در آستانه بازگشایی مدارس افزایش قیمت لوازم‌التحریر به دغدغه‌ای جدی برای خانواده‌های کرمانشاهی تبدیل شده به طوری که شور و نشاط شهریور ماه برای خرید مدرسه جای خود را به نگرانی داده است. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، هر ساله شهریور ماه بازار لوازم‌التحریر پذیرای دانش‌آموزان و خانواده‌هایی بوده که برای بازگشایی مدرسه به دنبال تهیه ملزومات مورد نیاز هستند اما امسال بازار لوازم‌التحریر در کرمانشاه به دلیل نبود نظارت‌های کافی و بی‌سامانی بازار رنگ و بوی مهر ندارد.

افزایش چند برابری قیمت لوازم‌التحریر در امسال قدرت خرید بسیاری از خانواده‌ها را کاهش داده و این در حالی است که خرید این اقلام را نمی‌توان از سبد خانوار حذف کرد و تنها راه چاره تهیه تنها اقلام ضروری و استفاده از وسایل سال گذشته است.

با توجه به وارداتی بودن بیشتر لوازم‌التحریر موجود در بازار، نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت کاغذ به این افزایش قیمت دامن زد و این نوسانات در حدی است که به صورت روزانه افزایش می‌یابد.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که خانواده‌ها با هزینه‌های دیگری همچون لباس فرم و کتاب هم مواجه هستند که قیمت این اقلام نیز افزایش یافته و همین موضوع ادامه تحصیل فرزندان را برای خانواده‌ها به دغدغه‌ای جدی تبدیل کرده است.

براساس گفته فروشندگان لوازم‌التحریر امسال بدون در نظر گرفتن کیف، خرید لوازم‌التحریر کامل برای یک دانش‌آموز، با درجه کیفیت معمولی و قیمت متوسط حدود 250 تا 300 هزار تومان می‌شود.

دستفروشان یکی از مشکلات صنف لوازم التحریر

جواد معینی رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه 50 تا 60 درصد لوازم‌التحریر در کشور وارداتی است اظهار داشت: قیمت لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با شروع مشکلات ارزی و آشفتگی بازار تحت تأثیر قرار گرفت و قیمت‌ها به دو برابر و بیشتر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه به دنبال این افزایش قیمت‌ها قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است عنوان کرد: چنانچه فردی در سال گذشته یک بسته مداد 12 عددی و 20 عدد دفتر خریداری می‌کرد اکنون با همان بودجه دو دفتر و یک مداد خریداری می‌کند و لوازم فانتزی و جامدادی را حذف می‌کنند.

معینی با اشاره به اینکه اکنون مردم تنها به دنبال تهیه ضروریات برای ادامه تحصیل هستند گفت: برخی از قیمت‌ها کاهش یافت اما چندان محسوس نبود و دفتر به دلیل افزایش قیمت کاغذ بیش از سایر لوازم و نوشت‌افزار تحت تأثیر قرار گرفت.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با بیان اینکه بیشتر دفاتر تولید ایران هستند و با افزایش قیمت کاغذ قیمت آن‌ها نیز افزایش یافت افزود: امید داریم شرایط سامان پیدا کند و قدرت خرید مردم افزایش یابد و همه از امکانات استفاده کنند.

معینی با اشاره به اینکه فراوانی تولیدات ایرانی در بخش لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است بیان کرد: مردم نیز از کالاها و طرح‌های ایرانی استقبال می‌کنند و هرچند به طور کامل از طرح‌های ایرانی استفاده می‌کنند اما اقبال نسبت به تولید ایرانی افزایش یافته است.

وی دستفروشان را یکی از مشکلات کنونی در این بخش عنوان کرد و گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان نمی‌توان با این افراد برخورد کرد و از طرفی مشکلاتی را برای صنف لوازم‌التحریر ایجاد کرده‌اند و در تمام خیابان‌ها و محله‌ها حضور دارند.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار کرمانشاه با بیان اینکه تعداد اعضای اتحادیه حدود 350 تا 450 واحد است بیان کرد: برخی از واحدها به دلیل فروش نامناسب و هزینه‌های بالا درخواست ابطال جواز کسب را داشته‌اند.

اقبال کم دانش‌آموزان به لوازم‌التحریر ایرانی

صادق شاه‌دانی عضو علی‌البدل اتحادیه لوازم‌التحریر کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به افزایش چند برابری قیمت لوازم‌التحریر اظهار داشت: افزایش قیمت در تمام اجناس موجود در بازار وجود دارد اما این افزایش برای لوازم‌التحریر با توجه به افزایش قیمت کاغذ محسوس‌تر است.

وی با بیان اینکه لوازم‌التحریر مرتبط با کاغذ با افزایش قیمت دو برابری مواجه شده‌اند عنوان کرد: هر دفتر 80 برگ ساده بین 7500 تا 8000 تومان عرضه می‌شود.

شاده‌دانی با اشاره به توزیع دفتر تعاونی گفت: به طور نمونه هر دفتر 40 برگ ساده از کارخانه 3500 تومان خریداری و با احتساب 10 درصد سود 3850 تومان عرضه می‌شود و دفاتر با تزیینات و ظاهر بهتر به مراتب قیمت بالاتری دارند.

این فروشنده لوازم‌التحریر با بیان اینکه بیشتر مغازه‌داران انصاف را رعایت کرده و تنها 10 درصد سود تعیین شده را محاسبه می‌کنند اما روی کار دستفروشان تسلطی وجود ندارد و با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس تعداد دستفروشان بخش لوازم‌التحریر همچون قارچ در حال افزایش است افزود: با توجه به اینکه این دستفروشان در پیاده‌رو و خیابان و بر سر راه مردم قرار دارند بنابراین خانواده‌ها نیز از آن‌ها خریداری می‌کنند.

شاه‌دانی با بیان اینکه کیفیت کالاهای ایرانی نسبت به گذشته افزایش یافته است عنوان کرد: در برخی از موارد همچون مداد تولیدکنندگان کرمانشاهی همتراز با تولیدکنندگان خارجی فعالیتی می‌کنند.

هشدار پلیس فتا در مورد خرید اینترنتی لوازم التحریراصفهان| پای حرف مردم در بازار لوازم التحریر؛ خریدارانِ حیرت زده تماشاگر گرانی‌هاافزایش 3 برابری قیمت لوازم التحریر ; قیمت دفتر در بازار شهرکرد چقدر است؟

وی افزود: با وجود قیمت مناسبتر لوازم‌التحریر، دانش‌آموزان به دلیل جذابیت کارتن‌های خارجی بیشتر تمایل دارند از لوازم‌التحریر با طرح کاراکترهای کارتن‌های خارجی استفاده کنند و این یکی از مشکلات کنونی است.

شاه‌دانی با ابراز ناراحتی از افزایش قیمت لوازم‌التحریر در بازار گفت: در سال گذشته 50 خیر به ما کمک می‌کردند که بسته‌های لوازم‌التحریر به قیمت 20 هزار تومان برای دانش‌آموزان نیازمند تهیه شود اما امسال تعداد خیران به پنج نفر رسیده و قیمت بسته‌ها با همان شرایط به 50 هزار تومان افزایش یافته است.

گلایه‌های خانواده‌ها از قیمت لوازم‌التحریر

سهیلی از والدینی است که برای خرید لوازم‌التحریر مورد نیاز فرزندش به بازار مراجعه کرده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: قیمت‌ها بدون وقفه در حال افزایش هستند و این در حالی است که این افزایش قیمت با افزایش کیفیت همراه نیست.

وی افزود: خانواده‌ها یا باید به اجناس ارزان قیمت و بدون کیفیت راضی شوند که در این صورت بعد از مدت کوتاهی مجبور به خرید مجدد می‌شوند و چنانچه بخواهند اجناس باکیفیت خریداری کنند باید چند برابر بودجه خود هزینه کنند که از توان خانواده‌ها خارج است.

یکی دیگر از مادرانی که در حال نگاه کردن قیمت‌ها در مغازه لوازم‌التحریر است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: دو فرزند من دانش‌آموز هستند و مجبورم برای هر دو خرید کنم اما قیمت‌ها نسبت به گذشته افزایش چند برابری دارد و برای انتخاب وسیله مورد نظر با مشکل مواجه شده‌ایم.

ملکی با بیان اینکه تهیه لوازم‌التحریر مورد نیاز دو فرزندم بسیار دشوار است عنوان کرد: به ناچار تنها اقلام ضروری و ارزان قیمت را تهیه می‌کنم هرچند در این زمینه چندان قدرت انتخاب نداریم و قیمت تمام اجناس بیش از انتظار خانواده‌ها است.

نظارت روی بازار لوازم‌التحریر وجود ندارد

زن میانسالی که در حال نگاه کردن به قیمت‌ها است می‌گوید: سه فرزند دانش‌آموز دارم که باید برای همه آن‌ها دفتر، کتاب، کیف، لباس و لوازم‌التحریر تهیه کنم و این در حالی است که همسر من یک کارگر ساده است.

وی با بیان اینکه هر مغازه قیمت متفاوتی دارد عنوان کرد: خرید لوازم التحریر برای سه فرزندم خیلی دشوار است اما مسئولان نظارتی بدون توجه به این موضوع بازار را به حال خود رها کرده‌اند.

این مادر کرمانشاهی بیان کرد: هر سال با شروع شدن فصل پاییز و آغاز مدارس خوشحالی منزل ما را فرامی‌گرفت اما امسال واقعا درمانده شده‌ام و هیچ راهی پیش روی خود ندارم.

هرچند مدیریت مصرف و جلوگیری از اسراف و تجمل‌گرایی در اساس امری پسندیده است و باید از همان دوران کودکی و در مدارس و خانواده‌ به دانش‌آموزان آموزش داده شود اما نباید عدم نظارت بر بازار و تدبیر مناسب به منظور تعدیل قیمت‌ها سبب بروز نگرانی و دغدغه برای خانواده‌ها شود زیرا تحصیل یکی از کمترین و حداقل‌ترین توقعات بشر از مسئولان جامعه است و از مسئولان انتظار می‌رود شادی مهر ماه را از خانواده‌های کرمانشاهی دریغ نکنند.

انتهای پیام/ش

R41380/P/S6,68/CT7

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۱۹۸۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

حمله دوباره ترامپ به برجام و تهدید ایران: ترمز آنها کشیده شد، برای اینکه پول ندارند!

تصاویر| زندگی لاکچری محمد بن سلمان

از ولادت «مهدی کروبی» تا حمله هوایی ارتش

خبر بعدی:

۱۰ ترفند اصلی کاهش هزینه‌های خرید جهیزیه

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، خرید جهیزیه برای عروس خانم‌ها این روزگار به یکی از سنگین‌ترین خرید‌های عروسی مبدل شده هست. با ترفند‌های زیر میتوانید هزینه‌های خرید جهیزیه را کاهش دهید.

کاهش هزینه‌های خرید جهیزیه با ۱۰ نکته

۱- لوازم تزئینی و غیر‌ضروری مانند بوفه و اشیای داخل آن را بی خیال شوید.

۲- اگر به خرید میز ناهارخوری اصرار دارید به کوچک‌ترین سایز آن اکتفا کنید.

۳- از خرید لوازم برقی کم کاربرد مانند ساندویج ساز، آمیخته کن، گوشت کوب برقی و… اجتناب کنید. جارو شارژی یا بخارشو و نمونه آن مفید هست، اما نداشتن شان هم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

۴- یک تیر و چند نشان: غذاسازی که تهیه می‌کنید هم دارای رنده برقی، آسیاب، آبمیوه گیری و آمیخته کن پس لزومی ندارد تک تک این وسایل را جداگانه خریداری کنید.

بیشتر بخوانید

فوت و فن خرید لوازم برقی/ مواظب کلاهتان باشید!

۵- چه کسی گفته هست پذیرایی حتما باید در ظروف کریستالی باشد؟

۶- می‌توان وسایل چوبی و مبلمان را به جای فروشگاه‌ها از خود کارگاه‌های تولیدی تهیه کرد. ارزان‌تر و سریع تر!

۷- تهیه چند نوع سرویس پخت و پز اعم از تفلون، چدنی، سرامیکی و آرکوپال واقعا ضرورتی ندارد. میتوان از یک سرویس هم برای دم‌دستی و هم برای مهمان بهرهگیری کرد.

۸- تلویزیون ۶۰ اینچی برای منزل ۶۰ متری؟ از خرید سیستم‌های صوتی و تلویزیون‌های آن چنانی بپرهیزید.

۹ ـ اینکه یخچال و فریزر مفید گرفته اید، دستتان درد نکند، پر کردن کامل آن را به عهده خود جوان‌ها بگذارید.

۱۰- فرش دستباف مفید هست، گاهی ارزش افزوده هم دارد، اما فرش ماشینی هم این روز‌ها طراحی‌های بی نظیر زیبایی دارد.

۲ اصل مهم خرید جهیزیه

۱- در خرید جهیزیه به دهان مردم نگاه نکنید به جیب خود بنگرید.

۲- اگر ما هم یادآوری نکنیم شما حتما حمایت از ساخت ملی را فراموش نخواهید کرد، نمیگوییم همۀ وسایل، اما تا آنجا که می‌شود باید اصل را بر ایرانی خریدن گذاشت.

منبع: تالاب

انتهای پیام/

 

دیگر خبرها

 • کسادی بازار لوازم التحریر به خاطر وجود کرونا
 • دستگیری سارقان اینترنتی که کارت بانکی ۷۰۰ نفر را خالی کردند
 • هزینه‌های سنگین کمر خانواده‌ها را خم کرد/گلایه‌ها از ضعف آموزشی
 • ۵۰۰ بسته نوشت افزار دانش آموزی از محل نیات واقفان گیلان تامین شد
 • تصاویر/اهدای ۵ هزار بسته لوازم التحریر به دانش‌آموزان نیازمند کرمانی
 • اهدای ۵۰۰ بسته لوازم‌التحریر به دانش آموزان بی‌بضاعت گیلانی
 • توزیع ۵۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر در بین دانش‌آموزان نیازمند استان کرمان به روایت تصویر
 • بسته‌های لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند استان گیلان توزیع می‌شود
 • اهدای 5 هزار بسته لوازم التحریر به نیازمندان/ توزیع کیف‌های منقش به تصویر شهید سلیمانی
 • کمک مؤمنانه| توزیع 5000 بسته لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان کرمان
 • اهدای 500 بسته لوازم التحریر به دانش اموزآن بی بضاعت با اجرای طرح مهر تحصیلی
 • اجرای مرحله دوم مهر تحصیلی در گیلان/ ۵۰۰بسته لوازم التحریر اهدا می شود
 • کرونا بازار لوازم التحریر را کساد کرد
 • توزیع ۳هزار بسته لوازم التحریر به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
 • خوزستان| بسته‌های لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان مناطق محروم دزفول توزیع شد+تصاویر
 • افتتاح یادمان‌های شهدا در سوادکوه/ توزیع لوازم‌التحریر با ثمثال شهدا
 • دست خالی دامپزشکی و جولان مراکز کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه
 • توزیع بسته‌های لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان بی‌بضاعت
 • قیمت انواع مداد رنگی