دکتر محمد بیطرفان رییس انجمن علمی و فناوری چاپ ایران شامگاه سه شنبه در نشست ضرورت هم افزایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت و عتف برای توسعه صنعت چاپ در دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه صنعت چاپ یک صنعت مادر، راهبردی، پیشرفته و در عین حال فرهنگی است گفت: ما به عنوان انجمن‌علمی فناوری چاپ ایران به همراه سایر دست اندرکاران صنعت چاپ به دنبال احقاق حق و ارتقا جایگاه این صنعت هستیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم کشورمان باید سهم خود را از بازار یک هزار میلیارد دلاری این صنعت بدست آورد.

بیطرفان همچنین ضرورت هم افزایی وزارت خانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت معدن و تجارت و علوم تحقیقات و فناوری بر همکاری و مشارکت این دستگاه ها با صنعتگران حوزه چاپ و تشکل های مرتبط مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: راه اندازی رشته های علوم و فناوری چاپ در مقاطع مختلف از سوی وزارت عتف یک ضرورت است.

وی گفت: انتظار داریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نیاز های صنعت چاپ بیش از گذشته توجه کرده و از انجام پژوهش های مهم و ملی در حوزه صنعت چاپ حمایت کند.

بیطرفان همچنین توجه وزارت صمت به بومی سازی فناوری در حوزه صنعت چاپ در راستای تامین بخشی از نیاز ها و محصولات مورد نیاز صنعت چاپ در کشور را یک اولویت دانست.

**ضایعات مربوط به صنعت چاپ باید مدیریت شود

دکتر جمشید شنبه زاده معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به بین رشته ای بودن صنعت چاپ گفت: این صنعت با حوزه ها و رشته های مختلفی مرتبط است و می تواند بسیاری از رشته های دانشگاهی، حوزه های صنعتی و همچنین تولید و صادرات را تحت تاثیر قرار دهد.

وی به ضرورت مدیریت صنعت چاپ در کشور اشاره کرد و گفت: توجه به مسائل زیست محیطی، نگاه علمی به مقوله چاپ و نزدیک کردن دو مقوله مهم  تولید و مصرف محصولات چاپی از مسائل مهمی است که باید دستگاه های ذی ربط با همکاری نهاد های علمی به آن توجه کنند.

شنبه زاده با اشاره به اینکه ضایعات مربوط به صنعت چاپ باید مدیریت شود گفت: آنچه که دانشگاه خوارزمی در طول دهه ها فعالیت خود با آن مواجه بوده نشر چاپی است که هیچگاه میزان تولیدات در این حوزه با مصرف آن هماهنگی نداشته و به نوعی تولیدات چاپی حوزه نشر بیش از مصرف آن بوده است.

 وی، ارتقا جایگاه رشته های دانشگاهی صنعت چاپ را یک اولویت عنوان کرد و گفت: تدوین و مصوب شدن رشته های دانشگاهی صنعت چاپ در دانشگاه های مادر می تواند پاسخگوی بسیاری از نیاز ها در تامین نیروی انسانی تحصیل کرده و دانش بنیان باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی بر تربیت نیرو های کارآمد و ارزش آفرین توسط دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : در حال حاضر نزدیک ۵ میلیون دانشجو در دانشگاه های کشور در حال تحصیل هستند و این درحالیست که با پدیده مخرب بیکاری دانش آموختگان مواجه هستیم.

وی ادامه داد: بنابرین توسعه رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز جامعه و صنعت یک ضرورت است.

**اساتید دانشگاهی  آشنایی چندانی با فرایند عملی صنعت چاپ ندارند

علی اکبر طاهریان مدرس دانشگاه نیز در این نشست، یکی از مشکلات صنعت چاپ را قرار نگرفتن تجربه و دانش در کنار هم دانست.

وی خاطر نشان کرد: مشکل ما این است که پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ اهل تجربه و عمل هستند و اساتید دانشگاهی  آشنایی چندانی با فرایند عملی صنعت چاپ ندارند. در حالی که صنعت چاپ بین رشته ایست و باید هردوی اینها در کنار هم به توسعه صنعت چاپ بپردازند.

**تعامل سازنده بین دستگاهی در حوزه صنعت چاپ برقرار نیست

سید بدرالدین احمدی عضو ههیئت مدیره انجمن علمی فناوری چاپ ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه تعامل سازنده ای برای توسعه هم افزایی بین دستگاه ها برقرار نیست گفت: در حوزه صنعت چاپ خروجی یک دستگاه به عنوان ورودی دستگاه دیگر مورد استفاده قرار بگیرد در حالیکه این صنعت حتی در میان دستگاه های متولی آن هم تعامل هم افزایی و همکاری لازم را نداشته است.

وی افزود: بنابراین برای رسیدن به حایگاه واقعی این صنعت باید این چالش ها به فرصت تبدیل شود.

**ضرورت همکاری سه وزارتخانه فرهنگ، صمت و عتف برای توسعه صنعت چاپ

 حبیبی عضو هیئت علمی و مشاور رییس دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست با اشاره به سابقه یکصد ساله دانشگاه خوارزمی در کشور، از این دانشگاه به عنوان نخستین موسیه آموزش عالی کشور یاد کرد و گفت: دانشگاه خوارزمی در حال حاضر ۱۳ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد.

وی با اشاره به جایگاه صنعت چاپ و نقش آن در تحولات فرهنگی جوامع مختلف بشری اظهار داشت: هم افزایی و مشارکت همه دستگاه ها به ویژه متولیان علمی صنعتی و فرهنگی این صنعت شامل وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت و عتف برای توسعه این صنعت یک ضرورت است.

**تحولات رشته های صنعت چاپ نیازمند ورود دانشگاه های مادر 

سعید پورمهدیان استاد دانشکده پلیمر دانشگاه امیر کبیر بر ضرورت توجه دانشگاه های فنی و صنعتی به رشته های صنعت چاپ مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از مشکلات این صنعت این است که دانشگاه های مادر صنعت چاپ را جدی نگرفته اند.

 وی افزود: انتظار داریم وزارت های فرهنگ و ارشاد اسلامی، عتف و صمت با همکاری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به راه اندازی رشته های فنی ومهندسی با گرایش چاپ توجه ویژه داشته باشد.

پورمهدیان همچنین از اراده کمیسیون های آموزش و تحقیقات و کمیسیون اقتصادی مجلس بر راه اندازی رشته های چاپ در دانشگاه های مادر خبر داد.

منبع: ایرنا

کلیدواژه: مجوز رشته جدید دانشگاه خوارزمی صنعت چاپ کمیسیون دائمی عتف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۰۲۸۸۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود و گوش یک بعثی را برایش هدیه فرستاد +تصاویر

مجازات اکبر طبری افکار عمومی را راضی می‌کند؟

عبور از بورس| عامل اصلی افزایش نرخ دلار در بازار ایران چیست؟

توزیع فیلم «آن شب» با بازی شهاب حسینی در آمریکای شمالی

خبر بعدی:

ترجمه «موسی» چاپ شد/شرح مختصر عهد عتیق و سیره موسای پیامبر

به گزارش خبرنگار مهر،‌ کتاب «موسی» نوشته گرهارت فون‌راد به‌تازگی با ترجمه فاطمه صبائی و محمد صبائی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۲ توسط انتشارات جیمز کلارک منتشر شده است.

این‌کتاب نما و طرح مختصری از الهیات عهد عتیق است که اگرچه عنوان «موسی» را بر خود دارد، اما به‌طور تمام به زندگی حضرت موسی (ع) نمی‌پردازد و نویسنده‌اش، زندگی موسی‌ (ع) را جزئی از سنت و تاریخ دین قوم بنی‌اسرائیل می‌داند. به‌این‌ترتیب نویسنده کتاب می‌گوید سنت‌ها و داستان‌های مربوط به حضرت موسی (ع) با وجود اهمیت فراوانِ شخصیت و حیات او، در اصل و اساس، قالبی برای طرح و روایتِ اعمال نجات‌بخش عظیمی است که خدا برای قوم خویش انجام داد.

گرهارت فون‌راد در فصل اول کتاب خود به معرفی کوتاه شخصیت حضرت موسی (ع) می‌پردازد و سپس طرح کلی کتاب مقدس را تشریح کرده و به موضوع انکشاف نفس خدا پرداخته است. انکشاف نفس خدا، به این‌ترتیب است که او در افعالش خود را می‌شناساند و افعال خدا برآمده از اراده او هستند. نویسنده کتاب پیش‌رو، در فصل اول و هنگام بررسی شخصیت حضرت موسی (ع)، با تکیه بر تاریخ سنت‌های مربوط به او، دو ویژگی بشری و مقام پیامبری و شفاعت این‌پیامبر را بررسی کرده است.

مترجمان این‌کتاب می‌گویند بدون هیچ‌انگیزه و هدفی برای تبلیغ دینی دیگر، و صرفا به‌خاطر کمبود منابع علمی معتبر فارسی در حوزه الهیات یهودی، دست به ترجمه این‌کتاب زده‌اند. دو مترجم این‌اثر می‌گویند، صاحب کتاب «موسی» یکی از دانشمندان معتبر و نامدار است که برخی مطالب کتابش، مخالف تصویر و تصوری هستند که قرآن از خدا، موسی (ع)، هارون (ع) و دین یهودیت ارائه کرده است. به‌این‌ترتیب پیش از شروع متن کتاب، این تذکر توسط مترجمان داده شده که مطالب این‌کتاب، صرفا بیانگر دیدگاه‌های یک عالم الهیات مسیحی است و در بعضی موارد، با تعالیم اسلامی همخوانی ندارد.

کتاب «موسی» ۵ فصل دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «موسای انسان»، «دعوت از موسی»، «فرامین اول و دوم»، «اراده الهیِ متجلی در شریعت» و «از وعده تا تحقق وعده».

در فصل اول کتاب، ۳ بخش «خشم موسی»، «موسی بنده خدا» و «مرگ موسی» آمده‌اند و دومین فصل کتاب هم دربرگیرنده این‌عناوین است: تجلی نام الهی، مانوح و فرشته خداوند، یعقوب در رود یَبّوق، به فصل نام خویش، قداست نام یهوه، افشای راز.

سومین فصل کتاب دو بخش «فرمان اول» و «فرمان دوم» را شامل می‌شود و در چهارمین فصل کتاب هم مخاطب با ۶ بخش «وضع قضاوت»، «دعوت به تقدس»، «سَبَّت»، «اراده خدا و قلب انسان»، «فرامین چونان نمود اراده فیض بخشِ خدا» و «رابطه جدید». ۵ بخش «از کتاب پیدایش تا کتاب یوشع»، «آوارگی در بیابان»، «شناسایی سرزمین [کنعان]»، «بالاق و بلعام» و «نتیجه» هم در پنجمین فصل کتاب آمده‌اند.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

گاهی چنین به نظر می‌رسد که سنت به‌عمد از مسیر خود خارج می‌شود تا بر ویژگی‌های انسانیِ سیمای این مرد بزرگ تاکید کند. یک ویژگی به طور خاص مشخصه موسی است. گاه خشمی شدید و لجام‌گسیخته در وجودش زبانه می‌کشد. تحت تاثیر همین خشم ناگهانی هم مردی مصری را به قتل می‌رساند که یکی از هموطنانش را کتک زده بود. این فوران مهارنشدنی خشم جرقه جریانِ خروج قوم اسرائیل از مصر نشد؛ بلکه فقط عمل خشونت‌آمیز کسی بود که هنوز ندای دعوت خدا را نشنیده بود. تنها نتیجه این عمل هم آن بود که موسی مجبور شد جلای وطن کند. اما حتی بعد از آن، هنگامی که خدا به او مرجعیت بخشید، این خشم شدید همچنان گهگاه  درون او فوران می‌کرد. وقتی موسی از کوه پایین آمد و شناعت پرستش گوساله زرین را دید خشمگین شد و لوحه‌هایی را که به سرانگشت خدا نوشته شده بود بر زمین انداخت و خرد کرد. او نمی‌خواست برای قومی که چنین عمیق غرق در بت‌پرستی شده است وحیِ فرامین دهگانه را به ارمغان بیاورد.

یک بار موسی چنان با خدا سخن گفت که بی‌حرمتی آشکار به مقام الهی بود. موسی به تنگ آمده بود. این مرد بزرگ زیر بار مسئولیت خویش فروشکسته بود؛ با خدا به جدال برخاست و آشکارا از او خواست که بار سنگینِ این مسئولیت را از دوش او بردارد.

این‌کتاب با ۱۱۱ صفحه‌، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 5026623 صادق وفایی

دیگر خبرها

 • ضرورت مشارکت شهروندان قیروکارزین در اهداء خون به نیازمندان حوزه سلامت
 • دهمین فصلنامه آزما با داستان‌های خارجی چاپ شد
 • آخرین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کرمان در ۲۸ شهریور
 • فوتی های کرونا در کرمان از مرز ۸۰۰ نفر عبور کردند
 • قربانیان کرونا در کرمان از مرز ۸۰۰ نفر هم گذشت
 • فوتی‌های کرونا در کرمان از 800 نفر گذشت
 • شمار جانباختگان کرونا در کرمان از مرز ۸۰۰ نفر گذشت
 • قوت نشریه موفق در فرم و محتواست/ سیاست کذاری باعث نظم در بستر نشریات دانشجویی است
 • از حواشی حضور مجازی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی تا ارائه ۴ سناریو برای حل آسیب‌های کنکور
 • چاپ بنر تصاویر اموات در الیگودرز ممنوع شد
 • کتاب «فلسفه اشراق» در سوریه ترجمه و منتشر شد
 • رد درخواست داوطلبان پذیرش از لیسانس توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه باید نسبت به آینده دانشجویان حساس باشد/ راه‌اندازی سامانه پژوهشیار و آموزشیار در راستای تبدیل زنجیره دانشگاهی به شبکه دانشگاهی
 • نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود
 • راه‌اندازی دفتر کنسولی در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان چه مزایایی خواهد داشت؟
 • رشد فناوری ارتباطات در قم سرعت بالایی دارد
 • جاذبه کتابخانه‌ها باید افزایش یابد/ ضرورت جلب افراد به کتاب از سنین کودکی
 • اجرای ۶۰۰ برنامه از سوی سپاه ثارالله در هفته دفاع مقدس
 • بیمارستان تنفسی سینا زابل یکی از پروژه های مهم مورد نیاز منطقه است