معاون وزارت آموزش‌وپرورش با تشریح‌ تمام جزییات استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: چهار گروه مشمول این قانون هستند که باید شروط لازم را کسب کنند و پس از آن قطعا طی مدت سه سال استخدام پیمانی می‌شوند. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳ اجتماعی فرهنگیان و مدارس نظرات - اخبار اجتماعی -

علی الهیار ترکمن در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  درباره جزییات اجرای آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس اظهار‌کرد: مستحضر هستید طبق قانون برای تدوین آئین‌نامه اجرایی، کارگروهی تشکیل شد که دو نفر از نمایندگان مجلس، نمایندگان سازمان اداری استخدامی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه در آن حضور داشتند.

وی افزود: در این کارگروه چندین جلسه برای تدوین آیین‌نامه کار شد و درنهایت پیش‌نویس آئین‌نامه تدوین و به دولت آمد  و آنجا در کمیسیون اجتماعی، کمیته‌های  تخصصی و فرعی و کمیسیون اصلی بحث‌های متعددی شد؛ خوشبختانه روز یکشنبه 17 شهریور ماه در هیئت دولت به تصویب نهایی رسید و هم‌اکنون این آیین‌نامه ملاک کار آموزش و پرورش است و  باید آن را اجرایی کنیم.

چهار گروه مشمول آیین‌نامه استخدام چه افرادی هستند؟

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس چهار گروه  مشمول دارد،گفت: گروه نخست مربیان پیش‌دبستانی هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 91 با یکی از مراکز پیش‌دبستانی دولتی یا کلاس‌های پیش‌دبستانی ضمیمه در  مدارس دولتی همکاری داشتند و حقوق‌شان را از محل حساب و اعتبار دولتی دریافت کرده‌اند و این موضوع یکی از شروط اصلی است.

الهیار ترکمن افزود: گروه دوم که مشمول قانون می‌شوند، حق‌التدریس‌های غیر‌مستمر هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 91 با آموزش و پرورش در مدارس دولتی به صورت حق‌التدریس آزاد همکاری داشتند، شناسه و کد حق‌التدریسی از آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند و حقوق‌شان را از محل حساب و اعتبارات دولتی دریافت کرده‌اند.

 وی ادامه‌داد: گروه سوم، آموزشیاران نهضت سوادآموزی هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشتند و همکاریشان کماکان ادامه دارد و باید گواهی‌‌های گزینش، آموزش بدو خدمت و شناسه آموزشیاری را از نهضت سوادآموزی داشته باشند که مشمول این قانون شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه  منابع وزارت آموزش و پرورش درباره گروه چهارم مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس گفت: گروه چهارم شامل آموزش دهنده‌های مستمر نهضت سوادآموزی است یعنی افرادی که از سال 79 تا قبل از 92 به صورت مستمر با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند و در هر دوره‌ حداقل 2 نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده باشند که بتوانند مشمول این قانون شوند.

شروط استخدام؛ از جنسیت تا سنوات خدمت

الهیار ترکمن مطرح‌کرد: براساس متن قانون استخدام این افراد در سقف ظرفیت استخدامی تخصیصی سالانه‌ای است که سازمان اداری و استخدامی به وزارت آموزش و پرورش می‌دهد و اولویت به کارگیری آنها در مناطق کمتر توسعه یافته و براساس نیاز وزارت آموزش و پرورش به رشته‌، دوره تحصیلی، جنسیت‌ و سنوات خدمت است.

ممنوعیت نقل‌وانتقال تا 10 سال, استخدام به شکل پیمانی

وی با اشاره به موردی دیگر در آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس متذکر‌شد:  در آیین‌نامه اشاره شده است نقل‌وانتقال این افراد تا 10 سال از محل خدمتی که برایشان تعیین شده غیرممکن است و قانوناً نمی‌توانند تا قبل از ده سال تقاضای نقل و انتقال بدهند و به جای جدید منتقل شوند براساس مواد 42 و 45 قانون مدیریت خدمات کشوری این افراد به پیمانی تبدیل وضعیت و استخدام آموزش و پرورش می‌شوند.

شروط استخدام حق‌التدریس‌ها، شرکت در دوره آموزشی و قبولی در آزمون پایانی

استخدام معلمان حق‌التدریس تا پایان برنامه ششم توسعه+ شروطآیین‌نامه اجرایی استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی تصویب شد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان‌کرد: مورد دیگری که در قانون وجود دارد، این است که مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسان غیرمستمر باید علاوه بر شرایطی که تعیین شده است دوره آموزشی یک ساله را در دانشگاه فرهنگیان سپری کنند و نمره قبولی‌ را در آزمون پایان دوره اخذ کنند و بعد از این که قبول شدند و شرایط استخدام را طی کردند با توجه به نیاز آموزش و پرورش در یکی از مشاغل دبیری، آموزگاری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی، مراقب سلامت و مشاور تحصیلی به کار گرفته می‌شوند. این نکته هم مهم است که در متن آئین‌نامه اشاره شده، مربیان پیش‌دبستان و حق‌التدریس‌های غیرمستمر واجد شرایطی که نتوانند دوره یک ساله را طی کنند و نمره قبولی در دوره بگیرند به خدمت  آنها در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود و دیگر با آنها قرارداد حق‌التدریس منعقد نمی‌شود.

آموزشیاران نهضت باید در آزمون داخلی آموزش و‌پرورش شرکت کنند

الهیار ترکمن درباره آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی گفت: برای این گروه علاوه بر اینکه باید در یک آزمون داخلی شرکت کنند، نیاز است دوره آموزش یکساله را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند و نمره قبولی را در دوره یک ساله به دست بیاورند.

کسب 50 درصد نمره کل حدنصاب قبولی در آزمون 

وی درباره شرایط  برگزاری آزمون داخلی آموزش و‌پرورش عنوان‌کرد: این  آزمون دو بخش عمومی و تخصصی دارد، حد نصاب قبولی در آزمون معادل 50 درصد نمره کل آزمون است که در این 50 درصد حتماً باید 40 درصد مواد عمومی و 60 درصد مواد تخصصی را به درستی پاسخ دهند که بتوانند حد نصاب 50 درصدی را به دست بیاورند.

آزمون فقط یکبار برگزار می‌شود 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره زمان برگزاری این آزمون گفت: با مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کردیم که در اولین فرصت این آزمون برگزار شود در متن آئین‌نامه اشاره شده است که این آزمون فقط در طول برنامه ششم یکبار برگزار می‌شود و ما هر سال آزمون نداریم بلکه فقط یکبار برگزار می‌شود و افرادی که حد نصاب قبولی می‌آورند را برای معرفی به دوره آموزشی و  به‌کارگیری در وزارت آموزش و پرورش اولویت‌بندی می‌کنیم.

آموزشیاران نهضت فقط به عنوان آموزگار جذب می‌شوند

الهیار‌ترکمن خاطر‌نشان‌‌کرد: آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی وقتی آزمون ورودی و دوره یکساله را طی و نمره قبولی کسب کنند فقط در شغل آموزگاری به کار گرفته می‌شوند یعنی فقط در دوره ابتدایی. هر کدام از افراد نتوانند در آزمون قبول شوند یا دوره یکساله را طی کنند به خدمت آنها در وزارت آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

وی متذکر‌شد: واقعا می‌خواهم  این افراد نهایت تلاش خود را کنند تا بتوانند شروط آیین‌نامه را طی بکنند، چون از این به بعد موضوعی به اسم جامانده از این قانون نداریم، مستحضر هستید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی که  شهریور 97 تصویب شد دهمین اصلاحیه‌ای است که به قانون اول مصوب سال 88 خورده است و واقعاً اصل قضیه زیر سوال می‌رود چون قانونی که یکبار تصویب می‌شود و 10 بار اصلاحیه می‌خورد نشان می‌دهد در بخش‌هایی مشکل حقوقی و نگارش قانونی داشته است.

خداحافظی با افرادی که نتوانند شروط لازم را کسب کنند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش مطرح‌کرد: خواهش بنده  از ذینفعان قانون این است با صراحتی که در قانون و متن آئین‌نامه اجرایی است، تلاش خود را بکنند که بتوانند شرایط را کسب کنند  چرا که از این به بعد دیگر موضوعی به اسم جا مانده نداریم و  قانون هم تعیین تکلیف کرده است هر فردی نتواند شرایط را طی کند به خدمتش در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود و ما باید به سمت نیروی‌های دیگر برویم.

الهیار ترکمن درباره تعیین تکلیف استخدامی این افراد برای مهر 98 گفت: در صحبت‌های اولیه که با سازمان اداری و استخدامی کشور داشتیم صحبت از استخدام 13 هزار نفر بود، ولی آنها ما را احاله می‌دادند به نهایی شدن آئین‌نامه و بحث‌شان این است که آئین‌نامه تصویب و مفادش مشخص شود که براساس  آئین‌نامه نظرشان را در خصوص مجوزهای سال 98 اعلام کنند،  البته در متن قانون اشاره شده است که این قانون دوره زمانی 3 ساله دارد یعنی تا پایان برنامه ششم باید اجرایی شود.

وی افزود: از روز شنبه رایزنی‌ها را با سازمان امور اداری و استخدامی شروع می‌کنیم تا زودتر بتوانیم این  افراد را تعیین تکلیف کنیم و این گروه وارد چرخه تبدیل وضعیت شوند.

 معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره تأمین منابع اعتباری اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: دوستان نگران این موضوع نباشند، آنچه که در جدول شماره 9 قانون بودجه برای وزارت آموزش و پرورش پیش‌بینی شده بود به این وزارتخانه ابلاغ نشده است و براساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و سقف بودجه اعلامی به دولت این مورد در داخل آن دیده نشده است اما چون قانون است ما موظف به اجرا هستیم و خیلی از بابت منابع اعتباری دوستان احساس نگرانی نکنند و نگویند پول آن کجاست، موضوع را براساس مفاد قانون مدیریت می‌کنیم و آنچه برای ما مهم است اجرای دقیق مفاد آئین‌نامه و وارد کردن مشمولین به چرخه تبدیل وضعیت و تساوی قانون برای همه است که ان‌شاءالله مورد عمل قرار  خواهد گرفت.

صدور حکم استخدام پیمانی از مهر 98؟

الهیار درباره این موضوع که بر این اساس به نظر می‌رسد افراد مشمول سال تحصیلی جدید باید دوره آموزشی را طی کنند و تعیین تکلیف استخدامی آنها به مهر 99 موکول می‌شود، عنوان‌کرد: افرادی که مشمول قانون شده و برای دوره آموزشی معرفی می‌شوند وقتی دوره را طی کردند و قبول شدند، تاریخ استخدام پیمانی‌آنها به مهر 98 بر می‌گردد و اینطور نیست که بگذارند استخدام پیمانی آنها را برای سال بعد صادر کنند فقط با توجه به صراحت قانون افراد باید تلاش کنند که شرایط را احراز کنند.

وی درباره جمعیت جامعه هدف قانون استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: جامعه  هدف 112 هزار نفر است که باید شروط تعیین شده را به دست بیاورند و افرادی که موفق به کسب شرایط می‌شوند طی مدت سه سال قطعاً تبدیل وضعیت می‌شوند افرادی هم که شروط را به دست نمی‌آورند قطعا به خدمت‌شان در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

انتهای پیام/

R1014132/P/S2,22/CT15 واژه های کاربردی مرتبط وزارت آموزش و پرورش معاونت توسعه آموزش و پرورش علی الهیار معلمان حق‌التدریس

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

فاجعه کنکور ارشد؛ داوطلبانی که با رتبه ۲ و ۳ قبول نشدند!

۲۶ متهم و میلیاردها تومان اختلاس؛ جزئیاتی تکاندهنده از اقداماتی که منجر به گرانی خودرو شد

آیین نواختن زنگ بازگشایی مدارس در اصفهان

کلیدواژه: وزارت آموزش و پرورش معاونت توسعه آموزش و پرورش معلمان حق التدریس وزارت آموزش و پرورش معاونت توسعه آموزش و پرورش معلمان حق التدریس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۰۷۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

طرح رتبه بندي معلمان اجرايي مي شود

خبرگزاری آریا- وزیر آموزش و پرورش از اجرای طرح رتبه بندی معلمان طی نیمه دوم سال جاری در کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری آریا، «محسن حاجی میرزایی» افزود: برای اجرای این طرح اعتبار دو هزار میلیارد تومانی در بودجه سال 98 پیش بینی شده است.
وی همچنین اظهارداشت: اجرای رتبه بندی معلمان نیاز به آئین نامه بود که این آئین نامه از سوی وزارت آموزش و پررش تدوین و به کمیسیون اجتماعی دولت تقدیم شده است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: متن آئین نامه در کمیسیون اجتماعی در چندین نوبت مورد رسیدگی قرار گرفته اما هنوز نهایی نشده است.
وی افزود: آئین نامه پس از نهایی شدن در کمیسیون برای تصویب باید به هیئت دولت ارسال شود.
حاجی میرزایی تصریح کرد: بررسی، تصویب و ابلاغ آئین نامه مربوط به طرح رتبه بندی معلمان امکان دارد تا آخر مهر ماه سال جاری به طول انجامد اما زمان اجرای این طرح به یقین از اول مهر خواهد بود.
وی گفت: اعتبار دو هزار میلیارد تومانی بطور حتم در راستای رتبه بندی معلمان در نیمه دوم سال مورد استفاده قرار می گیرد اینکه گفته می شود اعتبار مزبور برای مطالبات دیگر مصرف خواهد شد حرف غلطی است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: رتبه بندی معلمان امکان دارد با کمی تاخیر همراه باشد اما بطور حتم در نیمه دوم سال جاری عملیاتی خواهد شد.
وی اظهارداشت: سیاست اصلی وزارت آموزش و پرورش تقویت مدارس دولتی و همینطور حرکت در جهت توسعه عدالت آموزشی است.
حاجی میرزایی گفت: خوشبختانه طی چهار دهه گذشته قدم های خیلی خوب و موثری در جهت توسعه کمی فرصت های آموزشی و گسترش چتر آموزش در تمامی مناطق کشور برداشته شده است.
وی افزود: هم اکنون 98,3 درصد کسانی که در کشور لازم تعلیم هستند تحت آموزش قرار می گیرند که خبر بسیار خوبی اما توسعه کیفی فرصت های آموزشی که تضمین کننده عدالت است متاسفانه با کاستی هایی توام بوده از اینرو تمامی تلاش ها بر اینکه کیفیت آموزشی در مدارس دولتی ارتقا یابد.
وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: اجرای سند تحول بنیادین به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ نظام تعلیم و تربیت کشور است که طی چند سال گذشته تدوین و اکنون باید به مرحله اجرا درآید.
وی گفت: برای اجرای این سند باید تغییرات اساسی در حوزه نیروی انسانی، منابع مالی، تجهیزات و فضاهای آموزشی، ارزیابی و پژوهش و راهبری و مدیریت ایجاد شود.
حاجی میرزایی افزود: برای تجهیز مدیران، تکمیل فضاهای آموزشی، کاهش فاصله سرانه فضاهای آموزشی در مناطق مختلف، تربیت معلمان، ساماندهی نیروی انسانی و پایدارسازی منابع در آموزش و پرورش باید گام های بلند و موثری برداشت.
وی اظهارداشت: برای تامین منابع مالی در وزارت آموزش و پرورش باید به سمت پایدار سازی منابع حرکت کرد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلاتی که اکنون این وزارتخانه در بحث پرداخت همراه با تاخیر مطالبات برخی از همکاران فرهنگی مواجه است باید تدبیر شود دیگر این گونه مسائل تکرار نشود.
وی افزود: امید می رود بتوان در سایه بودجه سال 99 کشور این مشکل را تا حد مقدور حل و فصل کرد.
حاجی میرزایی اظهارداشت: این موارد و مسائل از اولویت های اساسی وزارت آموزش و پرورش است که باید درجهت تحقق اولویت های مزبور با حدت و شدت تلاش کرد تا به اهداف مورد نظردست یافت.
وی تصریح کرد: آموزش و پرورش با نظام اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور پیوند خورده و از طرفی یک سرمایه گذاری برای کشور است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو اقتصاد، وزیر آموزش و پرورش گفت: تمامی دستگاه های اجرایی و مسئولان به این مهم باور دارند و در جهت رشد، توسعه و بالندگی نهاد تعلیم و تربیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.
وی در ادامه از ثبت نام 14 میلیون و 600 هزار دانش آموزش برای سال تحصیلی جدید در کشور خبرداد و افزود: آینده مملکت دردستان امروز دانش آموزان و مدارس آموزش و پرورش شکل می گیرد از اینرو همکاری موثر تمامی دستگاه های اجرایی در این زمینه بسیار راهگشاست.

دیگر خبرها

 • ارائه آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان به دولت تا حداکثر ۳هفته آینده
 • ارائه آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان به صحن دولت تا حداکثر 3 هفته آینده
 • رشته‌های کم طرفدار در اولویت استخدام
 • وزارت بهداشت برنامه مدونی برای سلامت روان ندارد
 • حذف تدریجی مونتاژی‌ها از گزارش کیفیت خودروها / خودکشی بودجه‌ای با چاقوی استقراض/ مستأجران بهار امسال ۳۰ درصد بیشتر اجاره پرداختند
 • استخدام در آموزش و پرورش استان قزوین
 • جزییات ثبت‌نام هفتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی
 • افزایش ۳ برابری بودجه آموزش و پرورش از ابتدای دولت یازدهم/سفر روحانی به نیویورک
 • سفیر چین در ایران: برجام جایگزینی ندارد
 • جزییات استخدام نیرو در ۲۱ دستگاه اجرایی+زمان و دفترچه راهنمای ثبت‌نام
 • مختصات الگوی چینی توسعه
 • استخدام نیرو در ۲۱ دستگاه اجرایی+زمان و شرایط ثبت‌نام
 • صلح و امید
 • آموزش‌ و پرورش از ۹۲ تا ۹۶ مورد جفای بزرگ قرار گرفت/ طرح رتبه‌بندی معلمان اندر خم یک کوچه/ استان مرکزی، محروم از نظر نیروی آموزشی
 • وزارت نفت چینی‌ها را به عراق هل داد/ رکود مسکن سراسری شد/ سهم دولت از اقتصاد ۸۰ درصد است، از پاسخگویی فرار نکنید
 • بودجه آموزش و پرورش سه برابر و حقوق معلمان ۴ برابر شده است/ آینده کشور توسط نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی ساخته می‌شود
 • اطلاعیه سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص زمان انجام مصاحبه ازآن دسته از داوطلبان آزمون سراسری سال1398 كه در زمان اعلام نتایج نهایی برای آنها یكی از كدهای 11، 12، 14، 15 ،17 ،18 ،19، 20، 21 ، 22 ،23 ، 24، 25، 26، 29 و 30 اعلام گردیده است
 • افزایش ۴ برابری حقوق معلمان در ۶ سال گذشته/ برنامه‌های دولت در حوزه آموزش و پرورش
 • فضای بی اعتمادی به امریکا، فرصتی برای گفتمان تعاملی در منطقه