عصر ایران- امروز 11 سپتامبر یا 20 شهریور هجدهمین سالروز واقعه حمله به برج های دو قلوی نیویورک است. اتفاقی که در 11 سپتامبر 2001 رخ داد و یک نقطه عطف در تاریخ معاصر و سیاست جهانی به حساب می آید. به گونه ای که می توان عرصه روابط بین الملل را به قبل و بعد از 11 سپتامبر تقسیم کرد.

هر چند رییس جمهوری کنونی آمریکا به رغم سابقۀ کمک مالی به دموکرات ها به عنوان یک «جمهوری خواه» وارد کارزار انتخابات شد و از این نظر در طیف جرج بوش پسر تعریف می شود که مدام از 11 سپتامبر می گفت اما تاریخ جدید آمریکا از نگاه ترامپ با سه سال قبل که خودش مطرح شد، شروع می شود نه از 18 سال پیش و با 11 سپتامبر!

از این رو نوع نگاه او به 11 سپتامبر مانند سلف خود نیست و از اینجا هم می توان دریافت که ما حتی با یک بوش دیگر هم رو به رو نیستیم و ترامپ، ترامپ است نه تکرار بوش که 11 سپتامبر را مانند او بها دهد.نمی دانیم ترامپ در روز 11 سپتامبر 2001 یا 20 شهریور 1380 کجا بوده هر چند اگر در سفر نبوده باشد به قاعده در همان نیویورک بوده و شاید خاطره یا بازگوید.

جرج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا اما در کتاب خاطرات خود خاطره آن روز را بازگفته است.

او در این کتاب با عنوان «لحظات تصمیم» فصلی را به این روز تاریخی اختصاص داده و از 11 سپتامبر با عنوان «روز
آتش» یاد کرده است. این کتاب در سال 1390 خورشیدی و با کمترین سانسور و توسط محمد حسین اسماعیل زاده به فارسی ترجمه و منتشر شد.

هر چند در سال قبل نیز بخشی از خاطرات جرج بوش درباره 11 سپتامبر را به نقل از این کتاب (صفحات 155 تا 157) آوردیم اما نقل دوباره آن خالی از لطف نیست:

روز سه شنبه یازدهم سپتامبر 2001 قبل از سپیده دم در سوییتم در ساحل لوکونی و مجموعه تنیس نزدیک ساراسوتا در ایالت فلوریدا بیدار شدم. صبح را با خواندن انجیل آغاز کردم و بعد به طبقه پایین رفتم تا بدوم. وقتی شروع کردم خودم را در زمین گلف گرم کنم هوا هنوز گرگ و میش بود. عامل سرویس مخفی به ورزش روزانه من عادت کرده بود ولی برای محلی ها دویدن من در تاریکی کمی عجیب و غریب به نظر می رسید.

در راه بازگشت به هتل سریعا دوش گرفتم. صبحانه سبکی خوردم و به روزنامه های صبح نگاهی اجمالی انداختم. مهم ترین خبر، بازگشت مایکل جردن از بازنشستگی و پیوستن مجدد او به NBA بود.

تیترهای خبری دیگر روی انتخابات شهرداری نیویورک و یک مورد بیماری مشکوک جنون گاوی در ژاپن متمرکز بودند. حدود ساعت 8 صبح اطلاعات روزانه ریاست جمهوری به دستم رسید.

همیشه به این اطلاعات توجه زیادی داشتم و مشتاق شان بوم. ترکیبی ازاطلاعات فوق محرمانه آمیخته با تحلیل های عمیق ژئو پلتیکی بود. اطلاعاتی که یازدهم سپتامبر به دستم رسید توسط یک تحلیلگر مشهور CIA به نام مایک مورل ارایه شده بود و درباره روسیه، چین و قیام فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه بود.

کمی بعد از مطالعه این اخبار و اطلاعات، به سمت مدرسه ابتدایی امایی بوکر رفتیم تا بر موضوع اصلاحات آموزشی تاکید کنم.

در مسیر کوتاهی که باید از ماشین تا کلاس درس طی می کردیم، کارل روو گفت که هواپیمایی به مرکز تجارت جهانی برخورد کرده. عجیب به نظر می رسید. تصور کردم یک هواپیمای کوچک به طور وحشتناکی گم شده و به ساختمان خورده است.

بعد از آن کاندی (کاندولیزا رایس) زنگ زد. از یک تلفن محرمانه در کلاس درس با او صحبت کردم. کلاسی که تبدیل به مرکز ارتباطات کارکنان مسافر کاخ سفید شده بود. به من گفت که هواپیمایی که به مرکز تجارت برخورد کرده یک هواپیمای سبک نبوده یک جت تجاری بوده است.
17 سال پس از 11 سپتامبر/ ترامپ مثل بوش بها نمی دهد

شوکه شدم. آن هواپیما بی شک بدترین خلبان کل دنیا را داشته است. چه طور می توانسته با یک آسمان خراش، آن هم در یک روز روشن و صاف برخورد کند؟ شاید خلبان سکته قلبی کرده.

به کاندی گفتم که هدایت کارها را بر عهده بگیرد و از مدیر ارتباطاتم – دن بارتلت- خواستم تا روی بیانیه ای کار کند که در آن بر روی خدمات همه جانبه مدیریت بحران فدرال تاکید شود.

با مدیر مدرسه بوکر، خانمی دوست داشتنی به نام گوئن ریگل ملاقات کردم. او مرا به معلم کلاس، سارا کی دنیلز و همه بچه های کلاس دوم که در اتاق بودند معرفی کرد. خانم دنیلز به بچه های کلاس گفت شروع به روخوانی کنند. بعد از چند دقیقه به دانش آموزان گفت کتاب درسی شان را بردارند.

حضور فردی را پشت سرم احساس کردم. اندی کارد آهسته سرش را پشت گوشم آورد و زمزمه کرد:«دومین هواپیما با دومین برج برخورد کرد.» هر کلمه را شمرده و با لهجه ماساچوستی اش گفت: «به آمریکا حمله شده است.»

اولین واکنشم این بود که به شدت عصبانی شدم. چه کسی جرأت کرده به آمریکا حمله کند؟ سزایش را خواهد دید. بعد به صورت کودکانی که روبه روی من نشسته بودند نگاه کردم. مقایسۀ بی‌رحمی حمله‌کنندگان و معصومیت آن کودکان از نظرم گذشت. به‌زودی میلیون‌ها کودک روی حمایت من حساب خواهند کرد. هرگز آنها را ناامید نخواهم کرد.

گزارشگرانی را پشت کلاس دیدم که اخبار را از تلفن‌های همراه و پیجرهایشان دریافت می کردند.

غریزه‌ام به کار افتاده بود. می‌دانستم که واکنش من ثبت و در سراسر جهان پخش خواهد شد. مردم در شوک خواهند بود؛ ریس جمهوری نمی‌تواند شوکه شود. اگر عجولانه از کوره در بروم ممکن است بچه ها بترسند و موجی از وحشت سراسر کشور را دربر گیرد.

خواندن درس همچنان ادامه یافت. ولی ذهنم به سرعت از کلاس درس فاصله گرفت و خیلی دور شد. چه کسی مسؤول این کار بوده؟ خسارت‌ها تا چه حد است؟ دولت چه باید بکند؟

آری فلچر، وزیر رسانه‌ها خودش را در میان گزارشگران و من قرار داد. تابلویی گرفته بود که رویش نوشته شده بود: «فعلا چیزی نگویید.» نمی‌خواستم هم حرفی بزنم. مشغول بودم تصمیم بگیرم که چه کار کنم. وقتی کلاس تمام شد آرام از کلاس خارج می شوم، واقعیات را بررسی می کنم و برای مردم سخنرانی خواهم کرد.

بعد از هفت دقیقه که اندی وارد کلاس شد به اتاق انتظار برگشتم. جایی که فردی تلویزیون را چرخاند. با ترس به تماشای بازپخش صحنه آهسته فیلمی نشستم که در آن هواپیمای دوم به برج جنوبی برخورد می کرد. گوی عظیم آتش و دود ناشی از انفجار مهلک تر از تصور اولیه من بود.

کشور تکان خورده بود و من هر لحظه احساس می کردم که سریع باید جلوی تلویزیون ظاهر شوم. پیش نویسی از بیانیه‌ام آماده کردم. می خواستم به مردم امریکا اطمینان بدهم که دولت واکنش نشان خواهد داد و مجرمان را به دست عدالت خواهد سپرد. بعد باید با سرعت هر چه تمام تر سمت واشنگتن حرکت کنم.

این گونه آغاز کردم:«خانم ها و آقایان! این لحظۀ دشواری برای مردم آمریکاست... دو هواپیما در یک حمله تروریستی به کشورمان به مراکز تجارت جهانی برخورد کردند.»

آهی بلند از والدین و اعضای انجمن شنیده شد. افرادی که آمده بودند تا سخنرانی من را درباره آموزش بشنوند. گفتم: «حرکت تروریستی علیه ملت ما قابل تحمل نیست.» در آخر برای قربانیان حادثه تقاضای تقاضای یک دقیقه سکوت کردم.

بعد متوجه شدم که سخنان من پژواک تعهد پدرم بعد از تهاجم صدام حسین به کویت بود که گفت: «این تجاوز تحمل نخواهد شد.» تکرار آن عمدی نبود. در متن سخنرانی‌ام نوشته بودم: «تروریسم علیه آمریکا پیروز نمی شود.» سخنان پدر باید در ضمیر ناخودآگاه من نهفته بوده باشد و منتظر تا در بحران دیگری دوباره بر زبان بیاید...

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

پسر هوادار استقلال دست به خودکشی زد+عکس

(تصاویر) کشف حجاب جنجالی زن عربستانی در ریاض

کلیدواژه: جرج بوش

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۸۴۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

۲۶۹ کلاس درس جدید تا مهر امسال وارد چرخه آموزشی استان کرمان می‌شود

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان از استانداردسازی سیستم گرمایشی ۷۵۰ کلاس درس در استان کرمان برای سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: ۲۶۹ کلاس درس جدید نیز تا مهر امسال وارد چرخه آموزشی استان کرمان می‌شود. ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰ استانها کرمان نظرات - اخبار استانها -

سیدمحمد واعظی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه در استانه سال تحصیلی جدید قرار داریم و فضای آموزشی مناسب و استاندارد یکی از ملزومات آموزشی است اظهار داشت: تا مهر ماه امسال 50 مدرسه جدید وارد چرخه آموزشی استان کرمان می‌شود.  

وی با بیان اینکه این 50 مدرسه شامل 269 کلاس درس می‌شود افزود: از این تعداد 30 مدرسه خشتی و گلی بوده که تا اول مهر برای استفاده دانش‌آموزان آماده و تحویل آموزش و پرورش می‌شود.

بیش از 50 درصد مدارس جنوب استان کرمان هیچ سیستم سرمایشی و گرمایشی ندارند35 درصد مدارس کرمان ناایمن هستندزلزله تعدادی از مدارس کرمان را از چرخه آموزشی خارج کرد

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه تمام تلاش ما این است تا دانش‌آموزان ما بتوانند از فضای آموزشی استانداری استفاده کنند بیان کرد: کار ساخت 30 مدرسه خشت و گلی در استان کرمان از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و برای مهر امسال 80 کلاس درس در این مدارس آماده استفاده دانش‌آموزان می‌شود.

وی با بیان اینکه استانداردسازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مدارس در برنامه اداره کل نوسازی مدارس است افزود: اولویت ما برای استانداردسازی سیستم گرمایشی کلاس‌ها با مدارسی است که علمک گاز آنها نصب بوده و از بخاری نفتی استفاده می‌کردند.

واعظی‌نژاد افزود: 750 کلاس درس در استان کرمان برای سال تحصیلی جدید به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شدند و زمستان امسال دانش‌آموزان می‌توانند با خیال راحت از این کلاس‌ها استفاده کنند.

انتهای پیام/ ت

R7860/P/S6,67/CT15

دیگر خبرها

 • اجرای طرح کلاس های دوزبانه در ۵ منطقه آموزشی استان بوشهر
 • ۱۸۰۰ کلاس درس در مناطق محروم نوسازی شد
 • وجود 4000 کلاس غیراستاندارد در چهارمحال و بختیاری
 • بازسازی و نوسازی ۱۸۰۰ کلاس درس در مناطق محروم توسط بنیاد مستضعفان
 • الیور استون و پایان دوران طلایی فیلمسازی در آمریکا
 • کلاس‌های دو زبانه در پنج منطقه آموزشی بوشهر برگزار شد
 • تعداد کلاس اولی های امسال چقدر است؟
 • روش های موثر برای یادگیری بهتر زبان ترکی استانبولی در کلاس های زبان
 • کلاس تربیت مربی مهدهای رضوی در گنبدکاووس برگزار شد
 • ۲۳ هزار کلاس درس فرسوده در پایتخت وجود دارد
 • بهره‌گیری از ماشین ظرفشویی چه مزایایی دارد؟
 • اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حادثه ۱۱ سپتامبر
 • افشای دست داشتن «بندر بن سلطان» در حوادث ۱۱ سپتامبر
 • اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حوادث ۱۱ سپتامبر
 • افشای بازجویی‌های کمیسیون ۱۱ سپتامبر آمریکا از بندر بن سلطان
 • ترامپ و همسرش در مراسم سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر+تصاویر
 • افشای نام یک مقام سعودی توسط دفتر تحقیقات فدرال آمریکا برای خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر
 • همه چیز درباره ساید بای ساید بوش
 • افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات ۱۱ سپتامبر