مقتدا صدر در مراسم عزاداری حسینیه امام خمینی حاضر شد فرارو- مقتدی صدر روحانی سرشناس عراقی در شب عشام غریبان با حضور در حسینیه امام خمینی در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی و عزاداران حسینی حضور پیدا کرد. در کنار مقتدی صدر سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز حضور داشت.   به گزارش فرارو، تصاویر این مراسم به سرعت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و بازتاب وسیعی یافت.


این توجه بیشتر ناشی از آن که در سال‌های اخیر اخباری از اختلاف میان ایران و جریان صدر منتشر شده بود. مقتدا صدر در جریان انتخابات پارلمان عراق اقدامات و اظهاراتی داشت که نشان دهنده مرزبندی آشکار با ایران بود.
در انتخابات پارلمانی عراق ائتلاف «سائرون»، هواداران مقتدی صدر و چند حزب دیگر از جمله حزب کمونیست عراق ۵۴ کرسی، ائتلاف «فتح» به رهبری هادی عامری و وابسته به حشد شعبی۴۷ کرسی، ائتلاف «نصر» به رهبری نخست‌وزیر حیدر عبادی ۴۲ کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری مالکی ۲۵ کرسی، به دست آوردند.   ائتلاف فتح و ائتلاف قانون بیش از گروه‌های دیگر به ایران نزدیک بودند. مهمترین رقیب آن‌ها نیز ائتلاف هواداران مقتدی صدر بود. در جریان آن انتخابات گفته می‌شد که مقتدی صدر به سمت عربستان سعودی لغزیده است. صدر سفری هم به ریاض داشت و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

اما حالا تصاویر جدید تفسیر‌های تازه‌ای را در پی داشته است. برخی ناظران معتقدند حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی و قرار گرفتن کنار رهبر انقلاب و سرلشکر سلیمانی نشان دهنده کاهش اختلافات میان ایران و جریان صدر است.
با این حال عده‌ای دیگر معتقدند در این باره باید با محافظه کاری بیشتری تحلیل کرد و منتظر ماند و دید که عملکرد سیاسی مقتدی صدر در ادامه چگونه خواهد بود.
چند روز پیش نیز مقتدی صدر در شهر قم حضور یافت و با عزاداران حسینی در این شهر رو در رو گفتگو کرد و میان آن‌ها غذا پخش کرد.   صدر در قم میان مردم غذا پخش کرد
آیا مقتدی صدر به ایران نزدیک شده است؟
صباح زنگنه درباره حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی به فرارو گفت: "مقتدی صدر یک شخصیت موثر عراقی است و سال‌های سال هم در ایران زندگی کرده بود. ایشان به توصیه پدرش سید محمد صادق صدر شاگرد آیت الله سید کاظم حائری و آیت الله هاشمی شاهرودی بود. از طرف دیگر خاندان صدر، خاندان بزرگی است که در ایران، لبنان و ... حضور اجتماعی و تاریخی دارند. این خاندان همیشه در مسائل اجتماعی، سیاسی و دینی موثر بودند."

او افزود: «حضور شخصیت‌ها در مجالس عزاداری اهل بیت یک سنت قدیمی است. وقتی این مجالس را علما و شخصیت‌های بزرگ در یک شهر برگزار کنند، اگر شخصیت برجسته‌ای از یک کشور خارجی نیز در آن شهر حاضر باشد معمولا در این مراسم شرکت می‌کند. این حضور در مجلس رهبرانقلاب با توجه به آشنایی قدیمی ایشان و خانواده اش با مقتدا صدر امری طبیعی است.»

این تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به حواشی قدیمی در این زمینه گفت: «با توجه به نوساناتی که در روابط مقتدی صدر با ایران پدید آمد، این حضور را کم ظهور کرد. یعنی کمتر در مجالس عمومی اینچنینی شرکت می‌کردند. مقتدی صدر چند روز پیش نیز در سطح شهر قم حضور یافت و میان مردم غذا تقسیم کرد؛ بنابراین اتفاق رخداده را باید طبیعی و سازنده تلقی کرد.»
صباح زنگنه تصریح کرد: «زمانی که انتخابات در عراق انجام شد جمعی سعی کردند از جریان وابسته به مقتدی صدر استفاده‌های غیرسازنده کنند، این جریان معتقد بود برای اثبات ثابت قدم بودن و مخلص بودن باید با شعار‌های و برنامه‌های ناسیونالیستی پیش رفت و رشد کرد. اما حقیقتا این تلاش‌ها پایدار نبود و در ادامه هم نخواهد بود.»
این تحلیلگر مسائل عراق معتقد است مقتدی صدر دو مشخصه دارد که او را همچنان به جمهوری اسلامی نزدیک نگه می‌دارد. او توضیح داد: «مقتدی صدر به خط مقاومت پایبند است. این در خانواده صدر ریشه دارد. اول؛ خاندان صدر ضد سلطه آمریکا بوده و هستند. دوم؛ خاندان صدر ضد توسعه طلبی و سلطه رژیم صهیونیستی هم بوده و هستند. این دو خصوصیت در مقتدی صدر هم متجلی است و همین خصوصیت‌ها ایشان را به آنچه که به عنوان محور مقاومت شناخته می‌شود خیلی نزدیک می‌کند.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سوال که آیا حضور شب گذشته مقتدی صدر در عزاداری حسینیه امام خمینی را می‌توان اینگونه تفسیر کرد که کدورت‌های پیشین خاتمه یافته است؟، اظهار کرد: "ما باید یک موضوع کلی را در نظر بگیرم. جمهوری اسلامی ایران چه در زمان رهبری حضرت امام (ره) و چه در زمان مقام معظم رهبری، خواهان این نیست که همه چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی و دینی عین یک شخصیت انقلابی- ایرانی باشند؛ بنابراین برای سایر شخصیت‌ها قائل به تنوع دیدگاه و استقلال فکری هستند. هر سیاستمداری باید شخصیت مستقل خود را داشته باشد. این موضوع به معنای تعارض و اختلاف دیدگاه نباید تلقی شود. این یک امتیاز اضافه است که به غنی شدن همکاری‌ها کمک می‌کند."
زنگنه گفت: «در ماه‌های اخیر حوادثی هم رخ داد که به مقتدی صدر نسبت داده شده بود در حالیکه شخص ایشان مخالف آن جریان‌ها و سوء استفاده‌ها بود، اما نباید فراموش کرد که رسانه‌ها قدرت اثر گذاری زیادی دارند به خصوص فضای مجازی در بر هم زدن روابط آثار گسترده‌ای دارد. خیلی از رسانه‌ها و افراد مغرض سعی کردن چهره‌ای از مقتدی صدر بسازند که گویی او ضد ایران است.»
این تحلیلگر مسائل عراق تاکید کرد: " ایران باید حضور مقتدی صدر در مراسم‌های مذهبی را مغتنم بشمرد و اعتدال در رویارویی با ایشان را رعایت کند. ممکن است عده‌ای هم از سوی ایران به صدر توهین کنند. باید مراقب بود رفتار‌های افراط گرایانه به حسن روابط ضربه نزند.

زنگنه تاکید کرد که رویکرد ضد استعماری، ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی مقتدی صدر باعث می‌شود که روابطش با ایران حسنه و خوب باشد. او افزود: «ممکن است دیدگاه‌های مقتدی صدر در روش‌ها با جمهوری اسلامی متفاوت باشد. این تفاوت‌ها به غنی سازی جریان کلی کمک می‌کند.»
صباح زنگنه درباره حضور سردار سلیمانی در کنار مقتدی صدر در حسینه امام خمینی گفت: «سردار سلیمانی شخصیت معتبر و دارای تجربه‌های غنی است در خاورمیانه است. دوستی قدیمی و عمیقی هم بین سلیمانی، صدر و سران حشد شعبی وجود دارد. سلیمانی در سال‌های فعالیتش در خاورمیانه تلاش کرده که اعتدال در روابط حفظ شود و حرمت شخصیت‌ها هم در نظر گرفته شود، این رفتار محترمانه سلیمانی برای او احترام به همراه آورده است.»

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:

جنگ در کابل؛ مذاکره در تهران| هیئت سیاسی طالبان در ایران چه می‌کند؟

فوت‌وفن‌های درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی؛ سخت اما سالم و جذاب

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

کلیدواژه: سیاست ایران مقتدا صدر عراق

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۹۵۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

افراد با شخصیت‌های دوگانه از پارلمان حذف شوند

خبرگزاری میزان- نماینده اسبق مجلس در فضای مجازی نوشت: باید به روندی دست پیدا کرد که افراد با شخصیت دوگانه که بخشی از آن منتج از مشکلات روانشناختی و تشکیلاتی است، از عرصه پارلمان حذف شوند. تاریخ انتشار: 10:05 - 29 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۱۱۳۳

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بیژن نوباوه، نماینده اسبق مجلس در فضای مجازی چنین پستی را منتشر کرد:
«نمی‌شود شخصی با برند اصولگرایی وارد مجلس شود و آب درکاسه اصلاح‌طلبان بریزد یا برعکس. چنین نمایندگانی نمی‌خواهند ماهیت اصلی خود را نشان دهند. باید به روندی دست پیدا کرد که افراد با شخصیت دوگانه که بخشی از آن منتج از مشکلات روانشناختی و تشکیلاتی است، از عرصه پارلمان حذف شوند.»

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

دیگر خبرها

 • آشنایی‌زدایی از خود در «تالار ۴۴۸»/ بیمار روانی که چند شخصیت دارد
 • انتقاد از نحوه بازی تیم نفت مسجد سلیمان/«فیرپلی» را معنا کنید
 • «آنا»، روایت غیرمنتظره لوک بسون از یک جاسوس چند جانبه روس
 • رئیس جمهور آمریکا شعور سیاسی و شخصیت ندارد/ اربعین زمینه‌ساز تمدن عظیم نوین اسلامی است
 • کاپلو: یوونتوس با این شخصیت می‌تواند هر حریفی را در اروپا شکست دهد؛ در کیفیت ده لیخت هیچ شکی وجود ندارد؛ نمره نقل و انتقالات آنها ۹/۵ از ۱۰ بود
 • مدیران پشت سریال‌ها بایستند/ دیگران تاریخ و شخصیت جعلی می‌سازند
 • تاج: شخصیت بازیکنان از رده‌های پایین شکل می‌گیرد
 • تاج: شخصیت بازیکنان در رده‌ها نونهالان و نوجوانان شکل می‌گیرد/ در مجموعه پک همه مربیان مشغول به کار هستند
 • پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
 • شلیک ۱۰ پهپاد یمنی به آرامکو٬ پیام توقف جنگ را داد/کمپانی‌های تسلیحاتی به عنوان انبار ذخیره عربستان عمل می‌کنند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری از توجه جریان های فعال عراق به ایران حکایت می کند
 • سعودی ها بازیگر اصلی در پشت صحنه یمن نیستند/حمله به آرامکو با اخطار قبلی انجام شد!
 • شکست الشحانیه در شب گلزنی رضاییان/ یاران پور علی گنجی موقتا به صدر رسیدند
 • "خلیل بحران" کیست و چگونه به وجود آمد؟
 • دیدگاه فقهای شیعه در مورد نحوه برخورد اهل بیت(ع) با فتوحات صدر اسلام
 • لزوم ترویج مفهوم خدامحوری در سبک زندگی دانشجویان
 • دربی ایرانی‌ها در صدر و قعر جدول
 • مفهوم صلح در تعزیه معنایی ندارد
 • مقتدی صدر دارای سوابق مبارزاتی با آمریکاست / «مقاومت» دست‌برتر آرایش جدید منطقه است
 • سبک زندگی ایرانی- اسلامی؛ مفهوم قدیمی، واژه نوظهور