خبرگزاری میزان- طرح دولت برای عرضه مسکن کم‌درآمد‌ها با عنوان «طرح اقدام ملی» و دعوت از شهرداری‌ها برای همکاری در اجرای این طرح از سوی دولت، دارای دو نیمه روشن و تاریک است. نیمه روشن طرح به موضوع عرضه مسکن اختصاص دارد. نیمه تاریک این طرح، به نحوه تخصیص واحد‌های مسکونی ارزان‌قیمت پس از ساخت به اقشار هدف باز می‌گردد که مشخص نیست نحوه تخصیص در چه مسیری قرار است انجام شود.

تاریخ انتشار: 14:10 - 20 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۸۸۴۸

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، کلید ساخت و تامین مسکن کم‌درآمد‌ها با هدف ارائه راهنمای تجربی به شهرداری ها، معرفی شد. بررسی الگوی ۷ کشور موفق در حوزه عرضه واحد‌های مسکونی با اجاره‌بهای ارزان نشان می‌دهد، مجموعه دولت و شهرداری با واگذاری زمین به قیمت پایین، معافیت مالیاتی و همچنین تامین تسهیلات بلندمدت، امکان ساخت مسکن‌اجاره‌ای را برای سازنده‌ها فراهم می‌کنند. حداقل ۱۵ درصد از کل موجودی مسکن شهری در این ۷ کشور، مسکن حمایتی است که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها توسط تشکل‌های محلی تحت نظارت شهرداری‌ها ساخته و اجاره داده می‌شود. دولت‌ها در این طرح ۵ نوع ظرافت‌کاری را رعایت می‌کنند که مهم‌ترین آنها، پرهیز از برچسب‌زدن به این خانه‌ها است. گروه‌های حمایتی تا زمان توانمندشدن می‌توانند در این خانه‌ها ساکن باشند. اجاره‌بهای این خانه ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از سایر واحد‌ها است. واحد‌های مسکونی اجاره‌ای مخصوص کم‌درآمد‌ها در کشور‌هایی همچون فرانسه به شکل مختلط با سایر واحد‌ها در یک ساختمان عرضه می‌شود. به این ترتیب محله فقیرنشین یا مجتمع‌های مملو از کم‌درآمد‌ها وجود ندارد. سرتیم نویسندگان طرح جامع مسکن در توصیه‌ای مشترک خطاب به دولت و شهرداری تهران اعلام کرده است: تنظیم بازار مسکن برای مستاجر‌های کم‌درآمد توسط دولت و بدون مشارکت شهرداری‌ها امکان‌پذیر نیست.


کلید مسکن کم‌درآمد‌ها


کلید عرضه مسکن کم‌درآمد‌ها با بررسی تجربه هفت کشور در تنظیم بازار اجاره، شناسایی شد. طرح دولت برای عرضه مسکن کم‌درآمد‌ها با عنوان «طرح اقدام ملی» و دعوت از شهرداری‌ها برای همکاری در اجرای این طرح از سوی دولت، دارای دو نیمه روشن و تاریک است. نیمه روشن طرح به موضوع عرضه مسکن اختصاص دارد. به‌طوری‌که در قالب این طرح قرار است، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته و به بازار عرضه شود. از مجموع این واحدها، ساخت ۲۰۰ هزار واحد را وزارت راه و شهرسازی با مشارکت بخش خصوصی،۱۰۰ هزار واحد را بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد را بنیاد مسکن تقبل کرده است. آن‌طور که متولیان بخش مسکن اعلام کرده‌اند، برای ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از اقدام ملی در بافت ناکارآمد و فرسوده شهری، برنامه‌ریزی بازآفرینی شهری به این صورت است که ۸۰هزار واحد با ظرفیت‌های خود مردم که مسکن و زمین دارند، انجام شود. با وجود این، اما به نظر می‌رسد یک نیمه تاریک در این طرح وجود دارد که هنوز در خصوص آن تصمیم‌گیری روشن و مشخصی انجام نشده است. نیمه تاریک این طرح، به نحوه تخصیص واحد‌های مسکونی ارزان‌قیمت پس از ساخت به اقشار هدف باز می‌گردد که مشخص نیست نحوه تخصیص در چه مسیری قرار است انجام شود. در این خصوص مطالعه‌ای توسط مدیر بازنگری طرح جامع مسکن انجام و به شهرداری تهران ارائه شده که نتایج آن «کلید مسکن کم‌درآمدها» را در اختیار دولت و شهرداری قرار می‌دهد. براساس این مطالعه، رمز موفقیت کشور‌هایی که توانستند با سیاست‌گذاری صحیح در چارچوب مسکن اجتماعی نیاز مسکن کم‌درآمد‌ها را تامین کنند در شش حرکت خلاصه می‌شود. در این مطالعه تجربه هفت کشور شامل هلند، فرانسه، اتریش، انگلیس، آلمان، سوئد و آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در بخش‌هایی از این تحقیق به تجربه مسکن مهر به‌عنوان یک نمونه از مسکن اجتماعی اشاره شد، اما نتایج آن نشان می‌دهد که بخش‌هایی از این طرح مطابق با این شش حرکت پیش نرفته است.


در این تحقیق مسکن کم‌درآمد‌ها با عنوان اصلی و شناخته شده آن یعنی «مسکن اجتماعی» آورده شده و این موضوع را یادآور شده که اگرچه ممکن است برخی دولت‌ها تحت یک نگاه سیاسی خاص سعی در حذف عنوان مسکن اجتماعی داشته باشند؛ اما هر سیاست یا اقدامی که هر دولت در هر کشوری برای تامین مسکن کم‌درآمد‌ها به شکل حمایتی طراحی و اجرایی کند چه بخواهد و چه نخواهد در دنیا به اسم مسکن اجتماعی شناخته می‌شود. در تجربه جهانی، مسکن اجتماعی یک مسکن قابل دسترسی برای اقشار کم‌درآمد که با مشارکت دولت، نهاد‌های متولی کم‌درآمدها، سیستم بانکی و متقاضیان، به صورت ملکی یا اجاره‌ای احداث می‌شود، اطلاق می‌شود. حرکت اول که مطابق با تجربه کشور‌های مورد مطالعه باید در اساس برنامه‌ریزی برای مسکن اجتماعی مورد توجه قرار گیرد آن است که، سهم مسکن اجتماعی از موجودی مسکن کشور باید در سطح قابل ملاحظه‌ای باشد.


در این مطالعه عنوان شده سهم این نوع مسکن از مجموع موجودی مسکن کشور حداقل ۱۵درصد باید باشد. تطابق نتایج این تحقیق با شرایط فعلی کشور ما نشان می‌دهد: حتی اگر واحد‌های مسکونی ساخته شده در قالب طرح مسکن مهر را به‌عنوان مسکن اجتماعی درنظر بگیریم، در حال حاضر حدود ۵ درصد از موجودی مسکن کشور در این رده‌بندی می‌تواند قرار بگیرد. هرچند که استاندارد‌های جهانی مسکن اجتماعی در این واحد‌های مسکونی رعایت نشده است. حرکت دوم، پرهیز از نشان‌دار کردن خانه‌هایی است که برای تامین مسکن کم‌درآمد‌ها ساخته و عرضه می‌شود. به این معنی که مسکن اجتماعی نباید در محله‌های شهری یک برچسب مشخص داشته باشد، بلکه باید به صورت مختلط در محله‌ها و ساختمان‌های مختلف پیش‌بینی شود. به‌طوری‌که تمامی واحد‌های یک ساختمان به مسکن اجتماعی تعلق نداشته باشد. سومین حرکت، مشارکت دولت‌های محلی با دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی توسط این دو نهاد شناخته شده است. این بررسی به شهرداری تهران اعلام کرده، اینکه فرض کنیم مسکن اجتماعی به تنهایی توسط دولت اجرایی شود، فرض محال است. براین اساس مسئولیت شهرداری‌ها در اجرای مسکن اجتماعی، شامل تامین زمین، هدایت سازنده‌ها و ساماندهی جمعیت متقاضی واجد شرایط شناخته شده و در مقابل مهم‌ترین ماموریت‌های دولت در سه شاخه تامین وام ساخت بلندمدت و ارزان قیمت، تامین زمین و پیش‌بینی معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی دسته‌بندی شده است.


در این تحقیق، ماموریت مشترک و مهم هر دو نهاد یعنی دولت و شهرداری مطابق با تجربه کشور‌های دیگر این‌طور تعریف شده که مسئولیت ساخت وساز باید به بخش خصوصی یا تشکل‌های محلی سپرده شود. دیگر حرکت مهم این است که دولت قبول کند رکن اصلی در اجرا و به نتیجه رسیدن طرح را بر عهده دارد. حرکت پنجم برای دستیابی به موفقیت در اجرای طرح مسکن اجتماعی، به عنصر «مکان‌یابی» آن باز می‌گردد. در این مطالعه مشخص شده که مکان‌یابی مناسب برای ساخت و عرضه مسکن اجتماعی در موفقیت آن موثر است؛ به‌طوری‌که تجربه کشور‌ها نشان داده اگر مکان‌یابی اجرای طرح در خارج از محدوده شهر‌ها باشد استقبال چندانی از آن نخواهد شد. نهایتا حرکت آخر، پرهیز از ساخت انبوه واحد‌ها در یک محدوده مشخص از شهر است. فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن در این مطالعه تاکید کرده که ساخت انبوه واحد‌ها در یک محدوده مشخص، منجر به ایجاد بحران‌های اجتماعی و تشکیل کلونی‌های فقرا می‌شود.


در این تحقیق، پس از شناسایی کلید موفقیت مسکن اجتماعی در کشور‌های مورد مطالعه، پنج شکل عرضه این طرح توسط شهرداری‌ها و انجمن‌های محلی ارائه شده است. این پنج شکل شامل «مسکن اجاره‌ای توسط شهرداری»، «عرضه توسط انجمن‌های محلی» به‌طوری‌که دولت و شهرداری در زمان اجرای این طرح مسوولیت تامین زمین، وام و یارانه را بر عهده داشته باشند، «عرضه توسط بخش خصوصی»، «ارائه یارانه به مستاجرها» و نهایتا «پرداخت وام مسکن ارزان‌قیمت برای خرید» شناخته شده است. به‌عنوان مثال در هلند، ۳۵ درصد معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از کل موجودی مسکن در این کشور به مسکن اجتماعی اختصاص دارد. نکته جالب در اجرای این طرح در هلند آن است که تعداد مسکن اجاره‌ای در قالب مسکن اجتماعی سه برابر موجودی خانه‌های اجاره‌ای معمولی است. در این کشور، عمده مسکن اجتماعی را تشکل‌ها و انجمن‌های محلی می‌سازند. علاوه‌بر این، در فرانسه، ۱۷ درصد (۴ میلیون واحد) از مجموع موجودی مسکن به مسکن اجتماعی تعلق دارد و مالکیت عمده خانه‌ها در اختیار شهرداری است.


در این کشور، نرخ اجاره واحد‌های کم‌درآمدها، ۴۰ درصد ارزان‌تر از نرخ اجاره املاک اجاره‌ای معمولی تعیین می‌شود. در این کشور، دولت یارانه وام ساخت و زمین را با قیمت حمایتی به سازنده‌ها واگذار می‌کند. دو نکته مهم در خصوص مسکن اجتماعی فرانسه آن است که مدت اجاره‌نشینی کم‌درآمد‌ها در این واحد‌ها نامحدود و مشروط به توان‌پذیر شدن آن‌ها است. به این معنی که تازمانی که نتوانند قسط وام مسکن را پرداخت کنند می‌توانند در این واحد‌ها سکونت داشته باشد و دیگر آنکه نگاه منفی و تحقیرآمیز به ساکنان آن‌ها وجود ندارد. چون این گروه از خانه‌ها بدون هیچ گونه «برچسب» ساخته می‌شوند. در اتریش نیز ۲۵ درصد از موجودی کل کشور به مسکن اجاره‌ای کم‌درآمد‌ها اختصاص پیدا کرده است. البته در این کشور تعداد واحد‌های مسکن اجتماعی ۵ درصد بیش از خانه‌های اجاره‌ای معمولی است و عمده کار در دست شهرداری‌ها و انجمن‌های محلی است.

 

در انگلیس هم ۴ میلیون واحد مسکونی معادل ۱۸ درصد از مجموع موجودی مسکن، به واحد‌های مسکن اجتماعی تعلق دارد. ضمن آنکه اجاره این واحد‌ها ۲۰ درصد ارزان‌تر از واحد‌های اجاره‌ای معمولی تعیین می‌شود. آلمان نیز، حدود ۶ درصد از کل موجودی مسکن خود را به مسکن اجاره‌ای کم‌درآمد‌ها اختصاص داده است. در این کشور کار اصلی در اجرای مسکن اجتماعی برعهده شهرداری‌ها است و به مستاجران کم‌درآمد یارانه اجاره پرداخت می‌شود. در آمریکا نیز یارانه اجاره‌بها به کم‌درآمد‌ها در قالب سیاست مسکن اجتماعی پرداخت می‌شود؛ به‌طوری‌که این یارانه ۷۰درصد از نرخ اجاره‌بها را پوشش می‌دهد. در سوئد نیز وام ساخت ۳۰ساله به سازنده‌ها پرداخت می‌شود و ۲۰ درصد از موجودی مسکن این کشور به مسکن اجاره‌ای تعلق دارد.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد


انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

نوحه‌خوانی مداح عرب در دیدار موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب + فیلم

کلیدواژه: خانه مسکن کم درامد الگو

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۶۰۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

پاییز طلایی وعده های بهاری/ اجاق خانه ها گرم شد

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: دو فصل از سیل ویرانگر بهاری در مازندران گذشت، برخی‌ها ها پاییز قبل صاحب‌خانه بودند و اکنون اجاره‌نشین اما مسئولان می‌گویند اوضاع مناطق سیل‌زده عادی است.

در شهر زیرآب سوادکوه دیگر خبر از آپارتمان چندطبقه حاشیه رودخانه نیست، سیل بهاری آن را به زیر آب برد و ساکنانش در حال تهیه زمین و یا ساخت مسکن در گوشه‌ای دیگر از شهر هستند.

سیمرغ که بهار پرآشوبی را پشت سر گذاشته، در آستانه فصل پاییز و زمستان، اوضاع آن بد نیست و کودکانش مهیای مدرسه می‌شوند و تعمیرات تمامی واحدهای آسیب‌دیده به پایان رسید و عملیات ساخت خانه‌های تخریبی نیز در دست اقدام است.

سیل در کمتر از ۲۰ روز از ۲۷ اسفندماه تا ۱۲ فروردین هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف در مازندران آسیب زد و خانه‌های بسیاری را آوار و برخی کسب‌وکارها را تعطیل کرد.

چهار روز مانده به پاییز، پیگیر وعده‌های بهاری مسئولان شدیم و محمدخانی نوذری مدیرکل بنیاد مسکن مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه کار تعمیر واحدهای آسیب‌دیده به پایان رسیده است گفت: ساکنان شش هزار واحد آسیب‌دیده با تعمیر خانه‌هایشان به مسکن خود بازگشتند و پرونده تعمیرات بسته شد.

ساکنان شش هزار واحد آسیب‌دیده با تعمیر خانه‌هایشان به مسکن خود بازگشتند و پرونده تعمیرات بسته شد

وی افزود: حدود ۳۵۷ واحد مسکونی نیازمند ساخت بود که از این حدود ۱۰ واحد مربوط به واحدهای مناطق رانشی بوده است که برای ساخت آن پیگیر زمینی بودیم که تهیه و ساخت آن شروع‌شده است.

خانی نوذری گفت: پرونده ساخت و نوسازی واحدهای تخریبی نیز بین سه تا چهار ماه آینده تکمیل می‌شود و فقط چند مورد ساخت آنان تاپایان سال پایان می‌رسد.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با اشاره به اینکه اجاره مسکن به برخی افراد که اجاره‌نشین شدند پرداخت‌شده است افزود: اجاره مسکن به افرادی پرداخت شد که در جای دیگر منزل نداشتند و تا پایان تعمیر وساخت واحدها به آنان اجاره پرداخت‌شده است.

وی اعتبارات بخش مسکن را حدود ۱۸۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: همچنین ۳۵ میلیارد تومان اعتبارات بلاعوض پرداخت شد و هشت هزار واحد برای دریافت تسهیلات معرفی به بانک شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با عنوان اینکه مشکل حاد نظیر استان‌های خوزستان و لرستان نداشتیم گفت: در هر روستایی حدود ۱۰ واحد دچار مشکل شد که اکنون شرایط عادی است.

خانی درباره تخریب کامل واحدهای حاشیه رودخانه زیرآب تصریح کرد: ساکنان به‌جای دیگر منتقل شدند و پیگیر ساخت واحدهای آنان هستیم و برخی از آنان در واحدهای مسکن مهر ساکن می‌شوند.

همچنین علی‌اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره شرایط مناطق سیل‌زده بابیان اینکه روند بازسازی خوب و عادی است تصریح کرد: در آستانه فصل بازگشایی مدارس مشکلی برای خانوارها و دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده وجود ندارد.

بازسازی با شدت و حدت درحال انجام است

وی با عنوان اینکه روند بازسازی با شدت و حدت در دست اجرا است گفت: درزمینهٔ بازسازی مسکن و ساماندهی رودخانه کارها در دست انجام است و برای بخش کشاورزی نیز خسارت‌ها در حال پرداخت است.

احمدی درباره جبران خسارت زیرساخت‌ها بابیان اینکه توزیع اعتبارات برای بازسازی در حال انجام و ابلاغ است، اعتبارات حوادثی حوزه زیرساخت‌ها را ۱۵۸ میلیارد تومان برای بخش‌های راه، آب، برق، آب منطقه‌ای، هواشناسی و شهرداری‌ها عنوان کرد که ۳۰ میلیارد تومان نیز به بنیاد مسکن برای حوزه روستایی داده‌شده است.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران یادآور شد: خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و روند بازسازی عادی است.

حسین نگهدار معاون جهاد کشاورزی مازندران نیز بابیان اینکه تاکنون ۲۰ هزار نفر مبلغی حدود ۳۶ میلیارد تومان بلاعوض دریافت کردند گفت: ۱۴ هزار نفر نیز برای دریافت تسهیلات بخش کشاورزی به بانک‌ها معرفی شدند.

خوشبختانه امسال تمام شالیزارها کشت شد و افزایش تولید در واحد سطح را مواجه بودیم

وی بابیان اینکه خوشبختانه امسال با فراوانی آب مواجه بودیم گفت: در دو سال گذشته به دلیل خشک‌سالی در میان درود، بهشهر و نکا برخی مزارع کشت نشد ولی خوشبختانه امسال تمام شالیزارها کشت شد و افزایش تولید در واحد سطح را مواجه بودیم.

وی شرایط آب و هوایی را زمینه‌ساز رشد تولید برشمرد و گفت: حتی یک هکتار وجود ندارد که به دلیل نداشتن آب زیر کشت نرفته باشد.

زنگ سال تحصیلی چند روز دیگر نواخته می‌شود و اسفندیار نظری معاون آموزش‌وپرورش مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: ساماندهی لازم در مناطق مختلف استان ازجمله مناطق سیل‌زده صورت گرفته و تمامی واحدهای آموزشی میزبان دانش‌آموزان خواهد بود و مشکلی وجود ندارد.

بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز مازندرانی در چهار هزار و ۴۰۰ مدرسه مهر تحصیلی را آغاز می‌کنند و دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده همپای دیگر همکلاسی‌ها بر سر کلاس درس حاضر می‌شوند.

کد خبر 4721564

دیگر خبرها

 • قبل از اجاره ویلا و اقامتگاه خود به مسافران، این مطلب را بخوانید
 • افزایش اجاره بهای ۲۰۰ درصدی خوابگاه‌های پردیس نیشابور / کمک «خیران» به خوابگاه‌های دانشجویی هم برسد
 • بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان ۹۸
 • پدر که دختر 12 ساله‌اش را به مردان غریبه اجاره می‌داد
 • اجاره‌بها مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر گران شده است؟
 • افزایش بی خانمان‎های متقاضی مسکن در انگلیس
 • بهای اجاره یک واحد تجاری و اداری در محدوده منطقه ۲۲ تهران چقدر است؟ + جدول
 • بررسی چگونگی اجرای تفاهم‌نامه همکاری وزارت‌خانه‌های کار ایران و ارمنستان
 • ساختمان رنوپارس اجاره داده شد!
 • بازار پر نوسان مسکن در تابستان ۹۸
 • بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان ۹۸/ آیا خانه در زمستان ارزان می‌شود؟
 • تشریح چگونگی توزیع بسته‌های مهر تحصیلی بین دانش‌آموزان نیازمند/ ۳۰ هزار بسته دانش آموزی توزیع می‌شود
 • وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد
 • آیا کاهش قیمت مسکن در زمستان محتمل است؟
 • بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان ۹۸/ آیا خانه در زمستان ارزان می‌شود؟
 • طرح رتبه بندی شامل کدام معلمان نمی‌شود؟
 • رشد تعداد اجاره‌نشینی در 8 سال اخیر
 • پشت پرده داربست‌های اجاره‌ای ورزشگاه آزادی +عکس
 • پشت پرده داربست‌های اجاره‌ای ورزشگاه آزادی چیست؟/ بازی با جان مردم برای منافع شخصی