به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز-سارا طاهری، بیشتر داوطلبان گروه علوم تجربی، قبل از کنکور حداقل یک بار به پزشک شدن خودشون فکر کردند؛ اما شاید ندانند تحصیل در رشته پزشکی به همین راحتی ها هم نیست. از آن جایی که رشته‌های پزشکی نقش مستقیمی در تامین سلامت و بهداشت جامعه دارد، اهمیت دوچندانی نسبت به بسیاری از حوزه ها دارند.

یکی از مقدمات توسعه رشته های پزشکی، ایجاد زیرساخت ها و ظرفیت های لازم است. این روزها دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت با فقر تجهیزات و زیرساخت ها مواجه هستند. کمتر دانشجوی پزشکی را پیدا می کنید که از کمبود تجهیزات گله مند نباشد؛ کمبودی که در وهله اول حوزه آموزشی را درگیر کرده است. این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت بارها بر توسعه منابع و زیرساخت های پزشکی تاکید کرده اند اما در عمل اتفاقی نیفتاده و همه وعده ها روی کاغذ باقی مانده است.

در این میان اما دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید خود تلاش کرده تا بتواند نواقص و کمبودهای وزارت بهداشت را به نحوی پوشش دهد. این دانشگاه گرچه عرصه و میدان پزشکی را از همان ابتدای تاسیس خود خالی نگذاشته اما حال تلاش دارد تا آزمایشگاه ها، کلاس ها و هر آن چه یک دانشجوی پزشکی به آن نیازمند است را تامین کند تا به قطب علمی کشور در این رشته تبدیل شود. هدفی که چندان هم از آن دور نیست و در حال حاضر بیش از 40 درصد آموزش عرصه پزشکی کشور را به دوش می کشد. تمام هم و غم مدیران جدید دانشگاه آزاد اسلامی هم ارتقای حوزه علوم پزشکی است. آنان اعتقاد دارند ارتقای علوم پزشکی در گرو ارتقای کیفیت آموزش، پژوهش و خدمات سلامت است.

در اینجا بد نیست نگاهی به ظرفیت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران که قدمتی 85 ساله دارد داشته باشیم.

سهراب پور: با کمبود کلاس مواجهیم

امیرعلی سهراب پورمعاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران است در گفت و گو با ایسکانیوز از واقعیت تلخی سخن می گوید که این روزها بچه های علوم پزشکی این دانشگاه را درگیر کرده است. به گفته او در 15 سال گذشته برای زیرساخت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی آن طور که باید و شاید تلاش نشده است.

سهراب در خصوص کیفیت آموزش گفت: در بخش آموزش در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران که مرجع پزشکی ایران محسوب می شود با کمبود کلاس مواجه هستیم. حدود 5 سال پیش، 6 کلاس با عنوان « مجموعه کلاس های 6 تایی دانشکده» ساخته شد که در حال حاضر آموزش تمام دروس در این 6 کلاس برگزار می شود که متاسفانه از نظر امکانات در شرایط بسیار بدی قرار دارد.

به گفته معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، آموزش در پزشکی شامل اتاق تشریح و آزمایشگاه های علوم پایه می شود که دانشگاه علوم پزشکی تهران در این حوزه نیز با مشکلاتی دست و گنجه نرم می کند. او در این باره می گوید: دانشجویان ما باید گروه گروه پشت در ازمایشگاه منتظر باشند تا تا بتوانند از آزمایشگاه استفاده کنند.

کمبود فضای آموزشی در بیمارستان های علوم پزشکی

سهراب پور در زمینه دوره های بالینی تشریح کرد: دانشجویان در دوره بالینی در بیمارستان ها آموزش می بینید که بخش مهمی از آموزش آن هاست اما متاسفانه در بیمارستان نیز کلاس های درس نداریم. دانشجویان صبح ها به بخش داخلی بیمارستان رفته و ظهر استاد باید درباره همان موضوع برای آن ها کلاس بگذارد اما فضای آموزشی در بیمارستان های آموزشی نیز نداریم.

ئی در خصوص برگزاری دوره های انترنی گفت: در دوره انتری با مشکلاتی مواجه هستیم. دوره انترنی یعنی دانشجوی پزشکی عمومی در یک سال آخر دوره 7 ساله خود علاوه بر این که در بیمارستان حضور دارد به عنوان یک کارورز کشیک می دهد و علاوه بر این که کار درمانی می کند باید آموزش نیز ببیند. این در حالی است که بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی تهران با بحران خوابگاه برای پزشکان خود رو برو هستند.

شرایط افزایش ظرفیت پزشکی را نداریم

به گفته او دانشگاه های علوم پزشکی شرایط اقزایش ظرفیت پزشکی را ندارند. او توضیح می دهد: اگر می خواهیم ظرفیت دانشگاه را دو برابر کنیم باید ابتدا ظرفیت ها را افزایش دهیم و کسانی که معتقد به افزایش ظرفیت پزشکی هستند معلوم است گذرشان به بیمارستان های دولتی نیفتاده است و از نزدیک با شرایط پزشکان آشنا نیستند.

سهراب پور ادامه داد: ما با بحران خوابگاه هستیم و آزمایشگاه مواجه هستیم. برای آموزش علوم پزشکی دانشگاه تهران بودجه بسیار کمی وجود دارد تا بتوانیم آموزش دانشجویان علوم پزشکی را دنبال کنیم. برای به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیاز به 400 میلیارد تومان بودجه داریم برای این که تنها تجهیزات آموزشی این دانشگاه را به روز کنیم.

جمال الدینی: همکاری هزار و 100 عضو هیات علمی با دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی

سید حمید جمال الدینی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران نیز در گفت و گو با ایسکانیوز از ظرفیت ها و زیرساخت های این دانشگاه سخن گفت.

به گفته او نزدیک به هزار و 100 هیات علمی با این مجموعه تحت عنوان مدرس، حق التدریس و هیات علمی ثابت همکاری می کنند که نزدیک به 50 درصد از این عدد، هیات علمی ثابت در صد گروه آموزشی است. ظرفیتی که بی شک نمی توان آن را نادیده گرفت چرا که نسبت استاد به دانشجو و حضور هیات علمی توانمند اولین فاکتوری است که باید در هر دانشگاهی مد نظر قرار داد.

جمال الدینی افزود: دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در 8 دانشکده در 70 گروه آموزشی نزدیک به 20 هزار دانشجو دارد؛ نزدیک به 25 درصد اساتید دانشگاه استاد تمام هستند که نشان از رشد چند برابری نسبت سال های قبل است که با آیین نامه های وزارت بهداشت ارتقا پیدا کردند.

حضور 100 آزمایشگاه فعال در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی

او از یک ظرفیت خاص دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران نیز صحبت به میان آورد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای سه بیمارستان فعال است که 2 بیمارستان آموزشی و بیمارستان فرهیختگان هم به زودی به چرخه آموزش اضافه خواهد شد. نزدیک به 40 بیمارستان و مجتمع درمانی با دانشگاه آزاد ارتباط دارند و از نظر دیگر امکانات دانشگاه مثل ارتباط با مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و سایر امکاناتی که مرتبط با حوزه دانشجویی است نیز در وضعیت مطلوبی قرار داریم. همچنین نزدیک به 100 آزمایشگاه فعال در این دانشگاه وجود دارند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران افزود: اما چیزی که شاید دانشگاه علوم پزشکی تهران را از سایر دانشگاه های پزشکی کشور متمایز کند چند ظرفیت خاص باشد. با توجه به نزدیک 50 رشته تحصیلی در دانشگاه از رشته های وزارت علوم که مرتبط با سلامت هستند در کنار رشته های مرتبط با وزارت بهداشت این ظرفیت خاص تعامل بین بخشی را فراهم کرده است. افرادی که در رشته های وزارت علوم شروع به تحصیل می کنند اساتید مرتبط با وزارت بهداشت بخشی از تدریس آن ها را بر عهده دارند و برعکس و در کنار دانشکده های وزارت علوم یا بعضا در چارچوب یک دانشکده، رشته های وزارت بهداشت موجود است. این موضوع زمینه آشنایی دانشجویان وزارت علوم در چارچوب این رشته ها را با حوزه سلامت و برعکس آشنایی دانشجویان وزارت بهداشت را با حوزه علوم و فناوری فراهم می کند.

او در خصوص طرح پایش نیز تشریح کرد: جهت دهی پایان نامه ها در چارچوب نظام موضوعات با اولویت میان رشته ای و بین رشته ای یکی دیگر از ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران است. به طور مثال دانشجویان رشته شیمی در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی از طریق عنوان پایان نامه های که بیشتر مرتبط با حوزه دارویی، مواد غذایی و لوازم آرایشی بهداشتی است با توجه به این که با دانشکده داروسازی قرابت دارد توانسته افرادی را که می خواهند در اینده با این صنایع ارتباط داشته باشند را به خود جذب کند. از سوی دیگر با تغییراتی که اعمال شده، دانشجویان گروه های پزشکی با توجه به وجود گروه های مثل مدیریت بازرگانی و حوزه های ای تی، ریاضی و آمار زیستی با مفاهیم کسب و کار و برنامه نویسی مرتبط با این حوزه آشنا می شوند که بعضا این ها جزو اجزای سرفصل های مصوب نیست ولی با توجه به ظریت اختیاری دانشگاه ها مطابق با بخشنامه های مربوطه این موضوعات گنجانده شده است.

جمال الدینی ادامه داد: همچنین با تغییرات اعال شده به زودی دانشجویان رشته های علوم آزمایشگاهی یا سلولی ملوکولی یا ژنتیک در چارچوب مهندسی پزشکی، بخشی از دروس مرتبط با دستگاه های خود را به صورت عملی و تئوری طی می کنند که این موضوع مهارت آن ها را به هنگام ورود به بازار کار افزایش داده و زمینه اشتغال بهتر در فضای رقابتی را فراهم می کند.

به گفته او این موضوع می تواند مقدمه ایجاد رشته های میان رشته و بین رشته ای باشد. در چارچوب یک دانشگاه نحوه برنامه ریزی درسی و شکل و شیوه ارائه خدمات آموزشی در هر دو سیستم آموزشی وزارت علوم و وزارت بهداشت متفاوت است ولی با وجود هر دو سیستم فعال در دانشگاه این امکان زمینه مساعدتری دارد. همین موضوع در گروه های آموزشی با رعایت حداقل استانداردهای وزارتین لحاظ شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: به طور مثال در یک گروه آموزشی استاندارد وزارت بهداشت وجود 3 الی 5 عضو هیات علمی از وزارت بهداشت است؛ برای کسب رشته در وزارت علوم نیز این استاندارد بیان شده است. بنابراین با توجه به ادغام گروه های آموزشی بر اساس نظام موضوع، زمینه حضور اعضای هیات علمی از دو ساختار فراهم شده است. این ویژگی خاصی است که دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی را از سایر دانشگاه ها متمایز کرده است.

رونمایی از سامانه جامع آزمایشگاهی

جمال الدینی همچنین از رونمایی یک سامانه آزمایشگاهی خبر داد و افزود: در چند روزه آینده از سامانه جامع آزمایشگاهی که با همکاری مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام با تدوین و طراحی شده است رونمایی خواهد شد. در این سامانه مدیریت مواد ، مدیریت امور و کسب، دوره های مهارتی و برنامه ریزی اموزشی، سیستم افکار سنجی و سیستم اعتبار سنجی داخل یک مجموعه و بخشی از آموزش های الکترونیک لحاظ شده است که از امسال زمینه رصد و پایش فعالیت های مهارتی دانشجویان را فراهم می کند.

انتهای پیام /

341 / 167 وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ازاد اسلامی جمال الدینی سهراب پور

منبع: ایسکانیوز

کلیدواژه: وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ازاد اسلامی جمال الدینی سهراب پور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.iscanews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسکانیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۳۹۰۶۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اتفاق تلخی در خوزستان در حال رخ دادن است

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

میزان مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی بالاتر از متوسط کشوری است/ علل افزایش مبتلایان کرونا

خبر بعدی:

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان شنبه ۲۹ شهریور

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش آموزان برای روز شنبه ۲۹ شهریور ۹۹ اعلام شد.

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش‌آموزان برای روز شنبه 29 شهریور 99 اعلام شد.

شبکه ‌آموزش

فنی و حرفه ای و کاردانش :

ساعت 8 تا 8.30 دانش فنی تخصصی پایه 12- رشته طراحی دوخت
    
ساعت 8.30 تا 9 طراحی معماری پایه 11  و 12 درس مشترک نقشه کشی ساختمان و معماری داخلی
             
ساعت 9 تا 9.30 دانش فنی تخصصی پایه 12 -رشته ساختمان شاخه فنی و حرفه ای
      
 ساعت 20.50 تا 21.15 الزامات محیط کار  پایه  10 مشترک  

ساعت 21.15 تا 21.50  نوآوری و کارآفرینی پایه 11

دوره ابتدایی

ساعت 10.45 تا 11.10 فارسی و نگارش  پایه اول

ساعت 11.10 تا 11.35 بازی و ریاضی پایه  دوم  

ساعت 11.35 تا 12 علوم تجربی و تفکر  پایه سوم 

ساعت 12 تا 12.25 بازی و ریاضی پایه چهارم   

ساعت 12.25 تا 12.50 فارسی و نگارش پایه پنجم   

ساعت 13.15 تا 13.45 علوم تجربی و تفکر پایه ششم  

متوسطه اول

ساعت 14.30  تا 15 زبان انگلیسی  پایه هفتم(  آموزش مقدماتی 2) 

ساعت 15 تا 15.30 زبان انگلیسی   پایه هشتم (مکالمه و لغات درس 1 ) 

ساعت 15.30 تا 16 زبان انگلیسی   پایه نهم ( مکالمه و لغات درس 1 )

دوره آموزش مجازی متوسطه :

ساعت 16 تا 16.30 شخصیت شناسی و تاثیرش در یادگیری موثر2

متوسطه دوم

  ساعت 16.30 تا 17 زیست شناسی 3 پایه 12- رشته  علوم تجربی      
   
  ساعت 17 تا 17.30 زیست شناسی2 پایه یازدهم رشته علوم تجربی
     
 ساعت 17.30 تا 18 هویت اجتماعی پایه دوازدهم رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک

 ساعت 20 تا 20.25  فیزیک 2 پایه یازدهم  رشته علوم تجربی

 ساعت 20.25 تا 20.50 فیزیک 2 پایه یازدهم  رشته علوم تجربی

 شبکه 4
ساعت 7.30 عربی زبان قران 1 پایه 10 رشته ادبیات و علوم انسانی

ساعت 8 درس عربی زبان قران3 پایه 12 رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی 

ساعت 8.30 درس عربی زبان قران 2 پایه 11 رشته ادبیات و علوم انسانی

ساعت 10.15 درس عربی زبان قران 2 پایه 11 رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

ساعت 10.45 درس دین وزندگی 2  پایه 11 رشته ادبیات وعلوم انسانی

ساعت 11.15 درس زبان خارجی 1 پایه 10 مشترک تمامی رشته ها 

ساعت 11.45 درس  فیزیک 3 پایه 12 رشته ریاضی فیزیک

ساعت 12.15 درس حسابان 1 پایه11 رشته ریاضی فیزیک

ساعت 12.45درس ریاضی آمار 1 پایه 10 رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

ساعت 13.15 درس  فیزیک3 پایه 12 رشته ریاضی فیزیک

شبکه معارف

ساعت 15 درس علوم و معارف قرآنی 3 پایه 12 رشته علوم و معارف اسلامی

ساعت 15.30 درس دین و زندگی 3 پایه 12 مشترک رشته تجربی و ریاضی

ساعت 16  درس علوم و معارف قرآنی 1 پایه 10 رشته علوم و معارف اسلامی

ساعت 16.30 درس آموزش قرآن پایه هفتم متوسطه اول

برچسب ها: آموزش و پرورش ، دانش آموزان ، کرونا لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000KAM

دیگر خبرها

 • جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه ۳۰ شهریور
 • یکشنبه ۳۰ شهریور؛ جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان
 • اعلام جدول زمانی برنامه‌های درسی یکشنبه ۲۳ شهریور
 • جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان یکشنبه ۳۰ شهریور
 • شرط برگزاری کلاس‌های درس حضوری در مدارس از زبان آقای وزیر
 • شرط برگزاری کلاس‌های درس حضوری به روایت وزیر
 • شرط برگزاری کلاس‌های درس حضوری
 • کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی، اداری و خوابگاهی از چالش‌های دانشگاه است
 • اعلام فهرست آزمایشگاه های غیردولتی مجاز تشخیص کرونا در استان مرکزی
 • موج دوم کرونا در محدوده فعالیت دانشکده آغاز شده است/فعالیت دو شیفته آزمایشگاه کرونا در آبادان/لزوم تشکیل شورای سلامت با محوریت کرونا در شهرستان
 • دانشگاه صنعتی شریف برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های خود امریه می‌پذیرد
 • نحوه آموزش در ترم بهمن بستگی به میزان شیوع کرونا دارد / تعطیلی ۸۰ موسسه آموزش عالی در سه سال گذشته
 • آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌ها
 • فعالیت آموزشی دانشگاه‌ها آغاز شد
 • کمبود «پزشک» با وجود صف ۴۰۰ هزار نفری
 • هیچ کلاس درس خراسان شمالی خالی از معلم نیست
 • کمبود پزشک با وجود صف 400 هزار نفری/ دست انحصار بر گلوی افزایش ظرفیت!
 • آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌ها از امروز
 • کمبود «پزشک» با وجود صف 400 هزار نفری/ دست انحصار بر گلوی افزایش ظرفیت!