وحیده طالقانی: ماجرای فوت آیت‌الله طالقانی همچنان مبهم است/ شبی که آقا فوت کرد محافظ‌شان در منزل نبود، نه مادرم و نه محافظ، هیچ‌کدام نبودند. بعد از یک ساعت از رفتن نمایندگان شوروی حال آقا بد می‌شود. اطرافیان آقا همه انسان‌های دلسوخته و زجرکشیده بودند که نمی‌شود به اینها شک کرد، ولی برخی معتقدند کار همان عوامل شوروی بود/ تا حالا جایی ندیدم که آقا بگوید: می‌ترسم روزی برسد که موضوع جامعه تار موی زنان باشد نه دزدی و اختلاس

 وحیده طالقانی ماجرای فوت آیت‌الله طالقانی را همچنان مبهم دانست و گفت: شبی که آقا فوت کرد محافظ‌شان در منزل نبود، نه مادرم و نه محافظ، هیچ‌کدام نبودند.

بعد از یک ساعت از رفتن نمایندگان شوروی حال آقا بد می‌شود. اطرافیان آقا همه انسان‌های دلسوخته و زجرکشیده بودند که نمی‌شود به اینها شک کرد، ولی برخی معتقدند کار همان عوامل شوروی بود.

وحیده علایی طالقانی دختر آیت‌الله طالقانی، در گفتگوی خود به نکاتی درباره اولین نماز جمعه به امامت آیت الله طالاقانی، موضوع آقازادگی، ماجرای دستگیری فرزندان آیت الله طالاقانی، مخالفت اصلاح طلبان با حضور او در مجلس ششم اشاره کرد.

بخش‌های مهم گفتگوی وحیده طالقانی را در ادامه می خوانید.

امام فرمودند  "به آسید محمود بگو خودش کار را دنبال کند"

- (درباره اولین نمازجمعه): آقای جلالی مجری برنامه‌های «قرآن در صحنه» می‌گفت مسئله نماز جمعه را آقا به امام پیشنهاد داد و گفتند "نماز جمعه از مسائل حساس اسلام است و حالا که انقلاب شده باید دوباره آن را برقرار کنیم". پیغام از سوی حاج احمد به امام گفته شد و امام هم فرمودند "شما این کار را انجام دهید"، و به احمد آقا گفت "به آسید محمود بگو خودش کار را دنبال کند".

--- تمام ارث پدرم یک عبا و جانماز بود

- آقا توصیه می‌کرد وارد کارهای اداری و اجرایی نشویم، به‌خصوص به پسران همیشه این توصیه را می‌کردند و الآن هم به‌جز اعظم‌خانم هیچ‌کدام در سیاست نیستیم. از ارث و میراث پدری هم تنها یک جانماز و یک عبا به من رسید، همان جانمازی که جمعه‌ها، نماز را با آن می‌خواند که به موزه آقا اهدا کردیم. آقا همیشه توصیه‌شان این بود "اگر ما و مردم فقط به‌فکر خودمان باشیم تبدیل به نظام سرمایه‌داری می‌شویم اما اگر به‌فکر اجتماع باشیم، روش اسلامی و مسلمانی همین است."

- یک سخنرانی آقا درباره حجاب داشتند که من یک نسخه از آن را دارم و یک بار فقط شرکت سهامی انتشار جزواتی را که از بیانات آقا چاپ شده بود به من دادند که متأسفانه آنها دیگر هم چاپ نشد، مثلاً اینکه می‌گویند آیت‌الله طالقانی گفته "می‌ترسم روزی برسد که موضوع جامعه تار موی زنان باشد نه دزدی و اختلاس!". آقا تنها یک بار درباره مسئله حجاب صحبت کردند و اگر این جمله درست بود باید آنجا ذکر می‌شد ولی من تا حالا جایی ندیدم آقا چنین حرفی زده باشند.

پدرم مخالف تخریب "شهرنو" نبود

- گفته می‌شود "آقا مخالف تخریب شهرنو بودند"! خودشان در همین کتاب می‌فرمایند "ما می‌خواهیم از این به بعد زنها و دخترهای ما به سقوط کشیده نشوند. ما می‌خواهیم دیگر «قلعه» (شهرنو) در این مملکت نباشد که یک عده از زنهایی که فرزندان این مملکت و این کشور هستند به بدبختی کشانده شوند. زنهای ما به عصر جاهلیت پهلوی، شرک پهلوی و شرک خاندان سلطنتی که منشأ همه مفاسد بودند برنگردند و همان‌طوری که مسئولیت اسلامی و ایرانی خود را تا به حال به‌خوبی انجام دادند ادامه پیدا کند.".

- وقتی ما ملاقات می‌رفتیم زندانی را یک طرف می‌گذاشتند و ما هم طرف دیگر و بین ما یک تور سیمی بود. یک نفر هم می‌ایستاد تا زندانیان چیزی تبادل نکنند و به‌سختی ممکن بود چیزی به آقا بدهیم. گاهی نگهبان به‌خاطر نظر لطفی که به آقا داشت از قصد رویش را برمی‌گرداند و خودش را به ندیدن می‌زد و ما تبادلاتی انجام می‌دادیم و یا دست‌نوشته‌ها و اعلامیه‌ها را از ایشان می‌گرفتیم. زمانی که در بند بودند، هر کس مسئول کاری می‌شد ولی به آقا می‌گفتند "ما کار شما را انجام می‌دهیم و شما به مطالعه‌تان بپردازید".

ماجرای دستگیری فرزندان آیت‌الله طالقانی

- آقا چون فکر عمیق‌تری نسبت به سایرین داشت، بیشتر نظراتشان مورد پسند امام هم واقع می‌شدند. بعد از فوت آیت‌الله طالقانی، امام چندین عنوان مختلف برای ایشان به‌کار بردند همچون  شمشیر مالک اشتر، نائب پیغمبر(ص)، ابوذر و... که ثبت هم شده است و این دو نفر با یکدیگر خیلی هماهنگ بودند.

- زمانی که پسرهای آقا توسط آن کمیته خودساخته دستگیر شدند، خلیل رضایی (پدر رضایی‌ها) خانه‌اش را در اختیار آقا گذاشت که در خیابان طالقانی هم واقع است و یادم هست آقا در اتاق حرکت می‌کرد و لا اله الّا اللّه می‌گفت، فکر می‌کرد ساواکی‌ها بچه‌ها را دستگیر کرده‌اند تا با زندانیان سلطنت‌طلب مبادله کنند. بعد که ماجرا فاش شد، اعضای آن کمیته درخواست عذرخواهی کردند. پسرها که دیدند آقا ناراحت هست، ایشان را به‌ شمال بردند که خستگی دَر کند. در غیاب آقا کشور شلوغ شد و مجاهدین خلق شروع به شلوغ‌کاری کردند که مثلا آقای طالقانی قهر کرده است وبه‌نحوی می‌خواستند از این کار آقا علیه انقلاب بهره‌برداری کنند. امام که این شرایط را دید به حاج احمدآقا گفت "بگو آیت‌الله طالقانی برگردد". حاج احمد هم به هر طریقی بود آیت‌الله طالقانی را پیدا کرد و به قم آمدند. آقا هم  یک سخنرانی در فیضیه کردند و گفتند "چرا شلوغ‌کاری می‌کنید؟ من هروقت دلتنگ می‌شوم به اینجا می‌آیم و از امام آرامش می‌گیرم".

- شبی هم که آقا فوت کرد محافظ‌شان در منزل نبود، نه مادرم و نه محافظ، هیچ‌کدام نبودند. برق‌های خانه خاموش شده بود، تلفن هم قطع بود و فقط خانم پایینی یک چراغ نفتی برایشان می‌آورد. بعد از نیم ساعت الی یک ساعت از رفتن نمایندگان شوروی حال آقا بد می‌شود. اطرافیان آقا همه انسان‌های دلسوخته و زجرکشیده بودند مانند آقای چهپور، شبستری و... که نمی‌شود به اینها شک کرد ولی برخی معتقدند کار همان عوامل شوروی بود.

- اخیراً هم سنگ قبر آقا را عوض کردند و نوشتند "به‌عارضه سکته قلبی درگذشت"، و نمی‌دانیم چه‌کسی این جمله را اضافه کرد.

--- فدائیان اسلام قبل دستگیری غسل شهادت کردند و خضاب بستند

- (درباره پناه دادن آیت‌الله طالقانی به اعضای فدائیان اسلام و شهید نواب صفوی): روزهای آخر زنده بودن فدائیان اسلام آقا به آنها پناه دادند. ما یک فامیل در انتهای خیابان قلعه وزیر (امیریه) داشتیم که گفته بود "نمی‌توانم آنها را نگاه دارم". آقا هم اینها را در خانه خودش در همان خیابان جا داده بود. اینها هم عادت داشتند صبح‌ها سحرگاهان اذان می‌گفتند. آقا هم می‌گفت "مرد حسابی، شما تحت تعقیب هستید. اگر دستگیر شوید برای من هم بد می‌شود."، بعد از مدتی رژیم متوجه می‌شود که اینجا پنهان شده‌اند. یادم هست وقتی داشتند منزل ما را ترک می‌کردند حمام رفتند، غسل کردند و حتی خضاب کردند و همدیگر را در آغوش کشیدند و آماده شهادت شدند، از اینجا به یک خانه‌ای می‌روند و آنجا مخفی می‌شوند که گویا صاحب‌خانه گروهبان بوده و آنها را لو می‌دهد و دستگیر می‌شوند. فقط آقای عبدخدایی به مشهد می‌رود و نجات پیدا می‌کند و بقیه به شهادت می‌رسند.

اصلاح‌طلبان مجلس ششم همه مخالف من بودند

- (درباره مجلش ششم):‌ من در مجلسی افتاده بودم که ۱۲۶ نفر ماه‌های آخر استعفا داده بودند و آن زمان می‌خواستند به‌خیال خودشان جمهوری اسلامی را کله‌پا کنند. من هیچ‌گاه در تحصن آنها هم شرکت نکردم.

تاج‌زاده و عبدی مخالف حضور من بین کاندیداها بودند

- (درباره حضور در لیست اصلاح‌طلبان): یک بار که به نهاد ریاست‌جمهوری رفتم، آقای حجاریان من را دعوت کردند تا من را ببینند و گفت "شما کاندیدای ما در انتخابات مجلس باشید."، گفتم "من تازه بازنشسته شدم و می‌خواهم به بچه‌ها رسیدگی کنم."، گفت "ما تصمیم خود را گرفتیم که شما هم نامزد جبهه مشارکت باشی."، احساسم این است می‌خواستند از نام پدرم برای انتخابات سوءاستفاده کنند.

- بعد کاندیداتوری آقای تاج‌زاده و عبدی با من مصاحبه‌ای کردند که نشان می‌داد خوششان نمی‌آید من باشم، ولی حجاریان اصرار بر ماندن من داشت. بعد از مدتی متوجه شدم می‌خواهند من را از لیست حذف کنند، به همسرم گفتم "من نمی‌خواهم وارد این بازی‌ها شوم. بیا به دیدن آقای کروبی برویم و درخواست کنیم من را حذف کنند".

- رفتیم نزد آقای کروبی و ایشان هم دستش را به کمرش گرفته بود و می‌گفت "خیر! شما باید باشید."، گفتم "آقای کروبی، اینها می‌خواهند من را حذف کنند و از طرفی اگر استعفا بدهم مردم چه می‌گویند؟ من به‌درد اینها نمی‌خورم خودتان فکر کنید و خبرش را به ما دهید". بعد از چند روز، در روزنامه سلام دیدم عکس من و کروبی را بالای صفحه چاپ کردند و من جزو لیست جبهه مشارکت شدم.

--- جمعاً ۲۵۰ هزار تومان برای انتخابات مجلس ششم خرج کردم

- من پول چندانی برای تبلیغات نداشتم. خودم یک برگه کوچک چاپ کردم و نامم را نوشتم و جمعاً ۲۵۰ هزار تومن خرج کردم. آن مجلس، مجلس خیلی بودی بود. من فراکسیون محیط زیست تشکیل دادم، کلی درباره مسائل زیست‌محیطی کار کردم اما متأسفانه در مجلس ششم به هیچ‌کدام اینها بها ندادند./تسنیم

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۸۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

تازه ترین خبرها از مراحل ساخت سریال «آیت‌الله طالقانی»

حامد قربانی نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی»، درباره وضعیت نهایی این سریال که برای معاونت امور استان‌های صداوسیما نوشته می‌شود، گفت: این هفته قرار است برآورد فیلمنامه این سریال در مرکز سیمای استان‌ها انجام شود و من در حال حاضر درگیر پروسه تحقیقاتی این سریال هستم.

اخبار فرهنگ و هنر _ وی ادامه داد: من پیش از این یک پیش‌نویس ۷۰ صفحه‌ای از کودکی تا رحلت آیت‌الله طالقانی را تحویل داده‌ام که نقاط عطف زندگی او را در بر می‌گیرد. طرح این سریال فعلا برای ۳۰ قسمت نوشته شده و قرار است تا ۴۰ قسمت افزایش پیدا کند.

این نویسنده توضیح داد: شروع قصه از ۴۰ سالگی است و فلاش بک‌هایی به کودکی دارد، چون او تحت تاثیر پدرش بوده است که در زمان رضاخان مبارز بود و برای همین نیاز بود دوران کودکی وی هم به تصویر کشیده شود. به ویژه که پدرش دوست صمیمی آیت‌الله مدرس بود و ضمن این سریال برخی از چهره‌های مبارز و سیاسی معاصر را می‌بینیم که البته به نظرم برای اولین‌بار با این تصویر دیده می‌شوند و ساختار کلیشه‌ای که از آن‌ها دیده‌ایم شکسته می‌شود.

وی با اشاره به قصه این سریال و مستند بودن آن یادآور شد: بخشی از سریال به صورت درام داستانی و همراه با تخیل پیش می‌رود. پژوهش‌های مکتوب سریال از آذر سال گذشته شروع شده است و تا یکی دو ماه دیگر ادامه دارد. پژوهش‌های میدانی هم داریم که سخت تر است و باید گفتگوهایی با خانواده طالقانی داشته باشیم که در خود خانواده آقای طالقانی هم روایت‌های متفاوتی از این شخصیت وجود دارد.

قربانی درباره چهره‌ای که در این سریال به تصویر کشیده می‌شود و فضای آن بیان کرد: خود من به سریال‌هایی مثل «هزاردستان» از علی حاتمی علاقه بسیاری دارم که بهترین سریال برای تم مبارزه است و بخش‌هایی از آن نیز تخیلی است.

نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی» درباره منابع تصویری برای تحقیقات سریال خود گفت: منابع تصویری زیاد است به طور مثال برنامه‌ای با محوریت او در تلویزیون در اوایل انقلاب پخش می‌شد و یا اولین نماز جمعه تهران بعد از انقلاب که به امامت طالقانی انجام شد فیلم هایش موجود است که اتفاقا مسعود کیمیایی کارگردانی آن را بر عهده داشت.

 وی در پایان درباره نگاهش نسبت به شخصیت آیت‌الله طالقانی بیان کرد: نگاه به شخصیت طالقانی همان نگاهی است که نظام به او دارد. بسیاری می‌خواهند او را به خود منتسب کنند اما او خودش تابع امام خمینی (ره) بوده است.

 

دیگر خبرها

 • آزاد اندیشی، آزادیخواهی و مبارزه با ظلم بارز ترین ویژگی های شخصیتی آیت الله طالقانی بود
 • چهره‌ای تازه از آیت‌الله طالقانی
 • پیش‌بینی آیت‌الله طالقانی از محل دفن شاه
 • حداد عادل: اجازه ندهیم آیت‌الله طالقانی را مصادره کنند
 • حداد عادل: نباید اجازه بدهیم آیت‌الله طالقانی را مصادره کنند
 • صدام و نتانیاهو پدر منافقین بودند نه آیت‌الله طالقانی
 • (تصاویر) چهره‌های سیاسی در چهلمین سالگرد آیت‌الله طالقانی
 • آیت الله طالقانی هیچگاه از قلم و سخن فاصله نگرفت
 • توصیه محسن هاشمی به صدا و سیما؛ اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بیشتر نشر دهید
 • سیره و روش زندگی و نگاه آیت الله طالقانی باید بازآفرینی شود
 • حداد عادل: صدام پدر منافقین بود؛ نه آیت‌الله طالقانی
 • آيت الله طالقاني پدر شوراهاي شهر و روستا است
 • شوراها قدردان اقدامات آیت‌الله طالقانی باشند
 • صدا و سیما اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بیشتر نشر دهد
 • ضرورت بازآفرینی سیره و روش زندگی آیت الله طالقانی برای روحانیون
 • هاشمی: صدا و سیما اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بیشتر نشر دهد
 • آیت الله طالقانی در دفاع از مظلومین زبان مالک اشتر و در شیوه زندگی ابوذر زمان بود
 • اگر آیت‌الله طالقانی نبود نهادی با عنوان شورا‌ها در قانون اساسی وجود نداشت
 • تاسیس شورا در کشور میراث آیت الله طالقانی است