رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: جان بولتون از گذشته فردی بسیار تند و جنگ‌طلب بوده و از زمات حضورش در این منصب به هیچ کدام از اهدافش نرسیده است.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا برای آماده سازی فضا جهت مذاکره با ایران است؟ اظهار کرد: خوشحالیم از این که تحولی در دهه گذشته در دنیا به وجود آمده و دولت جدید آمریکا که فکر می کرد می‌تواند همه چیز را به عقب برگرداند و با یک سیاست رادیکال و جنگ طلبانه به اهدافش برسد و به همین دلیل نیز آقای بولتون را که سیاست جنگ طلبانه داشت به عنوان مشاور امنیت ملی انتخاب کرده بود، بعد از دورانی نه چندان طولانی مجبور به اخراج او شد که این نشان دهنده آن است که حتی دولت تندروی آمریکا نیز به این نتیجه رسیده که دوران جنگ طلبی و رویکردها تهدید بسر آمده و اگر قرار است با دنیا تعامل کند راهش منطق است.

وی خاطرنشان کرد: آقای جان بولتون از گذشته فردی بسیار تند و جنگ طلب بوده و از زمانی که در شورای امنیت ملی آمریکا آمده به هیچ کدام از اهدافش دست پیدا نکرده است. اقدامات او در ارتباط با ونزوئلا و کوبا و سیاست اخیر او در ارتباط با افغانستان با شکست مواجه شد. به نظر من دشمنی او با ایران قابل مقایسه با هیچ کشور دیگری نبود و او در دورانی که مسئولیتی بر عهده نداشت حقوق بگیر سازمان منافقین بود و حتی بعد از آن که به مسئولیت رسید نیز درباره ایران از آنها مشورت می‌گرفت. آنچه که او آرزو می‌کرد تا دولت و حکومت ایران نباشد امروز می‌بینیم که با مقاومت مردم بزرگ ایران حکومت و اهداف ایران همچنان به قوت خود باقیست و کسانی که آرزوی از بین رفتن ایران را می‌کردند، امروز رفتند. پیش از بولتون اسلاف او نیز رفته بودند و امروز نیز خود رفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به واکنش بازار جهانی نفت نسبت به برکناری بولتون گفت: به نظر می‌رسد دنیا نیز از کنار رفتن بولتون استقبال کرده است و قیمت نفت کاهش یافته است که این به آن معناست کسی که جنگ طلب و تندرو بود الان دیگر در شورای امنیت آمریکا نیست.

واعظی با بیان این که برکناری بولتون فقط به مواضع او در قبال ایران نبوده است،‌ خاطرنشان کرد: آن طور که ترامپ اعلام کرده اکثر پیشنهادهای بولتون مورد قبول واقع نمی‌شد؛ بنابراین فقط بحث ایران مطرح نبوده بلکه بحث اصلی درباره سیاست‌های آمریکا است؛ دولت ترامپ وارد عرصه انتخابات شده و نیاز به اصلاح برخی سیاست‌های غلط خود دارد تا بتواند علامت مثبتی به مردم آمریکا برای انتخابات سال آینده بدهد؛ به نظر می رسد این اقدامات در آن راستاست.

وی درباره درخواست عربستان از حماس برای قطع رابطه با ایران هم گفت: با توجه به سیاست‌های چند سال اخیر عربستان در ارتباط با رژیم صهیونیستی چه ارتباطات ابتدا پنهان و چه ارتباطاتی که امروز علنی شده، طبیعی بود که همزمان با افزایش فشارها بر رژیم صهیونیستی، عربستان از این ژست‌ها بگیرد؛ این موضوع نه مورد تایید حماس و نه دیگر نهضت‌ها و گروه‌های انقلابی فلسطینی و لبنانی است و تلاش‌هایی که انجام می‌شود قطعاً نتیجه عکس خواهد داد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره حمله به عزاداران نیجریه اظهار کرد: در همه کشورهای دنیا هر کس با هر دینی که دارد باید روش عبادت و عزاداری خاص آن ها تکریم شده و امنیت شان برقرار شود. فکر می‌کنم هم اتفاقات نیجریه و هم بعضی از اتفاقاتی که در کشور های دیگر می افتد باید یک اتفاق جهانی به وجود آورد که ما به اندیشه و اعتقادات یکدیگر احترام بگذاریم تا اینکه دیگران هم به اندیشه و اعتقادات ما احترام بگذارند.  

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری درباره سفر مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی و اینکه آیا این سفر پیام خاصی داشت، خاطرنشان کرد: این سفر در دو جهت انجام شد؛ جهت نخست در ارتباط با شروع گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای خود بود که کار بسیار مهمی بود و کمتر در ایران به آن پرداخته شده است. با این تصمیم در گام سوم دقیقاً همه راه‌هایی که قرار بود ۲، سه و یا چهار سال دیگر زمان آن فرا برسد؛ عملا ممنوعیت آن‌ها برداشته شد.  

وی افزود: در برخی از این موضوعات منعی نداشتیم، تحقیق می‌کردیم اما نمی‌توانستیم اجرا کنیم که این ممنوعیت هم برداشته می‌شود. در مجموع  سرپرست آژانس در سفر خود میزان اهمیت این موضوع را بررسی و در مصاحبه‌های خود چه در ایران و چه آژانس اعلام کرد که پیشرفت های ایران از نظر فنی بسیار مهم است. از سوی دیگر پس از درگذشت آقای آمانو چند نفر برای سرپرستی آژانس بین المللی انرژی هسته ای مطرح هستند و کرونل فروتا هم یکی از آن‌ها است و با سفری که به ایران داشت و گزارشی که تهیه کرد، می‌خواهد راه را برای آینده خود هموار کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره برخی انتقادات و توهین ها به دولت در سخنرانی مراسم‌های عزاداری گفت: خیلی متاسف هستم که مجالس مذهبی، مخصوصاً دهه اول ماه محرم را به محافل تسویه حساب های سیاسی و جناحی تبدیل می کنیم. به نظر بسیاری از بزرگان محرم و صفر یا مجالس عزاداری، همیشه باید مجلس وحدت بین همه مسلمان‌ها باشد تا برای کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند نشان‌دهنده عظمت و اقتدار شیعه و ایران باشد.

واعظی با بیان اینکه «نتیجه پرداختن به این مسائل از سوی گروهی اندک، تفرقه است»؛ گفت: تفرقه در همه شرایط به ضرر کشور خواهد بود مخصوصاً در این مقطع که دشمن داریم و آمریکا می‌خواهد از هر فرصتی برای منافع خود استفاده کند و آن‌هایی که این کار را می‌کنند ناآگاهانه و ناخودآگاه در خدمت سیاست‌های آنها قرار دارند.

به گزارش ایسنا، واعظی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره خودسوزی یکی از دختران طرفدار تیم استقلال که از حامیان ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بوده، اظهار کرد: موضع دولت در این خصوص دو تا است؛ یکی اینکه خانم‌ها حقوق و علایقی دارند و وظیفه دولت و حکومت این است که موضوع را دنبال کند تا این حقوق محقق شود اما اینکه کسی برای گرفتن حق خود بخواهد دست به چنین کارهایی بزند مورد تأیید هیچ کسی نیست، ضمن اینکه این موضوع در هفته گذشته در جلسه دولت مورد بحث قرار گرفت و خانم ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری مأمور رسیدگی به این موضوع شد. ایشان گروهی را جهت عیادت به بیمارستان اعزام کردند و این گروه با خانواده آن خانم صحبت کردند.

واعظی ادامه داد: بر اساس گزارشی که خانم ابتکار ارائه کردند، خانواده آن خانم گفته‌اند که ایشان یکسری مشکلاتی داشته‌اند. ما از یک طرف با خانواده آن دختر همدردی می‌کنیم و از طرف دیگر تأکید می‌کنیم که به هیچ وجه اقداماتی نظیر خودسوزی را نه تأیید می‌کنیم و نه حرکتی انجام می‌دهیم که باعث این اقدام شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: به نوعی ما باید اقدام کنیم که حقوق زنان ایفا شود. امروز آقای رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت فرمودند که زمانی که ایام انتخابات فرا می‌رسد بهترین فرصت برای طرح خواسته‌ها از سوی مردم است. ما در حال پیگیری هستیم که اصل موضوع خودسوزی و کشته شدن این خانم چه بوده است.

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره طرح مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها خاطرنشان کرد: طرح این مطالبه موضوع جدیدی نیست و ما چند ماه قبل در دولت در این خصوص بحث کردیم و تصمیم‌گیری‌هایی انجام داده‌ایم؛ ما در یک دوراهی قرار گرفته‌ایم؛ از یک طرف اعتقاد داریم که اگر فضای ورزشگاه‌ها مناسب حضور بانوان باشد از نظر دولت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها منعی ندارد اما با فضای فعلی که در ورزشگاه‌ها وجود دارد و فحاشی‌ها و درگیری‌هایی که وجود دارد؛ حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به مصلحت نیست.

وی ادامه داد:‌ وزیر ورزش مأمور شده است تا مقداری با گروه‌های طرفداری و لیدرهای تیم‌های مختلف صحبت کنند تا مقداری فضا را از نظر اخلاقی درست کنند. همچنین محل مناسبی برای تردد بانوان و سرویس بهداشتی آن‌ها و همچنین محل نشستن فراهم کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آقای روحانی هنوز به قولی که رئیس فیفا در خصوص حضور زنان به ورزشگاه داده‌اند همچنان پایبند هستند، تأکید کرد: آقای روحانی قولی در این خصوص ندادند. رئیس فیفا سوالی مطرح کردند و آقای روحانی نیز گفتند که از نظر ما مانعی در این خصوص وجود ندارد و این اقدام در گذشته انجام شده و در آینده نیز انجام می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص حضور مقتدا صدر در کنار مقام معظم رهبری در مراسم سوگواری اباعبدالله در حسینه امام خمینی و پیام‌های این حضور گفت: تصویری که از این حضور منتشر شد دارای پیامی بود که آن‌هایی که تبلیغ می‌کردند آقای مقتدا صدر از ایران جدا شده و به دامان عربستان سعودی رفته است، در عمل نشان داد که همه شیعیان با هم و متحد هستند و رهبری مقام معظم رهبری چیزی نیست که با مسائل سیاسی جابه‌جا شود و این موضوع آن چیزی است که باید غیر از ایران سایرین نیز به آن بپردازند. همان طور که دیروز آقای سیدحسن نصرالله به خوبی از جایگاه مقام معظم رهبری یاد کردند و اشاره کردند که تحت هر شرایطی این همبستگی و یگانگی را با رهبری ایران در سطح جهان حفظ می‌کنند.

واعظی در تشریح جلسه دولت گفت: در جلسه امروز گزارشی از عظمت عزاداری ها در این دهه به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا داده شدو همچنین آیین نامه به کارگیری دهداری ها مورد بررسی قرار گرفت و مطالباتی که رئیس‌جمهوری درهمایش دهداری‌ها قول داده بودند در دولت مطرح و امروز تصویب شد.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

کلیدواژه: رئیس جمهوری ورزشگاه

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۶۹۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

در دولت، مجلس و قوه قضاييه ی ما عوامل نفوذی حضور دارند

محسن رضایی تصریح کرد: عواملی در داخل، اجازه نمی دهند که ظرفیت فرودگاه امام خمینی افزایش یابد، در دولت، مجلس و قوه قضاییه ما افراد نفوذی هستند، که مانع شده اند ایران در بهره گیری از آسمان منطقه پیشرفت کند. ناطقان: محسن رضایی در برنامه گفت‌وگو ویژه خبری شبکه دو ، به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با تسلیت ایام محرم و گرامی داشت یاد شهدای اسلام اظهار کرد: من مسئول اطلاعات سپاه بودم که خبر دادند فرودگاه مهرآباد بمب‌باران شد. متوجه شدم جنگ شروع شد. یک ماه و نیم قبل از جنگ پیش آقای بنی صدر رفتیم و  گفتیم عراق قصد جنگ دارد، ایشان گفتند نه مگر آنکه شما پاسداران جنگ درست کنید.

وی ادامه داد: تاریخ اقتدار ایران و دفاع مقدس ایران عجیب است. حدود سی صد سال پیش دوبرابر الان وسعت سرزمین ما بود، منتهی طی جنگ‌هایی در شمال و شرق و غرب و جنوب بخش هایی را از دست دادیم. در این موقع همه به فکر افتادند تا کاری کنند. عباس میرزا به فکر ارتش مدرن افتاد. امیرکبیر و پهلوی اول و دوم راه را ادامه دادند؛ اما اقتداری نبود.

رضایی در ادامه به وابستگی ارتش ایران تا پیش از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: حتی فرمانده کل قوا که شاه بود کاره‌ای نبود. قدرت بالایی نداشتند و وابسطه بودند. یک تجربه نظامی بیش‌تر نداشتند و در آن تلفات زیادی داده بودند. ایران در آن زمان تجهیزات مهمی داشت اما یا مهمات نداشت یا وابسطه به دیگری بود.

وی ادامه داد: در سال ۵۹ سرهنگ به بالاها از ایران رفته بودند و پشتیبانی از ایران کم شده بود. فکر می کردند مثل قدیم بخش هایی از ایران را جدا می کنند اما حضرت امام(ره) و فرماندهان ما انقلابی در جنگ ایجاد کردند؛ یعنی نیروهای وفادار وارد جنگ شدند. یادی کنیم از صیاد شیرازی که نقش موثری داشت.

رضایی با نام بردن از افسران شهید انقلابی گفت: قبل از انقلاب بین نیرو هوایی و زمینی ارتش  خیلی اختلاف بود اما در دوران جنگ انسجام نیروهای مسلح ایران بالا رفت .

وی ادامه داد: نیروهای انقلابی در جنگ حضور داشتند، سپاه ایجاد شد  و تجهیزات جدیدی که بخشی از آن را از عراق غنیمت گرفتیم و بخشی از آن را ساختیم.


در ادامه رضایی یادآور شد: سلاح واحد سبک در سال ۵۹ نداشتیم، ولی امروز بلعکس سلاح سبک داریم و مهمات را خودمان تولید می‌کنیم آن موقع اصلا موشک نداشتیم، ولی الان وضعیت موشکی بسیار بالا است، در سال ۵۹ پهپاد نداشتیم، اما امروز پهپادهای مدرن ایران تبدیل به کابوس در منطقه شده است، در مدیریت نظامی و دفاعی پیشرفت قابل توجهی به دست آورده‌ایم که در ابتدای جنگ نداشتیم بنابراین جنگ نظامی علیه ما تحمیل شده بود، بنی صدر می‌گفت جنگ ساسانی می‌خواهیم بکنیم، صدام هم می‌گفت جنگ قادسیه می‌خواهیم انجام دهیم اول جنگ ایران کوچکترین پیشرفتی از بعد اینکه سرزمین‌های اشغالی را آزاد کند نداشت و مدیریت و نحوه ورود ایران برای مقابله با عراق مسیر کلاسیکی بود که در طول ۳۰۰ سال با شکست مواجه شده بود.

وی با اشاره به اینکه عباس میرزا یکی از سرداران به نامی است که تاریخ زندگی‌اش خیلی تلخ بود گفت: یک بار انگلیسی‌ها به او قول می‌دهند که در مقابل روس‌ها از او حمایت می‌کنند و تا آماده می‌شود برای جنگ، انگلیسی‌ها عقب می‌کشند، فرانسوی‌ها رقیب انگلیسی‌ها بودند و با عباس میرزا تماس می‌گیرند و می‌گویند ما به کمک شما می‌آییم، ولی فرانسوی‌ها هم عقب می‌کشند، همین قصه‌ها را در زمان پهلوی اول و دوم داشتیم، ولی الحمدالله امروز ما بر روی پای خود ایستاده ایم و امنیت نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشور های اطراف امروز متکی به اقتدار ایران است لذا ما در دفاع مقدس انقلاب دوم مان را انجام دادیم.

رضایی ادامه داد: در دفاع مقدس با آزادسازی خرمشهر انقلاب دوم ایران یعنی دستیابی به اقتدار از دست رفته و بازگشت به آن اقتدار گذشته را به دست آوردیم؛ اولین مسئله‌ای که در جنگ به آن دسترسی پیدا کردیم خودباوری و اعتماد به نفس بود، در حقیقت این گوهر گم شده‌ای بود که به آن دسترسی پیدا کردیم دومین مسئله این بود که فهمیدیم اگر به جوانان میدان بدهیم و جوانان کشور را وارد صحنه کنیم یک انرژی عظیمی در درون جوانان ایران است که قابل آزاد شدن است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: با مدیریت جهادی دست جوانان را باید بگیریم و آن‌ها را بالا بکشیم . با یک نوع مدیریت اعتقادی از جوانان کشور می‌توان قهرمانان بزرگ و گمنامی را تربیت کرد تا تاریخ ایران و تاریخ‌های دیگر به عنوان یک شگفتی از آن‌ها یاد کنند. متوجه شده ایم که به هیچ وجه نباید به بیگانه تکیه کنیم حضرت امام فرمودند مادام که در احتیاجات صنایع پیشرفته دست خود را پیش دیگران دراز کنید و به دریوزگی عمر را بگذرانید قدرت ابتکار و پیشرفت در اختراعات در شما شکوفا نخواهد شد به خوبی و به عینیت دیدید که در این مدت کوتاه پس از تحریم همان‌ها که از ساختن هر چیز خود را عاجز می‌دیدند و از راه انداختن کارخانه‌ها مایوس بودند افکار خود را به کار بستند و بسیاری از احتیاجات ارتش و کارخانه‌های خود را برطرف کردند و این جنگ و تحریم اقتصادی و اخراج کارشناسان خارجی تحفه الهی بود که از آن غافل بودیم.

رضایی گفت: یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس موضوع خلاقیت و نوآوری بود . تا قبل از جنگ ایران و عراق و دفاع مقدس دو نقطه در دنیا بود که به آن ورود پیدا نمی‌کردند یکی دریای سیاه و دیگری خلیج فارس بود علت این بود که این نقاط حیاتی بودند و می‌ترسیدند اگر هر دو حضور داشته باشند درگیری به وجود آید، اما در اواسط جنگ به دلیل، جنگ کشتی‌ها، عراقی‌ها کشتی‌های ما را زدند، روس‌ها و آمریکایی‌ها وارد خلیج فارس شدند سعی کردند در رابطه با اسکورت کشتی‌های نفتی کویت و عربستان به این دو کشور کمک کنند در بخشی از جنگ شوروی و آمریکا به نفع عراق در خلیج فارس وارد جنگ شدند. از آن زمان تا به حال آمریکایی‌ها تلاش زیادی کردند تا با تغییر استراتژی و دکترین‌های خودشان حضورشان را در خلیج فارس حفظ کنند بعد از فروپاشی شوروی آمریکادر منطقه خلیج فارس ماند.


وی تصریح کرد: ترامپ امنیت را در مقابل اقتصاد و چاپیدن دلارهای منطقه در پیش گرفته است. تمام این استراتژی‌های آمریکایی‌ها شکست خورده است. امروز در شرایطی هستیم که آمریکا یی‌ها از منطقه خلیج‌فارس کلاً بیرون رفتند و الان سه ماه است که ناوهای بزرگ آمریکا از منطقه خارج شده اند و در جنوب چابهار مستقر هستند بعضی گشتی هایشان به تنگه هرمز نزدیک می‌شوند، ولی تا ۳۰۰ و ۴۰۰ کیلومتر فاصله خودشان را نگه می‌دارند و این موضوع بیانگر این مسئله است که آمریکایی‌ها راهی غیر از خروج از منطقه ندارند.

وی در ادامه گفت: ما خودمان امنیت منطقه را حفظ کرده‌ایم . نه در جنگ ایران و عراق و نه در جنگی که آمریکا به عراق حمله کرد هیچگاه تجارت خلیج فارس قطع نشد و هیچگاه نفت از خلیج فارس قطع نشده است در حالی که اگر ما می‌خواستیم تنگه هرمز را ببندیم و یا اجازه ندهیم که تجارت جهانی برقرار شود می‌توانستیم این کار را انجام دهیم نه خود ما این کار را کردیم و نه اجازه دادیم دیگران این کار را انجام دهد، بارها صدام حسین هواپیماهایش را تا نزدیک جزیره قشم آورد و برخی مناطق از جزایر نفتی را بمباران کرد، اما به هیچ وجه اجازه پیشروی به او ندادیم و تنگه هرمز را باز نگه داشتیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان  اینکه حضور آمریکا در منطقه جز ناامنی هیچ نتیجه‌ای تاکنون نداشته است تاکید کرد: امنیت در خلیج فارس بدونِ بیرون رفتن قدرت‌های فرامنطقه‌ای امکان پذیر نیست یعنی تا زمانی که آمریکا و انگلیس و کشورهای فرامنطقه‌ای بخواهند در منطقه باشند ناامنی‌هایی که در طول چند سال اخیر به وجود آمده ادامه پیدا خواهد کرد، اولین شرط امنیت؛ استقلال کشورها است و امنیت بدون استقلال کشورها امکان پذیر نیست. ریشه اصلی ناامنی‌ها حضور آمریکا در منطقه است ؛ روزی که آمریکا از منطقه بیرون برود تمام کشورها با هم دوست خواهند شد. استقلال، برادری و امنیت دسته جمعی بهترین شعار است، اگر استقلال نباشد برادری به وجود نمی‌آید، زیرا کسانی که این برادری را به هم می‌زنند همان قدرت‌های فرامنطقه هستند، یعنی تا آمریکا باشند حادثه‌ای مثل عراق به وجود می‌آید، ولی اگر آن‌ها کنار بروند، زمینه برادری به وجود می‌آید اگر زمینه برادری در اثر استقلال فراهم شود زمینه امنیت دسته‌جمعی نیز فراهم خواهد شد.

وی افزود: همکاری بدون استقلال نمی‌تواند شکل گیرد. همکاری باوجود وابستگی امکان پذیر نیست. بعد از انقلاب ما عربستان را بخشیدیم، اما عربستان و کویت قریب به ۱۵۰ میلیارد دلار به صدام در جنگ کمک کردند و ما بعد از دفاع مقدس با وجود اینکه امام فرموده بودند اگر از صدام بگذریم از عربستان نمی‌گذریم، اما به دلایل مسائل سیاسی کشور بعد از جنگ از عربستان گذشتیم و دوستی با این کشور آغاز شد، ولی دوباره می‌بینیم که آن‌ها از چند سال پیش به این طرف دوباره به ما خیانت کردند علت این خیانت‌ها به این دلیل است که وابستگی به آمریکا وجود دارد. عربستان به آمریکا و اسرائیل خدمت می‌کند که هیچ کشور اروپایی به اندازه عربستان به اسرائیل کمک نمی‌کند. عربستان فشارها و جنگ ظالمانه‌ای را علیه یمن شروع کرده است چه کسی سود این جنگ را می‌برد آیا جهان اسلام سود می‌برد؟ آیا ملت عربستان سودمند می‌شوند؟امنیت دست جمعی و همکاری امنیتی را قبول داریم، ولی پیش نیاز آن استقلال است اگر استقلال حاصل نشود همان کشورهایی که آن‌ها را وابسته کردند اجازه شکل‌گیری امنیت دسته جمعی را نمی‌دهند.


رضایی اظهار کرد: ترامپ حتی از خودش نمی‌تواند دفاع کند ؛عربستان در مقابل انصارالله که گروه جهادی است شکست خورده است ، به طور کلی سیستم ضد موشکی عربستان نتوانست پهپاد انصارالله را شناسایی کند.

وی ادامه داد: اگر عربستان وارد جنگ با ما شود ده‌ها برابر ضربه خواهد خورد این‌ها با جو سازی و شانتاژ ممکن است در شرایطی به سازمان ملل بروند و انگلیس و آمریکا پای کمک آن‌ها بیایند، اما باید ثابت کنند که ایران این کار را انجام داده است. ما چنین سلاحی را به یمنی‌ها نداده ایم ، خود یمنی‌ها سلاح هایشان را می‌سازند این در حالی است که ترامپ و وزیر خارجه آمریکا برای جلوگیری از آبروریزی انگشت اتهام به سوی ایران بلند کرده‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر عربستان قبول کند که انصارالله این کار را انجام داده برای آن‌ها و آمریکا آبروریزی بزرگی در دنیا به وجود خواهد آمد . آن‌ها به دنبال سند سازی هستند در حالی که معلوم است که آن‌ها اشتباه بزرگی را انجام داده‌اند. عملیات انصارالله را هیچ سازمان اطلاعاتی نتوانست متوجه شود که چنین عملیاتی طراحی کرده است به گونه‌ای که سازمان‌های اطلاعاتی و سیستم‌های مدرن و الکترونیک نتوانست متوجه این عملیات شوند. عملیات آنقدر دقیق بود که در روز تعطیل این کار صورت گرفت تا حتی یک نفر کشته نشود اکنون آمریکا و عربستان از ذخایر نفتی خود استفاده می‌کنند به گونه‌ای که دست به دامان عراقی‌ها شده اند لذا عملیاتی صورت گرفته موجب شگفتی تمام ژنرال‌های بین المللی دنیا شده است.

وی ادامه داد:  ترامپ به دلیل حفظ آبروی خود و آمریکا به دلیل این که سیاست هایش با شکست مواجه شده است به دنبال مذاکره با رئیس جمهوری کشورمان بود .مکرون پیشنهاد ۱۵ میلیارد دلاری داده بود که ابهام آمیز بود.  ترامپ از کار مکرون ناامید شد، او با کار هنرپیشگی و با لبخندی که می‌زند می‌خواهد نهایتاً بگوید که مذاکرات مفصلی را با ایران انجام داده و با عکس گرفتن میخواهد سناریو درست کند، زیرا برای انتخابات به این عکس احتیاج داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکا در بن بست است، افزود: آمریکا سیاستی ندارد به طوری که سیاست قبلی آمریکا به بن بست رسیده است و فکر نمی‌کنیم آن‌ها از این باتلاق خارج شوند، ترامپ باید بگوید غلط کرده است اگر نگویند دیگران می‌گویند که ما غلط کرده ایم، ترامپ را خودمان محاکمه خواهیم کرد، ترامپ نه تنها علیه ملت ما بلکه علیه همه ملت‌های دیگر باید مورد محاکمه قرار بگیرد روزی فرا خواهد رسید که ترامپ غلط کردم را خواهد گفت.


وی یادآور شد:  اروپایی‌ها یک بار به نتیجه خواهند رسید که کار احمقانه انجام داده‌اند و بهتر بود به تعهدات خودشان در برجام عمل می‌کردند .

رضایی گفت: بانک مرکزی مگر چند بار باید تحریم شود این موضوع مسخره است ما الان چه مبادلاتی با اروپا و با جاهای دیگر داریم که بانک مرکزی را تحریم کردند، این کار به صورت شکلی و نمایشی است، ترامپ هر چه برگ در دستش بود را خرج کرد و آخرین تیرها یش را شلیک کردو الان با سلاح بدون فشنگ در برابر ما ایستاده است.

این استاد دانشگاه همچنین افزود: آن‌ها در ماه‌های آینده شکست‌های بیشتری خواهند خورد . ما با چین سند راهبردی ۲۵ ساله می‌نویسیم. قبلاً چین حاضر به شرکت در رزمایش‌های ما نمی‌شد، اما الان در رزمایش ایران شرکت می‌کند؛ روز به روز رابطه ما با چین در حال بهتر شدن است که نتیجه بخش خواهد بود.

وی بااشاره به اینکه مکرون اتحادیه اروپا را در حال فروپاشی می‌بیند، افزود: بسیاری از روشنفکران در ایران متاسفانه مانند ۷۰ سال پیش فکر می‌کنند و هنوز بیدار نشده اند که چه اتفاقی افتاده است به گونه‌ای که تحولاتی در شرق در حال وقوع است؛ ما استقلال مان را به هیچ کشوری نمی‌فروشیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رویکرد ما مقاومت فعالانه است، گفت:اگر بخواهیم تبدیل به کشور پیشرفته شویم باید سیاست، اقتدار و اقتصاد را درست کنیم، سیاست و اقتدار را درست کرده ایم به طوری که امروز کشوری آزاد و مستقل و متکی به خودمان هستیم به گونه‌ای که پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را داریم، اما در پایه سوم که اقتصاد است عقب افتاده ایم و این موضوع به دلیل برخی از مسائل در داخل و خارج است که مانع کار شده است.

رضایی در پایان گفت: نمی‌گذارند فرودگاه امام راه بیفتد تا بتوانیم از آسمان ایران استفاده کنیم در اینکه فرودگاه امام درست شود عوامل نفوذی دخالت دارند و نمی‌گذارند که کار به درستی انجام شود آن‌ها می‌گویند که دو پایه اقتدار و سیاست را از دست دادند؛ لااقل در اقتصاد مقاومت می‌کنند کسانی که جلوی پیشرفت اقتصادی را گرفتند می‌گویند نظام ایران ناکارآمد است. منبع: فارس برچسب ها: محسن رضایی ، دولت و مجلس ، عوامل نفوذی ، عربستان

دیگر خبرها

 • پیروزی دیپلماسی «صبر استراتژیک» ایران در برابر فشار حداکثری ترامپ
 • نتانیاهو: در شرایط فعلی تشکیل دولت فراگیر تنها گزینه است
 • حضور 4600 بانوی هوادار تیم ملی در دیدار ایران و کامبوج؛ زیرساخت‌ها و امکانات ورزشگاه آزادی برای ورود بانوان کامل شده است
 • آمریکا ایران را متهم کرد تا از یک آبروریزی جلوگیری کند
 • بنی‌صدر می‌گفت که صدام قصد جنگ با ایران ندارد
 • ویزای معاونین دفتر رئیس‌جمهور و تیم رسانه‌ای صادر نشد
 • فارس: آمریکا ویزای مجموعه معاونین دفتر رئیس‌جمهور و تیم رسانه‌ای وی را صادر نکرده
 • بانوان می توانند برای دیدن بازی ایران و کامبوج به ورزشگاه بیایند
 • قیمت‌گذاری در بازار فعلی بر مبنای شرایط سیاسی است/ افت قیمت سهم‌های کوچک تا یک سوم در صورت ایجاد تنش
 • توضیحات مهدی تاج در مورد حضور بانوان در ورزشگاه آزادی
 • فضای بی اعتمادی به امریکا، فرصتی برای گفتمان تعاملی در منطقه
 • واکنش تاج به حضور بانوان در ورزشگاه آزادی
 • توضیحات رئیس فدراسیون فوتبال در مورد حضور بانوان در ورزشگاه آزادی
 • مهدی تاج: حضور بانوان در ورزشگاه در بازی ایران و کامبوج؟ امیدواریم بستری فراهم شود که بانوان بتوانند حضور داشته باشند
 • تاج:‌ فضایی ایجاد نشود که نتوان از حضور بانوان در ورزشگاه دفاع کرد
 • بیانیه فیفا در مورد ورود بانوان به استادیوم بعد از بازدید از ورزشگاه‌های ایران
 • فیفا برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بیانیه صادر کرد
 • فضای آموزشی دانشگاه هنر به مرمت و بازسازی نیاز دارد/ ایجاد دفتر ارتباط با فرهنگ در دانشگاه
 • سیمایی صراف: دفتر هیات دولت یک اتاق فکر مهم و حرفه ای است