مجید حبیبی حرفه بازیگری با صدا و مدیریت دوبلاژ را در اوان دهه ۸۰ شمسی از دوبلاژ فیلم و انیمیشن آغاز کرد. وی متولد نهم دی‌ماه ۱۳۶۰ تهران و اصالتا اهل سنندج، استان کردستان و دارای مدرک لیسانس مدیریت فرهنگی از دانشگاه سوره است.

آواتار، جنگل سحر آمیز، باغ مخفی، شاهزاده کوچک، عصر یخبندان(شکاف قاره‌ها)و جنگده نامریی از جمله آثاری هستند که او مدیریت دوبلاژ آنها را برعهده داشته و از نقش‌های شاخص او در دوبلاژ : اوتیس در انیمیشن رییس مزرعه، کله کدو در مگامایند، بچه خان در بچه رییس(The Boss Baby)، رائول در هیولایی در پاریس، داش پیشی در داش پیشی و رفقا، ارباب شن در کونگ فو پاندا قسمت دوم، مک کویین و اسموکی در ماشین‌ها قسمت اول و سوم، تروی در طعمه کوسه، فرانکی در داستان کوسه، شاو در فصل شکار، جیمی فاکس در جنگنده نامریی، کیانو ریوز و وودی هارلسون در کاوشگر تاریکی، شَرگوش در زندگی مخفی حیوانات خانگی، پهلوان عقاب در پرندگان خشمگین، ال سید در افسانه السید، تارزان، کاپتان کلارک در رچت و کلانک، ارباب تجارت در فیلم لگو، گرگی در شنل قرمزی، گابر در مربی اژدها، آدرین ایزونیا در فاینال فانتزی، جیگن در سریال آرسن لوپن، مندی در عصر یخبندان، سوپرمن در بازگشت سوپرمن و.

..، همچنین صدابازیگری در نمایش تئاتری زورو محاکمه می‌شود و افرا یا روز می‌گذرد، صدابازیگری سریال دست نزن جیزه از شبکه نسیم و فیلم‌های سینمایی ماهی و گربه، ۳۶۰ درجه، فرش قرمز، رستم و سهراب. بازی‌های رایانه‌ای فرمانده، مبارزه در خلیج عدن، ذوالفقار، شبگرد و بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی و مستندها و همین‌طور تالیف کتاب صدابازیگر(Sedabazigar) و رئیس شورای سیاستگذاری صدابازیگران در انجمن هنرمندان از سال ۱۳۹۰ تاکنون.

همچنین صدابازیگر(گوینده) منتخب نخستین جشنواره دوبلاژ در سال ۱۳۹۰ برای صدابازیگری کاراکتر اوتیس در انیمیشن رییس مزرعه(Barnyard)

بهترین صدابازیگر(گوینده) آقا در دومین جشنواره دوبلاژ در سال ۱۳۹۱ برای انیمیشن کله کدو(Megamind)

بهترین صدابازیگر(گوینده) آقا در سومین جشنواره دوبلاژ در سال ۱۳۹۲ برای کاراکتر مندی در عصر یخبندان ۴ و رائول در انیمیشن هیولایی در پاریس (A Monster in Paris) و همچنین کاندید بهترین مدیر دوبلاژ برای انیمیشن عصر یخبندان(Ice Age)

صدابازیگری، ادراک نخست

تا به حال از این هنر با عنوان کلی گوینده یاد شده. گوینده در لغت به معنی آنکه سخن می‌گوید و ناقل کلام است معنا شده. اما این واژه، اصطلاحی است که برای منظور این مقوله جامع و مانع نیست. بسیاری از مشاغل و تخصص‌های دیگر مانند مجریان رادیو، تلویزیون، همایش‌ها و سخنرانان در مراسم گوناگون، آواز خوانان، شاعران، نویسندگان و اشخاص صاحب نظر، متفکر و اندیشمند در حوزه‌های گوناگون با این عنوان شمرده شده‌اند.

همین قسم هم لغت صداپیشه و پیشه از بابت آن صنعت است که مراد تامین معاش تنها باشد و معنی دیگر پیشه عادت باشد و رد است چرا که مقصود پویش روزافزون و کمال در معنویت در جولانگه هنر و تعالی روحانی است و مادیات؛ در درجه‌ای اصغر.

صدابازیگر با توجه به دایره وسیع فعالیت خود ناگزیر از کسب دانش، بینش، تجربه و آگاهی در این جرگه لایتناهی است. بدین آهنگ لازم است در پنج رکن اصلی در حد کفایت و نه زیادت که آن کاردانی دیگر است، کسب علم کند که در ادامه به آن پرداخته شده است.

آنچه عیان است عدم وجود مراجع ذی صلاح برای تحصیل واجبات آن است. جایی که قاعده و اسلوب برای مستعدان طرح ریزی و تادیه شود. چرا که فعالیت از هم گسیخته در این هنر بعد از گذشت بیش از نیم قرن محیطی چون دانشگاه به شیوه‌ای آکادمیک را طلب می‌کند.

از سویی دیگر چه بسیار افرادی که به علت عدم آشنایی و نبود بابی امن و شایسته از جهات گوناگون پای در ورطه نهادند و عرصه بر ایشان گنگ آمد.
جای بسی افسوس است که تا به حال این قافله از جایگاهی تثبیت شده در محیط دانشگاهی با بستری قوام یافته برای کسب آگاهی‌های تئوریزه و تجربیات علمی و عملی غافل مانده و همین سبب سوءاستفاده‌ها به شکلی عامدانه و جمعی ناشیانه در مجامعی شده که کفایت و صلاحیت لازمه جهت تدریس، انتقال، راهنمایی با خط مشی سالم و صحیح در محیطی پویا با خروجی درخور را ندارند.

تا به امروز آنان که در این هنر دارای نام و سبک و صدایی مانا شده‌اند با تکیه بر آموخته‌ها، تجربه‌های شخصی و آزمون و خطاهایی گام برداشته‌اند که نه استاد برای انتقال آن کوششی چارت بندی شده و اصولی داشته و نه دانشجو منبع و ماخذی قابل تکیه و در دسترس در اختیارش بوده و تنها و تنها راهنمایی‌هایی جسته گریخته، شتابزده، سطحی و دور از تفکر و تاملی ژرف و مآل اندیشانه وجود داشته است.

کلاس‌هایی که طی دوماه یا اندکی بیشتر برای افراد بدون گزینش اصولی برگزار می‌شود به تجربه نشان داده که هیچگاه نخواهند توانست روندی ارزشی را در پرورش مشعوفان این هنر به اجرا در آورند. این تخصص عناوینی بسیار ظریف و مبسوط در بطن خود برای تدریس و کسب دانش طلب می‌کند،از آن جمله :

ادبیات پارسی، ادبیات نمایشی، زبان و ادبیات انگلیسی، مبانی ترجمه، تربیت شنوایی، فن بیان، آشنایی با لهجه‌ها وسایر زبان‌ها (مبانی)، فرهنگ عامه و تمثیل شناسی، شخصیت شناسی، اسطوره شناسی، مردم شناسی، آشنایی با فیلمنامه و اصول دیالوگ نویسی و ( تنظیم آن در دوبلاژ و نمایشنامه رادیویی)، اصول مدیریت، مدیریت دوبلاژ (تخصصی)، فنون و تکنیک‌های گفتار در( دوبله، آنونس، تیزر، مستند، نمایش‌های عروسکی، خوانش شعر و متون ادبی گوناگون)، تربیت حس و بازیگری، مبانی صدابرداری و صداگذاری، سلفژ، آشنایی با یک ساز پایه در موسیقی جهانی یا ایرانی، مبانی جامعه شناسی، مبانی روانشناسی، تاریخ (تهیه و تدوین یافته در این ارتباط)، آشنایی با نرم افزارهای مربوطه، شناخت و بهداشت حنجره ، آوا شناسی، زیبایی شناسی و فلسفه هنر و ...

که هر یک با توجه به میزان و درجه اهمیت بایستی در قالب واحدهای درسی مجزا برای دانشجوی این رشته تالیف و تدریس شوند.

چگونگی برگزاری اصولی این هنر به عنوان رشته‌ای دانشگاهی، پی ریزی صحیح انجام تست‌ها برای متقاضیان و استعداد یابی کودکان از سنین پایین از دیگر مواردی است که در این فصل از کتاب به تفضیل آمده است.

همه سودای صدابازیگر

صدابازیگر: هنرمندی است که در فیلم‌های سینمایی (دوبلاژ انیمیشن و سایر ژانرهای سینمایی)، بازی‌های رایانه‌ای، نریشن‌ها و نمایشنامه‌های رادیویی، آنونس‌های سینمایی، تلویزیونی، تیزرهای تبلیغاتی، نمایش‌های عروسکی، اپرای صوتی (و سایر آثار صوتی موزیکال «تلفیق شده از بازیگری و آواز»)، گفتار فیلم‌های مستند، کتاب‌های صوتی، نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای و دکلماسیون پس از چیرگی بر اصول پنجگانه این هنر و تعالی دانش و بینش ملتزم و تربیت سازْاَندام منحصر در جهاز صوتی خویش آوایی خلاق، موثر و متناسب با هر زیر شاخه این هنر ایجاد کند.

تعریف فوق که در کتاب صدابازیگر ارائه شده نخستین تعریف مانع و جامع از این هنر است. در ادامه اصول و الزامات هنر صدابازیگری به صورتی تیتر وار آورده شده که به علاقه مندان جهت آشنایی و اطلاعات بیشتر خواندن کتاب پیشنهاد می‌شود.

پنج اصل هنر صدابازیگری 

صدای سلامت  پرورش حس و بازیگری با صدا  فن بیان و سلفژ  مطالعه و تفحص در ادبیات و ارتقاء دانش ادبی خلاقیت

نفس خویش را یاب، نغمات مهتران هر چه شایان تا اوجی لاامکان سروده شدند

آنچه در این این فصل بدان پرداخته شده است مِن باب تقلید و تفاوت تقلیدچی گران با صدابازیگران است. عده‌ای آگاهانه یا ناخودآگاه یا از سر گمراهی نااهلان مرتکب شبیه سازی صدای هنرمندان صدابازیگر می‌شوند و این در حالیست که باطن، اندیشه، بینش، خلاقیت و روح به تالیف در آمده از هنرمند به هیچ عنوان قابل تقلید نیست و هرچه هم که در ظاهر سعی در شبیه سازی با اصل باشد تنها چیزی که از این افراد به ذهن خطور می‌کند دریایی وسیع است که هیچ عمقی در پی آن پنداشته نیست و عاری از هر گونه تفکر و تعقل تنها اصواتی شنیده می‌شوند که به سختی و یا حتی آسانی سعی در شبیه سازی آواهایی ماندگار را دارند که این دست تقلید چی‌ها تنها ظاهر مراجع ستودنی را شنیده‌اند و با تاسف بسیار هیچگاه تعمقی در خصوص سعی و تلاش‌های مکرر و شبانه روز این هنرمندان در جهت تفحص و تجسس و تلاش و مرارت برای پرورش عقلانی، علمی و خلاقانه برای خلق آثاری بدیع در صور ترنمی ماندگار نداشته‌اند.

در این فصل نقدی بر این معضل در حوزه کلان سیستم آموزشی، روانشناسی شخصیتی و سستی در خودشناسی، برخورد قهری پیشکسوتان این هنر و کاهلی سیستم اداری و معضل فراموشی تاریخی به نگارش در آمده است.

رنگین دانه‌های صدا و  واکاوی صدای ماندگار

آنچه در باور اکثریت به صدایی خوب تعبیر می‌شود و بعد از گذشت چند دهه آنانکه عزم پیوستن به جرگه بازیگری با صدا می‌کنند با آن آواها البته در ابتدای ورود قیاس می‌شوند تنها از خصلت عادت و نگرشی کلی و بدون تعمق در عموم  و حتی عدم ساختار یافتگی و نگرشی متعمق در ذهن اکثریت خواص است که گفته می‌شود فلان صدا خوب یا معمولی، آشنا یا غریب، خاص یا عاری از جذابیت است.

سیستم صوتی انسان، سازی است به غایت پیچیده در آفرینش سرور، شوکت، شرم، حیرت، ناز، عصمت، بغض، حکمت، عشق، نفرت و صلابت و هزار هزارِ دیگر در آمیزش اصوات، نغمات و کلمات.

در دو فصل آخر کتاب به تفصیل در خصوص معیارهای صدای ویژه و موثر و همچنین شاخصه‌های صدای ماندگار  و معرفی نمونه های عینی با توجه به تحقیقات علمی که ایضا موضوع تحقیق و بررسی پایان نامه دوره کارشناسی مجید حبیبی در دانشگاه بوده سخن به میان آمده است.

2121

کد خبر 1298510

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: محرم عاشورا تیم ملی فوتبال ایران جان بولتون ایالات متحده آمریکا عزاداری امام حسین ع کربلا دونالد ترامپ ایران و آمریکا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۴۹۱۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

حمله دوباره ترامپ به برجام و تهدید ایران: ترمز آنها کشیده شد، برای اینکه پول ندارند!

۹ زندانی جرایم غیرعمد گلستان آزاد شدند

خبر بعدی:

آشنایی با درمان تغذیه ای سیروز کبدی

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، زهرا حسن زاده دکترای تخصصی علوم تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز با بیان اینکه سیروز کبدی مرحله نهایی بیماری های مزمن کبدی است که به تخریب پیشرونده غیرقابل ترمیم سلول های کبدی منجر می شود، اظهار کرد: با پیشرفت بیماری، فرد نیازمند پیوند کبد خواهد بود.

او ادامه داد: علائم بالینی سیروز کبدی شامل کاهش وزن و سوء تغذیه، ضعف و سستی عضلات، خستگی و بی حالی، تجمع آب در ناحیه شکم یا آسیت، عفونت و تب، کاهش هوشیاری و کما و خونریزی دستگاه گوارش است.

زهرا حسن زاده افزود: انتخاب صحیح مواد غذایی باعث کاهش علایم بیماری و ارتقای سلامت کلی بیمار می شود، بنابراین، به کارگیری یک رژیم غذایی مناسب از اهداف اصلی درمان سیروز کبدی می باشد.

این متخصص با اشاره به مواردی که برای کنترل سیروز کبدی توصیه می شود، تصریح کرد: تعداد وعده های غذایی به ۴ تا ۷ بار در روز افزایش یابد و حجم مواد غذایی در هر وعده کاهش یابد.

او اضافه کرد: گروه نان و غلات شامل انواع نان، برنج، ماکارونی، رشته و همچنین میوه و سبزی حاوی ترکیبات قندی است که منبع اصلی تولید انرژی روزانه بدن محسوب می شوند و در عین حال سطح سموم را در بدن افزایش نمی دهند.

زهرا حسن زاده اضافه کرد: بنابراین توصیه می شود از این گروه ها در رژیم غذایی افراد مبتلا به سیروز کبدی قرار گیرد، اما توجه کنید که برخی از مواد غذایی این گروه ها که به روش های سرخ کردن، کنسرو شدن و سایر فرایندهای نامناسب تهیه شده اند در بیماری های کبدی مجاز نیست.

نان تهیه شده از آرد گندم کامل و حبوبات (مانند عدس، لوبیا، نخود، ماش) حاوی ترکیبی به نام سبوس یا فیبر غیر قابل هضم است که به خاطر کاهش سطح سموم بدن در سیروز کبدی اهمیت ویژه ای دارد.

او گفت: سبوس غلات می توانند در روده به سمومی مانند آمونیاک متصل شده و مانع از جذب آنها شوند، همچنین می تواند باعث انتقال سریع مواد غذایی در روده شده و تولید ترکیبات مضر را از مواد غذایی کاهش دهند.اما با توجه به اینکه رژیم غنی از فیبر مشکلاتی نظیر نفخ، حس پری و درد شکمی نیز ایجاد می کند، برای رفع این مشکلات توصیه می شود غذاهای حاوی فیبر و سبوس به تدریج به رژیم غذایی اضافه شود.

این متخصص افزود: مصرف روزانه میوه و سبزی تازه باید در برنامه غذایی این بیماران قرار گیرد، به ویژه در بیمارانی که در مراحل ابتدایی بیماری هستند می تواند به بازسازی و ترمیم کبد در سیروز درمان پذیر کمک کند.

او اضافه کرد: میوه و سبزی به دلیل اینکه منبع بسیار خوبی از ویتامین های گروه B، ویتامین C، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و منیزیم است در حفظ سلامت بدن و سیستم دفاعی بدن نقش مؤثری دارد و باید در رژیم غذایی این بیماران افزایش یابد. از طرفی سبزی های تازه و میوه ها حاوی ترکیبات آنتی کسیدانی و فلاونوئیدها هستند که توانایی حذف سموم از کبد را دارند. بنابراین بهتر است انواع سبزی در رنگ های مختلف را در برنامه روزانه این افراد قرار گیرد.

زهرا حسن زاده ادامه داد: از بین میوه ها خرما، انجیر، موز، انگور، سیب، و انبه انرژی بالایی دارند و تأمین کننده فیبر کافی، و ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن هستند و در عین حال سریع هضم می شوند، بنابراین توصیه می شود بیماران مبتلا به سیروز همراه با وعده های اصلی یا در میان وعده از این مواد غذایی مصرف کنند.

او اظهار کرد: بیماران مبتلا به سیروز به علت مشکلات سوء هضم و سوء جذبی که دارند دچار کمبود مواد مغذی از جمله کلسیم و ویتامین D می شوند، بنابراین مصرف شیر و لبنیات به دلیل اینکه بهترین منبع کلسیم است در برنامه غذایی این بیماران اهمیت بالایی دارد.

این دکترای تخصصی علوم تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز بابیان اینکه لبنیات را از نوع کم چرب یا بدون چربی انتخاب کنید، ادامه داد: مصرف لبنیات پر چرب با بیشتر از ۳ درصد چربی مناسب نیست.

او اضافه کرد: پروتئین دریافتی بهتر است از پروتئین گیاهی سویا و همچنین ماهی، گوشت مرغ، شیر کم چرب، ماست کم چرب و تخم مرغ تأمین شود و مصرف گوشت قرمز نیز به یک یا دو بار در هفته محدود شود، طبخ ماهی به صورت کبابی یا آبپز باشد، زیرا سرخ کردن روش مناسبی نیست.

زهرا حسن زاده افزود: یکی از مشکلاتی که در سیروز افزایش می یابد، کاهش سطح هوشیاری بیمار است که می بایست دریافت پروتئین در بیمار کاهش یابد. در این شرایط می توان با تأمین انرژی موردنیاز بیمار با مصرف میوه و سبزی و غلات کامل، تحلیل عضلات را کاهش داد و در نهایت از کاهش سطح هوشیاری بیمار پیشگیری کرد.

او با بیان اینکه چربی ها منبع غنی انرژی هستند، اظهار کرد: چربی های گیاهی مانند روغن های سویا، کلزا، آفتابگردان، هسته انگور، زیتون و دانه های روغنی مانند بادام، پسته، فندق و گردو باید قسمت بالاتری از کل چربی دریافتی را تشکیل دهند.

این پزشک بیان کرد: بهتر است دریافت چربی های حیوانی مانند کره، خامه، روغن حیوانی و روغن های جامد، شیرینی های قنادی و سرشیر کاهش یابد.

او تصریح کرد: عسل به دلیل اینکه منبع خوبی از پتاسیم، کلسیم، آهن، فسفر و منیزیم است، قند کافی دارد و سریع هضم می شود، بنابراین این افراد می توانند در برنامه غذایی روزانه خود آن را قرار دهند.

زهرا حسن زاده افزود: خشکبار مانند آجیل ها، مغزها، میوه های خشک مانند انجیر خشک، خرما خشک، کشمش، توت خشک و حبوبات را از فروشگاه های مطمئن و به صورت بسته بندی خریداری کنید.

او با بیان اینکه آفات موجود در خشکبار فاسد برای شما بسیار مضر است، تصریح کرد: مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق، بادام هندی را به صورت کامل و با پوست خریداری کنید.

این متخصص علوم تغذیه اضافه کرد: در شرایطی که بیمار دچار آسیت یا تجمع مایع در شکم و ورم پا شده است، محدود کردن سدیم و مایعات باید جزو اصول اولیه درمان قرار گیرد.

او گفت: به عنوان یک قانون کلی باید به تمام بیماران مبتلا به سیروز توصیه شود نمک کمتری مصرف کنند تا خطر ایجاد اختلالاتی مانند آسیت یا تجمع آب در شکم و ورم پا در آن ها کاهش یابد. محدودیت مصرف نمک شامل پرهیز از افزودن نمک در زمان پخت و سر سفره است.

این پزشک با بیان اینکه اکثر غذاهایی که بیرون از منزل تهیه می شوند نمک بالایی دارند، پس در انتخاب آن ها دقت کنید، تصریح کرد: این نکته را فراموش نکنید که نمک های دریایی نیز به اندازه نمک ید دار سدیم دارند.

زهرا حسن زاده با بیان اینکه از مصرف مواد غذایی که سدیم پنهان دارند اجتناب کنید، افزود: کنسروها، تن ماهی، غذاهای آماده، غذاهای فرایند شده، غذاهای رستورانی مانند انواع خورش ها، پنیرهای فرایند شده، سس مایونز، دوغ های گازدار، سوسیس، کالباس، ناگت ها، مواد غذایی سوخاری، نان باگت، نان شیرمال، نان تست، کیک ها و بیسکویت ها، آبغوره و ترشی ها، تخمه و آجیل شور، سس کچاب و سس خردل از جمله این مواد هستند.

او گفت: برخی از آب معدنی ها به دلیل محتوی بالای سدیم برای بیماران مبتلا به سیروز مناسب نیست.

زهرا حسن زاده توصیه کرد: برای طعم دار کردن غذاها از ادویه های گیاهی مانند سیر، پیاز، جعفری یا شوید خشک، ریحان، آب لیمو، آب نارنج و گوجه فرنگی تازه استفاده شود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • سیدصالحی: نویدکیا فرصت کافی برای آشنایی با تیم و انجام تمرینات نداشت/ انتظارات از نیازمند بیشتر است
 • استخدام طراح گرافیک در شرکت سوزوکی کورپوریشن در تهران
 • استخدام کارشناس تحقیقات بازار با حقوق توافقی و بیمه در تهران
 • استخدام پشتیبان هاست لینوکس، پشتیبان هاست ویندوز و سرور
 • دانشگاه خوارزمی میزبان همایش مجازی روز باز ۹۹
 • آشنایی با ادوات نظامی ایران در جنگ (۲)+اینفوگرافی
 • ویژه برنامه آشنایی داوطلبان با رشته های دانشگاهی برگزار می شود
 • فرهنگ ایثار و شهادت باید به دانشجویان منتقل شود
 • آشنایی با خواص هندوانه/ آیا می‌توان تخمه‌های هندوانه را خورد؟
 • آشنایی با علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با آغاز مهلت انتخاب رشته کنکور
 • راهیابی فیلم و انیمیشن ایرانی به «سینه کید» آمستردام
 • دوشنبه‌های اراک‌گردی و پنجشنبه‌های اراک شناسی؛ ابتکاری برای توسعه گردشگری
 • معرفی هنرمندان برای دریافت تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی
 • برای آشنایی دانشجویان نوورود با تشکل‌های دانشجویی باید فعالیت رسانه‌ای را چند برابر کنیم
 • برای آشنایی دانشجویان نوورود با فعالیت تشکل‌های دانشجویی باید فعالیت رسانه‌ای را چند برابر کنیم
 • ساخت ۴۰ انیمیشن درباره ۴۰ شهید جنگ
 • ضرورت آشنایی نسل جوان با مجاهدت‌های دوران دفاع مقدس
 • آشنایی با خواص و مضرات پیاز
 • نفرات برتر پنجمین جشنواره ملی هِکاتُم دانشگاه دامغان مشخص شدند