دکتر محمد بیطرفان رییس انجمن علمی و فناوری چاپ ایران شامگاه سه شنبه در نشست ضرورت هم افزایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت و عتف برای توسعه صنعت چاپ در دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه صنعت چاپ یک صنعت مادر، راهبردی، پیشرفته و در عین حال فرهنگی است گفت: ما به عنوان انجمن‌علمی فناوری چاپ ایران به همراه سایر دست اندرکاران صنعت چاپ به دنبال احقاق حق و ارتقا جایگاه این صنعت هستیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم کشورمان باید سهم خود را از بازار یک هزار میلیارد دلاری این صنعت بدست آورد.

بیطرفان همچنین ضرورت هم افزایی وزارت خانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت معدن و تجارت و علوم تحقیقات و فناوری بر همکاری و مشارکت این دستگاه ها با صنعتگران حوزه چاپ و تشکل های مرتبط مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: راه اندازی رشته های علوم و فناوری چاپ در مقاطع مختلف از سوی وزارت عتف یک ضرورت است.

وی گفت: انتظار داریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نیاز های صنعت چاپ بیش از گذشته توجه کرده و از انجام پژوهش های مهم و ملی در حوزه صنعت چاپ حمایت کند.

بیطرفان همچنین توجه وزارت صمت به بومی سازی فناوری در حوزه صنعت چاپ در راستای تامین بخشی از نیاز ها و محصولات مورد نیاز صنعت چاپ در کشور را یک اولویت دانست.

**ضایعات مربوط به صنعت چاپ باید مدیریت شود

دکتر جمشید شنبه زاده معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به بین رشته ای بودن صنعت چاپ گفت: این صنعت با حوزه ها و رشته های مختلفی مرتبط است و می تواند بسیاری از رشته های دانشگاهی، حوزه های صنعتی و همچنین تولید و صادرات را تحت تاثیر قرار دهد.

وی به ضرورت مدیریت صنعت چاپ در کشور اشاره کرد و گفت: توجه به مسائل زیست محیطی، نگاه علمی به مقوله چاپ و نزدیک کردن دو مقوله مهم  تولید و مصرف محصولات چاپی از مسائل مهمی است که باید دستگاه های ذی ربط با همکاری نهاد های علمی به آن توجه کنند.

شنبه زاده با اشاره به اینکه ضایعات مربوط به صنعت چاپ باید مدیریت شود گفت: آنچه که دانشگاه خوارزمی در طول دهه ها فعالیت خود با آن مواجه بوده نشر چاپی است که هیچگاه میزان تولیدات در این حوزه با مصرف آن هماهنگی نداشته و به نوعی تولیدات چاپی حوزه نشر بیش از مصرف آن بوده است.

 وی، ارتقا جایگاه رشته های دانشگاهی صنعت چاپ را یک اولویت عنوان کرد و گفت: تدوین و مصوب شدن رشته های دانشگاهی صنعت چاپ در دانشگاه های مادر می تواند پاسخگوی بسیاری از نیاز ها در تامین نیروی انسانی تحصیل کرده و دانش بنیان باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی بر تربیت نیرو های کارآمد و ارزش آفرین توسط دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : در حال حاضر نزدیک ۵ میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور در حال تحصیل هستند و این درحالیست که با پدیده مخرب بیکاری دانش آموختگان مواجه هستیم.

وی ادامه داد: بنابرین توسعه رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز جامعه و صنعت یک ضرورت است.

**اساتید دانشگاهی  آشنایی چندانی با فرایند عملی صنعت چاپ ندارند

علی اکبر طاهریان مدرس دانشگاه نیز در این نشست، یکی از مشکلات صنعت چاپ را قرار نگرفتن تجربه و دانش در کنار هم دانست.

وی خاطر نشان کرد: مشکل ما این است که پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ اهل تجربه و عمل هستند و اساتید دانشگاهی  آشنایی چندانی با فرایند عملی صنعت چاپ ندارند. در حالی که صنعت چاپ بین رشته ایست و باید هردوی اینها در کنار هم به توسعه صنعت چاپ بپردازند.

**تعامل سازنده بین دستگاهی در حوزه صنعت چاپ برقرار نیست

سید بدرالدین احمدی عضو ههیئت مدیره انجمن علمی فناوری چاپ ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه تعامل سازنده ای برای توسعه هم افزایی بین دستگاه ها برقرار نیست گفت: در حوزه صنعت چاپ خروجی یک دستگاه به عنوان ورودی دستگاه دیگر مورد استفاده قرار بگیرد در حالیکه این صنعت حتی در میان دستگاه های متولی آن هم تعامل هم افزایی و همکاری لازم را نداشته است.

وی افزود: بنابراین برای رسیدن به حایگاه واقعی این صنعت باید این چالش ها به فرصت تبدیل شود.

**ضرورت همکاری سه وزارتخانه فرهنگ، صمت و عتف برای توسعه صنعت چاپ

 حبیبی عضو هیئت علمی و مشاور رییس دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست با اشاره به سابقه یکصد ساله دانشگاه خوارزمی در کشور، از این دانشگاه به عنوان نخستین موسیه آموزش عالی کشور یاد کرد و گفت: دانشگاه خوارزمی در حال حاضر ۱۳ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد.

وی با اشاره به جایگاه صنعت چاپ و نقش آن در تحولات فرهنگی جوامع مختلف بشری اظهار داشت: هم افزایی و مشارکت همه دستگاه ها به ویژه متولیان علمی صنعتی و فرهنگی این صنعت شامل وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت و عتف برای توسعه این صنعت یک ضرورت است.

**تحولات رشته های صنعت چاپ نیازمند ورود دانشگاه های مادر 

سعید پورمهدیان استاد دانشکده پلیمر دانشگاه امیر کبیر بر ضرورت توجه دانشگاه های فنی و صنعتی به رشته های صنعت چاپ مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از مشکلات این صنعت این است که دانشگاه های مادر صنعت چاپ را جدی نگرفته اند.

 وی افزود: انتظار داریم وزارت های فرهنگ و ارشاد اسلامی، عتف و صمت با همکاری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به راه اندازی رشته های فنی ومهندسی با گرایش چاپ توجه ویژه داشته باشد.

پورمهدیان همچنین از اراده کمیسیون های آموزش و تحقیقات و کمیسیون اقتصادی مجلس بر راه اندازی رشته های چاپ در دانشگاه های مادر خبر داد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

روایت کتایون ریاحی از تصمیم و اقدامش به خودسوزی مقابل قوه قضاییه

بازداشت و عذرخواهی صبا کمالی، بازیگر زن سینما بخاطر پست اینستاگرامی‌ جنجالی‌اش+عکس

(تصاویر) کشف حجاب جنجالی زن عربستانی در ریاض

کلیدواژه: مجوز رشته جدید دانشگاه خوارزمی صنعت چاپ کمیسیون دائمی عتف

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۰۲۸۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

دنبال کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کالاهای صنعتی به کشور هستیم/ تسهیل در امور صنعت و تولید کشور امروز یک ضرورت است /بهبود فضای کسب و کار در وازرت صمت یک اولویت اصلی است

به گزارش خبرگزاری برنا ؛ رضا رحمانی در این جلسه اظهار کرد: خوشبختانه جلسات مستمری با حضور صنعتگران و تولید کنندگان مختلف کشور برای اطلاع از نظرات کارشناسی و پیشنهادات موثر آن ها در حال برگزاری است و در همین راستا تشکیل جلسه با کارآفرینان و صنعتگران جوان کشور برای اولین بار و دریافت نقطه نظرات آن ها می تواند ثمرات بسیار خوبی برای عرصه تولید کشور داشته باشد.

وی افزود: امسال با توجه به نامگذاری انجام گرفته از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال رونق تولید، علیرغم همه محدودیت ها یک فرصت مغتنم و به عبارتی یک فرصت استثنایی برای تولید کشور به وجود آمده است.

رحمانی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای امسال و در چارچوب محور های هفتگانه فعالیت های خود، 34 برنامه اساسی را در دستور کار همزمان قرار داده و در تلاش است تا با ایجاد یک اراده عمومی چه در حوزه ارائه خدمات از سوی وزارتخانه و چه در همراه کردن سایر بخش ها با حوزه تولید کشور، بهترین نتایج ممکن را به دست آورد.

وی اضافه کرد: یکی از دغدغه های ما در بخش صنعت طی سالیان اخیر نبود آمار و برآورد دقیقی از واحدهای فعال، نیمه فعال یا حتی راکد در کشور بود که در سال 97 و در قالب طرحی جامع این اطلاعات جمع آوری و مبنای برنامه ریزی وزارتخانه در سال جاری است.

امسال راه اندازی 2000 واحد صنعتی راکد در دستور کار است

رحمانی گفت: سال گذشته خوشبختانه شاهد بازگشت بیش از 1850 واحد صنعتی به عرصه تولید در سطح کشور بودیم که برای سال 98، در حدود 2000 واحد صنعتی راکد دیگر برای راه اندازی مجدد در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری و برنامه ریزی روی واحدهایی که امکان و ظرفیت توسعه دارند نیز در حال پیگیری مجدانه است و با توجه با تعداد بالای این نوع از واحدهای صنعتی در سطح کشور که در جهت خلاف منویات دشمنان هم در عرصه فناوری و هم در ایجاد بازار های جدید صادراتی توفیقات بسیار خوبی داشته اند، می توان شاخص مهم عملکردی آن ها را حضور مدیران و کارآفرینان جوان در راس کار عنوان کرد.

رحمانی ادامه داد: در بخش واردات نیز متناسب با تولیدات کشور و میزان تعمیق ساخت داخلی، کالاهای مشابه خارجی در مراحل مختلف ورود به کشور با ممنوعیت و محدودیت های تعرفه ای مواجه هستند و قطعا امسال با وجود تامین مناسب نیاز کشور به برخی اقلام کالایی ضروری در زنجیره تولید، اصل خودکفایی و تکیه بر توان و تولیدات داخلی در اولویت قرار دارد و مورد حمایت جدی وزارت صمت می باشد.

به دنبال بومی سازی حداکثری همه نیاز های صنعتی کشور هستیم

وزیر صمت اضافه کرد: تمامی برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت متناسب با توان داخلی پیش بینی شده و با عنایت به برگزاری اولین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل، خوشبختانه اطلاعات بسیار خوبی نیز از نیازهای صنعتی کشور به دست آمده و به دنبال بومی سازی حداکثری همه این نیاز ها هستیم.

رحمانی تصریح کرد: در بخش صادرات و یا بخش معادن که جزو برنامه های محوری فعالیت های وزارت صمت هستند فرصت های بسیاری شناسایی و در حال فعالسازی ظرفیت های بالقوه موجود هستیم که قطعا در ایجاد تحرک در بخش های مختلف تولید کشور کاملا اثر گذار خواهد بود.

وی افزود: در حوزه بازار ظرفیت های بسیاری در راستای فعالیت استارت آپ ها به وجود آمده که قطعا در همین چارچوب از ایده های نوین و خلاقانه همه جوانان و افراد خوشفکر استقبال و حمایت نیز می کنیم.

بهبود فضای کسب و کار در وزارت صمت یک اولویت اصلی است

وزیر صنعت، معدن و تجات گفت: برای اصلاح فضای کسب و کار و تسهیل روند دریافت خدمات، از سوی وزارت صمت گام های خوبی برداشته شده و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری این مهم در دستور کار ویژه قرار گرفته و در صددیم شرایط را تا حد بسیاری بهبود ببخشیم.

رحمانی تاکید کرد: دستمایه و هدف اصلی اقدامات و برنامه های وزات صمت، ایجاد رضایت عمومی و رضایت شخص مقام معظم رهبری در همه حوزه ها به خصوص در رونق تولید و همچنین اصلاح فرآیندهای موجود در تامین اقلام کالایی مورد نیاز مردم در بهترین شرایط ممکن است.

وی اضافه کرد: علیرغم همه تهدیدات و تشدید تحریم ها، امروز خوشبختانه مشکلات در حال کاهش و معضلات بخش صنعت سیر نزولی دارد و امید دشمن در تعطیلی تدریجی واحدهای صنعتی کشور نه تنها ناکام مانده بلکه با اطمینان می شود گفت که افق های جدیدی در حوزه تولید و صنعت کشور در حال نمایان شدن است.

رحمانی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که در ایجاد این شرایط خود صنعتگران و تولید کنندگان و همچنین مردم عزیز کشورمان نقش بسیار مهمی داشتند که امیدواریم با تداوم شرایط موجود و همراهی همه بخش های مسئول در حوزه صنعت کشور شرایط بیش از پیش بهبود یابد.

رحمانی گفت: در حوزه بازرگانی نیز برنامه های جامعی در دستور کار بوده که بزودی نتایج آن برای مردم مشهود خواهد بود که از آن جمله می توانیم به راه اندازی سامانه جامع تجارت کشور اشاره کنیم.

وی با اشاره به فرصت های خودکفایی در برخی بخش های صنعتی کشور، خاطر نشان کرد: در تامین برخی اقلام ضروری زنجیره تولید کشور در گذشته با تنگناهایی مواجه بودیم که امروز همزمان با اعمال محدویت های خارجی، توانمندی های داخلی ظهور و بروز یافته و در صنایعی همچون فولاد به خودکفایی رسیده در در بخش آلومینیوم نیز پیرو افتتاح چند طرح بزرگ و ایجاد مقدمات بهره برداری از چند واحد دیگر، نیاز به واردات در این بخش به حداقل ممکن خواهد رسید.

رحمانی تصریح کرد: تسهیل در امور مختلف حوزه صنعت، اعم از مالی و غیر مالی و همچنین مقررات زدایی و کاهش بوروکراسی زاید امروز یک ضرورت غیر قابل اجتناب کشور است و امیدواریم برگزاری جلساتی از این دست نقطه عطفی باشد در بهبود روند موجود و موجب همراهی سازنده تر همه بخش ها با بخش تولید کشور شود.

 

دیگر خبرها

 • جزئیات افتتاح دومین دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در تبریز/ پذیرش دانشجو در دو رشته داروسازی و علوم تغذیه
 • جزئیات ورود سازمان انرژی اتمی ایران به حوزه فناوری‌های نوین / تنظیم نقشه راه فناوری‌های کوانتومی
 • انعقاد تفاهم نامه جهت راه اندازی رشته تحصیلی حمل و نقل
 • رفاه مردم سمنان با توسعه گام به گام شبکه بهداشت و درمان
 • فراخوان جذب هیئت علمی وزارت علوم و ثبت نام متقاضیان ایثارگر
 • آغاز فراخوان جذب هيئت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
 • آغاز فراخوان جذب هیئت علمی وزارت علوم و ثبت نام متقاضیان ایثارگر
 • ◄ انعقاد تفاهم‌نامه جهت راه‌اندازی رشته تحصیلی حمل و نقل در مازندران
 • دومین دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در تبریز راه اندازی می‌شود
 • سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مازندران
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان مازندران سفر می‌کند
 • امکانات آزمایشگاه چاپ سه‌بعدی در اختیار پژوهشگران قرار گرفت
 • عاملی خبر داد: ضرورت تاسیس پارک‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه فرهنگ از سوی بخش خصوصی
 • رشته مهندسی ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد راه‌اندازی شد
 • چاپ ضمائم روزنامه قدس راهی جذب رضایت مخاطبان/راه حلی برای بقا
 • نشریات دانشگاهی سهمیه کاغذ ندارند
 • سراهای نوآوری نقشی تعیین کننده در ایجاد امنیت غذایی دارند/ راه‌‌‌‌‌‌اندازی تور نوآوری در پارک‌های علم و فناوری
 • راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری دانشگاهی در بین مراکز آموزش عالی علمی کاربردی آذربایجان‌غربی
 • راه اندازی اولین مرکز نوآوری دانشگاهی از سوی جهاد دانشگاهی در ارومیه