مدیرعامل راه‌آهن ایران گفت: امسال تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان با سازمان برنامه و بودجه برای ساخت لوکوموتیو و واگن در کشور منعقد کردیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، سعید رسولی عصر امروز چهارشنبه در جریان بازدید از راه آهن غرب کشور و در نشستی در استاندار ی کرمانشاه اظهار داشت: راه‌آهن به دلیل ویژگی‌های ذاتی و منحصر به فردی که دارد در صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت، کاهش چشمگیر تلفات جاده‌ای و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی بسیار موثر واقع می شود.

مدیرعامل راه آهن ایران، توسعه راه‌آهن را یکی از شاخصه های مهم ارزیابی توسعه یافتگی کشورها دانست و گفت: در کشور ما قبل از شروع ساخت راه‌آهن سراسری تنها در قسمت هایی از کشور راه آهن های منطقه ای داشتیم، اما راه آهن سراسری سال ۱۳۰۶ کلنگ‌زنی و سال ۱۳۱۷ به بهره برداری رسید.

وی بیان داشت: در طول سال‌های قبل از انقلاب نزدیک به ۴ هزار کیلومتر خط ریلی داشتیم، اما امروز بیش از ۱۱ هزار کیلومتر خط ریلی داریم که با احتساب خطوط مانوری و خطوط ایستگاه ها نزدیک به ۱۴ هزار کیلومتر خطوط راه‌آهن وجود دارد و به سرعت اتصال مراکز استان به شبکه ریلی در حال شکل گیری است.

رسولی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید شاهد اتصال چهار مرکز استان به شبکه ریلی بودیم که استان بزرگ کرمانشاه یکی از آنها بوده است.

مدیرعامل راه آهن ایران ادامه داد: طرح های ریلی در دنیا با جابه جایی و جذب بار اقتصادی می‌شوند و هدف اصلی نقش آفرینی در حوزه لجستیک و حمل بار است .

وی گفت: البته ناگفته نماند که ویترین راه‌آهن‌ها در همه دنیا جابه‌جایی مسافر است اگر چه به لحاظ اقتصادی ممکن است سودده نباشد، اما از اولویت‌های مسئولین راه آهن ها از جمله راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.

رسولی خاطرنشان کرد: همه ما باید تلاش کنیم سهم جابه جایی بار ریلی را در کشور افزایش دهیم و امروز که در محور کرمانشاه هستیم باید بر این مسئله توجه ویژه داشته باشیم و سهم استان را افزایش دهیم.

مدیرعامل راه آهن ایران بیان داشت: اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی هم در طراحی این راه آهن قرار گرفته که اگر نبود این طرح به تصویب نمی رسید و در قانون لحاظ نمی‌شد.

وی ادامه داد: همچنین به توصیه و تاکید مقام معظم رهبری در بند ۲۵ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که تاکید داشتند اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی و توسعه کریدورهای ترانزیتی باید در دستور کار باشد، لذا تلاش می کنیم این دستورات که برگرفته از شناخت عمیق از مولفه های توسعه کشور است را انجام دهیم.

رسولی تصریح کرد: در خصوص دهکده لجستیک اقدامات خوبی صورت گرفته است و ما اقدامات اجرایی را شروع کردیم و خطوط را در ایستگاه باری کرمانشاه توسعه دادیم و سکوهای غلات، سکوی سوخت و... هم در دست اقدام است و باید هرچه سریعتر عملیات تخلیه و بارگیری را در آنجا فعال کنیم.

شبکه ریلی رقیب حمل و نقل جاده ای نیست

مدیرعامل راه آهن ایران در بخش دیگری از سخنانش بر حمل و نقل ترکیبی تاکید داشت و گفت: امروز معروف ترین بنادر دنیا در توسعه ریلی حدود ۵۰ درصد بار را با ریل و بخشی هم با جاده جابجا می‌کنند و ما به هیچ عنوان رقیب جاده نیستیم و تاکید می کنیم مکمل جاده هستیم و معتقدیم که بارهای حجیم به لحاظ اقتصادی بهتر است با راه آهن حمل شوند.

وی بیان داشت: انتقال بار از جاده به ریل در اقتصاد ملی خود را نشان می‌دهد و در اقتصاد خرد بنگاهی اثر خود را چندان نمایان نمی‌کند چرا که سوخت ارزان است لذا برای این که ارزش افزوده در شبکه ریلی ایجاد کنیم با رایزنی‌هایی که با دولت و مجلس صورت گرفت تقاضا کردیم که دولت سرمایه گذاری را انجام دهد.

رسولی ایمنی را برند راه آهن دانست و گفت: در یک بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت کارها را تقسیم می کنیم و به خاطر نزدیکی به اربعین یک سری اقدامات انقلابی را انجام می دهیم و کمیسیون تعیین سرعت به محل اعزام خواهند شد تا سرعت را در خط کرمانشاه بالا ببرند.

مدیرعامل راه آهن ایران افزود: نقاطی را که می توان تغییر سرعت ها را در آنجا حذف می کنیم و در کوتاه مدت در بخش هایی افزایش سرعت داده می شود و با اتمام کار زمان سیر این محور به نصف کاهش خواهد یافت و به سرعتی که باید می‌رسد.

وی از اتصال خط ریلی ملایر به همدان خبر داد و گفت: این اتصال در حال انجام است و اگر این کار صورت گیرد قطار ها از ملایر به همدان و از آنجا به تهران حرکت خواهند داشت.

رسولی خاطرنشان کرد: آمادگی همه نوع همکاری برای ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری در حوزه ناوگان در استان کرمانشاه را داریم.

تفاهم نامه ساخت انواع لوکوموتیو در کشور

این مسئول افزود: امسال از محل ظرفیت قانون بودجه سال ۹۷ توانستیم تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان با سازمان برنامه بودجه امضا کنیم و ۹۷۴ دستگاه انواع لوکوموتیو، واگن‌های باری، خودکشش و ... در کشور ساخت می شود.

مدیر عامل راه آهن ایران گفت: در ارتباط با اربعین نسبت به سال گذشته هم در تعداد قطارهای اعزامی که از مقاصد تهران و مشهد به کرمانشاه انجام می شود افزایش خواهیم داشت و هم به این منظور صندلی های ایجادی اضافه خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم قطارهای با کیفیت به این امر اختصاص داده شود تا زائرین از شرایط مطلوبی بهره مند شوند.

وی بیان داشت: در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل علیرغم کاهش تعداد سالن ها بیش از ۴.۵ درصد رشد مسافر در شبکه ریلی داشتیم و همچنین طرح طبقه بندی و رتبه بندی قطار ها را به اجرا گذاشتیم که در حال حاضر ۵ درصد از مجموع قطارها ۵ ستاره و مابقی ۳ ستاره و ۴ ستاره هستند.

رسولی اظهار داشت: امروز قطاری که به کرمانشاه خدمت رسانی می کند قطار ۴ ستاره است و می‌توان گفت قطار مناسبی است.

قطار گردشگری باید در کرمانشاه راه‌اندازی شود

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر باید همت کنیم تا بهره وری بار و جذب مسافر و همچنین قطار گردشگری را در استان کرمانشاه توسعه دهیم تا شاهد رونق استان باشیم.

مدیر عامل راه آهن ایران در خصوص افزایش اختیارات راه آهن کرمانشاه گفت: به زودی مدیری در کرمانشاه منصوب می کنیم که مدیریت راه‌آهن استان کرمانشاه را برعهده خواهد داشت.

رسولی افزود: با توجه به اینکه راه آهن کرمانشاه به مرز خسروی متصل می شود یک ارزش بین المللی در حوزه ریلی ایجاد می‌کند و همین پتانسیل خوبی برای جذب بار محسوب می‌شود.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه قطار گردشگری امروزه در بسیاری از نقاط کشور سرویس دهی می کند و رونق خوبی در مناطق ایجاد می‌کند لذا ما آمادگی داریم در استان کرمانشاه قطار گردشگری موضوعی و فصلی راه اندازی کنیم و آنرا توسعه دهیم.

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۷۸۸۷۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اتفاق تلخی در خوزستان در حال رخ دادن است

نرخ تخم مرغ اعلام شد

یک عکس حیرت‌انگیز از وضعیت مردم خوزستان/ صف کپسول گاز در مجاورت صدها چاه نفت!

روحانی: از الان پیروزی ملت ایران را در روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد تبریک می‌گویم

هشدار وزیر بازرگانی چین به آمریکا درباره نرم‌افزار‌های چینی

خبر بعدی:

جزییات تفاهم نامه 38 طرح جهش تولید در استان یزد

سید مجتبی حسینی پور جزییات تفاهم نامه تامین مالی 38 طرح جهش تولید استان یزد فی مابین استاندار یزد و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛سید مجتبی حسینی پور در گفتگو با خبرنگار یزد رسا، گفت : با تکمیل طرح های جهش تولید در استان یزد که به طور متوسط بالای 75 درصد پیشرفت دارند زمینه اشتغال بیش از 3 هزار و 500 نفر در استان فراهم خواهد شد. 

وی افزود: صنعت و معدن، توسعه اقتصاد دانش بنیان، آب و کشاورزی، گردشگری، انرژی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای از محورهای طرح های جهش تولید دراستان یزد است .

رییس سازمان مدیریت  وبرنامه ریزی پروژه های جهش تولید در استان یزد را شامل 16طرح عمرانی و 22 طرح اقتصادی برشمرد که ازین تعداد 4 طرح تامین برق  8 طرح مرتبط با آبرسانی و احداث تصفیه خانه آب، 2 طرح مرتبط با شبکه گاز 11 طرح مرتبط با احداث واحدهای اقامتی در حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و نیز مجتمع خدمات رفاهی بین راهی ،12 طرح بزرگ عمرانی و یک طرح در حوزه علم و فناوری برشمرد.

وی مهمترین این طرح را شامل بهسازی محور یزد- خاتم، باند دوم جاده اردکان- چوپانان، سد مخزنی هرات، احداث آب شیرین کن شهر بافق، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره فولاد در استان در قالب 4 طرح بزرگ صنعتی، تولید شمش طلا و نقره، توسعه پروژه های مردمی پایگاه اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استان، تولید انواع پودرهای صنعتی و معدنی، تولید کربن فعال در هرابرجان هرات و نیز کمک به مرمت و تامین زیرساخت کارخانه نوآوری درخشان در راستای گسترش اقتصاد دانش بنیان در استان ذکر کرد.

رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته اجرای کامل این طرح ها در مجموع بیش از 11 هزار و 447 میلیارد تومان به افزایش تولید در استان یزد کمک خواهد کرد.

حسینی پور گفت :منابع مالی برای تمام این 38 پروژه در قالب اعتبارات ملی، استانی، بودجه شرکتهای دولتی، تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل و سرمایه گذاری بخش خصوصی دیده شده است که در قالب بیش از 980 میلیارد تومان اعتبارات ریالی و بیش از 129 میلیون دلار اعتبارات ارزی تأمین خواهد شد. 

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: 113 میلیارد تومان از مجموع اعتبارات از منابع بودجه عمومی کشور تأمین خواهد شد. و مبلغ 10 میلیارد تومان در قالب کمک های فنی و اعتباری به منظور تأمین یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی تامین مالی از محل تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل منابع داخلی موسسه عامل، سرمایه گذاری بخش خصوصی و بودجه شرکت های دولتی را از دیگر محلهای تامین منابع مالی ذکر کرد .

دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان، بالفعل نمودن ظرفیت ها و مزیت های مندرج در سند آمایش سرزمین استان و تامین سرمایه در گردش طرح ها و پروژه های صنعتی و معدنی در انتخاب این طرحها برای استان مد نظر قرار گرفته است . 

حسینی پور تکمیل و توسعه واحدهای صنعتی بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و معدنی با هدف ارتقاء ظرفیت، فناوری و کیفیت تولید توسعه صادرات صنعتی و معدنی و توسعه و تکمیل زنجیره تولید محصولات صنعتی و معدنی از دیگر راهبردهای جهش تولید در استان یزد برشمرد. 

وی پیش بینی تخصیص 100 درصدی اعتبارات کمک های فنی و اعتباری ، پیش بینی کمیته های بررسی و رفع موانع پروژه های مصوب در چارچوب ضوابط و مقررات و قرارگرفتن اولویت پروژه های مصوب در روند تخصیص بودجه از محل اعتبارات استانی و یا شرکت های دولتی را از اقداماتی دانست که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای بهره برداری به موقع این پروژه ها در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

 

 

دیگر خبرها

 • امضاء تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان
 • تامین روشنایی تفرجگاه شادابخت در نی‌ریز
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فاوای شهرداری تهران و همراه اول
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فاوای شهرداری تهران، همراه اول و مبین‌نت
 • تزریق واکسن آنفلوانزا رایگان به جانبازان و خانواده شهدا
 • کلیه درمانگاه‌ها موظف به انعقاد قرارداد با بیمه ایثارگران/ هیچ بدهی را به دولت سیزدهم منتقل نمی‌کنیم
 • فارس من| انعقاد 219 قرارداد پژوهش معدنی با دانشگاه‌ها
 • ◄ اورژانس ریلی، ویژگی‌ها و کمبودها
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری در حوزه فعالیت های تخصصی کوهنوردی و صعودهای ورزشی قشم
 • انعقاد ۲۱۹ قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه ها در ایمیدرو و شرکت های تابعه/ ۸۵۸ میلیارد ریال پروژه جدید پژوهشی از سال ۹۸
 • انعقاد ۲۱۹ قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه‌ها در ایمیدرو و شرکت‌های تابعه
 • انعقاد ۲۱۹ قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه ها در ایمیدرو و شرکت های تابعه
 • آغاز عملیات بازسازی خط ریلی کرمان – یزد – تهران
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری توسط ذوب‌آهن اصفهان و دانشگاه صنعتی مالک اشتر
 • ذوب‌آهن اصفهان و دانشگاه صنعتی مالک اشتر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
 • رحمان رضایی سرمربی ذوب آهن می‌ماند/ سوء تفاهم با محمدی رفع شد!
 • ◄ عوامل اثرگذار بر وفاداری مشتریان در سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (سیستم حمل و نقل ریلی رجا)
 • اجرای پروژه ریلی رشت-آستارا ۲۰ میلیون تن مصالح معدنی نیاز دارد
 • همکاری مشترک دانشگاه صنعتی کرمانشاه و دانشگاه دویچه ترکیه