به گزارش گروه تحلیل، ‌تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در واقع از این کلید واژه ها به عنوان علت یابی و آسیب شناسی رخدادها استفاده می شود. بر این اساس یکی از پرسش هایی که اذهان افکار عمومی را به خود معطوف ساخته، کارآمدی و مسوولیت پذیری است.

امروزه با توجه به گستره عملکردی نظام های سیاسی و تقسیم کار پیچیده ای که پس از صنعتی شدن دامن گیر جوامع بشری شده است، بحث کارآمدی به موضوعی با اهمیّت تبدیل شده است؛ زیرا نظام سیاسی، به عنوان گسترده ترین و کامل ترین ساحت نظام اجتماعی، در صورت کارآمد بودن، تحقق اهداف سایر نظام های اجتماعی را تسهیل می کند.

از سوی دیگر، نظام های سیاسی همواره در درصدد بیشینه کردن کارآمدی برای تحصیل رضایت افزونتر شهروندان اند. در واقع، کارآمدی هم در ذات خود دارای اهمیت است و هم با توجه به شرایط و مقتضیات زمانه توجه بدان حائز اهمیت است.

از طرفی نیز با ورود مفهوم «حکمرانی خوب» به ادبیات توسعه سیاسی و مدیریت، شاخص های متعددی همچون اظهارنظر، ثبات سیاسی، ‌ اثربخشی و کارآیی حکومت، کیفیت و مقررات تنظیمی، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و ... مورد تاکید قرار گرفته است.

کارآمدی در نظام جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نظام ها دارای ابعاد مشترک و ابعاد خاص است. تفاوت در ایدئولوژی نظام جمهوری اسلامی با ایدئولوژی سایر نظام های سیاسی، تفاوت هایی در ساختار، رفتار، اهداف و کارگزاران این نظام با سایر نظام های سیاسی ایجاد کرده است.

همچنین پاسخگویی یکی از اصول کارآمدی و نبود پاسخگویی و مسئولیت پذیری عناصر مهم ناکارآمدی هر نظام سیاسی است. از این رو میان پاسخگویی و افزایش کارآمدی نظام سیاسی نسبتی مستقیم و دوجانبه وجود دارد و افزایش و کاهش آن دو به هم وابسته است.

مطالعات گویای آن است که فرهنگ سیاسی موجود در کشور،  نوعی فرهنگ دولت گرا است که در کارآمدی بی تاثیر نبوده است. منظور از فرهنگ دولت گرا، نوعی از فرهنگ سیاسی است که بر اساس آن مردم با دوری از عرصه ی فعالیت های سیاسی و اجتماعی وظایف و اختیارات خود در عرصه ی عمومی را به دولت واگذار می کنند و نخبگان سیاسی نیز با پذیرش این وظایف و اختیارات انتظارت و توقعات فزاینده ای را از دولت ها به وجود می آورند.

بر این اساس به نظر می رسد که غلبه ی چنین شرایطی در درازمدت حجم کاری و مسوولیت های دولت را چنان افزایش می دهد که هر اندازه هم که در انجام وظایفشان تلاش نمایند باز هم قادر به انجام همه ی این وظایف محوله نخواهند بود.

از طرفی هر چند برنامه هایی همچون سندچشم انداز ۲۰ ساله و برنامه های پنج ساله تدارک دیده شده اند اما این که تا چه میزان اهداف از پیش تعیین شده موفق بوده اند و به سرمنزل مقصود رسیده اند، ‌جای تامل دارد. به عبارتی دقیق تر، دولت ها کمتر برنامه های بلندمدتی را در راستای توسعه و پیشرفت پایدار دنبال می کنند و نگرش کوتاه مدت بر افکار و اندیشه آنان غلبه دارد.

از این رو پس از پایان یافتن دوره مسوولیت دولت ها و جابجا شدن آنها شیفت و چرخش بزرگی در نگرش ها، ‌رویه ها، ‌رفتار و رویکردها مشاهده می شود. البته نفس تغییر امری مثبت است و جامعه از حالت رخوت، رکود و تکرار دور می سازد اما شروع از نقطه آغاز و استفاده نکردن از تجربه های مثبت پیشینی ها مساله ای نیازمند توجه جدی است.

به نظر می رسد تحقق کارآمدی مستلزم پذیرش مسوولیت ها از جانب دولت و ملت است؛ به این معنی که هر دو از نقشی برجسته برخوردارند و نمی توان با نگاهی تقلیل گرایانه آن را به یکی از این دو فروکاست. از این رو مشارکت پویا و فعالانه مردم می تواند مکمل فعالیت های دولت باشد و پیشرفت و توسعه پایدار را محقق سازد. با این حال  نقش دولت ها بیشتر از مردم بوده و مسوولیت بزرگتری بر عهده دارند.

در واقع تا زمانی که از منابع، قابلیت ها و توانایی ها در راستای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده و مشخص استفاده مطلوب نشود، امکان تحقق کامل کارآمدی تنها به صورت ذهنی خواهد بود و در واقعیت جامه عمل نخواهد پوشید.

مساله مهم دیگری که نمی توان از نظر دور داشت و بر آن چشم پوشید، ‌کاسته شدن از کارآمدی در فرایندی زمانی است که تاثیر بسیاری بر مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی می گذارد. بنابر این کم توجهی یا بی توجهی به مسوولیت پذیری و کارآمدی در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آفتی است که اگر به موقع درمان نشود، ‌ صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره جامعه وارد می سازد.

   

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست+ عکس

ناگفته‌های پسرعمه زهرا کودک گمشده از روز حادثه / ماجرای ناپدید شدن ۲۰ ثانیه‌ای دختر بچه ۲ ساله چه بود؟

کلیدواژه: مسئولیت اجتماعی فرهنگی توسعه پایدار کارآمدی دولت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۶۲۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

کهگیلویه و بویراحمد| تحقق خواسته عشایر بهمئی سردسیر بعد از ۳۵ سال+تصویر

مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد گفت: احداث جاده عشایری روستای درغک به کوه‌سیاه که به‌نام جاده اتحاد عشایر بهمئی سردسیر و گرمسیر نامگذاری شده پس از گذشت ۳۵ سال، امروز آغاز شده است. ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹ استانها کهگیلویه و بویراحمد نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، در گذشته عشایر منطقه بهمئی سردسیر برای کوچ از کوه‌سیاه به بخش دیشموک باید از مسیر روستای موگرمون به شهرستان لنده حرکت کرده سپس به شهرستان کهگیلویه آمده و پس از طی کیلومترها از شهر دهدشت به سمت بخش چاروسا، به منطقه دیشموک می‌رسیدند.

با احداث این جاده عشایری حداقل به میزان 50 کیلومتر از طول جاده کاهش یافته و عشایر این منطقه می‌توانند به راحتی به منطقه ییلاقی خود واقع در کوه‌سیاه ارتباط داشته باشند.

بازگشایی این جاده عشایری خواسته 35 ساله عشایر بهمئی سردسیر بوده که بحمدلله با یک کار جهادی مسئولان شهرستان کهگیلویه، عملیات احداث این جاده از چهارشنبه بیست‌و‌هفتم شهریورماه امسال آغاز شده است.

اعطای تسهیلات بانکی کم بهره به زنجیره تولید گوشت عشایری/ ثبت روز ملی روستا در تقویماجرای 53 پروژه محرومیت‌زدایی توسط بسیج عشایری استان اردبیلتنها 5 درصد طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری چهارمحال و بختیاری مغایرت دارد

مجید علی‌پور مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد افزود: با احداث این جاده بیش از 20 کیلومتر از طول مسیر ارتباطی روستای درغک به کوه‌سیاه کاهش یافته و مشکل ارتباطی بیش از 350 خانوار عشایری بخش دیشموک حل می‌شود.

وی با اشاره به تحقق خواسته عشایر بهمئی سردسیر پس از گذشت 35 سال، اظهار داشت: طول مسیر این جاده عشایری 8 کیلومتر بوده و میزان اعتبار پروژه 2 میلیارد تومان است.

وی عنوان کرد: با احداث این جاده بیش از 20 کیلومتر از طول مسیر ارتباطی روستای درغک به کوه‌سیاه کاهش یافته و مشکل ارتباطی بیش از 350 خانوار عشایری بخش دیشموک حل می‌شود.

علیپور با بیان اینکه برای اخذ مجوز احداث جاده عشایری درغک به کوه‌سیاه باید 200 میلیون تومان به منابع طبیعی پرداخت شود، ادامه داد: هم اکنون عملیات احداث جاده عشایری به‌صورت جهادی و با ماشین‌آلات امور عشایری شهرستان کهگیلویه آغاز شده و تا جایی که امکان داشته باشد ادامه می‌دهیم، چنانچه نیاز باشد بخشی از احداث جاده را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم.

وی با اشاره به پیش‌بینی مدت زمان احداث جاده عشایری درغک به کوه‌سیاه، گفت: مدت زمان لازم جهت بازگشایی این جاده را به مدت 5 ماه پیش‌بینی کرده و چنانچه شرایط اقلیمی مهیا باشد امیدواریم در بازه زمانی کمتر از 5 ماه جاده بازگشایی شود.

علیپور خاطرنشان کرد: تأمین اعتبار پروژه از محل تملک دارایی‌ها و اعتبارات ارزش افزوده شهرستان کهگیلویه تأمین می‌شود.

انتهای پیام/

R41452/P4001/S6,69/CT7

دیگر خبرها

 • دل‌هایی که از میدان امام حسین(ع) روانه کربلا شدند/ تحقق «الحسین(ع) یجمعنا» در پایتخت
 • پیشگامی کشاورزان سیب ‌زمینی‌کار اردبیلی در تحقق رونق تولید+فیلم
 • رژیم صهیونیستی مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای
 • رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • غریب آبادی: رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • تحقق مشارکت حداکثری در راس برنامه‌ها قرار دارد
 • پروندهاز دولت دینی تا دولت مدرن| در تکاپوی یافتن الگوی بومی برای تحقق دولت اسلامی (۲)
 • تحول در کمیته امداد با همکاری حوزه های علمیه تحقق پذیر است
 • تحقق عدالت قضایی مستلزم عملکرد خوب وکلا و قضات است
 • جمعیت جانبازان: رییسی نماد رفتار انقلابی تا تحقق یک گفتمان است
 • تحقق امنیت پایدار از مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی است
 • تحقق اقتصاد فرهنگ مورد توجه دولت است
 • ضرورت تقویت کارآمدی و بروزرسانی سامانه‌های نظارتی
 • رهبر معظم انقلاب در مراسم تقدیر از مهمان‌نوازی موکب‌داران عراقی: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ راهپیمایی اربعین می‌تواند زمینه‎ساز تحقق هدف نهایی «ایجاد تمدن نوین اسلامی» شود
 • حکیمی‌پور: جریان اصلاحات در مسیر روشنفکری فانتزی قرار گرفته است
 • قضات مازندران برای تحقق عدالت عزمشان را جزم کرده اند
 • بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح ۱۳۹۸
 • قطار دولت روحانی دچار راهزنی شده است
 • یارانه ۸۰۰ هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری