حدود ۴۷۰۰۰۰ سالمند آذربایجان غربی که تقریباً یک پنجم از جمعیت این استان را به خود اختصاص می‌دهد مدت‌هاست در انتظار ارتقا فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی برای بهبود زندگی خود هستند. ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۶ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، طبق سرشماری سال 95 حدود 10 درصد جمعیت کشور سالمند هستند و شمار سالمندان همچنان رو به افزایش است، طبق کارشناسی‌های صورت گرفته تا سال 2040 به ازای هر سه فرد یک سالمند در کشور وجود خواهد داشت و در حال حاضر هم 20 درصد بازنشستگان کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند.

عدد 580 میلیون نفری بالای 60 ساله‌های جهان که طبق بررسی‌ها تا سال 2020 به یک میلیارد هم خواهد رسید، رشد عجیب و نگران‌کننده‌ای را از سالخوردگی در بافت جمعیتی کشورهای مختلف نشان می‌دهد، ایران نیز از شیوع این پدیده مصون نخواهد ماند و با در نظر گرفتن نرخ رشد 1.4 درصدی در کشور، پیش‌بینی می‌شود نسبت 9.3 درصدی سالمندان 60 سال به بالا به رقم 14 درصد در سال 1400 برسد.

 بر اساس سرشماری سال 1395، حدود  8.2 درصد از جمعیت آذربایجان غربی را سالمندان تشکیل می‌دهند و این در حالی است که از کل جمعیت کشور 9 درصد را سالمندان به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی با بیان اینکه 430 سالمند مرد و زن در شهرهای مختلف استان در این مراکز زندگی می‌کنند که بیشترین تعداد مربوط به شهر ارومیه با 242 نفر است می‌گوید: در حال حاضر 13 مرکز نگهداری سالمندان در استان فعالیت  دارند و به این قشر ارائه خدمات می‌کنند.

سعید فریور می‌افزاید : دولت در راستای حمایت از سالمندان، یارانه به ازای هر فرد اختصاص داده است که این یارانه در مراکز بر اساس درجه یک و درجه 2 اعطا می‌شود.

فریور با بیان اینکه بهترین محل برای زندگی محیط خانه و جمع خانوادگی است تصریح می کند: امیدواریم با اختصاص اعتبار کمک هزینه نگهداری برای سالمندان در منزل،خانواده‌ها از سپردن آنها به سرای سالمندان خودداری کنند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی می‌گوید: مهم‌ترین مشکل سالمندان، بحران عاطفی و نبود حمایت خانواده‌هاست، چرا که با ورود به سرای سالمندان، دچار نوعی تنش روحی می‌شوند،یکی از رمزهای مهم  کمک به آنها جهت فائق آمدن بر شرم و احساس حقارتشان، برخورد دوستانه و ساده و بدون دستپاچگی است.

وی بیان می کند: با توجه به مسائل عاطفی سالمندان، بهزیستی در تلاش است اقدامات مراقبتی و توان‌بخشی سالمندان را در منازل انجام داده تا سالمندان از محیط خانواده دور نباشند مگردر شرایط خاص که فرد سالمند شخص داوطلبی برای نگهداری ندارد و خانواده عاجز از نگهداری سالمند در خانه باشد.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان غربی می‌گوید: نیازهای اصلی سالمندان می‌بایست برای ادامه حضور و فعالیت در جامعه بررسی و احصاء شود تا این قشر با مشکلات کمتری مواجه شوند.

هادی طباطبایی می‌افزاید: باید شرایط و وضعیت جامعه بر اساس نیاز سالمندان بررسی شود و تمامی دستگاه‌های اجرایی باید در این راستا مشارکت‌های لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه سالمندی، مسئله‌ی اجتماعی حائز اهمیتی  است بیان می‌کند: پنجره جمعیتی ما به سمت میان‌سالی حرکت می‌کند و باید شرایط و زیرساخت‌های جامعه برای حضور این قشر فراهم شود  در غیر این صورت در سال‌های آینده با چالش اساسی در این حوزه روبرو خواهیم شد.

طباطبایی بیان می‌کند: توجه به این دوران و برنامه‌ریزی برای آماده‌سازی و مناسب‌سازی محیط شهری و اداری برای حضور مؤثر و مفید سالمندان در همه عرصه‌های اجتماعی ضروری است، فعالان عرصه فرهنگ و هنر می‌توانند برای سالمندان جامعه برنامه‌های متنوع و شادی را اجرا کنند و متولیان و مسئولان مرتبط اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

وی می‌افزاید: برنامه‌ریزی لازم برای حضور گروه‌های فرهنگی بعد از ایام محرم در مراکز نگهداری سالمندان انجام شود تا برنامه شاد و متنوع را به اجرا بگذارند.

 مدیرکل کمیته امداد امام (ره) آذربایجان غربی می‌گوید: طبق سرشماری سال 95، 240 هزارنفر سالمند در استان وجود داشت که  در حال حاضر این آمار به حدود 470,000 نفر رسیده است.

عزیز سهندی می‌افزاید: افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی از 125 هزار نفر به 185 هزار نفر رسیده است که این تعداد برابر با 6 درصد جمعیت استان بوده و  همچنین از 47 هزار سالمند سطح استان 22 درصد آنان تحت پوشش کمیته امداد هستند.

شکوفه محمدزاده یکی از کارکنان خانه سالمندان ارومیه می‌گوید: سالمندان آذربایجان غربی مانند سایر سالمندان کشور از مشکلات عدیده ای رنج می‌برند، مشکلات روحی و جسمی، نداشتن بیمه، نداشتن محلی برای تفریح و سرگرمی، نبود فضاهای شهری مناسب و نبود متخصص طب سالمندی از جمله مشکلات این قشر است.

وی می‌افزاید: برای ایجاد رفاه و امنیت سالمندان، نیازمند نوعی برنامه ریزی کلان و قانونی هستیم، درآمد و مستمری بازنشستگی کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد و این امر به یک موضوع جدی برای سالمندان مبدل شده است.

شفیع جاسمی کارشناس علوم اجتماعی در این باره می‌گوید:  تعداد جمعیت و ساختار سنی، جنسیتی جامعه تأثیر بسزایی بر وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه دارد و مهم‌ترین پیامد جمعیتی را باید در وضعیت اقتصادی و پیامدهای اجتماعی آن جستجو کرد.

وی می‌افزاید: پنجره جمعیتی جوان و فعال کنونی فرصت مناسبی است که در راستای توسعه  آذربایجان غربی باید به کار گرفته شود  و از آن باید به عنوان فرصتی طلایی نام برد که می‌تواند تأثیر بسزایی در توسعه استان داشته باشد.

این کارشناس علوم اجتماعی بیان می‌کند: با توجه به آهنگ سن جمعیت فعال در 10 الی 20 سال آینده باید منتظر جمعیت سالخورده در استان باشیم جمعیتی که به علت نداشتن شغل و آتیه بازنشستگی مشکلات متعددی خواهند داشت.

پریسا مجتبوی یکی از روانشناسان ارومیه می‌گوید: این افراد بسیار حساس‌تر و آسیب پذیر تر از کسانی هستند که به طور موقت بیمار و بستری شده‌اند و به همین دلیل رسیدگی به این افراد اهمیت ویژه‌ای می‌طلبد، مراقبت از این قشر باید بدون احساس ترحم و با حفظ غرور و عزت نفس انجام شود تا از مشکلاتشان کاسته شود.

این روان شناس بیان می‌کند: سالمندان همواره در معرض این  احساس که مرگ در یک‌قدمی‌شان است قرار دارند وقتی سالمند می‌شویم این حس با شروع یک بیماری جدی به ما نزدیک‌تر می‌شود و چنین احساسی همواره آزاردهنده است. اما متأسفانه شکاف میان نسل‌ها سبب می‌شود کوچک‌ترها کمتر از قبل، تحمل سالمندان را داشته باشند.

جمعیت کشور 83 میلیون نفر شد/سرعت افزایش سالمندان 3 برابر رشد جمعیت کشورطرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان کرمانشاهی عملیاتی می‌شودارومیه| چرا طرح‌ مبارزه با تکدی گری نتیجه نمی‌دهد؟

جمعیت سالخورده احتیاجاتی را طلب می‌کند و اولویت‌هایی دارد که در وضعیت فعلی که ادعای جوانی جمعیت می‌کنیم در رفع آنها بازمانده‌ایم و تمام افراد جامعه باید در کنار متولیان این امرصدای پیر شدن جامعه را به‌شکلی واضح شنیده‌  به فکر راه چاره برای مرتفع سازی مشکلات این قشر باشند.

گزارش از راضیه محمودپور

انتهای پیام/ن

R41361/P4001/S6,48/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:

فوت‌وفن‌های درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی؛ سخت اما سالم و جذاب

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۵۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

جواد سلیمی، رییس هیات کاراته آذربایجان غربی باقی ماند

به گزارش برنا آذربایجان غربی، مجمع انتخاباتی هیات کاراته استان با حضور کیکاووس سعیدی دبیر کمیته ملی المپیک و سیدحسن طباطبایی رییس فدراسیون کاراته در ارومیه برگزار شد.

در این انتخابات، جواد سلیمی با کسب تمام 19 رای ماخوذه برای 4 سال دیگر رییس هیات کاراته آذربایجان غربی باقی ماند.

پیش از شروع رای گیری، حجت السلام افشار حسنی دیگر کاندیدای حاضر بنفع جواد سلیمی انصراف داد.

 

خبرنگار: علی غیور

دیگر خبرها

 • ۸ حوزه کارآفرینی ویژه زنان عشایر در آذربایجان‌غربی فعال است
 • ۲۰۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی برای زاگرس‌نشینان آذربایجان‌غربی اختصاص یافت
 • ارتباط قدرت عضلانی با عمر سالمندان
 • باید در ارتقا بخش به شهرستان خانمیرزا گام برداشته شود
 • زمان ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اعلام شد
 • افزایش ۲۰ درصدی جمعیت سالمند/ ۱۷ هزار پزشک در سامانه مالیاتی کشور ثبت نام کردند
 • کاهش جمعیت کودکان و رشد ۲۰ درصدی آمار سالمندان کشو
 • رشته کاراته در آذربایجان‌غربی از پتانسیل بالایی برخوردار است
 • برگزاری ۱۲۰۰ برنامه در هفته دفاع مقدس در آذربایجان‌غربی
 • عناوین هفته جهانی سالمند
 • هفته جهانی سالمند از سوم تا نهم مهر ماه، با شعار "فرصت‌های برابر برای تمام سنین" برگزار می‌شود
 • «فرصت های برابر برای تمام سنین» شعار روز جهانی سالمند امسال است
 • آذربایجان‌غربی اواخر آبان میزبان جشنواره قصه‌گویی غرب کشور است
 • اعلام شعار و روزشمار هفته سالمند
 • 16 درصد بارداری‌ها در کشور بالای 35 سال اتفاق می‌افتد
 • ​شعار و روز شمار هفته سالمند اعلام شد
 • میکروبیوم روده در قدرت عضلانی سالمندان نقش دارد
 • روز شمار هفته سالمند با شعار «فرصت‌های برابر برای تمام سنین»
 • کاهش درد سوزن دیالیز با حواس‌پرتی صوتی