نقش خواهری زینب(س) بنا به قاعده «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را می توان در کوچه پس کوچه‌های ایران اسلامی مشاهده کرد؛ شیرزنانی که زینب‌وار پای مدافعان حرمش ایستاده و برادران، همسران و فرزندان خود را هنوز هم به میدان نبرد با شمرهای زمانه‌ می‌فرستند. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، وقتی به فرازهای زیارت عاشورا که حدیث قدسی است نگاه می‌کنیم، یکی از معانی بلند آن، توجه به مسأله زن و مادری است و براین اساس زمانی که دو طرف واقعه کربلا را ترسیم می‌کند، یک‌طرف را فرزند حضرت زهرا (س) و طرف دیگر را فرزند مرجانه معرفی می‌کند و فقط به نام پدر اکتفا نمی‌کند بنابراین زیارت عاشورا می‌خواهد صحنه نبرد غیرمستقیم دو نگاه به زن و مادر را به تصویر می‌کشد.

یک‌سو فاطمه زهرا و ام‌البنین و لیلایی که در کربلا حضور ندارند اما کربلاسازی می‌کنند و سوی دیگر مرجانه وآکله الاکباد و امثالهم، می‌بینیم که کربلا از هر دوسوی سعادت و شقاوت بر دست مادران اداره می‌شود و زنان نقش تاریخ‌ساز و کربلا سازی دارند.

خونی که سرور آزادگان امام حسین (ع) داده‌اند، مدیون حمایت شیر مادر است و آن شیری که حضرت فاطمه زهرا (س) به امام حسین (ع) داد ( و از علی‌اصغر دریغ شد) در روز عاشورا به رنگ سرخ در می‌آید و اسلام را سیراب و حفظ می‌کند و این به‌نوعی نمایش نقش مادری در کربلا است.

از سویی دیگر زینب (س) قرار دارد که رسالتش تکمیل نهضت عاشوراست و باید در کنار اسارت، نگه‌داری از امام بیمار، ساماندهی کودکان یتیم شده و بی‌سرپناه، روشنگری حرکتی است که برایش خون امام بر زمین ریخته و نباید ابتر بماند.

آن نقش مادری و این نقش خواهری بنا به قاعده «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را می توان در کوچه پس کوچه‌های ایران اسلامی مشاهده کرد؛ شیرزنانی که زینب‌وار پای مدافعان حرمش ایستاده و علی اکبر‌هایشان را به میدان نبرد مقابله با شمر زمانه‌ها می‌فرستند.

کسانی که بعد از 14 قرن اسامی‌ای همچون یزید را بر خود می‌گزینند، قصد جسارت به زینب و رقیه را دارند و با فریاد الله اکبر سر تن از بهترین بندگان خدا می‌بُرند و بعد از آن هلهله می‌کنند.

 

کربلا را از شهدا گرفت و شهادت را از کربلا

در این خصوص مادر شهید مدافع حرم ابوالفضل شیروانیان می‌گوید: شهید شیروانیان پس از نخستین سفر به کربلا، همیشه از من و همسرش می‌خواست که برای طلبیده شدنش دعا کنیم؛ یک روز به گلستان شهدا رفتم و شهدا رو قسم دادم به سیدالشهدا (ع) تا واسطه طلبیده شدن او بشوند و پس از آن راهی کربلا و واقعاً متحول شده و یک سری خصوصیات مثل زود عصبانی شدن را به مرور کنار گذاشت.

وی ادامه می‌دهد: دفاع از حریم و حرم حضرت زینب (س) را ابتدا به خاطر خود ایشان و دوم به دلیل ولایت‌پذیر بودن که خواسته رهبرانقلاب بود بر خود واجب می‌دانست به‌طوری‌که بارها به همسرش گفته بود: «من اینجا باشم و آن‌ها به حرم حضرت زینب تعرض کنند؟» که درنهایت در مأموریت دوم به شهادت رسید.

این مادر شهید مصیبت خود را در مقابل مصیبت امام حسین (ع) ناچیز می‌داند و می‌گوید: من همیشه با الگوبرداری از زنان کربلا و مادرانی همچون ام وهب که خود فرزندش را آماده مبارزه در جبهه حق علیه باطل می‌کرد، قلبا راضی به حضور ایشان در منطقه شدم و پس از شهادتش هم با اقتدا به حضرت زینب (س) که فرزندان خود را در کنار برادر و اصحاب و فرزند برادر از دست دادند، الگو گرفتیم در حالی که فقط یک نفر را در راه اسلام داده‌ایم.

 

دامان مادری چون حضرت ام‌البنین عباس بن علی (س) می‌پرورد

در وصف حضرت ام‌البنین می‌توان گفت ادب و غیرت حضرت ابوالفضل (س) از مادری حضرت ام‌البنین بود، کسی که کنیزی حضرت زهرا (س) و غلامی سیدالشهدا (ع) را از کودکی به حضرت ابوالفضل (س) یاد داده است ام‌البنین بوده، لذا بیشتر ما حضرت عباس (س) را به ادب ایشان می‌شناسیم و این ادب حاصل پرورش در دامان مادری چون حضرت ام‌البنین بوده است.

و یا افراد دیگری همچون ام وهب که در وصف او می‌توان گفت «بنازم ام وهب را که به پاره تن گفت برو به معرکه با سر ولی میا با سر» و این رشادت‌هایی که مادران در حماسه کربلا انجام دادند چه در روز عاشورا و چه در پیام‌رسانی این حماسه بزرگ در تاریخ نقش‌های بی بدلیلی است.

مادر شهید شیروانیان می‌افزاید: با یادآوری ایثار و الگو گیری از بانوانی چون حضرت زینب (س) و مصیبت‌های مادرانی چون ام وهب یاد گرفتیم که صبر و شکیبایی داشته باشیم و بی‌تابی نکنیم و به قولی، دشمن از این غم و دل‌تنگی ما شاد نشود و همان‌جا از خداوند خواستم تا به من صبری عطا کند که داغ یک‌لحظه احساس غم را بر روی دل دشمن بگذارم.

او همچنین ابراز می‌کند: هنگامی‌که پیکر ایشان را دیدم آرامش عجیبی بر دلم نشست و متوجه معنی ما رأیت الا جمیلا شدم چراکه حماسه عاشورا پر از درد است اما برای ما زنان، الگوهایی همچون رباب، زینب و لیلا دارد و حماسه عاشورا نشان داد که زن شیعه با استقامت و شهیدپرور است و می‌تواند پایه‌های ایجاد مکتب اسلامی و حماسه بزرگ را در دنیا رقم بزند.

مادر این شهید مدافع حرم با اشاره به مطرح‌شدن شبهه‌هایی که می‌گویند سوریه به ما ربطی ندارد تأکید می‌کند: مسیر اسلام مرز ندارد چراکه شهدا و رزمندگان مدافع حرم با آرمان اسلام به جنگ با دشمن رفتند اما معتقد هستیم سختی‌های ما در مقابل مصیبت‌هایی که آل الله (ع) دیدند چیزی نیست و خوشحالیم از اینکه فرزندمان در مسیر حق به شهادت رسید.

 

با الگو گیری از عاشورا، خانه امن و آرامش همسر خود باشید

گفته‌شده است که حضرت زهرا (س) در جنگ خندق در عقبه سپاه اسلام حضورداشته و زخم‌های امیرالمؤمنین (ع) را مرهم می‌نهادند و دقیق‌تر این است که زخم‌های دل حیدر کرار را مداوا می‌کردند و در طوفان حوادث آن روزگار، خانه امن و آرامش همسر خود بودند تا بتواند آسوده‌تر در ملکوت به پرواز درآید و نغمه بخواند: «فزت و رب الکعبه»

جناب رباب هم از درس‌خواندگان مکتب دردانه رسول‌الله (ص) است و در لباس مادری، علی شش‌ماهه را برای دفاع از حق و امام زمانش لباس زرم می‌پوشاند و روانه میدان می‌کند و در لباس همسری، بنابر نقل تاریخ باوجود شهادت کودک خود، محکم و استوار می‌ایستد و رجز پیروزی می‌خواند.

درک سختی همسر شهید اگر غیرممکن نباشد اما بسیار سخت است چراکه تمام دنیای خود را به استواری و مردانگی همسر خود تکیه داده اما در مسیر الهی، خودش بندهای پوتین شوهرش را محکم می‌بندد تا گام‌هایش نلرزد.

شهادت شیرین است اما منکر تلخی نبودن همسرم هم نمی‌شوم

همسر شهید مسلم خیزاب دراین‌باره می‌گوید: شهادت شیرین است، هم برای شهید و هم بازماندگانش اما نمی‌شود منکر شد که بعد از رفتنشان ثانیه‌ها نمی‌گذرد و عمر فقط در خاطره‌ای کوتاه از لبخند شکرقندشان متوقف می‌شود، کارت می‌شود هرلحظه و هر ثانیه طلب صبر و ذکر گفتن برای آرامش قلبت.

او تصریح می‌کند: مثل پرنده‌ای در قفس چنگ می‌زنی به‌جای جای دنیا تا راهی را برای رهایی از دل‌تنگی‌ها و سختی فراق عزیزت پیدا کنی، تا مرحمی یابی و قلبت را که انگار در سینه‌ای از سرب داغ خانه کرده، آرام کنی در این میان نه جایی هست و نه راهی که بتواند دوری از عزیزت را تسلا دهد.

همسر شهید مدافع حرم ادامه می‌دهد: پناهی جز خدا و اهل‌بیت (ع) پیدا نمی‌کنی و تنها جای آرامی که دنیا برایت می‌گذارد کنج حرم‌ها، زیارتگاه‌ها و در آخر هیئت‌ها از مشهد و حرم شمس و شموس گرفته تا کربلا و دیدار اربابمان حسین (ع) که آرمان و آرزوی همگان است و نجف و ابهت پدری مولایم علی (ع) که سایه‌ای از مهربانی روی سرمان پهن می‌کند تا کاظمین و سامرا که قلبت را به آرامشی عجیب دعوت می‌کند.

وی تأکید می‌کند: شام (سوریه) و ای وای از شام که برای تک‌تک ما شام بلا شد و عزیزانمان را از ما گرفت، عزیزانی که برای هرکدام از ما بهترین و زیباترین و شیرین‌ترین هدیه خدا بودند و نفسمان به نفس‌هایشان بسته بود اما در میانه آن شام بلا، دو در گران‌بها هستند که آن دو قطعه را تبدیل به بهشتی زمینی کرده‌اند، عمه جانمان زینب (س) و دختر سه‌ساله ارباب که خوب بنده‌نوازی می‌کنند و قلب‌ها را آرام.

 

نقش زنان در عاشورای 61 هجری

همسر شهید خیزاب بیان می‌کند: نقش زنان در حادثه عاشورا تنها همسرداری و یاری ولی خود نبود، بلکه با صبوری، استقامت، حفظ حجاب و کرامت یک بانوی مسلمان در بزم درباریان یزید و شام، نشان از عزت‌نفسی دادند و زنان کاروان حسینی، با بینشی ژرف، به تبیین راه امام حسین (ع) پرداختند.

او یادآور می‌شود: حضرت زینب (س) چه قبل از شروع قیام و چه بعدازآن، حامی استوار و فداکاری برای مولایشان بودند و این را با ترغیب فرزندانش به مبارزه، با خطابه‌های شورانگیز و ... به اثبات رسانیدند واصلی‌ترین وظیفه حضرت زینب (س)، بعدازظهر عاشورا، متجلی می‌شود که اگر آن عالمه در کربلا نبود، نه‌تنها انقلاب امام حسین (ع) دستخوش تحریف می‌شد، بلکه اسلام نیز در معرض خطری جدی قرار می‌گرفت اما تبلیغ پیام شهادت، سرپرستی قافله اسراء، پرستاری از امام سجاد (ع)، حفظ و حراست زنان و کودکان و مسؤولیت‌های سنگینی بود که آن حضرت (س) پس از قیام عهده‌دار بود.

همسر شهید خیزاب تأکید می‌کند: شهدا ادامه‌دهنده همان راه حسین بن علی (ع) هستند و همسران شهدا باید با بصیرت، پرچم ولایت را در دست بگیرند و در مسیر ایثار ایستادگی کرده و پشتیبان ولایت‌فقیه باشند تا به دشمن ثابت کنند که همسران شهدای ما با شهادت از فرش به عرش رسیدند و جان ناقابل خود و فرزندانمان را هم در این مسیر خرج خواهیم کرد و از دشمن هیچ ترسی نداریم.

او در پایان صحبت‌های خود گفت: شهدای مدافع حرم با اقتدا به امام شهیدشان رفتند تا اسلام باقی بماند، اهل‌بیت امام حسین (ع) در غربت و با مظلومیت در تیغ‌ها و خارها زمین خوردن که من و شما مقتدرانه پای ارزش‌های انقلاب اسلامی تا پای جان بمانیم نگذاریم اعلم دست نااهلان خودشان بیفتند.

امام (ره)، بخشی از بار انقلاب و جنگ را بر دوش زنان قراردادند

امام خمینی (ره) نگاه بلند و والایی که به زن داشتند، برگرفته از حماسه کربلا است، ایشان نه زن را در پس پرده تحجر اسیر کردند و کنج خانه نشاندند و نه درگیر دریدگی و پرده‌دری‌های تمدن و مدرنیته کردند و زن را به برهنگی و ابتذال کشاندند بلکه زن را با حفظ شخصیت زنانه و عفتش به خیابان‌ها آورده و انقلاب و پس از آن، جنگ را بر روی دوش آنان قراردادند.

بانوان ما، همسران و مادران شهدا، درس رشادت را از کربلا گرفته‌اند و با آن نگاه جدیدی که حضرت امام (ره) به زن داشتند، امروز و در مسیر گام دوم انقلاب نیازمند بازنگری به شخصیت زن در حادثه کربلا هستیم و زنان باید در سایه اباعبدالله (ع) و با توجه به نیازهای امروز، شخصیت خود را باز تعریف کند تا گوهر وجود خود را به آسانی نفروشند و بدانند که فعالیت‌های اجتماعی ارزنده است اما زنان نباید مقام مادری، همسری و شخصیت خود را به مردانگی نزدیک کنند.

باید شخصیت خود را در نزدیک شدن به عقیله بنی‌هاشم و در عین عقل و خرد، مدیریت و صلابت و طمأنینه و حجاب و... حفظ کند و در نوک پیکان مبارزه و دیپلماسی، این‌ها را پیش ببرد همان‌طوری که در شامی که سالیان سال تحت تعالیم اموی بود، اسلام و نام اهل‌البیت (ع) را زنده می‌کند و این اتفاق نمی‌افتد مگر با تکیه‌بر تعریف و شخصیتی که اسلام به زن اعطا کرده است.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۱۳۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

کربلا و عاشورا با مهدویت گره خورده است

 به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر شکریان شامگاه یکشنبه در جلسه همایش تجلیل از مربیان و مراسم نقد و بررسی چهاردهمین دوره جشنواره قرآنی مصباح الهدا و نورالهدی مازندران که در موسسه آموزشی امام علی علیه السلام بابلسر برگزار شد با تسلیت ایام محرم و تقدیر از برگزاری موفق جشنواره طرح مصباح الهدی با حداقل امکانات و خروجی موفق گفت: وجود سختی و مشکلات و مقاومت و صبر و دسترسی به اهداف در مدت کوتاه از دستاوردهای طرح است.

وی با اشاره به این‌که مقاومت و ایستادگی اهل بیت و کمک الهی باعث شد تا تبلیغات منفی ۴۰ ساله علیه اهل بیت(ع) نقش بر آب شود، افزود: در طول تاریخ تا توانستند بر سر اربعین زدند ولی اربعین که بانی آن امام حسین است و به قول رهبر معظم انقلاب اسلامی اربعین جهانی شد و جهانی تر هم می شود و امام حسین علیه السلام در همان زمان هم پیش‌بینی کرد که کربلا محل حضور عشاق خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اینکه ما در چهل سال انقلاب اسلامی مقاومت را آموختیم و در حال حاضر مقاومت در دنیا حرف اول را میزند گفت: عربستان بر آمریکا تکیه کرد و یمن با مقاومت به آبرو رسید و شعبه های مختلفی از مقاومت در سراسر جهان تشکیل شد.

شکریان با بیان اینکه ما معتقدیم جنگ جهانی سوم در دوران دفاع مقدس ما رخ داد وبا آنکه دنیا به ما کمکی نکرد توانمند شدیم افزود: موفقیت در مقاومت نیاز به تلاش دارد و هرچه اخلاص بیشتر باشد موفقیت هم بیشتر است و ما قدرت نمایی الهی را در چهل سال انقلاب اسلامی مشاهده کردیم و طرح نور الهدی و مصباح الهدی هم با مقاومت و صبوری مربیان به اهداف خود می رسد.

وی با بیان اینکه طرح های تربیتی دراز مدت اثر گذار هستند، افزود: خون کربلا با مهدویت گره خورده است و ما برای ظهور حضرت امام عصر که واسطه فیض و حجت خدا است هم باید تلاش کنیم.

سعید قربانی با اشاره به اینکه طرح مصباح الهدی و نورالهدی کار پر استرس، زمان بر، سنگین و با زحمت است گفت: طرح نور خدا از کارهای فاخر فرهنگی و قرآنی است.

مدیر دفتر قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر سه هزار نفر در طرح مصباح الهدی و نور الهدی مازندران مشغول تحصیل هستند گفت: از مربیان انتظار می رود که فارغ التحصیلان نورالهدی رها نشود و نشست‌ها و جلسات خود را تداوم دهند.

وی با بیان اینکه انس با قران از اهداف اصلی طرح مصباح الهدی و نورالهدی است، افزود: برای خودمان برنامه‌ریزی کنیم که اگر روزی به قرآن مراجعه نکنیم، گمشده ای داشته باشیم.

در پایان این همایش از مربیان قرآنی و کارشناسان قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی مازندران تقدیر شد.

کد خبر 4725957

دیگر خبرها

 • انتشار کتاب «حسین، وارث انبیا» امام صدر به زبان ترکی آذربایجانی
 • روایت نقش مؤثر بانوان در دفاع مقدس و مدیریت زنانه مرکز پشتیبانی جنگ
 • تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا برگزیده شد
 • پشت پرده«هبه» شورا/استقامت در دفاع مقدس درسی از عاشورا بود/در حوالی عشق
 • قرآن، عالی‌ترین قانون و کربلا عالی‌ترین اجرای آن است/ اطاعت‌مداری و ولایت‌پذیری شرط عاشورایی ماندن
 • دستاوردهای مرحله پنجم عملیات اراده نصر/ تامین امنیت زائران امام حسین (ع) با پاکسازی مناطق آلوده در شمال استان کربلا و جنوب استان الانبار + نقشه میدانی و عکس
 • موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می‌شود
 • زینب پاشا؛ زن انقلابی دوران مشروطه
 • اقتدار ایران اسلامی در پرتو فرهنگ استقامت عاشورا حاصل شد
 • ۲۱۰ مسجد توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در کشور احداث شد
 • قاتل زمانه‌ات را بشناس
 • راهپیمایی عزاداری برای تجدید بیعت با امام حسین و حضرت عباس(علیهما السلام)+ عکس
 • مبارزه با فساد دقیق‌ترین معنای حقوق شهروندی/ ابوالفضل (ع) چرا آب ننوشید!
 • اهواز|۲۱۰ مسجد توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در سراسر کشور احداث شد
 • «گنجینه الاسرار» اثر خوشنویس مراغه‌ای برگزیده کتاب سال عاشورا
 • رسانه قیام امام حسین را ماندگار کرد
 • قیام عاشورا مهم‌ترین پشتوانه معنوی دفاع مقدس بود
 • ای کاش سید حسن نصرالله در کربلا می‌بود/ سکوت یا حمایت از ستمگر به معنای شریک‌بودن در گناه او است
 • روایت زندگی و زمانه شاعر اهل کاشان در رویای سهراب