گاهی این احساس دقایقی بعد رفع می‌شود و گاهی لازم است مسواک بزنید یا یک نوشیدنی بنوشید تا طعم دهانتان عوض شود. گاهی اوقات هم بوی نامطبوع، مدت زیادی باقی می‌ماند و باعث ایجاد احساس ناخوشایند برای خود فرد و اطرافیان می‌شود. توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان، اهمیت زیادی در حفظ سلامت دارد و در صورت رعایت بهداشت، بروز نشانه‌های غیرطبیعی در دهان می‌تواند نشانه بروز بیماری‌هایی در بدن باشد که می‌توان بسرعت برای درمان آن اقدام کرد.


زمانی که دهان بدبو می‌شود

اولین علت ایجاد بوی بد دهان می‌تواند مصرف مواد غذایی مثل سیر و پیاز یا سیگار کشیدن و در برخی جوامع مصرف الکل باشد. اما همیشه علت بوی بد دهان یک عامل خارجی نیست. گاهی ممکن است ناراحتی‌های گوارشی، بیماری‌های سیستمیک مثل آبسه‌های ریه یا دیابت یا عفونت ناشی از حلق و لوزه‌ها و سینوس‌های فکی و در معمول‌ترین حالت خرابی دندان، باعث ایجاد بوی بد دهان شود. اما رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، شایع‌ترین علت بروز بوی بد دهان در بیشتر مواقع است. اگرخرده ریز‌های مواد غذایی مصرفی در محیط دهان باقی بماند، میکروارگانیسم‌های طبیعی دهان شروع به تجزیه این مواد می‌کند و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. در صورتی که بهداشت دهان و دندان در طولانی مدت رعایت نشود، پوسیدگی‌های دندان که ممکن است به ظاهر بسیار کوچک باشند نیز ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند. از طرفی در بعضی بیماری‌های لثه‌ای، میکروب‌ها شروع به تخریب لثه می‌کنند و باز هم باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. علاوه بر مشکلات مربوط به آلودگی و عفونت دندان و لثه، ممکن است بوی بد دهان ناشی از عفونت‌های لوزه‌ها و سینوس‌ها باشد که باید برای درمان آن به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه شود. اگر عفونت ناشی از سینوس‌ها باشد ممکن است بوی نامطبوع با ترشحاتی همراه باشد که می‌تواند نشان دهنده بیماری‌های تنفسی باشد.

زبان، بیماری‌های بدن را فاش می‌کند


رعایت بهداشت زبان یکی از نکات مهم در بهداشت عمومی دهان و دندان است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، در مواردی ممکن است تغییر شکل یا رنگ زبان نشان‌دهنده وجود مشکلی در بدن باشد که می‌توان بسادگی آن را برطرف کرد. مصرف دخانیات و نوشیدن زیاد قهوه یا چای، گاهی اوقات باعث تغییر رنگ زبان می‌شود. یکی از نشانه‌های دیگر تغییر رنگ زبان خشکی دهان است که سرعت پوسیدگی دندان‌ها را نیز افزایش می‌دهد. مصرف بعضی مواد غذایی رنگی نیز می‌تواند دلیل تغییر رنگ یا تراشیده شدن سطح زبان به صورت موقت باشد. برخی دارو‌ها نیز باعث تیره شدن رنگ زبان می‌شود. در مواردی نیز رشد قارچ‌ها و باکتری‌های بسیار ریز روی زبان باعث تغییر رنگ زبان می‌شود. در هر صورت، تغییر رنگ زبان و رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های دهانی و بوی نامطبوع دهان شود. رنگ زرد مایل به سبز زبان که برای مدتی از بین نرود ممکن است بر اثر بیماری‌های کبدی یا سایر بیماری‌های گوارشی ایجاد شده باشد. رنگ پریدگی زبان نیز معمولا به علت کم‌خونی یا کمبود عناصر غذایی مورد نیاز بدن اتفاق می‌افتد.

اگر تغییر رنگ زبان به علت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد، بهترین راه، مسواک منظم و افزایش دفعات مسواک زدن در طول شبانه‌روز است. استفاده از مسواک مخصوص تمیز کردن پرز‌های زبان نیز بسیار تاثیرگذار است؛ اما اگر شکل یا رنگ زبان برای مدت طولانی غیرطبیعی باقی ماند، باید به پزشک مراجعه کنید.

چرا دهان بدبو؟

بوی نامطبوع دهان هنگام صبح معمولا طبیعی است و به علت کاهش بزاق دهان در طول شب ایجاد می‌شود که می‌توان با مسواک و خوردن صبحانه آن را برطرف کرد. اما اگر این بو تقریبا همیشه وجود داشته باشد و مسواک و نخ دندان هم آن را برطرف نکند، باید احتمالات دیگری را در نظر گرفت. در مواردی جرم‌گیری باعث از بین رفتن بوی مزمن دهان می‌شود، اما اگر بوی نامطبوع ادامه داشته باشد، برای فرد و اطرافیان نامطلوب خواهد بود.

به همین دلیل توصیه می‌شود مسواک و نخ دندان مداوم و بدرستی استفاده شود تا علاوه بر کمک به حفظ سلامت دندان، از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری شود. مسواک زدن کامل دیواره‌های پشتی دندان که محلی مناسبی برای تجمع میکروب‌هاست و استفاده از نخ دندان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین نواحی زیر پرکردگی‌هایی که معمولا با آمالگام پر می‌شود و اجازه دسترسی برای مسواک و نخ دندان به فرد نمی‌دهد، می‌تواند باعث ایجاد عفونت و بوی بد شود. در این موارد باید از دندانپزشک بخواهید فضای دسترسی به پشت دندان و بین دندان‌ها را باز کند.

عوارض جانبی مصرف دارو برای دهان

مصرف بعضی دارو‌ها مانند دارو‌های درمان افسردگی، بی‌خوابی، اضطراب و فشار خون بالا باعث خشک شدن دهان می‌شود که به دنبال کاهش عملکرد غدد بزاقی پیش می‌آید. به این ترتیب علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع دهان، پوسیدگی و عفونت‌های دندانی افزایش پیدا می‌کند. بزاق دهان علاوه بر مرطوب نگه داشتن دهان و جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان، آنزیم‌های ارزشمند و غلظت بالای اکسیژن دارد که می‌تواند جلوی رشد باکتری‌های مضر در دهان را بگیرد و از ایجاد تنفس بدبو جلوگیری کند؛ بنابراین بهتر است مصرف این دارو‌ها در حد نیاز و به توصیه پزشک باشد. اما اگر ناچار به مصرف چنین دارو‌هایی هستید، بهتر است آب زیاد بنوشید و از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید تا اثرات مصرف دارو روی خشکی دهان را تا حدی کاهش دهید.

ساده‌ترین روش‌های رعایت بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن درست و استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه، تاثیرگذارترین عوامل برای حفظ بهداشت دهان و دندان و رفع بوی بد دهان هستند. هنگام مسواک زدن باید دقت کنید تک‌تک دندان‌ها تمیز شوند، پشت دندان بخوبی تمیز و مسواک از همه زوایا روی دندان کشیده شود. اما مسواک زدن به تنهایی کافی نیست و نخ دندان کمک می‌کند ذرات درشت‌تر مواد غذایی بخوبی از دهان خارج شوند و از ایجاد پوسیدگی و بوی بد جلوگیری کنند. بهتر است زمان مسواک زدن بین دو تا سه دقیقه طول بکشد. شاید ابتدا تصور کنید دو دقیقه زمان بسیار کمی برای مسواک زدن است، اما کافی است همین امشب زمان بگیرید و ببینید مسواک زدن شما چقدر طول می‌کشد! همچنین استفاده از دهان‌شویه بیش از هر چیز به رفع بوی بد دهان و ضدعفونی کردن دهان و دندان کمک می‌کند. قرقره کردن دهان‌شویه مانع تجمع پلاک دندانی می‌شود و در مواردی مقاومت دندان را افزایش می‌دهد. با این حال استفاده از بعضی انواع دهان‌شویه‌های درمانی به شکل روزانه توصیه نمی‌شود و بهتر است برای استفاده از دهان‌شویه مناسب شرایط دهان و دندان خود با یک دندانپزشک مشورت کنید.     منبع:بهداشت نیوز

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:

نخستین تصاویر از شبنم نعمت‌زاده در دادگاه

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

اگر فردی بالای یک میلیارد پول در حسابش باشد، مصادره خواهد شد

کلیدواژه: بوی دهان رفع بوی بد دهان عفونت لثه

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۰۷۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

شورای پاسداشت زبان فارسی به ریاست وزیر فرهنگ یک سال و نیم است که برگزار نشده/هزینه 12 میلیونی برای ایجاد هر واژه دروغ است

به گزارش گروه فرهنگی «نماینده» غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی شب گذشته در برنامه ویژه گفت وگوی خبری شبکه دو سیما اظهارداشت: دولت برای اجرای قانون منع استفاده از اسامی بیگانه، شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد کرده است، اما برگزاری نشست این شورا یک سال و نیم تأخیر دارد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: قانون به تنهایی مشکلات را حل نمی‌کند بلکه برای اجرای آن باید تلاش شود و درباره منع به کار گیری اسامی بیگانه، فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی وظیفه نظارت و اجرایی در قانون ندارد و فقط مرجع تشخیص است.
حداد عادل افزود: در این قانون، نیروی انتظامی، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های گوناگون مسئولیت دارند؛ از نیروی انتظامی در برخی موارد می‌پرسیم چرا با آن مسئله برخورد نمی‌کنید و این نیرو پاسخ می‌دهد وزارت ارشاد باید به ما ابلاغ کند و پیگیری ما از وزارت ارشاد نیز بی نتیجه می‌ماند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی افزود: تلاش می‌کنیم پایه زبان و ادبیات فارسی را در مدارس محکم کنیم البته در وزارت آموزش و پرورش در این دولت با چهارمین وزیر است که کار می‌کنیم و امیدواریم مدیریت‌ها ثبات بیشتری داشته باشند.
وی با بیان اینکه در دنیا آموزش زبان و ادبیات در دوران پیش از دانشگاه کامل می‌شود گفت: یکی از همکاری‌های ما با وزارت آموزش و پرورش در مناطق دو زبانه کشور است و در این مناطق آموزش‌های مقدماتی به دانش آموزان پیش از ورود به مدرسه داده می‌شود و دولت بودجه این کار را اختصاص داده است.
حداد عادل ادامه داد: گروه گویش‌های ادبیات فارسی این فرهنگسرا به صورت علمی، گویش‌های داخلی و حتی گویش‌های فارسی خارجی را نیز گردآوری می‌کند. به عنوان نمونه همه گویش‌های فارسی در استان فارس بررسی و اطلس این استان را تهیه کرده ایم.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه با دانشگاه فرهنگیان تفاهمنامه‌ای را برای تقویت زبان و ادبیات فارسی معلمان امضا کرده ایم افزود: هیچ مددکاری برای زبان و ادبیات فارسی مانند صدا و سیما وجود ندارد.
وی گفت: واژه گزینی یکی از فعالیت‌های فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است و تدوین دستور خط فارسی و استاندارد کردن آن از کارهای دیگر ما در فرهنگستان است؛ ۱۲ گروه پژوهشی در فرهنگستان زبان فعالند و ۹ مجله پژوهشی انتشار می‌شود و تاکنون ۲۰۰ عنوان کتاب نیز منتشر کرده ایم.
حدادعادل تصریح کرد: در حال تهیه فرهنگ جامع زبان فارسی به عنوان مرجع دیگر فرهنگ نویسان زیر نظر دکتر علی اشرف صادقی هستیم که برآورد می‌شود ۳۵ جلد داشته باشد؛ تاکنون دو جلد آن روانه بازار شده است و جلد سوم نیز امسال به بازار می‌آید، اما مشکلات اقتصادی، کار را کند کرده است.
وی گفت: گروه‌های ادبیات انقلاب اسلامی، تصحیح متون کتب خطی، دستور زبان و خط فارسی، ادبیات تطبیقی، زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند، زبان و رایانه، زبان و ادبیات فارسی در آسیای صغیر، تحقیقات ادبی و زبان‌ها و گویش‌های فارسی جزو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی هستند. گروه تحقیقات ادبی دانشنامه زبان و ادبیات فارسی را پس از ۲۵ سال تلاش در ۱۲ جلد تألیف کرده است.همچنین شورای فرهنگستان برای تدوین دستور خط فارسی و استاندارد کردن آن یکصد جلسه برگزار کرد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره واژه گزینی برای کلمات بیگانه افزود: برای فراگیر شدن واژه‌های فارسی نیازمند کمک رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما هستیم و فراگیر نشدن برخی واژه‌ها ممکن است به دلیل معیوب بودن کلمه یا استفاده نکردن آن از طرف دستگاه‌ها باشد.
وی به کلمات جایگزین استوانک، واپایش و دست آزاد برای واژه‌های کپسول، کنترل و هندزفری اشاره و اضافه کرد: از نظر ما این واژه‌ها هیچ اشکالی ندارند، اما به کار گیری آن‌ها از طرف رسانه‌ها و مسئولان می‌تواند این واژه‌ها را در جامعه جا می‌اندازد.
حداد عادل گفت: اینکه برخی از به کار بردن کلمات خارجی احساس افتخار می‌کنند به این علت است که یا می‌خواهند خود را با سواد نشان دهند یا مشکل فرهنگی دارند. برخی واژه‌ها مانند استاندارد و پلیس در فرهنگستان پذیرفته شده اند و تعدادی از واژه‌ها نیز مانند رزمایش، بالگرد​، یارانه و کالابرگ عمومی شده است، اما فراگیر شدن همه واژه‌های معادل سازی شده با واژه‌های بیگانه، نیازمند کمک رسانه هاست.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره تفاهمنامه اخیر این فرهنگستان با سازمان صدا و سیما گفت: در سه چهار ماه اخیر و پس از گلایه رهبر معظم انقلاب از رسانه ملی برای توجه بیشتر به شعر و ادبیات فارسی، جهشی در همکاری دو طرفه صدا و سیما و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ایجاد شد.
وی افزود: مجریان و گویندگان برنامه‌های صدا و سیما حدود ۸۵۰ کلمه بیگانه به کار می‌بردند که برای ۸۰ درصد آن‌ها معادل فارسی جایگزین کرده ایم و برای بقیه نیز این کار را می‌کنیم. برای استفاده مجریان و گویندگان صدا و سیما این کلمات در قالب برنامه کاربردی (اپلیکیشن) در دسترس آنان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه رابطه فرهنگستان با صدا و سیما فراتر از این کار است افزود: از رئیس صدا و سیما خواسته ایم شورای جامعی که فراگیر باشد و هم رادیو و تلویزیون را شامل شود مخصوص زبان و ادبیات فارسی ایجاد و برای آن یک مسئول مشخص شود که پیگیری مسائل زبان و ادبیات فارسی در رسانه باشد. آمادگی داریم برای اصطلاحات فنی که در صدا و سیما استفاده می‌شود واژه گزینی کنیم.
وی افزود: در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ۷۰ گروه واژه گزینی وجود دارد و آمادگی داریم برای همه نویسندگان و مجریان در کشور کلاس‌های آموزشی برگزار کنیم.
حداد عادل گفت: در دیدار با رئیس سازمان صدا و سیما خواستیم در صدا و سیما فضایی ایجاد شود که کارکنان این سازمان دغدغه زبان و ادبیات فارسی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در جامعه ما فضای مجازی بی در و پیکر است افزود: در این فضا اظهاراتی مبنی بر هزینه ۱۲ میلیون تومانی ایجاد هر واژه در فرنگستان زبان و ادبیات فارسی منتشر شد که دروغ است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: هنوز کاری برای خط و زبان فضای مجازی نشده است و ما باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.
وی افزود: فضای مجازی محیطی ایجاد کرده است که مردم آن طوری که با هم صحبت می‌کنند در آن می‌نویسند و این پدیده جدیدی است که نمی‌شود آن را به طور کلی نفی کرد و باید برای آن چارچوبی ایجاد شود که به اصل زبان فارسی آسیبی نرسد.: باید جنس فضای مجازی را بشناسیم و بر اساس آن این فضا را قانونمند کنیم.
وی افزود: استاد شهریار با وجود اینکه زبان مادری اش آذری است، اما عشق او به ایران درسی برای همه ماست و این موضوع موجب شده است شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۷ شهریور سالروز وفات این استاد را روز شعر و ادب فارسی نامگذاری کند.
حدادعادل در پایان خاطرنشان کرد: کمتر شاعری در دوران معاصر مانند مرحوم شهریار داریم که به دور از ابتذال، مردمی شده باشند و این استاد ریشه در ادبیات کهن ما و با شعر و ادبیات فارسی انس بسیار دارد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • یحیی سریع: دشمن سعودی و آمریکا از حقیقت فرار می‌کنند/ پهپادهای جدید یمن دارای موتور جت هستند
 • اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری
 • کتاب «دندان‌پزشکی به روایت تاریخ ایران» به چاپ دوم رسید/ خاطراتی عجیب از دندانپزشکی در ایران
 • در هنگام عطسه، دهان و بینی خود را نبندید
 • سریع‌ترین شاسی‌بلند‌های ۲۰۱۹
 • دندانپزشک زیبایی خوب در تهران
 • چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟
 • دلایل پوسیدگی دندان+روش پیشگیری
 • دانستنی‌هایی درباره پوسیدگی دندان
 • بوی بد دهان را با مصرف این ماده 20ثانیه ای از بین ببرید!
 • مزایا و معایب بلیچینگ دندان چیست؟
 • رشد سریع موهای ریخته با این ترکیب جادویی
 • ۴ تکنیک ارزان برای داشتن لبخندی زیبا
 • فشارهای روحی؛ مهم‌ترین عامل دندان قروچه
 • آسانسورهای غیراستاندارد، کابین‌هایی که بوی حادثه می‌دهند
 • آسانسورهای غیراستاندارد و کابین‌هایی که بوی حادثه می‌دهند
 • علل بروز پوسیدگی دندان و راهکار‌های جلوگیری از آن
 • ۸ هفتگی جنین آغاز زمان احتمالی پوسیدگی دندانی/مصرف مواد معدنی از سوی مادران باردار ضروری است
 • کامپوزیت چه بلایی سر دندان‌ها می‌آورد؟