عصر ایران- امروز 11 سپتامبر یا 20 شهریور هجدهمین سالروز واقعه حمله به برج های دو قلوی نیویورک است. اتفاقی که در 11 سپتامبر 2001 رخ داد و یک نقطه عطف در تاریخ معاصر و سیاست جهانی به حساب می آید. به گونه ای که می توان عرصه روابط بین الملل را به قبل و بعد از 11 سپتامبر تقسیم کرد.

هر چند رییس جمهوری کنونی آمریکا به رغم سابقۀ کمک مالی به دموکرات ها به عنوان یک «جمهوری خواه» وارد کارزار انتخابات شد و از این نظر در طیف جرج بوش پسر تعریف می شود که مدام از 11 سپتامبر می گفت اما تاریخ جدید آمریکا از نگاه ترامپ با سه سال قبل که خودش مطرح شد، شروع می شود نه از 18 سال پیش و با 11 سپتامبر!

از این رو نوع نگاه او به 11 سپتامبر مانند سلف خود نیست و از اینجا هم می توان دریافت که ما حتی با یک بوش دیگر هم رو به رو نیستیم و ترامپ، ترامپ است نه تکرار بوش که 11 سپتامبر را مانند او بها دهد.نمی دانیم ترامپ در روز 11 سپتامبر 2001 یا 20 شهریور 1380 کجا بوده هر چند اگر در سفر نبوده باشد به قاعده در همان نیویورک بوده و شاید خاطره یا بازگوید.

جرج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا اما در کتاب خاطرات خود خاطره آن روز را بازگفته است.

او در این کتاب با عنوان «لحظات تصمیم» فصلی را به این روز تاریخی اختصاص داده و از 11 سپتامبر با عنوان «روز
آتش» یاد کرده است. این کتاب در سال 1390 خورشیدی و با کمترین سانسور و توسط محمد حسین اسماعیل زاده به فارسی ترجمه و منتشر شد.

هر چند در سال قبل نیز بخشی از خاطرات جرج بوش درباره 11 سپتامبر را به نقل از این کتاب (صفحات 155 تا 157) آوردیم اما نقل دوباره آن خالی از لطف نیست:

روز سه شنبه یازدهم سپتامبر 2001 قبل از سپیده دم در سوییتم در ساحل لوکونی و مجموعه تنیس نزدیک ساراسوتا در ایالت فلوریدا بیدار شدم. صبح را با خواندن انجیل آغاز کردم و بعد به طبقه پایین رفتم تا بدوم. وقتی شروع کردم خودم را در زمین گلف گرم کنم هوا هنوز گرگ و میش بود. عامل سرویس مخفی به ورزش روزانه من عادت کرده بود ولی برای محلی ها دویدن من در تاریکی کمی عجیب و غریب به نظر می رسید.

در راه بازگشت به هتل سریعا دوش گرفتم. صبحانه سبکی خوردم و به روزنامه های صبح نگاهی اجمالی انداختم. مهم ترین خبر، بازگشت مایکل جردن از بازنشستگی و پیوستن مجدد او به NBA بود.

تیترهای خبری دیگر روی انتخابات شهرداری نیویورک و یک مورد بیماری مشکوک جنون گاوی در ژاپن متمرکز بودند. حدود ساعت 8 صبح اطلاعات روزانه ریاست جمهوری به دستم رسید.

همیشه به این اطلاعات توجه زیادی داشتم و مشتاق شان بوم. ترکیبی ازاطلاعات فوق محرمانه آمیخته با تحلیل های عمیق ژئو پلتیکی بود. اطلاعاتی که یازدهم سپتامبر به دستم رسید توسط یک تحلیلگر مشهور CIA به نام مایک مورل ارایه شده بود و درباره روسیه، چین و قیام فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه بود.

کمی بعد از مطالعه این اخبار و اطلاعات، به سمت مدرسه ابتدایی امایی بوکر رفتیم تا بر موضوع اصلاحات آموزشی تاکید کنم.

در مسیر کوتاهی که باید از ماشین تا کلاس درس طی می کردیم، کارل روو گفت که هواپیمایی به مرکز تجارت جهانی برخورد کرده. عجیب به نظر می رسید. تصور کردم یک هواپیمای کوچک به طور وحشتناکی گم شده و به ساختمان خورده است.

بعد از آن کاندی (کاندولیزا رایس) زنگ زد. از یک تلفن محرمانه در کلاس درس با او صحبت کردم. کلاسی که تبدیل به مرکز ارتباطات کارکنان مسافر کاخ سفید شده بود. به من گفت که هواپیمایی که به مرکز تجارت برخورد کرده یک هواپیمای سبک نبوده یک جت تجاری بوده است.
17 سال پس از 11 سپتامبر/ ترامپ مثل بوش بها نمی دهد

شوکه شدم. آن هواپیما بی شک بدترین خلبان کل دنیا را داشته است. چه طور می توانسته با یک آسمان خراش، آن هم در یک روز روشن و صاف برخورد کند؟ شاید خلبان سکته قلبی کرده.

به کاندی گفتم که هدایت کارها را بر عهده بگیرد و از مدیر ارتباطاتم – دن بارتلت- خواستم تا روی بیانیه ای کار کند که در آن بر روی خدمات همه جانبه مدیریت بحران فدرال تاکید شود.

با مدیر مدرسه بوکر، خانمی دوست داشتنی به نام گوئن ریگل ملاقات کردم. او مرا به معلم کلاس، سارا کی دنیلز و همه بچه های کلاس دوم که در اتاق بودند معرفی کرد. خانم دنیلز به بچه های کلاس گفت شروع به روخوانی کنند. بعد از چند دقیقه به دانش آموزان گفت کتاب درسی شان را بردارند.

حضور فردی را پشت سرم احساس کردم. اندی کارد آهسته سرش را پشت گوشم آورد و زمزمه کرد:«دومین هواپیما با دومین برج برخورد کرد.» هر کلمه را شمرده و با لهجه ماساچوستی اش گفت: «به آمریکا حمله شده است.»

اولین واکنشم این بود که به شدت عصبانی شدم. چه کسی جرأت کرده به آمریکا حمله کند؟ سزایش را خواهد دید. بعد به صورت کودکانی که روبه روی من نشسته بودند نگاه کردم. مقایسۀ بی‌رحمی حمله‌کنندگان و معصومیت آن کودکان از نظرم گذشت. به‌زودی میلیون‌ها کودک روی حمایت من حساب خواهند کرد. هرگز آنها را ناامید نخواهم کرد.

گزارشگرانی را پشت کلاس دیدم که اخبار را از تلفن‌های همراه و پیجرهایشان دریافت می کردند.

غریزه‌ام به کار افتاده بود. می‌دانستم که واکنش من ثبت و در سراسر جهان پخش خواهد شد. مردم در شوک خواهند بود؛ ریس جمهوری نمی‌تواند شوکه شود. اگر عجولانه از کوره در بروم ممکن است بچه ها بترسند و موجی از وحشت سراسر کشور را دربر گیرد.

خواندن درس همچنان ادامه یافت. ولی ذهنم به سرعت از کلاس درس فاصله گرفت و خیلی دور شد. چه کسی مسؤول این کار بوده؟ خسارت‌ها تا چه حد است؟ دولت چه باید بکند؟

آری فلچر، وزیر رسانه‌ها خودش را در میان گزارشگران و من قرار داد. تابلویی گرفته بود که رویش نوشته شده بود: «فعلا چیزی نگویید.» نمی‌خواستم هم حرفی بزنم. مشغول بودم تصمیم بگیرم که چه کار کنم. وقتی کلاس تمام شد آرام از کلاس خارج می شوم، واقعیات را بررسی می کنم و برای مردم سخنرانی خواهم کرد.

بعد از هفت دقیقه که اندی وارد کلاس شد به اتاق انتظار برگشتم. جایی که فردی تلویزیون را چرخاند. با ترس به تماشای بازپخش صحنه آهسته فیلمی نشستم که در آن هواپیمای دوم به برج جنوبی برخورد می کرد. گوی عظیم آتش و دود ناشی از انفجار مهلک تر از تصور اولیه من بود.

کشور تکان خورده بود و من هر لحظه احساس می کردم که سریع باید جلوی تلویزیون ظاهر شوم. پیش نویسی از بیانیه‌ام آماده کردم. می خواستم به مردم امریکا اطمینان بدهم که دولت واکنش نشان خواهد داد و مجرمان را به دست عدالت خواهد سپرد. بعد باید با سرعت هر چه تمام تر سمت واشنگتن حرکت کنم.

این گونه آغاز کردم:«خانم ها و آقایان! این لحظۀ دشواری برای مردم آمریکاست... دو هواپیما در یک حمله تروریستی به کشورمان به مراکز تجارت جهانی برخورد کردند.»

آهی بلند از والدین و اعضای انجمن شنیده شد. افرادی که آمده بودند تا سخنرانی من را درباره آموزش بشنوند. گفتم: «حرکت تروریستی علیه ملت ما قابل تحمل نیست.» در آخر برای قربانیان حادثه تقاضای تقاضای یک دقیقه سکوت کردم.

بعد متوجه شدم که سخنان من پژواک تعهد پدرم بعد از تهاجم صدام حسین به کویت بود که گفت: «این تجاوز تحمل نخواهد شد.» تکرار آن عمدی نبود. در متن سخنرانی‌ام نوشته بودم: «تروریسم علیه آمریکا پیروز نمی شود.» سخنان پدر باید در ضمیر ناخودآگاه من نهفته بوده باشد و منتظر تا در بحران دیگری دوباره بر زبان بیاید...

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: جرج بوش

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۸۴۰۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال رقص یک زن روی تابوت

ترافیک «دناپلاس» در بهارستان| جنجال تحویل خودروی قسطی به نمایندگان انقلابی؛ ۸ میلیون قسط از کجا؟

حمله دوباره ترامپ به برجام و تهدید ایران: ترمز آنها کشیده شد، برای اینکه پول ندارند!

تصاویر| زندگی لاکچری محمد بن سلمان

وقتی آقای هالو دیپلمات شد

خبر بعدی:

تقویم تاریخ؛ از تولد امام خمینی تا الغای رژیم سلطنتی در فرانسه

به گزارش صدا و سیما، مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی (یکم مهر ) به شرح زیر است:

تولد امام خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی
۱۱۸ سال پیش در چنین روزی برابر با روز اول مهر ۱۲۸۱ شمسی "حضرت آیت ‏اللَّه العظمی سیدروح اللَّه موسوی خمینی" رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خُمین متولد شد. در دوران طفولیت، پدرشان که از عالمان آن دیار بود به شهادت رسید و سید روح ‏اللَّه از آن پس تحت سرپرستی مادر و عمه خود قرار گرفت. ایشان پس از پشت سر گذاشتن دروس مقدماتی و سطح، در محضر آیت ‏اللَّه شیخ عبدالکریم حائری یزدی به فراگیری دروس خارج همت گماشتند و مورد توجه خاص استاد واقع شدند. ایشان همزمان با تاسیس حوزه علمیه قم، به آن شهر عزیمت نموده و با استفاده از محضر پرفیض حضرات آیات شیخ علی اکبر یزدی و محمدعلی شاه آبادی، در علم هیئت، عرفان، حکمت و فلسفه، به درجه والایی دست یافتند. آیت الله خمینی (ره) سپس حلقه درسی خود را تشکیل دادند. در محضر ایشان شاگردان فراوانی پرورش یافتند که در جریان نهضت نیز، یاور آن حضرت بودند. حضرت امام از جمله کسانی بودند که نقش مهمی در دعوت از آیت‏ اللَّه بروجردی به قم ایفا کرده و از ایشان حمایت نمودند. پس از ارتحال آیت ‏اللَّه بروجردی و آغاز گسترده نقشه‏‌های ضد اسلامی دستگاه پهلوی، حضرت امام علیه دستگاه جور به پا خاستند و نهضت اسلامی ایران را به جریان انداختند. حوادث متعدد این دوران به ویژه اعتراض و خروش آن حضرت نسبت به کاپیتولاسیون به تبعید ایشان به ترکیه، عراق و هجرت به پاریس انجامید. امام خمینی (ره) در نهایت پس از حدود ۱۵ سال دوری از وطن، در بهمن ‏ماه ۱۳۵۷ به کشور اسلامی بازگشته و نظام جمهوری اسلامی را بنیان نهادند. حضرت امام در طول رهبری ده ساله خویش، انقلاب را در حوادث سهمگین پس از انقلاب و دوران جنگ هدایت کرده و در مقابل استکبار، ندای حق ‏خواهی و عدالت‏ طلبی را فریاد کردند. سرانجام این رادمرد جهاد و اسوه علم و عمل در چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ در ۸۸ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کردند و پس از تشییعی بی‏ نظیر در جهان، در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شدند.   آغاز جنگ‌های دور اول در زمان ساسانیان
۱۶۸۳ سال پیش بنا بر روایات تاریخی در چنین روزی برابر با بیست و دوم سپتامبر ۳۳۷ میلادی جنگ‌های ۱۳ ساله ایران و روم در دوران حکومت شاپور دوم (ذوالاکتاف) از دودمان ساسانیان آغاز شد که در «تاریخ عمومی» به جنگ‌های دور اول معروفند. جنگ‌های دور دوم از سال ۳۵۹ آغاز شدند. در هر دو دور، ایرانیان پیروز شدند. در دور اول، که جنگ تا سال ۳۵۰ طول کشید، رومیان هرچه را که در شرق مدیترانه به دست آورده بودند از دست دادند و در دور دوم، امپراتورشان هم کشته شد.   اعلام الغای رژیم سلطنتی فرانسه و آغاز حکومت جمهوری
۲۲۸ سال پیش در چنین روزی در ۲۲ سپتامبر ۱۷۹۲ میلادی کنوانسیون فرانسه، به الغای رژیم سلطنتی و استقرار جمهوری در فرانسه رای دادند. با اوج‏گیری انقلاب فرانسه و کناره‏ گیری لویى شانزدهم از سلطنت، انتخابات مجلس جدید فرانسه که کنوانسیون نام داشت در اواسط سپتامبر ۱۷۹۲ م به پایان رسید و کنوانسیون در روز ۲۱ سپتامبر تشکیل جلسه داد. نمایندگان حاضر در جلسه به اتفاق آرا به الغاء رژیم سلطنتی و استقرار رژیم جمهوری رای دادند و بدین ترتیب از روز ۲۲ سپتامبر ۱۷۹۲ م جمهوری اول فرانسه شکل گرفت. مهم‏ترین وقایع داخلی فرانسه در این زمان، محاکمه و اعدام لویی شانزدهم آخرین پادشاه فرانسه و آغاز به کار کمیته نجات ملی و کشتار مخالفان بود.   تولد مخترع دینام
۲۲۹ سال پش در چنین روزی برابر با بیست و دوم سپتامبر ۱۷۹۱ میلادی "مایکل فارادِی" (Michael Faraday) دانشمند شهیر انگلیسی و مخترع دینام متولد شد. وی در سال ۱۸۲۴ م به عضویت انجمن سلطنتی انگلیس پذیرفته شد و در سال بعد به مدیریت آزمایشگاه این انجمن دست یافت. فارادی پس از تجارب فراوان دریافت که یک آهن‏ربا قادر به تولید برق است و بر این اساس، نخستین دینام برق را که پیشرو دینام ‏ها و مولّدهای کنونی است اختراع نمود. فارادِی هم‏چنین قوانین الکترولیز مبنی بر تجزیه عناصر شیمیایى یک ماده به کمک جریان برق را تدوین کرد و برای اولین بار توانست همه گاز‌ها را به مایع تبدیل کند. فارادِی در سال ۱۸۲۱ م برای نخستین بار در تاریخ علم توانست انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. به همین جهت مایکل فارادِی را به دلیل اختراع و کشف اصول کلی مولد‌های برقی و مطالعه فراوان در زمینه الکتریسیته، پدر موتور الکتریکی و مولد برق لقب داده ‏اند و به پاس خدمات این دانشمند بزرگ، یکی از واحد‌های مهم اندازه‏ گیری الکتریسیته را فاراد نام‏گذاری کرده ‏اند. تحقیقات تجربی در برق در ۳ جلد و تحقیقات تجربی در شیمی و فیزیک از جمله آثار اوست. این دانشمند انگلیسی سرانجام در ۲۵ اوت سال ۱۸۶۷ م در ۷۶ سالگی درگذشت.   استقلال بلغارستان
۱۱۲ سال پیش در چنین روزی برابر با بیست و دوم سپتامبر ۱۹۰۸ میلادی "بلغارستان" از امپراتوری عثمانی مستقل شد. بلغارستان از اواخر قرن چهاردهم به تصرف عثمانی درآمد. از این زمان، آزار مسیحیان بلغاری آغاز گردید و این امر در طی حدود پانصد سال سلطه عثمانی‏‌ها بر این سرزمین، شورش‏‌های متعدد مردم بلغار را به وجود آورد. در نهایت، بلغارستان در سال ۱۸۷۸ م از عثمانی مستقل شد و به صورت امیرنشین، خود مختاری گرفت. سرانجام در ۲۲ سپتامبر ۱۹۰۸ م، پادشاه وقت بلغارستان، این کشور را کاملاً مستقل اعلام کرد و به خود عنوان تِزار داد. بلغارستان کشوری است در شبه جزیره بالکان که در همسایگی رومانی، یونان و ترکیه قرار دارد و مساحت بلغارستان ۱۱۰/۹۹۴ کیلومتر مربع است. سکنه بلغارستان پیرو آیین مسیحیت و عمدتاً ارتدوکس هستند. پایتخت بلغارستان، صوفیه  نام دارد و واحد پول آن لف جدید است. نظام این کشور، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون‏گذاری است.   استقلال مالی
۶۰ سال پیش، در روز بیست و دوم سپتامبر سال ۱۹۶۰ میلادی کشور مالی در شمال غربی آفریقا، استقلال یافت. از حدود دو هزار سال پیش در مالی تمدن درخشانی وجود داشت اما این سرزمین از قرن هشتم تا شانزدهم میلادی، قسمتی از امپراتوری سودان بود. پس از اینکه مراکش، بخشی از امپراتوری سودان، از جمله مالی را تصرف کرد، حکومت‌های متعدد قبیله‌ای در مالی به قدرت رسیدند. نفوذ فرانسویان در مالی از قرن نوزدهم آغاز شد و این کشور در سال ۱۸۹۸ تحت الحمایه فرانسه شد. مالی که سودان فرانسه نامیده می‌شد، در سال ۱۹۵۸ خودمختار شد و در سال ۱۹۶۰، به استقلال رسید. کشور مالی با مساحت بیش از یک میلیون و دویست و چهل هزار کیلومترمربع، با کشور‌های الجزایر، موریتانی، نیجر، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه و سنگال همسایه است.         

دیگر خبرها

 • ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 22 سپتامبر 2020
 • علت تجاوز آمریکا و عربستان به یمن استقلال طلبی یمنی ها بود
 • آخرین اخبار نقل و انتقالات فوتبال اروپا؛ 22 سپتامبر 2020
 • میزان رضایتمندی مردم آمریکا از ترامپ چقدر است؟
 • ۵۲درصد از آمریکایی‌ها از ترامپ رضایت ندارند
 • در روز جهانی گردشگری از موزه‌های خوزستان رایگان دیدن کنید
 • نرخ محبوبیت ترامپ بین آمریکایی‌ها
 • ۵۲ درصد از آمریکایی‌ها از ترامپ رضایت ندارند
 • ۵۲ درصد از آمریکایی‌ها از عملکرد ترامپ رضایت ندارند
 • ۲۲ سپتامبر؛ روزی برای حذف اتومبیل‌ها در جهان
 • روزنامه های ورزشی اروپا؛ سه شنبه 22 سپتامبر 2020: زلزله سوارز و ایبرا
 • عبور دو سیارک از کنار زمین
 • مک‌مستر: احتمال وقوع ۱۱ سپتامبر دیگری در آمریکا بسیار بالاست
 • ژنرال مک‌مستر: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است
 • گذر دو سیارک از کنار زمین
 • «بیشکک» در فهرست ۱۰ شهر محبوب برای سفر در پاییز
 • (تصاویر) روش هشانا؛ سال نو یهودی
 • انصارالله: انقلاب ۲۱ سپتامبر انقلاب همه یمنی‌ها بود/مردم یمن اجازه بازگشت مجرمان را نمی دهند
 • اسرائیل از ۱۰ سال قبل دفتر حافظ منافع در بحرین داشته است