به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «ریچارد فالک»، پروفسور آمریکایی بازنشسته حقوق بین الملل در دانشگاه پرینستون و گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر فلسطین بوده است. وی نویسنده ۲۰ جلد کتاب در این زمینه است و  به مدت چهل سال استاد دانشگاه پرینستون امریکا بوده و در سال ۲۰۰۸ از طرف سازمان ملل متحد برای یک دوره ۶ ساله به سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر در زمینه حقوق فلسطینیان منصوب شد.

در ادامه گفتگوی احتصاصی باشگاه خبرنگاران جوان را با ریچارد فالک می خوانید:

«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه تلاشهایی را برای فراهم کردن زمینه مذاکره میان ایران و آمریکا آغاز کرده است. پیش از این تلاشها برای میانجیگیری میان ایران و آمریکا با شکست مواجه شده بود. آیا تلاش اخیر به موفقیت می رسد؟

شیوه و سابقه دیپلماتیک ترامپ نشان می‌دهد که عملکرد او به شدت احساسی و انگیزشی است، لذا ارزیابی درباره موفقیت و یا نتایج ابتکارات مکرون بسیار دشوار است. با این حال به نظر می‌رسد که این اقدامات تا آن اندازه جدی گرفته شده، که با نگرانی اسرائیل درباره احتمال عادی سازی روابط ایران و آمریکا روبرو شده است، اگرچه اتحادیه اروپا به دلایل سیاسی و اقتصادی از این موضوع حمایت می‌کند.

ابتکارات مکرون به این دلیل که از سوی رئیس یک دولت مهم دنبال می‌شود و تا کنون نیز با مخالفتی روبرو نشده ممکن است منجر به گفتگوی چهره به چهره بین رهبران سیاسی در تهران و واشنگتن شود و لذا ضروری است که جدی گرفته شود، اگرچه آینده آن را نمی‌توان پیش بینی کرد و هنوز خیلی زود است که بتوانیم تاثیرات آن را درک کنیم.

در عین حال اگر ابتکارات مکرون با موفقیت روبرو شود، این گام نخست در راستای همان چیزی است که من آن را «دیپلماسی ترمیمی» می‌نامم و اگر این ابتکارات شکست بخورد، در آن موقع گفته خواهد شد که این شکست ناشی از انحراف از واقعیت‌های «دیپلماسی تهدید» خواهد بود.

مذاکره آمریکا با ایران با مطرح شدن موضوعاتی مانند برنامه موشکی ایران، بند غروب آفتاب مندرج در برجام و بازرسی های بیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی همراه است. آیا ایران چنین پیش شرطهایی را می پذیرد؟

ایران قبلا حذف تحریم‌ها را پیش شرط هرگونه جلسه‌ای و حتی مذاکره‌ای عنوان کرده است، حال این که این تحریم‌های سخت به عنوان مانع مذاکرات، حذف می‌شود یا خیر، در حال حاضر مشخص نیست. من چندان خوش‌بین نیستم و همان طور که قبلا هم گفتم، با وجود ترامپ هیچ پیشرفت خوب و یا بدی شاهد نخواهیم بود.

ایران قبلا هم برای جهان این موضوع را روشن کرده که هرگز مرعوب فشارها نخواهد شد و حاضر نیست که از حق حاکمیتش بگذرد. ایران حق دارد که درباره انبار تسلیحاتی هسته‌ای اسرائیل نگران باشد.

به نظر من ایران به دنبال تعهدات برابر و همسان با طرف‌های مقابل است و همچنین در تلاش برای کسب اطمینان خاطر بیشتر از این موضوع است که توافق جدید نیز در آینده به صورت یکجانبه از سوی آمریکا و یا دیگر امضاکنندگان توافق رد نشود. ایران همچنین به دنبال فشار بیشتر برای خلع سلاح هسته‌ای در منطقه و در جهان است.

 چرا ترامپ همزمان با کمپین فشار حداکثری صحبت از گفتگو با ایران می کند؟

باید توجه داشت که به طور کلی هیچ کشوری به دنبال به راه انداختن جنگ چه به صورت تصادفی و یا چه براساس محاسبات اشتباه نیست.

ترامپ نیز اخیرا مخالفت خود را در ارتباط با مداخله برای تغییر نظام در ایران اعلام کرده است.

تمایل برای نشان دادن به رویکردی مسئولانه از طریق اظهار تمایل به بحث درباره صلح، عادی سازی شرایط، پرهیز از اقدامات تحریک‌آمیز و برداشتن گام‌های لازم برای رسیدن به یک توافق پایدار بر سر نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران از سوی هر دو کشور دنبال می‌شود.

از سوی دیگر همزمان برخی رفتارهای پرخاشجویانه و انگیزه‌های دپیلماتیک ترامپ می‌تواند تنش‌ها را در منطقه به مانند دوران «جنگ نفتکش‌ها» در خلیج فارس تشدید کند و این شرایط ممکن است به برخی برخوردهای تصادفی در منطقه منجر شده و اوضاع را از کنترل خارج کند، بویژه وقتی که هر دو طرف به دنبال عملی کردن خواسته‌های سیاسی خود با هر قیمتی باشند.

تلاش‌های امریکا برای تاثیرگذاری بر سیاست خارجی ایران در منطقه بدون این که کوچکترین نرمش و انعطافی چه از سوی واشنگتن و یا تل اویو وجود داشته باشد، خود نشان دهنده مشکلی گسترده و چندجانبه و همچنین خطراتی جدی از جوانب مختلف است. گزارش‌های تائید نشده‌ای از تشدید اقدامات تهاجمی اسرائیل در این اواخر وجود دارد، چون تل آویو به شدت نگران است که ترامپ ابتکاراتی را برای کاهش تنش با ایران دنبال کند. برخی مفسران آگاه گفته‌اند که اسرائیل در حال آماده‌شدن برای اقدامات شدیدتر است تا در صورت لزوم این اقدامات را انجام دهد. گفته می‌شود تشدید اقدامات اسرائیل برای جلوگیری از عادی سازی روابط ایران و آمریکا صورت می‌گیرد؛ حتی اگر این اقدامات به بی‌ثباتی و هرج و مرج بیشتر در منطقه بیانجامد و منطقه را به سمت خطر یک جنگ تمام عیار بکشاند.

ترامپ برجام را نقض کرد. چه تضمینی برای توافق جدید با او وجود دارد؟

خیلی واضح است که خروج ترامپ از برجام و بازگرداندن مجدد تحریم‌ها علیه ایران بدون دلیل مشخصی برای این اقدام و با طرح این ادعا که ایران توافق را نقض کرده به خوبی نشان دهنده این است که دولت آمریکا یک بازیگر قابل اعتماد و با حسن نیت بویژه در ارتباط با تعهداتش در مجامع بین‌المللی نیست. این خیلی نابخردانه است که ایران بخواهد به وعده‌های ترامپ در توافق جدید بدون تضمین‌های سفت و محکم اعتماد کند. توصیه می‌شود که ایران با توجه به موقعیت خود هرگونه احتمالی را برای نقض و یا خروج از این توافق احتمالی و یا هر بخش از این توافق از طریق تصویب در شورای امنیت سازمان ملل و یا دادگاه بین‌المللی دادگستری محدود کند.

هم‌زمان با توجه به این که ترامپ توافق برجام را به عنوان یک توافق بد زیر سوال می‌برد، این به نفع ایران است که به سمت یک توافق جدید حرکت کند. البته این امر نیازمند مذاکرات با احتیاط و با دوراندیشی لازم از سوی ایران است تا بار دیگر تجربه برجام تکرار نشود. همچنین دیگر امضاکنندگان برجام می‌توانند نقش مفیدتری در فرایند مذاکرات و بویژه در حفظ این پیمان در مقابل چالش‌های نامعتبر آتی برعهده گیرند.

در پس زمینه همه این مسائل ما شاهد نوعی عدم تعادل ساختاری در خاورمیانه هستیم که ناشی از تسلیحات هسته‌ای متعلق به اسرائیل و موقعیت انحصاری آن در منطقه است. بهترین و پایداترین وضعیت ثبات در منطقه با توجه به وجود تهدیدات تسلیحات هسته‌ای زمانی خواهد بود که همه بازیگران سیاسی در منطقه بر ایجاد یک خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای تاکید و پافشاری کنند.

چنین پیشنهادی طی سال‌های سال نیز مطرح شده، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که زمان مناسبی برای دولت‌های منطقه و حتی خارج از منطقه است که چنین طرحی را در راستای «دیپلماسی ترمیمی» دنبال کنند. در عین حال در صورت حمایت بازیگرانی از جمله آمریکا، روسیه و چین و همچنین قطعنامه حمایتی شورای امنیت و یا مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این ابتکارات شانس و احتمال بیشتری برای موفقیت خواهند داشت.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

روایت کتایون ریاحی از تصمیم و اقدامش به خودسوزی مقابل قوه قضاییه

بازداشت و عذرخواهی صبا کمالی، بازیگر زن سینما بخاطر پست اینستاگرامی‌ جنجالی‌اش+عکس

(تصاویر) کشف حجاب جنجالی زن عربستانی در ریاض

کلیدواژه: آمریکا ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۹۰۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده روحانی کارچاق‌کن جدید ترامپ شد!

روزنامه کیهان: عضو تیم سابق روحانی در مذاکرات هسته‌ای، خواستار مذاکره و توافق جدید با ترامپ پس از خروج از برجام شد؟!

حسین موسویان که به اتهام ارتباط ارائه اطلاعات به بیگانگان محکوم شد، در نشریه میدل‌ایست‌آی می‌نویسد: واقعیت این است که آمریکا برجام را نابود کرده و قدرت‌های جهانی هم توان احیای آن را ندارند.
قدرت‌های بلوک شرق همچون چین و روسیه که خود نیز دچار چالش تجاری با آمریکا هستند، تلاش صادقانه‌تری نسبت به بلوک غرب برای حفظ برجام انجام می‌دهند درحالی که تلاش‌های اروپا با شکست کامل مواجه شده است. اروپا در شعار، از برجام حمایت می‌کند، اما در عمل کاملا تسلیم فشار‌های آمریکا شده و از تحریم‌های واشنگتن پیروی می‌کند. تلاش‌های مکرون رئیس جمهوری فرانسه به نمایندگی از اتحادیه اروپا نیز تاکنون به شکست انجامیده است.
با ادامه این روند، پیش‌بینی می‌شود تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست «فشار حداکثری» را تکمیل و ایران نیز به‌طور کامل از برجام خارج خواهد شد.
موسویان افزود: اکنون که ترامپ بولتون مشاور امینت ملی جنگ‌طلب خود را اخراج کرده است، آیا شانسی برای خروج از بن‌بست فعلی بحران روابط آمریکا و ایران وجود دارد؟ نکته کلیدی این است که ترامپ گفتگو و معامله مستقیم با ایران را می‌خواهد، تاکید می‌کند که برجام فاجعه است و تنها خواستار این است که ایران بمب هسته‌ای نداشته باشد و لذا توافق جدید هسته‌ای با تهران می‌خواهد. اما واقعیت این است که آمریکا برجام را نابود کرده و قدرت‌های جهانی هم توان احیاء آن را ندارند.
وی مدعی شد: اگر ترامپ به دنبال یک معامله‌ای است که موضوع هسته‌ای و منطقه را دربر گیرد، می‌تواند از برقراری یک سیستم همکاری جمعی در منطقه خلیج فارس بین هشت کشور: ایران، عربستان عراق، امارات، کویت، عمان، قطر و بحرین حمایت کند، سیستمی که در قالب آن، کشور‌های مذکور برای صلح و ثبات منطقه و مقابله با تروریسم همکاری جمعی داشته باشند و به عاری‌سازی منطقه از سلاح‌های کشتار جمعی و هسته‌ای متعهد باشند. برای چنین ابتکاری، ترامپ باید از رئیس جمهوری ایران، سران کشور‌های خلیج فارس و سران کشور‌های عضو دائم شورای امنیت دعوت به عمل آورد (!)
وی ادامه داد:، اما اگر ترامپ دنبال یک معامله دوجانبه هست، باز هم شانس وجود دارد اگر آمریکا به قوانین بین‌المللی در موضوع هسته‌ای احترام بگذارد. در این صورت، ایران به جای سیاست فعلی «خروج گام به گام از برجام» باید بدون درنگ از برجام خارج شده و همزمان عضویت خود در معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) را به تعلیق درآورده و سپس با ترامپ در مورد یک معامله «حقوق هسته‌ای در برابر تعهدات هسته‌ای» در چهارچوب معاهده ان‌پی‌تی وارد مذاکره مستقیم شود.
نتیجه این مذاکرات هم باید این باشد که آمریکا تمام تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای را لغو کند و متقابلا ایران تمام تعهدات هسته‌ای در چهارچوب ان‌پی‌تی را بپذیرد.
وی افزود: توافق ترامپ- روحانی در مورد چنین معامله سه خاصیت دارد؛ اولا معاهده ان‌پی‌تی اعتبار خود در جامعه جهانی را باز خواهد یافت، ثاثیا، تبعیضات هسته‌ای علیه ایران که از انقلاب ۱۹۷۹ ادامه دارد، منتفی می‌شود و ثالثا ترامپ هم به آرزوی خود برای مذاکره و یک معامله بزرگ با ایران می‌رسد.
یادداشت موسویان البته یک مغالطه چندلایه است. او توضیح نمی‌دهد اولا ترامپی که زیر توافق موجود زده، چه تضمینی دارد امتیاز دوباره بگیرد و زیر توافق جدید نزند؟ آیا این کار به تعبیر آقای روحانی، دیوانگی نیست؟
ثانیا اگر باید با آمریکا توافق کرد، چرا آقای روحانی اردیبهشت ۹۷ گفت: شر یک مزاحم از برجام کم شد و بیش از ۱۶ ماه است یکطرفه به واسطه فریبکاری اروپایی‌ها پای تعهدات برجام مانده و اجرا می‌کند؟ آیا آقای موسویان اروپایی‌ها را - به اعتبار سال‌ها سفارت در آلمان- نمی‌شناخت و کشف جدیدی کرده است؟!
ثالثاً، مسئله ما با دولت آمریکا و شخص ترامپ است یا بولتون؟
رابعاً رئیس جمهور ما برای چه باید با محلل‌هایی به نام سران برخی کشور‌های منطقه، با ترامپ عکس یادگاری بگیرد؟!
خامساً وقتی قوانین بین‌المللی (معاهده NPT) هست، چرا باید توافقی فراتر از آن را پذیرفت؟ و وقتی برجام امضا شده و مورد تأیید شورای امنیت وجود دارد که ایران تعهدات خود را طبق برجام انجام داده و منتظر مطالبات خود است، چرا باید ابطال همین سند به علاوه تنظیم توافق نیم بند جدیدی که تعهدات جدیدی را بار می‌کند، بپذیرد؟ آیا آقای موسوی دلال آمریکایی‌ها برای توجیه چنین خبط و خیانتی است؟ آیا ترامپ معاهده‌شناس است که بخواهد با توافق جدید، به NPT اعتبار مجدد بدهد؟ اگر ترامپ دنبال محدودیت‌های بیشتر و دایمی برای برنامه هسته‌ای ایران است، چرا آقای موسویان اسم این کار را «منتفی شدن تبعیضات هسته‌ای» می‌گذارد؟ آیا می‌شود تعهداتی فراتر از معاهده ان‌پی‌تی و برجام پذیرفت و ضمناً ادعا کرد تبعیضات هسته‌ای منتفی شده است؟ آقای موسویان با خودش چند چند است؟ آیا او هدفی جز آخرین سطر نوشته خود دارد؟ و ترامپ هم (با توافق جدید) به آرزوی معامله بزرگ با ایران می‌رسد».
آمریکایی‌ها دنبال این هستند که نفوذ منطقه‌ای ایران در عراق و سوریه و یمن و لبنان و فلسطین را تعطیل کنند؛ چگونه می‌توان برای چنین مطالبه‌ای توافق کرد و اقتدار منطقه‌ای خود را واگذار نمود؟
اجمالاً این که دولت آمریکا به واسطه دولت فرانسه سعی کرد دولت روحانی را به امضای ابطال برجام (و صرف نظر از مطالبه مفاد آن) قانع کند و حالا همین مسیر را از طریق برخی عناصر سابقه‌دار ادامه می‌دهد.

اخبار داغ ویدئوی چالش بطری هنرپیشه معروف ساختگی از کار درآمد! +فیلم فیلم: توضیح کارگردان «گاندو» درباره سکانس حاشیه‌‌ساز هواپیما فیلم: چالش باز کردن درب بطری به صداوسیما رسید! فیلم: خودرو گرانقیمت منشا به آتش کشیده شد! فیلم: علی ضیا روی آنتن زنده ادای احمدی‌نژاد را در آورد غارت بار تریلی توسط مردم بی فرهنگ! + فیلم

دیگر خبرها

 • بعد از ژن خوب نوبت زن خوب شد؟/ رسانه روس: سوریه از ایران «باور ۳۷۳» می‌خرد/ نصب کارت‌خوان؛ فقط ۱۹ درصد از پزشکان
 • اگر نسبت به اروپا بی‌اعتمادیم، دلیل متقن داریم
 • ترامپ از احتمال امضای یک توافق نظامی دوجانبه با رژیم صهیونیستی خبر داد
 • واکنش نتانیاهو به اظهارات ترامپ درباره توافق نظامی جدید با اسرائیل
 • گفت‌وگوی ترامپ و نتانیاهو درباره توافق جدید نظامی
 • تحلیل رسانه های داخلی از نقش جان بولتون بر روابط ایران و آمریکا
 • صعود ارزش پوند به‌دنبال افزایش احتمال توافق انگلیس با اتحادیه اروپا
 • ارزش پوند به‌دنبال احتمال توافق انگلیس با اتحادیه اروپا افزایش یافت
 • ارزش پوند به‌دنبال افزایش احتمال توافق انگلیس با اتحادیه اروپا افزایش یافت
 • آیا مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا صورت می‌گیرد؟ / ایران برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
 • مطالبه نمایندگان در برخورد قضایی با دروغ‌پردازی‌ خبرآنلاین و سلبریتی‌ها/ لزوم ورود دستگاه قضا به ادعای کذب مطهری و سلحشوری در قضیه دروغ دختر آبی
 • آیا معامله‌ای بین ایران و آمریکا در راه است؟/ «ایران» برای توافق احتمالی چه باید بکند؟
 • خاورمیانه جـــــــدید
 • ۱۰۰ میلیون چینی در آفریقا مستقر هستند/ باید افراد مورد اعتماد را برای تجارت به آفریقا بفرستیم/ در این مناطق براحتی می‌توان با صراف‌ها کار کرد
 • نصرالهی: ورود دیرهنگام رسانه‎های رسمی در موضوعات مهم هزینه زا و اعتماد زدا است
 • حضور آمریکا در منطقه زمینه ساز افراطی گری/ ترامپ به دنبال بهره برداری انتخاباتی از مذاکرات/ رئیس جمهور آمریکا به هیچ توافق بین المللی پایبند نیست
 • کمال‌طلبی‌کور و جنگ هوشمند دشمن/ داستان بولتون/ بهانه‌های حقوقی برای اهداف سیاسی
 • بولتون مانعی برای دیپلماسی بود/ دیدار چند جانبه میان ترامپ و روحانی، اتفاق بدی نیست/ کاهش تعهدات برجامی ایران اجتناب ناپذیر بود
 • ترامپ به توافق تجاری موقت با چین فکر می‌کند