محور مقاومت به پرچمداری ایران، امروز در اوج قدرت و اقتدار است.

به گزارش مشرق، «جعفر بلوری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

حضور «مقتدی صدر»، رهبر جریان پرنفوذ صدر عراق در کنار رهبر معظم انقلاب و سرداران محبوب، سلیمانی و سلامی ‌آن هم در چنین شرایطی و در عصر عاشورا مهم است چون حاوی پیام مهمی است. در این‌باره گفتنی‌هایی هست:

بیشتر بخوانید:

بازتاب حضور مقتدی صدر در کنار رهبرانقلاب +تصاویر فیلم دیده‌نشده از سینه‌زنی مقتدی صدر در بیت رهبری


۱-  نام «مقتدی صدر» همیشه با حاشیه‌هایی همراه بوده که چه بسا بعضا، به مذاق برخی از ما هم خوش نیامده باشد.

دیدار وی با مقامات سعودی و برخی موضع‌گیری‌های او پس از این دیدار، شاید یکی از جدی‌ترین حاشیه‌هایی بود که «صدر» را در صدر خبرها قرار داد و شاید در میان مردم عراق حتی، به جایگاه او ضربه هم زد. با این وجود اتفاق عصر عاشورا در تهران و ملاقات ایشان با رهبری نشان داد، «صدر» شاید گاهی ساز مخالف بزند اما «سر رشته» را قطع نمی‌کند. او به هر تقدیر از رهبران پرنفوذ شیعه در عراق است و سر بزنگاه‌ها درست تشخیص داده و خوب عمل می‌کند و از این وجه، شرف دارد به برخی شیعه‌های انگلیسی فعال در برخی حوزه‌ها!


۲-  سفر «صدر» به تهران و دیدارش با رهبر معظم انقلاب پس از دو دیدار مشابه دو هیئت دیگر مقاومت با رهبر معظم انقلاب صورت می‌گیرد. یکی دیدار هیئت حماس و دیگری دیدار هیئت انصارالله یمن. اگر دقت کرده باشید، در این دو دیدار نیز سرداران سلیمانی و سلامی حضور داشتند! دیدار رهبران مقاومت یکی پس از دیگری با رهبر انقلاب آن هم در شرایط فعلی چه معنایی دارد؟ برای درک بهتر اهمیت این موضوع، مروری کنید صحبت‌های عاشورایی سید حسن نصرالله، دیگر رهبر بزرگ مقاومت درباره رهبر انقلاب را. هم انقلابیون یمن، هم مقاومت فلسطین، هم سید حسن نصرالله هر سه تأکید کرده‌اند، در صورت وقوع جنگ با ایران، در کنار ایران خواهند ایستاد و به قول سید مقاومت «امام حسین(ع) زمان را تنها نخواهیم گذاشت». این سفر در چنین فضایی صورت گرفته است و مخاطب پیامش نیز بیش از هر کس می‌تواند، آن طرف آبی‌ها باشند! به قول ستون‌نویس بی‌بی‌سی، این دیدار، «نمایش قدرت و نفوذ ایران در منطقه بود». این یعنی، خبرهایی در راه است...!


۳-  این سه سفر و سه دیدار که در یک جهت و با یک هدف صورت می‌گیرند را اگر بگذاریم کنار سخنرانی‌های حماسی اخیر سید حسن نصرالله، سید عبدالملک الحوثی در عصر عاشورا و مواضع اخیر رهبران حماس و بسیاری از رهبران مقاومت در عراق(مثل سیدهاشم الحیدری)، پاسخ اینکه «چه خبرهایی در راه است؟» کمی ‌روشن می‌شود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدتی است با اهداف انتخاباتی به کشورهای همین سه رهبر مقاومت حمله می‌کند. این رژیم صراحتا می‌گوید مواضع متحدان ایران را هدف قرار می‌دهد. صدها گزارش و موضع‌گیری رسمی ‌و غیررسمی ‌درباره حضور رژیم صهیونیستی در جنگ یمن نیز منتشر شده است. به عبارت دقیق‌تر طی هفته‌های گذشته رهبران آن جریان‌های سیاسی به دیدار «آقا» آمده‌اند که مستقیم یا غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی درگیرند. این آمدن‌ها و رفتن‌ها قطعا یک پیام بسیار روشن دیگر برای رژیم صهیونیستی و آمریکا دارد: «ایران پرچمدار مقاومت است و همواره و در همه حال، کنار آن می‌مانیم».


۴-  یکی از مهم‌ترین دلایل دور ماندن سایه جنگ از ایران اسلامی، وجود همین گروه‌های مقاومت است. دشمن اهل محاسبه است. اگر در محاسبات دشمن، حمله نظامی هزینه نداشته باشد، ‌تردید نداشته باشید لحظه‌ای ‌تردید نمی‌کند. وقتی محاسبات دشمن نشان دهد در صورت آغاز جنگ، جنگ محدود به ایران نخواهد ماند و کل منطقه درگیر خواهد شد، عقب می‌نشیند. توان بالای نظامی و موشکی کشورمان نیز در این محاسبات می‌آید. این یعنی همان «موازنه قدرت» که دانش‌آموخته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل آن را یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از بروز جنگ می‌دانند. همین‌جا به ساده‌لوحی کسانی که معتقدند، برای دور کردن سایه جنگ فقط باید مذاکره کرد- بخوانید از مولفه‌های قدرت کاست و توان هسته‌ای و موشکی و منطقه‌ای را داد- کمی ‌فکر کنید. البته «ساده‌لوح» خواندن چنین افرادی، در صورتی است که، تحلیلمان خوش‌بینانه باشد! برخی فکر می‌کنند، فقط با مذاکره است که می‌توان جلوی جنگ را گرفت و به اقتصاد هم رونق داد. آن هم مذاکره‌ای که نتیجه آن، تضعیف توانایی‌های کشور در برابر مثلا آزادی پول‌های بلوکه شده باشد! در حالی که تضعیف تواناییِ یک طرف، یعنی به هم خوردن «موازنه» که می‌تواند به تنهایی باعث تشجیع دشمن و آغاز جنگی باشد که نتیجه آن از همان ابتدا قابل پیش‌بینی است. یادمان باشد توقف کمک‌ها به متحدان(اینجا مقاومت) نیز یعنی، از دست‌رفتن یک مولفه مهم قدرت و در نتیجه از بین رفتن همان موازنه!


۵-  بحث از مذاکره شد. مذاکره با ترامپی که رسانه‌های آمریکایی برای شمردن دروغ‌هایش، کنتور گذاشته‌اند. از آنجایی‌که سه‌شنبه شب اعلام شد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی به شدت ضدایرانی آمریکا با دستور ترامپ اخراج شده است و طبق برخی تحلیل‌ها، این اخراج بی‌ارتباط با مذاکره با ایران نیست،‌ اشاره به آن در این وجیزه، بی‌ارتباط با موضوع یادداشتمان هم نخواهد بود. از همان نخستین ساعات اعلام این خبر مدعیان اصلاحات و اعتدال این خط تحلیلی را رفتند که، «ظریف موفق شد». به احتمال قریب به یقین از امروز روزنامه‌های زنجیره‌ای با رفتن بولتون، راه مذاکره روحانی با ترامپ را «هموار شده» تلقی کرده و با استناد به وضعیت اقتصادی کشورمان که خود عامل به‌وجود آمدنش هستند، همین‌طور با جمله معروف «چاره‌ای نداریم؟» تلاش خواهند کرد زمینه دیداری هر چند چند ثانیه‌ای یا جمعی را در سفر آتی جناب روحانی به نیویورک فراهم کنند. احتمالا این را هم خواهند گفت که، آمریکا از پیش‌شرط‌هایش عقب‌نشینی کرده پس برویم و مذاکره کنیم. امیدواریم تحلیلمان اشتباه باشد اما در صورت درستی این تحلیل، باید بپرسیم، این بار موضوع مذاکرات چیست؟ آیا پیش‌شرط‌های ترامپ در خود مذاکرات نهفته نیست؟! به عبارت ساده‌تر، وقتی موضوع مذاکره، ریشه‌کن شدن توان هسته‌ای، تضعیف توان موشکی و توقف حمایت‌ها از همین متحدان منطقه‌ای‌مان است، دیگر چه نیازی به پیش‌شرط است؟


۶-  اینجا فرصت خوبی به‌وجود آمده تا به شبهه‌ای دیگر در همین زمینه بپردازیم. کسانی هستند که می‌گویند، چرا ایران به مقاومت کمک می‌کند. به جای کمک به فلسطین و حزب‌الله و یمن و... به «مشکلات داخلی» خود بپردازید. این عده توجه داشته باشند که اولا، کمک به متحدان منطقه‌ای، به معنای صدقه دادن نیست. این کمک اتفاقا قرار است یک «اَبَرمشکل داخلی» را حل کند(یا اصلا اجازه بروز آن را ندهد) مشکلی که از اقتصاد مهم‌تر است و کشورهای دنیا میلیاردها دلار خرج می‌کنند تا آن را به دست آورند و آن چیزی نیست جز «امنیت»، یعنی همان کالای نایابی که شکر خدا در ایران عزیز به برکت همان مواردی که عده‌ای می‌خواهند بر سر آن با ترامپ مذاکره کنند، به وفور پیدا می‌شود اما در آمریکا با آن دبدبه و کبکبه، نه! اساساً مقدمه داشتن یک کشور با ثبات اقتصادی، «امنیت» است و بدون امنیت نمی‌شود به اقتصاد سر و سامان داد.


این نکته هم فراموش نشود که، وقتی در منطقه‌ای زندگی می‌کنی که دهه‌هاست «یک روزِ بدون جنگ» ندیده، و هر روز سر و کله یک نوع ‌تروریست تکفیری و آدمخوار در آن پیدا می‌شود، یافتن متحد و تعریف میدان جنگ در صدها کیلومتر آن‌طرف‌تر از خانه، عین «عقل» است. کمی ‌به شرایط امروز منطقه و ایران اگر دقت کنیم، شاید بهتر بتوانیم به اهمیت این آمدن‌ها و رفتن‌ها و داشتن متحدان منطقه‌ای پی ببریم. وقتی دشمن با تمام توان- تأکید می‌شود-  تمام توان و بدون هیچ ملاحظه‌ای به کشورت حمله می‌کند (سیاسی، اقتصادی و گاهی به‌صورت پراکنده، نظامی)، و رسما اعلام می‌کند هدفش«براندازی» است، برای این مقصود بودجه در نظر می‌گیرد و برای به هم ریختن اوضاع کشورت، حتی داروی مورد نیاز بیماران را تحریم می‌کند، یعنی با «بد» دشمنی مواجهیم.

ناآرام‌ترین منطقه دنیا، همینجاست. وقتی در غرب آسیا و وسط جنگل! یکی از امن‌ترین کشورهای جهان لقب می‌گیری یعنی، کشورت سیاست تأمین امنیت را به خوبی یافته و اجرا کرده است. بنابراین حمایت‌های ما از مقاومت منطقه و همین‌طور، حمایت‌های آنها از ما، سوای از اینکه ریشه در اعتقادات دینی ما دارد، با دو دوتا، چهارتای عقلی و منافع ملی هم می‌خواند.


۷-  و اما نکته آخر... محور مقاومت به پرچمداری ایران، امروز در اوج قدرت و اقتدار است. نه انصارالله یمن مثل گذشته دست‌بسته و بی‌سلاح است، نه حماس و نه حشدالشعبی و به‌طور اولی، نه ایران. مقاومت فلسطین به برکت توانایی‌های جدید موشکی خود جنگ‌های ۳۳ روزه و ۲۳ روزه را به جنگ‌های دو سه روزه تقلیل داده، انقلابیون یمن از تفنگ برنو و کلاشینکف، رسیده‌اند به موشک‌های قاره‌پیمای نقطه‌زن و شلیک به مراکز مهم نظامی و اقتصادی سعودی، حزب‌الله لبنان هم رسیده به جایی‌که با یک جمله، سرزمین‌های ‌اشغالی را به هم می‌ریزد و با یک موشک کورنت، به نتانیاهو سیلی می‌زند. اینها «نشانه‌های آغاز تغییری بزرگ در غرب آسیا» است، به بیان دیگر آرزوی بوش که در پی ایجاد «خاورمیانه جدید»! بود تحقق یافته اما، به نفع ایران و مقاومت و نه آنگونه که آمریکا آرزو می‌کرد.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:

فوت‌وفن‌های درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی؛ سخت اما سالم و جذاب

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اخبار خودرو حزب الله لبنان یادداشت مقتدی صدر تهران خاورمیانه عاشورا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۶۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

فرارو- موضوع حمله اسرارآمیز به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در ۱۴ سپتامبر و نحوه واکنش محتمل آمریکا و متحدانش به آن، همچنان در صدر اخبار رسانه‌های آمریکایی و منطقه‌ای است. آمریکایی‌ها و نیز سعودی‌ها، به صراحت ایران را به دست داشتن در حملات، متهم کردند، اما برخی ناظران معتقدند که هم آمریکا و هم عربستان، در پاسخ دادن به ایران محدودیت‌هایی دارند.
به گزارش فرارو، در جدیدترین تحول مرتبط با حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی بقیق و خریص در عربستان، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، عازم این کشور شد و با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درباره تلاش‌های دو طرف برای مقابله با ایران گفتگو کرد.
پمپئو در این سفر، حملات یادشده را «اقدام جنگی» توصیف کرد و با بن سلمان درباره تاسیس ائتلافی علیه ایران گفتگو‌هایی انجام داد. این قوی‌ترین موضع گیری یک مقام آمریکایی درباره حملات ۱۴ سپتامبر است. پمپئو، از همان ابتدا، ایران را عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی متهم کرد و مدعی شد ایران پشت تقریبا ۱۰۰ حمله به عربستان بوده است.
طبق اعلام مقامات عربستان سعودی، حملات به تاسیسات نفتی عربستان در بامداد شنبه بین ساعت ۳:۳۱ و ۳:۴۱ اتفاق افتاد و در جریان آن، حدود ۵۰ درصد تولید نفت شرکت آرامکو، معادل ۵.۷ میلیون بشکه یا پنج درصد عرضه جهانی نفت، مختل شد. با هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی شرکت آرامکو، قیمت جهانی نفت حدودا ۱۹ درصد افزایش یافت که از زمان حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۱، بیشترین افزایش بود.
پاسخ ناکارامد به "حملات بی‌سابقه"
دیپلمات ارشد آمریکا پس از دیدار با بن سلمان در توئیتی نوشت: «امروز با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دیدار کردم تا حملات بی‌سابقه علیه زیرساخت‌های نفتی عربستان را بررسی کنم. آمریکا کنار عربستان است و از حق آن برای دفاع از خود، حمایت می‌کند. رفتار تهدیدآمیز رژیم ایران، تحمل نخواهد شد.»
اما در حالی که پمپئو به مناسبت انتصاب رابرت اوبرایان به سمت مشاور امنیت ملی جدید آمریکا، درباره ضرورت رهبری از موضع قدرت سخن می‌گفت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از اشتباهات کشورش در ورود به جنگ‌های خاورمیانه انتقاد می‌کرد.
ترامپ روز چهارشنبه درباره پیشنهاد حمله به ایران به خبرنگاران گفت: «حمله کردن خیلی آسان است. اما اگر از لیندسی (گراهام) بپرسید، از او بپرسید، رفتن به خاورمیانه چگونه بود و چه کارایی داشت؟ چگونه حمله به عراق، کارآمد بود؟ بنابراین ما در این زمینه اختلاف نظر داریم. می‌دانید، زمانی زیادی برای انجام برخی کار‌های بی‌رحمانه وجود دارد. شروع کردنش بسیار آسان است.»
ترامپ در این اظهارات به انتقادات سناتور لیندسی گراهام پاسخ داد. گراهام، که مواضع سختگیرانه‌ای نسبت به ایران دارد، اخیرا در توئیتی که ترامپ هم به آن واکنش نشان داد، مدعی شد که ایران «پاسخ سنجیده» ترامپ در ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک در تنگه هرمز را نشانه ضعف دیده است. از این رو، گراهام هم اکنون در مسئله حمله به تاسیسات نفتی عربستان، از پاسخ نظامی آمریکا به ایران حمایت می‌کند.   بخوانید: عملیات آرامکو؛ معادله جدیدی در راه است؟ حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ چه سناریویی در حال طراحی است؟
تنگنای ترامپ درباره ایران؛ چرا رئیس‌جمهور آمریکا برای اقدام درباره آرامکو عجله ندارد؟
اما به نظر می‌رسد ترامپ درباره هرگونه درگیری نظامی با ایران، حتی به شکل محدود، مردد است. به همین دلیل، اخیرا در اقدامی که گراهام آن را ناکارامد دانسته است، به وزارت خزانه‌داری دستور داد تحریم‌های ایران را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. اما بسیاری از ناظران، از جمله سناتور گراهام، معتقدند که تحریم‌ها دیگر کارساز نیست. این سناتور در واکنش به دستور تحریمی جدید ترامپ گفت: «تحریم‌ها تاکنون کارامد نبوده‌اند و من شک دارم که مطلقا کارامد خواهند بود. بنابراین، فکر می‌کنم یک پاسخ متناسب نظامی مناسب وضعیت است.»
مقامات دولت ترامپ، گزینه‌هایی برای او تهیه کرده‌اند که شامل درگیری با ایران نمی‌شوند. افزایش تحریم‌های اقتصادی، اعزام نیرو‌های بیشتر آمریکایی به منطقه برای تقویت بازدارندگی و تشدید حملات سایبری از جمله این گزینه‌هاست. افزون بر این، روز یکشنبه و دوشنبه گذشته، وزارت دفاع آمریکا، چندین گزینه دیگر به رئیس‌جمهور این کشور داد که شامل حملات به تاسیسات نفتی ایران (پالایشگاه آبادان و جزیره خارک) و سایت‌های موشکی و پایگاه‌های سپاه پاسداران می‌شود. اما این حملات، ریسک بالایی برای آمریکا دارند. چرا که مقامات ایران تهدید کرده‌اند که در صورت حمله به ایران، آن‌ها پاسخ خواهند داد. امری که ممکن است، برخلاف میل ترامپ، ایران و آمریکا را وارد زنجیره‌ای از کنش‌ها و واکنش‌های نظامی کند. این در حالی است که ترامپ از اساس با درگیری نظامی با ایران مخالف است و حتی اگر روزی تحت فشار سهمگین محافل جمهوریخواه قرار گیرد، احتمالا فقط با یک حمله محدود موافقت خواهد کرد. او به هیچ وجه تمایلی به جنگ تمام عیار با ایران ندارد و این را به صراحت چندین بار بیان کرده است.
احیای ایده ائتلاف سازی
با آشکار شدن محدودیت‌های کاخ سفید در زمینه پاسخ دادن به ایران، مایک پمپئو، بار دیگر ایده ائتلاف سازی علیه ایران را مطرح کرده است. وی در سفر به عربستان، گفت: «ماموریت من اینجا این است که با شرکایمان در منطقه کار کنیم. با شرکای اروپایی‌مان هم کار خواهیم کرد. ما برای ایجاد یک ائتلاف به منظور تهیه طرحی برای بازداشتن آن‌ها (ایران) کار می‌کنیم.»
اما ائتلاف‌سازی هم کار آسانی نیست. آمریکا از ماه‌ها پیش این ایده را پیشنهاد کرده بود، ولی با واکنش سرد متحدانش روبرو شد. این کشور طرحی را دنبال می‌کند که به موجب آن در خلیج فارس، دریای عمان، تنگه‌های باب المندب و هرمز، ائتلافی بین المللی دریایی ایجاد شود تا با تحرکات ایران مقابله کند. فقط بریتانیا و استرالیا و به تازگی عربستان و امارات به این ائتلاف پیوسته‌اند.
ترامپ در با وعده پایان دادن به جنگ‌های خارجی به ریاست جمهوری آمریکا رسید و هیچ تمایلی به جنگ با ایران ندارد. او در دو سال اخیر تلاش کرد از طریق ابزار‌های غیرنظامی، مثل تحریم‌های اقتصادی و فشار سیاسی، ایران را به پذیرش خواسته‌های آمریکا وادار کند. کاخ سفید، در این راه، تقریبا از تمام تحریم‌های مهم، نظیر تحریم‌های نفتی و بانکی، استفاده کرده است. از این رو، هم اکنون، دیگر تحریم موثری باقی نمانده است که بر روی محاسبات ایران تاثیر بگذارد. به همین دلیل، وقتی ترامپ دستور تشدید تحریم‌های ایران در واکنش به حملات به آرامکو را صادر کرد، بسیاری از ناظران در کارامدی تحریم‌های جدید که قرار است ۴۸ ساعت پس از صدور دستور ترامپ اعلام شوند، تشکیک کردند.   عصر روز چهارشنبه وزارت دفاع عربستان بقایای تسلیحاتی را که با آن‌ها به تاسیسات نفتی بقیق و خریص حمله شد، به نمایش گذاشت. سعودی‌ها ادعا می‌کنند این تسلیحات، منشأ ایرانی دارند.
احتیاط سعودی
ترامپ برای پاسخ دادن به ایران از سوی برخی محافل نزدیک به کاخ سفید، تحت فشار است. مایکل مورل، سرپرست سابق سازمان سیا، روز دوشنبه گفت: «اینجا لازم است پاسخ دهیم. خصوصا اگر حملات از جانب ایران انجام شده باشند. این یک اقدام جنگی است.» اما ترامپ تمایلی به این پاسخ نظامی ندارد. زمانی که از وی درباره حملات تلافی‌جویانه احتمالی آمریکا علیه ایران سوال شد، پاسخ داد: «گزینه‌های بسیاری وجود دارد. گزینه نهایی وجود دارد و گزینه‌هایی کمتر از آن هم وجود دارند.»
حتی اگر ترامپ هم به پاسخ نظامی به ایران متمایل شود، سعودی‌ها ممکن است بنا به دلایل متعدد با این امر موافقت نکنند. چرا که اولا، هرگونه پاسخ آمریکا به ایران، به احتمال زیاد دامنگیر سعودی‌ها خواهد شد. ثانیا، سعودی‌ها نسبت به حمایت ترامپ در هر گونه جنگ احتمالی عربستان با ایران، اطمینان ندارند. این بی‌اعتمادی، به وضوح در رسانه‌های سعودی قابل مشاهده است. گذشته از این، حملات اخیر به بقیق و خریص، آسیب‌پذیری لایه‌های دفاعی سعودی را نمایان کرد.
سوای بحث‌های نظامی، ولیعهد سعودی، نگران برنامه‌های اقتصادی خودش است. او قصد دارد بخشی از سهام شرکت عظیم آرامکو را بفروشد. این فروش، بخش کلیدی برنامه‌های اقتصادی بن سلمان است. ولیعهد ۳۴ ساله سعودی، چشم اندازه بلندپروازانه‌ای به نام «چشم انداز ۲۰۳۰» برای نوسازی عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت آغاز کرده است. از این رو، سعودی‌ها معتقدند که در هر جنگ احتمالی چیز‌های زیادی برای از دست دادن دارند. این بیزاری سعودی از ریسک‌های احتمالی، بیش از پیش گزینه‌های ترامپ در برابر ایران را محدود می‌کند.
یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اعمال همه تحریم‌های مهم، ابزار‌های غیرنظامی کاخ سفید در برابر ایران کاهش محسوسی یافته است. اندیشکده اطلاعاتی استراتفور موقعیت آمریکا را اینگونه توصیف می‌کند: «ایالات متحده اکنون با تصمیم دشواری مواجه شده است. واشنگتن ممکن است محاسبه کند که یک حمله با این وسعت علیه زیرساخت‌های حیاتی نفت سعودی، مستلزم یک پاسخ نظامی است تا بازدارندگی برقرار شود. اما تاکنون، ترامپ نسبت به اتخاذ اقداماتی که ممکن است تعهد نظامی آمریکا در خاورمیانه را افزایش دهند، بی‌رغبت بوده است. این دقیقا در شرایطی است که واشنگتن تلاش می‌کند تمرکز و منابعش را به غرب اقیانوس آرام و اروپا منتقل کند.»
ترامپ با خروج از برجام و تحت فشار قرار دادن ایران، شرایط امنیتی منطقه را حساس و شکننده کرده است. پمپئو در سفر به عربستان، سهوا به این امر اذعان کرد و گفت: «من استدلال می‌کنم آنچه که اینجا شاهد آن هستید، نتیجه مستقیم معکوس کردن شکست عظیم برجام است.» ترامپ اکنون در برابر ایران با گزینه‌هایی مواجه شده که همگی بین بد و بدتر در نوسان هستند.

دیگر خبرها

 • مجیدی تماشاگر بازی شهر خودرو و فولاد/ خوش و بش گل‌محمدی و نکونام قبل از آغاز بازی
 • آرامکو افسانه دود گرفته بن‌سلمان
 • آمریکا امتحانش را در مذاکره پس داده است/ حق منطقه جنگی برای همه مردم غرب کشور اعمال شود
 • در جنگ تحمیلی دشمن انقلاب اسلامی و هویت شیعه را نشانه گرفت/عده‌ای هنوز راه حل مشکلات را مذاکره با آمریکا می‌دانند
 • گفتمان مقاومت در مقابل اهداف دشمنان ایستاده است/ معضل بزرگ امروز کشور، جوانان بیکار است
 • پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
 • شلیک ۱۰ پهپاد یمنی به آرامکو٬ پیام توقف جنگ را داد/کمپانی‌های تسلیحاتی به عنوان انبار ذخیره عربستان عمل می‌کنند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری از توجه جریان های فعال عراق به ایران حکایت می کند
 • سعودی ها بازیگر اصلی در پشت صحنه یمن نیستند/حمله به آرامکو با اخطار قبلی انجام شد!
 • درگیری شدید پلیس عراق با داعش در کرکوک/ هشدار نخست وزیر عراق درباره آغاز جنگ جدید در خاورمیانه
 • رژیم صهیونیستی مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای
 • رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • غریب آبادی: رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • دیدگاه فقهای شیعه در مورد نحوه برخورد اهل بیت(ع) با فتوحات صدر اسلام
 • برگزاری اختتامیه رویداد ملی خوش‌نویسی عاشورایی
 • اختتامیه‌نخستین رویداد ملی خوش‌نویسی عاشورایی«ع» برگزار می شود
 • نماینده آمریکا: آمریکا سگ سعودی ها است/ عربستان، بی مسئولیت ترین کشور خاورمیانه
 • مقتدی صدر دارای سوابق مبارزاتی با آمریکاست / «مقاومت» دست‌برتر آرایش جدید منطقه است
 • سازمان ملل برای جلوگیری از تنش ها در خاورمیانه اقدام کند
 • مقتدی صدر دارای سوابق مبارزاتی با آمریکاست/ درآرایش جدید منطقه، مقاومت دست‌برتر را خواهد داشت