رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در سایه درس‌آموزی از ابا عبدالله حسین (ع) و حادثه کربلا، پیروزی نهایی از آن ملت ایران خواهد بود، اظهار داشت: امروز وظیفه اصلی همه مسئولان و کارگزاران نظام اعم از دولتی و غیردولتی و ایستادن واقعی در کنار امام حسین (ع)، تلاش برای رفع مشکلات مردم و یادآوری عزت و صبوری در برابر فشار‌های حداکثری دشمنان به مردم است.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که درس‌آموزی از حادثه کربلا بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد، گفت: منطق دشمن اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران است همچنان که در کربلا هم اعمالی انجام دادند که صرفاً بر مبنای فشار حداکثری و ظلم بیشتر بود و الا لشکر هزاران نفری در برابر ۷۲ نفر نیازی به بستن آب نداشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: زمانی که در جنگ صفین لشکر امیر المؤمنین علی (ع) فرات را تصرف کرد عده‌ای از لشکریان پیشنهاد دادند که مانع از دسترسی لشکر دشمن به آب شوند، اما حضرت علی (ع) مانع آن‌ها شد، در کربلا هم کسانی که خود را وارث همان خط می‌دانستند، به همان شکل در برابر امام حسین (ع) رفتار کردند، اما امام حسین (ع) کار علی‌وار انجام داد و نه تنها مانع از دسترسی دشمن نشد، بلکه، دستور داد مشک‌ها را پرآب کرده و لشکر حر را سیراب کرد به نحوی که حتی شخصاً مشک آب را در دهان یکی از آن‌ها نهاد.

روحانی با تأکید بر اینکه منطق امام حسین (ع) منطق انسانیت، شرف و مردانگی است، تصریح کرد: امروز ما باید همان راه و مسیر را انتخاب کنیم، در حالی که دشمن فشار حداکثری را وارد می‌کند، مسیر ما ایستادگی و مقاومت است.

رئیس جمهور تأکید کرد: آمریکا باید بفهمد که جنگ‌طلبی و جنگ‌طلبان سودی ندارد و باید جنگ‌طلبان را کنار گذاشته و سیاست‌های جنگ‌طلبی و فشار حداکثری را رها کند.

روحانی گفت: منطق جمهوری اسلامی ایران استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و در برجام نیز منطق ما تعهد در برابر تعهد است، اگر آن‌ها به تعهد خود عمل کنند ما نیز عمل می‌کنیم و اگر آن را ناقص عمل کنند ما نیز چنین خواهیم کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی مهم‌ترین گام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و قابل مقایسه با دو گام قبلی نیست و اگر ضرورت داشته باشد در آینده باز هم گام‌های دیگر را برخواهیم داشت.

روحانی با بیان اینکه امروز چهره جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان چهره‌ای صلح‌طلب و متعادل مطرح است، گفت: ما هیچگاه آغازگر تجاوز و تحریم نبودیم و ابتدائاً تعهد را نشکستیم و آن‌ها بودند که تعهد را زیر پا گذاشتند و این منطق مهمی است که از آن برخوردار هستیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز بایستی روحیه وحدت و یگانگی در کشورمان بیش از هر زمان دیگری باشد، به اهمیت برگزاری انتخابات در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: انتخابات باید موجب وحدت بیشتر در جامعه باشد و آحاد و اقشار مختلف مردم اعم از زنان و کارگران هر مشکلی که به ذهن‌شان می‌آید و احساس می‌کنند که حقوق‌شان مراعات نمی‌شود، راه اصلی برای کسب حق خودشان انتخابات است. باید در انتخابات دیدگاه‌های خود را اعلام کنند و افرادی را انتخاب کنند که حقوق‌شان را سریع‌تر و زودتر به دست‌شان برسانند و غیر از این هیچ راه دیگری وجود ندارد.

روحانی افزود: انتقاد و سخن گفتن هیچ ایرادی ندارد، اما راه اصلی برای پیروزی و رسیدن به حق بیشتر انتخابات است. باید در انتخابات حضور فعال داشته باشیم و نباید انتخابات مایه انشقاق و دودستگی در جامعه شود، بلکه باید به وحدت و انسجام بیشتر بینجامد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در شرایطی که دشمن همه فشار‌های اقتصادی را بکار گرفته است. نباید برخی از تندروی‌ها و مسیر‌های غیردقیق که مردم را آزار می‌دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند، چرا که مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند و نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.

روحانی تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که باید حرف و ندای مردم را بهتر بشنویم و اگر می‌خواهیم در خیمه‌گاه امام حسین (ع) قرار داشته و روبروی یزید باشیم، وظیفه داریم که مشکلات مردم را برطرف کرده و مردم را تقویت کنیم تا از این پیچ تند عبور کنیم و بی تردید با ایستادگی و مقاومت دشمن را مأیوس خواهیم کرد و همه باید آگاه باشیم که اگر خدای ناکرده دچار اختلاف و دوقطبی شویم، راه برای پیروزی دشمن هموار و آسان خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در ماه‌های اخیر علیرغم فشار دشمن شاهد علائم مثبتی در عرصه‌های مختلف بویژه در زمینه اقتصادی هستیم، گفت: امروز همه شاخص‌ها بویژه در بورس، ارز خارجی و امیدی که در زمینه رشد اقتصادی و سرعت تولید ایجاد شده بسیار دلگرم‌کننده است و نشان‌دهنده این است که با ایستادگی و مقاومت خود می‌توانیم دشمن را مأیوس و به پیروزی برسیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت بزرگ ایران و همه شیعیان و مسلمانان جهان به واسطه گرامیداشت ایام محرم و بویژه روز عاشورا، اظهار داشت: در این روز مردم یکبار دیگر حماسه حسینی را در سراسر جهان مقابل دیدگان جهانیان قرار دادند و نشان دادند که بعد از ۱۳۸۰ سال همچنان عاشورا زنده است و درس‌های عاشورا برای ملت ایران و همه ملت‌های جهان راهنمای اصلی برای آزادی، آزادگی، رادمردی و ایستادگی خواهد بود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر چه معبود همه بشریت خداوند بزرگ است و عبادت در برابر پروردگار متعال انجام می‌شود، اما در عین حال خداوند الگو‌هایی برای هدایت انسان‌ها قرار داده است و می‌فرماید در زندگی و سیره پیامبر برای شما الگو‌هایی است که می‌تواند شما را هدایت کند و خود پیامبر نیز فرمود که «حسینُ مِنی و انا من الحسین».

روحانی با تأکید بر اینکه امام حسین (ع) ادامه دهنده راه پیامبر (ص) و الگوی اصلاح امت پیامبر (ص) است، اظهار داشت: حرکت امام حسین (ع) نشان داد حتی در یک جامعه‌ای که در آن انقلاب پیامبر اسلام (ص) که بزرگترین حرکت تاریخی است، به وقوع پیوسته نیز احتمال انحراف وجود دارد، لذا همه باید یکی از وظایف اصلی خود را اصلاح جامعه و بازگشت آن به آرمان‌های بلند انقلاب بدانیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم در این روز‌ها یکبار دیگر همه درس‌هایی که از تاریخ و از قیام امام حسین (ع) آموخته را بازآفرینی می‌کنند، گفت: برای بیان حادثه کربلا و فداکاری‌های امام حسین (ع) بایستی همه ابعاد آن مورد توجه باشد، اینکه فقط یک بعد را مد نظر قرار داده و به ابعاد دیگر کمتر و یا اصلاً توجه نشود، ممکن است تابلوی ناقصی را در جلوی ما قرار دهد.

روحانی خاطر نشان کرد: حادثه کربلا حادثه بی‌نظیری در تاریخ بشریت بود و همه گام‌های امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و همچنین گام‌های خاندان ایشان از کربلا تا شام و در نهایت در مدینه درس‌آموز است.

رئیس جمهور افزود: امام حسین (ع) در این برهه بسیار مهم تاریخی به گونه‌ای رفتار کرد که هیچ‌کس حتی برای مخالفین نقطه ابهامی باقی نمانده است، رفتار امام حسین (ع) این چنین نبود که بگوید من حق و یادگار پیامبر اسلام (ص)، در برابر حکومت ظالمانه هستم، لذا سخنان و اقدامات شما ناصحیح است. بلکه امام حسین (ع) با همه زبان‌ها و منطق‌ها برای مخالفین، معاندین و حتی کوردلان استدلال می‌آورد.

روحانی خاطر نشان کرد: وقتی عمر بن سعد وارد کربلا شد و خواست فردی را به نمایندگی از طرف خود به سمت خیمه‌های امام حسین (ع) راهی کرده تا از اراده و برنامه امام حسین (ع) اطلاع پیدا کند به هر یک از بزرگان کوفه رو کرد، آن‌ها امتناع کرده و می‌گفتند که خودشان از امضاء کنندگان دعوت امام حسین (ع) به کوفه هستند و منطق امام حسین (ع) در مواجهه با آن‌ها این بود که مگر خودتان نگفتید بی‌سرپرست و بی‌امام هستید و بیایید ما را نجات دهید و اگر اکنون از گفته خود پشیمان هستید من برمی‌گردم و امام حسین (ع) به بهترین شکل ممکن منطق خود را مطرح کردند.

رئیس جمهور افزود: زمانی که لشکر حر اجازه حرکت به امام حسین (ع) و یارانش را نداد، عده‌ای از یاران امام تعداد محدود لشکر حر را مورد اشاره قرار داده و به امام (ع) گفتند که قبل از اینکه بقیه لشکریان وارد شوند، می‌توانیم لشکر حر را شکست دهیم، اما امام (ع) خطاب به آن‌ها فرمود: من آغازگر جنگ نخواهم بود.

روحانی گفت: حتی در روز عاشورا وقتی امام حسین (ع) در برابر لشکر دشمن قرار گرفت یکی از یاران امام حسین (ع) گفت: شمر در تیررس من است و می‌توانم او را از پا در بیاورم، اما حضرت مانع شد و فرمود: ما آغازگر جنگ نخواهیم بود و در جنگ صفین نیز هر چه به امام علی (ع) گفتند که فرصت مناسبی است تا به دشمن بتازیم، امیر المؤمنین (ع) نیز مانع از آغاز جنگ شدند.

رئیس جمهور افزود: این مهم‌ترین درس امام حسین (ع) در تاریخ کربلاست که متأسفانه همه درس‌های امام حسین (ع) به درستی تبیین نمی‌شود و به برخی از ابعاد توجه شده و برخی دیگر کمتر و یا اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

روحانی تصریح کرد: باید عین متن تاریخ کربلا که توسط بزرگانی، چون شیخ مفید نوشته شده است، به عنوان منبع سخن مورد توجه قرار بگیرد، نه مواردی که بعضاً دلخواه و مورد علاقه است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نباید حادثه عاشورا و کربلا به هیچ عنوان جناحی شود، گفت: اگر در مجالس عزای امام حسین (ع) سخنران و مداح بخواهد، حادثه عاشورا را در خدمت خود و جناح خود قرار دهد، این موضوع خیانت به ابا عبدالله الحسین (ع) است. امام حسین (ع) برای نجات همه انسان‌ها و الگوی همه بشریت است.

روحانی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امسال موارد کمی از سخنان تفرقه‌انگیز شنیده شده و تعداد کسانی که به دنبال ایجاد دو قطبی کاذب بودند، اندک بوده و قابل اعتنا نیست و این از موفقیت‌های بزرگ ملت ایران است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر به درستی از تاریخ کربلا استفاده کنیم، عاشورا موجب وحدت بیشتر جامعه خواهد بود و چنانچه از عاشورا و کربلا فاصله و اختلاف بوجود آمد، حتماً مسیر امام حسین (ع) را به درستی دنبال نکرده‌ایم.

روحانی با تأکید بر اینکه عشق به امام حسین (ع) باید همه ما را زیر یک خیمه و پرچم جمع کند، اظهار داشت: خیمه و پرچم امام حسین (ع)، پرچم وحدت، اتحاد و یگانگی است و همه علاقمندان به امام حسین (ع) باید در ایام تاسوعا و عاشورا وحدت مثال‌زدنی خود را به رخ جهانیان بکشانند و به دنیا بگویند که پرچم امام حسین (ع) پرچم در اهتزازی است که روز به روز عاشقان به انسانیت را جذب می‌کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: پیروزی امام حسین (ع) در این نهضت، در سایه ایستادگی و صبوری بود و اگر چه به ظاهر از نظر نظامی لشکر ده‌ها هزار نفری یزید در برابر ۷۲ یار امام حسین (ع) پیروز شد، اما پیروزی فرهنگی و واقعی در تاریخ از آن امام حسین (ع) و یاران باوفایش است.

روحانی گفت: اگر امام حسین (ع) در برابر مشکلات صبوری نکرده و در برابر سخنان نادرست سر فرود می‌آورد، پیروزی و موفقیتی نیز حاصل نمی‌شد. همچنان که امام حسین (ع) خطاب به دشمن فرمود: اگر پیشنهاد شما ذلت‌بار باشد و با منطق و آرمان‌ها و اصول ما سازگار نباشد، آن را نمی‌پذیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسیر امام حسین (ع) عزتمندانه و توأم با منطق و استدلال بود و امروز ما هم باید همان مسیر را انتخاب کنیم.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:

عکس| تاج گل لاکچری رئیس صداوسیما و سفیر چین برای مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی

جنگ در کابل؛ مذاکره در تهران| هیئت سیاسی طالبان در ایران چه می‌کند؟

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

کلیدواژه: تابناک هیئت دولت روحانی سامانه سماح ماه محرم داستان اتم سعید مرتضوی شبنم نعمت زاده تاسوعا عاشورا شب دهم محرم زیارت عاشورا شام غریبان جان بولتون مقتدی صدر

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۴۷۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

راه امام حسین(ع) مسیر بندگی، معرفت و مبارزه با استکبار است

حجت‌الاسلام صدیقی با بیان‌اینکه هر کس با باطن قرآن آشنا شود همین دنیا جوشش عشق الهی او را سرمست جمال و جلال خداوند متعال می‌کند، گفت: راه امام حسین(ع) مسیر بندگی، معرفت، ترس از خدا و مبارزه با استکبار است.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «کاظم صدیقی» به مناسبت ایام محرم در مسجد جامع لویزان به سخنرانی پرداخته و گفت:‌ امام معصوم(ع) معلم، الگو و رهبر است.

 

امام جمعه موقت تهران با استناد به روایتی از امام حسین(ع) مبنی بر اینکه قرآن کریم فرازمانی است؛ تاکید کرد: از زمانی که قرآن کریم به قلب نازنین پیامبر(ص) و عالم هستی منتقل شده تا امروز تاریخ مصرف آن تمام نشده است زیرا پاسخگوی نیاز همه عوالم، اعصار و بشریت است.

 

حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه قرآن کریم کهنگی ندارد، اظهار کرد: همانگونه که جاذبه زمین، فرمول‌های ریاضی، فطرت بشری، ازدواج، رابطه والدین با فرزندان و برخی مسائل دیگر کهنگی ندارند قرآن هم قانون زندگی بشر از سوی خداوند است و کهنگی ندارد.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انسان باید رابطه خود را با خدا تنظیم کند، ابراز کرد: این هندسه سعادت بشر است که معلمان آن پیامبران و ائمه معصومین(ع) هستند.

 

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) ترجمان، مبین، مبلغ و ناشر، پاسدار،عنیت و مصداق بارز قرآن کریم هستند، گفت: مرور زندگی امام حسین(ع) خط سعادت را برای انسان ترسیم می‌کند، علمای بزرگی همچون آیت‌الله بهجت، آیت‌الله طباطبایی و سایرین از چشمه جوشان احادیث و روایات ائمه معصومین(ع) عطش خود را برطرف می‌کردند.

 

حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه هر کس با باطن قرآن آشنا شود همین دنیا جوشش عشق الهی او را سرمست جمال و جلال خداوند متعال می‌کند، اضافه کرد:‌ چنین شخصی کلیم الله می‌شود، وقتی با کسالت، سهو و غفلت قرآن بخوانیم به چنین جایگاهی نمی‌رسیم.

 

امام جمعه موقت تهران افزود: نماز، روزه، قرآن، کمک به فقرا و بسیاری از اعمال صالح دیگر باطن دارند که در صورت عمل دقیق به دستورات قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) انسان باطن آنها را مشاهده خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه روز قیامت زمان فزع اکبر و سرگردانی بزرگ است، ابراز کرد: وقتی در جامعه امر به معروف و نهی‌ از منکر ترک شود فسادهای بزرگ ایجاد می‌شود، بدترین فساد مربوط به آن مسئولان و مدیران کل حکومتی است که با اشرافی‌گری به رانت‌خواری و تبعیض می‌پردازند.

 

حجت الاسلام صدیقی افزود: نباید سکوت کرد باید روشنگری شود که هنگام انتخابات افراد صالح از اشخاص غیرصالح شناخته شوند و مردم در رای دادن چشم بسته عمل کنند.

 

وی با بیان اینکه حکومت در آرامش و اضطراب مردم نقش دارد، خاطرنشان کرد: راه امام حسین(ع) مسیر بندگی، معرفت، ترس از خدا، مبارزه با استکبار، افشاگری چهره نفاق، ایثار تا مرز جانفشانی است.

 

پایان پیام/487

دیگر خبرها

 • روحانی دوشنبه عازم نیویورک می‌شود
 • روحانی دوشنبه در نیویورک/ رئیس جمهور حامل پیام ویژه می‌شود؟
 • روحانی دوشنبه به نیویورک میرود
 • روحانی به نیویورک می‌رود
 • درس اصلی قیام عاشورا، ایستادگی در مقابل ظلم است/زبان از وصف بزرگی و محبوبیت امام حسین(ع) قاصر است
 • آیاتی که در خطبه‌های امام حسین(ع) آمده است
 • روحانی روز ملی ارمنستان را تبریک گفت
 • روحانی دوشنبه به نیویورک می‌رود
 • جریان اصلاحات به باز سازی سنگینی نیاز دارد/از تندروی ها در جریان اصلاحات باید پرهیز شود
 • توسعه و ترفیع گنبد جدید بارگاه امام حسین (ع) با حفظ میراث تاریخی
 • مشکل ویزای روحانی و ظریف حل شد
 • رئیس جمهور آمریکا شعور سیاسی و شخصیت ندارد/ اربعین زمینه‌ساز تمدن عظیم نوین اسلامی است
 • گنبد جدید بارگاه امام حسین (ع)
 • بررسی اسرار اسارت حضرت زینب(س)/ چه ضرورتی موجب شد خانواده امام حسین(ع) اسیر شوند؟
 • رضایی: تندروی کمکی به رهبری و نظام نمی‌کند
 • محسن رضایی: مسئولان باید کارنامه خود را در اجرای بیانیه گام دوم ارائه دهند/ تندروی هیچ کمکی به رهبری و نظام نمی‌کند
 • ۲ سؤال اساسی روحانی درباره «حمله به یمن»/ پرداخت بخش عمده بدهی دولت به کشاورزان/ دستور استاندار زنجان برای شروع خط تولید روغن نباتی/ سواحل مکران نباید اشغال شوند
 • ابهام در سفر روحانی به نیویورک؛ چرا سفر روحانی به نیویورک مهم است؟
 • سازمان ملل در حال حل مشکل روادید ظریف و روحانی