مسئله اینجاست که از میان این همه زیبایی در ایام محرم، ارگان رسانه ای شهرداری تهران با دهن کجی به عزاداران حسینی، فقط زباله ها را می‌بیند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** اگر از برجام خارج شویم، آمریکا به ایران حمله می کند!

«فریدون مجلسی» دیپلمات سابق و از حامیان برجام در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که «با توجه به اتفاقات رخ‌داده و چشم‌اندازی که پیش‌روی ایران و کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا وجود دارد، آیا روزی را پیش‌بینی می‌کنید که برجامی وجود نداشته باشد؟» گفت:«با توجه به چشم‌انداز موجود به نظر می‌رسد فشار اقتصادی به ایران در آینده بیشتر خواهد شد و این فشارهای اقتصادی نیز ممکن است به نارضایتی‌هایی منجر شود. در چنین شرایطی تبلیغات کشورهای غربی علیه ایران و برخوردهایی که با نارضایتی‌های اقتصادی صورت می‌گیرد بیشتر خواهد شد...نکته حائز اهمیت این است که ممکن است در چنین شرایطی به بهانه‌های مختلف یک برخورد نظامی بین ایران و آمریکا و متحدانش رخ دهد که در نهایت همه چیز به آتش کشیده شود. این مسائل دغدغه‌هایی است که باید مورد توجه مسئولان جمهوری اسلامی قرار بگیرد. بدون‌شک اگر پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه صورت نگیرد ممکن است پیامدهای این قضیه خسارت‌های بیشتری به منافع ملی بزند».

مجلسی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:«بدون‌شک پایان برجام به‌منزله نوعی اعلان رویارویی خواهد بود. در چنین شرایطی برجام از مسیر دیپلماتیک و مذاکرات بین دولت‌ها خارج خواهد شد. اگر روزی پایان برجام اعلام شود ایران تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار خواهد گرفت که به مراتب از تحریم‌های کنونی سنگین‌تر خواهد بود».

اکنون جنگ اصلی میان ایران و نظام سلطه به سرکردگی آمریکا در میدان اقتصادی است. آمریکا از تمامی ابزارها در حوزه تحریم علیه ایران استفاده کرده و به عبارتی تحریم ها به سقف خود رسیده و دست واشنگتن برای تشدید تحریم ها خالی است.

اما گویا یک جریان سیاسی خاص در داخل، ماموریت دارد که حواس افکار عمومی را از میدان اصلی نبرد-جنگ اقتصادی- منحرف کرده و بر همین اساس ادعای مضحک «جنگ نظامی علیه ایران» را مطرح  می کند.

این ادعای مضحک در حالی است که چندی پیش ایران، پهپاد متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد. جریان سیاسی خاص در همان مقطع مدعی شد که واشنگتن زهر چشمی اساسی از ایران خواهد گرفت و جنگ نزدیک است. اما به فاصله کوتاهی از سرنگونی پهپاد متجاوز، ترامپ پس از لاف زنی و دریافت پاسخ قاطع از سوی مقامات کشورمان، از ایران بابت سرنگون نکردن هواپیمای دیگری که دارای سرنشین بود، تشکر کرد.

ناکامی های آمریکا در منطقه غرب آسیا اکنون به پرونده ای قطور تبدیل شده است. علاوه بر این، در حال حاضر آمریکا به طور رسمی و اروپا نیز به طور عملی از برجام خارج شده و تحریم ها نیز به سقف خود رسیده است. بنابراین، ترساندن مردم از فردای بدون برجام، صرفا ترفندی برای جاانداختن برجام های ۲ و ۳ و... است.

** دهن کجی ارگان رسانه ای شهرداری تهران به عزاداران حسینی

در روزهای گذشته، هموطنانمان در سراسر کشور با حضوری باشکوه به سوگواری برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) پرداختند. همزمان با ایام سوگواری حسینی(ع) پویش مردمی «نذر خون» با شعار «نذر خون، تصمیم آگاهانه، اهدای خون مسئولانه» در شهرستان‌های استان تهران برگزار شد. حضور جوانان در نذرخون، قابل توجه و تحسین برانگیز بود.

حضور زن و مرد و پیر و جوان و کودک در مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در تهران و سراسر کشور آنقدر سوژه های ناب تصویری داشت که انتخاب یک تصویر از میان آنها، بسیار سخت بود.

اما نکته قابل توجه اینجاست که روزنامه همشهری-ارگان شهرداری تهران- از میان این همه تصویر زیبا و ناب، تصویری تأمل برانگیز از جمع آوری زباله توسط یک نوجوان را به عنوان عکس اصلی ایام سوگواری امام حسین(ع) در صفحه اول خود کار کرد.

ارگان شهرداری، بدون اشاره به حضور باشکوه و تماشایی مردم عزاداری حسینی در شهر تهران در گزارشی تأمل برانگیز با عنوان «یاران محرم در پویش جمع آوری پسماندهای خشک» نوشت:«همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، فعالان حوزه شهری و محیط زیستی برای جمع آوری پسماندهای خشک به ویژه پسماندهای ظروف یکبار مصرف پای کار آمدند و در چند نقطه از تهران، خادمان و پاکبانان را یاری رساندند».

روزنامه همشهری در ادامه نوشت:«دیروز تعدادی از مدیران شهری و فعالان محیط زیستی به همراه تعدادی از شهروندان داوطلب، برای جمع آوری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و پسماند از سطح معابر در قالب پویش "نذر سبز محرم" کار خود را از میدان نبوت(هفت حوض) آغاز کردند. در این اقدام که حجت نظری، عضو شورای شهر تهران نیز حضور داشت، داوطلبان ضمن جمع آوری پسماندهای خشک، با در دست داشتن پلاکاردی، شهروندان را به رعایت نظافت شهر، رها نکردن زباله در معابر عمومی و حذف ظروف یکبار مصرف سرطان زا دعوت کردند».

قطعا هیچ کس با ریختن زباله در سطح شهر موافق نیست و جمع آوری زباله و کمک به پاکبان ها اقدام پسندیده ای است و اتفاقا حاضران در مراسم های مذهبی از جمله ایام سوگواری حسینی، در این مسئله اهتمامی جدی به خرج می دهند.  

اما مسئله اینجاست که از میان این همه زیبایی در ایام محرم، ارگان رسانه ای شهرداری تهران با دهن کجی به عزاداران حسینی، فقط زباله ها را می بیند.

گفتنی است پیش از این، «شهیندخت مولاوردی» معاون سابق روحانی در امور زنان و خانواده، توئیت توهین آمیزی درباره مراسم عظیم و باشکوه پیاده روی اربعین منتشر کرده و از میان آن همه زیبایی، فقط آشغال ها را دیده بود.

** خانه های ۳۰ متری و کارنامه خالی دولت در ساخت مسکن

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «۳۰ متری های نقلی می آیند؟؛پاسخی برای نیاز مسکن» نوشت:« پیشنهاد مطرح‌شده توسط سازندگان مسکن، عرضه خانه‌هایی با متراژ ۳۰متر است و این سازندگان گفته‌اند که اگر شهرداری، حداقل متراژ ساخت‌وساز در طرح تفصیلی تهران را از ۵۰ به ۳۰ متر مربع کاهش دهد، خانه‌هایی با قیمت پایین برای عرضه در بازار اجاره خواهند ساخت. با توجه به این درخواست و اینکه شهرداری تهران نیز با ساخت واحدهای کوچک موافق است، این سؤال مطرح می‌شود که آیا ضابط طرح تفصیلی شهر تهران تغییر خواهد کرد؟».

ارگان دولت در ادامه نوشت:« فرشید پورحاجت، دبیر اتحادیه انبوه سازان مسکن در گفت‌وگو با ایران گفت: بر خلاف تصور عمومی، واحد ۳۰متری بر اساس استانداردهای ساخت تمامی امکانات یک واحد مسکونی را خواهد داشت. به گفته پورحاجت، تمام ضوابط و مقرراتی که برای ساخت مسکن وجود دارد، در ساخت واحدهای کوچک هم اجرا می‌شود و آشپزخانه، سرویس‌ها، اتاق نشیمن و اتاق خواب جزو اجزای یک خانه ۳۰ متری خواهد بود».

مقامات ارشد دولت روحانی در سال ۹۲ تاکید داشتند که چنان رونقی ایجاد شود که مردم دیگر هیچ نیازی به یارانه نداشته باشند. در همان مقطع تاکید شد که مسکن اجتماعی در شأن مردم ایران ساخته خواهد شد. اما حالا پس از ۶ سال بی عملی، قرار است که طرح خانه های ۳۰ متری کلید بخورد!  

متاسفانه دولت اقای روحانی در حوزه های مختلف و از جمله ساخت مسکن برای مردم، به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی ندارد.

منبع: مشرق

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اخبار خودرو حزب الله لبنان ویژه های مشرق ویژه های مشرق ویژه های مشرق

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۷۲۷۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

تصاویر| استایل تازه ایوانکا ترامپ سوژه رسانه‌ها شد

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

محرومیت ۴ جلسه‌ای دی‌ماریا به دلیل حرکت زننده‌اش مقابل مارسی

خبر بعدی:

بازگشایی مدارس ایرانی خارج از کشور تابع شرایط کشور میزبان است

غلامرضا کریمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این باره افزود: مدارس خارج از کشور موظف هستند براساس چارچوب‌های کشور میزبان فعالیت کنند. از این رو در مناطقی مانند کویت که اجازه بازگشایی مدارس وجود نداشته، مدارس تعطیل هستند و آموزش‌ها به صورت مجازی ادامه پیدا می‌کند.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ادامه داد: همچنین آموزش ها در برخی از کشورها مانند قطر و امارات به صورت ترکیبی از حضوری و مجازی دنبال می‌شود.

استفاده رایگان از مدرسه مجازی ایرانیان

کریمی یادآور شد: همچنین مدرسه مجازی ایرانیان برای آموزش مجازی دانش‌آموزان راه‌اندازی شده تا مطالب آموزشی به افراد علاقه‌مند در این سامانه ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: شبکه شاد به دلایل امنیتی به مدارس خارج از کشور راه نیافت، به همین دلیل یک مدرسه مجازی شبیه شاد به نام مدرسه مجازی ایرانیان در خارج از کشور راه اندازی شده است تا دانش‌آموزان بتوانند محتوای شاد را از این سامانه دریافت کنند.

رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور یادآور شد: استفاده از مدرسه مجازی ایرانیان برای دانش آموزان و علاقه‌مندان رایگان است.

کریمی اظهار داشت: مدارس خارج از کشور ایرانی با بودجه سرانه دولتی اداره می‌شود و تحصیل دانش‌آموزان در این مدارس رایگان است.

به گزارش ایرنا، ۱۴ هزار و صد دانش آموز در ۴۳ کشور، ۶۵ شهر و ۹۵ مدرسه ایرانی خارج از کشور مشغول تحصیل هستند.

برچسب‌ها مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور غلامرضا کریمی وزارت آموزش و پرورش پروندهٔ خبری بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ آموزش مجازی ؛ تجربه ای نو در سایه کرونا کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها

دیگر خبرها

 • حمله ائتلاف سعودی به نیروهای خودی/ کشته شدن ۸۰ مزدور عربستانی
 • سفیر ایران: تهران و مسکو در عرصه ساخت واکسن کرونا همکاری می کنند
 • پرونده زمین خواران خوزستان در دادگاه خارج از نوبت رسیدگی می شود
 • عمده‌غیاثی: اگر آذرباتری را دست کم بگیریم سخت تنبیه می‌‌شویم/ بازی‌های سخت‌مان مانده است
 • تولید ۱۰۰۰ میلیارد دلار ثروت در آمریکا توسط ۱۰۰۰ ایرانی
 • صادرات ۱۷۹ هزار تن کالا از کاشان به خارج از کشور
 • کرمی زاده: تئاتر دفاع مقدس قابلیت جهانی شدن دارد/از کلیشه های تاریخ مصرف گذشته دور شویم
 • تولید ۱۰۰۰ میلیارد دلار ثروت در آمریکا توسط ۱۰۰۰ ایرانی/با ۳۵ سال تجربه باید نظر سازمانی را جلب می کردم که ۱۰ درصد من تجربه نداشت/چشم انداز امید باید برای جوانان ترسیم شود
 • خوزستان در وضعیت هشدار قرار گرفت؛ سالمندان از خانه خارج نشوند
 • مصرف سالانه ۳۵ هزارتن آفت‌کش در کشور/ وابستگی ۹۸ درصدی به واردات آفت‌کش از خارج
 • عمران خان: کشورهای غربی از انتقال غیرقانونی سرمایه کشورهای ضعیف به بانک‌های خود استقبال می‌کنند
 • عراق با چه تجهیزاتی حمله اش را به ایران آغاز کرد؟
 • پیشنهاداتی برای بازی از داخل و خارج ایران دارم
 • کاهش ساخت و ساز در تهران
 • چگونه بازیگر شویم (۱۷۹) /تفاوت آموزش کلاسیک و مدرن بازیگری
 • ۱۲ هزار قانون در بایگانی مجلس خاک می‌خورد / ۲۷ میلیارد دلار از سرمایه ارزی ایران در خارج از مرزهاست
 • میزبانی امامزادگان مازندران از عزاداران در اربعین حسینی
 • آذرنیا: جباری برند است، از همکاری با او خوشحال می‌شویم/ تعیین تکلیف با خرید جدید استقلال در هفته آینده
 • دستورات مهم روحانی برای تشدید نظارت‌های ضدکرونایی/متخلفین مجازات شوند/تامین نیازهای کادر درمان جزو اولویت‌های دولت است/شاید ناچار به اعمال برخی محدودیت ها شویم