آئین بزرگداشت رهبر قیام سربداران شیخ حسن جوری در نیشابور برگزار شد.

به گزارش قدس آنلاین، فرماندار نیشابور شامگاه چهارشنبه در مراسم بزرگداشت شیخ حسن جوری رهبر قیام سربداران و روز فرهنگی روستای جوری نیشابور گفت: شیخ حسن جوری یکی از مفاخر فرهنگی نیشابور و نماد مقاومت در برابر ظلم است که پایه گذار حرکتی شد که اثرات و برکات آن تا به امروز ادامه دارد.

سعید شیبانی افزود: مراسم گرامیداشت این عالم مجاهد فرصت مناسبی برای پیوند فرهنگی نیشابور به عنوان زادگاه این بزرگمرد و میامی به عنوان مکانی که در آن مدفون است می باشد.

شهردار نیشابور هم در این مراسم گفت: پیام قیام مردمی شیخ حسن جوری وحدت و یکپارچگی است که توجه به آن لازمه جامعه امروز ماست.
علی نجفی افزود: امروز در سایه نظام اسلامی شاهد وحدتی هستیم که رهبران آزاده ای همچون شیخ حسن جوری با اهدای خونشان به دنبال تحقق آن بودند.  
وی اضافه کرد: همان طور که بر اساس آموزه های دینی مان اعتقاد داریم شهیدان زنده هستند هر فردی با آثارش شناخته و ماندگار است و بر همین اساس شیخ حسن جوری با قیام‌ در برابر  اختناق و استبداد مغولان سردمدار آزادی و آزادگی شد.

رئیس شورای شهر میامی هم دراین مراسم گفت: ظهور شیخ حسن جوری از این خطه نشان دهنده غنای فرهنگی و تبلور روح آزادگی در آن است.
عباسعلی اصغری افزود: مقبره این عالم بزگوار در روستای فرومد شهرستان میامی از افتخارات این شهرستان و امانتی از نیشابور نزد ماست.
وی اضافه کرد: امیدواریم  سال آینده شاهد برگزاری این مراسم بزرگداشت با حضور بزرگان روستای جوری و نیشابور در محل مقبره این عالم مجاهد و میزبان خوبی برای شما باشیم.

در پایان این مراسم تفاهم نامه همکاری فرهنگی بین شهرداری های نیشابور و میامی با هدف توسعه گردشگری و حمایت از مولفان و هنرمندان پدید آورنده آثار با محوریت شیخ حسن جوری امضا شد.

شیخ مجاهد نیشابور و رهبری دینی و معنوی قیام سربداران خراسان شهید حسن جوری در روستای جور، در حومه شهر تاریخی نیشابور، دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی را در مدارس علمی زادگاه خود به تحصیل علوم دینی پرداخت و به مقام استادی رسید و سپس با آگاهی از حضور عالم دینی و عارف بزرگ شیخ خلیفه مازندرانی به سبزوار رفت و به حلقه‌ مریدان وی پیوست.

پس از واقعه‌ حلق‌آویز و کشته شدن شیخ خلیفه در پی دسیسه متعصبان آنجا مریدان شیخ خلیفه مازندرانی به وی پیوستند و شیخ حسن جوری را به پیشوایی خود برگزیدند. شیخ حسن، با توجه به فضای موجود در سبزوار که در اثر تفرقه‌افکنی و ایجاد کشمکش‌های فرقه‌ای و مذهبی توسط فقیهان مخالف ایجاد شده بود آنجا را ترک گفت و برای تبلیغ تعالیم شیخ‌خلیفه و گردآوری مریدان بیشتر، به سفرهای تبلیغی پرداخت.

سفرهای تبلیغی آگاهی‌بخش شیخ حسن جوری، از نیشابور آغاز شد و در نقاط مختلفی مانند مشهد، ابیورد، خبوشان، عراق عجم، ماوراءالنهر، بلخ، ترمذ، هرات، خواف و قهستان و بازگشتی دوباره به مشهد و نیشابور ادامه یافت که جمع کثیری از اهالی نیشابور و سرزمین‌های دیگر، پیروان او شدند. اما سرانجام، به تحریک مخالفان و دشمنان، به دستور حاکم محلی خراسان –ارغونشاه- دستگیر و در قلعه طاق یازر زندانی شد.

 پس از چندی،  وجیه‌الدین مسعود امیر دوم سربداران با هدف بهره‌برداری از جایگاه و نفوذ معنوی این شیخ مجاهد در میان مردم خراسان، وی را از زندان یازر آزاد کرد و در پی این واقعه و آگاهی مردم از حضور شیخ حسن جوری در میان سربداران، مردمان شیفته‌ عدالت و دل‌آزرده از جور بیگانگان، فوج فوج به جنبش سربداران خراسان پیوسته و قدرت مردمی عظیم، پیرامون رهبری کاریزما و معنوی این مجاهد بزرگ شکل گرفت.

با این پشتوانه مردمی و رهبری معنوی، سپاه سربداری توانست بخش بزرگی از خراسان، نقاطی همچون اسفراین، جاجرم، بیارجمند، بسطام، دامغان و سمنان را از چنگ حاکمان ملوک‌الطوایفی وابسته به حکومت ایلخانی مغول‌نژاد آزاد کند.

در آغاز امر، وجیه‌الدین مسعود و حسن جوری، همداستان و هماهنگ بودند، اما خیلی زود دوگانگی پیدا شد. وجیه‌الدین و همفکران وی، به دنبال حکومتی توسعه‌طلب و مقتدر و شیخ حسن جوری و یارانش، خواهان برابری، برادری و تعدیل ثروت و در پی استقرار مذهب شیعه در همه شهرهای تحت تابعیت سربداران بودند.

عمق این اختلاف نگرش، در نبرد میان سربداران و آل‌کرت -که در هرات حکمروایی می‌کردند- در سال ۷۴۳ هجری رخ داد. گفته‌اند که در این نبرد -که به جنگ زاوه معروف است- فردی به دستور وجیه‌الدین مسعود، این مجاهد بزرگ را به شهادت رسانید.

در پی شهادت شیخ مجاهد حسن جوری، غلبه و برتری سپاه سربداران برگشت، نشانه‌های شکست نمودار شد، سپاه از هم پاشید و پراکنده گشت و وجیه‌الدین مسعود و همپیمانان و همراهانش به سبزوار بازگشتند.

ضربه‌ای که بر اثر دسیسه قتل این مجاهد شهید، بر جنبش سربداران خراسان وارد آمد به گونه‌ای بود که ضعفی بنیادین و دنباله‌دار را در دوام و قوام حکومت سربداران به همراه داشت تا جایی که آخرین امیر سربداران که نجم‌الدین خواجه علی مؤید در سبزوار مقبره و مزار شیخ حسن جوری نیشابوری و شیخ خلیفه مازندرانی که مورد توجه و زیارتگاه مردم و یاران این دو مجاهد شهید بود را مورد بی حرمتی قرار داد و زباله دان اهالی بازار ساخت.

 سرانجام و شوربختانه، یکی از بزرگترین جنبش‌های مردمی و شیعی ایران در سال ۷۸۳ هجری با تسلیم کردن حکومت سربداران توسط خواجه علی مؤید به تیمور گورکانی که ریشه نژادی مغولی داشت به فرجام غم‌انگیز خود رسید.

امروز آرامگاه مجاهد شهید –شیخ حسن جوری نیشابوری- در در ۸۵ کیلومتری شهر میامی و ۱۵۰ کیلومتری شاهرود، بر روی تپه‌ای در دو کیلومتری روستای "کلاته میرعلم فیروزآباد" حوالی روستای "فرومد" واقع است.

احتمال می‌رود که پس از آن بی‌حرمتی به آرامجای و زیارتگاه این مجاهد بزرگ، پیکر وی، به تدبیر یاران و پیروانش به محل کنونی منتقل شده است.

 فریومد همچنین میزبان آرامگاه ابن یمین فریومدی –شاعر دوره سربداران نیز هست.

جنبش سربداران خراسان و مجاهد شهید شیخ حسن جوری، با اینکه اهمیت، تاثیرگذاری و نقش‌آفرینی بسیار زیادی در تاریخ و تحولات سیاسی دوره‌های پس از خود تا دوران معاصر داشته است اما در میان عموم مردم، کمتر شناخته شده بود تا این که مرحوم دکتر علی شریعتی در آثار خود به این قیام شیعی اشاره کرد و پس از آن در اوایل دهه ۱۳۶۰ ساخته شدن و نمایش مجموعه‌ای تلویزیونی با نام "سربداران" از صدا و سیما داستان قیام سربداران خراسان و رهبری شخصیتی مجاهد به نام شیخ حسن جوری را در قالب سریالی برای میلیون‌ها بیننده ایرانی باز گفت و ایرانیان را با گوشه‌هایی از تاریخ کشورشان و همچنین جنبش آزادی‌خواهی دینی مبتنی بر مکتب راستین تشیع دوازده امامی در قرن هشتم هجری آشنا کرد.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

کلیدواژه: فرماندار نیشابور

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۴۹۵۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

شب خاطره شهید ماموستا محمد شیخ الاسلام در سنندج برگزار می شود

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: ساعت ۱۶:۳۰ روز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۹۸ و همزمان با دهمین سالروز شهادت ماموستا محمد شیخ الاسلام از روحانیون برجسته اهل سنت کردستان که دو دوره نماینده مردم شریف استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشتند با حضور شخصیت های ملی و استانی شب خاطره ای در محل سالن همایش های صدا و سیمای مرکز کردستان در سنندج برگزار می شود.

امین مرادی افزود: این برنامه آغازی بر همایش ملی شیخ الاسلام کردستان که ۲۰ آبان ماه ۹۸ همزمان با هفته وحدت در سنندج برگزار می شود، خواهد بود و تعدادی از دوستان، شاگردان این شهید جلیل القدر و شخصیت های ملی و استانی در باب شخصیت و خصوصیات فردی و اجتماعی ماموستا شیخ الاسلام خاطراتی را بیان و وجوه مختلف زندگی ایشان را مورد بررسی قرار می دهند.

وی با اشاره به جایگاه تقریبی ماموستا شیخ الاسلام و توجه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به این شهید چه در زمان حیات و چه در بعد از شهادت، اظهار داشت: فرمایشات معظم له در دیدار دست اندرکاران کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در خرداد ماه سال جاری در خصوص جایگاه والای این روحانی برجسته و همچنین پیام تسلیت معظم له در پی شهادت این شهید والا مقام و مطالب دیگری که در خصوص مظلومیت شهدای کردستان خصوصاً شهدای روحانی بیان فرموده اند، همگی در برگیرنده مقام و جایگاه والای علمی و شخصیتی شهید شیخ الاسلام است که باید در سطح ملی این ویژگی ها برجسته شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ادامه داد: برگزاری شب های خاطره از محوری ترین برنامه های حوزه هنری است که بسیار مورد تأکید رهبر انقلاب نیز بوده و بر همین مبنا و به منظور به تصویر در آوردن ابعاد شخصیتی این شهید والا مقام همایش ملی شهید شیخ الاسلام برنامه ریزی شده است که در زمان مقرر با حضور شخصیت های علمی و دانشگاهی و چهره های مطرح کشوری و استانی با برگزاری پنل های تحصصی و بررسی مقالات ارائه شده در سنندج برگزار می شود.

مرادی یادآور شد: ماموستا شیخ الاسلام از مروجین اصلی تقریب مذاهب اسلامی بودند و در طول حیات پربرکتشان در مقام یک روحانی و در مقام یک استاد دانشگاه و مدرس فلسفه اسلامی بر اهمیت این موضوع تأکید و در راه ترویج این اصل مهم و مبارزه با افراطی گری های گروه های به ظاهر اسلامی در ۲۶ شهریور ماه ۸۸ بعد از نماز مغرب و عشاء مصادف با ۲۷ رمضان در مقابل مسجد سید قطب سنندج به شهادت رسیدند.

وی از تمامی علاقه مندان دعوت کرد تا با حضور در این مراسم از مقام شامخ این شهید والا مقام ورحانی برجسته کردستان تجلیل به عمل آورند.

ماموستا محمد شیخ‌الاسلام، سوم فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود و تحت تعالیم پدرش قرار گرفت و در فضایی پرورش یافت که ۱۳ نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه‌های دینی به فعالیت مشغول بودند.

وی در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل علوم اسلامی پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۳۶ از سوی عالم و استاد بزرگ منطقه، ملاباقر، مجاز به تدریس و به‌ عنوان مفتی اعظم مذهب شافعیه در منطقه شناخته شد و پشتکار وی در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به ‌طوریکه جهت یادگیری مطلبی تا ساعت‌ها روی پاهایش می‌ایستاد.

ماموستا شیخ‌الاسلام قریب به نیم قرن از عمر خود را به تدریس و تربیت طالبان علم پرداخت که نتیجه آن را می‌توان در تربیت روحانیان و ماموستاهایی دید که همگی آنها از الگوها و نمونه‌های منطقه هستند و وی نزدیک به ۲۰ سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتی در حجره طلاب و هم در مدارس رسمی علوم دینی و کلاسیک به امر تدریس، تحقیق و تفحص پرداخت و حدود ۳۰ سال نیز در سنندج همزمان که سمت امام جماعت مسجد سید قطب را برعهده داشت به امر تدریس، تحقیق و پژوهش در مدارس دینی، آموزش و پرورش و دانشگاه‌های استان مشغول بود.

شیخ‌الاسلام شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، حدود ۲۰ سال در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و ۱۰ سال در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای سنندج و سقز و سایر دانشگاه‌های سطح استان به تربیت طلاب علوم دینی و دانشجویان مشغول بود و در فلسفه، فقه، اصول، تفسیر و سایر علوم اسلامی تبحر و مهارت خاصی داشت به‌ طوریکه در انجمن‌های علمی علوم اسلامی عضو فعالی بود و وی علاوه بر فعالیت‌های دینی و فرهنگی، در دوره‌های سوم و چهارم به ‌عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و همچنین در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ‌عنوان عضو فعالیت داشت.

کد خبر 4719401

دیگر خبرها

 • ۴۲۰ دانش آموز معلول زیرپوشش بهزیستی نیشابور است
 • آغاز عمليات اجرايي روکش آسفالت بلوار جانبازان نيشابور
 • دستگيري 2 سارق حرفه اي موتورسيكلت در نيشابور
 • نیشابور میزبان کارگاه پژوهشی تعزیه هنرملی ایرانیان
 • برگزاري کارگاه پژوهشي تعزيه هنرملي ايرانيان در نيشابور
 • آئین بزرگداشت سالگرد شهید هاشمی‌فر در بهبهان برگزار می‌شود
 • 10 هزار دانش آموز تحت پوشش بهزيستي نيشابور
 • ما مگر مذاکره کردیم که بین آمریکا و اروپا شکراب به ‌وجود بیاید؟ ما مذاکره کردیم که تحریم برطرف بشود
 • طلای تاریخی که رو به نابودی است + فیلم
 • سالگرد شهید امید نریمیسایی در باغملک برگزار می‌شود‌
 • آئین بزرگداشت سالگرد شهید امید حسینی در رامهرمز برگزار می‌شود‌
 • تشییع پیکر علامه مجاهد شیخ حسین کورانی در قم + فیلم
 • شب خاطره شهید حاج ماموستا شیخ‌الاسلام در سنندج برگزار می‌شود
 • مراسم بزرگداشت حجت‌الاسلام کورانی در قم برگزار شد
 • اجراي برنامه‌هاي بزرگداشت مقام امام سجاد(عليه‌السلام) در بيش از ۱۰۰۰ كانون هرمزگان
 • عالم مجاهد لبنانی در حرم حضرت معصومه(س) آرام گرفت
 • اگر نسبت به اروپا بی‌اعتمادیم، دلیل متقن داریم
 • تشیع پیکر علامه‌ مجاهد شیخ حسین کورانی
 • حفظ آمادگی جامعه و انتقال تجربیات از اهداف برنامه های بزرگداشت هفته دفاع مقدس است