به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نشست دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D در حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی برگزار شد.

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت در جمع اعضای مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.

D گفت: امیدوارم اعتماد و تعامل بین ما و شما تقویت شود و فعالیت شوراهای صنفی طوری پیش رود که حقوق و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان، تأمین شود.

وی گفت: کار و خدمتی که رزیدنت‌ها و دانشجویان Ph.D  به مردم درفضاهای بیمارستانی می‌کنند ارزش و اجر معنوی زیادی دارد.

لاری ناکافی بودن حقوق و حق‌الزحمه را جزو مسائل مشترک بین دانشجویان Ph.D و دستیاران پزشکی عنوان کرد و گفت: رزیدنت‌ها و دستیاران کار بسیار سختی دارند و با شب‌بیداری‌ها خدمات زیادی به مردم در زمینه‌های پزشکی ارائه می‌دهند و باتوجه به شرایط تورم، حقوق و حق الزحمه آنها کافی نیست و من به دلیل اینکه خود و همسرم پزشک هستیم و این دوران را سپری کرده‌ایم، شرایط را کاملا درک می‌کنم.

وی افزود: به هرحال دوران رزیدنتی دوران سختی است و اکنون نیز با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حقوق و حق الزحمه‌ای که شما دریافت می‌کنید، با توجه به هزینه‌های بالای زندگی کفایت نمی‌کند اما بنده خوشبین هستم و فکر می‌کنم بتوانیم از این بحران‌ها خارج شویم چرا که ما مردمی هستیم که در شرایط سخت و بحرانی بهتر می‌توانیم به جلو حرکت کنیم. به هرحال این سختی‌ها و بحران‌ها می‌تواند به همه ما شوک ایجاد کند تا شاید دقت‌مان را در جهت سازندگی بیشتر کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: زمانی که به معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت آمدم، با مسؤولان ارشد وزارت بهداشت جلسه داشتم هم از ناکافی بودن حقوق رزیدنت‌ها سخن می‌گفتند. از این رو باید درخصوص پایین بودن حقوق‌های دریافتی، مستنداتی جمع آوری کنید تا با برگزاری جلسات متعدد با مسؤولان و مدیران ارشد معاونت آموزشی وزارت بهداشت، در راستای حل این مشکلات گام برداریم.

وی گفت: باتوجه به اینکه باید برای بودجه سال ۹۹ ، برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم، باید مستنداتی جمع آوری کنیم تا در آنجا با کمک این مستندات، فرصت چانه‌زنی با نمایندگان در راستای افزایش حقوق دریافتی دستیاران و دانشجویان Ph.D داشته باشیم.

لاری به مشکلات بیمه‌ای و عدم پوشش بیمه دستیاران و دانشجویان Ph.D  برخی از دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در این خصوص نامه‌ای به دکتر نمکی وزیر بهداشت نوشته و ارسال کرده‌ایم که در آن نامه به این مشکلات اشاره‌ و تاکید زیادی شده است. به‌زودی جلسه‌ای با معاونان توسعه و درمان وزارت بهداشت داریم که امیدوارم برآیند برگزاری این جلسه مثبت و در راستای احقاق حقوق مطالبات دستیاران و دانشجویان باشد.

معاون وزیر بهداشت به موضوع خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و گفت: موضوع خوابگاه، بحث مهم و پیچیده‌ای است و دانشجویان PH.D  هم با این مشکل مواجه هستند. ما مشکلات زیرساختی در بحث خوابگاه‌ها در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی داریم و شاید بتوان گفت ۳۱ درصد خوابگاه‌های ما فرسوده و غیرقابل استفاده هستند. حدود ۴۳ درصد خوابگاه‌های ما در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی به تعمیرات وتجهیزات نیاز دارند و متاسفانه در بودجه، بخش تجهیزات وتعمیرات حذف شده است که باید پیگیری‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

لاری گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تلاش دارد با اختصاص وام به دانشگاه‌ها، به تعمیرات و تجهیزات خوابگاه‌های دانشجویی بپردازد. امیدوارم با تغییر نگرش و مدیریت در صندوق رفاه، شاهد تحولات خوبی در حوزه خوابگاه‌ها باشیم. 

وی گفت: اولویت ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حوزه خوابگاه‌ها، دانشجویان ورودی جدید و همچنین دختران هستند و بعد از آن اگر فضا وخوابگاه موجود باشد به دانشجویان Ph.D  می‌دهیم و مطمئن باشید مسوولان فرهنگی ودانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه اعطای خوابگاه‌های دانشجویی به مخاطبان خود از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت به ضرورت ساخت خوابگاه متاهلین اشاره کرد و گفت: باید زیرساخت‌های لازم برای تحقق این امر مهم فراهم شود. موضوع خوابگاه متاهلین در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شد و اگر واقعا می‌خواهیم در راستای فرهنگ ازدواج در کشور بخصوص در میان دانشجویان کاری کنیم، باید زیرساخت‌های لازم برای ساخت خوابگاه‌ها برای متاهلین را فراهم کنیم و در این مسیر باید افکار مؤسسات خیریه و خیرین را از احداث درمانگاه به ساخت خوابگاه‌های متاهلین سوق دهیم.

لاری به موضوع جداسازی شوراهای صنفی دستیاران و همچنین دانشجویان Ph.D که مورد مطالبه نمایندگان شورای صنفی است اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز باید راهکارهای لازم اندیشیده شود. لازم است مسائل و مشکلاتی که دانشجویان Ph.D مطرح کردند پیگیری‌ شود. از نمایندگان شوراهای صنفی خواهش می‌کنم به طور جداگانه و فهرست‌وار‏، مشکلات‌ را مکتوب نوشته و در اختیار معاونت فرهنگی و دانشجویی قرار دهید تا از طریق شورای مرکزی، این مشکلات به معاونت آموزشی وزارت بهداشت انتقال داده شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت به لزوم تغییر و بازنگری برخی مفاد آیین‌نامه شورای صنفی اشاره کرد وگفت: اصلاح و بازنگری آیین‌نامه‌ها به معاونت دانشجویی مربوط می‌شود و بدون شک باید برخی موارد آن مورد بازنگری قرار گیرد که برای اصلاح برخی مفاد آن به کمک دانشجویان نیازمندیم.

وی به تشکیل شورای مرکزی  مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D اشاره کرد و گفت: بعد از تشکیل شورای مرکزی به شما قول می‌دهم به فراخور موضوعات مختلف و مطالبات صنفی، آموزشی و پژوهشی، با دعوت از معاونان و مدیران ارشد معاونت آموزشی وزرت بهداشت بتوانیم خیلی از مشکلات آموزشی مرتبط را مرتفع کنیم.

کد خبر 4712098

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:

روایت کتایون ریاحی از تصمیم و اقدامش به خودسوزی مقابل قوه قضاییه

بازداشت و عذرخواهی صبا کمالی، بازیگر زن سینما بخاطر پست اینستاگرامی‌ جنجالی‌اش+عکس

(تصاویر) کشف حجاب جنجالی زن عربستانی در ریاض

کلیدواژه: معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت خوابگاه دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش وزارت علوم تحقیقات و فناوری حسین توکلی دانشجویان دانشگاه های ایران پذیرش بدون آزمون پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی دانشگاه تهران وزارت بهداشت دانشگاه علم و صنعت دانشگاه پیام نور مهندسی فناوری

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۲۱۸۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

نظارت بر حمل و نقل در دانشگاه علوم تحقیقات در اولویت معاونت فرهنگی / ستاد استقبال از نو دانشجویان تشکیل می‌شود

معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از تشکیل ستاد استقبال از نو دانشجویان این واحد دانشگاهی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، خبر داد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از واحد علوم و تحقیقات، سعید رشیدی معاون فرهنگی و دانشجویی این واحد دانشگاهی گفت: ستاد استقبال از نو دانشجویان جهت تکریم دانشجویان ورودی جدید و خانواده‌های گرامی ایشان تشکیل می‌شود. در این ستاد معاونت‌های آموزشی و تحصیلات تکمیلی، پژوهشی و فناوری، توسعه و مدیریت منابع، اداره کل حراست، اداره‌کل روابط عمومی و کلیه دانشکده‌های واحد علوم و تحقیقات همکاری دارند.
به گفته معاون فرهنگی، آئین معارفه نو دانشجویان نیز مطابق با سنوات گذشته در دو سطح واحد و دانشکده‌ها به منظور آشنایی دانشجویان با مسئوولان دانشگاه و دانشکده‌ها و قوانین آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و نیز قوانین عمومی دانشگاه در مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

ویژه برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس در واحد علوم و تحقیقات
رشیدی با اشاره به تقارن سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی ادامه داد: با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان سرافراز و رشادت‌های رزمندگان و جوانان غیور وطن در دوران ۸ سال دفاع مقدس، برنامه‌هایی توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی با همکاری بسیج کارکنان واحد علوم و تحقیقات پیش‌بینی و اجرا می‌شود.
اجرای طرح پایش فرهنگی و پایش سلامت جسم و روان
معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات از اجرای طرح پایش فرهنگی و پایش سلامت جسم و روان خبر داد و گفت: این طرح در مرحله نخست برای دانشجویان مقطع کارشناسی به صورت یکپارچه و الکترونیکی از طریق مراجعه به سایت واحد و پروفایل دانشجویی توسط هر یک از دانشجویان بعد از پایان ثبت نام و انتخاب واحد اجرا می‌گردد. هدف از اجرای این طرح شناسایی توانمندی و ظرفیت دانشجویان جهت برنامه ریزی بهینه و دقیق در طول سال تحصیلی برای این عزیزان است که کلیه دانشجویان می‌بایست در این طرح شرکت کنند. همچنین صدور کارت دانشجویی منوط به شرکت در طرح پایش است.
وی خاطرنشان کرد: حفظ کرامت و ارتقاء امکانات رفاهی دانشجویان از رسالت‌های واحد علوم وتحقیقات است. از این‌رو و در جهت فراهم کردن محیط مناسب برای اسکان دانشجویان این واحد دانشگاهی، نسبت به تدارک خوابگاه دانشجویی برای خواهران دانشجو اقداماتی صورت گرفته و در دست نهایی شدن است و به محض آماده شدن زیر ساخت‌های فنی و فرهنگی، اطلاع رسانی به دانشجویان انجام خواهد شد.
تشکیل کمیته نظارت بر حمل ونقل دانشجویی
به گفته رشیدی، نظارت کامل بر روی ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی و تاکسیرانی محوطه دانشگاه صورت می‌گیرد و ویژگی‌های فنی سلامت خودرو، روزانه توسط اعضای این کمیته بررسی و گزارش می‌شود.
وی تصریح کرد: کد‌های رانندگان و شماره‌های تماس واحد رسیدگی به مطالبات دانشجویی در داخل کابین اتوبوس‌ها نصب شده تا دانشجویان بتوانند موارد احتمالی را گزارش دهند تا پیگیری لازم به عمل آید.
رشیدی افزود: ایجاد رستوران‌های مکمل بوفه‌های دانشجویی یکی دیگر از برنامه‌های این معاونت برای رفاه حال دانشجویان است. همچنین در حال بررسی برای ایجاد یک بازار خوراک و نوشیدنی با هدف تنوع بخشی به غذا‌های دانشجویی برای پاسخ به ذائقه‌های مختلف هستیم.
وی گفت: جهت افزایش مهارت ارتقاء کیفیت زندگی دانشجویان اداره راهنمایی و مشاوره این معاونت در حال طراحی کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های روانشناسی و مشاوره مجازی است تا بتواند در فضایی امن مشاور امینی برای دانشجویان باشد.
معاون فرهنگی دانشجویی واحد علوم و تحقیقات به اهم برنامه‌های مجموعه ورزشی فتح واقع در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و افزود: تشکیل تیم‌های ورزشی متنوع و برگزاری دوره‌های آموزشی ورزشی در قالب دوره‌های آموزش آزاد جهت بالا بردن سطح دانش ورزشی دانشجویان با جدیدترین شیوه روز دنیا و ارائه گواهینامه معتبر و بین المللی از فدراسیون مربوطه از قبیل: کلاس‌های مربیگری بدنسازی، کارگاه ماساژ،. از برنامه‌های در دست اقدام در مجموعه یادشده با هدف ارتقاء هرچه بهتر روحیه ورزشی و نشاط زندگی در بین دانشجویان است. تشکیل تیم‌های ورزشی واحد علوم و تحقیقات در رشته‌های ورزشی مختلف و آماده سازی این تیم‌ها برای اعزام به مسابقات قهرمانی کشوری و توسعه رشته‌های مختلف ورزشی در این مجموعه ورزشی از دیگر مواردی بود که معاون فرهنگی دانشجویی واحد علوم و تحقیقات به آن‌ها اشاره کرد.
وی با بیان اینکه ارائه مشاوره ورزشی به دانشجویان در مجموعه ورزشی توسط مربیان مجرب جهت استفاده بهتر و اخذ نتایج بهتر از انجام حرکات ورزشی و سلامتی هرچه بهتر دانشجویان صورت می‌گیرد، افزود: راه اندازی آکادمی استعدایابی ورزشی دانشجویان و دعوت به عضویت ایشان در تیم‌های ورزشی واحد و طرح مرکز تحقیقاتی و پژوهشی ورزشی از قبیل: تهیه شناسنامه سلامت جهانی، احداث مرکز حرکات اصلاحی و رفع ناهنجاری‌های موجود در بین دانشجویان از اقدامات در دست انجام است.
رشیدی تصریح کرد: تقویت بنیه اعتقادی و دینی دانشجویان با برگزاری سخنرانی‌های دینی، فرهنگی و جلسات مناظره و کرسی آزاد اندیشی با دعوت از اندیشمندان و فرهیختگان و نخبگان فرهنگی، برگزاری کارگاه و همایش‌های روانشناختی و مشاوره در جهت بهبود وضعیت روحی و ایجاد نشاط، برگزاری جلسات مشاوره فردی و گروهی در خصوص مسائل اعتقادی در جهت سبک زندگی اسلامی ایرانی و برگزاری جلسات بررسی و نقد مکاتب فکری نوظهور و انحرافی، بخشی از این استراتژی و چشم انداز موجود در معاونت فرهنگی است.
وی بر تقویت باور‌های دینی و ارتقاء بینش و بصیرت دانشجویان و تربیت نیروی انسانی مومن و متعهد تاکید کرد و گفت: ارتقاء سطح پوشش و آراستگی در بین دانشجویان با برگزاری کارگاه، نشست، همایش، ایجاد و حمایت ازکانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی در راستای مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و نیز ایجاد امید و انگیزه در دانشجویان با حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و ورزشی، برگزاری مسابقات و المپیاد‌های ورزشی بخشی دیگر از اهداف مورد نظر معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات است.
به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم وتحقیقات، برگزاری دوره‌هایی در راستای گسترش و تقویت خودباوری، خلاقیت، ابتکار، کارآفرینی و مدیریت در دانشجویان، برگزاری اردو‌های سیاحتی و زیارتی، مسابقات کتابخوانی در موضوعات اعتقادی، فرهنگی، فن و هنردر جهت شکوفایی استعداد و رشد و تعالی، تشویق و پرداختن به مقوله ازدواج دانشجویی، توانمند سازی دانشجویان در جهت انتخاب درست و آگاهانه، اکران فیلم‌های سینمایی و نقد و بررسی آن و ترویج و توسعه روحیه ایثار و شهادت با برگزاری کنگره شهدای دانشجو، از سوی این معاونت پیگیری و انجام خواهد شد.

دیگر خبرها

 • آغاز ثبت نام دانشجویان جدید متقاضی خوابگاه در علوم پزشکی تهران
 • ثبت‌نام خوابگاه دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه یاسوج از امروز ۲۴ شهریور آغاز شد
 • قیمت سرسام آور خوابگاه برای دانشجویان محقق اردبیلی هم دردسرساز شد / ماهی ۱۲ میلیون تومان از یک سوئیت ۱۲ نفره!
 • حمله پهپادی به ساختمان‌های شرکت آرامکو غیرقابل‌قبول است
 • دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی گردهم می‌آیند
 • سامانه اتوماسیون خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول راه‌اندازی شد
 • اسكان بیش از ١٧٠٠ دانشجو در چهار خوابگاه فعال یزد
 • تشکیل ۱۰۰ شورای صنفی دانشجویی/برگزاری انتخابات مجدد آبان ماه
 • فعالیت خوابگاه زنانه به اسم پانسیون دانشجویی/ ۱۲ پانسیون غیررسمی درانتظار نظارت جدی/ساختمانهایی برای اقامت شبانه دختران مهاجر
 • مجمع دبیران شورا‌های صنفی دانشجویان علوم پزشکی مهرماه برگزار می‌شود
 • مجمع دبیران شورا‌های صنفی دانشجویان علوم پزشکی برگزار می‌شود
 • اجاره خوابگاه‌ دانشجویی در سال ۹۸ چقدر است؟
 • مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی برگزار می‌شود
 • احتمال افزایش مبلغ «وام» دانشجویان وزارت بهداشت
 • نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال ۹۸
 • آخرین مهلت ثبت‌نام خوابگاه دانشجویی دانشگاه آزاد دزفول ۳۱ شهریورماه است
 • غربالگری سلامت روان دانشجویان با تستی استاندارد
 • دانشجویان علوم پزشکی قزوین تا ۳۰ مهر فرصت ثبت نام خوابگاه دارند
 • اجاره خوابگاه دانشجویی در شیب افزایش قیمت