اگر شکم خوب کار نکند و یبوست سراغتان بیاید، نه تنها باید منتظر درد شکم و بی‌اشتهایی ناشی از آن باشید بلکه باید به مرور نگران وضعیت پوست و خلق و خویتان هم شوید. باقی‌ماندن مواد زائد در روده‌ها و جذب اخلاط سمی از دیواره روده‌ها کم کم کار دست‌تان می‌دهد. همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا به فکر چاره باشید.

پس سراغ ساده‌ترین و درست‌ترین روش‌ها می‌روید.

یکی از راهکار‌هایی که همه به هم معرفی می‌کنند، خوردن مسهل‌های دارویی است؛ قرص‌ها و شربت‌هایی که این روز‌ها خیلی از افراد برای درمان یبوست از آن استفاده می‌کنند. اما آیا خوردن این دارو‌ها بدون نسخه عوارض ندارد؟ آیا می‌توان برای اجابت مزاج هر روز از این دارو‌ها استفاده کرد؟ دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه‌درمانی برای درمان یبوست راهکار‌هایی را از دیدگاه طب سنتی پیشنهاد می‌کند تا شکم‌تان بهتر راه بیفتد همچنین توضیح می‌دهد خوردن دارو‌های مسهل به‌صورت خودسرانه چه عواقب و پیامد‌هایی به‌همراه دارد.

یبوست بیماری است که تعریف‌های متعددی از آن می‌شود، با این حال در طب پزشکی رایج، پزشکان معتقدند فردی که اجابت مزاجش بیشتر از دو روز طول بکشد، مبتلا به یبوست شده است، اما در طب سنتی، به‌ازای هر وعده غذایی اصلی که فرد میل می‌کند، یک‌بار باید اجابت مزاج داشته باشد. همچنین اگر فردی یک وعده غذایی کامل و پرحجمی بخورد باید دو بار شکمش کار کند، در غیر این صورت فرد مبتلا به مشکل یبوست شده است.

چرا یبوست سراغ‌مان می‌آید؟

یبوست به دلایل مختلفی به‌وجود می‌آید، یکی از علت‌های آن خشکی مزاج است. علت دیگر عدم ترشح صفرا به داخل روده است، چرا‌که اگر صفرا در داخل روده به درستی ترشح نشود حالت صابونی ایجاد نمی‌شود، اما زمانی صفرا به‌درستی ترشح نمی‌شود که جداره مجاری صفراوی رسوب گرفته باشد، در‌نتیجه صفرا به‌خوبی ترشح نمی‌شود.

همچنین افرادی که در طول روز مایعات کم مصرف می‌کنند و غذا‌های فیبردار، در وعده‌های غذایی‌شان نیست، بیشتر دچار این مشکل یعنی اختلال در اجابت مزاج می‌شوند. کمبود مصرف فیبر و مایعات باعث می‌شود حجم دفع مدفوع در شخص کمتر اتفاق بیفتد و، چون حجم دفع در این افراد کم می‌شود، جداره روده کمتر تحریک شده و حرکات دودی خود را نمی‌تواند به‌درستی انجام دهد؛ به‌همین دلیل مدت ماندگاری مواد دفعی در روده‌ها طولانی می‌شود.

چطور یبوست را شناسایی کنیم؟

اجابت مزاج درست زمانی است که فرد بعد از اجابت احساس سبکی داشته و کاملا مواد دفعی از بدنش خارج شده باشد. در غیر این صورت حتی اگر فردی روزانه بین دو تا سه‌بار اجابت مزاج داشته باشد، اما هنوز احساس کند که تخلیه به‌طور کامل انجام نشده است، باید بگوییم که این فرد دچار فلج یا کم‌کاری انتهای روده است؛ به‌همین دلیل به مشکل یبوست دچار می‌شود.

چگونه از شر یبوست خلاص شویم؟

برای درمان یبوست دو دسته داروی گیاهی وجود دارد؛ دسته اول دارو‌های ملین هستند. نقش این دارو‌ها به این صورت است که مدفوع را نرم و شل می‌کنند. دسته دیگر دارو‌های مسهل هستند. مسهل‌ها دارو‌هایی هستند که حرکات دودی روده را افزایش می‌دهند، برای همین مانع جذب آب مدفوع می‌شوند؛ در‌نتیجه بیمار دچار اسهال می‌شود. در بعضی مواقع مدفوع نرم شده و به‌راحتی دفع می‌شود.

چرا غذا‌های فیبردار بخوریم؟

ملین‌ها دارو و غذا‌هایی هستندکه فیبر زیاد دارند، فیبر‌ها دو کار عمده انجام می‌دهند؛ اول اینکه می‌توانند آب را در خودشان حفظ کنند و دوم اینکه باعث می‌شوند صفرایی که قبلا ترشح شده مجددا جذب نشود (صفرای ترشح شده از کبد وقتی به انتهای روده کوچک می‌رسد، جذب می‌شود)؛ چراکه این صفرا به‌دلیل خاصیت صابونی که دارد باعث اجابت مزاج آسان در فرد می‌شود.

دارو‌های ملین در طب سنتی

گل ختمی، گل نیلوفر، گل‌محمدی، گل پنیرک، کتیرا و به دانه جزء دارو‌های میلن هستند.

گل ختمی و پنیرک جزء گل‌های لعاب‌دار هستند، برای همین به درمان یبوست کمک می‌کنند. توصیه می‌شود یک چنگه از این گل‌ها را در آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه تا یک ربع دم بکشد، سپس آب صاف شده را بنوشید.

گل نیلوفر، گل ختمی، گل محمدی و گل پنیرک را به‌همراه شکر سرخ و ترنجبین مخلوط کنید. سپس این ترکیب را یا در آب جوش یا در عرق کاسنی به مدت ۱۲‌ساعت بگذارید تا خیس بخورد و بعد از مدت گفته شده آن را میل کنید.

لعاب‌دار‌ها را دست‌کم نگیرید!

دارو‌های گیاهی و موادغذایی که لعاب دارند می‌توانند برای درمان یبوست مفید باشند چرا‌که آب را در خود نگه می‌دارند و پس نمی‌دهند. کتیرا، تخم بالنگو، تخم قدومه شیرازی، تخم ریحان یا همان تخم شربتی، به دانه، آلو به‌خصوص آلو بخارا، اسفناج، ترنجبین و... دارو‌های لعاب‌داری هستند که دسترسی به آن‌ها آسان است.

همه موارد گفته شده را می‌توان هم خود گیاه، هم دانه و هم لعابش را میل کرد. البته غیر از تخم به دانه که به‌دلیل داشتن سیا‌نور توصیه می‌شود که خودش به تنهایی مصرف نشود، به‌همین دلیل باید لعابش را بخورید. مواد نام برده شده برای افرادی که مدفوع سفت و خشکی دارند، می‌توانند مفید باشند.

غذای لعاب‌دار فراموش نشود!

دارو‌هایی که خاصیت گرمی دارند مثل میخک، زیره، زنجبیل، فلفل سیاه هندی و... به‌دلیل حرارتی که دارند، باعث می‌شوند آب مدفوع بخار و زودتر خشک شود؛ برای همین شخص دچار یبوست می‌شود. توصیه می‌شود افرادی که از ادویه‌های گرم استفاده می‌کنند درکنار مصرف آن‌ها از غذا‌های لعاب‌دار هم استفاده کنند، چراکه این لعاب‌دار بودن مانع از خشک شدن مدفوع می‌شود.

دارو‌های ملین طبیعی

انواع گیاهان و سبزیجاتی که فیبر دارند مثل کاهو، کرفس، سیب با پوست، خیار با پوست و حتی جویدن کامل دانه‌های انار همراه با هسته داروی ملین هستند. یکی از دارو‌های ملین که برای درمان یبوست از آن استفاده می‌شود گل قند است. به این صورت که برگ‌های گل سرخ را در عسل می‌ریزند و به مدت ۴۰‌روز این مخلوط را نگهداری می‌کنند و بعد از مدت تعیین شده داروی گل‌قند درست می‌شود.

فلوس، مجاز برای همه افراد

برخی ملین‌ها ممکن است محدودیت سنی داشته باشند، اما تنها داروی گیاهی که برای درمان یبوست محدودیت سنی ندارد، گیاه فلوس است. همه افراد از جمله کودکان، سالمندان و... می‌توانند از این دارو البته با مشورت پزشک استفاده کنند. گیاه فلوس شامل سه بخش است؛ یک بخش مربوط به دانه آن می‌شود، بخش دیگر «پره» و بخش دیگرش «عسل فلوس» است که البته برای درمان یبوست ما با دو بخش اول یعنی پره و دانه کاری نداریم و فقط از عسل آن استفاده می‌کنیم.

به این نحو که فلوس را در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از ۱۵ الی ۲۰‌دقیقه محلول را هم بزنید تا پره و دانه از عسل جدا شوند، سپس محلول را از صافی رد کنید تا مایع اصلی یعنی مخلوط عسل و آب باقی بماند. البته با توجه به سن و شدت یبوست تعیین می‌شود که چه مقدار از این آب را بیمار بنوشد.

زیاده‌روی نکنید

در مسهل‌ها می‌توان به یکسری از دارو‌ها مثل برگ سنا اشاره کرد. برگ سنا متاسفانه مدتی است که بدون هیچ اصول خاصی مورد مصرف قرار می‌گیرد و حتی بعضی‌ها در استفاده از آن افراط می‌کنند. بهتر است بدانید که مسهل‌ها اگر به اندازه و به‌درستی مورد استفاده قرار نگیرند، با خود عوارضی را به‌همراه دارند. اولین مشکل استفاده نابجا از مسهل‌ها، از‌بین رفتن پرز‌های روده است، چرا‌که مسهل‌ها به‌دلیل حرکات شدیدی که در روده ایجاد می‌کنند باعث می‌شوند پرز‌های روده بر اثر سیلاب مسهل‌ها شسته و پاک شوند.

پرز‌ها باعث جذب املاح و مواد مفیدی در بدن می‌شوند و اگر ازبین بروند یا کوتاه شوند، دیگر مواد مفید ازجمله پتاسیم جذب بدن نمی‌شود. اگر پتاسیم جذب بدن نشود و اگر فرد دوباره از مسهل‌ها استفاده کند دچار سستی، بی‌حالی و ضعف می‌شود. برای همین توصیه می‌شود مسهل‌ها با تجویز پزشک مصرف شوند.

مصرف روغن کرچک ممنوع

روغن کرچک جزء دارو‌های مسهل قرار می‌گیرد. دارو‌های مسهل ازجمله سنا و روغن کرچک یکی دیگر از عوارضی که دارند صفرا، سودا و بلغم را دفع می‌کنند چراکه جزء مسهل‌های سه‌گانه هستند. برای همین هیچ‌کسی نباید از این دارو‌ها به‌صورت خودسرانه مصرف کند. همچنین آلوئه‌ورا یا صبرزرد، اسفرزه و تخم کتان هم جزء دارو‌های مسهل هستند. تخم کتان را می‌کوبند و با آب مخلوط می‌کنند، لعابی که از این مخلوط به‌دست می‌آید را به‌عنوان داروی مسهل میل می‌کنند.

درمان یبوست با انگور

انگور جزء میوه‌هایی است که اگر زیاد مصرف شود، می‌تواند به‌عنوان یک داروی مسهل از آن یاد کرد. همچنین نوشیدن آب‌انگور تازه هر روز صبح می‌تواند خاصیت ملینی داشته باشد.   منبع: برترین ها

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

کلیدواژه: یبوست طب سنتی مسهل درمان یبوست

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۲۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

توسعه پایدار نصف جهان در گرو داشتن دیدگاه جامع همه بخشهاست

توسعه پایدار (Sustainable development) مفهومی است که به واسطه پیامدهای منفی محیط زیستی و اجتماعی ناشی از رویکردهای توسعه یک جانبه اقتصادی بعد از انقلاب صنعتی و تغییر نگرش بشر به مفهوم رشد و پیشرفت پدید آمد، این مفهوم تلاش دارد که با نگاهی جدید به توسعه، اشتباهات گذشته بشری را تکرار نکند و توسعه ای همه‌جانبه و متوازن را رقم بزند.

این مقوله فرایندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد، هدف توسعه انسانی پرورش قابلیت‌های انسانی محسوب می‌شود. توسعه پایدار به عنوان یک فرایند در حالی که لازمه بهبود و پیشرفت است، اساس بهبود وضعیت و رفع کاستی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع پیشرفته را فراهم می‌آورد و باید موتور محرکه پیشرفت متعادل، متناسب و هماهنگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تمامی جوامع و به ویژه کشورهای در حال توسعه باشد. 

به اعتقاد کارشناسان، گفت و گو در کنار تقویت همبستگی و همدلی به کاهش اصطکاک ها و تمایزها در عرصه های مختلف منجر می شود و با افزایش اعتماد عمومی، سرمایه اجتماعی را ارتقا می دهد.

توسعه تنها با تکیه بر اقتصاد فراهم آورنده شرایط ساختاری خاصی است که خود تشدید کننده توسعه نیافتگی است و دوام و بقای یک جامعه را متزلزل می کند و از همین رو باید مقوله فرهنگ و ارتقای فرهنگی و بسترسازی برای افزایش گفت و گوها مورد توجه ویژه قرار گیرد.

برخی جامعه شناسان، فرهنگ را با عنوان نیروی عمده ای تعریف می‌کنند که عناصر گوناگون جهان اجتماعی یا به تعبیر خودشان نظام کنش را به هم متصل می سازد، فرهنگ این قابلیت ویژه را دارد که دست کم تا حدی به بخشی از نظام های دیگر تبدیل شود. 

به باور کارشناسان این بخش توسعه عرصه های گوناگون جامعه بدون توسعه فرهنگ نه می تواند مدوام و پایدار باشد و نه می تواند در جهت خودشکوفایی و تکامل انسانی موثر واقع شود.

در دهه های اخیر دولتمردان و برنامه ریزان در سراسر دنیا به این نتیجه رسیدند که تنها با توجه به مقوله فرهنگ و توسعه فرهنگی است که می توان زمینه توسعه دیگر بخش های جامعه را فراهم آورد.

از سوی دیگر توجه به نگاه جامع‌گرایانه و فراگیر و  نظرات تخصصی کارشناسان و آموزش از مهمترین عوامل توسعه پایدار کشور هستند و در کنار هم رفاه و آسایش شهروندان را به ارمغان خواهند آورد.

در همین ارتباط و برای بررسی ابعاد مختلف این مقوله در استان اصفهان هفتمین جلسه شورای توسعه پایدار استان اصفهان در محل استانداری برگزار شد.

گفت و گو و هم افزایی راهکارهایی برای حل مشکلات استان اصفهان

استاندار اصفهان به عنوان رییس شورای توسعه پایدار استان اصفهان در این نشست با تاکید بر اجرای کارها با محوریت مشورت و اخذ نظرات کارشناسی و تخصصی گفت: از لحاظ اقتصادی در شرایطی خاص قرار داریم، اما با این وجود بطور پیشبرد اهداف برنامه ریزی و اقدام شده است.

عباس رضایی اضافه کرد: گفت و گوهای سازنده راهکاری اساسی برای برون رفت از مشکلات است و ارایه راهکارها با خرد جمعی به خوبی جواب می‌دهد.

وی با تاکید بر هم افزایی دستگاه‌ها و نهادها در استان برای سرعت عمل در کارها، ادامه داد: مشکلات استان در بخش‌های مختلف شناسایی شده و باید با کار کارشنایی برای حل آنها تلاش کرد.

نایب رییس شورای توسعه پایدار استان اصفهان نیز در این جلسه بر حضور فعالانه و هرچه بیشتر اعضا برای رسیدن به نتایج و جمع بندی‌های مطلوب تاکید کرد.

سید مهدی ابطحی افزود: آب، گردشگری، علوم و دانش‌های نوین از جمله محورهای اصلی در این استان است که باید بطور جدی برای پیشرفت در آن‌ها با برگزاری جلسات مستمر به نتایج مثبت دست یابیم.

یک تحلیلگر اقتصادی و سیاسی در این نشست گفت: توجه هر چه بیشتر به دانش اجتماعی و مقوله فرهنگ نقش اساسی در توسعه پایدار ایفا می‌کند بر همین اساس باید امور مختلف بر این اصل و توجه هر چه بیشتر به آن استوار شود.

عبدالحسین ساسان با اشاره به تفاوت‌های نگرشی و دیدگاهی بین کشورهایی همچون ایران و ملل غربی تصریح کرد: در آن مناطق شک و انتقاد را مثبت و سازنده می‌دانند اما بر خلاف آنها ما یقین را اصل می‌دانیم.

انتقاد سازنده، مفید برای توسعه پایدار

وی اضافه کرد: دانش اجتماعی بر شک استوار است، بنابراین هر اندازه بتوان خلاقانه تفکر و انتقاد کرد می‌توان به اصلاح امور امیدوار بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان در این جلسه بر نقش بنیادین نهادهای دانشگاهی در پیشرفت توسعه تاکید و خاطرنشان کرد: پژوهش‌های راهبردی و عملی از نیازهای ضروری این استان به شمار می‌رود، به همین دلیل باید محققان و متفکران را بیشتر در این عرصه وارد و از نظرات ارزشمند این قشر به سود منطقه استفاده کرد.

حسن قاضی عسگر افزود: از سوی دیگر دستیابی به توسعه پایدار یک دیدگاه جامع و کامل را می‌طلبد و نمی‌توان به این موضوع کلان و مهم، یک طرفه نگریست، بر همین مبنا اقدامات نیز باید همه جانبه گرایانه پیش رفته و از زوایایی گوناگون مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی نیازسنجی را با اهمیت دانست و گفت: در طراحی و اجرای طرح‌ها، جوانب مختلف را باید سنجید که رفع نیاز سبب ایجاد مشکل در سایر بخش‌ها نشود، برای مثال توسعه گلخانه ای به تامین گاز نیاز دارد و باید دید منابع گازی و انرژی‌های مشابه برای گسترش این حوزه در دست هست یا خیر.

گفت و گو و نگاه جامع گرایانه، ضرورتی برای توسعه پایدار

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در این شورا گفت: اجرای به موقع طرح های عمرانی و زیربنایی در این منطقه حائز اهمیت است و بر همین مبنا برای آن برنامه ریزی کرده ایم.

حسن غلامی تصریح کرد: طرح های مربوط به آب، محورهای مواصلاتی، قطار سریع السیر و توسعه فرودگاه اصلی‌ترین پروژه ها در این منطقه به شمار می‌رود.

رسول زرگرپور استاندار اسبق اصفهان و عضو دیگر شورای توسعه پایدار استان اصفهان در این نشست اظهارداشت: به کارگیری نظرات کارشناسی مجامع علمی و دانشگاهی برای برون رفت از مشکلات باید بطور واقعی یک خط مشی مشخص باشد.

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: گفت و گو حلقه مفقوده و نکته ای مهم برای توسعه محسوب می شود باید بیش از گذشته فضای جامعه برای این امر آماده شود.

علی اعتصام پور افزود: تفکر جامع نگر همراه با صبوری و تحمل نظرات مخالف برای نیل به توسعه پایدار ضروری است.

در استان پنج میلیون نفری اصفهان افزون بر 9 هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.

۶۰۲۰/۶۰۲۶/

دیگر خبرها

 • کشف ۷۳ هزار و ۲۷۱ عددقرص و دارو غیرمجاز در تربت جام
 • رد دیدگاه موافقین و مخالفین مطلق در خصوص فتوحات صدر اسلام
 • دیدگاه فقهای شیعه در مورد نحوه برخورد اهل بیت(ع) با فتوحات صدر اسلام
 • میکروبیوم روده در قدرت عضلانی سالمندان نقش دارد
 • «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست
 • این درد ها را جدی بگیرید
 • اجرای ۱۰ طرح احیای هنرهای سنتی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
 • تاثیر میکروبیوم روده بر تولید سروتونین و سطح قندخون
 • رژیم غذایی GAPS چیست؟
 • درمان ۱۰ بیماری با این دانه‌های جادویی
 • ظروف الکترونیکی دارو تاثیر مثبتی بر درمان ندارند
 • میکروبیوم روده افراد میانسال در قدرت عضلات آنها نقش دارد
 • ۶میوه خیلی مفید برای سلامت پوست که از خواص آن‌ها بی‌خبر هستید!
 • مانیزان میزبان دهمین آئین سنتی شیره‌پزی
 • 7 علامت روده ناسالم
 • درمان انواع سردردهای میگرنی با طب سنتی
 • دردهای شکمی که بایدجدی بگیریم
 • رژیم سبزیجات میکروب های روده را کنترل می کند
 • انبار ده‌ها تن داروی غیرمجاز طب سنتی در قم کشف شد