به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، برخی گزارش‌ها نه تنها برای عموم مردم جذاب و خارق‌العاده است بلکه گاهی می‌تواند به پزشکان در درک بهتر بیماری‌های نادر یا ایجاد علائم غیرمعمول کمک کند؛ در اینجا به ۱۰ مورد از عجیب‌ترین گزارش‌های موردی که طی یکسال گذشته منتشر شده است، اشاره می‌کنیم.

سرفه و خروج لخته خون به شکل ریه

مرد ۳۶ ساله‌ای در کالیفرنیا به دلیل بیماری قلبی جدی مورد معالجه قرار گرفت. این بیمار به یک داروی رقیق کننده خون نیاز داشت، اما این دارو خطر خونریزی را هم در او افزایش داد، به‌گونه‌ای که به هنگام سرفه یک لخته خون غول پیکر به شکل ریه از دهان او خارج شد و پزشکان را متعجب کرد.

در واقع، این بیمار خون لخته شده در راه هوایی ریه که به شکل شاخه شاخه قالب‌گیری شده را خارج کرده بود، به گفته پزشکان این شکل از تشکیل لخته خون بسیار نادر است و این بیمار یک هفته بعد به دلیل عوارض درگذشت.

عفونت آمیبی که مغز را می‌بلعد

یک زن در سیاتل عفونت آمیبی نادر و کشنده‌ای را مبتلا شد که احتمالاً به دلیل استفاده از ظرف آلوده بوده است؛ این زن ۶۹ ساله برای شستشوی سینوس‌های خود از ظرف آلوده و به جای استفاده از آب استریل یا محلول نمکی، آن را با آب شیر پر کرده بود. در ابتدا زخم کوچکی روی بینی او ایجاد شد که از بین نمی‌رفت.

او پس از یک سال، تشنج کرد؛ در ابتدا، پزشکان تصور می‌کردند که مبتلا به تومور مغزی است، اما آزمایشات نشان داد که او به آمیبی بنام Balamuthia mandrillaris آلوده شده است که عفونت ناشی از آن بسیار نادر است.

گزارشی از این مشاهده در ژورنال بین المللی بیماری‌های عفونی منتشر شده است.

مردی که قاشق یک سال در مری او گیر کرده بود

مردی که در چین یک قاشق را قورت داده و در مری او گیر کرده بود، با کمال تعجب، ناراحتی زیادی را احساس نکرد، اما حدود یک سال بعد از آن اتفاق، درد‌های قفسه سینه و مشکل در تنفس پیدا کرد و همین امر باعث شد او به دنبال درمان پزشکی باشد و پزشکان یک عمل دو ساعته برای برداشتن قاشق انجام دادند.

عفونت نادر مغزی با خوردن مغز سنجاب

مردی در نیویورک بعد از خوردن مغز سنجاب، مبتلا به اختلال مغزی بسیار نادر و کشنده شد؛ این مرد ۶۱ ساله پس از احساس کاهش توانایی‌های فکری در خود و اختلال حافظه به بیمارستان منتقل شد.

عادت غذایی عجیب و غریب باعث شد او در معرض خطر ابتلا به بیماری کروتزفلدژاکوب، یک بیماری کشنده مغزی ناشی از پروتئین‌های عفونی به نام پریون ها، قرار گیرد. در حقیقت، اسکن MRI از سر این مرد شبیه به اسکن افرادی که این بیماری را دارند. اگرچه این تشخیص با کالبد شکافی به طور رسمی تایید نشده است.

تاکنون فقط چند صد مورد از این بیماری گزارش شده است و بیشتر آن‌ها مربوط به مصرف گوشت گاو آلوده در انگلستان در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بوده است.

لنز تماسی گمشده‌ای که ۲۸ سال بعد پیدا شد

هنگامی که یک زن در انگلستان لنز تماسی خود را هنگام بازی بدمینتون گم کرد، زیاد به گم‌شدن آن فکر نکرد اما تقریباً سه دهه بعد، پزشکان لنز تماسی را در پلک او پیدا کردند.

این زن ۴۲ ساله پس از متورم شدن پلک چپش به پزشک چشم مراجعه کرد؛ آزمایشات نشان داد که او در پلک خود یک کیست دارد که با جراحی برداشته شد اما در داخل کیست لنز تماسی از دست رفته بود. به نظر می‌رسد که ضربه باعث شده است که لنز به پلک وی مهاجرت کند.

سوختگی شدید پوستی با سیر

زنی که در انگلیس مبتلا به عفونت قارچی ناخن انگشتان پا شده بود، تصمیم گرفت که از سیر به عنوان یک درمان خانگی استفاده کند اما درمان سیر نه تنها مؤثر نبود بلکه باعث سوختگی شدید روی پوست او شد؛ براساس گزارشی از این رخداد، این زن برش‌های سیر خام را تا ۴ ساعت در روز به مدت یک ماه روی انگشتان پا قرار داده بود.

سیر حاوی یک ترکیب گوگرد به نام دیالیل دی سولفید است که می‌تواند پوست را تحریک کرده و باعث سوختگی یا  واکنش‌های آلرژیک شود.

انگل در ستون فقرات

زنی در فرانسه که علائم عجیبی از جمله احساس شوک الکتریکی در هنگام پایین آوردن پا‌های خود را نشان داد؛ بررسی با MRI در ستون فقرات او ضایعه‌ای را نشان داد که باید با جراحی برداشته شود. آزمایش‌های بیشتر نشان داد که این ضایعه در اثر عفونت نادر با لارو‌های نواری پنهان شده در ستون فقرات اوست.

این کرم می‌تواند باعث بیماری معروف به هیداتیدوز می‌شود، در این بیماری لارو‌ها کیست‌هایی تشکیل می‌دهند که به آرامی در بدن فرد رشد می‌کنند؛ این بیماری نادر است و هنوز مشخص نیست که چگونه این زن آلوده شده است.

پزشکان احتمال داده‌اند این بیماری به ارتباط او با حیوانات مزرعه، از جمله اسب و گاو و یا خوردن سبزیجات آلوده به انگل ارتباطی داشته باشد. برای این زن داروی ضد انگلی تجویز شد و ۹ ماه بعد، دیگر هیچ علایمی نداشت.

کرم زیرپوست صورت

توده‌ای که به نظر می‌رسید به طرز مرموزانه‌ای روی صورت زن حرکت می‌کند، در واقع کرم خزنده‌ای زیر پوست او بود؛ این زن در روسیه زندگی می‌کرد و توده متحرک ابتدا زیر چشم چپ او ظاهر شد، سپس به بالای چشم و در نهایت به لب فوقانی او مهاجرت کرد.

بررسی‌ها نشان داد که این زن به نوعی کرم انگلی به نام Dirofilaria repens مبتلا شده بود. این کرم‌های رشته‌ای به طور طبیعی سگ ها، گربه ها، روباه‌ها و سایر پستانداران وحشی را آلوده می‌کنند و به طور معمول در زیر بافت پوست زندگی می‌کنند.

این کرم‌ها توسط نیش پشه پخش می‌شوند و موارد انسانی از آن در بخش‌هایی از اروپا و آسیا (از جمله روسیه) و همچنین آفریقا گزارش شده است؛ هرچند این عفونت وحشتناک به نظر می‌رسد، درمان نسبتاً ساده‌ای دارد و از طریق جراحی و خارج کردن کرم می‌توان عفونت را درمان کند.

فرو رفتن سیخ کباب در سر

در حادثه‌ای یک سیخ کباب صورت پسری ۱۰ ساله‌ای را سوراخ کرد و در جمجمه‌اش گیر کرد؛ این حادثه زمانی اتفاق افتاد که به دنبال حمله زنبور‌ها به وی و پس از فرار او با اسکیت، بر روی زمینی افتاد که سیخ‌ها بر روی آن قرار داشتند.

اسکن سر این پسر نشان داد که سیخ دقیقاً از مسیری در زیر جمجمه تا پشت گردن می‌گذرد و ساختار‌های حساسی مانند مغز، ساقه مغز و اعصاب اصلی تحت تاثیر قرار داده است؛ با جراحی دقیق، پزشکان توانستند این جسم را از سرش خارج کنند و او بهبود یافت.

سردرد‌های رعدوبرقی

خوردن تندترین فلفل جهان به اندازه کافی دردناک به نظر می‌رسد، اما مردی که به طرز جسورانه‌ای در مسابقه خوردن فلفل قرمز شرکت کرده بود، سردردهائی را تجربه کرد که به سردرد‌های «رعد و برقی» معروف است.

او پس از خوردن فلفل، درد شدیدی در گردن و پشت سر خود حس کرد. در طی چند روز بعد، او سردرد‌های شدید رعد و برق‌گونه‌ای را تجربه کرد که ناگهان آغاز می‌شدند و در مدت زمان ۶۰ ثانیه به اوج خود می‌رسیدند.

پزشکان تشخیص دادند که سردرد‌های این مرد به علت بیماری شناخته شده به نام سندرم اختلال عروق مغزی برگشت پذیر (RCVS) ایجاد شده است که در آن شریان‌های مغزی یک فرد به طور موقت باریک می‌شود.

این اولین بار است که پزشکان ارتباطی بین خوردن فلفل‌های فلفل قرمز و RCVS را گزارش کرده اند. علائم این مرد بدون هیچ درمان خاصی بهبود یافته است. 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

نوحه‌خوانی مداح عرب در دیدار موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب + فیلم

کلیدواژه: اخبار سلامت اخبار علمی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۷۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

نمایشگاه خوش‌نویسی «مهر قلم» در نگارخانه رضوان گشایش می‌یابد

نمایشگاه خوش‌نویسی «مهر قلم» با نمایش آثار حسین کافی مشهدی ۳۰شهریور ماه در نگارخانه رضوان مشهد گشایش می‌یابد.

به گزارش قدس آنلاین، افتتاحیه نمایشگاه مهر قلم همراه با برپایی آیین نکوداشت حسین کافی مشهدی به همت مجموعه هنری رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸ در نگارخانه رضوان مشهد مقدس برگزار خواهد شد.
از عموم هنردوستان به ویژه هنرمندان رشته‌ خوش‌نویسی برای حضور در آیین گشایش نمایشگاه مهر قلم در نگارخانه رضوان واقع خیابان کوهسنگی ۱۷، پلاک ۱۶ دعوت به عمل می‌آید.
یادآور می‌شود، مجموعه هنری رضوان با برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون هنری مانند خوش‌نویسی، نقاشی‌خط، عکس و پوستر و دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی هنری در راستای احیا، حفظ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی و حمایت از هنرمندان کشور فعالیت می‌کند.
منبع: آستان نیوز

دیگر خبرها

 • تاثیر ایروبیک بر روند بیماری آلزایمر
 • مغز شما از غذای چرب آسیب می بیند!
 • بعید است ترامپ یکسال پیش از انتخابات، برای گرفتن انتقام عربستان تن به جنگ بدهد
 • چرا کتاب‌خواندن برای مغز شما بسیار مهم است؟
 • جلوگیری از سوزش معده با عدم مصرف ۸ ماده غذایی
 • پسوریازیس چیست و چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟
 • غذای چرب چه بلایی بر سر مغز می‌آورد؟
 • تاثیر ورزش ایروبیک بر کند کردن روند بیماری آلزایمر
 • همه آنچه باید درباره سرطان معده بدانیم
 • سوء استفاده برخی پزشکان ازبیماران برای نقشه برداری از مغز/بیماران بیش از حدMRI و اسکن می شوند
 • مهمترین ویژگی بیماری «صرع» چیست؟
 • بسته‌های خدمتی بیماری‌های خاص و نادر
 • آلزایمر چگونه در مغز گسترش پیدا می‌کند؟
 • درمان هپاتیت C. و هر آنچه باید بدانید
 • عفونت اچ آی وی کشنده نیست/ اطلاع رسانی نباید محدود شود
 • وحشتناک‌ترین عفونت‌های انگلی
 • تاثیر نوشیدن چای بر عملکرد مغز
 • بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا را بدانید
 • وحشتناک‌ترین عفونت‌های انگلی/ از انگل فلج کننده تا مهمان ناخوانده ای که مغز را میخورد