در آستانه بازگشایی مدارس افزایش قیمت لوازم‌التحریر به دغدغه‌ای جدی برای خانواده‌های کرمانشاهی تبدیل شده به طوری که شور و نشاط شهریور ماه برای خرید مدرسه جای خود را به نگرانی داده است. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷ استانها کرمانشاه نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، هر ساله شهریور ماه بازار لوازم‌التحریر پذیرای دانش‌آموزان و خانواده‌هایی بوده که برای بازگشایی مدرسه به دنبال تهیه ملزومات مورد نیاز هستند اما امسال بازار لوازم‌التحریر در کرمانشاه به دلیل نبود نظارت‌های کافی و بی‌سامانی بازار رنگ و بوی مهر ندارد.

افزایش چند برابری قیمت لوازم‌التحریر در امسال قدرت خرید بسیاری از خانواده‌ها را کاهش داده و این در حالی است که خرید این اقلام را نمی‌توان از سبد خانوار حذف کرد و تنها راه چاره تهیه تنها اقلام ضروری و استفاده از وسایل سال گذشته است.

با توجه به وارداتی بودن بیشتر لوازم‌التحریر موجود در بازار، نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت کاغذ به این افزایش قیمت دامن زد و این نوسانات در حدی است که به صورت روزانه افزایش می‌یابد.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که خانواده‌ها با هزینه‌های دیگری همچون لباس فرم و کتاب هم مواجه هستند که قیمت این اقلام نیز افزایش یافته و همین موضوع ادامه تحصیل فرزندان را برای خانواده‌ها به دغدغه‌ای جدی تبدیل کرده است.

براساس گفته فروشندگان لوازم‌التحریر امسال بدون در نظر گرفتن کیف، خرید لوازم‌التحریر کامل برای یک دانش‌آموز، با درجه کیفیت معمولی و قیمت متوسط حدود 250 تا 300 هزار تومان می‌شود.

دستفروشان یکی از مشکلات صنف لوازم التحریر

جواد معینی رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه 50 تا 60 درصد لوازم‌التحریر در کشور وارداتی است اظهار داشت: قیمت لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با شروع مشکلات ارزی و آشفتگی بازار تحت تأثیر قرار گرفت و قیمت‌ها به دو برابر و بیشتر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه به دنبال این افزایش قیمت‌ها قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است عنوان کرد: چنانچه فردی در سال گذشته یک بسته مداد 12 عددی و 20 عدد دفتر خریداری می‌کرد اکنون با همان بودجه دو دفتر و یک مداد خریداری می‌کند و لوازم فانتزی و جامدادی را حذف می‌کنند.

معینی با اشاره به اینکه اکنون مردم تنها به دنبال تهیه ضروریات برای ادامه تحصیل هستند گفت: برخی از قیمت‌ها کاهش یافت اما چندان محسوس نبود و دفتر به دلیل افزایش قیمت کاغذ بیش از سایر لوازم و نوشت‌افزار تحت تأثیر قرار گرفت.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با بیان اینکه بیشتر دفاتر تولید ایران هستند و با افزایش قیمت کاغذ قیمت آن‌ها نیز افزایش یافت افزود: امید داریم شرایط سامان پیدا کند و قدرت خرید مردم افزایش یابد و همه از امکانات استفاده کنند.

معینی با اشاره به اینکه فراوانی تولیدات ایرانی در بخش لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است بیان کرد: مردم نیز از کالاها و طرح‌های ایرانی استقبال می‌کنند و هرچند به طور کامل از طرح‌های ایرانی استفاده می‌کنند اما اقبال نسبت به تولید ایرانی افزایش یافته است.

وی دستفروشان را یکی از مشکلات کنونی در این بخش عنوان کرد و گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان نمی‌توان با این افراد برخورد کرد و از طرفی مشکلاتی را برای صنف لوازم‌التحریر ایجاد کرده‌اند و در تمام خیابان‌ها و محله‌ها حضور دارند.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار کرمانشاه با بیان اینکه تعداد اعضای اتحادیه حدود 350 تا 450 واحد است بیان کرد: برخی از واحدها به دلیل فروش نامناسب و هزینه‌های بالا درخواست ابطال جواز کسب را داشته‌اند.

اقبال کم دانش‌آموزان به لوازم‌التحریر ایرانی

صادق شاه‌دانی عضو علی‌البدل اتحادیه لوازم‌التحریر کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به افزایش چند برابری قیمت لوازم‌التحریر اظهار داشت: افزایش قیمت در تمام اجناس موجود در بازار وجود دارد اما این افزایش برای لوازم‌التحریر با توجه به افزایش قیمت کاغذ محسوس‌تر است.

وی با بیان اینکه لوازم‌التحریر مرتبط با کاغذ با افزایش قیمت دو برابری مواجه شده‌اند عنوان کرد: هر دفتر 80 برگ ساده بین 7500 تا 8000 تومان عرضه می‌شود.

شاده‌دانی با اشاره به توزیع دفتر تعاونی گفت: به طور نمونه هر دفتر 40 برگ ساده از کارخانه 3500 تومان خریداری و با احتساب 10 درصد سود 3850 تومان عرضه می‌شود و دفاتر با تزیینات و ظاهر بهتر به مراتب قیمت بالاتری دارند.

این فروشنده لوازم‌التحریر با بیان اینکه بیشتر مغازه‌داران انصاف را رعایت کرده و تنها 10 درصد سود تعیین شده را محاسبه می‌کنند اما روی کار دستفروشان تسلطی وجود ندارد و با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس تعداد دستفروشان بخش لوازم‌التحریر همچون قارچ در حال افزایش است افزود: با توجه به اینکه این دستفروشان در پیاده‌رو و خیابان و بر سر راه مردم قرار دارند بنابراین خانواده‌ها نیز از آن‌ها خریداری می‌کنند.

شاه‌دانی با بیان اینکه کیفیت کالاهای ایرانی نسبت به گذشته افزایش یافته است عنوان کرد: در برخی از موارد همچون مداد تولیدکنندگان کرمانشاهی همتراز با تولیدکنندگان خارجی فعالیتی می‌کنند.

هشدار پلیس فتا در مورد خرید اینترنتی لوازم التحریراصفهان| پای حرف مردم در بازار لوازم التحریر؛ خریدارانِ حیرت زده تماشاگر گرانی‌هاافزایش 3 برابری قیمت لوازم التحریر ; قیمت دفتر در بازار شهرکرد چقدر است؟

وی افزود: با وجود قیمت مناسبتر لوازم‌التحریر، دانش‌آموزان به دلیل جذابیت کارتن‌های خارجی بیشتر تمایل دارند از لوازم‌التحریر با طرح کاراکترهای کارتن‌های خارجی استفاده کنند و این یکی از مشکلات کنونی است.

شاه‌دانی با ابراز ناراحتی از افزایش قیمت لوازم‌التحریر در بازار گفت: در سال گذشته 50 خیر به ما کمک می‌کردند که بسته‌های لوازم‌التحریر به قیمت 20 هزار تومان برای دانش‌آموزان نیازمند تهیه شود اما امسال تعداد خیران به پنج نفر رسیده و قیمت بسته‌ها با همان شرایط به 50 هزار تومان افزایش یافته است.

گلایه‌های خانواده‌ها از قیمت لوازم‌التحریر

سهیلی از والدینی است که برای خرید لوازم‌التحریر مورد نیاز فرزندش به بازار مراجعه کرده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: قیمت‌ها بدون وقفه در حال افزایش هستند و این در حالی است که این افزایش قیمت با افزایش کیفیت همراه نیست.

وی افزود: خانواده‌ها یا باید به اجناس ارزان قیمت و بدون کیفیت راضی شوند که در این صورت بعد از مدت کوتاهی مجبور به خرید مجدد می‌شوند و چنانچه بخواهند اجناس باکیفیت خریداری کنند باید چند برابر بودجه خود هزینه کنند که از توان خانواده‌ها خارج است.

یکی دیگر از مادرانی که در حال نگاه کردن قیمت‌ها در مغازه لوازم‌التحریر است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: دو فرزند من دانش‌آموز هستند و مجبورم برای هر دو خرید کنم اما قیمت‌ها نسبت به گذشته افزایش چند برابری دارد و برای انتخاب وسیله مورد نظر با مشکل مواجه شده‌ایم.

ملکی با بیان اینکه تهیه لوازم‌التحریر مورد نیاز دو فرزندم بسیار دشوار است عنوان کرد: به ناچار تنها اقلام ضروری و ارزان قیمت را تهیه می‌کنم هرچند در این زمینه چندان قدرت انتخاب نداریم و قیمت تمام اجناس بیش از انتظار خانواده‌ها است.

نظارت روی بازار لوازم‌التحریر وجود ندارد

زن میانسالی که در حال نگاه کردن به قیمت‌ها است می‌گوید: سه فرزند دانش‌آموز دارم که باید برای همه آن‌ها دفتر، کتاب، کیف، لباس و لوازم‌التحریر تهیه کنم و این در حالی است که همسر من یک کارگر ساده است.

وی با بیان اینکه هر مغازه قیمت متفاوتی دارد عنوان کرد: خرید لوازم التحریر برای سه فرزندم خیلی دشوار است اما مسئولان نظارتی بدون توجه به این موضوع بازار را به حال خود رها کرده‌اند.

این مادر کرمانشاهی بیان کرد: هر سال با شروع شدن فصل پاییز و آغاز مدارس خوشحالی منزل ما را فرامی‌گرفت اما امسال واقعا درمانده شده‌ام و هیچ راهی پیش روی خود ندارم.

هرچند مدیریت مصرف و جلوگیری از اسراف و تجمل‌گرایی در اساس امری پسندیده است و باید از همان دوران کودکی و در مدارس و خانواده‌ به دانش‌آموزان آموزش داده شود اما نباید عدم نظارت بر بازار و تدبیر مناسب به منظور تعدیل قیمت‌ها سبب بروز نگرانی و دغدغه برای خانواده‌ها شود زیرا تحصیل یکی از کمترین و حداقل‌ترین توقعات بشر از مسئولان جامعه است و از مسئولان انتظار می‌رود شادی مهر ماه را از خانواده‌های کرمانشاهی دریغ نکنند.

انتهای پیام/ش

R41380/P/S6,68/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

پسر هوادار استقلال دست به خودکشی زد+عکس

(تصاویر) کشف حجاب جنجالی زن عربستانی در ریاض

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۱۹۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

گران‌فروشی و تخلف در اولین روز نمایشگاه مهر/ تشدید بازرسی بر عرضه لوازم التحریر

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه در نخستین روز برپایی نمایشگاه مهر، شاهد تخلفات بسیاری از جمله گران‌فروشی بودیم از استقرار اکیپ بازرسان در ٢ نقطه بوستان گفتگو و حکیمیه خبر داد. ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸ اقتصادی صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

شهرام میرآخورلو در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به نخستین روز فعالیت نمایشگاه مهر در ٢ نمایشگاه حکیمیه تهران و بوستان گفتگو با اعلام تخلفاتی همچون گران‌فروشی و عدم درج قیمت لوازم التحریر عرضه شده اظهار کرد: در بازرسی‌های انجام شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، متاسفانه شاهد تخلفات بسیاری در نخستین روز برگزاری نمایشگاه مهر در ٢ نقطه بوستان گفتگو و حکیمیه تهران بودیم.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: عمده تخلفات رخ داده در این بخش مربوط به عدم درج قیمت بخصوص در محصولات فانتزی و همچنین گران‌فروشی کیف مدارس بوده که با حضور بازرسان در این دو نقطه، برخورد تعزیراتی با متخلفان صورت گرفت.

وی گفت: با توجه به این تخلفات و گزارشات ارسالی مقرر شد اکیپ‌های بازرسی در نمایشگاه مهر مستقر شوند و مردم می‌توانند هرگونه تخلف در این نمایشگاه را به این اکیپ‌ها گزارش دهند.

میرآخورلو تاکید کرد: همچنین مقرر شد کمیته‌ای متشکل از اتحادیه مربوطه، بسرعت برای نرخ گذاری اقلام توزیعی در این نمایشگاه اقدام کند و لوازم التحریر و اقلامی که در این نمایشگاه عرضه می‌شوند با نرخی معادل ١5 درصد کمتر از قیمت بازار به دست مصرف‌کنندگان برسد.

به گزارش تسنیم از صبح امروز همزمان با آغاز بکار نمایشگاه مهر، بازرسی بر عرضه لوازم التحریر تشدید شد و بیش از 40 اکیپ از بازرسان سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، بازرسی بر عرضه لوازم التحریر در سطح پایتخت را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

انتهای پیام/

R1012122/P/S7,78/CT1 واژه های کاربردی مرتبط وزارت صنعت و معدن

دیگر خبرها

 • 60 درصد لوازم‌التحریر موجود در بازار تولید داخل است/ افزایش 4 برابری قیمت نوشت افزارهای کاغذی
 • برخورد قانونی با مستندسازان فاکتورهای لوازم‌التحریر
 • مقصر بی سابقه بودن خلوتی بازار لوازم التحریر کیست؟
 • افزایش 2 و نیم برابری قیمت لوازم‌التحریر در سال جاری/ توجه دولت به فرهنگ، گره‌گشای افزایش نجومی قیمت‌ها در بازار نوشت‌افزار
 • خراسان رضوی| افزایش ۳ برابری قیمت لوازم‌التحریر؛ محل توزیع دفترهای تعاونی کجاست؟
 • آغاز عرضه لوازم‌التحریر ۱۵ درصد ارزانتر از بازار
 • مشق اول روی دیوار گرانی نوشته شد/هر دو دانش آموز کرمانی یک دفترچه
 • مداد گرانی بر دفتر مهر/خبری از لوازم التحریر دولتی در بازار نیست
 • اتحادیه: عرضه لوازم‌التحریر 15 درصد ارزان‌تر از بازار/ واردات لوازم‌التحریر ممنوع است
 • عرضه لوازم‌التحریر ۱۵ درصد ارزان‌تر از بازار
 • مردم گرانفروشی لوازم التحریر را به تعزیرات حکومتی گزارش دهند
 • هجوم لاکچری‌ها به کیف دانش آموزان/ جیب خالی و لوازم‌التحریر گران
 • بارِگران لوازم التحریر
 • خانواده‌های سردرگم در بازار نابسامان لوازم التحریر کهگیلویه و بویراحمد
 • سونامی گرانی دنیای لوازم‌التحریر را درهم شکست
 • توزیع چهارهزار و ۳۰۰ بسته لوازم‎التحریر در مناطق سیلزده لرستان
 • خرید لوازم التحریر به جای مجازات حبس
 • سلام تلخ «ماه مدرسه» به جیب خالی مردم/ تأکید بر خرید کالای ایرانی
 • دغدغه قلم و دفتر