به گزارش خبرنگار مهر، سعید رسولی عصر امروز چهارشنبه در جریان بازدید از راه آهن غرب کشور و در نشستی در استاندار ی کرمانشاه اظهار داشت: راه‌آهن به دلیل ویژگی‌های ذاتی و منحصر به فردی که دارد در صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت، کاهش چشمگیر تلفات جاده‌ای و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی بسیار موثر واقع می شود.

مدیرعامل راه آهن ایران، توسعه راه‌آهن را یکی از شاخصه های مهم ارزیابی توسعه یافتگی کشورها دانست و گفت: در کشور ما قبل از شروع ساخت راه‌آهن سراسری تنها در قسمت هایی از کشور راه آهن های منطقه ای داشتیم، اما راه آهن سراسری سال ۱۳۰۶ کلنگ‌زنی و سال ۱۳۱۷ به بهره برداری رسید.

وی بیان داشت: در طول سال‌های قبل از انقلاب نزدیک به ۴ هزار کیلومتر خط ریلی داشتیم، اما امروز بیش از ۱۱ هزار کیلومتر خط ریلی داریم که با احتساب خطوط مانوری و خطوط ایستگاه ها نزدیک به ۱۴ هزار کیلومتر خطوط راه‌آهن وجود دارد و به سرعت اتصال مراکز استان به شبکه ریلی در حال شکل گیری است.

رسولی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید شاهد اتصال چهار مرکز استان به شبکه ریلی بودیم که استان بزرگ کرمانشاه یکی از آنها بوده است.

مدیرعامل راه آهن ایران ادامه داد: طرح های ریلی در دنیا با جابه جایی و جذب بار اقتصادی می‌شوند و هدف اصلی نقش آفرینی در حوزه لجستیک و حمل بار است .

وی گفت: البته ناگفته نماند که ویترین راه‌آهن‌ها در همه دنیا جابه‌جایی مسافر است اگر چه به لحاظ اقتصادی ممکن است سودده نباشد، اما از اولویت‌های مسئولین راه آهن ها از جمله راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.

رسولی خاطرنشان کرد: همه ما باید تلاش کنیم سهم جابه جایی بار ریلی را در کشور افزایش دهیم و امروز که در محور کرمانشاه هستیم باید بر این مسئله توجه ویژه داشته باشیم و سهم استان را افزایش دهیم.

مدیرعامل راه آهن ایران بیان داشت: اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی هم در طراحی این راه آهن قرار گرفته که اگر نبود این طرح به تصویب نمی رسید و در قانون لحاظ نمی‌شد.

وی ادامه داد: همچنین به توصیه و تاکید مقام معظم رهبری در بند ۲۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که تاکید داشتند اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی و توسعه کریدورهای ترانزیتی باید در دستور کار باشد، لذا تلاش می کنیم این دستورات که برگرفته از شناخت عمیق از مولفه های توسعه کشور است را انجام دهیم.

رسولی تصریح کرد: در خصوص دهکده لجستیک اقدامات خوبی صورت گرفته است و ما اقدامات اجرایی را شروع کردیم و خطوط را در ایستگاه باری کرمانشاه توسعه دادیم و سکوهای غلات، سکوی سوخت و... هم در دست اقدام است و باید هرچه سریعتر عملیات تخلیه و بارگیری را در آنجا فعال کنیم.

شبکه ریلی رقیب حمل و نقل جاده ای نیست

مدیرعامل راه آهن ایران در بخش دیگری از سخنانش بر حمل و نقل ترکیبی تاکید داشت و گفت: امروز معروف ترین بنادر دنیا در توسعه ریلی حدود ۵۰ درصد بار را با ریل و بخشی هم با جاده جابجا می‌کنند و ما به هیچ عنوان رقیب جاده نیستیم و تاکید می کنیم مکمل جاده هستیم و معتقدیم که بارهای حجیم به لحاظ اقتصادی بهتر است با راه آهن حمل شوند.

وی بیان داشت: انتقال بار از جاده به ریل در اقتصاد ملی خود را نشان می‌دهد و در اقتصاد خرد بنگاهی اثر خود را چندان نمایان نمی‌کند چرا که سوخت ارزان است لذا برای این که ارزش افزوده در شبکه ریلی ایجاد کنیم با رایزنی‌هایی که با دولت و مجلس صورت گرفت تقاضا کردیم که دولت سرمایه گذاری را انجام دهد.

رسولی ایمنی را برند راه آهن دانست و گفت: در یک بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت کارها را تقسیم می کنیم و به خاطر نزدیکی به اربعین یک سری اقدامات انقلابی را انجام می دهیم و کمیسیون تعیین سرعت به محل اعزام خواهند شد تا سرعت را در خط کرمانشاه بالا ببرند.

مدیرعامل راه آهن ایران افزود: نقاطی را که می توان تغییر سرعت ها را در آنجا حذف می کنیم و در کوتاه مدت در بخش هایی افزایش سرعت داده می شود و با اتمام کار زمان سیر این محور به نصف کاهش خواهد یافت و به سرعتی که باید می‌رسد.

وی از اتصال خط ریلی ملایر به همدان خبر داد و گفت: این اتصال در حال انجام است و اگر این کار صورت گیرد قطار ها از ملایر به همدان و از آنجا به تهران حرکت خواهند داشت.

رسولی خاطرنشان کرد: آمادگی همه نوع همکاری برای ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری در حوزه ناوگان در استان کرمانشاه را داریم.

تفاهم نامه ساخت انواع لوکوموتیو در کشور

این مسئول افزود: امسال از محل ظرفیت قانون بودجه سال ۹۷ توانستیم تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان با سازمان برنامه بودجه امضا کنیم و ۹۷۴ دستگاه انواع لوکوموتیو، واگن‌های باری، خودکشش و ... در کشور ساخت می شود.

مدیر عامل راه آهن ایران گفت: در ارتباط با اربعین نسبت به سال گذشته هم در تعداد قطارهای اعزامی که از مقاصد تهران و مشهد به کرمانشاه انجام می شود افزایش خواهیم داشت و هم به این منظور صندلی های ایجادی اضافه خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم قطارهای با کیفیت به این امر اختصاص داده شود تا زائرین از شرایط مطلوبی بهره مند شوند.

وی بیان داشت: در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل علیرغم کاهش تعداد سالن ها بیش از ۴.۵ درصد رشد مسافر در شبکه ریلی داشتیم و همچنین طرح طبقه بندی و رتبه بندی قطار ها را به اجرا گذاشتیم که در حال حاضر ۵ درصد از مجموع قطارها ۵ ستاره و مابقی ۳ ستاره و ۴ ستاره هستند.

رسولی اظهار داشت: امروز قطاری که به کرمانشاه خدمت رسانی می کند قطار ۴ ستاره است و می‌توان گفت قطار مناسبی است.

قطار گردشگری باید در کرمانشاه راه‌اندازی شود

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر باید همت کنیم تا بهره وری بار و جذب مسافر و همچنین قطار گردشگری را در استان کرمانشاه توسعه دهیم تا شاهد رونق استان باشیم.

مدیر عامل راه آهن ایران در خصوص افزایش اختیارات راه آهن کرمانشاه گفت: به زودی مدیری در کرمانشاه منصوب می کنیم که مدیریت راه‌آهن استان کرمانشاه را برعهده خواهد داشت.

رسولی افزود: با توجه به اینکه راه آهن کرمانشاه به مرز خسروی متصل می شود یک ارزش بین المللی در حوزه ریلی ایجاد می‌کند و همین پتانسیل خوبی برای جذب بار محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه قطار گردشگری امروزه در بسیاری از نقاط کشور سرویس دهی می کند و رونق خوبی در مناطق ایجاد می‌کند لذا ما آمادگی داریم در استان کرمانشاه قطار گردشگری موضوعی و فصلی راه اندازی کنیم و آنرا توسعه دهیم.

کد خبر 4716161

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

کلیدواژه: شرکت راه آهن جمهوری اسلامی سعید رسولی سازمان برنامه و بودجه ماه محرم بوشهر قزوین شیراز مراسم عزاداری ایلام عاشورا گرگان شهرکرد اربعین حسینی خطبه های نماز جمعه ماه محرم و صفر تاسوعا و عاشورا خرم آباد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۸۶۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان جغرافیایی تفاهم نامه‌ همکاری امضا کردند

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی حمل و نقل پیشرفته بعد از ظهر شنبه در آیین انعقاد این تفاهم نامه اظهار داشت: استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه ژئوماتیک گامی مهم در جهت حمایت از توان داخلی است.

وی با اشاره به پتانسیل‌های بالای سازمان جغرافیایی گفت: در زمینه‌های سنجش از راه دور و هوشمندسازی حمل ونقل کشور می‌توانیم از سازمان جغرافیایی اتنظار همکاری بیشتری را بعد از امضا این تفاهم‌نامه داشته باشیم. ما در معاونت علمی و فناوری پیگیر عملیاتی کردن این نوع تفاهم‌نامه‌ها هستیم.

معاونت علمی، پژوهش ها را با سرعت به محصول تبدیل می‌کند

 امیر مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز در سخنانی با پررنگ دانستن این قبیل اقدامات در حوزه ژئوماتیک، عنوان کرد: سازمان جغرافیایی تا کنون تحقیقات گسترده‌ای انجام داده است و با ورود معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهش‌ها با سرعت بیشتری به محصول تبدیل می شود.

وی ادامه داد: ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی حمل و نقل پیشرفته شناخت بیشتر و بهتری را نسبت به ظرفیت موجود علمی در کشور دارند و این تفاهم نامه می تواند شتاب بیشتری را به این روند بدهد.

لازم به ذکر است، در متن این تفاهم نامه آمده است که در راستای اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و افزایش اتکا به منابع و توان داخلی در تامین نیازمندی های کشور در حوزه فناوری های نوین و علوم جغرافیایی و همچنین به منظور تحقق اهداف کلان دولت در زمینه پشتیبانی منسجم و موثر از پیشرفت های علمی و فنی توسعه فناوری فعالیت های تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی در حوزه فضایی، مهندسی ژئوماتیک و علوم جغرافیایی و ارتقاء توان توسعه فناوری شرکت‌های دانش بنیان در حوزه یاد شده می باشد.

افزایش فعالیت های بخش غیردولتی در عرصه توسعه فناوری های مرتبط و تقویت ارتباط موثر و هدفمند نظام آموزش عالی و توسعه فن با به کارگیری ظرفیت‌های علمی موجود در جهت تأمین تجهیزات و سامانه‌های مورد نیاز صنعت ژئوماتیک و صنعت فضایی با رعایت استانداردهای جهانی نیز از دیگر محورهای تفاهم نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است که به امضای منوچهر منطقی به عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی حمل و نقل پیشرفته و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به نمایندگی مجید فخری امضا شد.

دیگر خبرها

 • امضای تفاهم‌نامه پرداخت وام بین بانک قرض‌الحسنه مهرایران و کمیته امداد
 • پردیس کشاورزی دانشگاه تهران و استان البرز تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران
 • امضاء تفاهم نامه بین موزه انقلاب اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو ایران
 • جزئیات تفاهم‌نامه همکاری میان واحد نجف آباد و شرکت توزیع برق استان اصفهان
 • انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی
 • جابه جایی بیش از ۳۱ هزار تن کالا از راه آهن آستارا
 • راه آهن سلب مسئولیت می‌کند، شرکت‌های ریلی سکوت!/ دود واگن‌های سوخته، به چشم کارگران می‌رود
 • حمایت از نخبگان جوان محور تفاهم‌نامه دانشگاه شیراز و سپاه بود
 • امضاء تفاهم‌نامه علمی سپاه فجرفارس و دانشگاه شیراز
 • دکتر صمدی راد: لزوم انتقال مستندات شبکه حمل و نقل ریلی کشور در دوران دفاع مقدس به موزه
 • تفاهم‌نامه همکاری ایرانسل و لالیگا برای دو سال دیگر تمدید شد
 • امضا تفاهم‌نامه برای خدمات‌رسانی به مددجویان مناطق محروم
 • انعقاد تفاهم نامه جهت راه اندازی رشته تحصیلی حمل و نقل
 • قیمت بلیت قطار‌ها افزایش نیافته است / تأمین نیاز‌های شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی از سوی راه‌آهن
 • لیگ کرواسی؛ گوریسا 0-0 لوکوموتیوزاگرب؛ تساوی لوکوموتیو در روز فیکس بودن صادق محرمی
 • توقف لوکوموتیو زاگرب با محرمی و بودیمیر
 • لیگ برتر کرواسی| تساوی لوکوموتیو زاگرب در نخستین حضور محرمی
 • شروع کار محرمی در لوکوموتیو کنار بودیمیر