مسئله اینجاست که از میان این همه زیبایی در ایام محرم، ارگان رسانه ای شهرداری تهران با دهن کجی به عزاداران حسینی، فقط زباله ها را می‌بیند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** اگر از برجام خارج شویم، آمریکا به ایران حمله می کند!

«فریدون مجلسی» دیپلمات سابق و از حامیان برجام در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که «با توجه به اتفاقات رخ‌داده و چشم‌اندازی که پیش‌روی ایران و کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا وجود دارد، آیا روزی را پیش‌بینی می‌کنید که برجامی وجود نداشته باشد؟» گفت:«با توجه به چشم‌انداز موجود به نظر می‌رسد فشار اقتصادی به ایران در آینده بیشتر خواهد شد و این فشارهای اقتصادی نیز ممکن است به نارضایتی‌هایی منجر شود. در چنین شرایطی تبلیغات کشورهای غربی علیه ایران و برخوردهایی که با نارضایتی‌های اقتصادی صورت می‌گیرد بیشتر خواهد شد...نکته حائز اهمیت این است که ممکن است در چنین شرایطی به بهانه‌های مختلف یک برخورد نظامی بین ایران و آمریکا و متحدانش رخ دهد که در نهایت همه چیز به آتش کشیده شود. این مسائل دغدغه‌هایی است که باید مورد توجه مسئولان جمهوری اسلامی قرار بگیرد. بدون‌شک اگر پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه صورت نگیرد ممکن است پیامدهای این قضیه خسارت‌های بیشتری به منافع ملی بزند».

مجلسی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:«بدون‌شک پایان برجام به‌منزله نوعی اعلان رویارویی خواهد بود. در چنین شرایطی برجام از مسیر دیپلماتیک و مذاکرات بین دولت‌ها خارج خواهد شد. اگر روزی پایان برجام اعلام شود ایران تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار خواهد گرفت که به مراتب از تحریم‌های کنونی سنگین‌تر خواهد بود».

اکنون جنگ اصلی میان ایران و نظام سلطه به سرکردگی آمریکا در میدان اقتصادی است. آمریکا از تمامی ابزارها در حوزه تحریم علیه ایران استفاده کرده و به عبارتی تحریم ها به سقف خود رسیده و دست واشنگتن برای تشدید تحریم ها خالی است.

اما گویا یک جریان سیاسی خاص در داخل، ماموریت دارد که حواس افکار عمومی را از میدان اصلی نبرد-جنگ اقتصادی- منحرف کرده و بر همین اساس ادعای مضحک «جنگ نظامی علیه ایران» را مطرح  می کند.

این ادعای مضحک در حالی است که چندی پیش ایران، پهپاد متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد. جریان سیاسی خاص در همان مقطع مدعی شد که واشنگتن زهر چشمی اساسی از ایران خواهد گرفت و جنگ نزدیک است. اما به فاصله کوتاهی از سرنگونی پهپاد متجاوز، ترامپ پس از لاف زنی و دریافت پاسخ قاطع از سوی مقامات کشورمان، از ایران بابت سرنگون نکردن هواپیمای دیگری که دارای سرنشین بود، تشکر کرد.

ناکامی های آمریکا در منطقه غرب آسیا اکنون به پرونده ای قطور تبدیل شده است. علاوه بر این، در حال حاضر آمریکا به طور رسمی و اروپا نیز به طور عملی از برجام خارج شده و تحریم ها نیز به سقف خود رسیده است. بنابراین، ترساندن مردم از فردای بدون برجام، صرفا ترفندی برای جاانداختن برجام های ۲ و ۳ و... است.

** دهن کجی ارگان رسانه ای شهرداری تهران به عزاداران حسینی

در روزهای گذشته، هموطنانمان در سراسر کشور با حضوری باشکوه به سوگواری برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) پرداختند. همزمان با ایام سوگواری حسینی(ع) پویش مردمی «نذر خون» با شعار «نذر خون، تصمیم آگاهانه، اهدای خون مسئولانه» در شهرستان‌های استان تهران برگزار شد. حضور جوانان در نذرخون، قابل توجه و تحسین برانگیز بود.

حضور زن و مرد و پیر و جوان و کودک در مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در تهران و سراسر کشور آنقدر سوژه های ناب تصویری داشت که انتخاب یک تصویر از میان آنها، بسیار سخت بود.

اما نکته قابل توجه اینجاست که روزنامه همشهری-ارگان شهرداری تهران- از میان این همه تصویر زیبا و ناب، تصویری تأمل برانگیز از جمع آوری زباله توسط یک نوجوان را به عنوان عکس اصلی ایام سوگواری امام حسین(ع) در صفحه اول خود کار کرد.

ارگان شهرداری، بدون اشاره به حضور باشکوه و تماشایی مردم عزاداری حسینی در شهر تهران در گزارشی تأمل برانگیز با عنوان «یاران محرم در پویش جمع آوری پسماندهای خشک» نوشت:«همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، فعالان حوزه شهری و محیط زیستی برای جمع آوری پسماندهای خشک به ویژه پسماندهای ظروف یکبار مصرف پای کار آمدند و در چند نقطه از تهران، خادمان و پاکبانان را یاری رساندند».

روزنامه همشهری در ادامه نوشت:«دیروز تعدادی از مدیران شهری و فعالان محیط زیستی به همراه تعدادی از شهروندان داوطلب، برای جمع آوری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و پسماند از سطح معابر در قالب پویش "نذر سبز محرم" کار خود را از میدان نبوت(هفت حوض) آغاز کردند. در این اقدام که حجت نظری، عضو شورای شهر تهران نیز حضور داشت، داوطلبان ضمن جمع آوری پسماندهای خشک، با در دست داشتن پلاکاردی، شهروندان را به رعایت نظافت شهر، رها نکردن زباله در معابر عمومی و حذف ظروف یکبار مصرف سرطان زا دعوت کردند».

قطعا هیچ کس با ریختن زباله در سطح شهر موافق نیست و جمع آوری زباله و کمک به پاکبان ها اقدام پسندیده ای است و اتفاقا حاضران در مراسم های مذهبی از جمله ایام سوگواری حسینی، در این مسئله اهتمامی جدی به خرج می دهند.  

اما مسئله اینجاست که از میان این همه زیبایی در ایام محرم، ارگان رسانه ای شهرداری تهران با دهن کجی به عزاداران حسینی، فقط زباله ها را می بیند.

گفتنی است پیش از این، «شهیندخت مولاوردی» معاون سابق روحانی در امور زنان و خانواده، توئیت توهین آمیزی درباره مراسم عظیم و باشکوه پیاده روی اربعین منتشر کرده و از میان آن همه زیبایی، فقط آشغال ها را دیده بود.

** خانه های ۳۰ متری و کارنامه خالی دولت در ساخت مسکن

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «۳۰ متری های نقلی می آیند؟؛پاسخی برای نیاز مسکن» نوشت:« پیشنهاد مطرح‌شده توسط سازندگان مسکن، عرضه خانه‌هایی با متراژ ۳۰متر است و این سازندگان گفته‌اند که اگر شهرداری، حداقل متراژ ساخت‌وساز در طرح تفصیلی تهران را از ۵۰ به ۳۰ متر مربع کاهش دهد، خانه‌هایی با قیمت پایین برای عرضه در بازار اجاره خواهند ساخت. با توجه به این درخواست و اینکه شهرداری تهران نیز با ساخت واحدهای کوچک موافق است، این سؤال مطرح می‌شود که آیا ضابط طرح تفصیلی شهر تهران تغییر خواهد کرد؟».

ارگان دولت در ادامه نوشت:« فرشید پورحاجت، دبیر اتحادیه انبوه سازان مسکن در گفت‌وگو با ایران گفت: بر خلاف تصور عمومی، واحد ۳۰متری بر اساس استانداردهای ساخت تمامی امکانات یک واحد مسکونی را خواهد داشت. به گفته پورحاجت، تمام ضوابط و مقرراتی که برای ساخت مسکن وجود دارد، در ساخت واحدهای کوچک هم اجرا می‌شود و آشپزخانه، سرویس‌ها، اتاق نشیمن و اتاق خواب جزو اجزای یک خانه ۳۰ متری خواهد بود».

مقامات ارشد دولت روحانی در سال ۹۲ تاکید داشتند که چنان رونقی ایجاد شود که مردم دیگر هیچ نیازی به یارانه نداشته باشند. در همان مقطع تاکید شد که مسکن اجتماعی در شأن مردم ایران ساخته خواهد شد. اما حالا پس از ۶ سال بی عملی، قرار است که طرح خانه های ۳۰ متری کلید بخورد!  

متاسفانه دولت اقای روحانی در حوزه های مختلف و از جمله ساخت مسکن برای مردم، به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی ندارد.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اخبار خودرو حزب الله لبنان ویژه های مشرق ویژه های مشرق ویژه های مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۲۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

مومنی: «ترامپ» دوباره رأی آورد، اروپا از برجام خارج می‌شود

خبرگزاری مهر: میرقاسم مومنی کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص اینکه آیا اروپایی‌ها می‌توانند اقدامی عملیاتی در قالب برجام را در مدت زمان تعیین شده از سوی ایران در گام سوم انجام دهند یا خیر، گفت: ما از زمان خروج آمریکا از برجام، شاهد تلاش اروپایی‌ها در راستای حفظ برجام و تدام همکاری‌ها با ایران بدون پرداخت هزینه‌ای در قبال آن بودیم.

وی گفت: آن‌ها علاقمند به حفظ برجام به عنوان مهمترین دستاورد دیپلماتیک خود پس از جنگ جهانی دوم هستند، آن‌ها می‌دانند که با حفظ برجام می‌توانند سطح بالاتری از امنیت خود را تامین کنند، اما تمایل صرف به انجام کاری، لزوما منجر به تحقق آن نمی‌شود تا زمانی که عزم، اراده و توان کافی برای تحقق آن امر وجود داشته باشد.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: به اعتقاد من اروپایی‌ها علی رغم میل خود در خصوص حفظ برجام، بنا به وابستگی شدید امنیتی و اقتصادی به آمریکا نمی‌توانند آنطور که میخواهند سیاست‌های خود را اتخاذ کرده و مستقل پیش روند.

مومنی بیان کرد: همانطور که می‌دانید در اروپا بخش‌های بازرگانی تولید و صنعت مستقل از دولت‌ها کار می‌کنند و این تجار و فعالان اقتصادی هستند که تصمیم گیری می‌کنند.

وی تصریح کرد: اروپا از یک طرف فشار‌های آمریکا را می‌بیند، ازسویی شرکت‌های بزرگ اقتصادی آن‌ها آمادگی لازم برای اجرای سیاست‌های دولت‌های اروپایی را ندارند و از طرف دیگر، ایران مطالبات به حقی دارد که بر اساس برجام اروپایی‌ها باید آن را محقق کنند، اما همانطور که گفتم توان آن را ندارند.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: کشور‌های اروپایی باقیمانده در برجام سیاست گذرای زمان یا به اصطلاح از این ستون به آن ستون را پیش گرفتند تا ببینند در این مسیر چه پیش می‌آید. اروپایی‌ها منتظر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا هستند تا بر اساس آن اقدام و تصمیم نهایی و قطعی خود را انجام دهند. به اطمینان می‌گویم که اگر ترامپ مجدد رئیس جمهور شود، اروپا از برجام خارج می‌شود.

مومنی با بیان اینکه «اینستکس» و طرح تخصیص ۱۵ میلیارد دلار از سوی فرانسه تا کنون عملیاتی نشده و به نظر هم نمیآید که این قبیل اقدامات برای ما سودی در پی داشته باشد، گفت: بنابراین اروپایی‌ها هیچ کار عملیاتی و مثبتی در راستای تحقق منافع ایران در قالب برجام انجام نداده اند و به نظر می‌آید آن‌ها به دنبال راهی هستند که به بهانه‌ای ایران را مقصر جلوه داده و متهم به عدم اجرای تعهداتش کنند.

وی با بیان اینکه برجام در شرایط فعلی همچون ماشین بدون موتور می‌ماند که نمی‌تواند حرکتی کند، افزود: اروپایی‌ها صرفا حرف می‌زنند و این دقیقا آن چیزی است که امروز به کار ما نمی‌آید، بلکه ما منتظر اقدامی عملیاتی از سوی آن‌ها بوده و هستیم و فرصت‌های شصت روزه‌ای که در مسیر گام‌های اول تا سوم ایران به آن‌ها داده شده هم به این منظور است، اما با توجه به آنچه تا کنون شاهد بودیم، به نظر نمی‌آید که آن‌ها کار خاصی در این شصت روزه سوم هم انجام دهند.

کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: اینکه ما تمام تخم مرغ‌های خود را در برجام گذاشتیم بسیار کار اشتباهی بود و الان دیگر مشخص شده است که مکانیسم برجام نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

مومنی گفت: ما باید با افزایش روابط تجاری خود با کشور‌های همسایه، منطقه‌ای و همچنین استفاده بیشتر از ظرفیت و توانمندی‌های داخلی از مرحله فعلی عبور کنیم و از آثار سو تحریم‌ها بکاهیم.

اخبار داغ ویدئوی چالش بطری هنرپیشه معروف ساختگی از کار درآمد! +فیلم فیلم: توضیح کارگردان «گاندو» درباره سکانس حاشیه‌‌ساز هواپیما فیلم: چالش باز کردن درب بطری به صداوسیما رسید! فیلم: خودرو گرانقیمت منشا به آتش کشیده شد! فیلم: علی ضیا روی آنتن زنده ادای احمدی‌نژاد را در آورد غارت بار تریلی توسط مردم بی فرهنگ! + فیلم

دیگر خبرها

 • رسانه ها از حمله رژیم صهیونیستی به مرزهای سوریه و عراق خبر دادند
 • به سرمایه اجتماعی هنرمندان نیاز داریم
 • موضوع ایران تاثیر چندانی بر انتخابات 2020 آمریکا ندارد / ایران بازگشت امریکا به برجام را می خواهد
 • عزم راسخ شریفی‌ها؛ حمایت شویم هواپیما می‌سازیم
 • حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان از دریچه نگاه رسانه های داخلی
 • آخرین وضعیت مهاجرت المپیادی‌ها و دانشجویان برتر به خارج از کشور
 • روایت یک اخراجی؛ دوره‌ای پر از آشوب و پایانی به سبک ترامپ!
 • آگهی آزمون کارآموزی وکالت ۹۸ منتشر شد/ ثبت نام از ۷ مهر، آزمون ۸ آذر
 • آگهی آزمون کارآموزی وکالت ۹۸ منتشر شد
 • قانونگذار آمریکایی: نباید از برجام خارج می‌شدیم
 • پذیرایی روحانیون از عزاداران حسینی در حسینیه ایران یزدی‌ها + فیلم
 • کالدرون: رفتار تراکتور حرفه‌ای نبود/ باید با سبک جدیدی بازی کنیم و برنده شویم
 • نامه وحید جلیلی به صفار هرندی: آیا متهم کردن یکی از معاونان بیت رهبری به سوء استفاده در مسئولیت خود، از دایره ولایت خارج می‌شود؟
 • ضرورت برخورد مراجع قضایی با رسانه‌ها و سلبریتی‌های قانون‌شکن/ دادستانی در خصوص دروغ‌پراکنی خبر آنلاین ورود پیدا کند/ دغلکاری و فریبکاری برخی چهره‌های سیاسی برای موج‌سواری و بسترسازی فضا برای ضد انقلاب
 • چگونه از اقتصاد زیرزمینی خارج شویم؟
 • سبک پرورش مداحان قدیم/ فردی مثل محمود کریمی توان احیای نوحه‌ اصیل را دارد
 • ساخت و ساز های اداره اوقاف خلاف مقررات شهرداری است
 • بعد از ژن خوب نوبت زن خوب شد؟/ رسانه روس: سوریه از ایران «باور ۳۷۳» می‌خرد/ نصب کارت‌خوان؛ فقط ۱۹ درصد از پزشکان
 • ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود