به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، نسخه جدید سیستم عامل محبوب اندروید، درست در زمانی که انتظارش را داشتیم عرضه شد، اندروید در تاریخ ۳ دسامبر برای دستگاه‌های مجاز منتشر شد و طی روز‌ها و ماه‌های آینده برای دیگر دستگاه‌ها عرضه می‌شود. تاکنون ۱۴ نسخه از اندروید منتشر شده که گوگل برای هرکدام از آن‌ها، نام یک شیرینی یا خوراکی پرطرفدار را انتخاب کرد تا یادآور لذت‌بخش بودن کار با این سیستم عامل محبوب باشد، اما نسخه جدید اندروید با نام ساده اندروید ۱۰ عرضه می‌شود تا روند همیشگی گوگل تغییر کند.

اما بیش از نام جدید، اندروید ۱۰ با تغییرات گسترده‌ای همراه شده و بخش‌های مختلف بهبود‌های خوب و کاربردی داشته است، در ادامه به تمامی موارد جدید و تغییرات کلی مهم در سیستم عامل اندروید Q خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید:

برداشت‌های اولیه

باید گفت اندروید ۱۰ یک قدم رو به جلو نسبت به اندروید ۹ خواهد بود، نسخه جدید سیستم عامل محبوب گوگل از خیلی جهات بهبود یافته، اما پایه و اساس خود را حفظ کرده، در نسخه جدید اندروید شاهد تغییرات گسترده و بسیار متنوعی نیستیم و این یک اتفاق خوب است، زیرا نشان می‌دهد اندروید یک سیستم عامل کامل بوده که نیازی به تغییرات پایه‌ای ندارد و با عرضه نسخه جدید تنها برخی از نقاط ضعف آن پوشانده می‌شود و برخی ویژگی‌های کاربردی جدید، آن را تکامل یافته‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید: دیپ فیک، فناوری جدیدی که به دروغ‌ها رنگ واقعیت می‌بخشد

اندروید ۱۰ به طور چشمگیری سریع‌تر، واکنش‌گراتر و بهبودیافته‌تر از نسخه قبلی خود است، البته این ویژگی‌ها در مدلی مانند پیکسل ۳ و ۳a خودنمایی نمی‌کند، اما در مدل‌هایی همچون پیکسل ۲XL ملموس‌تر است، به همین دلیل دارندگان نسخه‌های قدیمی‌تر سری پیکسل تغییرات اندروید ۱۰ را به وضوح حس خواهند کرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های جدید اندروید به رابط کاربری، پیمایش صفحه و ژست‌های حرکتی تعلق دارد که ضعف‌های قبلی این بخش‌ها را پوشانده و عملکردی به مراتب بهتر را به این قسمت‌های پرکاربرد بخشیده است.

ژست‌های حرکتی سرانجام بهبود می‌یابد

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات اندروید ۹ تغییرات اساسی و نه‌چندان جالب در بخش ژست‌های حرکتی بود که به جای اصلاح این بخش، مشکلات آن را افزایش داد، اما حالا در اندروید ۱۰ ژست‌های حرکتی بهبودیافته‌ای که مانند آن را پیشتر در مدل‌های اپل، سامسونگ و هوآوی دیده بودیم خواهیم داشت. به طور مثال کشیدن انگشت از یک قسمت صفحه به سمت مخالف (چپ یا راست آن فرقی ندارد) شما را به یک مرحله عقب‌تر می‌برد (مانند دکمه بازگشت) همچنین با لمس کشیده بالا از روی نوار نازک پیمایش به صفحه خانه خواهید رفت و با لمس کشیده به سمت بالا و یک مکث، به برنامه‌های اخیر دسترسی خواهید داشت. یکی از تغییرات دیگر که به iOS شباهت بسیاری دارد، لمس کشیده بر روی نوار پیمایش موجب می‌شود بین دو برنامه اخیر جا‌به‌جا شوید. لمس کشیده بالا از هر دو سمت چپ یا راست، دستیار هوشمند گوگل را اجرا می‌کند، همچنین می‌توان حساسیت ژست‌های حرکتی را تنظیم کرد.

شیوه جدید ژست‌های حرکتی از مدل قرص مانند در اندرید ۹ بسیار کاربردی‌تر و آسان‌تر است و این در کار روزانه کاربران با اندروید تاثیر بسزایی می‌گذارد.

سرانجام، حالت تاریک

زمان زیادی طول کشید تا گوگل حالت تاریک را به اندروید اضافه کند، اما حال این ویژگی به خوبی و درستی در اندروید دیده می‌شود. تنها در زمان استفاده از حالت تاریک می‌توان فهمید که این ویژگی چقدر کاربردی و مفید است، حالت تاریک با انتخاب گزینه حالت تاریک در نوار اعلان یا روشن کردن حالت ذخیره باتری فعال می‌شود، به این ترتیب تمام محیط اندروید، برنامه‌های داخلی و برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم عامل به حالت تاریک درآمده و در واقع یکپارچگی اندروید در حالت تاریک خود یک مزیت است. با این حالت به علاوه جلوگیری از مصرف زیاد باتری، استفاده کاربر با تلفن هوشمند در هنگام شب یا در محیط تاریک نیز به طور کلی بهبود پیدا می‌کند، تنها مشکل این حالت در حال حاضر عدم پشتیبانی چند برنامه پرطرفدار از حالت تاریک است، برنامه‌هایی مانند اینستاگرام و جیمیل، هنوز به حالت تاریک مجهز نشده‌اند.

زیرنویس متن زنده

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اندروید ۱۰ که از مدتی پیش شایعه اضافه شدن آن به این نسخه اندروید مطرح شده بود، قابلیت لایو کپشن یا زیرنویس متن زنده است که با ویژگی شنیدن صدای متن و تبدیل آن به متن، برای هرنوع ویدئویی در فضای اینترنت، درون گوشی یا در برنامه‌هایی مانند اینستاگرام، زیرنویس زنده تولید می‌کند، این ویژگی به خصوص برای ناشنوایان طراحی شده تا این افراد بتوانند از تماشا انواع ویدئو لذت ببرند.

پاسخ هوشمند و اقدامات پیشنهادی

ویژگی اعلان‌های هوشمند در نسخه جدید اندروید توسعه پیدا کرده و به پاسخ‌های هوشمند در انواع مختلف پیام‌رسان تبدیل شده است، با این ویژگی پاسخ‌های مناسب و پیشنهادی به صورت خودکار برای شما نمایش داده می‌شود، همچنین اقداماتی نیز به صورت پیشنهادی برای کاربر به نمایش در خواهد آمد، به طور مثال اگر دوستتان برای شما آدرسی را ارسال کند، اندروید آیکون کوچک گوگل مپ را در کنار پیام نشان خواهد داد تا اگر خواستید، به صورت مستقیم از گوگل مپ، آدرس ارسالی را مشاهده کنید، این ویژگی در تمامی پیام‌رسان‌ها فعال خواهد بود.

امنیت و حریم شخصی

مانند همیشه امنیت و حریم شخصی نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید خواهد بود که در هر نسخه جدید، بروزرسانی‌هایی خواهد داشت، در اندروید ۱۰ نیز امنیت افزایش پیدا کرده، به عنوان مثال در زمان به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی در یک برنامه، آن موقعیت مکانی تنها در زمانی که برنامه فعال است، اطلاعات شما را ارسال می‌کند، زمانی که برنامه بسته می‌شود دیگر هیچ اطلاعاتی از نرم افزار مذکور ارسال نشده و به این ترتیب جلوی فعالیت بدافزار‌هایی که در پس‌زمینه از اطلاعات برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند نیز گرفته می‌شود.

پشتیبانی از تلفن‌های تاشو

با عرضه تلفن‌های هوشمند تاشو مانند گلکسی فولد سامسونگ یا میت ایکس هوآوی، سیستم عامل اندروید نیز باید خود را با شرایط خاص استفاده از این نوع دستگاه‌ها وفق دهد، به همین جهت ویژگی‌های اختصاصی تلفن‌های تاشو در نسخه جدید اندروید جا داده شده تا کاربران این دستگاه‌ها نیز تجربه کار روان و لذت بخشی را از اندروید ۱۰ داشته باشند.

بروزرسانی مخفیانه در پس‌زمینه

گوگل از اهمیت بروزرسانی‌های نرم افزاری با خبر است و به دلیل آن که بسیاری از کاربران برنامه‌های خود را بروزرسانی نکرده و گا‌ها با مشکلات امنیتی مواجه می‌شوند، تصمیم گرفته تا تمامی بروزرسانی‌ها را به صورت مخفیانه در پس‌زمینه اندروید انجام دهد، به این ترتیب با عرضه بروزرسانی جدید هر برنامه، آن نرم افزار به صورت خودکار آپدیت می‌شود.

بهبود حالت سلامت دیجیتال اندروید

در این حالت قابلیت‌های مختلفی برای شما فعال خواهد شد، اما یکی از ویژگی‌های جدید سلامت دیجیتال اندروید حالت فوکوس یا تمرکز است، در این حالت زمانی که در حال استفاده از یک برنامه هستید اعلان‌ها یا تبلیغات دیگر برنامه‌ها را غیر فعال کرده تا این موارد نتوانند تمرکز و در نهایت نظم کاری شما را برهم زنند. همچنین قابلیتی برای زمان بندی برنامه‌ها وجود دارد، در این حالت می‌توان مدت زمان استفاده از یک برنامه را مشخص کرد و در هنگام پایان یافتن این زمان برنامه بسته شده و دیگر اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت، این قابلیت برای کسانی که زمان زیادی در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند بسیار مفید است، همچنین با این ویژگی می‌توان زمان کار کودکان با تلفن همراه را نیز کنترل نمود.

گزارش از عبدالله مطیع

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

نوحه‌خوانی مداح عرب در دیدار موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب + فیلم

کلیدواژه: فناوری اندروید

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۸۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

سعید خانی: امنیتی برای جلوگیری از پخش نسخه قاچاق وجود ندارد

سعید خانی، تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: فیلم‌هایی که در این چند روز گذشته نسخه‌های قاچاقش پیش از ارائه نسخه اصلی در فضای مجازی قرار گرفته دو مورد بسیار متفاوت هستند که قطعاً اهمیت دقت صاحبان فیلم‌ها در حفظ آثارشان را نشان می‌دهد.

خانی خاطرنشان کرد: برخی مواقع صاحبان آثار بی‌دقتی کرده و به جای ارائه نسخه «DCP» نسخه «DVD» را به سینماها و جشنواره‌ها ارائه می‌دهند که کپی‌برداری از این نسخه‌ها بسیار راحت است. صاحبان آثار باید در شرایطی که امکان کپی کردن فیلم‌ها وجود دارد و پیگیری حقوقشان امکان‌پذیر نیست از آثارشان مراقبت کرده و برای جلوگیری از پخش فیلم‌هایشان تمهیدات لازم را بیندیشند.

وی افزود: برخی مواقع مثل اتفاقی که برای «عصبانی نیستم» رخ داد، در نمایش‌هایی که فیلم در برخی محافل دارد افراد حاضر در آنجا اهمیت موضوع را درک نمی‌کنند و بدون توجه به حقوق صاحبان اثر، نسخه «DVD» فیلم‌ را کپی کرده و به اطرافیان‌شان می‌دهند. صاحبان آثار اگر فیلم‌شان را در مکان‌های مختلف نمایش می‌دهند باید به افراد حاضر در آنجا توضیحاتی بدهند که افراد با خطری که صاحب اثر را تهدید می‌کند آشنایی داشته باشند.

این تهیه‌کننده در ادامه گفت: یکی دیگر از مشکلات اصلی ما در پخش نسخه‌های قاچاق فیلم‌هایمان به بحث اکران‌های بین‌المللی برمی‌گردد. فیلم‌ها برای اکران‌های جهانی یا حضور در جشنواره‌های خارجی در نسخه‌های مختلف می‌توانند ارائه شوند اما معمولاً ما آثارمان را به دلیل برخی نقص‌ها به صورت «DVD» به جشنواره‌ها ارائه می‌دهیم و این مسأله باعث شده تا امکان کپی کردن از فیلم‌ها در آن سوی آب‌ها بیشتر فراهم باشد و از آنجا که ما عضور قانون کپی رایت جهانی نیستم امکان پیگیری موضوع نیز برای‌مان وجود ندارد.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «من» اظهار داشت: موضوع کپی رایت یک بحث مهم است که متأسفانه در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته و مسئولان کشور اهمیت چندانی برای این مسأله قائل نشده‌اند. عدم عضویت ما در سازمان کپی رایت جهانی باعث شده تا فیلم‌های ما پس از پخش شدن در شبکه نمایش خانگی در همه شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شوند. بعید می‌دانم ثبت آثار ایرانی در این سازمان به زودی امکان‌پذیر شود، پس ما برای مراقبت از سرمایه‌مان باید راه‌های پخش فیلم‌هایمان در فضای مجازی را از بین ببریم.

خانی در پایان درباره امکان پخش برخی فیلم‌های سینمایی در فضای مجازی با هماهنگی صاحبان فیلم، گفت: بعید می‌دانم چنین موضوعی وجود داشته باشد. یک تهیه‌کننده در هر شرایطی حاضر نیست فیلمش به شکل قاچاق در بازار توزیع شود. برخی افراد این مسأله را مطرح می‌کنند که برخی فیلم‌ها پس از اینکه مدتی از توقیف‌شان می‌گذرد با هماهنگی تهیه‌کننده‌ها وارد بازار قاچاق می‌شوند تا راه گرفتن مجوز نمایش آسان‌تر شود اما من چنین اتفاقی که بیشتر شبیه به خودزنی می‌دانم. وقتی یک فیلم در دسترس مردم قرار بگیرد آنقدر دیده می‌شود که کمتر کسی دیگر برای دیدن آن فیلم پول داده، بلیت می‌خرد و به سینما می‌رود.

خبرنگار: علی ناصری

دیگر خبرها

 • معرفی 5 ساعت هوشمند برتر در نمایشگاه ایفا 2019
 • قابلیت جدید گوگل در راه است
 • سرویس Apple Arcade در دسترس کاربران نسخه بتا iOS 13 قرار گرفت
 • اهدای دومین نسخه قرآن بازآفرینی شده به آستان مقدس ائمه بقیع
 • ویژگی‌های اخلاقی و هنری شهریار در نظر آیت‌الله خامنه‌ای/ انس ویژه شهریار با قرآن کریم
 • اثر پیاده سازی ERP بر قابلیت اتکا و مربوط بودن اطلاعات حسابداری
 • هر چهار ثانیه یک نسخه | اتوود صدرنشین جدول پرفروش‌ها شد
 • دومین نسخه کلیات محتشم در گنجینه آستان قدس است
 • ۱۳ قابلیت مخفی اینستاگرام +تصاویر
 • معرفی ۵ ساعت هوشمند برتر رونمایی شده در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۹
 • استخدام برنامه نویس اندروید بصورت پروژه‌ای
 • قابلیت جدید اینستاگرام لو رفت
 • ویژگی جدیدترین سامانه موشکی پدافند هوایی
 • با معروف‌ترین اپلیکیشن‌های پخش آنلاین موسیقی آشنا شوید
 • ویژگی جدیدترین سامانه موشکی پدافند هوایی از زبان جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیاء
 • تصاویری که از نسخه آپدیت شده محیط ویندوز 10 لو رفت
 • گوگل به زودی از پیکسل‌های خود رونمایی می‌کند!
 • با اپلیکیشن‌های آنلاین موسیقی آشنا شوید
 • مروری بر معروف‌ترین اپلیکیشن‌های پخش آنلاین موسیقی در جهان