آفتاب‌‌نیوز :

در گروه اول، بیشترین اثرپذیری از برکناری جان بولتون، سهم بازار نفت بود؛ طلای سیاه به سرعت به خروج این مقام با کاهش قیمت واکنش نشان داد؛ چرا‌که معامله‌گران بازار تصور می‌کردند، برکناری او به معنای کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه خواهد بود. با وجود این، عبور آمریکا از بولتون برای برخی دیگر از بازیگران بازارهای جهانی از جمله بازار اونس، نشان دهنده عدم انسجام در کاخ سفید و سیگنالی از افزایش نااطمینانی‌های سیاسی اقتصادی بود.

این موضوع در مقطع بسیار کوتاهی باعث تقویت محدود و با‌احتیاط طلا شد؛ البته در ادامه، فضای این بازار آرام و عادی شد و قیمت زیر کانال ۱۵۰۰ دلاری باقی ماند. اما تمام واکنش بازار‌های جهانی به خروج بولتون از کاخ سفید معطوف نمی‌شد و نشست پولی بانک مرکزی اروپا یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تغییرات بازارها محسوب می‌شود؛ بر اساس برنامه پیشین نهاد پولی ناحیه یورو قرار است نرخ بهره در این نشست بار دیگر کاهش یابد و در قلمرو منفی تثبیت شود.

اخراج بولتون طلا را به کانال ۱۵۰۰ نبرد

اونس طلا دیروز در قیمت ۱۴۸۷ دلاری باز شد و در بازارهای آسیایی رشد چندانی نکرد. با اینکه انتظار می‌رفت تقاضا برای ذخایر امن، طلا را به بالای مرز ۱۵۰۰ دلاری ببرد؛ اما اونس تنها ۵/ ۰ درصد افزایش در کارنامه خود به ثبت رساند. به این ترتیب، طلا همچنان پایین‌تر از مرز روانی ۱۵۰۰ دلاری باقی مانده است. اونس تا عصر دیروز سقف ۱۴۹۵ دلاری را لمس کرد اما نتوانست از آن عبور کند. عامل دیگری که بر اونس اثرگذار خواهد بود؛ نشست پولی بانک مرکزی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

این اجلاس قرار است با کاهش بیشتر نرخ بهره همراه شود و سرمایه‌گذاران منتظر تکثیر سیاست پولی انبساطی هستند که با تضعیف یورو و سایر ارزهای دیگر همراه خواهد شد. در صورتی که تضعیف ارزهای اروپایی به شاخص دلار آمریکا سرایت کند، می‌توان انتظار افزایش بیشتر قیمت اونس طلا را داشت.

البته دیروز تقویت شاخص دلار مانعی بر سر راه اونس جهانی بود. این شاخص تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز به بالای مرز ۵/ ۹۸ واحدی رفته بود و قیمت طلای جهانی را تحت فشار قرار داد. این اتفاق در حالی رخ داد که در ساعاتی از روز سه‌شنبه بازار طلا در واکنش به کناره‌گیری بولتون افزایش محدودی را به ثبت رسانده بود.

اثر اخراج بولتون بر بازار نفت

بیشترین اثر کنار رفتن بولتون از کاخ سفید در بازار نفت نمایان شد، ولی این اثر در بازار طلای سیاه نیز ماندگار نبود. در واقع اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا از کاخ سفید، برای ساعاتی معاملات روز سه‌شنبه را در بازار جهانی نفت تحت‌تاثیر قرار داد. فعالان بازار، خروج جان بولتون از دولت ترامپ را به مثابه کاهش تنش‌ها در خاورمیانه ارزیابی کردند و کاسته شدن از ریسک‌های ژئوپلیتیک این منطقه، باعث افت نسبی قیمت‌ها شد، هر چند این اثر پایدار نبود. در واقع به‌رغم افت قیمت نفت تحت‌تاثیر خروج بولتون، کم‌کم عوامل دیگر در بازار طلای سیاه فضای بازار را در دست گرفتند و جهت قیمت طلای سیاه را تغییر دادند.

می‌توان گفت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷) اثر اخراج بولتون از کاخ سفید خنثی و کاهش بیش‌تر از انتظار ذخایر نفت خام تجاری آمریکا، تبدیل به موتور تقویت قیمت‌ها شد و با افزایش ۸۱ سنتی بهای هر بشکه نفت خام برنت، به ۱۹/ ۶۳ دلار رسید. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز دیروز ۷۸ سنت رشد داشت و به ۱۸/ ۵۸ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش رویترز،‌ موسسه نفت آمریکا (API) تخمین می‌زند حجم ذخایر نفت خام تجاری آمریکا در هفته گذشته ۲/ ۷ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده باشد. آمار رسمی شامگاه چهارشنبه به وقت ایران از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود. یکی از نگرانی‌های افزایشی‌های بازار نفت همواره میزان ذخایر نفت آمریکا بوده و افت آنها، معمولا انتظارات صعودی را فعال‌تر می‌کند.

البته نمی‌توان انکار کرد که کنار رفتن مشاور امنیت ملی جنگ‌طلب آمریکا سبب شد تا در فاصله‌ای کمتر از چند دقیقه نفت خام با ریزش یک دلاری قیمت در هر بشکه مواجه شود. همچنین تحت‌تاثیر کنار رفتن بولتون، نفت خام تگزاس که در محدوده نزدیک به ۷۶/ ۵۸ دلار در هر بشکه معامله می‌شد با کاهش نزدیک به ۲ درصد به ۶۴/ ۵۷ دلار رسید.

اثر مقطعی کاهشی برکناری بولتون در بازار نفت از آنجا بیشتر آشکار می‌شود که پیش از این اتفاق طلای سیاه در حال افزایش قیمت بود. سیگنال‌های وزیر جدید نفت عربستان سعودی مبنی بر تداوم توافق کاهش تولید و تعمیق آن، موجب جهش قیمت‌ها به بالاترین سطح از ابتدای آگوست به این‌سو شده بود. در این شرایط، اعلام پایان کار بولتون در کاخ سفید ریزش محدود قیمت‌ها را در پی داشت.

جان کیلداف، تحلیلگر ارشد بازار نفت جهانی در رابطه با اینکه چرا همزمان با توییت ترامپ و اعلام اخراج بولتون بهای طلای سیاه کاهش یافت، می‌گوید: «با رفتن بولتون، نگرانی‌ها از وقوع تنش نظامی میان آمریکا و ایران نیز از بین رفت. او از زمان ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش به دنبال حمله نظامی به ایران بود؛ موضوعی که بازار نفت را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار می‌داد.»

برخی تحلیلگران نیز انتظار داشتند با تحولات رخ داده در کاخ سفید، نفت ایران با محدودیت کمتری وارد بازار شود؛ عاملی که می‌تواند باعث فشار بر قیمت‌ها شود.

بازارهای کالایی پس از وداع با بولتون

خروج جان بولتون، به‌عنوان فردی جنگ‌طلب، از مجموعه کاخ سفید قیمت کامودیتی‌ها را دستخوش نوسانات آنی و جدی کرد. تلقی بازارهای کالایی این بود که برکناری بولتون به کاهش سیاست‌های ستیز‌ه‌جویانه آمریکا منجر می‌شود. از همین‌رو هم قیمت مس و روی افزایشی شد. مس از ۵۷۸۵ دلار در تن با رشد ۷/ ۰ درصدی تا سطح ۵۸۲۵ دلاری صعود کرد و قیمت روی نیز از ۲۳۱۰ دلار با صعود ۵/ ۱درصدی همراه شد و به ۲۳۴۶ دلار در تن رسید.

بازار سهام پرنوسان اما روبه بالا

بازار سهام آمریکا با توجه به ۳ شاخص اصلی خود روز گذشته با رشد محدودی که پس از فراز و نشیب‌های بسیاری رقم خورد، به کار خود پایان داد. شاخص S&P۵۰۰ نزدیک به ۰۳/ ۰ درصد تقویت شد، شاخص میانگین صنعتی داوجونز نیز توانست در نهایت رشد ۳/ ۰ درصدی را برای خود به ثبت رساند، اما شاخص نزدک کامپوزیت با افت ۰۴/ ۰ درصدی تنها شاخص مهم وال‌استریت بود که روند نزولی روزانه داشت. شاخص ۲۰۰۰Us Small cap بیشترین رشد روزانه را به نام خود ثبت کرد و بالغ بر ۹/ ۱ درصد تقویت شد. شاخص‌های آسیایی روند نزولی داشتند؛ شاخص CSI ۳۰۰ چین نزدیک به ۷۵/ ۰ درصد ریزش را تجربه کرد. شاخص‌های اروپایی برخلاف بورس‌های آسیایی رشد کردند. شاخص Dax آلمان با رشد ۷۷/ ۰ درصدی و شاخص بورس لندن حدود یک درصد تقویت شد. رشد شاخص‌های اروپایی بیشتر به دلیل انتظار کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اتحادیه اروپا رقم خورده است.

رشد بازدهی اوراق خزانه

در بازار اوراق آمریکا، نسخه‌های مختلف خزانه‌داری با سررسید‌های متنوع افزایشی شدند و منحنی بازدهی اوراق که با تفاضل نرخ سود ۱۰ساله‌ها و ۲ ساله‌ها سنجیده می‌شود از محدوده منفی خارج شد. هر دو نسخه رشد کردند، اما رشد نسخه ۱۰ ساله بیش از نسخه ۲ ساله بود. در معیار دیگری که تفاضل اوراق ۱۰ساله با ۳ماهه سنجیده می‌شود، با اینکه شاخص همچنان در قلمرو منفی باقی مانده، اما از منفی ۴۵/ ۰ درصد به منفی ۲۵/ ۰ درصد رسیده است. اوراق با سررسید ۳۰ ساله نیز که برای نخستین بار در تاریخ انتشارشان از سال ۱۹۷۰ به زیر بازدهی ۲ درصدی رسیده بود، به بالای این سطح جهش کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:

فوت‌وفن‌های درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی؛ سخت اما سالم و جذاب

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

کلیدواژه: جان بولتون بازار نفت طلا بازار ارز

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۵۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

کاهش قیمت تمام شده مسکن


به گزارش صدای ایران از خبرآنلاین، مرداد ۱۳۹۸ تورم سالیانه کل کشور ۴۲.۲ درصد و میانگین رشد قیمت مسکن شهر تهران در ۱۲ ماهه منتهی به مردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵ درصد بوده است. این دو شاخص گویای آن است که با وجود افزایش ۷۷ درصدی نقطه به نقطه قیمت مسکن تهران (با توجه به آمار دفتر اقتصاد مسکن) طی یک سال گذشته منحنی کلی رشد آن نزولی بوده و هم‌اکنون قیمت واقعی مسکن ۳۷.۲ درصد در مقایسه با تورم عمومی کاهش یافته است.
شاخص نقطه به نقطه تورم عمومی در مردادماه ۱۳۹۸ به ۴۱.۶ درصد و همین شاخص در بخش مسکن شهر تهران ۷۷.۵ درصد بوده است. با این حال افت شدید سرعت رشد ماهیانه قیمت مسکن در تیرماه که به ۱.۴ درصد رسید و در ادامه رشد منفی ۳.۱ درصد ماهیانه در مردادماه ۱۳۹۸ این گزاره قوی را پیش روی بازار مسکن شهر تهران قرار داده که در ماه‌های آینده شاخص نقطه به نقطه قیمت مسکن نیز کمتر از نرخ تورم شود.
از ابتدای سال ۱۳۹۶ رشد قیمت مسکن در پایتخت با یک روند افزایشی آغاز و در نیمه دوم همان سال این روند با سرعت بیشتری ادامه یافت که تولید و عرضه مسکن را پس از رکود و افت واقعی قیمت طی چهار سال قبل از آن توجیه‌پذیر کرد. از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بر شتاب روند صعودی قیمت مسکن در پایتخت افزوده شد؛ به طوری که شاخص ماهیانه ۷ تا ۸ درصد رشد را تجربه کرد و در شهریورماه میزان نرخ رشد ۹.۳ درصد رقم خورد. پس از آن روند رشد ماهیانه قیمت هرچند به صورت مطلق قابل توجه بود و به تدریج تا بهمن ماه روند کاهشی در پیش گرفت لیکن در اسفندماه ۱۳۹۷ به رشد ماهانه ۹.۴ درصد رسید. اما این نقطه اوج بازار نبود و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ میانگین رشد ماهیانه قیمت مسکن در پایتخت قله‌ی ۱۱.۴ درصد را فتح کرد که بیشترین نرخ رشد ماهیانه قیمت، دست کم در ۲۹ ماه اخیر بوده است.

با وجودی که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ همانند شهریور و اسفندماه ۱۳۹۷ شاهد شوک شدید ماهیانه در بازار مسکن بودیم بر اساس اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن در مردادماه ۱۳۹۸ برای اولین بار دست کم از زمان آغاز افزایش قیمت‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۶ تا کنون به منفی ۳.۱ درصد رسید. در مردادماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۷.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ریزش سراسری معاملات مسکن
پس از آن‌که در فروردین ماه ۱۳۹۸ تعداد مبایعه‌نامه‌ها بر اساس آمار اتحادیه املاک در کل کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافت، قراردادها در مسیر نزولی قرار گرفت. مطابق آمار تعداد معاملات هر ماه کاهش یافته است؛ به طوری که قراردادهای خرید و فروش مسکن کل کشور در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و ۲۲ روز ابتدای شهریور به ترتیب ۶، ۳۴، ۴۰، ۵۳ و ۶۲ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.

هم‌چنین در شهر تهران آن‌طور که اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گزارش داده تعداد معاملات مسکن در ۲۲ روز ابتدای شهریورماه ۲۲۲۱ مورد بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت هم‌چنین ۸۱۶۱ اجاره‌نامه امضا شده که نشان‌دهنده افت ۲۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل است. کاهش ۷۹ درصدی معاملات خرید و فروش ملک در پایتخت در شرایطی به ثبت رسیده که آمار اتحادیه از فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مردادماه به ترتیب کاهش ۴۰، ۴۰، ۶۲، ۶۶ و ۷۵ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌داد. بدین ترتیب بازار مسکن در شهریورماه که آخرین مهلت فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود در مسیر افت قرار داشته است.

دیگر خبرها

 • سد مقاومتی دلار کجاست؟
 • افت ۸ هزار واحدی شاخص کل بازار سهام؛ چرا بورس ریخت؟
 • شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد
 • افت ۵۷۶۴ واحدی شاخص بورس در آخرین هفته تابستان
 • عربستان ۲۰ میلیون بشکه نفت از عراق درخواست کرد/ افزایش قیمت نفت پس از یک هفته پرآشوب/ واکنش بورس‌های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا/ اتحادیه: قیمت گوشت ۲ هزار تومان ارزان شد!
 • لزوم شفافیت مالی فعالیت‌های قرآنی/ ارائه گزارش تدوین شاخص‌های ملی توسعه فرهنگ قرآن
 • حکم برکناری شهردار صادر شد /سرانجام مدیران زن در شهرداری مشهد پست گرفتند
 • واکنش بورس به احتمال یک جنگ منطقه‌ای/ چرا بازار سهام متلاطم است؟
 • ادامه روند منفی شاخص بورس، تا ابتدای مهرماه
 • برکناری بولتون تهران را قانع نمی کند
 • رضایی: برکناری استراماچونی خودزنی است
 • واکنش بورس‌های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا
 • برکناری استراماچونی خودزنی است/ پرسپولیس آرامش بیشتری دارد
 • تصویب کلیات شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی
 • شکاف بین شاخص فقر و حقوق کارگران سه برابر شد
 • تحلیل معاملات پنج روزه بورس؛ شاخص در کانال ۲۹۴ هزار واحد یخ زد
 • بورس در آخرین هفته تابستان؛ توقف شاخص در کانال ۲۹۴ هزار واحدی
 • توقف شاخص بورس در کانال ۲۹۴ هزار واحدی در آخرین هفته تابستان
 • واکنش وزیر صنعت به همکاری با خودروسازان روسی/ چالش برابری دستمزد در قلب اروپا/ رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی: هر سه هفته یکبار پاسخگو خواهم بود/ عربستان در یک شب ۵۰۰ میلیارد دلار از دست داد!