به گزارش «نماینده»، امروز ایفای نقش نظارتی از جانب هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل به چالشی بین برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و این هیئت شده است؛ برای بررسی میزان کارشناسی یا سیاسی بودن این انتقادات به هیئت با «علی بهادری‌جهرمی» به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

بهادری که به تازگی از جانب رئیس قوه قضائیه به ریاست مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه منصوب شده است، مدرک دکتری حقوق عمومی از دانشگاه تهران دارد و «رئیس هیئت‌مدیره بنیاد صیانت از حقوق شهروندی» و «عضو کانون وکلای دادگستری مرکز» نیز هست.

وی «ریاست سازمان بسیج حقوقدانان کشور»، «مدیر پژوهشی در پژوهشکده شورای نگهبان»، «عضو و سرپرست گروه حقوق عمومی معاونت حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام» و همکاری با «مرکز پژوهش‌های مجلس» را در رزومۀ خود ثبت کرده و علاوه بر تدریس در مقاطع مختلف دانشگاهی دارای ۱۶ عنوان کتاب در حوزه‌های حقوق عمومی، حقوق بشر، حقوق تطبیقی و بیش از ۳۰ عنوان مقاله تخصصی در نشریات علمی و تخصصی کشور است.

متن کامل گفت‌وگوی «نماینده» با این حقوقدان را در ادامه بخوانید.

* دربارۀ منشأ قانونی تشکیل هیئت عالی نظارت مجمع کمی توضیح می‌دهید؟

هیئت عالی نظارت در راستای اجرای بند 110 اصل قانون اساسی تشکیل شد. در کشورهای مختلف قوای سه‌گانه از یک مرجع تأسیس نمی‌شود و با انتخاب‌های متفاوتی تأسیس می‌شوند. از سوی دیگر هم مستمر نیستند در دوره‌های چهارساله انتخاب می‌شوند. این باعث می‌شود با تغییر دولت‌ها یا تغییر مجالس رویکردهای کلان کشور دچار دگرگونی‌های اساسی شود. این نیز باعث می‌شود که یک دوره‌ای به یک سمتی با یک جهت‌گیری حرکت شود و دورۀ دیگر با جهت‌گیری معکوس حرکت بشود که مستمراً در حال رفت و برگشت در حوزه‌هایی مثل حوزۀ اقتصادی است...

قانون اساسی جمهوری اسلامی این پیش‌بینی را داشت که سیاست‌های کلی نظام‌، یعنی جهت‌گیری‌های کلان توسط ریش‌سفیدان نظام در یک نهادی به نام مجمع تشخیص مشخص شود و با تأیید نهایی رهبری لازم‌الاجرا شود که مثلاً ما حرکت و جهت‌گیری کلانمان در حوزۀ اقتصاد و خانواده به چه سمتی می‌خواهد باشد. در حوزۀ نظام اداری به چه سمتی می‌خواهد باشد.

تمام این جهت‌گیری‌هایی که مشخص می‌شود در مرحلۀ بعد باید اجرایی شود تا به هدف اصلی برسیم. فقط ما نمی‌توانیم یک سری جهت‌گیری‌ها را بنویسیم و بگذاریم داخل طاقچه، بلکه باید به یک هدفی برسد، به همین دلیل در همان اصل 110 قانون اساسی -که بر اساس سیاست‌های کلی نظام که به پیشنهاد مجمع با تأیید رهبری ابلاغ می‌شود- در بند 2 می‌گوید نظارت بر سیاست‌های کلی نظام بر عهده رهبری است. برای همین است که نظارت داشته باشد تا به مرحلۀ اجرا برسد.در عنوان هم می‌گوید سیاست‌های کلی نظام، نظام یعنی چه؟ یعنی مثلاً قوای سه‌گانه، حال آیا قوای سه‌گانه شامل نظام می‌شود، بله می‌شود.

سیاست‌های کلی نظام سیاست‌هایی است که به کل نظام ازجمله قوای سه‌گانه و ازجمله مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یکی از قوای سه‌گانه، حاکم است و تسری پیدا می‌کند. حالا ما باید نظارت کنیم که این سیاست‌های کلی در همۀ اجزای نظام ازجمله مجلس شورای اسلامی اجرا شود تا به هدفی که ما می‌خواستیم برسیم؛ یعنی جهت‌گیری واحدی پیدا شود.

مطابق ذیل اصل 110 قانون اساسی رهبری می‌تواند هر یک از فعالیت‌هایش را به فرد یا نهاد دیگری واگذار کند. مطابق همین ذیل، مقام معظم رهبری این فعالیتش را به مجمع تشخیص سپرد و چک کردن سیاست‌ کلی را بر عهدۀ آن گذاشت که اجرا شود. این موضوع در طول ادوار مختلف اجرایی می‌شد؛ ولی به تناسب اینکه مجمع ترکیب سنگینی دارد، تشکیلش مقداری دشوار است؛ تعداد اعضا زیاد است و راحت به رأی نمی‌رسند و در عمل ضعیف عمل می‌شد.

رهبری در ابلاغ اخیرشان اصلاحاتی را در عملکرد مجمع ایجاد کردند؛ به‌عنوان مثال تأکید کردند که باید مصوبات مجمع زمان‌دار شود. یکی از اصلاحات همین بود که این بند 2 اصل 110 را که قبلاً به مجمع واگذار کرده بودند به هیئت نظارت واگذار کردند و ترکیب آن را هم خودشان انتخاب نکردند و فرمودند مجمع از بین خودش یک ترکیب انتخاب کند. مجمع از بین خودش رأی‌گیری کرد و 15 نفر را انتخاب کرد. کارش همین است یک کار کاملاً قانونی مستند بر بند 2 اصل 110 قانون اساسی که قبلاً به روش دیگری عمل می‌شد و یکی دو سال است که قرار است به روش دیگری انجام بگیرد.

* آقای بهادری الآن منتقدین حرفشان این است که همین کاری که هیئت نظارت انجام می‌دهد، توسط شورای نگهبان نیز انجام می‌شود. آیا این مورد درست است؟

اساساً این‌گونه نیست، شورای نگهبان صلاحیتش در اصول 91 تا 99 قانون اساسی مشخص شده، ترکیب و اصل صلاحیتش 94 و 95 است که این‌گونه بیان شده که موضوع فعالیت شورای نگهبان نظارت بر عدم مغایرت مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع است؛ یعنی شورای نگهبان چک می‌کند که مصوبات مجلس مغایر متن قانونی اساسی نباشد، مغایر شرع هم نباشد. موضوع صلاحیت هیئت عالی نظارت موضوع متفاوتی است، هیئت عالی نظارت کنترل می‌کند که مصوبات مجلس مغایر سیاست‌های کلی نظام نباشد، نه مغایر قانون اساسی. اصلاً صلاحیت این کار را هم ندارد.

مثلاً در آنجا می‌گوید سیاست کلی ما حمایت از خانواده است؛ حالا شما در قانون نوشته‌اید سه فرزند به بالا داشته باشید حقوقت افزایش نمی‌یابد یا برعکس کاهش پیدا می‌کند. این مغایر سیاست‌های کلی خانواده است؛ ولی شاید مغایر قانون اساسی نباشد. این را شورای نگهبان مغایر اعلام نمی‌کند؛ ولی هیئت عالی نظارت مغایر سیاست‌ها اعلام می‌کند.

حالا این‌ها وقتی می‌خواستند بر مصوبات مجلس نظارت کنند برای اینکه دوباره‌کاری نشود، یک نظر شورای نگهبان ندهد و یک نظر هیئت عالی نظارت، راهکار عملی‌ای که در پیش گرفتند و در آیین‌نامۀ داخلی مجمع آمده این است که هیئت عالی نظارت، نظراتش را برای شورای نگهبان ارسال می‌کند. هیئت عالی نظارت فقط نظرش را اعلام می‌کند به مجلس، یعنی فقط مسیر اعلام نظر از مسیر شورای نگهبان می‌گذرد.

* شما می‌فرمایید تطبیق عدم مغایرت مصوبه‌ها با سیاست‌های کلی نظام بر عهدۀ هیئت عالی نظارت است و مغایرت‌ها با قانون اساسی و شرع را شورای نگهبان تشخیص می‌دهد. درست است؟

بله درست است، یک نکته‌ای را دقت فرمایید؛ طبیعتاً سیاست‌های کلی نظام هم در چهارچوب قانون اساسی هستند.

مثلاً ما در بند 10 اصل 3 قانون اساسی داریم «ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیرضرور» یا مثلاً بند 8 می‌گوید «مشارکت عامۀ مردم در تعیین سرنوشت اجتماعی»، مجلس یک قانونی تصویب می‌کند که مثلاً 10 نهاد جدید ایجاد می‌کند، شورای نگهبان می‌تواند این نهاد را مغایر ایجاد نظام صحیح بداند یا تشکیلات غیرضرور بداند و اعلام کند که تشکیل این نهاد مغایر بند 10 اصل 3 قانون اساسی است که در رویۀ شورای نگهبان هم دیده می‌شود.

نکته این است که وقتی شورای نگهبان این‌گونه عمل می‌کند، خود نماینده‌های مجلس اعتراض می‌کنند، می‌گویند این بند، بند کلی است خیلی کیفی است و روشن نیست که مقصود از نظام ادارۀ صحیح چیست. در این راستا مجمع تشخیص می‌آید یک سیاست‌های کلی نظام اداری تصویب می‌کند که به رهبری پیشنهاد می‌دهد و ابلاغ می‌شود. در آنجا این یک جملۀ قانون اساسی جزئی و روشن‌تر می‌شود، حالا با آن جزئیاتی که در سیاست‌های کلی ذکر شده کامل روشن است که چه موضوعی اگر در مجلس تصویب شود، نظام اداری غیرصحیح است یا تشکیلات غیرضرور است.

جزئی و عینی‌ بودن این موضوع را هیئت عالی نظارت تشخیص می‌دهد. دیگر این موضوعات کیفی است در حقیقت ما با تصویب سیاست‌های کلی و با اعطای صلاحیت هیئت عالی نظارت در حقیقت جلوی موضوعات کیفی را گرفتیم که شورای نگهبان نظر دهد و وارد محتوا شود. عملاً در این موارد معیارهای کمی‌تر و روشن‌تری برایش مشخص کردیم و در اختیار مجمع قرار دادیم. مشابه این در اصول دیگر است؛ مثلاً فرض کنید اصل 44، اصل 43 این را می‌گوید که نظام اقتصادی کشور باید مبتنی بر این موضوعات باشد، یک‌سری موضوعات کلی می‌گوید مانند منع اسراف، رعایت آزادی انتخاب، تأمین شرایط برابر برای همه، جلوگیری از سلطۀ اقتصادی بیگانه.

شورای نگهبان طبق همین اصل نسبت به مصوبۀ مجلس ایراد می‌گیرد و می‌گوید این باعث سلطۀ اقتصادی بیگانه‌ها در کشور می‌شود؛ ولی ما با تصویب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی کاملاً روشن کردیم که چه موضوعی، چه روشی و چه حرکتی را در پیش بگیریم که اقتصاد کشور مثلاً تحت سلطه بیگانگان قرار نگیرد. وقتی هیئت نظارت این کار را انجام می‌دهد در حقیقت به‌صورت تخصصی‌شده این کار را انجام می‌دهد؛ یعنی هم تخصص موضوع را دارند، هم معیارها عینی‌تر و کمی‌تر و روشن‌تر شده ملموس‌تر و قابل فهم‌تر است.

آن نکته‌ای که هم می‌گویند امکان دارد همین کار را شورای نگهبان انجام دهد، آنقدر غلط نیست؛ چون شورای نگهبان هم می‌تواند به این موارد استناد کند؛ ولی پاسخ موضوع این است که اگر شورای نگهبان به این موارد استناد کند که ضررش برای مجلس بیشتر است و نماینده‌ها اعتراض بیشتری خواهند کرد؛ چون اینکه این بندها خیلی کیفی‌تر و کلی‌تر است. احتمال دارد که شورا بسیار سلیقه‌ای عمل کند ولی وقتی که ما این‌ها را سیستماتیک می‌کنیم و متون را تدوین روشن‌تری می‌کنیم و به هیئت تخصصی‌تر می‌دهیم، اظهارنظر تخصصی‌تر می‌شود؛ یعنی یک پله به سمت حاکمیت؛ به قانون عمل کردیم. این قضایا مشابهتی در همۀ اصول دیگر هم دارد.

اساساً صلاحیت هیئت عالی مطابق پاسخ اولی که دادم فرق می‌کند. او ناظر بر سیاست‌های کلی نظام بر قانون اساسی است، اگر کسی بخواهد ادعایی بکند که سیاست‌های کلی بحث‌هایش داخل قانون اساسی آمده است، پاسخ این است که ما کمّی‌تر و روشن‌تر کرده‌ایم. نظام حقوقی‌مان یک پله به تخصصی‌تر شدن نظارت بر قانون‌گذاری پیش رفته است وگرنه بله به‌صورت کلی شورای نگهبان همین الآن می‌توانست تمام نظارت هیئت عالی نظارت را خودش نسبت به مصوبات مبتنی بر اصول کلی قانون اساسی بررسی کند.

منبع: نماینده

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

کلیدواژه: پاسداران سیاست ها ماهنامه نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام نماینده هیئت عالی نظارت

منبع این خبر، وبسایت namayande.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۲۷۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

از رونق فعالیت‌های اربعین تا تداوم عزاداری‌های محرم

شرکت بیش از ۳۰ هزار قرآن‌آموز در دوره جدید مهدالرضا(ع)، پذیرش طلبه در رشته فقه تخصصی نظام‌ساز، برگزاری دومین همایش «پیام‌آوران عاشورا» و فراخوان مبلغ و مشاور خانواده ویژه ایام اربعین از مهمترین اخبار حوزه‌های قرآن و معارف در ۲۵ شهریور ماه است.

به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آنچه در ادامه می آید مروری است بر اخبار حوزه های قرآنی و معارفی در بیست و پنجمین روز از شهریور ماه ۹۸:

 

پذیرش طلبه در رشته فقه تخصصی نظام‌ساز/ علوم انسانی رقیب دین شده است

 

حجت‌الاسلام «حیدر همتی» در گفت و گو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان از پذیرش طلاب سراسر  کشور در رشته فقه تخصصی نظام ساز در موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) خبر داد و اظهار کرد: بی‌شک هر نظام هستی‌شناختی و معرفت‌شناختی سبک زندگی و نظام مختص به خود را دارد که اگر نتواند مبانی هستی‌شناختی و معرفتی خود را به ساختار و نظام تبدیل کند، عملاً دچار یک سلسله مفاهیم و عقاید خنثی خواهد شد.

 

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) افزود: با توجه به اینکه لازمه ساخت تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی ایجاد هماهنگی میان «آن‌گونه که می‌اندیشم» و «آن‌گونه که عمل می‌کنم» است، به همین جهت ایجاد نظامات اجتماعی و هماهنگی میان این نظام‌ها ضروری است.

 

وی اضافه کرد: از طرفی امروز حوزه رقابت دین، در برابر مکاتب علوم انسانی است که منشأ باید و نبایدها در حوزهای مختلف زندگی به شمار می‌آیند. قطعاً عدم کارآمدی دین در حوزه مدیریت اجتماعی و طراحی و تحقق نظام عادلانه، حقانیت آن را با چالش مواجه خواهد کرد. به همت جهت ضرورت داشت که نسبت به راه اندازی رشته فقه تخصصی اهتمام صورت گیرد.

 

حجت الاسلام همتی ادامه داد: از طرفی موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) با راه اندازی این رشته تلاش می کند که در راستای «تربیت مجتهد، متخصص و تراز عصر» گام بردارد و رشته فقه نظام ساز را در رشته های تخصصی فقه السیاسه، فقه القضا، فقه الاقتصاد، فقه المالکیه الفکریه و در رشته های بنیادین فلسفه دین، فلسفه علوم انسانی اسلامی، فلسفه فقه، فلسفه اصول، فلسفه علم دینی و منطق فهم دین راه اندازی و فعال کند.

 

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) با اشاره به شرایط ثبت نام در این رشته، خاطر نشان کرد: اشتغال در سطح سه، داشتن استعداد و فرصت کافی جهت انجام پژوهش و برنامه های ویژه دوره، قبولی در مصاحبه علمی از شرایط ثبت نام است، ضمن اینکه حصول جامعیت علمی، تسلط همزمان بر مباحث و معارف سنتی حوزوی و علوم جدید و عصری، کسب تخصص در یکی از رشته های علوم انسانی، حمایت مادی و معنوی از رساله علمی سطح 3 و 4 و دریافت پژوهانه تحصیلی از مزایایی است که شرکت کنندگان با ثبت نام در این رشته کسب می کنند.

 

وی خاطرنشان کرد:طلاب واجد شرایط در سراسر کشور برای تحصیل در این رشته تا پایان شهریور ماه ۹۸ فرصت دارند، به موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) به نشانی چهار راه سیروس، پانزده خردادشرقی، جنب مسجد امام حسن(ع) مراجعه کنند.

 

برگزاری همایش «تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع)» با حضور ۱۲۰۰ نفر از موکب‌داران

 

«مصطفی خاکسار قهرودی» با اعلام برگزاری همایش «تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع)»، اظهار کرد: این همایش به میزبانی آستان قدس رضوی از ۲۴ تا ۲۷ شهریورماه در مشهد برگزار می‌شود.

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی درباره اهداف برگزاری این همایش گفت: این همایش با هدف تقویت اخوت و برادری بین خادمین سیدالشهدا علیه‌السلام، هم‌فکری و هم‌دلی بین موکب داران، انتقال و تبادل تجربه سال‌ها خدمت به زائران اربعین حسینی و نمایش وحدت و همدلی بین شیعه و اهل تسنن برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی به عنوان یک نهاد ملی و بین المللی در مراسم «اربعین حسینی» حضور داشته و به دنبال تصدی‌گری نیست، بلکه تسهیل‌گر و پشتیبان جریان‌های مردمی هستیم.

 

خاکسار قهروردی افزود: در ایام اربعین حسینی بار اصلی خدمت‌رسانی به زائران اباعبدلله(ع) بر عهده موکب‌داران عراقی بود و در سال‌های اخیر نیز حضور موکب‌داران سایرکشورها در مرزها و داخل عراق نسبت به قبل پررنگ‌تر شده که نشان‌گر تقویت بنیان‌های وحدت و همدلی در میان مسلمین منطقه است.

 

وی با اشاره به ضرورت هماهنگی بیشتر و انتقال تجارب میان موکب‌داران، تاکید کرد: این همایش بین المللی در راستای هم افزایی بیشتر و خدمت رسانی بهتر به زائران امام حسین علیه‌السلام با حضور 1200 موکب دار از کشور‌های ایران و عراق برگزار می شود.

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در پایان خاطرنشان کرد: این همایش روز دوشنبه از ساعت 17 تا 21 در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی و سخنرانی نماینده موکب‌داران عراقی برگزار می شود.

 

شرکت بیش از ۳۰ هزار قرآن‌آموز در دوره جدید مهدالرضا(ع)

 

حجت‌الاسلام والمسلمین «سید مسعود میریان» در گردهمایی توجیهی مربیان بیست و سومین دوره آموزش قرآن کریم مهدالرضا(ع) که در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: دوره‌های آموزشی مهدالرضا(ع) در کشور به‌ خوبی مورد استقبال قرار گرفته است و پس از حدود دو سال و سه ماه از ابتدای فعالیت مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در این حوزه رشد چهار برابری در تعداد کلاس‌ها را شاهد هستیم.

 

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی ادامه داد: بیش از 30 هزار قرآن آموز در دوره جدید مهدالرضا(ع) شرکت کرده‌اند که البته تنها یک‌ دهم از کل مخاطبانی است که می‌توانیم در سراسر کشور داشته باشیم.

 

میریان بیان کرد: کلاس‌های مهدالرضا(ع) امروز بزرگ‌ترین شبکه یکپارچه پیش‌دبستانی را تشکیل داده‌اند که با عنایت امام رضا(ع) ممکن شده است.

 

وی خطاب به مربیان مهدالرضا(ع) اظهار کرد: امروز کلاس‌های مهدالرضا(ع) یک سپاه فرهنگی را برای تربیت نسل جدید ایجاد کرده‌اند.

 

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی افزود: هدف از تشکیل کلاس‌های مهدالرضا(ع) درآمدزایی نیست و در ادامه این جریان فرهنگی هم‌چنین است.

 

وی خاطرنشان کرد: ساماندهی و ارتقای سطح مربیان مهدالرضا(ع) برنامه‌ریزی‌  شده و دوره‌های ارزیابی مربیان بر اساس مهارت‌های مشخص‌ شده انجام می‌شود.

 

دومین همایش «پیام‌آوران عاشورا» برگزار می‌شود

 

دومین همایش «پیام آوران عاشورا» از سوی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم و با همکاری نهادهای مختلف از جمله جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در قم برگزار می‌شود.

 

بنابر این گزارش، هدف از برگزاری این همایش، تجلیل از صبر و استقامت و روحیه ایثارگری خواهران معظم شهدا است و بانوان استان قم از جمله همسران، خواهران و دختران شهدا در این مراسم حضور دارند و از بانوان طلبه نیز برای حضور در این همایش دعوت می‌شود.

 

در این همایش، «مریم مجتهدزاده»، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس به سخنرانی می پردازد، همچنین به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت أباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاران باوفای آن حضرت(ع)، مدیحه سرایی و ذکر مصیبت با حضور حاج سیدعلی حسینی نژاد انجام می‌شود.

 

گفتنی است، همایش «پیام آوران عاشورا» روز چهارشنبه، ۲۷ شهریور مصادف با ۱۸ محرم الحرام ساعت ۹ صبح در سالن آیت‌الله خامنه‌ای گلزار شهدای علی بن جعفر علیه‌السلام برگزار می‌شود.

 

برگزاری آئین تعزیه‌خوانی در حسینیه چهارده معصوم(ع)

 

هیئت جوانان متوسلین به حضرت قاسم بن الحسن(ع) به مدت پنج شب مراسم تعزیه‌خوانی را در حسینیه چهارده معصوم(ع) جامعه سیاوشانی‌ها برگزار می‌کند.

 

این مراسم از امشب، دوشنبه، ۲۵ شهریور تا ۲۹ این ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء تا ساعت ۲۳ در خیابان نبرد شمالی، خیابان پاسدار گمنام برگزار می‌شود.


این تعزیه با اجرای غلامعباس صالحی، محسن عبدی، علی طالبی، محمد شاکری، عرفان هاشمی، حمید طالبی، مهدی طالبی، محمد امیری، اصغر امیری، مجتبی هاشمی، محمدرضا هاشمی، محمدحسین صالحی، عادل ملک محمدی همراه است.

 

برگزاری سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی»

 

سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی» با همت ستاد اقامه نماز و مرکز مشاوره دانشگاه تهران ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می‌شود.

 

بنابر این گزارش، «نماز و نشاط معنوی»، «نماز و آرامش روان»، «نماز و استحکام روابط خانوادگی»، «نماز و پیشگیری از افسردگی»، «نماز و تقویت اراده»، «نماز و ویژگی‌های فطری انسان»، «نماز و تعاملات بین فردی»، «نماز و چهره‌گشایی»، «نماز و قدرت تمرکز»، «نماز و رفتارهای معقول اجتماعی»، «نماز و نظم پذیری»، «نماز و تقویت تاب‌آوری»، «نماز و بازداری رفتاری و بهزیستی روانی»، «نماز و سبک زندگی»، «نماز و سلامت روان»، «نماز و بازدارندگی آسیب‌های اجتماعی» و «نماز و خانواده متعادل» محورهای این کنگره هستند.

 

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۸ آبان ۱۳۹۸ چکیده مقالات خود را به دبیرخانه کنگره ارسال کنند. همچنین مهلت ارسال اصل مقالات به دبیرخانه کنگره ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ اعلام شده است.

 

گفتنی است، علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با تلفن ۸۶۰ ۱۵ ۵۸۲ ۰۲۱ تماس بگیرند.

 

همچنین نشانی دبیرخانه برای ارسال آثار خیابان کارگر شمالی، نبش خیابان سوم، نرسیده به بزرگراه جلال آل احمد، پلاک ۱۸۵۷، مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره احیاء است.

 

نخستین گردهمایی فعالان عرصه کودک و نوجوان اربعین برگزار می‌شود

 

نخستین گردهمایی فعالان عرصه کودک و نوجوان در حوزه اربعین حسینی امروز (دوشنبه، 25 شهریور ماه) برگزار می شود.

 

این گردهمایی از ساعت 16 تا 19 با سخنرانی حجج‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، حسین حقیقت، رئیس اداره آموزش تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، محمد حسن راستگو، از کارشناسان و پیشکسوتان فعال در عرصه کودک و نوجوان و بنیانگذار طرح تربیت مربی کودک و نوجوان حوزه علمیه قم برگزار می شود.

 

این گردهمایی در قم به نشانی خیابان عمار یاسر، خیابان شهید قدوسی، روبه روی مرکز خدمات حوزه های علمیه، ساختمان حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت ، طبقه هشتم برگزار می شود.

 

گفتنی است، هر ساله به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین تعدادی از کارشناسان به منظور فعالیت در موکب های مسیر پیاده روی اربعین آموزش داده می شوند تا با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کنند، از جمله این فعالیت‌ها می توان به ارائه معارف دینی به صورت غیرمستقیم مانند بازی، مسابقه و غیره اشاره کرد.

 

فراخوان مبلغ و مشاور خانواده ویژه ایام اربعین

 

فراخوان جذب مبلغین و مشاورین در موکب فرهنگی اربعین با موضوع خانواده اعلام شد.

 

براساس این گزارش، این طرح با هدف ایجاد خانواده متعالی به منظور زمینه‌سازی ظهور در دستور کار قرار گرفته است لذا مبلغین و مشاورین باید در زمینه‌های تبلیغ میدانی، مشاوره، پاسخ‌گویی به احکام، روایتگری سبک‌زندگی ائمه (علیهم السلام)، مسائل مرتبط به خانواده و کار کودک و نوجوان توانایی فعالیت داشته باشند.

 

مبلغین و مشاوین علاقه‌مند برادر باید دارای سطح ۴ به بالا و معمم باشند و خواهران نیز باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری مشاوره و روانشناسی و یا پایه ۴ حوزه به بالا باشند. همچنین، حداکثر سن برای بردران و خواهران ۴۵ سال است.

 

گفتنی است، علاقه‌مندان برای ثبت‌نام می‌توانند عبارت «تبلیغ اربعین» را به شماره ۰۹۱۰۹۴۲۵۸۸۰ پیامک و یا به اکانت @Tablighe_arbaeen در پیام‌رسان‌های داخلی ارسال کنند.

 

 

 

پایان پیام/9

دیگر خبرها

 • نتایج بررسی مدیریت منسجم برای حفظ حریم پایتخت تقدیم مجمع امید شده است
 • مجمع انتخاباتی هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای اردبیل برگزار شد
 • مصباحی مقدم: اینستکس هم اجرایی شود، بعید می‌دانم، نظر مجمع درباره FATF تغییر کند
 • پذیرش طلبه در رشته فقه تخصصی نظام‌ساز/ علوم انسانی رقیب دین شده است
 • هیئت نظارت و بازرسی حقوق شهروندی در جنوب استان کرمان مستقر شد
 • اعادۀ حق افراد نمی‌تواند مغایر سیاست‌ها اعلام شود
 • دانشگاه آزاد می‌تواند نظام آموزش عالی را متحول کند
 • هیچ قدم تازه‌ای درباره FATF در مجمع تشخیص برداشته نشده است/ حتی اگر اینستکس اجرایی شود بعید می‌دانم نظر مجمع در مورد FATF تغییر کند
 • مدل جدید محاسبه ساعات موظفی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد به زودی ابلاغ می‌شود
 • تشکیل نهاد عالی سازمان‌دهی و نظارت بر انتخابات در الجزایر
 • ضرورت برخورد مراجع قضایی با رسانه‌ها و سلبریتی‌های قانون‌شکن/ دادستانی در خصوص دروغ‌پراکنی خبر آنلاین ورود پیدا کند/ دغلکاری و فریبکاری برخی چهره‌های سیاسی برای موج‌سواری و بسترسازی فضا برای ضد انقلاب
 • دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نظام آموزش عالی را متحول کند/ نقش‌آفرینی استادان دانشگاه در محیط‌های آموزشی، شغلی و اجتماعی/ اداره دانشگاه آزاد با رویکرد تربیت نسل جوان با معیارهای اسلامی
 • «هیئت عالی نظارت مجمع» اگر بدون امر رهبری هم نظارت می‌کرد، مشکلی نداشت
 • «هیئت عالی نظارت مجمع» اگر بدون امر رهبری هم نظارت می‌کردند، مشکلی نداشت
 • مافیای نظام بانکی کیست؟
 • اگر بدون امر رهبری هم نظارت می‌کردند، مشکلی نداشت
 • حقوق معلم - دکترها و پرسش‌های فرارو
 • پارچگی آموزش عالی با موضوع ادغام حوزه پزشکی و غیرپزشکی
 • بانکدار سفارشی| مافیای نظام بانکی کیست؟/ مدیران بانک مرکزی پای ثابت یک تخلف آشکار