غربی‌ها به دنبال انتقال آوارگان فلسطینی به غرب هستند تا با استحاله آوارگان، مسئله آوارگان را حذف کنند، اما همین اقدام می‌تواند فرصتی برای حذف رژیم صهیونیستی باشد. ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز چهارشنبه گذشته روزنامه «الاخبار» لبنان به نقل از یک منبع فلسطینی از توافقی بین ایالات متحده با کانادا مبنی بر پذیرش 100 هزار آواره فلسطینی خبر داد.

براساس این خبر، کانادا دست کم 100 هزار نفر آواره فلسطینی را در کانادا اسکان داده، به آنها تابعیت و شهروندی کانادایی می‌دهد. یک روز بعد کانادا، ضمن تکذیب این خبر، اعلام کرد چنین توافقی وجود نداشته و این خبر تماماً کذب است. با اعلام تکذیب این خبر از سوی کانادا، صدها آواره فلسطینی مقابل سفارت کانادا در بیروت تجمع کرده، خواستار تسهیل شرایط پذیرش آوارگان فلسطینی از سوی این کشور و کشورهای اروپایی شدند.

اهدای تابعیت غربی به فلسطینی‌ها، طرحی قدیمی

فلسطینی هایی که از سال 1948 تا کنون به دلایل مختلف و در شرایط مختلف از شهر و دیار خود رانده شده اند همواره در کشورهای همجوار فلسطین، به ویژه اردن، سوریه و لبنان سکونت یافتند در اردوگاه هایی زندگی می کنند که فاقد شرایط اولیه زندگی است. از آغاز قرن 21، یعنی طی قریب 2 دهه کشورهای اروپایی در حال تلاش هستند تا به این آوارگان، تابعیت کشورهای غربی و آمریکایی را با لغو تابعیت فلسطینی شان بدهند. این تلاش غربی ها همواره از سوی خود فلسطینی ها و نهادهای مردمی و گروه های مقاومت به عنوان یک نقشه معرفی شده است و فلسطینیان با علقه ای که به مسئله فلسطین دارند تسلیم این اقدام نشده اند.

یکی از بهره هایی که غربی ها از بحران های منطقه ای و بیداری اسلامی از سال 2010 تا کنون برده اند، تشدید وضعیت بحرانی زندگی آوارگان فلسطینی بوده است. بیشترین تعداد آوارگان فلسطینی به ترتیب در اردن، سوریه و لبنان به سر می‌برند. آوارگان فلسطینی اردن به نوعی در جامعه اردن جذب شده اند. اما آوارگان فلسطینی ساکن سوریه و لبنان همچنان با هویت مستقل در اردوگاه های فلسطینی زندگی می‌کنند.

بحران سوریه، محملی برای سوء استفاده غرب از این بحران علیه آوارگان فلسطینی شد. اردوگاه یرموک به عنوان نماد پایبندی آوارگان فلسطینی به سرزمین شان در جریان بحران سوریه مورد شدید ترین حملات قرار گرفت. تمامی گروه های معارض به این اردوگاه حمله کردند و حتی این اردوگاه به محل شدیدترین درگیری ها بین معارضان سوری تبدیل شد. دیگر اردوگاه های فلسطینی هم از این امر مستثنی نبودند و قطعاً این مسئله، امری اتفاقی نبوده، با برنامه انجام می‌شد. تعداد قابل توجهی از آوارگان فلسطینی به دلیل فشار زیادی که به آنها وارد می شد به لبنان مهاجرت کردند. این در حالی بود که وضعیت زندگی آوارگان فلسطینی در شرایط عادی نیز در وضعیت خرابی قرار داشت. با وجود تمهیداتی که دولت سوریه پس از امن شدن دمشق و سایر نقاط به کار گرفته هنوز آوارگان فلسطینی به یرموک و اردوگاه ها بازنگشته اند و شرایط زندگی آنها بسیار سخت است.

در مقابل در لبنان طی یک ماه گذشته شاهد ایجاد شرایطی از جانب وزارت کار لبنان، علیه فلسطینی های لبنان هستیم که موجب شده اولیه ترین شرایط زندگی و کار از آنها گرفته شود اقدامی که با وجود روابط نزدیک احزاب مسیحی لبنان با کشورهای غربی می توان گفت امری قابل پیش بینی بوده است.

حال با این وضعیت، دولت های اروپایی- که مسیر ورود آوارگان سوری و عراقی را سد می‌کنند- به دنبال اسکان آوارگان فلسطینی هستند. سؤال مهم این است که آیا این تهدید علیه مسئله آوارگان است یا یک فرصت برای ورود فلسطینی ها به شرایط مساعد زندگی است؟

تهدیدی که باید جدی گرفت

دولت های غربی با شواهدی که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم به دنبال استحاله آوارگان فلسطینی و کمرنگ کردن عِرق آنها به فلسطین هستند. قطعاً کشورهایی که از پذیرش آوارگان سوری و عراقی اجتناب می‌کنند اما به آوارگان فلسطینی چراغ سبز نشان می‌دهند، برای آنها برنامه های دیگری در راستای استحاله فرهنگی و درونی آنها دارند و این اقدام را در آن راستا انجام می‌دهند. آنچه در این بین خطرناک تر است این است که این تابعیت را به شرط لغو همیشگی تابعیت فلسطینی شان به آنها بدهند. اگر این اتفاق بیفتد عملاً غربی ها به هدف خود از جذب آوارگان فلسطینی که همان از بین بردن مسئله آوارگان است رسیده اند. علاوه بر اینکه استحاله فرهنگی آنها از درون و بی تفاوت کردنشان در مقابل آزادی فلسطین از این مسئله هم مهمتر است.

دوری جغرافیایی از فلسطین می‌تواند این استحاله را تشدید کرده، دور شدن فلسطینی ها از مسئله فلسطین را تسریع کند.

مسئله آوارگان فلسطینی مهمترین مشکل صهیونیست ها و مهمترین قدرت فلسطینی ها است حال با حذف تدریجی آن ، این قدرت دیگر وجود نخواهد داشت و باید گفت اگر حذف شود دیگر فلسطین وجود نخواهد داشت.

ادامه تظاهرات آوارگان فلسطینی در لبنان در اعتراض به قانون کارمخالفت علمای جهان اسلام با قانون جدید کار علیه آوارگان فلسطینی در لبناناخبار کوتاه از لبنان| ادامه اعتراضات آوارگان فلسطینی‌/خروج باسیل از محل سخنرانی کاتسسفر مجدد هیئت قطری به غزه / تجمع حمایت از آوارگان فلسطینی در لندن

فرصتی که می‌تواند فلسطین را آزاد کند

در مقابل تهدیدی که در اثر اسکان فلسطینی ها در کشورهای غربی می تواند فلسطین را تهدید کند یک فرصت مهم هم وجود دارد. شرایط بد زندگی آوارگان فلسطینی فرصت هایی چون کار سازمانی دقیق و آرامشی که بتواند به آنها فرصت پیروزی بر دشمن را بدهد از آنها گرفته است. اسکان فلسطینی ها در کشورهایی که در آنجا در آرامش بتوانند دست به اقدام علیه رژیم صهیونیستی بزنند و مبارزه را در فضایی آرام پیش ببرند.

ضمن اینکه پرورش نسل های بعد فلسطین در محیطی آرام می تواند یک فرصت قابل توجه باشد. اکنون کودکان و نوجوانان فلسطینی ساکن اردوگاه ها از کمترین امکانات آموزشی برخوردار نیستند که فرصت حضور در کشورهای غربی می‌تواند این امکانات را به آنها بدهد و  آنها را شکوفا کند.

نکته دیگری که فرصتی جدید است متأثر ساختن جوامعی است که فلسطینی ها در آنجا حضور پیدا می کنند این جوامع با دیدن فلسطینی و شنیدن مسائل فلسطین از زبان آنها می‌توانند به محملی برای مبارزه با صهیونیزم و آزادی فلسطینی تبدیل شود.

جمع بندی

مسئله اسکان آوارگان فلسطینی در کشورهای غربی و دور از سرزمین فلسطین بخشی از پروژه معامله قرن و در راستای حذف کامل آوارگان فلسطینی است این اقدام با وجود  آنکه در راستای استحاله آوارگان صورت می‌گیرد و می‌خواهد آنها را از حیث جغرافیا نیز از فلسطین دور کند، می‌تواند فرصت هایی را برای فلسطینی ها در بر داشته باشد و به آنها اجازه دهد با امکانات و رفاه بیشتری که دریافت می‌کنند بتوانند مبارزه با صهیونیزم را توسعه داده، آزادی فلسطین را در جوامعی جدید شکل دهند و آنها را به یک انقلاب جهانی تبدیل کنند.

انتهای پیام/

R1403/P/S8,90,1115/CT4

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۸۷۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

آیا تهدید کردن جرم است؟

به گزارش خبرنگار  حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از افراد برای انجام کار مجرمانه خود به تهدید متوسل می‌شوند و با انجام این کار به دنبال پیش بردن برنامه‌های خود هستند، اما گاهی اوقات این موضوع سبب بروز مشکلات متعددی می‌شود که قانون گذار برای آن جرم انگاری کرده است.

بیشتر بخوانید:  کدام یک از اسناد تجاری قابلیت تعقیب کیفری دارند؟

مهدیه مقدوری وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تهدید کردن بیان کرد: اگر فردی در ملأعام دیگری را تهدید کند تحت تعقیب قانون  و مجازات قرار می‌گیرد.

تهدید به صورت نوشتار چیست؟

این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به تهدید به صورت پیام و نوشتاری گفت: اگر تهدید به صورت ارسال پیام باشد فردی که مورد تهدید قرار گرفته باید ادله موجود مانند پرینت پیام‌های خود را به دادگاه صالحه تقدیم کنند.

او درباره جرم تهدید کردن اظهار کرد: اگر تهدید در ملأعام و با حضور شاهدان باشد جرم است و قانون برای آن جرم انگاری کرده است.

مقدوری ادامه داد: هم جزای نقدی و هم حبس از جمله جرایمی است قانون برای مجرم تهدید کننده در نظر گرفته است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
 • آمریکا تهدید نظامی علیه ایران را پس گرفت
 • اشغال اراضیِ بیشتری از فلسطین در راستای رقابت انتخاباتی دشمن است
 • پیام هنیه به ملک سلمان درباره فلسطینی‌های بازداشت شده در عربستان
 • ناگفته‌های قهرمان عصرجدید از یادداشت‌هایی که در خانه‌های مردم می‌انداخت!
 • کشف سلاح در مرز فلسطین اشغالی با لبنان
 • ناگفته‌های فاطمه عبادی از یادداشت‌هایی که در خانه‌های مردم می‌انداخت!
 • تداوم زندگی زاینده‌رود تا دهم مهر؛ کاشت و داشت کشاورزان شرق و غرب ادامه دارد
 • زنانی که بر سکوهای انسانیت فریادهای مادرانه سر می دهند/ هویتی که در غرب با شعار آزادی به فروش رسید
 • آغاز اعتصاب غذای ۱۰۰ اسیر فلسطینی در زندانهای رژیم صهیونیستی
 • گام‌های بلند/ حکایت تکراری/ موانع توسعه و ثبات ارزش پول ملی
 • تخریب خانه‌های فلسطینی اولویت صهیونیستها
 • خواب شوم صهیونیست‌ها برای تصاحب فلسطین تعبیر نخواهد شد
 • جامعه بین‌الملل سکوت خود را در قبال اسیران فلسطینی بشکند
 • شهادت یک فلسطینی و مجروحیت ۸۰ نفر دیگر طی هفته گذشته
 • هشدار «جهاد اسلامی» نسبت به وخامت حال یک اسیر فلسطینی
 • ۴۶ فلسطینی در درگیری با ارتش رژیم صهیونیستی در قدس زخمی شدند
 • زخمی شدن ۴۶ فلسطینی به ضرب گلوله اشغالگران صهیونیست
 • انصارالله یمن بازداشت شماری از فلسطینی‌ها در عربستان سعودی را محکوم کرد