به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شامگاه جمعه اول تیر امسال زن و مرد جوانی در میدان خراسان از اتوبوس شهری پیاده شدند که ناگهان زنی جوان متوجه به سرقت رفتن گوشی تلفن همراهش شد.

همین کافی بود تا ماجرای این جیب‌بری به ماموران پلیس تهران گزارش شود و با ادعا‌های این زوج مال باخته تحقیقات برای دستگیری عاملان این سرقت حرفه‌ای آغاز شد.

۲ زن مرموز
تجسس‌ها ادامه داشت تا این که ساعت ۱۰ صبح شنبه ماموران پلیس مترو از اقدام به جیب بری ناموفق یک زن در داخل واگن زنان مطلع شدند و با توجه به شناسایی سارق از سوی مسافران ماموران در ایستگاه مترو دروازه دولت اقدام به دستگیری زن جوان کردند.
زن مرموز سعی داشت خود را بی گناه معرفی کند که در همین لحظه زن جوان دیگری به سمت مامور پلیس و زن جوان رفت و با چرب زبانی سعی کرد برای فراری دادن زن جیب بر نقش آفرینی کند که ماموران به رفتار‌های این زن مشکوک شدند و او را نیز دستگیر کردند.

دو زن جوان در اختیار ماموران پلیس مترو قرار گرفتند و در حالی که ادعا می‌کردند همدیگر را نمی‌شناسند پلیس متوجه شد نام خانوادگی متهمان یکی است و جالب‌تر این که شماره تلفن همراهشان در گوشی‌هایشان ثبت شده بود.

ماموران مترو در ادامه تحقیقات متوجه شدند که یکی از زنان که فاطمه نام دارد از سارقان سابقه دار است درحالی که تیم پلیسی در حال بازجویی از متهمان بود یک پیامک به گوشی تلفن همراه فاطمه رسید که در آن نوشته شده بود گوشی تلفن همراهم را پس بدهید هرچقدر پول بخواهید به شما می‌دهم.

همین پیامک کافی بود تا راز سرقت‌های این دو زن جوان فاش شود، اما آن‌ها اصرار داشتند که بی گناه هستند و سیم کارت را از یک جوان خریده اند.

بیشتر بخوانید: روایت زن نجات‌یافته از چنگال مرد مزاحم/ مانتوهای تنگ و آرایش غلیظ کار دستم داد/ موتورسوار پلید پس از آزار و اذیت مرا تا سرحد مرگ کتک زد


گفتگو با زن جیب بر
فاطمه ۳۰ ساله که اعتیاد به ماده مخدر شیشه دارد ادعا می‌کند که تنها قصد کمک به دوستش را داشته و در ماجرای سرقت نقشی نداشته است..

اعتیاد داری؟
بله، سه سال است که شیشه مصرف می‌کنم..

چطور معتاد شدی؟
در زندان بودم که با هم سلولی‌هایم صمیمی شدم و بعد از آزادی همراه آن‌ها بودم و در کنار دوستانم شروع به مصرف شیشه کردم..

چرا زندان بودی؟
مجبور بودم، باید خرجی خانه مان را می‌دادم به همین دلیل دست به دزدی زدم..

شیوه و شگرد؟
به یک کلینیک رفتم و در آن جا کیف یک زن را سرقت کردم که خیلی زود هم دستگیر شدم..

الان به چه جرمی دستگیر شدی؟
دلم برای خانمی که دستگیر شده بود سوخت رفتم کمکش کنم که خودم هم گرفتار شدم..

مرجان را نمی‌شناسی؟
نه..

اما نام خانوادگی تان مثل هم است؟
خوب همشهری هستیم..

شماره تلفن همراهتان هم در گوشی هایتان ثبت شده است؟
در شوش زندگی می‌کنیم و بچه محل هستیم..

پس همدیگر را می‌شناسید؟
بله..

سیم کارت سرقتی همراهتان بود؟
همراه مرجان بود که او هم از یک نفر خریده و از سرقتی بودن آن اطلاع نداشته است.

هزینه اعتیاد و زندگی را از کجا تامین می‌کنی؟
یک هفته است که مواد را ترک کرده ام. قبلا در شیراز کار می‌کردم و بعد از ترک دوباره شروع به کار می‌کنم..

در شیراز چه کاری می‌کردی؟
خلاف می‌کردم.


اصرار بر بی گناهی
مرجان ۳۵ ساله که شوهرش به دلیل حمل مواد مخدر در زندان است می‌گوید که بی گناه است و برای شوهرش نیز دسیسه چینی کرده اند و او هم بی گناه است..

سابقه داری؟
نه..

الان چرا دستگیر شدی؟
یک سیم کارت از شوش خریدم و نمی‌دانستم سرقتی است..

به چه قیمتی سیم کارت خریدی؟
۱۵ هزار تومان..

چرا از آن جوان ناشناس سیم کارت را خریدی؟
چون ارزان می‌فروخت و اگر از کیوسک روزنامه فروشی می‌خواستم بخرم باید ۵۰ هزار تومان می‌دادم..

سیم کارت را برای چه می‌خواستی؟
برای پسرم که داخل لپ تاپش بگذارد و بازی کند..

پس وضعیت مالی خوبی داری؟
نه، پسرم مریض است و یک نیکوکار کمکم کرده تا پسرم را به بیمارستان ببرم و لپ تاپ برای پسرم خریده است..

شوهرت چرا در زندان است؟
پسرعمویم دسیسه چینی کرد و مواد داخل خودروی شوهرم گذاشت و پلیس او را دستگیر کرد..

یعنی شما، چون بی گناه هستید دستگیر می‌شوید؟
نه، شوهرم خودش نیز اعتیاد داشت.

خودت هم اعتیاد داری؟
نه، قرص اعصاب و روان می‌خورم.

بنا بر این گزارش، دو زن جیب بر برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس تهران قرار دارند.

زنانی که مهارت نه گفتن را ندارند
دکتر کاظم قجاوند جامعه شناس و استاد دانشگاه
به دنبال افزایش سطح توقعات و نیاز‌ها در جوامع شهری و صنعتی ممکن است برخی زنان با وجود داشتن همسر و خانواده برای رفع نیاز‌های مالی خود از روش‌هایی استفاده کنند که مطابق با هنجار‌های اجتماعی نباشد و همین موضوع موجب فروپاشی بنیان خانوادگی آن‌ها شود.

از دیدگاه جامعه شناختی گاهی اوقات برخی افراد برای رسیدن به اهداف شوم خود از روش‌ها و وسایل مختلفی استفاده می‌کنند که در بسیاری از موارد این شیوه‌ها و روش‌های دستیابی رفع نیاز در جامعه جرم تلقی می‌شود، متاسفانه به دنبال افزایش سطح توقعات غیرمنطقی و انتظارات برخی از زنان و نداشتن درآمد یا مهارت کافی برای اشتغال، آن‌ها روش‌های مجرمانه‌ای مانند سرقت را برای رسیدن به پول انتخاب می‌کنند.

جذب نشدن به بازار کار، عده‌ای از زنان را مجبور به سرقت می‌کند. برخی از آن‌ها هیچ تلاشی برای کسب درآمد حلال نمی‌کنند و می‌خواهند با روش‌های بزهکارانه به اهداف مادی خود برسند. این زنان در جیب بری و سرقت، حرفه‌ای می‌شوند و وقتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن درآمد هنگفتی را به دست می‌آورند دیگر برای یافتن شغل مناسب تلاش نمی‌کنند.

در واقع برخی از آن‌ها از پیامد‌های سرقت مطلع نیستند و دستگیری و تحمل محکومیت را جدی نمی‌گیرند و تصور نمی‌کنند محکومیت‌های طولانی در انتظارشان است. به همین دلیل عموما این دسته از زنان از نظر شخصیتی افرادی هستند که روش‌های هیجان مدار را به جای راه حل محور انتخاب می‌کنند و توانایی تجزیه و تحلیل پیامد‌های تصمیم گیری را ندارند.

این قبیل زنان مهارت نه گفتن را ندارند و تحت تاثیر دوستان خود به جرم و بزه روی می‌آورند و نمی‌توانند توقعات خود را محدود و به طور منطقی هزینه را با درآمدشان هماهنگ کنند و اغلب آن‌ها از حسادت و خشم بالایی هم برخوردارند.

درخور ذکر است، یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی زنان با وجود داشتن همسر و خانواده به این جرایم گرایش پیدا کنند، اعتیاد است. آن‌ها به دلیل تامین هزینه‌های اعتیاد شان به بزهکاری و سرقت روی می‌آورند.

منبع:خراسان

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

کلیدواژه: اخبار حوادث سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۹۱۸۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

سرقت لوازم منزل محله نازی آباد به ارزش 7 میلیارد ریال

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ علیزاده، در توضیح خبر گفت: در ساعت ۱۱:۳۰ روز دهم مرداد ماه امسال فردی طی تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، از وقوع سرقت منزلش و اموال به ارزش تقریبی ۷ میلیارد ریال توسط سارق یا سارقان به کلانتری ۱۳۰ نازی آباد اعلام شکایت کرد. بلافاصله مأمورین کلانتری به محل وقوع سرقت مراجعه و با تأیید خبر اولیه، پرونده با موضوع سرقت منزل تشکیل و جهت رسیدگی تخصصی حسب دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: من به اتفاق مادرم در طبقه اول یک ساختمان ۴ طبقه زندگی می‌کنیم و روز حادثه در نبود ما سارق یا سارقان وارد منزل شده و اقدام به سرقت اموال از قبیل: ۹۰۰ گرم طلا، ۴۸ قطعه سکه طلا، سه میلیون تومان وجه نقد و ۲۴ هزار دلار و چندین فقره اسناد ملکی نموده و متواری شده اند و در این رابطه به کسی مظنون نیستم.

بدنبال اظهارات مالباخته، کارآگاهان راهی محل سرقت شدند، در بررسی اولیه محل سرقت آثاری از تخریب در ورودی مشاهده نشد و مشخص بود سارق یا سارقان با استفاده از کلید وارد ساختمان شده اند، بررسی صحنه سرقت و آثار بهم ریختگی هم حکایت از ساختگی بودن صحنه سرقت داشت.

با مشاهده تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته بدست آمده از محل سرقت مشخص شد سارقان سه نفر بوده و با یک دستگاه خودروی پراید سفید رنگ متواری شده اند.

سرهنگ علیزاده در ادامه افزود: با جمع بندی اطلاعات بدست آمده توسط کارآگاهان، فرضیه سرقت منزل با برنامه ریزی قبلی، قوت گرفت.

در ادامه تحقیقات و بهره گیری از روش‌های علمی کشف جرم، کارآگاهان به شخصی بنام "سامان ۲۸ ساله" که از دوستان خانوادگی مالباخته بوده و به محل سرقت رفت و آمد داشته، مظنون شدند. با انعکاس موضوع به بازپرس پرونده دستور دستگیری سامان صادر گردید.

در تاریخ ۲۸ شهریور ماه سامان دستگیر و به پایگاه هفتم منتقل می‌گردد. در تحقیقات مقدماتی منکر هرگونه سرقت می‌شود. در نهایت با ارائه دلایل و مدارک غیر قابل انکار لب به اعتراف گشوده و اظهار می‌دارد: سرقت را به اتفاق دو نفر از همدستانش بنام‌های نادر و احد انجام داده است که بلافاصله در تاریخ ۲۹ شهریور هردو در مخفیگاهشان واقع در محدوده خانی آباد دستگیر شده و خودروی پراید مورد استفاده سارقین نیز کشف و توقیف شد.

بیشتر بخوانید: مرد عنکبوتی دستگیر شد

در بازجویی صورت گرفته از سامان وی در خصوص نحوه انجام سرقت گفت: چند سالی ست با مالباخته رفت آمد خانوادگی دارم و با توجه به آگاهی از اینکه مالباخته مقادیر زیادی وجه نقد، طلا و ارز در منزل نگهداری می¬کند، در فرصتی مناسب اقدام به سرقت دسته کلید شاکی نمودم و به همراه دو نفر از دوستانم با اطمینان از عدم حضور مالباخته، وارد منزل وی شده و اموال مذکور را از گاوصندوق خارج نموده و با خودروی پراید متعلق به احد متواری شدیم. اموال سرقتی را به فردی در غرب تهران به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان فروخته و پول حاصله را بین خودمان تقسیم کرده و صرف خوشگذارنی نمودیم.

بدنبال اظهارات سامان، کارآگاهان پایگاه هفتم با شناسایی مالخر، وی را در مخفیگاهش دستگیر نمودند. در بازرسی از مخفیگاه متهم ۲۰۰ گرم طلای آب شده سرقتی کشف و به پایگاه منتقل شد.

سرهنگ کارآگاه حمدالله علیزاده، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبرگفت: با توجه به دستگیری تمامی اعضای این باند سرقت و اعتراف صریح مجرمین با صدور قرار قانونی از سوی مقام قضایی جهت انجام تحقیقات تکمیلی و کشف سایر جرائم احتمالی در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرارگرفتند.

سرهنگ علیزاده در پایان به شهروندان توصیه نمود: در صورت نصب دوربین مدار بسته از دوربین‌های با کیفیت استفاده شده و حتما یکی از دوربین‌ها به منظور ثبت اطلاعات خودرویی که با آن اموال سرقتی جابجا شده در محل مناسبی در کوچه نصب گردد، استفاده از دوربین‌های مداربسته با امکان انتقال آنلاین داده‌ها به گوشی همراه شما این شرایط را فراهم می‌آورد که از هر نقطه‌ای در داخل یا خارج کشور به صورت آنلاین وضعیت منزل خود را تحت نظر و بررسی داشته باشید و در صورت مشاهده سارقین سریعا مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهید.
وی افزود: منزل شما محل سکونت شماست نه گاوصندوق اشیا ذیقیمت، لذا توصیه می‌گردد از نگهداری اموال با ارزش ریالی بالا در منزل خودداری کرده و از صندوق امانات استفاده کنید، در صورت نگهداری اموال گرانقیمت و وجه نقد در منزل به هیچ عنوان حتی در حضورنزدیک‌ترین اقوام و آشنایان نیز در این خصوص صحبت نکنید و از سپردن کلید به افراد غیر خودداری کنید.

سرهنگ علیزاده گفت: با توجه به اینکه سارقین برای سرقت اشیا قیمتی مستقیما به اتاق خواب مراجعه می‌کنند برای نگهداری اموال با ارزش خود در منزل جاساز داشته باشید و از قرار دادن آن‌ها در اتاق خواب یا رها سازی طلاجات در معرض دید خودداری کنید.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • افزایش ۲۷درصدی کشفیات سرقت در ایلام
 • بازداشت سارق میلیاردی طلا با 37 فقره سرقت در یزد
 • سرقت ۲۵۰۰ درپوش منهول فاضلاب اهواز در ۶ ماه
 • نخستین فراخوان نگارش داستان کوتاه «بفرمایید روضه» منتشر شد
 • فراخوان نگارش داستان کوتاه «بفرمایید روضه» منتشر شد
 • داستان سیستان همچنان باقی است
 • رنج پرداختن به امر مهیب و ایستادن بر لبه‌ واقعیت در داستان
 • شهادت امام سجاد(ع) هیأت کجا برویم؟
 • حسین منزوی فرزند غزل سرایی معاصر است
 • داستان کودکانه در مورد ارتباط با دیگران
 • حدیث روز/ دوست و همنشین و هشت حق او در کلام امام سجاد(ع)
 • دستگیری سارق اماکن خصوصی با ۱۵ فقره سرقت در بابل/ غرق شدن جوان ۲۴ ساله شهرکردی در بابلسر
 • شهادت امام سجاد(ع) هیأت کجا برویم؟+نشانی
 • فیلم/ مرثیه سرایی سالار شهیدان در آزادی
 • شهریار عباسی کارگاه داستان‌نویسی برگزار می‌کند
 • ۲ نقابدار با وینچستر وحشت را بر اسلام شهر حاکم کردند/ زن مطلقه شاه مهره عملیات سرقت از طلافروشی بود
 • همه افتخارات «آخرین داستان» ایرانی
 • 11 جایزه معتبر برای «آخرین داستان» ایرانی
 • همه افتخارات «آخرین داستان» ایرانی/ نبرد آفریدون و ضحاک جهانی شد