به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، به نظر می‌رسد با گذشت حدود ۹ سال از بحران سوریه و شکست سنگین گروه‌های تروریستی همچون داعش و النصره و دیگر گروه‌های تکفیری در این کشور، آل سعود به این نتیجه رسیده باشند که به جای حمایت از تروریست‌های تکفیری در حال جنگ با دولت دمشق، با حکومت سوریه تعامل کند و یا روش‌های سیاسی را جایگزین نظامی کند.

با آغاز بحران سوریه در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ و حمایت جبهه غربی – عربی – صهیونیستی از تروریست‌های تکفیری، رژیم آل سعود مسئولیت تامین مالی و حمایت سیاسی از تروریست‌ها را برای براندازی حکومت دمشق به عهده گرفت، اقدامی که تاکنون منجر به مرگ نزدیک به ۶۰۰ هزار سوری شده است.

با گذشت بیش از ۲ سال از بحران سوریه گروهک تروریستی داعش به عراق حمله کرد و این کشور را به خاک و خون کشید، ولی با یاری خدا، اعلام حکم جهاد از سوی مرجعیت عالی شیعه عراق و کمک دوستان عراق، این کشور در تابستان ۱۳۹۶ از دست تروریست‌ها آزاد شد؛ عربستان همانگونه که تمام قد از گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت همه جانبه می‌کرد از گروه تروریستی داعش در حمله به عراق نیز حمایت کامل کرد؛ اقدامی که نتیجه آن فقط کشتار مردم دو کشور سوریه و عراق بود.

هرچند آل سعود در جنگ سوریه و عراق از گروه‌های تروریستی – تکفیری حمایت می‌کرد، اما سعودی‌ها در ششم فروردین ۱۳۹۴ مستقیما به یمن حمله کردند و این کشور اسلامی را نیز به خاک و خون کشیدند؛ جنایاتی که جز کشتار و تخریب ثمره‌ای نداشته است.

آل سعود در ۲ سال گذشته با شکست تروریست‌ها در سوریه و عراق عملا در سیاست‌های تهاجمی خود علیه جبهه مقاومت اسلامی با شکست روبه رو شده و سعی در تغییر شیوه خود از جنگ سخت به نرم است.

چندی پیش بود که روزنامه رأی الیوم با انتشار خبری در این باره نوشت: عربستان سعودی به مخالفان سوری اعلام کرده که پرچم‌های خود را از تمامی مناطق سوریه بردارند و پرچم‌های نظام سوریه را در محل این پرچم‌ها قرار دهند.

مجتهد، افشاگر معروف اسرار خاندان آل سعود نیز در توئیتی از تمایل "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان برای از سرگیری فوری روابط با دولت سوریه خبر داد.

مجتهد در توئیت خود نوشته است: برخلاف اعتقاد بسیاری از افراد، هیچ اختلافی بین عربستان و امارات درباره سوریه وجود ندارد.

از نکات مهم در تغییر رویکرد کشور‌های عربی، در خصوص سوریه، بازگشت سفرای امارات و بحرین به دمشق آن هم با خواست خود می‌باشد که این مساله در تصمیم تغییر رویکرد آل سعود درباره سوریه نیز تاثیرگذار بوده است.

در چند ماه گذشته محافل رسانه‌ای و دیپلماتیک سوریه اخباری را با موضوع وقوع اتفاقاتی مهم در روابط ریاض و دمشق در ماه سپتامبر منتشر و اعلام کردند: اتفاقات غیرمنتظره‌ای در روابط دیپلماتیک و سیاسی ریاض و دمشق به زودی به وقوع خواهد پیوست.

مجتهد همچنین تاکید کرد: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به وزارت امور خارجه عربستان دستور داده که مقدمات لازم را برای بازگشت سفیر سعودی به دمشق ظرف چند هفته فراهم کند و دستوراتی نیز به چند وزارتخانه دیگر برای تهیه برنامه از سرگیری روابط تجاری و اقتصادی داده است.

محمد بن سلمان پیشتر نیز در گفتگو با مجله تایمز آمریکا درباره سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تأکید کرده بود که بعید است وی قدرت را ترک کند؛ بنابر این برای او بهتر است که یک نظام قوی در سوریه باشد و این مسأله برای روسیه نیز مثبت خواهد بود.

ولیعهد عربستان تصریح کرده بود که "بشار می‌ماند".

در این راستا در دوره اخیر شاهد متوقف شدن انتقادات دائمی عربستان از نظام سوریه، ممانعت از جمع آوری کمک‌ها برای گروه‌های مخالف سوری و بلوکه کردن حساب‌های بانکی چهره‌های مخالفان سوریه در عربستان بوده‌ایم.

از قرار معلوم، مسکو نیز برای برقراری رابطه میان دمشق – ریاض فعال شده است.

وزارت خارجه روسیه اول اردیبهشت ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دیدار هیات روسی به سرپرستی آلکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در سوریه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، عادی سازی روابط بین دمشق و کشور‌های عربی در مرکز توجه قرار داشت.

در این دیدار که سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه نیز در قالب هیات روسی حضور داشت، دو طرف مسائل مربوط به تامین راهکار پایدار برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه مطابق با تصمیمات مذاکرات ملی سوریه در سوچی و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد را بررسی کردند.

هیات روسی در این دیدار با رئیس جمهوری سوریه به طور مفصل در خصوص بازسازی سوریه و بهبودی و عادی سازی روابط دمشق و کشور‌های عربی گفتگو کرد.

لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه پیش از سفر به سوریه در راس هیات روسی از عربستان سعودی نیز دیدار کرده بود.

وی در ریاض با ولیعهد عربستان سعودی سوریه دیدار و در راستای تلاش‌های مسکو برای فراهم آوردن زمینه بازگشت دولت قانونی سوریه به اتحادیه عرب گفتگو کرد.

اگر چه در گزارش وزارت امور خارجه روسیه، گفته شده است که دستیابی به حل و فصل پایدار مساله سوریه برمبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و کمک لازم به بازسازی سوریه در مرکز توجه دو طرف قرار داشت، اما کارشناسان معتقدند که هدف از گفت وگوی روس‌ها با مقامات عربستان، عادی سازی روابط این کشور با دولت قانونی سوریه است تا زمینه مشارکت آن دسته از مخالفان دولت قانونی سوریه که به پشتوانه حمایت عربستان همچنان در روند مذاکرات آستانه مانع تراشی می‌کنند، فراهم شود.

در جریان نشست اتحادیه پارلمان‌های عربی در امان پایتخت اردن نیز که در ۱۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد و هیات سوری نیز برای اولین بار از آغاز بحران سوریه در این نشست شرکت داشت، نشانه‌هایی از تمایل مقامات عربستان برای نزدیکی به سوریه هویدا شد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، منابع آگاه سوریه اعلام کردند که نمایندگان پارلمان سوری شرکت کرده در نشست اتحادیه پارلمان عربی در امان و همچنین همتایان سعودی حاضر در این نشست دستورالعمل‌های دقیقی مبنی بر این امر دریافت کرده بودند تا علیه طرف دیگر اظهار نظر‌هایی را مطرح نکنند و تعامل آن‌ها با یکدیگر دوستانه باشد. این امر طی فعالیت این نشست که سوریه در آن برای نخستین بار از زمان تعلیق عضویتش در پارلمان عربی در سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت کرده بود، آشکارا نمود پیدا کرد.

عربستان و امارات در این نشست همچنین از ادامه حمایتشان از ادامه فعالیت‌ها برای ساخت مقر پارلمان عربی در دمشق که از سال‌ها پیش فعالیتش متوقف شده است، خبر دادند؛ پس از این تعلیق فعالیت، یک مقر موقتی در بیروت، پایتخت لبنان جایگزین مقر پارلمان عربی در سوریه شده بود، اما دولت دمشق این مقر را نگه داشت؛ حمایت ابوظبی و ریاض از آماده ساختن این مقر در دمشق به این معناست که مقر دائم پارلمان عربی به دمشق باز می‌گردد.

از سوی دیگر، عربستان در این نشست به جانبداری از دمشق در مقابل خواسته‌های برخی از اعضای پارلمان از سوریه برای پرداخت حق و حقوق‌های مالی پارلمان ایستاد.

طبق خواسته این اعضا، دمشق می‌بایست سهم خود را از حمایت‌های مالی از طرح پارلمان عربی پرداخت می‌کرد، اما دمشق با پرداخت این مبالغ مخالفت کرد، چرا که تعلیق عضویتش بنا به خواست خود نبوده و در هیچکدام از نشست‌های پارلمان طی این سال‌ها شرکت نکرده بود.

هیأت سعودی از این موضع سوریه دفاع و اعلام کرد که هیچ بندی در دستور کار این نشست مبنی بر درخواست از سوریه برای پرداخت این مبالغ وجود ندارد و بدین ترتیب، بررسی این مساله به شش ماه بعد تا زمان برگزاری نشست آتی موکول شد.

نکات مورد اشاره در سطر‌های بالا نشان می‌دهد که ریاض به دنبال تغییر رویکرد خود در خصوص مساله سوریه است که شکست تروریست‌های مورد حمایت ریاض در سوریه و عراق و همچنین شکست سیاست‌های ضدانسانی آل سعود در یمن موجب شده که احتمالا ریاض دست از اقدامات تجاوزکارانه خود در منطقه بردارد، هر چند جنگ در یمن ادامه دارد و پایگاه آخر تروریست‌های مورد حمایت عربستان و جبهه غربی – صهیونیستی در شمال غرب سوریه یعنی استان ادلب هنوز به طور کامل آزاد نشده، ولی تغییر رفتار ریاض مشهود است.

به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه، عربستان در سال‌های اخیر در حمایت از تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه و همچنین تجاوز به یمن صد‌ها میلیارد دلار هزینه کرده است و اگر حتی یک دهم آن را در توسعه و پیشرفت این کشور‌ها هزینه می‌کرد دارای ارج و قربی نزد مردم این کشور‌ها می‌شد که حساب و کتاب نداشت، اما افسوس که بر عکس این قضیه اتفاق افتاد و دستان آل سعود به خون صد‌ها هزار مسلمان در منطقه آغشته شد.

تحلیلگران مسایل منطقه همچنین معتقدند که اقدامات آل سعود در کشور‌های عربی همچون گذشته تغییر نخواهد کرد، ولی شیوه این رژیم در منطقه از نوع سخت به نرم که خطرناک‌تر است، تغییر می‌کند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست+ عکس

ناگفته‌های پسرعمه زهرا کودک گمشده از روز حادثه / ماجرای ناپدید شدن ۲۰ ثانیه‌ای دختر بچه ۲ ساله چه بود؟

کلیدواژه: عربستان روسیه بشار اسد

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۶۲۲۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

چرا زبان ما ایرانیان عربی نشد؟

به گزارش سرنا، پس از فروپاشی پادشاهی ساسانیان زبان فارسی کم کم رو به فراموشی می رفت و زبان رسمی کشور عربی شده بود.

سال‌ها از حمله اعراب به ایران می‌گذشت ‌و زبان فارسی رفته رفته از مکاتبات دیوانی کنار گذاشته و به جای آن تکلم به زبان زبان عربی در دستگاه‌های دیوانی، اجباری و در مدارس نیز این زبان، آموزش داده میشد.

خلفای عباسی در بغداد با اینکه خلافت خودرا مدیون ایرانیان میدانستند با تکبر وغرور خاصی ایرانیان مسلمان را موالی ‌به معنای برده می‌خواندن واز هیچ‌گونه ظلم وستمی برآنان کوتاهی نمی‌کردند.

در سیستان خشک سالی اتفاق افتاده بود ولی مامورین خلیفه بی‌رحمانه خراج ومالیات سنگینی را از دهقانان وبازرگانان طلب کرده و برای خلیفه می فرستادند تا صرف خوشگذرانی خلفای عباسی گردد.

در این میان جوانمردی رویگرزاده از سیستان برمی خیزد، بنام رادمان پور ماهک، یا یعقوب پسر لیث و چون لیث، پدر او مس گر بود به صفار معروف شده بود‌ند؛ بنا بر این در تاریخ او را بنام "یعقوب لیث صفاری" بنیانگذار سلسه صفاری می‌شناسیم.

او با گردآوری دلاوران سیستان ودیگر نقاط ایران زمین به جنگ با خلیفه می پردازد و تمامی سیستان وخراسان تا ماورانهر ومازندران وگیلان و ری واصفهان وفارس وکرمان تا قسمتی از خوزستان را از تسلط متجاوزان عرب آزاد می‌کند.

یعقوب در فرمانی به تمام نقاط ایران زبان عربی را حذف و زبان پارسی دری را رایج می کند (در دفاتر دیوانی وحکومتی از آن به بعد کسی اجازه نداشت به عربی بنویسد) تا بعد ها ما شاهد پیدایش عارفان وشاعران بسیاری در فرهنگ وادب ایران همچون فردوسی و مولوی و نظامی و حافظ و سعدی باشیم که چگونه دررونق وگسترش زبان پارسی پاسداری کردند.

      

دیگر خبرها

 • انهدام یک پهپاد بر فراز دمشق
 • بهبود وضعیت انسانی در سوریه مستلزم احترام به حاکمیت دمشق است
 • صدای چند انفجار در اطراف پایتخت سوریه
 • انهدام یک پهپاد بر فراز حومه دمشق
 • وقوع چند انفجار در اطراف پایتخت سوریه +نقشه
 • اخباری درباره سرنگونی یک فروند پهپاد بر فراز حومه دمشق
 • شنیده شدن صدای چند انفجار در اطراف پایتخت سوریه
 • کنگره سراسری « رویکرد پزشکی ورزشی در آسیب» در ساری برگزار می شود
 • سخنگوی وزارت خارجه: یمنی‌ها با اسناد اعلام کرده‌اند که مسئول حمله به ارامکو بوده‌اند
 • پمپئو پس از دیدار با بن سلمان: رفتار ایران تحمل نخواهد شد / در کنار عربستان ایستاده ایم
 • کاهش 12 برابری ارزش پول سوریه در 8 سال جنگ داخلی
 • کرملین خبر رسانه‌های عربستان درباره مذاکرات پوتین- بن‌سلمان را تکذیب کرد
 • حکایت حرفه مسگری در دمشق
 • اقتصاد سوریه، خسته از افزایش قیمت دلار
 • اقتصاد سوریه، خسته از بالا و پایین رفتن قیمت دلار
 • تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان/ اعزام کارشناسان فرانسوی برای تحقیق درباره حملات به عربستان
 • تبیین نسبت شرایط اجتماعی و علم کلام/ توجه به رویکرد عقلانی کلام اسلامی
 • ترامپ در نقش سوپرمن! / آرزو‌های آمریکا را به خبر تبدیل نکنید!
 • اظهارات ترامپ در مورد دیدار با روحانی/ بیانیه مهم انصارلله یمن در مورد حمله به تاسیسات نفتی آرامکو/ سفر پامپئو به عربستان و امارات با موضوع حمله اخیر به آرامکو /گفت‌وگوی بوریس جانسون با محمد بن سلمان درباره حمله به آرامکو