آیین‌های قدیمی سوگواری در روستای سه که از قدمت ۲۰۰ ساله برخوردار است در پنجم مرداد ۱۳۹۵ به شماره ۱۲۰۷ در فهرست میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده است.

نخل‌گردانی، عماری گردانی، علم‌گردانی، تعزیه‌خوانی، راه اندازی هیات سینه زنی همراه با نوحه‌خوانی در مسجد جامع روستا، ذکرخوانی شبانه و خواندن اشعار و نوحه‌های قدیمی، از  رسوم خاص روستای سُه در ایام محرم است.

مهمترین وجه تمایز عزاداری‌ها در این روستا متن اشعار و نوحه‌ها و سبک اجرای آن است.

تشکیل هیات سینه‌زنی و نوحه‌خوانی برای ایام عزاداری امام حسین(ع)، نخستین مراسمی است که در روستای سُه پایه گذاری شده است.

به گفته راویان بومی، در این مراسم عده ای که به آنها "سردسته" گفته می شود، گرد هم در جمعی دایره ای شکل ایستاده و با آوای حزن انگیز شعری مخصوص به همان روز را با بیانی عامیانه، دم می‌گیرند، سپس با پایان یافتن بیت شروع به حرکت کرده و در حین حرکت، دسته سینه‌زنی که در صف‌های منظم پشت سر آنها قرار دارند، توقف می کنند و همان تک بیت را تا انتهای مراسم تکرار می کنند.

ذکر مصیبت، نام آیین دیگری است که توسط گروهی که به آنان "ذاکر" می‌گویند در مسجد روستا، کوچه ها و معابر اجرا می شود.

عماری گردانی در روز هشتم محرم، سنت دیگر روستای سه است که به یاد حضرت علی اکبر برگزار می‌شود.

به گفته ساکنان روستا، "عماری"، سازه چوبی کوچک و مستطیل شکل با قوس‌های هلالی و شبیه نخل ولی از نخل کوچکتر است که به عنوان تابوت واره‌ای برای تشییع پیکر مطهر حضرت علی اکبر(ع) ساخته شده است.

عماری را در منزل خانواده‌ای که میراث‌دار این نماد بوده اند، با پارچه‌های رنگین و آئینه آذین می بندند، سپس جوانان روستا طی مراسمی خاص آن را بر دوش گرفته و حمل می کنند.

آیین نخل گردانی، یکی دیگر از رسوم عزاداری این روستاست که همزمان با تاسوعای حسینی برگزار می شود.

تاسوعا از سوی ساکنان این روستا، روز "عباسعلی" نامگذاری شده است.

صبح تاسوعا، نخل را در امامزاده یوسف که در بالادست روستا واقع است با پارچه‌های رنگین،  آیینه و قبه‌های مسی آذین‌بندی می کنند و پس از اقامه نماز ظهر و عصر به یاد علمدار کربلا، آن را بر دوش گرفته و  تا امامزاده "گلیله" واقع در پایین‌دست روستا حمل می کنند. این نخل تا ظهر روز عاشورا برای زیارت مردم در این امامزاده می ماند تااینکه آن را طی مراسمی با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی به امامزاده یوسف بازمی‌گردانند.

علم گردانی در روز تاسوعا از دیگر آیین‌های روستای سه است که در آن هفت علم که پنج عدد آن با پارچه‌های رنگین و دو عدد با پارچه‌های مشکی آذین بسته شده، به ترتیب قرار گرفتن نامگذاری می شوند.

علم اول و دوم به نام حضرت ابوالفضل(ع) است که در روزهای تاسوعا و عاشورا در کوچه‌ها و خانه‌های برخی از اهالی گردانده می شود و در مراسم نخل‌گردانی جلوتر از نخل حرکت داده می شود. علم سوم و چهارم به نام "شاطر" برای حضرت زینب(س) نامگذاری شده و علم پنجم نیز به علم پنج تن(محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین) معروف است.

برای علم های ششم و هفتم عنوان خاصی انتخاب نشده است.

با حرکت این هفت علم که روز تاسوعا و عاشورا به نشانه تعظیم و سلام، پیشاپیش نخل حرکت داده می شوند، صحنه‌ای حُزن اندود رقم می خورد.

تنوع آیین‌های عزاداری در جغرافیای کوچک روستای سه و از سوی دیگر استقبال پرشور گردشگران از آن، تجلی عمق باور و ارادت مردمان این خطه به قیام سرور شهیدان است.

یک محقق فرهنگ عامه به ایرنا گفت: در میان انبوه رسوم، سنت‌ها و آیین‌های عزاداری ماه محرم باید به ظرفیت روستاها نیز در این بخش توجه کرد.

به گفته معصومه صالح نژاد، برخی آیین‌های قدیمی در روستاها منحصر به فرد و مختص همان روستاست اما ناشناخته مانده که باید معرفی، احیا و تثبیت شود.

وی با بیان اینکه عاشورا دربردارنده و تولیدکننده خُرده فرهنگ‌های بیشمار است، افزود: نفوذ فرهنگ عاشورایی حتی در دورترین مناطق و بروز آن در عزاداری‌ها نشانه حقانیت قیام امام حسین(ع) است که برجسته سازی، مطالعه و تحقیق در باره آن ضروری است.

وی گفت: تنوع بی‌نظیر آیین‌های عزاداری و کشف برخی سنت‌های کهن در این خصوص به این معناست که پرتویی از هزاران حادثه ریز و درشت واقعه کربلا، نسل به نسل منتقل شده و به شکل مراسم عزاداری فعلی درآمده است، بنابراین مطالعه این آیینها حقایق تاریخی و فرهنگی را هویدا می کند.

به گفته مسوولان، تاکنون ۸۰ آیین مرتبط با محرم و عاشورا در استان اصفهان در فهرست میراث ملی ناملموس کشور ثبت شده که ۷۰ درصد از آنها در ۲ سال اخیر شناسایی و به ثبت رسیده است.

بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تاکنون ۱۳ اثر ناملموس ایران از جمله قالی شویان مشهد اردهال کاشان در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.

اصفهان رتبه اول در زمینه ثبت میراث ناملوس در کشور را داراست.

روستای سُه، در ۶۵ کیلومتری مرکز شهرستان شاهین شهر در بخش مرکزی و در دهستان مورچه خورت واقع شده است.

سه از شمال به روستای ابیانه، از جنوب به روستای بیدشک، از شرق به روستای کلهرود و از غرب به روستای رباط آغا کمال محدود می شود.

به نظر می رسد وجه تسمیه نام این روستا به‌دلیل موقعیت کوهستانی آن بوده است زیرا نام روستا که از کلمه سُهی یا سَهی گرفته شده، به معنای بلندی و مکان مرتفع است.

وجود کاروانسرای عباسی(کاروانسرای آقا کمال پایین) در جاده اصلی منتهی به روستا و کاروانسرای قاجاری در داخل روستا نشان می دهد که این روستا بر سر راه‌های اصلی منطقه قرار داشته است.

 احاطه شدن روستا توسط کوه‌های مرتفع و وجود رودخانه فصلی در قسمت غرب آن باعث به وجود آمدن محلاتی با خصوصیاتی متفاوت و بافتی خودجوش و فاقد ساختار منظم هندسی در روستا شده که این بافت در اغلب نقاط به‌صورت فشرده و متراکم  و در حاشیه رودخانه دارای کوچه باغ‌ها و خانه باغ‌های متعددی است.

 هسته اولیه روستا در جنوب غربی شکل گرفته که بافت قدیمی محله، وجود بقایای قلعه و حمام موجود حاکی از قدمت آن است.

در این روستا می‌توان به وجود جاذبه‌های طبیعی نظیر کوهستان‌ها، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغ‌ها و مزرعه‌ها و دشت‌های سرسبز اشاره کرد.

امامزاده یوسف بن علی النقی، امامزاده جلیل‌القدر، کاروانسرای قاجاری، حمام‌های قدیمی(قلعه پایین و قلعه بالا)، خانه قدیمی معروف به تلگرافخانه انگلیسی‌ها، عمارت فرنگی، قلعه پایین، قلعه بالا، برج کبوتر و کنده باغستان، منزل کدخدا، منزل میرزا جعفر، آسیاب امامزاده، آسیاب میرزا ابوالحسن،آسیاب میرزامحمد، ساباط در گذر قدیمی محله قلعه بالا و کوره آجرپزی، آثار و ابنیه تاریخی این روستا را تشکیل می دهند.

شهرستان شاهین شهر و میمه در 20 کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

۹۸۶۱/۶۰۲۷

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

فیلمی از آغاز نخستین دادگاه شبنم نعمت زاده و احمد رضا لشگری پور

کلیدواژه: محرم ۹۸ اصفهان هیأت عزاداری شاهین شهر

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۹۰۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

شاهین بوشهر و پیکان تهران به تساوی رضایت دادند

در این دیدار که در ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهید مهدوی بوشهر برگزار شد دو تیم پس از ۹۰ دقیقه تلاش به تساوی یک بر یک دست یافتند.

 تک گل شاهین بوشهر در دقیقه ۸۳ توسط حسن نجفی مرزان و تک گل تیم پیکان نیز توسط سیدمهران موسوی به ثمر رسید.

ترکیب شاهین شهرداری بوشهر: ابوالفضل درویش‌وند، مرتضی غلامعلی تبار، لوکا گادرانی، حسن نجفی، بهروز نوروزی‌فرد، محمد فرخنده‌پِی، دانیال مومنی، محمدصادق بارانی، ابوذر صفرزاده، میلاد صارمی، حسین مالکی(مصطفی احمدی) 

سرمربی: عبدالله ویسی

ترکیب پیکان تهران:مهدی امینی،حجت حق‌وردی  سید مهران موسوی، علی حمودی، سید محمد ستاری، حسین پورامینی، امیرحسین کریمی، سعید واسعی، جلال‌الدین علی‌محمدی، فراز امامعلی(اسماعیل شریفات)، شهریار مقانلو

سرمربی: حسین فرکی

قضاوت این دیدار را سید رضا مهدوی به همراه کمک های خود امیررضا آشور ماهانی، احمد سلطانی، احمد محمدی و عبدالنبی پورخلف بر عهده داشت.

شاهین بوشهر و پیکان تهران با این تساوی یک امتیازی شدند و به ترتیب در رده های پانزدهم و شانزدهم جدول قرار گرفتند.

در این دیدار هواداران شاهین بوشهر در چندین نوبت به دلیل نتایج ضعیف چند هفته اخیر تیم خود علیه مسئولان استان شعار دادند.

در هفته چهارم بازی ها شاهین بوشهر با نساجی مازندران دیدار می کند و پیکان نیز به مصاف ماشین سازی تبریز می رود.

۷۲۱۲/۶۰۴۵

دیگر خبرها

 • مجتمع بوم گردی روستای بلپیر بخش مرکزی نیک شهر جانمایی شد
 • بازگشت امید به روستا +تصاویر
 • آغاز گازرسانی به ۱۰ روستای باقیمانده بوئین زهرا
 • وضعیت راه روستای «سولگرم» نیازمند توجه جدی/نبود اعتبار و تامین قیر مشکل اصلی راههای روستای شرق هرمزگان
 • علی حمودی، بازیکن پیکان: امیدوارم استقلال برنده دربی باشد؛ بدشانس بودیم که شاهین را نبردیم
 • تکاپوی نخل‌داران برای برداشت محصول؛ خارک خوزستان کام مردم ایران شیرین می‌کند + تصاویر
 • ویسی: شاید لیز خوردم مُردم!نمی‌دانم کی شاهین واقعی می‌شویم
 • برابر پیکان هشت بازیکن شاهین باید تعویض می‌شدند
 • پیکان برابر شاهین بوشهر هشت موقعیت گلزنی داشت
 • ویسی: شاهین بوشهر با مدل اتلتیکو مادرید بازی می‌کند؛ باید مشکلات تیم خود را ریشه‌یابی کنیم
 • حسین فرکی: پیکان از قافله عقب مانده است؛ دوست ندارم تیم‌های پرهواداری مثل شاهین سقوط کنند
 • موقعیتی به شاهین ندادیم/ پیکان تیم برتر میدان بود
 • ویسی: چه باشم چه نباشم شاهین در لیگ برتر می‌ماند / تمام تلاشم این است که مقابل نساجی موفق باشیم
 • مشکل شاهین از تمرین و بدنسازی نیست/ این تیم درست می‌شود
 • تخریب ساحل روستای چاهک ، به علت رعایت نکردن استاندارهای زیست محیطی توسط یک واحد صنعتی
 • ۳۲۵ روستای کهگیلویه و بویراحمد به شبکه اینترنت متصل است
 • شناسایی ۳۶ روستای هدف گردشگری در اردبیل
 • آیین سنتی علم واچینی شاه شهیدان رودبار
 • بازدید رئیس دادگستری شهرستان هشترود از روستای زاویه