Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «اقتصاد آنلاین»
2022-11-28@12:24:50 GMT

انقباض مسکن آسیا در جنگ تجاری

تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ | کد خبر: ۲۵۰۳۶۰۷۰

انقباض مسکن آسیا در جنگ تجاری

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل،  آسیا- اقیانوسیه هم ظاهرا با جنگ تجاری ضعیف شده است و خاورمیانه از تنش‌های سیاسی و قیمت‌های پایین نفت رنج می‌برد. در همین حال، اغلب کشورهای اروپایی نیز همچنان افزایش قوی قیمت مسکن را تجربه می‌کنند.پورتوریکو (13.24 درصد)، مونته نگرو (11.68 درصد)، سریلانکا (10.64درصد)، شیلی (9.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

05 درصد) و آلمان (8.21 درصد) قوی‌ترین بازارهای مسکن در میان 46 کشور مورد بررسی در سال منتهی به فصل دوم 2019 هستند.

اما مصر (21.51- درصد)، ترکیه (12.1- درصد)، دوبی در امارات متحده عربی (6.86- درصد)، کی یف در اوکراین (5.45- درصد) و پاکستان (4.35- درصد) بازارهایی بودند که بزرگ‌ترین کاهش قیمت‌های سالانه را تجربه کرده‌اند.

  کاهش شتاب جهانی مسکن

بر اساس بررسی‌های «گلوبال پراپرتی گاید» تنها 22 بازار مسکن جهان (از 46 بازار مورد بررسی) بر اساس آمارهای موجود حرکت صعودی قدرتمندی را طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019 از خود نشان داده‌اند. در همین حال، 24 بازار مسکن حرکت ضعیف‌تری داشته‌اند. «حرکت» میزان «تغییر در تغییر» است. از این رو، به سادگی می‌توان گفت، اگر بازار ملک امسال سریع‌تر از سال گذشته رشد یابد، «حرکت» یا شتاب افزایش یافته است. حرکت ضعیف‌تر دست‌کم نشان می‌دهد که رونق بازار مسکن در حال تقویت شدن و قدرت گرفتن نیست. در واقع، حرکت بازارهای مسکن در سطح جهان به‌طور مستمر از فصل اول سال 2017 در حال تضعیف بوده است. در سراسر این پژوهش از آمارهای تعدیل شده با نرخ تورم استفاده شده است.

  قوی‌ترین بازارهای ملک جهان

پورتوریکو در حال حاضر با جهش شاخص قیمت فصلی به 13.24 درصد در سال منتهی به فصل دوم سال 2019 در قیاس با رشد اندک 0.38 درصد در سال گذشته، قوی‌ترین بازار مسکن جهان (در میان 46 کشور مورد بررسی) به شمار می‌رود. این رشد، پس از چندین سال افت قیمت ملک، و در پی اجرای سیاست‌های خلاقانه دولت شامل محرک‌های مالیاتی و سایر محرک‌های تشویقی، بازگشتی شگفت‌انگیز به شمار می‌رود. این در حالی است که اقتصاد کلان این کشور هنوز دچار چالش است و پیش بینی می‌شود پس از 14 سال رکود، رشد اقتصادی تا 1.1 درصد در سال جاری و تا 0.7 درصد در سال 2020 منقبض باقی بماند.

بازار مسکن مونته نگرو به واسطه رونق صنعت گردشگری به‌شدت در حال رشد است. قیمت واحدهای نوساز تا 11.68 درصد طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019 افزایش یافت، در حالی که سال گذشته 5.17 درصد افت کرده بود. در واقع رشد قیمت فصلی مسکن طی فصل گذشته به 18.24 درصد جهش کرد. در همین حال، پیش بینی می‌شود، اقتصاد مونته نگرو در پی رشد 4.5 درصدی در سال 2018، 4.7 درصدی در سال 2017، 2.9 درصدی در سال 2016 و 3.4 درصدی در سال 2015 و در سال جاری تا 2.8 درصد رشد را تجربه کند.سریلانکا با توجه به رشد قیمت مسکن تا 10.64 درصد طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019 به عملکرد بسیار عالی خود ادامه داده است. قیمت ملک در این کشور به‌طور فصل به فصل در فصل گذشته تا 1.01 درصد افت کرد. رونق بخش گردشگری سریلانکا تقاضای ملک را تشدید می‌کند. سریلانکا در سال 2018 با رشد 10.3 درصد نسبت به سال قبل از آن، رکورد پذیرش 2.3 میلیون گردشگر را ثبت کرد. پیش بینی می‌شود، اقتصاد سریلانکا پس از رشد 3 درصدی و 3.3 درصدی در سال‌های 2018 و 2017، در سال جاری تا 3.5 درصد بزرگ‌تر شود.بازار ملک شیلی به واسطه رونق اقتصادی این کشور به رشد جهش وار خود ادامه می‌دهد. میانگین قیمت آپارتمان‌های نوساز «سانتیاگو» طی سال منتهی به فصل دوم 2019 تا 9.05 درصد جهش کرد و افزایش قیمت‌ها در نهمین فصل متوالی را رقم زد. قیمت فصل به فصل مسکن به 2.72 درصد در فصل 2019 بالغ شد. پیش بینی می‌شود امسال اقتصاد این کشور تا 3.4 درصد و در سال آینده تا 3.2 درصد رشد کند.بازار مسکن آلمان نیز به واسطه نرخ‌های سود پایین، بسیار با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد. میانگین قیمت آپارتمان در این کشور تا 8.21 درصد طی سال منتهی به فصل دوم 2019 افزایش یافته است. همچنین طی فصل گذشته قیمت ملک 1.44درصد رشد کرد. در عین حال، رشد اقتصادی آلمان در سال 2018 با رشد تولید ناخالص داخلی 1.4 درصدی (ضعیف‌ترین رکورد در 5 سال  گذشته) ناامید‌کننده بود. دولت آلمان به تازگی پیش بینی رشد اقتصاد خود در سال جاری را به 0.5 درصد (قبلا یک درصد پیش بینی شده بود) تقلیل داده است.

  تداوم روند صعودی در اروپا

روند صعودی قیمت مسکن در اروپا مختل نشده است. در واقع، 6 بازار از 10 بازار مسکن پرقدرت (از میان 46 بازار مورد بررسی گلوبال پراپرتی گاید) در اروپا واقع شده‌اند. قیمت ملک در 14کشور از 23 کشور اروپایی که آمارهایشان در دسترس بود، ‌افزایش یافته‌اند. به غیر از مونته نگرو و آلمان، بازار مسکن اتریش به واسطه جهش تقاضا، با قدرت به پیش می‌رود. در وین، شاخص قیمت املاک مسکونی تا 7.99 درصد طی سال منتهی به فصل دوم 2019 رشد کرد که با توجه به رشد 2.24 درصدی سال گذشته، بسیار قابل توجه است. قیمت‌ها نیز در فصل دوم سال 2019 به 3.98 درصد رسید. پیش بینی می‌شود اقتصاد اتریش در پی رشدهای 2.7 درصدی سال 2018، 2.6 درصدی در سال 2017، 2 درصدی در سال 2016 و 1.1 درصدی در سال 2015، در سال جاری تا 2 درصد بزرگ‌تر شود.

چشم‌انداز بازار مسکن شمال مقدونیه نیز خیلی مثبت است. دلیل عمده این مساله تصمیم دولت برای تغییر نام این کشور از مقدونیه به مقدونیه شمالی در توافق با یونان است. مساله‌ای که بحثی طولانی میان کشورهای همسایه را حل کرده و راهی برای اتحاد با اتحادیه اروپا و «ناتو» باز می‌کند.

«مالت» با افزایش قیمت‌ها به 4.39 درصد طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019، همراه با «جرسی» (4.68 درصد)، «هلند» (4.18 درصد) جمهوری اسلواکی (3.74 درصد) و لیتوانی (3.04 درصد) سایر بازارهای مسکن پرقدرت اروپا به شمار می‌روند. استونی (2.59 درصد)، ‌اسپانیا (2.08 درصد)، روسیه (1.83 درصد)، ایرلند (0.9 درصد) و ایرلند (0.8 درصد) نیز کمترین افزایش سالانه قیمت‌های مسکن را ثبت کرده‌اند. تنها استونی و ایرلند رشد قیمت‌های فصلی را طی فصل گذشته تجربه کردند. در کنار ترکیه و اوکراین، ‌سوییس با افت 2.52 درصدی قیمت مسکن طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019، به همراه رومانی (2.41- درصد)، بریتانیا (1.25- درصد)، فنلاند (1.11- درصد)، نروژ (0.37 درصد)، لتونی (0.13- درصد) و سوئد (0.07- درصد) سایر بازارهای ضعیف ملک در اروپا را تشکیل می‌دهند.

  بازارهای آسیا رو به افول

9 بازار از 12 بازار مسکن آسیا- اقیانوسیه که در میان 46بازار مورد بررسی «گلوبال پراپرتی گاید» قرار دارند، در سال منتهی به فصل دوم 2019 در قیاس با دوره مشابه سال قبل، حرکت ضعیف‌تری را به نمایش گذاشته‌اند. قیمت ملک در 7 کشور افزایش یافته اما به غیر از سریلانکا، سایر افزایش قیمت‌ها شدید نبوده است.قیمت در بازار مسکن نیوزلند به روند افزایشی خود ادامه می‌دهد، البته در پی منع خارجی‌های بدون تابعیت از خرید ملک در این کشور، این روند سرعت کمتری نسبت به گذشته دارد. قیمت واحدهای مسکونی متوسط متراژ تا 2.74 درصد طی سال منتهی به فصل دوم 2019 رشد یافته است. این در حالی است که رشد سالانه این دسته از واحدهای مسکونی در دوره گذشته 4.3 درصد بوده است. در همین حال، ‌بازار مسکن در کشورهای تایلند (2.59 درصد)، تایوان (2.25درصد)، کره جنوبی (0.97 درصد) توکیو (0.94درصد) و سنگاپور (0.6 درصد) شاهد کمترین رشد قیمت ملک طی سال گذشته بوده‌اند.

  توهم مسکنی در پاکستان

با توجه به بازارهای تورم زده پاکستان به نظر می‌رسد که قیمت‌های مسکن نیز در این کشور به‌شدت در حال رشد هستند. اما ظاهرا این مساله یک توهم است. در واقع، قیمت واحدهای مسکونی در سراسر کشور، طی سال منتهی به فصل دوم 2019 به 4.35 درصد کاهش یافته است، اما وقتی قیمت‌ها با نرخ تورم تعدیل شوند، قیمت‌های اسمی تا 4.15 درصد افزایش می‌یابند. بازار ملک ماکائو به دلیل کاهش رشد اقتصاد در سرزمین اصلی چین که به بخش «بازی و سرگرمی» ماکائو ضربه زده است، به‌شدت در حال سرد شدن است. میانگین قیمت‌های معامله شده واحدهای مسکونی طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019 در قیاس با افزایش سالانه 6.6 درصد در دوره گذشته، 2.9 درصد افت کرده است که اولین کاهش پس از فصل سوم سال 2016 به شمار می‌رود.

  اثر جنگ تجاری بر املاک چین

بازار مسکن چین با توجه به مقررات تازه و سیاست‌های پولی جدید که روی خریداران و توسعه‌دهندگان مسکن اثر می‌گذارد، به چالش و کشکمش ادامه می‌دهد. در شانگهای شاخص قیمت واحدهای مسکونی کلید خورده تا 2.53 درصد طی دوره مورد بررسی افت کرده است که هفتمین افت فصلی متوالی به شمار می‌رود. طی آخرین فصل، قیمت‌های مسکن شانگهای تا 0.67 درصد افزایش یافت.رونق بازار مسکن هنگ‌کنگ با توجه به سقوط 2.44 درصدی قیمت‌ها در سال منتهی به فصل دوم 2019 هم‌اینک پایان یافته است. این در حالی است که شاخص قیمت‌های سالانه در دوره قبل به 13.64 درصد افزایش یافته بود. رکود اخیر عمدتا به دلیل کاهش تقاضا از سوی خریداران چینی، کاهش رفاه، رشد نرخ‌های تسهیلات همچنین اثر منفی جنگ تجاری امریکا- چین است. البته تشدید ناآرامی‌های اجتماعی در هنگ کنگ روی اعتماد سرمایه‌گذاران به‌شدت اثر منفی گذاشته است. در همین حال، بازار مسکن اندونزی برخلاف اقتصاد قوی این کشور، همچنان در فاز استراحت باقی مانده است. قیمت واحدهای مسکونی در 14 شهر بزرگ اندونزی تا 1.63 درصد طی سال منتهی به فصل دوم سال 2019 افت کرده است.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: سیاست پولی قیمت مسکن مسکن جنگ تجاری مسکن در جهان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۵۰۳۶۰۷۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آپارتمان نقلی در شرق تهران چند؟

درحال حاضر برای خرید آپارتمان ۴۰ تا ۵۰ متری در جنوب شرقی تهران باید دست کم یک میلیارد تومان هزینه کنید؛ البته خانه‌هایی با این کف قیمتی به ندرت وجود دارد.

به گزارش ایران اکونومیست، محدوده شرق پایتخت شامل مناطق ۴، ۸، ۱۴ و ۱۵ است. محله‌های همچون تهرانپارس شرقی، قنات کوثر، استخر، کاظم‌آباد، شمس‌آباد و مجیدیه در منطقه ۴ تهران قرار دارد. نارمک و تهرانپارس غربی در منطقه ۸، افسریه، مسعودیه و مشیریه در منطقه ۱۵ و آهنگ، نبرد، خاوران و شکوفه در منطقه ۱۴ قرار دارند. در بین محله‌های مذکور، بیشترین عرضه مسکن در محله‌های تهرانپارس شرقی و افسریه صورت می‌گیرد.

این چهار منطقه به طور کلی ۲۵ درصد معاملات مسکن در بین مناطق ۱۶ گانه شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهند. منطقه ۴ دارای بیشترین تعداد معاملات در بین مناطق شرقی است و رتبه چهارم را از نظر تعداد معاملات شهر  تهران در مهرماه امسال به خود اختصاص داد. مناطق ۱۴ و ۸ نیز به ترتیب در جایگاه پنجم و ششم از نظر تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران قرار گرفتند.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که شرق تهران محدوده‌ای پرمعامله در بازار مسکن پایتخت محسوب می‌شود. یکی از ویژگی‌های خانه‌های شرق تهران بخصوص جنوب شرقی، کوچک متراژ بودن واحدها است که برای اقشار متوسط و پایین، جذاب محسوب می‌شود. با این حال با نقدینگی کمتر از یک میلیارد تومان نمی‌توان شانس چندانی برای خرید آپارتمان در این محدوده‌ها متصور بود.

طی یک سال گذشته قیمت مسکن در منطقه ۴ معادل ۳۹ درصد رشد داشته که از میانگین ۳۳.۲ میلیون تومان در هر متر  مربع به ۴۶.۳ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۱۴ نیز نرخ متوسط در سال گذشته متری ۲۲.۳ میلیون تومان بود که با رشد ۴۹ درصد به ۳۳.۳ میلیون تومان افزایش یافته است. منطقه ۱۵ در یک سال گذشته با افزایش ۵۴ درصد از متری ۱۶.۶ میلیون به ۲۵.۶ میلیون تومان رسیده است. قیمت هر متر خانه در منطقه ۸ نیز طی یک سال اخیر از ۲۸.۵ میلیون تومان به ۴۱.۱ میلیون تومان افزایش یافته که رشد ۴۴ درصد را نشان می‌دهد. بر این اساس منطقه ۱۵ بیشترین میزان افزایش سالیانه قیمت را در بین مناطق مذکور از آن خود کرده است. متوسط افزایش قیمت در کل شهر تهران طی یک سال گذشته نیز ۳۸ درصد اعلام شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد آذر و دی ماه سال گذشته در مناطقی از تهران امکان خرید آپارتمان‌هایی با سطح قیمتی ۷۰۰ میلیون تومان وجود داشت اما در حال حاضر به سختی می‌توان فایل‌هایی با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان پیدا کرد.

به دلیل همخوانی سطح قیمت خانه در مناطق جنوبی تهران با درآمد خانوارهای متوسط و پایین، فشار تقاضایی در این مناطق ایجاد شده و با توجه به کاهش ساخت و ساز، قیمت آپارتمان در مناطق جنوبی رشد بیشتری را نسبت به مناطق میانی و شمالی تهران تجربه کرده است.

گزارش‌های میدانی از شهر تهران نشان می‌دهد در حال حاضر آرامش نسبی در بازار مسکن وجود دارد. مهرماه امسال نرخ رشد ماهیانه قیمت با ۱.۲ درصد افزایش به صفر متمایل شده و معاملات با حدود ۵۴۰۰ فقره به کمترین میزان خود در سال جاری رسیده است. در حال حاضر طبق شاخص بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان و بر اساس شاخص مرکز آمار ۴۶.۴ میلیون تومان است. از طرف دیگر به دلیل شرایط موجود جامعه انتظارات تورمی در بخش مسکن کاهش یافته و زمینه برای ورود تقاضای  مصرفی فراهم است. گزارش قیمت آبان ماه شهر تهران هنوز ارایه نشده است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: بازار مسکن ، قیمت مسکن ، معاملات مسکن ، جنوب شرق تهران ، تهرانپارس ، افسریه

دیگر خبرها

  • مستاجران چشم انتظار تعدیل اجاره‌ها در پاییز/ کوچ مستاجران به مناطق جنوبی تهران
  • رکود بازار خرید و فروش مسکن
  • بازار مسکن همچنان در خواب پاییزه+ جدول
  • آپارتمان نقلی در شرق تهران چند؟
  • بازار اجاره بهای مسکن در آخرین ماه فصل
  • سقف قیمت بر نفت روسیه؛ طلای سیاه ایران را ارزان‌تر می‌کند
  • رکود در بازار مسکن
  • رکود در بازار مسکن/ پیروزی متری ۵۰ میلیون تومان
  • جاماندگی بازار مسکن شمال تهران از جنوب
  • چرا اجاره خانه دائما گران می‌شود؟