تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش قیمت سبوس، شیر و گوشت را گران می‌کند، قیمت نفت افزایش یافت، زلزله نفتی در عربستان سعودی، چراغ سبز جنگ تجاری به خریداران طلا، مسکن گرانترین کالای سبد معیشت کارگران و درخواست مجدد فرانسه از آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تجاری را در بر دارد.

 

افزایش قیمت سبوس، شیر و گوشت را گران می‌کند

سید احمد مقدسی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران در گفتگو با تابناک اقتصادی تاکید کرد: محاسبات و آنالیز نرخ شیرخام بر مبنای سبوس ۸۴۰ تومان بود که این نرخ درب دامداری به ۱۱۰۰ تومان می‌رسد و سازمان حمایت با علم به اینکه نرخ تمام شده سبوس برای دامدار، ۱۱۰۰ تومان است، بهای شیرخام را درب دامداری ۲۳۹۰ تومان تعیین کرد و در ستاد تنظیم بازار مصوب و ابلاغ شد. در حال حاضر اگر دولت به دنبال افزایش قیمت سبوس به رقم ۱۲۵۰ تومان است، باید در نظر بگیرد که نرخ تمام شده با توجه به هزینه‌های جانبی همچون هزینه حمل، درب دامداری به ۱۴۰۰ تومان افزایش خواهد داشت، در نتیجه طبیعی است که دامدارن به این تغییر قیمت اعتراض داشته باشند. بر اساس محاسبات علمی، برای تولید هرکیلوگرم شیرخام، ۷۰ گرم سبوس نیاز است و با این افزایش قیمت (۱۴۰۰ تومان) بهای شیرخام نیز برای هر کیلوگرم، ۶۰ تومان افزایش خواهد داشت. یعنی شیرخام از ۲۳۹۰ تومان فعلی به ۲۴۵۰ تومان بایستی افزایش یابد. این افزایش قیمت سبوس، در بهای تمام شده گوشت قرمز نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت.

خرید هواپیمای دست دوم اروپایی یا هواپیمای روسی

سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس، گفت: در شرایط کنونی رویکردهای متفاوتی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور مطرح است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.  برخی از مدیران موضوع خرید هواپیماهای دست دوم اروپایی را مطرح کرد و برخی دیگر موضوع خرید هواپیماهای دست اول روسی را پیشنهاد می دهند. افضلی گفت: نظر من در مورد خرید هواپیماهای دست دوم اروپایی یا خرید هواپیماهای نو روسی این است که ما نباید تمام تخم مرغ‌هایمان را در یک سبد بگذاریم، زیرا محدود کردن حق انتخاب شاید در آینده برای ما مشکل ساز خواهد شد. عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت ادامه داد: اگر ما تنها به دنبال خرید به یک روش باشیم، قطعا این مسئله انحصار ایجاد کرده و مشکل ساز خواهد بود، از این رو ما باید از روش های متنوع و شرکت های مختلف برای تأمین نیازهای ناوگان حمل و نقل هوایی کشور استفاده کنیم.

قیمت نفت افزایش یافت

روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با 28 سنت افزایش نسبت به روز یکشنبه به قیمت 61 دلار و 82 سنت معامله شد. نفت وست‌تگزاس آمریکا هم رشد 36 سنتی داشت و بشکه‌ای 56 دلار و 88 سنت به فروش رفت. قیمت بنزین دیروز کاهشی داشت و با 28 سنت کاهشی گالنی 157 دلار و 14 سنت معامله شد. به گزارش رویترز، پس از آنکه وزیر انرژی عربستان اعلام کرد هیچ تغییرات عمده‌ای در سیاست نفت این کشور وجود نخواهد داشت، قیمت نفت افزایش یافت. عبدالعزیز همچنین به ادامه طرح کاهش تولید نفت تأکید کرده و اجرای آن را به نفع اعضای اوپک مطرح کرده بود. وی همچنین گفته بود که توافق اخیر اعضای اوپک و غیراوپک از جمله روسیه برای طولانی مدت ماندگار خواهد بود.

زلزله نفتی در عربستان سعودی

سیاست نفتی در عربستان با زلزله بزرگی مواجه شد و وزیر انرژی این کشور بالاخره بعد از مدت‌ها اختلاف نظر، برکنار شد. به گزارش ایبِنا، پسر پادشاه عربستان، شاهزاده عزیز بن سلمان آل سعود به سمت وزیر جدید انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان سعودی گماشته شد. شاهزاده عبدالعزیز یک فرد باسابقه در امر سیاست گذاری عربستان و اوپک است و انتظار نمی رود در سیاست نفتی عربستان یا روابطش با روسیه شکاف بزرگی ایجاد شود. عربستان سعودی در راستای توافق کاهش تولید اوپک، تولید نفت خود را به کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده است. الفالح با ترغیب تولیدکنندگانی مانند روسیه برای متعادل کردن بازار از طریق محدودیت عرضه، معمار توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک معروف به اوپک پلاس بود. سعودی ها بیشترین تلاش را برای حمایت از این توافق داشته اند و حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از میزان توافق شده تولید خود را کاهش داده اند.

اشتغال‌زایی در آمریکا ۵۵ درصد کم شد

ان بی سی: دفتر آمار کار آمریکا در گزارش جدید خود از وضعیت اشتغال بزرگترین اقتصاد جهان اعلام کرد که در ماه اوت تنها برای ۱۳۰ هزار نفر اشتغال زایی صورت گرفته است که این رقم ۵۵ درصد کمتر از اشتغال زایی اوت سال ۲۰۱۸ است. طبق اعلام این دفتر، نرخ بیکاری آمریکا تا پایان ماه اوت ۳.۷ درصد بوده است که هنوز کمترین سطح ثبت شده در طول ۵ دهه اخیر است. لری کودلو- مشاور اقتصادی ترامپ سعی کرد پیامدهای جنگ تجاری با چین را نادیده بگیرد و با مثبت خواندن آمار اشتغال گفت: آمریکا در حال کار کردن است. اقتصاد آمریکا برای پاسخگویی به نیاز جمعیت جویای کار باید ماهانه ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند. امسال به طور میانگین هر ماه ۱۶۵ هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد شده است که بسیار کمتر از متوسط ۲۲۳ هزار فرصت شغلی سال گذشته است. استیو ریک- کارشناس ارشد اقتصادی در موسسه " کانا موچوال گروپ" گفت: این کاهش اشتغال‌زایی به ما هشدار می‌دهد که کسب و کارها نسبت به چشم انداز بلندمدت اقتصادی اطمینان کمتری نسبت به گذشته دارند. با توجه به کاهش احتمالی نرخ بهره توسط بانک مرکزی و تشدید مناقشه تجاری با چین، دولت سعی در تثبیت رشد اقتصادی دارد.

درخواست مجدد فرانسه از آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تجاری

رویترز: برونو لو مر وزیر دارایی فرانسه بار دیگر با ابراز نگرانی نسبت به جنگ تجاری دو اقتصاد نخست جهان گفت که این نبرد به بزرگ‌ترین تهدید برای رشد اقتصاد جهانی تبدیل شده است. لو مر در مصاحبه با روزنامه " La Croix " گفت که با تداوم روند فعلی، رشد اقتصاد جهانی تحت تاثیر جنگ تجاری ۰.۵ درصد کاهش خواهد یافت. در سال ۲۰۱۷ و زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، ۷۵ درصد کشورهای جهان دارای رشد اقتصادی مثبت بودند اما اکنون صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که حدود ۷۰ درصد کشورهای جهان با کاهش رشد اقتصادی مواجه شوند. لومر گفت با توجه به قرار داشتن سطح رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو در محدوده ضعیف، لازم است که اروپایی‌ها تمام تلاش خود را برای پایان دادن به جنگ تجاری به کار گیرند.

صندوق بین‌المللی پول خواستار تقویت سیاست‌های پولی در عربستان شد

صندوق بین‌المللی پول با تاکید بر تقویت سیاست‌های پولی عربستان سعودی از این کشور خواست تا مالیات بر ارزش افزوده را از پنج درصد به ۱۰ درصد افزایش دهد. به گزارش رویترز، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که ماه ژوئن تدوین و روز دوشنبه منتشر شده، این موضوع را به عربستان گوشزد کرد. این گزارش در حالی است که بهای نفت خام پایین است و پیش‌بینی می‌شود که کسری بودجه عربستان افزایش یابد. هر چند «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی گفته که می‌خواهد در اقتصاد عربستان تنوع ایجاد کند اما این کشور همچنان به درآمد حاصل از نفت وابسته است. کاهش تقاضا و ضعیف شدن اقتصاد جهانی باعث پایین ماندن بهای نفت شده،‌ این مساله منجر به کاهش رشد اقتصادی عربستان شده است. برخی اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که اقتصاد این کشور در سال جاری انقباض بیشتری را تجربه کند. در چنین شرایطی، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. این کشور در ژانویه ۲۰۱۸ برای جبران کاهش درآمد خود طرح مالیات پنج درصدی بر ارزش افزوده را اجرا کرد.

اونس طلا افزایش یافت/چراغ سبز جنگ تجاری به خریداران طلا

روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با 4.6 دلار افزایش نسبت به روز یکشنبه به قیمت 1511 دلار و 10 سنت به فروش رفت. قیمت فلز زرد در کمترین زمان 1504 دلار و در بیشترین زمان 1514 دلار معامله شد. قیمت این فلز گرانبها نسبت به یک ماه گذشته 14.9 دلار و نسبت به یک سال گذشته 314 دلار افزایش دارد. قیمت نقره کاهش اندک 5 سنتی داشت و هر اونس از این فلز به قیمت 18.17 دلار معامله شد. فلزات گرانبهای پلاتینیوم و پالادیوم هم افزایش‌هایی به ترتیب 11 و 14دلار داشته‌اند. رویترز نوشت: قیمت طلا پس از کاهش اخیر یک درصدی  قیمت، روز دوشنبه روند افزایشی داشت.

مسکن گرانترین کالای سبد معیشت کارگران

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید اگر دولت می‌خواهد برای مسکن کارگران قدمی بردارد قبل از هرگونه ساخت و سازی امکانات و زیرساختهای آن را فراهم کند تا به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود. علی اصلانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع مسکن کارگران طی چند جلسه در دستور کار کانون قرار گرفته و نظرات مختلفی از طرف کانونهای استانی مطرح شده است ولی اعتقاد ما این است که هر طرحی که برای حمایت از مسکن کارگران ارائه می شود، به سرنوشت مسکن مهر تبدیل نشود و دولت اگر بنا دارد زمین در اختیار اتحادیه‌های کارگری یا تعاونی‌های مسکن کارگری بگذارد، جاهایی را انتخاب کند که مشکلات زیر ساخت و نبود آب و فاضلاب و امکانات درمانی و رفاهی نداشته باشد. وی ادامه داد: هزاران میلیارد تومان پول وارد مسکن مهر کردیم ولی امروز با خانه‌هایی مواجه هستیم که افراد به دلیل نداشتن امکانات اولیه یا پایین بودن کیفیت ساخت و ساز حاضر به زندگی در آنها نیستند. اصلانی با بیان اینکه مسکن در سبد معیشت کارگران یکی از پرهزینه‌ترین و گرانترین اقلام به شمار می‌رود، گفت: تامین مسکن ارزان برای کارگران نیازمند یک طرح کارشناسی قوی، پخته، مدیریت شده و زیرساختی است که وام کم بهره و ارزان قیمت نیز در آن پیش‌بینی شده باشد.

«علی بابا» کالا‌های روسی را در چین می‌فروشد

منابع آگاه اعلام کردند شرکت بزرگ چینی «علی‌بابا» که تجارت الکترونیک انجام میدهد، قرار است فروش کالاهای روسی را در چین به صورت آنلاین از سال 2020 آغاز کند. براساس این گزارش،‌ تمام کالاهای روسی که اکنون در چین به فروش می‌رود در قالب خدمات B2B است (تجارت در مقابل تجارت) و از طریق تجارت الکترونیک انجام نمی‌شود، اما شرکت چینی علی بابا در نظر دارد که نخستین پلتفرم فروش آنلاین کالاهای روسی را از سال آینده آغاز کند. این منابع آگاه اعلام کردند که نگرانی شرکت علی‌بابا این است که برای راه‌اندازی سیستم فروش آنلاین کالاهای روسی باید سیستم پشتیبانی معکوس را راه‌اندازی کند.  در حال حاضر کالاهای روسی تنها از طریق «اوزن» و «ای‌بی» صادر می‌شود و این شرکت‌ها هم هیچگونه فروش کالای روسی به آمریکا را ندارند.

 

 

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

کلیدواژه: اقتصاد ایران خرید هواپیما قیمت طلا سامانه سماح ماه محرم سید مهدی صدرالساداتی فردو داستان اتم شب نهم محرم علیرضا فغانی سعید مرتضوی شبنم نعمت زاده تاسوعا عاشورا شب دهم محرم

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۶۴۲۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

موافقت مسئولان برای افزایش واردات خودروهای خاص/ مخالف‌خوانی کارگزاران با رانت‌خواری که خودش ساخت/ داعش چقدر ثروت دارد؟

ترامپ گفت: ساده‌ترین کاری که من می‌توانم انجام دهم، در حالی که شما (روزنامه‌نگاران) اینجا هستید، این است که بگویم بچه‌ها بیایید شروع کنیم و این یک روز بسیار بد برای ایران خواهد بود.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

محسن هاشمی: من نگفتم تصاویر حذف نام شهدا از معابر فتوشاپ است

رئیس شورای شهر تهران خبر یک خبرگزاری دولتی مبنی بر اظهارات وی درباره حذف نام شهدا از معابر را تکذیب کرد.

خبر آن‌لاین از قول محسن هاشمی نوشته بود تصاویر مربوط به حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها، فتوشاپ، سیاسی‌کاری جعل و اتهام‌سازی است.

در پی انتشار این خبر به نقل از خبر آن‌لاین (که در سایت‌های جماران و مستقل آن‌لاین و... هم منتشر شده است) دفتر محسن هاشمی توضیحی به این شرح ارسال کرد:

جناب آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان

باسلام

احتراما پیرو مذاکرات تلفنی درباره مطلب منتشر شده در شماره امروز روزنامه کیهان، خواهشمند است نسبت به انتشار جوابیه ذیل اقدام نمایید:

«پیرو انتشار سخنانی منتسب به رئیس شورای شهر تهران در جلسه علنی 24 شهریور با موضوع حذف نام شهید از تابلوی معابر در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها، به اطلاع می‌رساند که مهندس محسن هاشمی رفسنجانی به‌دلیل جلسه‌ای همزمان در دفتر مقام معظم رهبری، نطق پیش از دستور در صحن علنی شورا را ایراد نکرده است و در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار درباره مسئله مذکور،‌ پاسخگویی را موکول به دریافت گزارش کمیته ویژه بررسی این موضوع که به ریاست جناب آقای اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران که مفتخر به کسوت فرزندی شهید می‌باشد،‌ گردیده است، لذا اظهارات مذکور فاقد انتساب می‌باشد.»

یادآور می‌شد در خبرخبر آنلاین،‌ اشاره‌ای به این که سخنان مذکور کجا عنوان گردیده، نشده بود.
 

سردبیر هندلز بلات: دست ترامپ در مقابل ایران خالی است

سردبیر یک روزنامه آلمانی معتقد است دست دولت ترامپ مقابل ایران خالی است و او برای اثبات موفق‌بودن سیاستش علیه ایران با مشکل روبه‌رو شده است.

ماتیاس بروگمن سردبیر نشریه هندلز بلات به شبکه الجزیره گفت: مشکل دونالد ترامپ آن است که می‌خواهد خود را رئیس‌جمهوری قوی جلوه دهد و ثابت کند که سیاست‌های رؤسای جمهور قبلی آمریکا، اشتباه بوده است. ترامپ توافق با ایران را بدترین توافق‌نامه توصیف کرده بود و اکنون باید بگوید که سیاستش در برابر ایران چه نتیجه‌ای داشته است.

بروگمن افزود: یمنی‌ها با حمله به تأسیسات نفتی عربستان نشان دادند به راحتی می‌توانند بر تولید نفت در این کشور تأثیر بگذارند. ترامپ در این شرایط باید واکنشی از خود نشان دهد، اما نمی‌خواهد جنگی رخ دهد. به‌همین علت، گزینه‌ای جز تشدید تحریم‌ها ندارد. باید با صراحت بگویم که چیزی برای ترامپ باقی نمانده تا بتواند تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد.

وی درباره تلاش عربستان برای معرفی ‌کردن حمله به تأسیسات نفتی این کشور به‌عنوان اقدامی علیه جامعه جهانی، خاطرنشان کرد: سعودی‌ها هرچه بخواهند می‌توانند بگویند، اما واقعیت آن است که این حمله علیه عربستان و به علت جنگ در یمن بود. این موضوع روشن است. ترامپ اکنون باید نتیجه سیاست خود در برابر ایران را اعلام کند. ترامپ برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه ایران تلاش کرد، اما اروپایی‌ها نمی‌خواهند در چنین ائتلافی مشارکت کنند.

حزب اتحاد ملت همدان: سرافکنده‌ایم، عذرخواهی می‌کنیم

عذرخواهی حزب اتحاد ملت شاخه همدان از مردم این شهر می‌تواند سرلوحه‌ای برای عذرخواهی اصلاح‌طلبان از مردم تهران و سایر شهرها باشد.

حزب ‌اصلاح‌طلب اتحاد ملت (شاخه همدان) در بیانیه‌ای با نقد عملکرد فراکسیون اصلاح‌طلب شورای شهر همدان و با پذیرش نقش خود در تهیه لیست انتخاباتی، به‌خاطر عملکرد ضعیف این فراکسیون از مردم استان عذرخواهی کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: «با اندکی تأمل بر عملکرد و دعواهای بین فراکسیون امید در شورای شهر همدان و برخی شوراهای دیگر از شهرهای استان، میزان عیب این ساختار کاملاً معلوم و مشهود است.

حزب اتحاد ملت- منطقه استانی همدان، دامن خود را از هیچ کدام از قصورها و کوتاهی‌ها پاک و آلوده نمی‌داند. زیرا که در پروسه تعیین لیست امید شورای شهر، خود دخیل بوده و از این رو ضمن پذیرش مسئولیت و نقش خود (ضمن ارج نهادن به فعالیت صادقانه یک یا دو نفر از اعضای شورا)، بابت عملکرد ضعیف و سرافکنانه برخی از اعضای لیست امید شورای شهر پوزش طلبیده و از تمامی شهروندان خوب استان صمیمانه عذرخواهی می‌کند.»

یادآور می‌شود اصلاح‌طلبان متعددی به ویژه در یک سال اخیر دولت روحانی، شورای شهر تهران و فراکسیون امید در مجلس را دچار ناکارآمدی و سوءمدیریت توصیف کرده‌اند بی‌آن‌که در این زمینه از مردم عذرخواهی کنند. نمونه این موارد، سوءمدیریت اقتصادی دولت، تورم 42 درصدی، بر باددادن 18 میلیارد دلار ذخایر ارزی در کمتر از 2 ماه و... است اما برخی مدیران ارشد و سخنگویان دولت در واکنش به مطالبه خبرنگاران در این زمینه می‌گویند برای چه باید از مردم عذرخواهی کنیم؛ دولت دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بیند و اگر دلیلی برای عذرخواهی ببیند، عذرخواهی می‌کند.

دویچه وله: رفتار ایران از صبر راهبردی به تهاجمی تغییر کرده است

یک عضو اندیشکده شورای روابط خارجی اروپایی می‌گوید؛ رفتار ایران پس از افزایش فشارهای آمریکا تغییر کرده و تهاجمی شده است.

دویچه وله از الی گرانمایه پرسید: «پس از خروج آمریکا از توافق اتمی، ایران تأکید داشت که نقض توافق اتمی ‌توسط ترامپ به ضرر آمریکاست و به اعتبار این کشور لطمه می‌زند. اما حال وضعیت بسیار پیچیده شده است. چرا؟» او پاسخ داد: من فکر می‌کنم از بهار امسال که ایالات متحده آمریکا فروش نفت ایران را به شدت محدود کرد، رفتار ایران تغییر قابل توجهی کرده است.

استراتژی نخست ایران«صبر راهبردی» بود. ایران انتظار داشت اروپایی‌ها و چینی‌ها یک بسته اقتصادی به ایران پیشنهاد کنند و گمان می‌کرد در حالت ایده‌آل، می‌تواند منتظر بماند تا تکلیف انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شود، تا بعد مواضع خود را بازنگری کند.

اما همه اینها مربوط به زمانی بود که ایران می‌توانست نفت خود را بفروشد.

وی افزود: من فکر می‌کنم ایران به تاکتیک جدیدی روی آورده که اساس آن افزایش مدیریت شده تنش است. ما این استراتژی را در مورد توافق اتمی‌ هم مشاهده کردیم. ایران گام به گام تعهدات خود در این توافق را کاهش داده است. مرحله دوم استراتژی کنونی ایران، در مقیاس منطقه‌ای است.

ایران نمایش توان نظامی خود در منطقه را آغاز کرده، به همین دلیل هم مسئولیت سقوط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بر عهده گرفته یا یک ناو با پرچم بریتانیا و چند تانکر نفتی دیگر را در مجاورت ‌آب‌های خود توقیف کرده است.

عضو شورای روابط خارجی اروپا گفت: اوایل تابستان، عربستان و ایالات متحده آمریکا را ایران متهم به دست داشتن در حمله به کشتی‌هایی در سواحل فجیره (امارات) کردند و حال تأسیسات نفتی عربستان هدف حمله قرار گرفته است. همه این‌ها نشان می‌دهد که این روند چطور ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ایران تلاش می‌کند نشان دهد که اگر صادرات نفت این کشور مختل شود، سایر صادرکنندگان منطقه‌ای هم نمی‌توانند نفت صادر کنند و در نهایت تأمین انرژی در جهان مختل می‌شود. من فکر می‌کنم ایران توانایی ایجاد این اختلال را دارد.

البته تأکید می‌کنم که هنوز هیچکدام از نهادهای بین‌المللی تأیید نکرده که ایران واقعاًً پشت حملات به تأسیسات نفتی عربستان بوده است، اما این حملات با الگوی رفتاری ایران هماهنگ است. وی تأکید کرد: ایران می‌خواهد نشان دهد هزینه شرایط پرتنش کنونی را به تنهایی تحمل نخواهد کرد و این شرایط برای دیگر بازیگران منطقه‌ای هم هزینه خواهد داشت. امارات متحده عربی و عربستان سعودی خواستار «فشار حداکثری» آمریکا بر ایران بوده‌اند.

مخالف‌خوانی حزب کارگزاران با رانت‌خواری که خودش ساخت

روزنامه حزب کارگزاران مدعی شد رد پای بابک زنجانی در بحران هپکو دیده می‌شود.

نشریات زنجیره‌ای معمولاً هرگاه بخواهند از خود و طیف مدیریتی متبوع خود سلب مسئولیت کنند، موضوع مورد اعتراض را به بابک زنجانی نسبت می‌دهند.

روزنامه سازندگی در تیتر اول خود با عنوان «رد پای زنجانی در بحران هپکو» نوشت: علی اصغر عطاریان سرمایه‌دار اصفهانی که 60 درصد سهام هپکو را خرید و مالک این شرکت شد، 20 درصد را نقد پرداخت کرد و مابقی اقساط پنج ساله شد. مجموعاً بلوک 60 درصدی هپکو 70 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود. عطاریان، هپکو را با حمایت بابک زنجانی خریده بود.

یادآور می‌شود بابک زنجانی از رشد یافتگان و نوکیسه‌گان برآمده در دولت سازندگی و زمان مدیریت حزب کارگزاران است.

شهریور ماه سال 92، نشریه زنجیره‌ای آسمان وابسته به حزب کارگزاران مصاحبه‌ای رپرتاژگونه با بابک زنجانی منتشر کرده و عکس‌ وی را روی جلد صفحه اول خود قرار داد. زنجانی در این مصاحبه می‌گوید: «زمانی که در پادگان ولیعصر تهران سرباز بودم، آقای هاشمی رفسنجانی برای بازدید به آنجا آمدند، گفتند تعدادی سرباز برای ریاست جمهوری، بانک مرکزی و جاهای مختلف انتخاب کنند. وقتی به عنوان سرباز به بانک مرکزی رفتم گفتند شما باید به عنوان راننده، آقای نوربخش را جابه‌جا کنید. حدود 5 ماه از سربازی‌ام مانده بود. من در دفتر آقای نوربخش کار ثبت نامه‌ها را انجام می‌دادم، بعد هم رانندگی آقای نوربخش را می‌کردم. بعد از خدمت... آقای نوربخش 4-5 جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آنها دلار می‌داد تا در بازار پخش کنند. دلار 300 تومان بود و همه می‌گفتند دلار می‌خواهد هزار تومان شود. مردم می‌رفتند شب تا صبح در صف بانک‌ها می‌خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار بفروشند. آقای نوربخش به من گفت شما هم بیا در این مجموعه‌هایی که دارند دلار تزریق می‌کنند و 4 یا 5 نفر بودند، کار کن، اولین روز 17 میلیون دلار ارز در بازار توزیع کردم و اولین کارمزد من هم 17 میلیون تومان (2 دهه پیش) بود با آن پول هم یک دفتر در میرداماد (خیابانی که بانک مرکزی نیز همان جاست) خریدم، هر روز دلار می‌گرفتم و در بازار می‌فروختم... (درباره عکس با هاشمی و خاتمی و روحانی) من پیش این آقایان رفتم تا جایزه بگیرم... تا حالا سه چهار بار آقای هاشمی را از نزدیک دیده‌ام. بعد از انتخابات خدمت ایشان رفتم و توضیحی درباره کارهایم به ایشان دادم، بیشتر از 8 سال است که عکس ایشان در اتاقم هست.»

آنتونی کوردزمن: دوران برتری آمریکا در خلیج فارس به سر آمده است

یک تحلیلگر ارشد نظامی آمریکا تاکید کرد حملات موشکی و هوایی دقیق از انحصار آمریکا  درآمده و واشنگتن نمی‌داند در مقابل این حملات به عربستان چه بکند.

موسسه مطالعات بین‌المللی و استراتژیک که پنجمین اندیشکده پرنفوذ جهان محسوب می‌شود، تحلیلی به قلم آنتونی کوردزمن و درباره حملات اخیر مقاومت یمن به عربستان منتشر کرد.

کوردزمن می‌نویسد: حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در حال حاضر سطح جدیدی از خطر را نشان می‌دهد که جنگ‌ها در منطقه خلیج فارس تا چه اندازه بر تامین انرژی و اقتصاد جهانی تاثیرگذار خواهد بود. این حملات پیش از این دست‌کم بحران‌های جزئی در صادرات نفت جهان ایجاد کرده و تعمیر این زیرساخت‌ها در عربستان و از سرگیری صادرات به مسائل اساسی تبدیل شده‌اند. با این حال، جدی‌ترین چالش کوتاه‌مدت و بلندمدت این است که چگونه حملاتی از این دست را در آینده متوقف کنیم.

عربستان سعودی و شرکت دولتی آرامکو هیچ‌گونه اطلاع دقیقی در مورد میزان خسارت ناشی از حملات ارائه نکرده‌اند.

با این حال، عربستان سعودی اظهار داشته‌ است که تولید حدود 5 میلیون بشکه در روز یا بیش از نیمی از تولید آن به حالت تعلیق درآمده است. این رقم معادل 6 درصد از روزانه نفت طبیعی عادی جهان است. بهای نفت در حال حاضر جهش‌ یافته و دیر یا زود سعودی‌ها مجبور هستند علاوه بر تعیین مقیاس واقعی خسارت، مدت زمان لازم برای تعمیر و بازیابی را هم مشخص کنند. این حملات بسیار گسترده بوده‌اند.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند 10 «هواپیمای بدون سرنشین» را برای این امر به‌کار گرفته‌اند. گفته می‌شود حوثی‌ها سیستم حمله‌ای به دست آورده‌اند که برد آن بسیار بیشتر از حد لازم است و می‌تواند تا 1500 کیلومتر پرواز کند.

ایران ممکن است حملات فنی را انجام نداده باشد، اما در این موضوع تردید بسیاری وجود دارد که حوثی‌ها توانسته‌ باشند بدون کمک ایران این سیستم‌ها را راه‌اندازی کرده باشند. مانند برخی از حملات اخیر به نفتکش‌ها، هرگز نمی‌توان به درستی اثبات کرد چه کسی مسئول این حملات بوده است. این یک هشدار در مورد خطرات طولانی‌مدت است.

مکان‌یابی و هدف‌گیری حملاتی که از سوی پهپادها و موشک‌های کروز انجام می‌شود، بسیار سخت است. دست‌کم سیستم‌های ایرانی هم GPS و هم قابلیت تصویربردای دارند که می‌توانند به طور دقیق هدف‌گیری کنند. این سیستم‌ها همچنین رادارگریز هستند و می‌توانند به راحتی پرواز کنند و دارای پروفایل‌های پروازی هستند که شناسایی آنها دشوار است.

از طرف دیگر، توانایی‌های جنگنده‌های سعودی و رهگیری موشک‌های زمین به هوا برای پوشش دادن مناطق وسیع با هرگونه اثربخشی نامشخص است و دفاع موشکی بالستیک تنها می‌تواند با یک تهدید متفاوت مقابله کند.

به همین دلیل است که موفقیت در حملات موجود، دستکم می‌تواند به عنوان یک انگیزه اصلی برای ایران، حزب‌الله و سایر قدرت‌های اینچنینی برای توسعه چنین نیروهایی و همچنین موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز با هدایت دقیق باشد.

بنابراین در آینده نزدیک، هیچ راه مطمئنی برای تخمین تهدید فوری حملات بیشتر وجود ندارد. لذا چه ایران به شیوه‌ای مستقیم به عربستان سعودی حمله کرده باشد یا نه، این حملات بدون شک در آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد و موشک‌های بالستیک را هم باید به این وضعیت اضافه کند.

در واقع ایران در حال حاضر چالش‌برانگیزترین مورد است. عربستان سعودی باید در اجرای هر نوع انتقام‌جویی، آسیب‌پذیری خاص خود را در نظر بگیرد و ایالات متحده باید تأثیر هرگونه تشدید در کاهش بیشتر صادرات و واردات نفت از خلیج فارس را در صورت جنگ در نظر بگیرد. جهان به واردات نفت از این منطقه نیاز دارد.

حملات به عربستان سعودی هشدار راهبردی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد دوران برتری هوایی ایالات متحده در خلیج فارس و انحصار آمریکا در مورد توانایی حمله دقیق، به سرعت در حال کمرنگ شدن است. پهپادها با هدف‌گیری دقیق و موشک‌های کروز به فهرست دارایی‌های نظامی ایران افزوده شده و شروع به گسترش در میان حوثی‌ها و حزب‌الله کرده‌اند.

چنین حملاتی همچنین می‌تواند با طیف گسترده‌ای از اشکال دیگر حمله غیرمتعارف، چه در زمین و چه در خلیج فارس مرتبط باشد.

ایران

اشتباه ترامپ به روایت فرید زکریا

خبر اول اینکه،«فرید زکریا»، روزنامه‌نگار و تحلیلگر امریکایی بر این باور است که اشتباه اصلی سیاست ترامپ در برابر ایران را باید در عدم شناخت وی نسبت به الگوی رفتاری و تصمیم‌گیری ایران دانست. به گزارش تابناک، زکریا در واشنگتن پست نوشت: «دشمن صاحب رأی است»؛ این نقل قولی است که به سون تزو (Sun Tzu)، استراتژیست نظامی باستانی چین نسبت داده می‌شود. تزو توصیه می‌کند که انسان باید دشمنش را بشناسد. این دقیقاً بیانگر مهم‌ترین کاستی سیاست ترامپ در برابر ایران است. استراتژی دولت ترامپ اعمال فشار دوچندان بر ایران و وادار کردن سایر کشورها به پیروی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و در نتیجه تسلیم کردن ایران است. به نوشته زکریا، فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را متعادل کرده یا آن را به میز گفت‌وگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی‌جویانه تحریک کرد. شرایط تحریم‌ها به حدی دشوار است که ایران بخوبی احساس می‌کند در صورت انجام اقدامات تحریک‌آمیز و حتی خطرناک، چیز زیادی برای از دست دادن ندارد. سون تزو در کتاب «هنر جنگ» می‌نویسد پیروزی فقط هنگامی ممکن است که یک رهبر بداند چه زمانی را برای مبارزه انتخاب کند و آماده باشد. شکست زمانی تضمین شده است که یک رهبر بی محابا، دمدمی مزاج و متکبر باشد. این تحلیلی بهنگام از دوران باستان است.

داستان سرایی جدید آقای متوهم علیه ایران

دست آخر اینکه، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا اعلام کرد که کشورش می‌تواند به 15 نقطه در ایران حمله کند، اما برای این کار عجله‌ای ندارد.به گزارش جماران، دونالد ترامپ خطاب به خبرنگاران در دفتر کاخ سفید گفت: ساده‌ترین کاری که من می‌توانم انجام دهم، در حالی که شما (روزنامه‌نگاران) هنوز اینجا هستید، این است که بگویم بچه‌ها بیایید شروع کنیم و این یک روز بسیار بد برای ایران خواهد بود... ساده‌ترین کاری که می‌توانم انجام دهم، این است که بگویم بیایید به 15 نقطه در ایران حمله کنیم. من می‌توانم این کار را انجام دهم و همه چیز آماده است. اما وقتی که می‌توانم این کار را انجام ندهم، نمی‌خواهم که آن را انجام بدهم. ترامپ افزود: «من می‌توانم این کار را در یک دقیقه انجام دهم، درست در اینجا، برای شما و شما یک داستان عالی برای نوشتن در این مورد خواهید داشت.»

خراسان

طرح جدید دولت برای مقابله با ریزگرد و سیل

یکی از مسئولان مهم دولتی در نامه روزهای اخیر خود به تعدادی از اعضای کابینه، از آن ها خواسته است با توجه به تصویب نهایی قانون مدیریت بحران کشور در روزهای گذشته و تکالیف قانونی مندرج در آن، دستگاه های ذی ربط باید ضمن تجمیع اعتبارات مربوط به آمادگی در برابر بحران، در اسرع وقت برای اعلام پروژه های اولویت دار خود در حوزه سیل، ریزگرد، حریق و امراض دام اقدام کنند تا برآورد بودجه آن ها برای سال ۹۹ به موقع انجام شود.


موافقت  مسئولان برای افزایش واردات خودروهای خاص

در حالی که با تصویب هیئت وزیران وقت در سال ۱۳۹۰، مقرر شده بود تعداد ۸۴۵۱ دستگاه خودرو برای استفاده جانبازان بالای ۷۰ درصد به کشور وارد شود، این رقم در مهرماه سال ۹۳ و با ابلاغ اسحاق جهانگیری به ۹۲۰۰ دستگاه افزایش یافت و حالا با گذشت پنج سال، به پیشنهاد یک عضو کابینه و موافقت تعدادی از مسئولان دولتی قرار است این تعداد واردات خودرو به 10 هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی خارجی افزایش یابد.
 

آرمان

آتش‌زدن خودرو مدیر شهرداری آبادان

خودرو شخصی یکی از مدیران شهرداری آبادان از سوی فردی ناشناس به آتش کشیده شد. معاون اجتماعی این نیرو گفت: در پی آتش‌سوزی عمدی یک دستگاه خودرو خارجی در منطقه کارون هفت آبادان ماموران کلانتری ۱۵ احمدآباد به همراه تیم‌های امدادی آتش‌نشانی و پلیس در محل حاضر شدند. ستوان امیرسام کمایی با بیان اینکه مالک خودرو مذکور یکی از معاونان شهردار آبادان می‌باشد، افزود: با بررسی دوربین‌های مداربسته مشخص شد عامل این اقدام مرد جوانی است که صورت خود را با نقاب پوشانده است. فرد مذکور پس از شکستن شیشه خودرو آن را به آتش کشیده و متواری می‌شود. وی افزود: تلاش پلیس برای دستگیری عامل این آتش‌سوزی عمدی ادامه دارد. مالک خودرو مذکور که نخواست نامش فاش شود نیز گفت: این آتش‌سوزی حدود یک‌میلیارد ریال به خودرو خسارت وارد کرده است.

جلوگیری آمریکا از ورود 12دانشجوی ایرانی

دولت آمریکا در یک‌ماه اخیر از ورود ۱۲دانشجوی ایرانی به این کشور ممانعت کرده است. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دست‌کم ۱۲دانشجوی ایرانی که قرار بود برنامه‌های تحصیلات تکمیلی خود را در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر در سال تحصیلی جدید شروع کنند، روادید آنان به‌طور ناگهانی لغو و از پرواز آنها به آمریکا ممانعت شده است. برخلاف گزارش نیویورک تایمز، وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، هیچ تغییری در سیاست آمریکا به‌وجود نیامده و بیشتر دانشجویان خارجی در سال تحصیلی جدید قصد ادامه تحصیل در مدارس دانشگاه کالیفرنیا را دارند. وزارت امورخارجه آمریکا مدعی شد: هیچ تغییری در مورد ویزای دانشجویی صورت نگرفته و مقامات آموزش عالی می‌گویند که مشکلات در این خصوص برای هر صدهاهزار دانشجوی بین‌المللی که برای شرکت در کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی سفر می‌کنند، در هر پاییز ایجاد می‌شود.

در تهران هر رأی را چند باید بخرند؟

محمدرضا باهنر گفت:یک زمانی که فراکسیون اکثریت در مجلس داشتیم، من حتی هم می‌توانستم پیش بینی کنم که فلان موضوع یا فلان وزیر در مجلس چند رای می‌آورد. من موافقم که مردم لیستی رای بدهند، در تهران امضاها با هم رقابت می‌کنند، یک امضا این طرف است و یک امضا آن‌طرف. اگر بحث رای خریدن هم مطرح باشد مثلا در تهران اصلا برای کسی نمی‌صرفد که رای را بخرد. اما در منطقه‌ای که 12هزار نفر یا 10هزار رای می‌دهند تا نماینده به مجلس بفرستند آنجا بله ممکن است بروند و رایی را بخرند اما در جایی که طرف باید یک میلیون رای بیاورد، باید هر رایی را چند بخرد؟ گفتند باهنر سلطان چای ایران است، بعضی‌ها به من گفتند برو و پاسخش را بده، پاسخی که من دادم این بود که اقلا ماهی یک‌کیلو چای را به ما برساند که لازم نباشد بروم از سوپرمارکت کوچه خرید کنم.

داعش چقدر ثروت دارد؟

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی فارین پالیسی ، دارایی داعش در سال ۲۰۱۵ به شش‌میلیارد دلار می‌رسید اما در حال حاضر میزان دارایی این گروهک تروریستی به دو میلیارد دلار رسیده است. آن‌طور که گفته شد قبل از این بیشتر درآمد این گروهک تروریستی از طریق فروش نفت و گاز تامین می‌شد که بر اساس آخرین گزارش‌ها در سال ۲۰۱۵ این گروهک تروریستی توانست ۵۰۰ میلیون دلار از طریق فروش نفت و گاز به دست آورد. منبع درآمدی بعدی این گروه اخاذی و گرفتن مالیات از مردم است . تنها در سال ۲۰۱۵ این گروهک نزدیک به ۳۶۰ میلیون دلار از این محل درآمد داشت.

اعزام ناو آمریکایی به سواحل عربستان

آمریکا ناو یواس‌اس نیتز را به ساحل شمال شرقی عربستان سعودی فرستاده است. این خبر را شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گزارش داد. این ناو با هدف «پر کردن حفره» در پدافند هوایی عربستان که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در هفته گذشته را تسهیل کرد صورت می‌گیرد. این ناو مجهز به سیستم یورشی آگیس است. آگیس یک سیستم یکپارچه یورشی دریایی آمریکایی است که توسط بخش موشکی و رادارهای سطحی ابرشرکت آرسی‌ای گسترش داده شده و اینک توسط بخش موشکی و کنترل آتش لاکهید مارتین تولید و فرآوری می‌شود. این سامانه توانایی شلیک دو موشک اس‌ام-۳ را در پدافند هوایی دارد. این ناو همچنین می‌تواند برای اهداف تهاجمی موشک‌های تاماهاک را نیز شلیک کند.

حیوان‌آزار هنور متواری است

مدیرکل محیط زیست استان مازندران با اشاره به اینکه عامل بریدن گوش یک الاغ در شهرستان بهشهر شناسایی شده است، گفت: این فرد متواری است و هنوز دستگیر نشده است. فیلمی منزجرکننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است در فضای مجازی در حال دست‌به‌دست‌شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اعلام این خبر که فرد حیوان‌آزار از سوی دادستان شناسایی شده است، گفت: این فرد متواری است و هنوز دستگیر نشده است. وی اظهار داشت: حیوان‌آزاری و انتشار فیلم آن جرم است و مجازات در انتظار این فرد است.

فرود اضطراری هواپیمای مسافربری

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی گفت: فرود اضطراری هواپیمای حامل مسافران پرواز شیراز- مشهد که از ناحیه چرخ جلو دچار نقص شده بود، با موفقیت در باند فرودگاه بین‌المللی مشهد انجام شد. محمدباقر قاسم‌زاده افزود: خلبان پرواز شیراز به مشهد اعلام کرده بود که چرخ جلوی هواپیما بازنمی‌شود لذا به‌سرعت تمام اقدامات ایمنی و پیش‌بینی‌های لازم فنی انجام و موضوع با ستاد بحران خراسان رضوی نیز هماهنگ شد. وی ادامه داد: خلبان این هواپیمای مسافربری پیش از فرود عملیات پرواز در ارتفاع پایین یا لوپس را انجام داد که طی آن چرخ هواپیما بازشد واین پرنده بدون مشکل فرود آمد.

دستگیری 4 نفر از کارکنان بهزیستی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بازداشت 4 نفر از کارکنان سازمان بهزیستی اظهار کرد: صبح دیروز 4 نفر از کارکنان سازمان بهزیستی کشور برای پاره‌ای از توضیحات بازداشت شدند. مسعود آسیما در پاسخ به این پرسش که اتهامات این افراد چه بوده است، گفت: اطلاعات دقیقی از اتهامات‌شان نداریم، ولی اتهامات آنها اخلاقی نبوده ولی اطلاعات دیگری از این موضوع نداریم. وی ادامه داد: طبق اطلاعاتی که به دستمان رسیده است، اتهامات این افراد مربوط به گذشته و دورانی است که در یکی از استان‌ها مسئولیت داشته‌اند.

سپاه به کمک حشدالشعبی می‌رود

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به همکاری سال گذشته نیروهای مسلح و حشدالشعبی برای برقراری امنیت راهپیمایی اربعین، گفت: امسال سپاه پاسداران با همکاری و هماهنگی حشد الشعبی با تمامی توان در این رابطه وارد عمل شده و در خاک عراق مسئولیت مهمی را در راستای برقراری نظم و امنیت و اسکان و بهداشت و تغذیه زائران بر عهده دارد.

آیت‌ا... اراکی از مجمع تقریب می‌رود

اخیرا خبرهایی مبنی بر خداحافظی آیت‌ا... اراکی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر شده است؛ خبری که گویا صحت دارد و به احتمال قریب به‌یقین این مجمع در چند روز آینده تغییر در ریاست خود را شاهد خواهد بود. احتمالا هفته آینده مراسم تودیع و معارفه دبیر کل جدید مجتمع جهانی تقریب مذاهب برگزار می‌شود.

علت خودداری کشتی‌گیر لبنانی از مسابقه

در ادامه رقابت‌های چهار وزن پایانی کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۹ که در نورسلطان پایتخت قزاقستان در حال برگزاری است، دومینیک ابو نادر کشتی‌گیر لبنان در وزن ۸۶ کیلوگرم که باید در دور نخست به مصاف یوری کالاشنیکوف کشتی‌گیر روس اجاره‌ای تیم رژیم صهیونیستی می‌رفت، حاضر نشد مسابقه بدهد و به روی تشک نیامد. این کشتی‌گیر لبنانی، ظاهرا آمریکایی‌الاصل بوده است.

دیگر خبرها

 • تابلوی قرمز برای بازار مسکن کشور
 • پای بزرگ‌ترین استارتاپ گردشگری کشور به استان گلستان باز شد
 • کاهش 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن درمناطق تهران/ سوداگران از بازار خارج می‌شوند
 • میزان افت قیمت مسکن در تهران چقدر شد؟
 • افت 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن در اغلب مناطق تهران/ سوداگران از بازار خارج می‌شوند
 • افت ۱۰تا ۳۰درصدی قیمت مسکن در اغلب مناطق تهران
 • افت 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن در اغلب مناطق تهران
 • افت 30درصدی قیمت مسکن درتهران
 • افت ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن در مناطق تهران
 • ۱۷۹۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی در استان سمنان پرداخت‌ شد
 • تورم دامن اشتغال‌زایی را هم گرفت
 • ۲۶۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به استان سمنان اختصاص یافت
 • ۲ هزار میلیارد تسهیلات اشتغال‌زایی به استان سمنان اختصاص یافت
 • صنعت تولید چادر ظرفیت‌ اشتغال‌زایی بالایی دارد
 • حفاظت از عربستان، بهانه ای برای حضور نظامی آمریکا در منطقه
 • توجه رسانه های داخلی به فراز و فرودهای بازار مسکن
 • شرط ادامه روند کاهش قیمت مسکن
 • اشتغال‌زایی در استان فارس توسط بنیاد برکت
 • جدایی مسیر قیمت‌های واقعی و اسمی مسکن