غربی‌ها به دنبال انتقال آوارگان فلسطینی به غرب هستند تا با استحاله آوارگان، مسئله آوارگان را حذف کنند، اما همین اقدام می‌تواند فرصتی برای حذف رژیم صهیونیستی باشد. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز چهارشنبه گذشته روزنامه «الاخبار» لبنان به نقل از یک منبع فلسطینی از توافقی بین ایالات متحده با کانادا مبنی بر پذیرش 100 هزار آواره فلسطینی خبر داد.

براساس این خبر، کانادا دست کم 100 هزار نفر آواره فلسطینی را در کانادا اسکان داده، به آنها تابعیت و شهروندی کانادایی می‌دهد. یک روز بعد کانادا، ضمن تکذیب این خبر، اعلام کرد چنین توافقی وجود نداشته و این خبر تماماً کذب است. با اعلام تکذیب این خبر از سوی کانادا، صدها آواره فلسطینی مقابل سفارت کانادا در بیروت تجمع کرده، خواستار تسهیل شرایط پذیرش آوارگان فلسطینی از سوی این کشور و کشورهای اروپایی شدند.

اهدای تابعیت غربی به فلسطینی‌ها، طرحی قدیمی

فلسطینی هایی که از سال 1948 تا کنون به دلایل مختلف و در شرایط مختلف از شهر و دیار خود رانده شده اند همواره در کشورهای همجوار فلسطین، به ویژه اردن، سوریه و لبنان سکونت یافتند در اردوگاه هایی زندگی می کنند که فاقد شرایط اولیه زندگی است. از آغاز قرن 21، یعنی طی قریب 2 دهه کشورهای اروپایی در حال تلاش هستند تا به این آوارگان، تابعیت کشورهای غربی و آمریکایی را با لغو تابعیت فلسطینی شان بدهند. این تلاش غربی ها همواره از سوی خود فلسطینی ها و نهادهای مردمی و گروه های مقاومت به عنوان یک نقشه معرفی شده است و فلسطینیان با علقه ای که به مسئله فلسطین دارند تسلیم این اقدام نشده اند.

یکی از بهره هایی که غربی ها از بحران های منطقه ای و بیداری اسلامی از سال 2010 تا کنون برده اند، تشدید وضعیت بحرانی زندگی آوارگان فلسطینی بوده است. بیشترین تعداد آوارگان فلسطینی به ترتیب در اردن، سوریه و لبنان به سر می‌برند. آوارگان فلسطینی اردن به نوعی در جامعه اردن جذب شده اند. اما آوارگان فلسطینی ساکن سوریه و لبنان همچنان با هویت مستقل در اردوگاه های فلسطینی زندگی می‌کنند.

بحران سوریه، محملی برای سوء استفاده غرب از این بحران علیه آوارگان فلسطینی شد. اردوگاه یرموک به عنوان نماد پایبندی آوارگان فلسطینی به سرزمین شان در جریان بحران سوریه مورد شدید ترین حملات قرار گرفت. تمامی گروه های معارض به این اردوگاه حمله کردند و حتی این اردوگاه به محل شدیدترین درگیری ها بین معارضان سوری تبدیل شد. دیگر اردوگاه های فلسطینی هم از این امر مستثنی نبودند و قطعاً این مسئله، امری اتفاقی نبوده، با برنامه انجام می‌شد. تعداد قابل توجهی از آوارگان فلسطینی به دلیل فشار زیادی که به آنها وارد می شد به لبنان مهاجرت کردند. این در حالی بود که وضعیت زندگی آوارگان فلسطینی در شرایط عادی نیز در وضعیت خرابی قرار داشت. با وجود تمهیداتی که دولت سوریه پس از امن شدن دمشق و سایر نقاط به کار گرفته هنوز آوارگان فلسطینی به یرموک و اردوگاه ها بازنگشته اند و شرایط زندگی آنها بسیار سخت است.

در مقابل در لبنان طی یک ماه گذشته شاهد ایجاد شرایطی از جانب وزارت کار لبنان، علیه فلسطینی های لبنان هستیم که موجب شده اولیه ترین شرایط زندگی و کار از آنها گرفته شود اقدامی که با وجود روابط نزدیک احزاب مسیحی لبنان با کشورهای غربی می توان گفت امری قابل پیش بینی بوده است.

حال با این وضعیت، دولت های اروپایی- که مسیر ورود آوارگان سوری و عراقی را سد می‌کنند- به دنبال اسکان آوارگان فلسطینی هستند. سؤال مهم این است که آیا این تهدید علیه مسئله آوارگان است یا یک فرصت برای ورود فلسطینی ها به شرایط مساعد زندگی است؟

تهدیدی که باید جدی گرفت

دولت های غربی با شواهدی که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم به دنبال استحاله آوارگان فلسطینی و کمرنگ کردن عِرق آنها به فلسطین هستند. قطعاً کشورهایی که از پذیرش آوارگان سوری و عراقی اجتناب می‌کنند اما به آوارگان فلسطینی چراغ سبز نشان می‌دهند، برای آنها برنامه های دیگری در راستای استحاله فرهنگی و درونی آنها دارند و این اقدام را در آن راستا انجام می‌دهند. آنچه در این بین خطرناک تر است این است که این تابعیت را به شرط لغو همیشگی تابعیت فلسطینی شان به آنها بدهند. اگر این اتفاق بیفتد عملاً غربی ها به هدف خود از جذب آوارگان فلسطینی که همان از بین بردن مسئله آوارگان است رسیده اند. علاوه بر اینکه استحاله فرهنگی آنها از درون و بی تفاوت کردنشان در مقابل آزادی فلسطین از این مسئله هم مهمتر است.

دوری جغرافیایی از فلسطین می‌تواند این استحاله را تشدید کرده، دور شدن فلسطینی ها از مسئله فلسطین را تسریع کند.

مسئله آوارگان فلسطینی مهمترین مشکل صهیونیست ها و مهمترین قدرت فلسطینی ها است حال با حذف تدریجی آن ، این قدرت دیگر وجود نخواهد داشت و باید گفت اگر حذف شود دیگر فلسطین وجود نخواهد داشت.

ادامه تظاهرات آوارگان فلسطینی در لبنان در اعتراض به قانون کارمخالفت علمای جهان اسلام با قانون جدید کار علیه آوارگان فلسطینی در لبناناخبار کوتاه از لبنان| ادامه اعتراضات آوارگان فلسطینی‌/خروج باسیل از محل سخنرانی کاتسسفر مجدد هیئت قطری به غزه / تجمع حمایت از آوارگان فلسطینی در لندن

فرصتی که می‌تواند فلسطین را آزاد کند

در مقابل تهدیدی که در اثر اسکان فلسطینی ها در کشورهای غربی می تواند فلسطین را تهدید کند یک فرصت مهم هم وجود دارد. شرایط بد زندگی آوارگان فلسطینی فرصت هایی چون کار سازمانی دقیق و آرامشی که بتواند به آنها فرصت پیروزی بر دشمن را بدهد از آنها گرفته است. اسکان فلسطینی ها در کشورهایی که در آنجا در آرامش بتوانند دست به اقدام علیه رژیم صهیونیستی بزنند و مبارزه را در فضایی آرام پیش ببرند.

ضمن اینکه پرورش نسل های بعد فلسطین در محیطی آرام می تواند یک فرصت قابل توجه باشد. اکنون کودکان و نوجوانان فلسطینی ساکن اردوگاه ها از کمترین امکانات آموزشی برخوردار نیستند که فرصت حضور در کشورهای غربی می‌تواند این امکانات را به آنها بدهد و  آنها را شکوفا کند.

نکته دیگری که فرصتی جدید است متأثر ساختن جوامعی است که فلسطینی ها در آنجا حضور پیدا می کنند این جوامع با دیدن فلسطینی و شنیدن مسائل فلسطین از زبان آنها می‌توانند به محملی برای مبارزه با صهیونیزم و آزادی فلسطینی تبدیل شود.

جمع بندی

مسئله اسکان آوارگان فلسطینی در کشورهای غربی و دور از سرزمین فلسطین بخشی از پروژه معامله قرن و در راستای حذف کامل آوارگان فلسطینی است این اقدام با وجود  آنکه در راستای استحاله آوارگان صورت می‌گیرد و می‌خواهد آنها را از حیث جغرافیا نیز از فلسطین دور کند، می‌تواند فرصت هایی را برای فلسطینی ها در بر داشته باشد و به آنها اجازه دهد با امکانات و رفاه بیشتری که دریافت می‌کنند بتوانند مبارزه با صهیونیزم را توسعه داده، آزادی فلسطین را در جوامعی جدید شکل دهند و آنها را به یک انقلاب جهانی تبدیل کنند.

انتهای پیام/

R1403/P/S8,90,1115/CT4

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۸۷۱۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

کشفی جدید و باورنکردنی درباره ویروس کرونا

خبر بعدی:

آفریقای جنوبی: تا پایان اشغالگری از فلسطین حمایت می‌کنیم

آفریقای جنوبی بر حمایت خود از مساله فلسطین تا پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی و برپایی کشوری مستقل تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری "وفا" فلسطین، نالیدی باندور، وزیر خارجه کشور آفریقای جنوبی در گفتگوی تلفنی با ریاض المالکی، همتای فلسطینی خود بر حمایت کشور خود از مساله فلسطین و استمرار این کشور در ارائه انواع حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها از این مساله عادلانه تاکید کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه این حمایت تا پایان اشغالگری و برپایی کشور فلسطین با پایتختی قدس شرقی ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: مردم و رهبری فلسطین باید از قدرت، ثبات و درستی موضعگیری آفریقای جنوبی در حمایت از مساله فلسطین مطمئن باشند.

باندور در ادامه گفت: مردم فلسطین تنها طرفی هستند که می‌توانند از جانب خود صحبت و مذاکره کنند و هر طرحی که ناقض نقش‌آفرینی فلسطینی‌ها باشد و حق آنها و مشارکت‌شان را به رسمیت نشناسد هرگز موفق نخواهد شد.

او افزود: آفریقای جنوبی از هر طرحی که کشور فلسطین در آن وجود نداشته باشد و یا آن را رد کند، هرگز حمایت نخواهد کرد.

مالکی نیز در این گفتگوی تلفنی اظهار کرد: هدف از تحریم‌های آمریکایی اعمال شده بر مردم و رهبری فلسطین، تسلیم کردن فلسطینی‌ها جهت پذیرش طرح الحاق در چارچوب اجرای طرح معامله قرن است و هدف اشغالگران اسرائیلی از بلوکه وجود بحرانی کردن شرایط اقتصادی در اراضی کشور فلسطین است.

وزیر خارجه فلسطین در ادامه گفت: اینکه برخی کشورهای عربی تسلیم سیاست‌هایی می‌شوند که دولت دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) دیکته می‌کند، یعنی این کشورها پذیرفته‌اند ابزاری در خدمت بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) باشند و این در راستای اجرای طرح معامله قرن به صورت مشخص در رابطه با شهر قدس اشغالی و اماکن مقدس موجود در آن است.

او افزود: تسلیم شدن آن کشورها خیانت به موضعگیری کشورهای عربی و خروج از تعهدات‌شان نسبت به طرح صلح عربی و خودداری از عادی‌سازی با طرف اشغالگر تا زمان عقب‌نشینی از اراضی اشغالی است.

بحرین و امارات سه‌شنبه گذشته در کاخ سفید با نادیده گرفتن خشم ملت‌های عربی، توافقنامه‌های عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی را امضا کردند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • یادداشت| نقدی به گفتگوی سعید زیباکلام درباره عدالت؛ راه هاشمی در توسعه را در عدالت نروید!
 • هکرها باعث مرگ یک بیمار شدند
 • مقاومت؛ تنها گزینه مقابله با توطئه های رژیم صهیونیستی
 • مقاومت می تواند تمام توطئه های اسرائیل را خنثی کند
 • گزارش «نشنال اینترست» از زیردریایی فاتح؛«محصولی کاملا بومی با توانمندی‎هایی قابل توجه»
 • فضایلی مهدی: این غرب دیگر آن غرب نیست!
 • یادداشت| معضلات اجتماعی سر در گرفتاری‌های اقتصادی دارد
 • پیام توییتری وزارت خارجه به زبان‌های عربی و انگلیسی
 • یادداشت| زنده باد فساد!/ ایراد کارمان کجاست؟
 • یادداشت| «زنده باد فساد»
 • وزارت خارجه: راهکار‌هایی که خواست ملت فلسطین را نادیده بگیرد باطل است
 • هر‌راهکاری که‌خواست‌فلسطین را نادیده‌بگیرد باطل‌است
 • شرکت برق منطقه‌ای غرب رتبه دوم را کسب کرد
 • شهادت پزشک فلسطینی در کرانه باختری
 • حمله هکری به یک بیمارستان، جان بیمار آلمانی را گرفت
 • سند ۲۰۳۰ تربیت فرزندان ما به سبک زندگی غربی است
 • یادداشت| منظور اردوغان از مدل ترکیه چیست؟
 • حمله هکری به یک بیمارستان، بیمار آلمانی را کشت
 • افزایش اتحاد گروه‌های فلسطینی جهت ایستادگی در برابر توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی