عصر ایران- امروز 11 سپتامبر یا 20 شهریور هجدهمین سالروز واقعه حمله به برج های دو قلوی نیویورک است. اتفاقی که در 11 سپتامبر 2001 رخ داد و یک نقطه عطف در تاریخ معاصر و سیاست جهانی به حساب می آید. به گونه ای که می توان عرصه روابط بین الملل را به قبل و بعد از 11 سپتامبر تقسیم کرد.

هر چند رییس جمهوری کنونی آمریکا به رغم سابقۀ کمک مالی به دموکرات ها به عنوان یک «جمهوری خواه» وارد کارزار انتخابات شد و از این نظر در طیف جرج بوش پسر تعریف می شود که مدام از 11 سپتامبر می گفت اما تاریخ جدید آمریکا از نگاه ترامپ با سه سال قبل که خودش مطرح شد، شروع می شود نه از 18 سال پیش و با 11 سپتامبر!

از این رو نوع نگاه او به 11 سپتامبر مانند سلف خود نیست و از اینجا هم می توان دریافت که ما حتی با یک بوش دیگر هم رو به رو نیستیم و ترامپ، ترامپ است نه تکرار بوش که 11 سپتامبر را مانند او بها دهد.نمی دانیم ترامپ در روز 11 سپتامبر 2001 یا 20 شهریور 1380 کجا بوده هر چند اگر در سفر نبوده باشد به قاعده در همان نیویورک بوده و شاید خاطره یا بازگوید.

جرج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا اما در کتاب خاطرات خود خاطره آن روز را بازگفته است.

او در این کتاب با عنوان «لحظات تصمیم» فصلی را به این روز تاریخی اختصاص داده و از 11 سپتامبر با عنوان «روز
آتش» یاد کرده است. این کتاب در سال 1390 خورشیدی و با کمترین سانسور و توسط محمد حسین اسماعیل زاده به فارسی ترجمه و منتشر شد.

هر چند در سال قبل نیز بخشی از خاطرات جرج بوش درباره 11 سپتامبر را به نقل از این کتاب (صفحات 155 تا 157) آوردیم اما نقل دوباره آن خالی از لطف نیست:

روز سه شنبه یازدهم سپتامبر 2001 قبل از سپیده دم در سوییتم در ساحل لوکونی و مجموعه تنیس نزدیک ساراسوتا در ایالت فلوریدا بیدار شدم. صبح را با خواندن انجیل آغاز کردم و بعد به طبقه پایین رفتم تا بدوم. وقتی شروع کردم خودم را در زمین گلف گرم کنم هوا هنوز گرگ و میش بود. عامل سرویس مخفی به ورزش روزانه من عادت کرده بود ولی برای محلی ها دویدن من در تاریکی کمی عجیب و غریب به نظر می رسید.

در راه بازگشت به هتل سریعا دوش گرفتم. صبحانه سبکی خوردم و به روزنامه های صبح نگاهی اجمالی انداختم. مهم ترین خبر، بازگشت مایکل جردن از بازنشستگی و پیوستن مجدد او به NBA بود.

تیترهای خبری دیگر روی انتخابات شهرداری نیویورک و یک مورد بیماری مشکوک جنون گاوی در ژاپن متمرکز بودند. حدود ساعت 8 صبح اطلاعات روزانه ریاست جمهوری به دستم رسید.

همیشه به این اطلاعات توجه زیادی داشتم و مشتاق شان بوم. ترکیبی ازاطلاعات فوق محرمانه آمیخته با تحلیل های عمیق ژئو پلتیکی بود. اطلاعاتی که یازدهم سپتامبر به دستم رسید توسط یک تحلیلگر مشهور CIA به نام مایک مورل ارایه شده بود و درباره روسیه، چین و قیام فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه بود.

کمی بعد از مطالعه این اخبار و اطلاعات، به سمت مدرسه ابتدایی امایی بوکر رفتیم تا بر موضوع اصلاحات آموزشی تاکید کنم.

در مسیر کوتاهی که باید از ماشین تا کلاس درس طی می کردیم، کارل روو گفت که هواپیمایی به مرکز تجارت جهانی برخورد کرده. عجیب به نظر می رسید. تصور کردم یک هواپیمای کوچک به طور وحشتناکی گم شده و به ساختمان خورده است.

بعد از آن کاندی (کاندولیزا رایس) زنگ زد. از یک تلفن محرمانه در کلاس درس با او صحبت کردم. کلاسی که تبدیل به مرکز ارتباطات کارکنان مسافر کاخ سفید شده بود. به من گفت که هواپیمایی که به مرکز تجارت برخورد کرده یک هواپیمای سبک نبوده یک جت تجاری بوده است.

  شوکه شدم. آن هواپیما بی شک بدترین خلبان کل دنیا را داشته است. چه طور می توانسته با یک آسمان خراش، آن هم در یک روز روشن و صاف برخورد کند؟ شاید خلبان سکته قلبی کرده.

به کاندی گفتم که هدایت کارها را بر عهده بگیرد و از مدیر ارتباطاتم – دن بارتلت- خواستم تا روی بیانیه ای کار کند که در آن بر روی خدمات همه جانبه مدیریت بحران فدرال تاکید شود.

با مدیر مدرسه بوکر، خانمی دوست داشتنی به نام گوئن ریگل ملاقات کردم. او مرا به معلم کلاس، سارا کی دنیلز و همه بچه های کلاس دوم که در اتاق بودند معرفی کرد. خانم دنیلز به بچه های کلاس گفت شروع به روخوانی کنند. بعد از چند دقیقه به دانش آموزان گفت کتاب درسی شان را بردارند.

حضور فردی را پشت سرم احساس کردم. اندی کارد آهسته سرش را پشت گوشم آورد و زمزمه کرد:«دومین هواپیما با دومین برج برخورد کرد.» هر کلمه را شمرده و با لهجه ماساچوستی اش گفت: «به آمریکا حمله شده است.»

اولین واکنشم این بود که به شدت عصبانی شدم. چه کسی جرأت کرده به آمریکا حمله کند؟ سزایش را خواهد دید. بعد به صورت کودکانی که روبه روی من نشسته بودند نگاه کردم. مقایسۀ بی‌رحمی حمله‌کنندگان و معصومیت آن کودکان از نظرم گذشت. به‌زودی میلیون‌ها کودک روی حمایت من حساب خواهند کرد. هرگز آنها را ناامید نخواهم کرد.

گزارشگرانی را پشت کلاس دیدم که اخبار را از تلفن‌های همراه و پیجرهایشان دریافت می کردند.

غریزه‌ام به کار افتاده بود. می‌دانستم که واکنش من ثبت و در سراسر جهان پخش خواهد شد. مردم در شوک خواهند بود؛ ریس جمهوری نمی‌تواند شوکه شود. اگر عجولانه از کوره در بروم ممکن است بچه ها بترسند و موجی از وحشت سراسر کشور را دربر گیرد.

خواندن درس همچنان ادامه یافت. ولی ذهنم به سرعت از کلاس درس فاصله گرفت و خیلی دور شد. چه کسی مسؤول این کار بوده؟ خسارت‌ها تا چه حد است؟ دولت چه باید بکند؟

آری فلچر، وزیر رسانه‌ها خودش را در میان گزارشگران و من قرار داد. تابلویی گرفته بود که رویش نوشته شده بود: «فعلا چیزی نگویید.» نمی‌خواستم هم حرفی بزنم. مشغول بودم تصمیم بگیرم که چه کار کنم. وقتی کلاس تمام شد آرام از کلاس خارج می شوم، واقعیات را بررسی می کنم و برای مردم سخنرانی خواهم کرد.

بعد از هفت دقیقه که اندی وارد کلاس شد به اتاق انتظار برگشتم. جایی که فردی تلویزیون را چرخاند. با ترس به تماشای بازپخش صحنه آهسته فیلمی نشستم که در آن هواپیمای دوم به برج جنوبی برخورد می کرد. گوی عظیم آتش و دود ناشی از انفجار مهلک تر از تصور اولیه من بود.

کشور تکان خورده بود و من هر لحظه احساس می کردم که سریع باید جلوی تلویزیون ظاهر شوم. پیش نویسی از بیانیه‌ام آماده کردم. می خواستم به مردم امریکا اطمینان بدهم که دولت واکنش نشان خواهد داد و مجرمان را به دست عدالت خواهد سپرد. بعد باید با سرعت هر چه تمام تر سمت واشنگتن حرکت کنم.

این گونه آغاز کردم:«خانم ها و آقایان! این لحظۀ دشواری برای مردم آمریکاست... دو هواپیما در یک حمله تروریستی به کشورمان به مراکز تجارت جهانی برخورد کردند.»

آهی بلند از والدین و اعضای انجمن شنیده شد. افرادی که آمده بودند تا سخنرانی من را درباره آموزش بشنوند. گفتم: «حرکت تروریستی علیه ملت ما قابل تحمل نیست.» در آخر برای قربانیان حادثه تقاضای تقاضای یک دقیقه سکوت کردم.

بعد متوجه شدم که سخنان من پژواک تعهد پدرم بعد از تهاجم صدام حسین به کویت بود که گفت: «این تجاوز تحمل نخواهد شد.» تکرار آن عمدی نبود. در متن سخنرانی‌ام نوشته بودم: «تروریسم علیه آمریکا پیروز نمی شود.» سخنان پدر باید در ضمیر ناخودآگاه من نهفته بوده باشد و منتظر تا در بحران دیگری دوباره بر زبان بیاید...

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست+ عکس

ناگفته‌های پسرعمه زهرا کودک گمشده از روز حادثه / ماجرای ناپدید شدن ۲۰ ثانیه‌ای دختر بچه ۲ ساله چه بود؟

کلیدواژه: جرج بوش

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۸۴۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

ساخت ۵۹۷ کلاس درس استان بوشهر در دست اجراست

به گزارش خبرنگار مهر، حسین مرادی صبح چهارشنبه در نشست با مسئولین دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر اظهار داشت: در زمان حاضر ۵۹۷ کلاس درس در قالب ۱۱۸ پروژه آموزشی با ۲۸۲ میلیارد تومان اعتبار و ۱۱۳ هزار مترمربع زیربنا در دست اجراست که با بهره‌برداری از این کلاس‌ها مشکلات فضای آموزشی در این استان کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: ۱۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر اسفندماه سال گذشته هیئت دولت به استان بوشهر برای تأمین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مدرسه‌های این استان اختصاص یافت.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان بوشهر گفت: مناقصه خرید وسایل سرمایشی در استان انجام‌شده و امیدواریم در هفته نخست مهرماه امسال این وسایل در اختیار مدرسه‌ها قرار گیرد و بخشی از مشکلات در این خصوص برطرف شود.

هیچ کلاس درس بدون وسیله سرمایشی در استان بوشهر وجود ندارد

مرادی افزود: در زمان حاضر هیچ کلاس درس بدون وسیله سرمایشی در استان بوشهر وجود ندارد اما به دلیل فرسودگی بخشی از این وسایل قابلیت استفاده نبوده و تلاش می‌شود با تأمین اعتبار و خرید وسایل سرمایشی موردنیاز محیط مناسبی برای تحصیل دانش آموزان فراهم شود.

۷۳۸ کلاس درس استان از لحاظ لرزه‌خیزی دچار مشکل هستند

وی بابیان اینکه تلاش شده پروژه‌های آموزشی در قالب برنامه مدون کوتاه، میان و بلندمدت باهدف برطرف کردن نیاز استان در بخش فضاهای آموزشی احصا و اولویت‌بندی شود اضافه کرد: در زمان حاضر استان بوشهر ۷۳۸ کلاس درس که از لحاظ لرزه‌خیزی دچار مشکل هستند داراست و باید فضاهای استاندارد جایگزین آن‌ها شوند.

۹ درصد فضاهای آموزشی استان بوشهر غیراستاندارد است

 مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان بوشهر گفت: فضاهای آموزشی غیراستاندارد در استان بوشهر ۹ درصد است این در حالی است که این آمار در سطح کشور ۳۰ درصد است و با بهره‌برداری از فضاهای در دست احداث این آمار به شش درصد می‌رسد و تا چهار سال آینده تلاش می‌شود فضاهای غیر استاندار از لحاظ لرزه‌نگاری در سطح استان برطرف شود

مرادی خاطرنشان کرد: باهمت مسئولان استان بوشهر و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس امسال ۱۲۴ کلاس درس در قالب ۲۲ پروژه آموزشی با شش هزار و ۸۰۰ مترمربع زیربنا و ۲۲ میلیارد تومان اعتبار هم‌زمان با اول مهرماه در این استان تحویل آموزش و پرورش می‌شود.

کد خبر 4721964

دیگر خبرها

 • رنکینگ سپتامبر 2019 فیفا؛ بلژیک هم‌چنان در صدر، ایران در رده 23
 • هیچ دانش آموز لرستانی در مهرماه بدون کلاس درس نخواهد بود
 • ۵۵۵۰ کلاس اولی در بروجرد راهی مدرسه می‌شوند
 • آغاز سال تحصیلی دانش آموزان سیل زده لرستان با١٧٠کانکس و کلاس پیش ساخته
 • بیش از ۳۱ هزار کلاس اولی گیلان منتظر بازگشایی مدارس هستند
 • جشن جمع آوری کلاس‌های خشتی و گلی کشور آبان برگزار می‌شود
 • جشن جمع آوری کلاس‌های خشتی و گلی آبان امسال برگزار می‌شود
 • ۸۶۰ کلاس درس در خوزستان آماده افتتاح هستند
 • اضافه شدن ۳۰۰ کلاس درس به فضای آموزشی فارس
 • دختری که بدون ثبت نام در کلاس های دانشگاه شرکت میکرد
 • ۲۰۰ کلاس درس با اعتبارات ملی و استانی در کردستان احداث می شود
 • احداث ۱۲ هزار کلاس درس در استان تهران نیازمند تأمین اعتبار است
 • جمع آوری ۳۰۰ کلاس سنگی در استان تا پایان شهریور ماه
 • آغاز دور جدید کلاس‌های مداحی در مجمع الذاکرین با تدریس «سعید حدادیان»
 • ماکرون و امیر قطر در ۱۹ سپتامبر با یکدیگر دیدار می کنند
 • کلاس های دانش‌آموزان تا مهرماه امسال در مناطق سیل‌زده لرستان آماده می شود
 • افتتاح ۶۰۲ کلاس درس خیرساز در خراسان رضوی
 • رایس: نشانه‌های فروپاشی نظام جهانی مورد حمایت آمریکا پس از جنگ جهانی دوم آشکار شده است
 • پوست‌اندازی نظم جهانی