به گزارش ایلنا به نقل از جماران، «حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود علوی» در شب عاشورای حسینی در حرم امام خمینی (ره)، گفت: سیاست ما در حفظ نظام باید حسینی(ع) باشد.

وی افزود: تهمت و افترا زدن یا بازی با آبروی دیگران حتی به اسم «افشاگری» و فحش دادن، برای دفاع از جمهوری اسلامی خسارت‌بارترین اعمال است. گاهی رفتارهایی می‌بینیم که می‌گوییم چه ربطی به امام حسین(ع) و جمهوری اسلامی دارد؟

وزیر اطلاعات با تأکید بر این که دفاع از جمهوری اسلامی باید در چارچوب شرع مقدس اسلام باشد، گفت: در دفاع از نظام فحش به این و آن بدهیم و با نیش زبان آسیب برسانیم مصداق «اخسرین اعمال» است.

گاهی بعضی رفتارهایی می‌کنیم که آدم تعجب می‌کند این‌ها چه ربطی به مکتب امام حسین(ع) دارد؟ اینها چه ربطی به نظام دارد؟ چه ربطی به جمهوری اسلامی دارد؟

حجت‌الاسلام علوی با بیان این که اگر اسلام در خطر باشد، نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم، گفت: کسی که نزدیک‌تر به پیامبر(ص) باشد، بار دفاع از اسلام بر دوش او سنگین‌تر است. لذا امام حسین(ع) می‌فرماید همه باید دین خدا را نصرت کنند و من در خط مقدم نصرت دین خدا قرار دارم.

وی با تأکید بر این که باید از اسلام دفاع کرد، افزود: امام راحل(ره) زمانی که برای اسلام احساس خطر کردند، سکوت را جایز ندیدند. گاهی خطر متوجه اصل اسلام است و دشمن به دنبال این است که نامی از اسلام نباشد. گاهی خطر به این شکل است که احکام اسلام را تحریف و وارونه می‌کنند. آن وقت اسم اسلام باقی می‌ماند اما در مقام عمل از اسلام چیزی باقی نمی‌ماند.

وزیر اطلاعات با اشاره به این که امام حسین(ع) با قیام خود اسلام را از خطر نابودی نجات داد، تصریح کرد: نقاب زشتی که بر چهره اسلام گرفته بودند، به وسیله امام حسین(ع) کنار گذاشته شد و قیام ایشان سفینه نجاتی شد که اسلام را از امواج اموی نجات داد. در زمان یزید موجودیت اسلام به بازی گرفته و ابزاری برای کسب قدرت شد و برای اهداف سیاسی راحت از احکام اسلام عبور کردند. امام حسین(ع) این را فاتحه اسلام می‌دانست و لذا فرمود در برابر چنین وضعیتی باید واکنش نشان دهیم.

علوی با بیان این که امام حسین(ع) شرایط را شرایط دفاع از دین تشخیص داد، افزود: اسلام نردبانی برای رسیدن به حکومت نیست. در حکومت اسلامی باید اسلام پیاده شود و نباید در حکومت اسلامی معصیت باشد. برای حفظ حکومت اسلامی هم نباید مرتکب خلاف شرع شد.

وی ادامه داد: برای امام حسین(ع) مهم این بود که تکلیفش در دفاع از اسلام را انجام دهد و اگر موفق شد بنی‌امیه را ساقط کند و یا لااقل آبروی بنی‌امیه را ببرد که مردم رفتار آنها را به نام اسلام ننویسند. امام راحل(ره) همین درس را از مکتب سیدالشهدا(ع) گرفت و فرمود مهم برای ما این است که از اسلام دفاع کنیم و نتیجه دست خدا است.

وزیر اطلاعات با بیان این که سیدالشهدا(ع) برای حفظ اسلام به مسلخ عشق رفت، افزود: در مکتب سیدالشهدا(ع) همه چیز بر اساس شرع است و این برای ما سرمشق است. ما در دفاع از انقلاب و ادامه راه امام راحل(ره) و در پرتو رهنمودهای شرع مقدس اسلام توسط مقام معظم رهبری باید این رویه را دنبال کنیم. اساس شرع مقدس اسلام است. چون انقلاب و جمهوری اسلامی برای حفظ و اجرای اسلام است، لذا اگر بخواهیم نظام را حفظ کنیم که اوجب واجبات است، باید در چارچوب احکام شرع باشد.

وی تأکید کرد: اگر با خلاف شرع بخواهیم جمهوری اسلامی را حفظ کنیم، نقض غرض است چون جمهوری اسلامی برای شرع است و نمی‌شود با خلاف شرع آن را حفظ کرد. لذا هر حرکت سیاسی ما باید دین‌پایه و شرع‌پایه باشد؛ وگرنه خدای ناکرده به جای این که در مسیر یک سیاست الهی حرکت کنیم، یک سیاست غیرالهی و دنیایی می‌شود. اگر سیاست ما دنیاپایه شد، ضرر می‌کنیم و خسارت می‌بینیم و به جای این که اسلام را احیا کنیم، به اسلام آسیب می رسانیم.

علوی با بیان این که سیاست حسینی(ع) آلوده به معصیت نبود، اظهار کرد: سیاست حسینی(ع) سیاست دین‌پایه و در چارچوب شرع مقدس اسلام است. اگر سیاست ما هم در چارچوب شرع باشد، حسینی و الهی است؛ وگرنه، دنیایی است. لذا قانون اساسی ما پیش‌بینی می‌کند که قانون مصوب مجلس باید در چارچوب اسلام باشد و شورای نگهبان را پیش‌بینی کرده است که اگر قانون مغایرت با شرع مقدس اسلام داشت، شورای نگهبان اعلام کند و در جمهوری اسلامی به صورت قانون درنیاید.

وی با تأکید بر این که دین ما باید اساس سیاست ما باشد، افزود: سیاست و دنیای ما باید از دین ما تبعیت کند؛ در غیر این صورت ضرر می‌کنیم. حضرت علی(ع) می فرماید اگر دین را ابزار اهداف دنیایی قرار دهی، هم دین و هم دنیایت آسیب می‌بیند و اگر نظام حکومتی را تابع دین قرار دادی، هم دین و هم دنیا را به دست می‌آوری. بنابر این در پرتو درس‌های عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) باید سیاست ما از دیانت تبعیت کند. بر این پایه، جمهوری اسلامی نیازمند متدینِ سیاستمدار است؛ یعنی اول متدین و بعد دین‌فهم باشد.

وزیر اطلاعات گفت: اگر ما در مقام دفاع از نظام و انقلاب از راه معصیت عمل کنیم، نتیجه نمی‌گیریم و مثل مردم کوفه می‌شویم. خیلی از مردم کوفه برای رضای خدا به جنگ امام حسین(ع) آمدند و با ریختن خون امام حسین(ع) سعی می‌کردند خودشان را به خدا نزدیک کنند. مگر هر چیزی را انسان مورد رضای خدا تشخیص داد، واقعا همان می شود!؟ گاهی انسان احساس می‌کند برای رضای خدا می‌تواند گناهی را انجام دهد و حرام خدا، حلال نمی شود. باید دین را اساس قرار دهیم.

وی با تأکید بر این که باید چارچوب شرع را رعایت کنیم، ادامه داد: گاهی آدم نمی‌داند دارد مرتکب معصیت می شود و خیال می‌کند دارد کار درستی انجام می‌دهد؛ این خسارت محض است. باید مواظب باشیم به چنین وضعیتی دچار نشویم. تهمت و افترا بزنیم و خیال کنیم از نظام جمهوری اسلامی دفاع می کنیم؛ این مصداق «اخسرین اعمال» است. با آبروی افراد بازی کنیم و خیال کنیم از نظام جمهوری اسلامی دفاع می کنیم؛ این مصداق اخسرین اعمال است؛ گرچه نام افشاگری بر آن بگذاریم. مگر خود افشاگری حرام نیست؟ مگر رسول اکرم(ص) نفرمودند افشای سرّ برادرت خیانت است؟

علوی گفت: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که از کوچک‌ترین حرکت خلاف شرع دفاع نمی‌کنند و آن را نمی‌پذیرند.

وی در پایان تأکید کرد: اینها درس‌هایی است که اگر بگیریم، میتوانیم از عاشورای اباعبدالله(ع) نتیجه بگیریم؛ والّا یا حسین(ع) گفتن و سینه زدن ثواب دارد اما نتیجه لازم را نخواهیم گرفت.

منبع: ایلنا

کلیدواژه: وزیر اطلاعات

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ilna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایلنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۶۵۰۳۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

روایت جالب آقای دیپلمات از حضور در جنگ/ رفتم نان بخرم از جبهه سر در آوردم

خبر بعدی:

آزادسازی زندانیان؛ ابتکار برنامه‌های هفته دفاع مقدس/ خاطره‌ای از جان‌فشانی سمنانی‌ها در عملیات «بدر»

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، سرهنگ محمدحسن سلامی صبح امروز در آیین آزادسازی ۴۰ زندانی جرائم غیرعمد زندان‌های استان سمنان به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس که در زندان مرکزی سمنان برگزار شد، با قدردانی از تلاش‌های دستگاه قضایی استان سمنان و مجموعه‌های مردمی که به آزادسازی زندانیان غیرعمد کمک می‌کنند، اظهار کرد: امروز همه باید تلاش کنند تا زندانیان جرائم غیرعمد هر چه زودتر به اجتماع و آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

او افزود: امروز اقدامات فرهنگی خوبی در اداره‌کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان انجام می‌شود و بزرگداشت حماسه دفاع مقدس، امسال با تشکیل ستادی در این اداره‌کل مدنظر قرار گرفت و با همفکری، برنامه‌های ارزشمندی برای بزرگداشت ارزش‌های اسلامی و انقلابی اجرایی شد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان افزود: اقدامات مطلوبی در این حوزه رخ داد که آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در هفته دفاع مقدس یکی از آن‌هاست و نشان می‌دهد که به برکت خون شهدا و دفاع مقدس، مجموعه‌ای از خیران و دستگاه قضایی به میدان آمده‌اند و آزادسازی زندانیان را انجام می‌دهند.

سلامی افزود: امروز همه باید خود را مدیون شهدا و نظام اسلامی بدانند و شاهد گسترش فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در زندان‌ها باشیم.

او ادامه داد: زندان‌بانی در نظام اسلامی باید الگویی برای جهانیان باشد و تلاش‌های فرهنگی زندان‌ها تقویت شود؛ گرچه اقدامات خوبی تا امروز صورت گرفته است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان همچنین با اشاره به یادآوری تلاش‌ها و رشادت‌های ملت ایران در دوران دفاع مقدس گفت: در چنین روزهایی بود که ارکان نظام اسلامی هنوز دوام و قوام نیافته بود و دشمنان نظام به سرکردگی آمریکای جنایتکار برای توقف و انحراف انقلاب اسلامی، جنگ بزرگی را به ملت ایران تحمیل کردند.

سلامی ادامه داد: آنها به کشور هجوم آوردند؛ اما جوانان غیور ایران اسلامی مقابل دشمنانمان ایستادند و گروه‌های مختلف و بسیج مردمی برابر دشمن مقاومت کردند و حماسه آفریدند که نمونه آن را تا آن زمان سراغ نداشتیم.

او افزود: فرهنگ ایثار و شهادت، اخلاص‌های بی‌نظیر و توجه به ارزش‌های نظام اسلامی در دوران دفاع مقدس تثبیت و منتشر شد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان گفت: قلب‌های مالامال از ایمان و وحدت و پیروی از امام و ولایت در رزمندگان، سبب پیروزی ملت ایران در سال‌های دفاع مقدس شد.

سلامی اضافه کرد: رزمندگان اسلام با حداقل امکانات، مقابل دشمن تا بن دندان مسلح ایستادند و نگذاشتند آنها کشورمان را مورد تاخت‌وتاز خود قرار دهند.

او با نقل خاطره‌ای از رزمندگان استان سمنان در عملیات «بدر» افزود: رزمندگان این استان جانانه در این عملیات ایستادند و شبانه‌روز در طول خط خدمت می‌کردند تا سنگرها به دست دشمنان نیفتد؛ آنها چندین شبانه‌روز از سنگرهای مختلف به‌سوی دشمن شلیک می‌کردند تا خط را نگه دارند و نیروهای کمکی به آنها برسند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان افزود: آنچه رزمندگان را در این راه با استقامت نگه داشت، ارزش‌های معنوی و ایمانی و عقیده آنها به راه اسلام و انقلاب بود.

سلامی ادامه داد: رزمندگان اسلام همواره خودشان را با آیات الهی و قرائت قرآن کریم تقویت می‌کردند و در راه جهاد از خود کم نمی‌گذاشتند.

او بیان کرد: از خطوط مقدم تا پشت جبهه‌ها، تمام ملت ایران در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایستادگی کرده و اسلام را حفظ کردند و عزت ابدی برای آن به ارمغان آوردند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان گفت: رزمندگان، اسلام را احیا کردند و اقتدار امروز نظام اسلامی مرهون مجاهدت آنها و ریخته شدن جان‌ها و خون‌های پاکشان است.

سلامی گفت: امنیت امروز کشورمان مرهون مجاهدت رزمندگان اسلام است؛ سه هزار شهید استان سمنان برای مجاهدت در راه اسلام و انقلاب اسلامی کم نگذاشتند.

او افزود: امروز هم باید ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس و شهدا زنده نگه داشته و پیغام فتح رزمندگان اسلام مخابره شود؛ چراکه تا روزی که ارزش‌ها زنده نگه داشته شود، انقلاب هم مقابل دشمنان زنده خواهد بود.

انتهای پیام/۲۲۴۹/م/

دیگر خبرها

 • در هواپیما از سرویس بهداشتی استفاده نکنید
 • ایمن‌سازی با واکسن کرونای چینی در برزیل | آزمایش واکسن با آلوده‌سازی عامدانه افراد با ویروس در بریتانیا
 • ایمن‌سازی با واکسن کرونای چینی در برزیل| آزمایش واکسن‌ها با آلوده‌سازی عامدانه افراد با ویروس در بریتانیا
 • برگزاری برنامه آبروی محله با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای همدانی
 • آمریکا مرتکب حماقت شود با قدرتی غیرقابل‌تصور مواجه خواهد شد
 • انهدام باند سارقان در اصفهان
 • سردار فدوی: اگر آمریکایی‌ها مرتکب حماقت جدیدی شوند، با قدرتی غیر قابل تصور مواجه خواهند شد
 • دانلود فیلم کلاس دین و زندگی ۱ پایه دهم رشته ادبیات و علوم انسانی ۲ مهر
 • ماس: ترامپ با ترور سردار سلیمانی اقدام خطرناکی مرتکب شد
 • دفاع از دین تا پای جان اولین شرط حسینی بودن است
 • نظری: با آبروی مجلس بازی نکنید!
 • نمایندگان، ماشین نمی‌خواهند/ با آبروی مجلس بازی نکنید
 • ریاکاران لطفاً با آبروی مجلس بازی نکنند/ ما دنا و پژو نمی‌خواهیم
 • درخواست‌های پارلمانی در عراق برای فعال‌سازی نقش دادگاه جنایی در محکوم کردن جنایت‌های آمریکا
 • حفظ تمامیت ارضی از حکومت قاجار تا امروز
 • یادداشت| ترس غرب از گسترش روزافزون اسلام در اروپا
 • گفت و گو با نویسنده‌ یک کتاب جامعه‌شناسانه
 • کوچکی نژاد: حضور وزیر پیشنهادی صمت در مجلس خلاف آیین‌نامه است/ سلیمی: مجلس هفته آینده باید صلاحیت وزیر پیشنهادی را بررسی کند
 • نقش برابر آرامگاه حضرت رقیه(س) با قبر حضرت فاطمه(ع) در رسوا کردن دشمنان