجعه و پس از ثبت‌نام کد رهگیری دریافت کنند.

شرکت‌کنندگان پس از ثبت‌نام و دریافت کد رهگیری می‌بایست از طریق پست سفارشی مدارک شناسایی اعضای گروه (یک قطعه عکس اسکن شده – تصویر کارت ملی – متن شعر و ترانه) را به همراه اثر خویش در قالب 4 نسخه DVD با درج کد رهگیری بر روی فرم ثبت‌نام تکمیل‌شده؛ فایل پی دی اف را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

نشانی دبیرخانه برای ارسال و یا تحویل آثار به‌صورت پست سفارشی: تهران – خیابان ملک‌الشعرای بهار شمالی - شماره 5 – ساختمان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران– طبقه 2 – اداره کل هنری صندوق پستی : 185- 15715

"گفتمان موسیقی دفاع مقدس" به گام یازدهم رسیدباید فاتحه موسیقی دفاع مقدس را بخوانیم

جوایز جشنواره:

الف-جوایز بخش آواها:

لوح سپاس + تندیس جشنواره + 7 میلیون تومان به 6 گروه برگزیده در بخش نواهای آیینی

ب- جوایز بخش نواها : (گروه‌های موسیقی ایرانی)

گروه برگزیده اول: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 15 میلیون تومان.

گروه برگزیده دوم: لوح سپاس + تندیس جشنواره + هدیه نقدی 10 میلیون تومان.

گروه برگزیده سوم: لوح سپاس + تندیس جشنواره + هدیه نقدی 7 میلیون تومان.

ج- جوایز بخش سرود به شرح جدول زیر است:

تکخوان برگزیده: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 2 میلیون تومان به همراه دو نفر به انتخاب هیئت داوران و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی.

آهنگساز برگزیده: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 3 میلیون تومان به همراه دو نفر به انتخاب هیئت داوران و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی.

مربیگری برگزیده: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 3 میلیون تومان به همراه دو نفر به انتخاب هیئت داوران و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی.

همخوانی گروه برگزیده: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 5 میلیون تومان به همراه دو نفر به انتخاب هیئت داوران و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی.

شاعر و ترانه‌سرای برگزیده: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره + هدیه نقدی 2 میلیون تومان به همراه دو نفر به انتخاب هیئت داوران و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی.

تقویم اجرایی جشنواره:

1- آخرین مهلت ارسال آثار و مراجعه علاقه‌مندان و ثبت‌نام در سایت نوید شاهد و دریافت کُد رهگیری 30 مهرماه 98

2- اعلام نتایج آثار منتخب 30 آبان ماه98

3- برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره در استان بوشهر آذرماه98

صفحه ثبت نام :http://navideshahed.com/fa/forms/101

انتهای پیام/

R1013186/P/S4,38/CT12 واژه های کاربردی مرتبط دفاع مقدس

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

نوحه‌خوانی مداح عرب در دیدار موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب + فیلم

کلیدواژه: دفاع مقدس دفاع مقدس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۱۹۴۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

نمایشگاه نقاشی‌های علی دالوند در خانه هنرمندان ایران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه نقاشی‌های علی دالوند جمعه ۲۹ شهریور در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

در این نمایشگاه تعداد ۳۵ اثر با تکنیک رنگ روغن با موضوعات طراحی فیگوراتیو، پرتره و طبیعت بیجان، برای مخاطبان به نمایش درخواهد آمد.

علی دالوند دارای کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه هنر است، وی هم‌چنین موفقیت هایی درخشان اعم از دریافت جایزه تشویقی از دوسالانه تصویرگری نامبوک - کره جنوبی ۲۰۱۵، منتخب نمایشگاه دوسالانه تصویرگری قلم طلایی بلگراد - صربستان ۲۰۱۳، برگزیده ششمین دوسالانه تصویرگری تهران، برگزیده جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در بخش تصویرسازی، برگزیده جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوان در بخش تصویرسازی، برگزیده هفتمین جشنواره تجسمی سوگواره عاشورایی در بخش تصویرسازی، برگزیده هجدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان در بخش طراحی – گرگان، نفر اول جشنواره هنرهای تجسمی دانشجویان سراسر کشور در بخش نقاشی را درکارنامه هنری خود دارد.

نمایشگاه نقاشی‌های علی دالوند جمعه ۲۹ شهریور ساعت ۱۷ در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا ۹ مهر میزبان علاقه مندان است.

کد خبر 4722021 فریبرز دارایی

دیگر خبرها

 • آمادگی نیروی هوایی ارتش برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین/انتشار فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی
 • فراخوان دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد منتشرشد
 • برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره ادبی شعر «نهال»
 • اعلام نتایج فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی تئاتر شهر در سال ۹۸
 • هدف از برگزاری رقابت‌های جام ایثار، قدرشناسی از جانبازان و شهدا است/ جام چهره‌ها را اواخر امسال برگزار می‌کنیم
 • غربال ثروتمندان؛ یارانه نقدی چه کسانی حذف شد؟ ارزش واقعی یارانه کم‌درآمدها چقدر است؟
 • ‌پایان مهلت ارسال آثار سومین جشنواره ملی «فیلم ایثار»
 • نخستین مدال جام ایثار به دختر شهید شیرودی اهدا شد
 • اهدای نخستین مدال جام ایثار به دختر شهید خلبان علی اکبر شیرودی
 • حفظ جایگاه شهدا و توسعه فرهنگ ایثار در جامعه ضروری است
 • حفظ جایگاه شهدا و توسعه فرهنگ ایثار در جامعه، ضروری و تعیین کننده است
 • انتشار فراخوان ساخت تندیس «شیرخدا»
 • فراخوان ایده‌های مسجدی / جایزه ویژه برای ۳۰ برگزیده
 • فراخوان ساخت تندیس «شیرخدا» منتشر شد
 • انتشار فراخوان ساخت تندیس «شیر خدا»
 • فیلم کوتاه هنرمند بوشهری در جشنواره بین المللی ترکیه برگزیده شد
 • عکاس ایرانی برگزیده جشنواره عکس «دیجی‌پیکس» هند
 • بخش رمان به جشنواره خاتم افزوده شد/ ترجمه آثار برگزیده در خارج از کشور
 • آغاز رقابت‌های مینی‌گلف جام ایثار از پنجشنبه