رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در تشریح جزئیات سانحه فوت دو دانشجوی دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه پرداخت و گفت: یکی از دانشجویان ۱۱ شهریورماه در تصادف جاده‌ای و دیگری ۱۳ شهریورماه به دلیل سانحه برق‌گرفتگی در نمایشگاه ارائه دستاوردهای دانشکده کشاورزی فوت شدند.

دکتر محسن عدالت در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات فوت دو دانشجوی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز پرداخت و اظهار کرد: یکی از دانشجویان دختر  دوره کارشناسی ارشد دانشکده کشاورزی دانشگاه که اهل جیرفت بود برای دریافت خوابگاه روز ۱۱ شهریورماه به دانشکده کشاورزی مراجعه کرد تا کارهای دفاع از پایان‌نامه خود را انجام دهد.

با توجه به اینکه دانشکده کشاورزی حدود ۱۶ کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد ما برای عبور و مرور دانشجویان سرویس‌های ایاب و ذهاب را در نظر گرفته‌ایم که این سرویس‌ها هر ساعت بین شهر و دانشکده رفت و آمد می‌کنند. سرویس‌های دانشکده برای جابه‌جایی دانشجویان از دانشکده کشاورزی تا شیراز سر ساعت تعیین شده حرکت می‌کنند و ما همواره به دانشجویان اعلام می‌کنیم که برای رفت و آمد در این مسیر منتظر سرویس‌های دانشکده بمانند اما دانشجوی مذکور در آن روز به هر دلیلی برای رسیدن به شهر عجله داشت در نتیجه منتظر سرویس دانشکده نماند.

وی ادامه داد: در واقع سرویس دانشکده سرویس ۱۲ به سمت شیراز حرکت می‌کرد اما این دانشجو ساعت ۱۱:۳۵ دقیقه به کنار جاده‌ای که اتوبان شیراز اصفهان بود رفته و منتظر تاکسی‌های عبوری برای رسیدن به شهر شد. در حاشیه جاده متأسفانه وانت باری که از اصفهان به سمت شیراز در حال حرکت بود به گفته راننده با مشکل نقض فرمان مواجه می‌شود و منحرف و به دانشجوی مذکور برخورد می‌کند.

مسئولیت اورزانس در فوت دانشجو

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز بیان کرد: ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه به ما اطلاع داده شد که دانشجو فوت کرده است.اما شخصا زمانی در محل سانحه حضور پیدا کردم، مشاهده کردم که دانشجو هنوز علایم حیاتی داشت، حتی از هوشیاری کامل برخوردار بود و می‌توانست صحبت کند اما متاسفانه اورژانس با تأخیر حدود ۲۵ دقیقه‌ای به محل سانحه رسید و علیرغم تماس‌های مکرر ما با شیراز اعلام شد که آمبولانسی وجود ندارد در نتیجه آمبولانس با تأخیر در صحنه تصادف حاضر شد و ما بعد از رسیدن آمبولانس، دانشجو را به مرودشت منتقل کردیم زیرا اعلام شد که شیراز پذیرش ندارد. به فاصله حدود یک ساعت بعد از رسیدن به بیمارستان، متاسفانه دانشجوی مصدوم به دلیل خونریزی شدید داخلی فوت شد.

دکتر عدالت تأکید کرد: اگر آمبولانس بدون تأخیر در محل سانحه حضور پیدا می‌کرد قطعا امکان زنده ماندن دانشجو وجود داشت چرا که خونریزی داخلی دانشجو قابل تشخیص بود و ممکن بود قابل پیشگیری هم باشد. در حال حاضر کارهای شکایت و بیمه از سوی خانواده دانشجوی فوت شده و راننده در حال انجام است که البته دانشگاه نیز بخشی از این کارها را انجام می‌دهد.

برق گرفتگی و فوت یک دانشجوی دیگر

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در خصوص فوت دانشجوی دیگر این دانشکده نیز گفت: عصر روز ۱۳ شهریورماه حدود ساعت ۱۸:۱۵ عصر به من اطلاع دادند یک دانشجوی این دانشکده دچار برق‌گرفتگی شده است، که من سریعا این موضوع را پیگیری کردم.

وی ادامه داد: دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز با همکاری یک شرکت خصوصی نمایشگاه مزرعه را برگزار کرد و در این نمایشگاه آخرین یافته‌های دانشکده را به شکل تجاری به کشاورزان و سایر شرکت‌ها عرضه شد.در جریان برگزاری این دانشگاه یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته علوم باغبانی در غرفه گیاهان دارویی دانشگاه مشغول کار بود و گیاهان دارویی را به متقاضیان عرضه می‌کرد. در روز حادثه ظاهرا بنری در نمایشگاه وجود داشت که به دلیل وزش شدید باد جابجا شد. این دانشجو قصد تثبیت بنر را داشت در حالی که پشت بنر پریز برق نصب شده بود. در نتیجه این دانشجو در حال تثبیت بنر با پریز برق که ایمنی لازم را نداشت برخورد می‌کند و دچار برق گرفتگی می‌شود.

دکتر عدالت ادامه داد: وقتی دانشجوی فوق دچار سانحه برق‌گرفتگی می‌شود اورژانس با فاصله ۱۳ دقیقه در محل سانحه حضور پیدا کرد و عملیات احیا بیش از یک ساعت بر روی این دانشجو انجام شد. این دانشجو به بیمارستان منتقل شد اما ۲۰ دقیقه بعد از رسیدن به بیمارستان درگذشت. در حال حاضر علت سانحه از طریق مراجع ذی صلاح در حال بررسی و پیگیری است.

ورود آگاهی به بررسی علل فوت دانشجو

وی همچنین در خصوص مسئولیت دانشگاه در زمینه فوت دانشجوی دوم گفت: ما با شرکت خصوصی برای برگزاری این نمایشگاه‌ها قراردادی را به امضا رساندیم و در حال حاضر علل وقوع این سانحه از طریق مراجع قضایی در حال بررسی است و ما منطقه وقوع حادثه را نیز به صورت حفاظت شده نگهداری کردیم تا بررسی‌های لازم صورت بگیرد.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد: متأسفانه اگر در سانحه اول اورژانس به موقع بر بالین دانشجو حضور پیدا می‌کرد احتمال زنده ماندن دانشجو وجود داشت اما در مورد فوت دانشجوی دوم باید منتظر بررسی‌های اداره آگاهی شد.

دکتر عدالت در خصوص عدم وجود پایگاه اورژانس در منطقه دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز نیز گفت:‌ما در مورد ضرورت ایجاد یک پایگاه اورژانس در این منطقه رایزنی‌های زیادی داشتیم، چرا که در این منطقه علاوه بر وجود دو دانشکده کشاورزی و دامداری روستای دیگری نیز وجود دارد که حدود شش هزار نفر ساکن این منطقه هستند، اما علی رغم پیگیری‌های ما، مسئولان اورژانس اعلام می‌کنند که اجازه ندارند در این منطقه پایگاهی داشته باشند زیرا از نظر قانونی برای استقرار این پایگاه حداقل فاصله منطقه با شهر باید ۴۰ کیلومتر باشد.

دکتر عدالت گفت: اگرچه پیش از وقوع سانحه فوق به توافقاتی با مرکز اورژانس برای استقرار این مرکز دست یافتیم و قرار بر این شد که دانشکده کمک های زیادی در این مورد داشته باشد اما طی این چند روز هیچ عکس‌العملی در خصوص وقوع این سانحه از سوی مرکز اورژانس دریافت نکردیم.

وی خاطر نشان کرد: ما در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز یک ماشین معمولی مجهز به برانکارد و کپسول اکسیژن مستقر کردیم اما برای راه‌اندازی آمبولانس نیازمند افراد متخصص و دوره دیده در این زمینه هستیم و تشکیلات آمبولانس و اورژانس به تنهایی با کمک بخش خصوصی امکان پذیر نیست. باید مرکز ۱۱۵ در این زمینه ورود کرده و پایگاهی مستقر نماید.

انتقاد از عدم تجمیع دانشکده کشاورزی با پردیس مرکزی

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز همچنین  از پراکندگی دانشکده کشاورزی و دامداری با پردیس مرکزی دانشگاه شیراز انتقاد کرد و گفت: دانشکده ما در جاده شیراز و اصفهان با فاصله ۱۶ کیلومتری با شیراز قرار گرفته است و متأسفانه به دلایل کمبود بودجه و محدودیت اعتباری نتوانستیم تجمیع داشته باشیم.

به گفته وی، دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز بعد از دانشگاه تهران بزرگترین دانشکده کشاورزی کشور است و با در اختیار داشتن بیش از ۹۰۰۰ مترمربع زیربنا و امکانات دیگر اعم از کارگاه، آزمایشگاه، ساختمان‌ها و... از لحاظ بودجه‌ای امکان تجمیع را نداریم و پیگیری‌های ما برای انتقال بیشتر به ویژه پردیس مرکزی ارم نتیجه‌ای نداشته است.

وی تأکید کرد: حدود ۲۰۰۰ دانشجو در دانشکده کشاورزی و حدود هزار نفر نیز در دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز مشغول تحصیل هستند و روزانه بیش از ۳۰۰۰ نفر از اساتید، دانشجویان و کارمندان بین شهر و دو دانشکده تردد می‌کنند.

دکتر عدالت در خصوص مسئولیت دانشگاه در فوت دانشجویی که دچار برق‌گرفتگی شد نیز گفت: سیستم ایمنی محیط کار باید در دانشگاه مستقر شود که مـتأسفانه این سیستم هنوز مستقر نشده است و حادثه‌ای که اتفاق افتاده است ما را به این تأمل واداشته تا به سمت امنیت ایمنی محیط کار حرکت کنیم  و بسیاری از آزمایشگاه‌های ما به دلیل وجود مواد شیمیایی خطرساز است و کارگاه‌ها نیز شرایط ایمنی کافی را ندارد.

عدم نظارت وزارت علوم بر ایمنی محیط کار دانشگاه‌ها

وی در پایان تاکید کرد: نظارت سازمان‌یافته‌ای از سوی مسئولان و حتی وزارت علوم در خصوص ایمنی محیط کار دانشگاه‌ها صورت نمی‌گیرد و گاه مسئولان به طور سالیانه بازرسی از کپسول‌های آتش‌نشانی انجام می‌دهند و در صورت شارژ نبودن کپسول‌ها تذکراتی را ارائه می‌دهند اما به طور کلی هیچ بازدید یا نظارتی از کارگاه‌ها، مزارع و آزمایشگاه انجام نمی‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: فوت دانشجو دانشگاه شيراز منطقه فارس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۵۹۹۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اتفاق تلخی در خوزستان در حال رخ دادن است

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

واکسن کرونا هم بیاید، باید سبک زندگی جدید را ادامه دهیم

خبر بعدی:

حقوق 18 میلیونی مسئولان دانشگاه فرهنگیان سمنان و کارنامه‌ای پرمناقشه/ ضعف در عملکرد عمرانی دانشگاه

دو سال قبل، در واپسین روزهای پاییز، نخستین گزارش‌ها پیرامون انتقادات وارد بر مدیریت دانشگاه فرهنگیان منتشر شد؛ گزارش‌هایی که بازتاب‌های فراوانی به دنبال داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، دو سال قبل، در واپسین روزهای پاییز، نخستین گزارش‌ها پیرامون انتقادات وارد بر مدیریت دانشگاه فرهنگیان در شبکه اطلاع‌رسانی مرآت، منتشر شد. این گزارش‌ها بازتاب‌های گوناگونی به دنبال داشت. مسأله اساسی این بود که «حمیدرضا دانشجو» با حدود 37 سال سابقه کاری، از سمت خود بعنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان استان برکنار شد اما به واسطه برخی میانجیگری‌ها، بار دیگر به عرصه مدیریت بازگشت؛ منتها این‌بار نه به عنوان رئیس استانی، بلکه با تنزل مقام، به عنوان رئیس پردیس برادران!

با انتشار گزارش‌های مذکور، روابط‌عمومی دانشگاه فرهنگیان با ارسال جوابیه‌ای کوشید تا به ابهامات در این زمینه پاسخ دهد اما محتوای جوابیه مذکور بیش‌تر به ابهامات دامن زد! سرانجام به درخواست خود دکتر دانشجو، مرآت گفتگویی با ایشان ترتیب داد اما «حمیدرضا کریم» که پس از دانشجو بر صندلی سرپرستی دانشگاه فرهنگیان استان تکیه کرده بود، با ارسال نامه‌ای به مرآت خواستار عدم انتشار محتوای این گفتگوی رسانه‌ای شد که مرآت به سبب تکلیف ذاتی رسانه‌ای خود در جهت تنویر افکار عمومی با این درخواست مخالفت و گفتگوی مذکور را منتشر کرد.

دانشجو در این گفتگو اعلام کرد که در پذیرش ریاست پردیس برادران دانشگاه فرهنگیان، «اشتباه» کرده است و ضمنا مدعیاتی را پیرامون مسئولان آموزش و پرورش استان و کشور مطرح کرد. با انتشار این گفتگو شمار زیادی از پیام‌های انتقادآمیز جامعه فرهنگیان استان به مرآت رسید که حاکی از ناخرسندی فرهنگیان از بازنصب ایشان بود. فرهنگیان علت این ناخرسندی را وضعیت مدیریتی نامطلوب حاکم بر دانشگاه فرهنگیان عنوان می‌کردند.

پس از این ماوقع، مرآت با وجود انتقادات فراوان به مدیریت جدید در حدود دو سال گذشته، تنها روندهای حاکم بر دانشگاه را رصد و کمک کرده تا مدیران دانشگاه در آرامشِ رسانه‌ای اهداف خود را دنبال کنند اما اکنون و با گذشت نزدیک به دوسال از آن انتقادات، زمان آن است تا نقدهای فرهنگیان و شائبه‌های مدیریتی پیرامون این دانشگاه را از نظر بگذرانیم.

سوابق 39 و 36 ساله مدیران دانشگاه فرهنگیان!

نکته نخست آن که با وجود اعلام دکتر دانشجو مبنی بر آن که در پذیرش ریاست پردیس برادران «اشتباه» کرده است، ایشان هنوز و با داشتن حدود 62 سال سن و 39 سال سابقه کاری در سمت خود باقی هستند! حمیدرضا کریم نیز که البته به لحاظ سنوات کاری چندان تفاوتی با دکتر دانشجو ندارد و با 36 سال سابقه، همچنان به حضور در سمت خود به عنوان سرپرست دانشگاه فرهنگیان استان علاقه‌مند است!

شنیده‌ها حاکی از آن است که حقوق دریافتی کریم و دانشجو هریک ماهانه 18 میلیون تومان است! با این حساب علاقه‌مندی مدیران به پایداری در سمت‌ها قدری طبیعی است. این میزان حقوق در حالی به این مدیران پرداخت می‌شود که اولا نسبت به کارآمدی عملکرد آنان تردیدهای جدی وجود دارد و ثانیا دریافتی یک نیروی دارای مدرک دکترا و سواد کافی در دبیرستان‌های استان به زیر 5 میلیون تومان در ماه می‌رسد!

ضرورت پاسخگویی مسئولان آموزش و پرورش استان درباره بلاتکلیفی مدیریت دانشگاه

اما فارغ از این مسائل، شنیده‌ها بیان می‌کنند که با پایان یافتن تیرماه، حکم سرپرستی کریم نیز به پایان رسیده و هنوز تمدید نشده است؛ بنابراین طی دو ماه گذشته دانشگاه فرهنگیان عملا وضعیت بلاتکلیفی را تجربه کرده است و لازم است مدیرکل آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور در این خصوص به افکار عمومی مردم استان پاسخ بدهند.

ضمن آن که خود حمیدرضا کریم نیز باید بگوید آیا با وجود 36 سال سابقه و کارنامه‌ای مورد مناقشه، همچنان مایل است صندلی سرپرستی دانشگاه را حفظ کند؟

نکته دیگر پیرامون ریاست پردیس خواهران دانشگاه است. رئیس این پردیس -که قلم از بیان نحوه انتصاب وی سر باز می‌زند- ظاهرا به دلیل ضعف مدیریت و برخی مسائل دیگر، تا کنون چندبار استعفای خود را به سرپرست فرهنگیان استان تحویل داده است اما ضمن برخی تعاملات، از پذیرش این استعفا، خودداری شده است. وی فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد است و پیش‌تر به صورت اداری وارد دانشگاه شده و در فرایندی پرابهام، از نیروی اداری به نیروی آموزشی تغییر وضعیت داده است؛ حال آن که فرایند تبدیل از اداری به آموزشی تنها با مجوز وزارت علوم امکان‌پذیر است.

از حمیدرضا کریم انتظار می‌رود که علت اصرار بر حفظ رئیس فعلی پردیس خواهران دانشگاه و نیز فرایند تغییر وضعیت وی را تبیین کند.

از طرفی یکی از انتقادات وارد بر مدیریت دانشگاه فرهنگیان استان، بکارگیری نیروهای دارای مدارک تحصیلی اخذشده از دانشگاه‌های ضعیف داخلی و خارجی است در حالی که این امکان برای دانشگاه فراهم بوده تا از نیروهای دارای دانش کافی و مدارک قابل اتکاتر بهره‌مند شود؛ این دست مسائل و بسیاری مسائل دیگر، نارضایتی را در میان کارکنان، دانشجویان و اساتید دانشگاه فرهنگیان استان به دنبال داشته است.

بسیاری در خصوص وجود ضعف در کیفیت آموزش‌های دانشگاه فرهنگیان نقدهایی جدی را به مدیریت دانشگاه وارد می‌کنند؛ ضمن آن که در شرایط کرونایی حاضر، تا این لحظه سامانه‌ی بسامانی برای ارائه آموزش‌های مجازی به دانشجویان راه‌اندازی نشده و دانشجویان از این ناحیه به شدت متضرر شده‌اند.

ضعف در عملکرد عمرانی دانشگاه؛ دانشگاه جامع فرهنگیان و وعده‌های بی‌سرانجام

مسأله مهم دیگر، عدم پیشرفت در پروژه‌های عمرانی دانشگاه است. در دوره مدیریت فعلی و پیشین، هیچ‌گونه پیشرفتی در حوزه‌های عمرانی دانشگاه حاصل نشده است. یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مرتبط با دانشگاه، احداث دانشگاه جامع فرهنگیان استان است که به رغم اعلام‌نظرهای سال گذشته مبنی بر آغاز این پروژه، در عمل هیچ اتفاقی برای احداث این دانشگاه نیفتاده است و برخی داده‌ها حاکی از کاسته شدن از مساحت زمین 60 هکتاری اختصاص‌داده‌شده به این دانشگاه برای احداث پروژه مذکور است. متأسفانه اخیرا مسئولان دانشگاه از پاسخگویی به مرآت در این زمینه سر باز زدند.

فارغ از توسعه کمی فضاهای آموزشی، به لحاظ توسعه امکانات کتابخانه‌ای و آزمایشی نیز مدیریت دانشگاه بسیار کم‌فروغ عمل کرده است. از طرفی، فرسودگی محیط دانشگاه، به ویژه خوابگاه پسران، بر جو رخوت حاکم بر دانشگاه دامن زده است.

بر همین سیاق، در حوزه‌های رفاهی، ورزشی و فرهنگی نیز اگر از عقب‌‌گرد سخن نگوییم، دست‌کم باید از عدم پیشرفت سخن گفت. مطابق قانون، دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه شبانه‌روزی است و مسئولان دانشگاه باید بتوانند با طرح‌ریزی برنامه‌های مختلف، رغبت دانشجویان به ماندن در دانشگاه را افزایش دهند اما در مدت مدیریت فعلی و پیشین، وضعیت دانشگاه به گونه‌ای بوده که دانشجویان می‌کوشیدند کم‌ترین زمان ممکن را در دانشگاه بگذرانند.

کاهش تأسف‌بار شمار رشته‌های دانشگاه فرهنگیان در استان

از دیگر مسائل مهم دانشگاه فرهنگیان، کاسته شدن تأسف‌بار از شمار رشته‌های این دانشگاه است. پرسش این است که چرا فرزندان استان باید ناگزیر باشند برای تحصیل در رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه فرهنگیان به دیگر استان‌ها مهاجرت کنند؟ آیا مسئولان دانشگاه می‌توانند سهم عدم پیگیری‌های خود را در از دست رفتن رشته‌های دانشگاه نادیده بگیرند؟

از طرفی کاهش شمار دانشجویان این دانشگاه نیز بسیار قابل تأمل است. مطابق شنیده‌ها ورودی‌های امسال دانشگاه فرهنگیان استان، کم‌تر از 50 نفر خواهد بود!

اکنون بار دیگر پرسش اصلی این مطلب را مرور می‌کنیم؛ آیا سرپرست دانشگاه فرهنگیان استان با 36 سال سابقه و کارنامه‌ای که نقدهای فراوانی بر آن وارد است، همچنان نمی‌خواهد سکان دانشگاه فرهنگیان را به دست نیروهای کارآمد و جوان بسپارد؟

مرآت حق و وظیفه پاسخگویی برای مسئولان مربوطه را محفوظ می‌داند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • به‌دنبال نشانی دانشگاه هویت‌بخش
 • انعقاد تفاهمنامه بین دانشگاه مازندران و دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر
 • دانشگاه آزاد کیش در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد
 • ارتباط صنعت و دانشگاه با واسطه‌گری دانشجو/ سرای نوآوری کشاورزی و زیست‌فناوری در انتظار تأیید است
 • تخلیه بخش‌هایی از دانشگاه پرینستون در پی تهدید بمب‌گذاری
 • حبس دانشجوی فرانسوی به اتهام جذب یک داعشی
 • وصیتنامه شهدای دانشجوی دانشگاه اصفهان به کتاب صوتی تبدیل می‌شود
 • مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه حکیم سبزواری از ۳۰ شهریور آغاز می‌شود
 • جدیدترین روند بیماری کووید ۱۹ در برخی شهرستان‌های جنوبی فارس
 • عضویت دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی قم در کمیته داوران مسابقات بین‌المللی استعدادیابی
 • دانشگاه فرهنگیان خوزستان میزبان بیش از یک هزار دانشجو معلم
 • کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی، اداری و خوابگاهی از چالش‌های دانشگاه است
 • تغییر خرده‌ فرهنگ‌های قدیمی برای تغییر سبک زندگی متناسب با کرونا بسیار سخت است/قول وزیر بهداشت مبنی بر دانشگاه شدن دانشکده علوم پزشکی آبادان/حتی یک مورد ابتلا در مدرسه شرایط را قرمز می کند/مسوولان از اظهار نظر غیرتخصصی در خصوص کرونا پرهیز کنند
 • آغاز سالتحصیلی جدید دانشگاه فرهنگیان در اردبیل/ ورود ۲۰۰ دانشجوی جدید به دانشگاه فرهنگیان اردبیل
 • لزوم بازبینی برنامه درسی دانشکده‌های پزشکی و امور تحقیقاتی دانشگاه‌ها
 • فراخوان پذیرش دانشجوی دوره ام دی ،پی اچ دی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • ثبت نام پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ آغاز شد
 • تصویب راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی در نجف اشرف
 • آخرین فرصت ثبت نام پذیرش دانشجو در دانشگاه شیراز اعلام شد