رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی از رصد فعالیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی ‌در فضای مجازی خبر داد. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۲ استانها مرکزی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، "حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک‌آبادی" رئیس و "قربانی" مدیر اطلاع رسانی دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی از بخش‌های مختلف این رسانه بازدید کرد و در جریان روند فعالیت این خبرگزاری تسنیم قرار گرفت.

مبارک‌آبادی از بخش‌های خبری این مجموعه بازدید و در گفت‌وگو با خبرنگاران و تحریریه این خبرگزاری در استان در جریان امور مربوط به اطلاع‌رسانی خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی قرار گرفت.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره جلوگیری از دخالت دولتی‌های در انتخابات و ارجاع آن به دستگاه قضا و برخورد قاطعانه با این موارد و دخالت بنگاه‌های اقتصادی در انتخابات اظهار داشت: بنده در سال 94 عضو هیئت نظارت بوده و پرونده‌هایی به دستگاه قضا ارجاع داده شد، کارهای خوبی انجام شد هرچند که توقع کار بهتر و بیشتر را داشتیم، امسال نیز همان رویه ادامه داده می‌شود، قانون مشخص کرده و تذکر هم داده که هیچ یک از مسئولان حق دخالت در انتخابات را نداشته و تنها باید وظیفه خود را انجام دهند، دستگاه‌های همکار مثل قوه قضائیه باید ستاد پیشگیری از تخلفات انتخابات و نیروی انتظامی هم بحث امنیت را باید دنبال کند و دیگر کسی حق به عنوان شخصیت حقوقی دخالت ندارند.

وی تصریح کرد: استاندار مرکزی نیز بر این مهم تاکید داشته و امیدواریم شاهد دخالت و تخلف انتخاباتی توسط هیچ یک از مسئولان نباشیم، تشکیل ستاد انتخابات در دیگر قسمت‌ها قانونی نیست، محکم بر این مهم حساسیت داشته و به هیچ عنوان از آن کوتاه نمی‌آیم.

فعالیت بیشتر ستاد پیشگیری تخلفات و جرائم انتخاباتی

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی بیان کرد: موضوعاتی که مورد تاکید شورای نگهبان استان است، در جلسه‌ای که با رئیس کل دادگستری استان مرکزی برگزار شد، مورد تاکید وی نیز قرار گرفت، انتظار داریم با حضور حجت‌الاسلام رئیسی در راس قوه قضائیه و افراد انقلابی در استان‌ها ستاد پیشگیری تخلفات و جرائم انتخاباتی بیشتر فعال شود.

مبارک‌آبادی عنوان کرد: اگر این فعالیت چشمگیر باشد و نسبت به دوره‌های قبل فعال‌تر باشد شاهد اتفاقات خوب خواهیم بود، زیرا  ماده 17 و 67 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی این مهم را نسبت قوه قضائیه تاکید می‌کند، در جلسه برگزار شده با رئیس کل دادگستری استان مرکزی قرار توجه بیشتری به این مهم شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در پاسخ به سوالی درباره نحوه بررسی و رصد سخنان و تبلیغات برخی کاندیداها که بعضا از خط قرمزها نیز عبور می‌کند گفت: این مهم به نام اخلاق انتخاباتی بوده و هم از ناحیه خود نمایندگان و هم ناحیه مجریان و نظاران و هواداران نمایندگاه( چهار ضلع) باید رعایت شود تا به شخصی توهین و اهانت نشود و در راستای رقابت ناسالم ارکان نظام و ارزش‌ها زیر سوال نرود، جلساتی در این زمینه برگزار شده و قرار است هر چقدر به انتخابات نزدیک‌تر شویم با انجام وظایف به صورت صحیح توسط هر فرد، شاهد برطرف شدن بسیاری از وضوعات باشیم.

وی خاطرنشان کرد: هرچند مقداری قوانین محکمی نداریم، فرض کنید در  بحث تخلفات انتخاباتی به صورت میلیاردی هزینه می‌کند در قانون جریمه یک صد هزار تومانی در نظر گرفته خوب قاضی‌ شان قوه قضائیه را باید پایین بیاورد؟ همین قوانین باید رعایت و تذکر داده شود، قرار است عرصه انتخابات براساس احرازی که توسط شورای نگهبان انجام می‌شود، افراد درستی برای ارئه خدمت به مردم انتخاب شوند.

عملکرد نامزدها در فضای مجازی رصد می‌شود

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص نظارت بر روی عملکرد کاندیداها در فضای مجازی نیز گفت:  شبکه‌ای در جای جای استان وجود دارد تا نمایندگان کنونی و فعالان عرصه سیاست، اخبار به شورای نگهبان ارسال و فضای مجازی نیز چک می‌شود، این مهم هم برای شورای نگهبان ابزاری است  که از این امکانات روز استفاده می‌شود تا مطالب معتبر و درست را در احراز صلاحیت آنها استفاده شود.

نظارت استصوابی شورای نگهبان، عام و در همه مراحل وجود دارد

وی در پاسخ به سوال این که برخی اعتقاد دارند که نظارت شورای نگهبان تا پایان انتخابات است، برخی می‌گویند این نظارت باید تا انتهای نمایندگی فرد باشد، نگاه شما به این مهم چیست؟ نیز گفت: تعارفی برای نمایندگان مجلس شده، آیت‌الله جنتی در ایام 26 تیرماه طی بازدید از کمیسون‌های مجلس داشتید گفتند کاری دارید که اگر به وزیری رای مثبت می‌دهید بر روی عملکرد آنها نیز نظارت داشته باشند، این مهم در بدنه شورای نگهبان در همه مراحل وجود دارد، در ایام نمایندگی خود نتوانیم برخوردی کنیم، مجلس دنبال این بودند که کمیته نظارت در مجلس باشد که خود آنها به این مهم رای ندادند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی بیان کرد: درون شورای نگهبان فعالیت نمایندگان نسبت به آنها بی‌تفاوت نبوده و موضع‌ها، گفت‌وگوها نظارت شده، هرچند براساس قانون آنها در موضع‌گیری‌ها خود آزاد هستند، به هرحال نطق و موضع‌گیری افراد انقلابی برای شورای نگهبان مهم بوده و نظارت استصوابی عام و در همه مراحل وجود دارد.

هیچ ارتباط حزبی و سیاسی با جریانات سیاسی نداریم

مبارک‌آبادی عنوان کرد: بنده فردی مردمی بوده و افرادی با ما عکس می‌گیرند، درخواست داریم این چهره مردمی که منافاتی با قبول مسئولیت دارد، عکس‌ها گرفته شده را تحلیل بر ارتباط با حزب خاصی نداشته باشند، تفکر ما بسیجی بوده و به دنبال کیسه‌دوزی نیستیم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص این که برخی به دنبال ایجاد شائبه بر روی نظارت استصوابی شورای نگهبان هستند، تحلیل شما از تاثیر نظارت استصوابی شورای نگهبان بروی انتخابات چیست؟ اظهار داشت: در بیشتر جوامع بشری موضوع نظارت وجود داشته و مختص نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست، در هر کجایی که قرار است کار و یا کارهایی با یک اصول و با کمترین اشتباه و یا بدون اشتباه پیش رود، با نظارت انجام می‌شود، طبیعتا کسی نیست که از این نظارتی که از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند، بدش بیایید.

وی افزود: اما نظارت استصوابی که بحث شورای نگهبان بوده و قانون آن را تعیین کرده، قانونی اساسی اصل 99 و اصل 91 اختیاراتی که در اختیار شورای نگهبان قرار می‌دهد، باز تفسیر قانون اساسی را بر عهده شورای نگهبان قرار می‌دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی تصریح کرد: براساس نظریه تفسیری اعضای شورای نگهبان، اصل 99 نظارت آن نظارت استصوابی می‌شود، برهمین اساس نظارت ما براساس اصول و قواعد است.

مبارک‌آبادی بیان کرد: مصوبه خود مجلس است که براساس ماده 3 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که برگزاری انتخابات نظارت آن براساس ماده 3 برعهده شورای نگهبان بوده و این نظارت استصوابی، عام و در همه مراحل است.

وی عنوان کرد: پس قانون، اصل 99 قانون اساسی نظریه تفسیری و هم ماده 3 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و مصوبه خود مجلس این مهم را تایید کرده است، افرادی که موضوعات را مطرح می‌کنند آیا چیزی کمتر و یا فرارتر از قانون می‌خواهند؟ پس این موضوع نظارت استصوابی که حق 80 میلیون نفر بوده و نباید این حق تضعیف شود و نظارت باید از صفر تا 100 باشد تا مجری کار خود را درست و خوب انجام دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی نسبت به شایعات فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت: شایعه تایید افراد مسئله‌دار ردصلاحیت شده در استان مرکزی تکذیب می‌شود زیرا هیئت نظارت بر انتخابات مجموعه توصیه‌پذیر نیست

 

مرکزی| هیئت نظارت بر انتخابات مجموعه توصیه‌پذیر نیست+فیلمسخنگوی هیئت نظارت مجلس بازداشت 2 نماینده را تائید کردهیئت نظارت بر انتخابات استان مرکزی در بحث تایید صلاحیت از کسی توصیه نمی‌پذیرد

مجموعه هیئت نظارت استان مرکزی مجموعه‌ای توصیه‌ناپذیر است

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی در پاسخ به سوال مبنی بر این که در فضای مجازی شایعاتی در خصوص ایجاد تغییر در هیئت نظارت استان مرکزی و بازگشت افراد رد صلاحیت به عرصه انتخابات وجود دارد، آیا چنین چیزی اتفاق می‌افتد؟ آیا شورای نگهبان استان ورای مُر قانون عمل خواهد کرد؟ گفت: پذیرش افراد رد صلاحیت را کاملا تکذیب می‌کنیم تا هرگونه بارغعه امیدی در افراد رد صلاحیت شده در ادوار گذشته ایجاد نوشد، زیرا نه قانون و نه شرع و اخلاق و نه عملکرد ما در دوره‌های گذشته چنین چیزی را تایید نمی‌کند، شورای نگهبان مُر قانون را انجام داده و چیزی کمتر و بیشتر انجام نمی‌دهد، وقتی قانون حاکم است با تغییر یک فرد و یا افرادی چه در راس و چه در بحث حقوقدانان، بدنه شورای نگهبان و یا در استان‌ها قطعا تغییری در این موضوع ایجاد نخواهد شد.

مبارک‌آبادی افزود: افرادی که چنین صحبت‌هایی می‌کنند قطعا از قانون سر در‌نمی‌آورند، زیرا در استان هیئت نظارت وجود داشته و تصمیم‌گیرنده یک نفر نیست، هیئت نظارت براساس عدله و پرونده نظری خود را ارائه داده و در نهایت تصمیم‌گیرنده نهایی هیئت مرکزی در انتخابات و شورای نگهبان است.

وی تصریح کرد:  برهمین اساس هیچ گونه حق وتویی و یا تبصره‌ای برای هیئت نظارت استان قرار ندادند تا شائبه‌ای برای استفاده از این ماده و تبصره ایجاد شود، سیر پرونده در اختیار شورای نگهبان استان و هم در اختیار هیئت مرکزی در تهران است، نمی‌توان پرونده کم و زیاد کرد تا فردی  بتواند در آن دخل و تصرف کند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی بیان کرد: این مهم را قانون بیان کرده، شورای نگهبان نه حزبی است و نه گروهی و نه سلایق شخصی در کار آن دخالت دارد، از کسی توصیه نمی‌پذیریم و به توصیه کسی هم نیامده‌ایم، کار ما کاملا مستقل و براساس قانون و اخلاق و شرع است، امانتدار خون شهدا بوده و برای مقطع کوتاه، آخرت خود را خراب کنیم.

مبارک‌آبادی عنوان کرد: برهمین اساس اصلا چنین چیزی وجود ندارد که با ایجاد تغییر افراد رد صلاحیت شده مجددا تایید صلاحیت شوند، همان گونه که سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد، قانون برای افرادی که مشکل ندارند فرش قرمز پهن کرده و افرادی که با هیاهو به دنبال تایید صلاحیت هستند، بهتر است خود آنها در این عرصه قرار نگیرند.

دولتی‌ها از طرح مسائل شائبه‌برانگیز اجتناب کنند

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص که معاون سیاسی استاندار مرکزی در اظهار نظری اعلام کردم رد صلاحیت‌ها به حداقل می‌رسانند، این مهم شائبه برانگیز بوده و این افراد ستاد انتخابات استان چه تاثیری بر افکار عمومی می‌گذارد؟ نیز گفت: جلسه‌ای با استاندار مرکزی و ستاد انتخابات استان که بیشتر افراد حقوقی هستند برگزار شد، هیئت نظارت استان تاکنون شکل نگرفته و به زودی با دستور تهران تشکیل می‌شود، در این جلسه بنا به همدلی و تعامل  موجود در استان بود و به این معنا نیست که از کار نظارتی خود سرسوزنی عقب بکشیم، صفر تا 100 کار نظارت با تعامل و رعایت اخلاق انجام می‌شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی خاطرنشان کرد: قبل از انعکاس مسائل و مشکلات احتمالی که امکان به وجود آمدن آنها وجود دارد، سعی می‌کنیم این موارد با ستاد انتخابات استان مطرح و درخواست برطرف شدن آنها در اولین فرصت ارائه شود.

مبارک‌آبادی ادامه داد: این تعامل با موضوع اخلاق و رفتار و منش نیک اما با اقتدار بنا داریم، موضوع  به حداقل رسیدن رد صلاحیت در جلسه مذکور مطرح و سوال شد که منظور آنها از به حداقل رسیدن رد صلاحیت‌ها چیست؟ آنها بیان کردند مگر شورای نهگبان دوست ندارد؟ گفتیم که افراد خوبی ثبت نام کنند، ماهم دوست داریم افراد خوب بیاییند تا رد صلاحیت‌ها به حداقل برسد.

وی افزود: اما نکته مهمی که در هیئت اجرایی مهم بوده و جای کار دارد این است که جای معتمدین در هیئت اجرایی خالی است، براساس ماده 32 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هیئت اجرایی متشکل از معتمدین است، چون در سال‌های قبل نه در استان بلکه در کشور به این مهم توجه نمی‌شد در تاریخ  سوم خرداد سال 1395 اصلاحیه خورده و توضیح داده که این معتمدین یعنی روحانیون، بازاریان، اصناف و همه افرادی که معتمد مردم هستند.

معتمدین اصل شاکله هیئت اجرایی هستند

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی بیان کرد: معتمدین اصل شاکله هیئت اجرایی بوده و 30 نفر را به هیئت نظارت باید تایید کند که با حضور حداقل 20 نفر بین خود آنها انتخاباتی برگزار و در نهایت 8 نفر اعضای اصلی هیئت اجرایی مشخص می‌شوند که این 8 نفر معتدمین بوده و 5 نفر نیز علی‌البدل به همراه فرماندار، رئیس دادگستری و یا دادستان و رئیس ثبت‌احوال به عنوان چهره‌های حقوقی هستند.

مبارک‌آبادی عنوان کرد: در سال‌های قبل فرمانداری‌ها و ستاد انتخابات بیشتر مدیران کل و رئیس اداره معرفی می‌کردند، اما همه این‌ها متعلق به مردم نیستند، ما باید از بدنه مردم استفاده کنیم، نسبت به این مهم اصرار داشته و تاکید می‌کنیم که فرمانداران توجه کنند که این معتدمین شکل بگیرد، زیرا هیئت اجرایی وظیفه دارد به محض شروع شدن ثبت نام تحقیق کند.

وی خاطرنشان کرد: ماده 50 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌گوید هیئت اجرایی پس از بررسی در محل، صلاحیت فرد را مورد بررسی قرار دهد، تاکید داریم که هیئت اجرایی متشکل از معتدمین باشد و این معتمدین بررسی کنند که هیئت نظارت کار خود را درست انجام می‌دهد، دیگر متولیان این حوزه نیز باید کار خود را درست انجام دهند، هیئت اجرایی می‌تواند کمک کند که این بار بر روی دوش شورای نگهبان نیافتد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی افزود: مسئله بعدی این است که هیئت اجرایی مسئول حسن اجرای انتخابات بوده و این مهم نشان دهنده اهمیت کار هیئت اجرایی است، افرادی که در هیئت اجرایی حاضر می‌شوند حداقل چند بند قانون انتخابات را مطالعه کنند تا کارها درست انجام شوند.

انتهای پیام/ش

R41371/P4001/S6,73/CT2

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۰۳۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

لاریجانی و روحانی مجلس را ناکارآمد کردند/ برائت اصلاحات از دولت از ترس شکست است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول را داشت اما روحانی هم او را همراهی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ می‌گوید زود است و نمی‌توان از حالا پیش‌بینی کرد که فرمان مجلس یازدهم به سمت کدام جناح می‌چرخد. آینده سیاسی لاریجانی را تحلیل می‌کند و می‌گوید رئیس مجلس بدش نمی‌آید که طعم ریاست جمهوری را هم بچشد. امیدی‌ها و مستقلین مجلس را رفیق گرمابه و گلستان هم می‌داند و قاطعانه می‌گوید که اصولگرایان در مجلس دهم در اقلیت بودند. درباره ناکارآمدی فراکسیون امید سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که اصلاح‌طلبان قدبلندتر از این افرادی که به مجلس فرستادند، ندارند. از سهم‌خواهی مستقلین مجلس سخن به میان می‌آورد و می‌گوید که لاریجانی این فراکسیون را تشکیل داد تا به ظاهر بگوید با امیدی‌ها سر یک سفره ننشسته است. می‌گوید دوقطبی بودن مجلس دهم محرز است و اصلاح‌طلبان جز اپوزیسیون شدن، حرفی برای گفتن ندارند. از خط‌بندی جدید اصولگرایان برای انتخابات پرده برمی‌دارد و اردوگاه روحانی با اصلاح‌طلبان را یکی می‌داند ...

  این بخش‌هایی از اظهارات نصرالله پژمانفر نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه «مشهد و کلات» است. وی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم است و هم اکنون در کمیسیون فرهنگی مجلس فعالیت می‌کند. گفتگوی تفصیلی ما با این نماینده به شرح زیر است:    به عنوان سوال نخست، بفرمایید که عملکرد دولت فعلی در حوزه اقتصادی و معیشتی تا چه حد در سبد رأی جریان اصلاحات در انتخابات آتی تاثیر خواهد داشت؟   این روزها فضای نطق‌ها و مصاحبه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نشان می‌دهد که آنان به دنبال جدا کردن خود از دولت روحانی هستند. در واقع کسانی که تا چند ماه پیش، از عملکرد دولت در بخش‌های مختلف دفاع جانانه‌ای می‌کردند و مواضع دولت در دیپلماسی خارجی و داخلی را مورد حمایت قرار می‌دادند، امروز دولت را به باد انتقاد می‌گیرند.   اعضای فراکسیون امید و مستقلین مجلس این روزها به‌ گونه‌ای علیه دولت حرف می‌زنند که گویا تاکنون هیچ حمایتی از روحانی و دولتمردان نکرده‌اند   به نظر شما چرا شخصیت‌های جریان اصلاحات به این رفتار رو آورده‌اند؟   آنان به دنبال کسب رأی در انتخابات اسفند ماه هستند و تصورشان این است که اگر دولت را مورد نقد قرار دهند، به پیروزی می‌رسند. در واقع اعضای فراکسیون امید و مستقلین مجلس این روزها به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویا آنان این دولت را بر سر کار نیاورده و هیچ حمایتی از روحانی و دولتمردان نکرده‌اند!    با همه این تفاسیر، تحلیل شما از ترکیب سیاسی مجلس یازدهم چیست؟    این موضوع از الان قابل پیش‌بینی نیست اما بنده نگرانم که مجلس یازدهم نیز مجلسی ناکارآمد شود.     مردم عملکرد دولت روحانی را بسیار ضعیف می‌دانند و آنقدر از دولتمردان عصبانی هستند که ممکن است در انتخابات به هر کسی که بیشتر به دولت حمله کند، رأی دهند که این مسئله خطری بزرگ است. در واقع اصلاح‌طلبان و مستقلین که همواره حامی دولت بودند، امروز نان خود را در این می‌بینند که از دولت انتقاد کنند و حتی در زمان انتخابات این قضیه حادتر می‌شود و با این رویه‌ای که پیش گرفته‌اند، قطعا علیه دولت شعار هم خواهند داد. البته مردم ما بسیار هوشیار هستند و گول شعارهای دروغین اصلاح‌طلبان را نمی‌خورند.   با توجه به اینکه اصولگرایان در انتخابات‌های گذشته از عدم انسجام و وحدت ضربه خوردند، آیا برای انتخابات مجلس یازدهم راهکار مناسبی در نظر گرفته‌اند تا تجربه‌های گذشته تکرار نشود؟   بنده معتقدم که در زمان انتخابات باید برخی از خط‌بندی‌ها را اصلاح کنیم و ملاک ورود افراد به لیست اصولگرایان را انقلابی بودن در نظر گیریم. در مقابل اگر در زمان انتخابات عده‌ای دور هم جمع شوند و صرفا دنبال سهم‌خواهی باشند، به هیچ وجه ائتلاف‌ها راه به جایی نمی‌برد. بر این اساس تاکنون نشست‌هایی را برگزار کرده‌ایم و این رویه را ادامه می‌دهیم و قطعا اجازه نمی‌دهیم که در این انتخابات کسی به دنبال سهم‌خواهی برود و منافع جناحی و شخصی را بر منافع عمومی که رویکرد انقلابی است ترجیح دهد.   مجلس دهم دوقطبی است و جریان امید و مستقلین هم نظر و در یک سمت و سو قرار دارند   برخی معتقدند که یکی از ایرادات مجلس دهم آن است که یک فراکسیون اکثریت ندارد. همچنین اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی و امید می‌گویند که جریان غالب مجلس برای تصویب طرح‌ها و لوایح فراکسیون مستقلین است. در این باره چه صحبتی دارید؟   برخلاف ادعای برخی افراد، بنده مجلس دهم را سه قطبی نمی‌دانم و قاطعانه می‌گویم که دو قطبی است و فقط دو طرف دارد. در واقع مجلس متشکل از یک جریان اصولگرایی است که انتقاداتی به عملکرد دولت دارند و جریان دیگر هم کاملا با دولت همراه هستند.   یعنی شما معتقدید که اعضای فراکسیون امید و مستقلین مجلس نسبت به مسائل مختلف نگاهی واحد داشته و در یک جریان سیاسی قرار می‌گیرند؟   بله شما نگاه کنید نقطه تلاقی و هم صدایی جریان امید و مستقلین در این مجلس بسیار زیاد است و بنده برای این صحبت خود به اندازه کافی ادله دارم. برای مثال این دو جریان تاکنون در بسیاری از رأی اعتمادها کاملا هم نظر بودند و در بررسی اغلب طرح‌ها و لوایح هم از نظر دیدگاهی به یکدیگر بسیار نزدیک بوده و در مقاطع مختلف عملیات مشترکی را در مجلس انجام می‌دهند. آیا با وجود شواهد فراوانی که در این سه سال وجود داشته، باز کسی ممکن است که بگوید مجلس سه قطبی است؟!   از نظر شما اکثر تصمیمات مجلس را جریان اصلاح‌طلب می‌گیرند اما برخی از اصلاح‌طلبان مجلس می‌گویند که ما اکثریت مجلس نیستیم چرا که قدرت لازم را نداشتیم که چیزی را تصویب کنیم.   برخلاف ادعای این افراد، اصولگرایان جریان اقلیت مجلس دهم هستند نه اصلاح‌طلبان. ما نباید بر اساس ادعاها قضاوت کنیم بلکه باید بر اساس عملکرد و رای اعتماد به وزرایی که انتخاب شدند قضاوت کنیم که با این ملاک، مجلس یک اقلیت و یک اکثریت بیشتر ندارد.   لاریجانی فراکسیون مستقلین را تشکیل داد که به ظاهر بگوید که با امیدی‌ها سر یک سفره ننشسته است   برخی می‌گویند که لاریجانی نمی‌خواست که یک فراکسیون اکثریت در مجلس وجود داشته باشد تا از طریق ائتلاف جریان مستقلین با دو فراکسیون دگیر مجلس را اداره کند. آیا اینگونه بود؟   علی رغم آنکه لاریجانی با لیست امید به مجلس دهم راه پیدا کرد، اما به این نتیجه رسید که به منافعش نیست که با امیدی‌ها سر یک سفره بنشیند، لذا با تشکیل فراکسیون مستقلین، این تفاوت ظاهری را ایجاد کرد تا بتواند از زیر بار فشارهای روانی خارج شود و نگویند که لاریجانی با امیدی ها در یک جا نشسته است. اما عملا مستقلین و امیدی‌های مجلس با یکدیگر مواضع مشترکی دارند و به عبارتی رفیق گرمابه و گلستان هم هستند.   البته لاریجانی اعلام کرد که لیست امید برای وی رأی نیاورده است؟   این اظهارات فرار به جلو است. اگر وی به واقع به جریان امید نظر نداشت، چرا در زمان انتخابات و زمانی که امیدی‌ها در قم برای وی تبلیغات می‌کردند، از آنان اعلام برائت نکرد؟   رفتارهای لاریجانی در مجلس دهم بیشتر به نفع جریان امید بود یا ولایی؟   جریان امید و مستقلین در مجلس دهم یکی بوده و هدف اصلی‌شان پشتیبانی از دولت و عملیاتی کردن تئوری‌های دولت در مجلس بود. در واقع جریان امید و مستقلین مجلس مانند دو لبه قیچی با یکدیگر کار می‌کردند و منویات دولت را در خانه ملت پیش می‌بردند و نگاهی به عملکرد لاریجانی در مجلس دهم کاملا نشان می‌دهد که وی به کدام جریان سیاسی بیشتر گرایش داشت.   تشکیل فراکسیون مستقلین باعث تضعیف مجلس دهم شد و آنان در مجلس فقط به دنبال سهم‌خواهی بودند   به نظر شما تا چه حد تشکیل فراکسیون مستقلین منجر به بی‌هویت  و منفعل شدن مجلس دهم شد؟   قطعا تشکیل این فراکسیون نقش مهمی در ضعیف عملکرد مجلس داشته است. در واقع اعضای جریان مستقلین در مجلس به دنبال سهم‌خواهی بودند و در اغلب شرایط در کنار امیدی‌های مجلس قرار می‌گرفتند.   اعضای فراکسیون امید مجلس علی‌رغم حمایت‌های زیادی که از دولت کردند، این روزها مدعی‌اند که ما در عین حمایت از دولت، از آنان انتقادهایی هم داشتیم. این حرف‌ها تا چه حد با واقعیت مطابقت دارد؟   باید بگویم که دُم خروس آنقدر بیرون زده است که اصلاح‌طلبان با چنین ادعاهایی نمی‌توانند پایگاه اجتماعی از دست رفته خود را بازیابند. اصلاح‌طلبان به جای انکار گذشته، بهتر است که آنقدر جرأت داشته باشد که تا آخر سر حرف‌های خود بمانند. در طرح سوال از رئیس‌جمهور، اصلاح‌طلبان مجلس هیچ نقدی به عملکرد دولت نکردند و نقش مهمی در رأی اعتماد وی داشتند. اگر آنان از یاد برده‌اند که چگونه از این دولت حمایت می‌کردند، ما هرگز از یاد نخواهیم برد.   هدف اصلاح‌طلبان از اعلام مواضع جدید درباره دولت و نقد آنان چیست؟   این حرف‌های اصلاح‌طلبان فقط برای فرار از پاسخگویی است. آنان در ابتدای دولت که به دنبال سهم‌خواهی بودند، می‌گفتند ما نقش مهمی در پیروزی روحانی در انتخابات داشته‌ایم و اگر ما نبودیم، روحانی رئیس‌جمهور نمی‌شد اما امروز که دولت عملکرد ضعیفی داشته است و از ترس شکست در انتخابات، خود را از دولتمردان جدا می‌کنند. اصلاح‌طلبان راهی جز این ندارند که یا بگویند آن روز دروغ‌ گفته‌اند یا آنکه امروز دارند دروغ می‌گویند.   اردوگاه روحانی با اردوگاه اصلاح‌طلبان کاملا یکی است و جریان اصلاحات امروز نمی‌توانند بگویند که روحانی از ما نیستپس با این تفاسیر روحانی با حمایت گسترده شخصیت‌های جریان اصلاحات رئیس‌جمهور شد.   حتی اگر اصلاح‌طلبان امروز از مواضع خود در زمان انتخابات عقب نشینی کنند، کسی نمی‌تواند انکار کند که روحانی با حمایت آنان رئیس‌جمهور شد. اصلاح‌طلبان در زمان انتخابات عارف را آوردند اما پس از مدتی عارف به نفع روحانی کنار رفت که نشان دهنده آن است که روحانی و عارف آنقدر اشتراک فکری و سیاسی با یکدیگر دارند که عارف وجهی برای ادامه نمی‌بیند و به نفع روحانی کنار می‌کشد. در واقع اردوگاه روحانی با اردوگاه اصلاح‌طلبان کاملا یکی است و اصلاح‌طلبان پس از آنکه به این موضوع رسیدند که روحانی با آنان یکی است، از وی حمایت همه جانبه‌ای کردند و امروز نمی‌توانند بگویند که روحانی از ما نیست.   حرف مشترک شخصیت‌های اصلاح‌طلب در توجیه ضعف‌های فراکسیون امید و نمایندگان عضو این فراکسیون این است که این فراکسیون محصول نظارت استصوابی شورای نگهبان است و شورای نگهبان اجازه انتخاب‌های بهتر را از مردم گرفت. در این باره چه صحبتی دارید؟   این بازی‌ها جدید نیست و آنان نمی‌توانند با این حرف‌ها خود را تبرئه کنند. اصلاح‌طلبان قدبلندتر از این افرادی که به مجلس فرستاده‌اند، نداشته و ندارند و همه نیروهای جریان اصلاحات افرادی در همین قد و قامت هستند که امروز در مجلس خودنمایی می‌کنند.   با توجه به صحبت‌هایی که شما با نمایندگان اصلاح‌طلب داشته‌اید، آیا آن‌ها خود را شایسته نمایندگی نمی‌دانند؟ آیا باور دارند که اصلاح‌طلب درجه دو یا بدلی هستند؟    بنده نمی‌دانم که چرا اصلاح‌طلبان خودزنی می‌کنند. اگر به واقع آنان خود را افرادی بی‌لیاقت و ناشایست برای مجلس می‌دانند، باید پاسخ دهند که چرا خود را در معرض انتخاب مردم قرار دادند؟ آیا به نظر آنان با شرکت در انتخابات به جریان اصلاحات خیانت نکردند؟ آیا به واقع حق داشتند که وارد عرصه انتخابات شوند و شدند؟ خیر، حضور این افراد در مجلس باعث شده که مردم به این نتیجه برسند که افراد بی‌عُرضه‌ای  را به مجلس فرستاده‌اند چرا که این جریان فکری توان پاسخ به مطالبات مردم را ندارند و آنان شکست خورده‌اند.   اصلاح‌طلبان به جز اپوزیسیون شدن حرفی برای گفتن ندارند و به جای اقرار به ناکارآمدی‌شان، عملکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها را نقد می‌کنند   به نظر شما بهتر است که اصلاح‌طلبان در توضیح علت ناکارآمدی خود چه پاسخی به مردم دهند؟   آنان به جای متهم کردن شورای نگهبان و دیگر ارکان نظام، بهتر است که بگویند توان ما برای حل مشکلات در همین حد بود. اما آنان فقط بلدند حرف بزنند، فحش دهند و نقش اپوزیسیونی داشته باشند. در واقع جریان اصلاحات به جز اپوزیسیون شدن، حرفی برای گفتن ندارند و کافی است که نگاهی به روزنامه‌ها بیاندازیم و ببینیم که آنان با چه ادبیاتی سخن می‌گویند. به جای فرافکنی، بهتر است اصلاح‌طلبان پاسخ دهند که در شش سالی که دولت در دست آنان بود و هست، برای مردم و حل مشکلاتشان چه کردند؟ آنان هیچ کاری برای مردم نکردند و فقط می‌گویند که شورای نگهبان باعث شد که افراد ضعیفی را به مجلس بفرستیم.   آیا مردم این اظهارات را می‌پذیرند؟   مردم قطعاً توجیهات اصلاح‌طلبان را نمی‌پذیرند و پای صندوق‌های رأی به آنان نشان می‌دهند که این سخنان راه به جایی نمی‌برد. البته امروز برخی از افراد این جریان به دنبال فریب مردم هستند و خود را بالاترین اپوزیسیون دولت نشان می‌دهند و با انتقاد از دولت به دنبال رأی‌آوری و تشکیل مجلسی جدید هستند که بهتر است این افراد به جای نیرنگ، چهره واقعی خود را به مردم نشان دهند.   لاریجانی و روحانی باعث ناکارآمد شدن مجلس شدند و برخی از تصمیمات مهم را در جلسات سران قوا می‌گیرند   برخی افراد معتقدند که لاریجانی خانه ملت را تبدیل به خانه دولت کرده است. در این باره چه صحبتی دارید؟   لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول را داشت اما تنها نبود و روحانی در این زمینه همراه اصلی وی بود.   بیشتر توضیح می‌دهید.   ما با اصل راه‌ انداختن سران قوا مخالفتی نداریم اما متأسفانه در آنجا همه تصمیمات مهم اتخاذ می‌شود که به معنای تعطیل کردن مجلس است. برای مثال مجلس سه‌ بار طرح تشکیل وزارت بازرگانی را رد کرد اما در سران قوا درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنند و لاریجانی هم در آن جلسه نظر مثبت می‌دهد.   این در حالی است که زمانی که لاریجانی در جلسات سران قوا حضور می‌یابد، نماینده نمایندگان است و باید بداند که هر نماینده‌ای در رأی دادن استقلال دارد و نباید از طرف مجلس، نظری به اسم همه نمایندگان بدهد که خلاف نظر مجلس است. زمانی که اکثریت مجلس می‌گویند با تشکیل وزارت بازرگانی مخالف هستند، چرا لاریجانی باید در راه‌اندازی این وزارتخانه نقش داشته باشد؟ وی باید به تعهد خود نسبت به مجلس و حقوق نمایندگان توجه داشته باشد.   تحلیل شما از رفتارهای سیاسی لاریجانی چیست؟   قطعاً لاریجانی از رئیس‌جمهور شدن بدش نمی‌آید و اطرافیانش هم تمایل دارند که وی رئیس‌جمهور شود.   یکی از نقدهایی که به مجلس دهم می‌شود این است که بعضا مسائلی در مجلس مورد بحث و تصویب قرار می‌گیرد که مشکلات امروز مردم را حل نمی‌کند، علت این مسئله چیست؟   در ناکارآمدی مجلس هیچ‌کس به اندازه لاریجانی سهیم نیست. وی بسیاری از طرح‌ها و لوایح مهم را بدون دلیل از دستور کار خارج کرد و در مقابل طرح‌ها و لوایح کم‌ اهمیت را برای تحقق خواسته‌های خویش یا انجام تعهداتی که به دیگران داده است، در دستور کار قرار می‌داد.   آیا لاریجانی می‌توانست به تنهایی این کار را انجام دهد؟   لاریجانی قدرت زیادی در مجلس دارد و از سوی دیگر جریان اکثریت مجلس هم با وی هماهنگ هستند و خواسته‌های وی را دنبال می‌کنند.   به علت افشای جعلی بودن مدرک تحصیلی رئیس‌جمهور، هجمه زیادی علیه بنده شد و نگذاشتند که این پرونده باز شود   از ابتدای دولت روحانی تاکنون هر گاه قوه قضائیه افراد نزدیک به دولت را دستگیر کرده است، حامیان دولت و به ویژه شخص رئیس‌جمهور اظهاراتی را علیه قوه قضائیه مطرح کرده‌اند؛ به گونه‌ای که اخیراً رئیس‌جمهور گفته است که با بگیر و ببند، فساد حل نمی‌شود. تحلیل شما از اینگونه اظهارات چیست؟   دولت همواره در مقابل شفافیت ایستاده است. برای مثال بنده به عنوان یک نماینده مجلس گفتم که مدرک تحصیلی رئیس‌جمهور جعلی است اما هجمه زیادی علیه‌ بنده شکل گرفت و نگذاشتند که این موضوع واکاوی شود. سوالم این است که دولتی که ادعا دارد که به آزادی اهمیت می‌دهد، چرا ما را به علت این موضوع تحت فشار قرار داد و نگذاشت که این پرونده باز شود؟ متاسفانه هیچ یک از اصلاح‌طلبان مجلس هم وارد این موضوع نشدند و حتی بنده از محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفافیت مجلس هم خواستم که با ما در بررسی این پرونده همکاری کند اما این کار را نکرد.   با توجه به اینکه شما در کمیسیون فرهنگی مجلس هستید، بفرمایید که سیاست‌های دولت در حوزه فرهنگی چگونه بود و آیا مشکلات کشور در این حیطه را حل کردند یا خیر؟   دولت از آنجایی که نتوانست مشکل معیشت مردم را حل کند، با ایجاد فضای دوقطبی فرهنگی و رفتار اپوزیسیونی سعی کرد که گروهی را با خود همراه کند. این در حالی است که دولت به جای اظهارنظر درباره ارزش‌های فرهنگی، باید درباره معیشت مردم صحبت کند. امروز همه مردم آگاه هستند و به خوبی می‌دانند که رئیس‌جمهور باید به جای فرافکنی درباره مسائل فرهنگی، درباره وضعیت اسف‌بار اقتصادی کشور، واردات بی‌رویه و  سوء استفاده دلالان از ارز ۴۲۰۰ تومانی پاسخ دهد. انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • فعالیت هیات بازرسی انتخابات مجلس شورای اسلامی در هرمزگان آغاز شد
 • ٣٢٠ نفر در آذربایجان‌غربی رصد انتخاباتی می‌شوند
 • سمنان| رصد فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی در دستور کار قرار گیرد
 • کاندیداهای احتمالی بدانند که نظارت دقیق بر روند برگزاری انتخابات انجام می‌شود/ استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات خط قرمز است
 • شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی ایراد گرفت
 • شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسید پاشی ایراد گرفت
 • هیئتی با خاستگاه و اقدامات قانونی
 • کمیته انتخاباتی حزب کارگزاران تشکیل شد/ تعیین تکلیف شورای استان‌ها مجمع ایثارگران اصلاح طلب
 • اعضای هیات نظارت بر انتخابات مجلس در آذربایجان‌شرقی مشخص شدند
 • فضای مجازی سپاه فجر فارس پرچم‌دار آموزش فضای مجازی در کشور
 • تعابیر انتخاباتی اصلاح‌طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان
 • فضای بی اعتمادی به امریکا، فرصتی برای گفتمان تعاملی در منطقه
 • طرح بحث آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان در جلسه شورای نگهبان
 • اعضای هیئت نظارت بر انتخابات مجلس یازدهم در آذربایجان شرقی معرفی شدند + اسامی
 • اعضای هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس در آذربایجان غربی معرفی شدند
 • طحان نظیف: مجریان انتخابات مانند احزاب اظهار نظر نکنند
 • حکم «عدم احراز صلاحیت» بر اساس مرّ قانون است
 • اعضای هیئت نظارت بر انتخابات آذربایجان شرقی انتخاب شدند
 • انتخاب اعضای هیات نظارت بر انتخابات مجلس در آذربایجان‌شرقی