به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، شاید خریداران تصور کنند با قیمت پایین به کالای مورد نظر خود دست یافتند، اما بهایی که بابت آن کالا پرداخت می‌کنند، نسبت به‌خریدی که صورت می‌گیرد بسیار بالاتر است. اگر لباس به شکل دست دوم یا همان تاناکورا توسط دستفروشان عرضه شود، قطعاً سود آنها بالای 90 درصد است. چرا که اینگونه لباس‌ها بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد شدند و عملاً قاچاق محسوب می‌شوند.

در این شرایط احتمال دارد افراد به اسم لباس نو خرید کنند، ولی لباس مستعملی را وارد کمد لباس خود کنند که با قیمت بسیار نازل به زنجیره مصرف‌کننده رسیده است.

سه عامل آرامش  نسبی بازار

با ممنوعیت واردات انواع پوشاک، جلوگیری از قاچاق پوشاک به کشور و رصد فروشگاه‌هایی که به اسم برند خارجی کالای خود را به فروش می‌رسانند تا حدودی بازار آشفته پوشاک، سر و سامان گرفته و کم‌تر تخلف در آن صورت می‌گیرد. البته هنوز چالش‌هایی در این حوزه وجود دارد که با‌وجود تمام بگیر و ببندها هنوز حل نشده است. یکی از این مشکلات عرضه پوشاک خارجی در برخی از فروشگاه‌ها (با‌وجود ممنوعیت واردات پوشاک)است.

پوشاک دو ساله

سعید جلالی قدیری دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران می‌گوید: «پوشاک خارجی که در برخی از فروشگاه‌ها عرضه می‌شود در دو حالت است یک آنکه پوشاک به‌صورت قاچاق وارد شده و به محل عرضه رسیده یا اینکه کالاها از دو سال قبل در انبار فروشگاه‌ها مانده است و عرضه آنها همچنان ادامه دارد.»

مرجعی تأیید نکرد

طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته پوشاک عرضه شده در فروشگاه‌ها خیلی قدیمی نیست و به‌گفته برخی از مدیران فروش این فروشگاه‌ها آنها توانستند پوشاک مورد نیاز فروشگاه خود را به‌دلیل آنکه تولید داخل آن نیست، وارد کنند. البته این گفته از سوی هیچ مرجعی تأیید نمی‌شود و اتحادیه تولید و صادرات نساجی و برخی از مسئولان وزارت صمت به این امر اذعان دارند که واردات پوشاک اتفاق نمی‌افتد و در تمام اقلام مربوط به پوشاک به خودکفایی رسیدیم.

نرفته بر می‌گردند

یکی از مدیران با سابقه وزارت صمت در حوزه پوشاک گفت: «بارها به فروشگاه‌هایی که عرضه‌کننده پوشاک خارجی هستند اخطاریه دادیم یا حتی برخی از آنها تعطیل شد اما در مدت کوتاهی خیلی از آنها برگشتند. به نظر می‌رسد قدرت این مجموعه‌ها برای حضور در اقتصاد ایران زیاد است.»

قیمت‌گذاری‌ها چگونه است؟

با افزایش قیمت ارز واردات خیلی از کالاها توجیه اقتصادی ندارد چرا که قیمت نهایی آن کالا برای مصرف‌کننده بسیار گران تمام می‌شود. این عامل توانست به رونق تولید کمک کند. در سال‌های گذشته همه دنبال کالا و پوشاک خارجی بودند اما اکنون خیلی‌ها به‌دنبال کالای ایرانی با کیفیت هستند. حال سؤال این است کالای خارجی عرضه شده در فروشگاه‌ها با دلار 11 هزار تومان چگونه قیمت‌گذاری می‌شود که برخی‌ها هنوز توان خرید آن را دارند؟

دلار مانع واردات پوشاک قاچاق نیست

سؤال ما را دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران اینگونه پاسخ داد: «اینگونه پوشاک در خارج از فصل خریداری می‌شود یا به قول معروف استوک است. افرادی که می‌خواهند پوشاک خارجی وارد کشور کنند (به صورت قاچاق) خارج از فصل خرید می‌کنند. به‌عنوان مثال وقتی فصل لباس تابستان در حال تمام شدن است افراد به‌صورت کیلویی لباس خارجی را خریداری می‌کنند (در این شرایط یک پیراهن شاید یک دلار تمام شود) و سپس به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند. این امر نشان می‌دهد که در حوزه ما حتی دلار 20 هزار تومانی هم نمی‌تواند مانع خرید و واردات پوشاک قاچاق شود.»

چگونه کلاهبرداری می‌کنند

همانگونه که در ایران آخر هر فصل مغازه داران حراج می‌کنند در خارج از کشور برندهای معروف که حجم تولیدات آنها به‌گونه‌ای است که بازارهای خیلی از کشورها را پوشش می‌دهند به‌صورت کیلویی پوشاک خود را به فروش می‌رسانند چرا که در سال جدید، مدل‌های جدید را وارد بازار می‌کنند. قیمت پوشاک استوک(لباس خارج از فصل) بسیار ارزان تمام می‌شود و به قول برخی از قاچاقچیان بهترین پیراهن زنانه با جنس مرغوب 10 دلار تمام می‌شود که البته این عدد پول نخ آن هم نیست. وقتی پوشاک قاچاق وارد کشور می‌شود مرحله دیگری هم خواهد داشت و آن زدن برند و اتیکت روی پوشاک است. روی هر کدام از لباس‌ها بنا به سردر آن فروشگاه اتیکت‌ها زده می‌شود و در نهایت خریدار هیچ زمان متوجه نمی‌شود که لباس ارزان خارج از فصل را با قیمت‌های بالا و بعضاً نجومی خریداری کرده است.

کلاه گشاد

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: «وقتی پوشاک قاچاق وارد کشور می‌شود سه حوزه ضرر و زیان می‌بینند. یک بخش دولت است که نمی‌تواند عوارض خود را دریافت کند، دوم تولیدکنندگان هستند چرا که بازارشان را از دست می‌دهند و این امر باعث رکود تولید می‌شود و سومین متضرر مردم هستند که بهای واقعی کالا را پرداخت نکردند و کلاهی گشاد سرشان گذاشته می‌شود چرا که جنس استوک را حداقل 10 برابرقیمت خریدند.»

برند خارجی سَر از اطراف تهران درآورد

نکته دیگری که در این حوزه وجود دارد این است که برخی از برندهای خارجی که در اقصی نقاط کشور شعبه دارند از ابتدا تا انتهای تولیدشان محصول ایران است اما برای اینکه بتواند فروش خوبی داشته باشد به اسم ترک یا سایر کشورها عرضه می‌شود. یکی از برندهای ترک که در ایران هم محبوبیت دارد در اطراف تهران تولید می‌شود و پارچه آن هم ایرانی است. ولی مردم در هنگام خرید پول کالای ترک وارداتی آن هم با دلار 12 هزار تومانی می‌پردازند.

فروشندگان کنارخیابان کلاه سرتان نگذارند

جلالی قدیری در ادامه مصاحبه‌اش به ما هشدار داد که «بعد از ممنوعیت واردات پوشاک و حذف مغازه‌های تاناکورا(لباس دست دوم) برخی از فعالان این حوزه سراغ دستفروشی و عرضه لباس‌های دست دوم در کنار خیابان رفتند. لذا مردم باید دقت کنند لباسی را که خریداری می‌کنند چه ماهیتی دارد.»

پوشاک ایرانی و تحریم

با وجود تحریم‌ها چه بلایی سر پوشاک ایرانی آمد. آیا در عرضه پوشاک با محدودیت روبه‌رو هستیم؟ آیا تولید داخلی نیاز کشور را پاسخ می‌دهد؟ دبیر و یکی از اعضای اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران پاسخ دادند: «هیچ مشکلی در تولید نداریم و خوشبختانه تولید پوشاک ایرانی روند صعودی به خود گرفته است، تا مدت‌ها پیش به‌خاطر قاچاق روز به روز تولیدکنندگان تضعیف می‌شدند ولی اکنون واحدهای تولیدی در مرحله احیای خود هستند، بدین جهت مردم در تأمین پوشاک با چالشی مواجه نخواهند شد. تنها در مورد تنوع مشکلاتی وجود دارد که طبیعی است با افزایش تقاضا شاهد تنوع خواهیم بود.» سعید حسین‌زاده عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران می‌گوید: «در حوزه پوشاک تولیدات داخلی بسیار مناسب است و ما تکنولوژی تولید هر گونه پوشاک را داریم و در مورد پارچه به‌صورت محدود واردات صورت می‌گیرد.»

5 هدف صادراتی

تا قبل از تحریم‌ها شرایط صادرات پوشاک ایران بسیار خوب بود. به گونه‌ای که آمار گمرک نشان می‌دهد پوشاک ایرانی سر از کشورهای اروپایی چون آلمان و فرانسه در می‌آورد. اما به علت مشکلات جابه‌جایی پول، اکنون پوشاک ایرانی به کشورهای همسایه چون عراق، افغانستان، قطر، جمهوری آذربایجان و قزاقستان صادر می‌شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

نوحه‌خوانی مداح عرب در دیدار موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب + فیلم

کلیدواژه: نساجی واردات پوشاک تولیدات داخلی

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۱۸۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

آیت‌الله رشاد: لباس طلبگی هویت است نه یونیفرم

مدیر حوزه‌های علمیه استان تهران با ارائه نکات و وظایف طلاب گفت: وقتی از هویت طلبگی صحبت می‌کنیم ظاهر هم مهم است. برخی از طلاب لباس می‌پوشند ولی تلقی آنها از این لباس همچون سایر اصناف از کارشان است. طلبه خیال می‌کند لباس یونیفرم است در حالی که لباس هویت طلبگی است. تمام سکنات، حرکات، نگاه و حتی راه رفتن طلبه باید به سایرین نشان بدهد که او یک طلبه و طلبه انقلابی است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله رشاد امروز چهارشنبه (۲۷ شهریورماه) در آیین افتتاحیه سال تحصیلی ۹۸ – ۹۹ حوزه‌های علمیه استان تهران که با حضور آیت‌الله نوری همدانی و جمعی از طلاب و اساتید در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد، با ذکر چند نکته که طلاب باید به آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، اظهار کرد: طلبگی شغل و سمت نیست بلکه صفت است و این صفت اقتضائاتی دارد. طلبگی یک هویت و حقیقت است و لوازمی دارد و چیزی پراهمیت‌تر از این امر برای ما طلبه‌ها نیست. خطری تهدیدکننده‌تر از این نیست که هویت طلبگی زیرسوال برود. این هم هشدار است و هم به عنوان یک طلبه این را به جوانان تذکر می‌دهم. آنچه طلبه را تهدید می‌کند هویت، گم‌کردگی طلبه و خویش‌ گم‌کردگی حوزویان است.

وی ادامه داد: طلبه باید از هر جهتی که به آن می‌نگریم هویت طلبگی  در او مشخص باشد و باید علوم و معارف طلبگی را کسب کند. این علوم همان چیزهایی است که طی قرون، مسلک و روش حوزویان بوده است. فراگیری سایر علوم مانعی ندارد اما نباید باعث این شود که از علوم اصلی که فقه، اصول، تفسیر و حکمت است غافل شوند. فراگیری سایر علوم در جامعه امروز مهم است، اما نباید این امر باعث شود که از علوم اصلی غافل شده و یا کم بگذاریم. سهم این علوم نباید هویت حوزه و طلبه را تهدید کند. باید علومی را فرابگیریم که از قرون گذشته به ما رسیده و همواره راهگشا بوده است. در عین حال حاشیه‌ها نیز مهم است که شامل جامع‌شناسی، مدیریت، اقتصاد و ... می‌شود. یکی از مواردی که امروزه با آن مواجه هستیم این است که برخی طلاب که به دانشگاه راه یافته است پس از کسب مدرک دیگر از کسب تحصیلات حوزوی دست برداشته و فکر می‌کنند تا همین حد کافی است، در حالی که این چنین نیست اینگونه طلبه به معنی واقعی کلمه طلبه باقی نمی‌ماند.

مدیر حوزه‌های علمیه استان تهران ادامه داد: طلبه باید هویت معنوی داشته باشد یعنی وقتی سخن می‌گوید و حتی قدم بر می‌دارد مشخص شود که این فرد طلبه است و این امر جز با برقراری ارتباط با اطرافیان، برنامه‌ریزی و فراگیری تعالیم اهل بیت (ع) میسر نمی‌شود. طلبه باید انس خاصی با وحی نامه الهی و حدیث و سخن اهل بیت (ع) داشته باشد. متاسفانه امروز آنچنان که باید و شاید بر روی این دو موضوع تفکر نمی‌شود. برقراری کلاس‌های غیرحضوری نمی‌تواند باعث شود که طلبه تفسیر را فرا بگیرد. علامه طباطبایی در جایی می‌گوید از قرآن باید تفسیری نو ارائه شود نه حتی برای هر نسل بلکه هر دو سال یکبار باید این امر رخ بدهد. وقتی طلبه در کلاس تفسیر به صورت غیرحضوری شرکت می‌کند چگونه می‌خواهد درس تفسیر که درسی بسیار مهم است را فراگیرد. به میزان ارتباط روحی‌ شاگرد و استاد است که طلبه رشد می‌کند.

آیت‌الله رشاد با گلایه از این‌که متاسفانه در مواردی شاهد آفت‌هایی هستیم که برجان هویت طلبه افتاده است، اظهار کرد: وقتی از هویت طلبگی صحبت می‌کنیم ظاهر هم مهم است آفتی که چنان شعله‌ای بر جان حوزه انداخته این است که برخی طلاب لباس می‌پوشند اما تلقی آنها همچون سایر اصناف از کارشنان است. برخی طلاب خیال می‌کنند لباس یونیفرم است در حالی که لباس طلبگی یک هویت است. امروز برخی را می‌بینیم که از نگاه و وجنات آنها طلبه بودن مشخص نیست در حالی که طلبه سر به زیر و دست به قلم است. تمام نگاه، وجنات، حرکات و سکنات طلبه باید نشان دهد که او طلبه است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که فردی از من پرسید چه توصیه‌ای برای اساتید و طلبه‌ها در بحث انقلابی‌گری دارید، گفت: انقلابی‌گری برای هر مسلمان یک تکلیف است و انقلابی یعنی وضع غیرعلوی و  غیر الهی را به وضع علوی و الهی تغییر بدهیم. اما انقلابی‌گری برای طلبه فراتر از تکلیف است و باید جزو هویت و وجودش باشد، یعنی باید انقلابی‌ سخن گفته و رفتار کند. گاهی می‌بینیم برخی طلب به دلیل ملاحظاتی که دارند تقیه می‌کنند. تقیه برای طلبه نیست بلکه باید همواره انقلابی عمل کند برهمین اساس شعار امسال حوزه‌های علمیه «حوزه انقلابی، پیشگام در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» تعیین شده است.

مدیر حوزه‌های استان تهران یادآور شد: سیر بعدی که طلبه باید طی کند فراگیری تحصیلات است. تحصیلات او نه تنها باید حوزوی باشد، بلکه باید کارآمد نیز باشد. اکنون طلاب و حوزویان حال و روز نهاد نظامی را دارد که در ایام و شرایط جنگ است نه شرایط صلح. زمان جنگ همه ملت باید حضور داشته باشند اکنون نیز تمام طلاب باید حضور فعال، مفید و درستی داشته باشند. در شرایطی هستیم که تمام کفر در برابر دین و مکتب اهل بیت (ع) و ایران و انقلاب ایستاده‌اند. امسال شاهد این بودیم که در شبکه‌های مجازی چه چیزهایی بر علیه مکتب اهل بیت (ع) گفته شد. این طلاب هستند که باید در برابر این شبهات صف‌آرایی کرده و بایستند و بدانند که اکنون وظیفه آنها دفاع از جبهه عقیده و ارزش‌ها است.

آیت‌الله رشاد در ادامه با ارائه‌ گزارشی از فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران و برادران استان تهران، گفت:‌ شاید حوزه علمیه تهران جزو چهارمین حوزه‌های علمیه کشور باشد، اما می‌توانیم بگوییم که از نظر رشد و پیشرفت جزو حوزه‌های اول کشور است در حدود ۱۵۰ مدرسه علمیه در تهران فعال است و قریب ۱۶۰۰ مدرس در حوزه‌های علمیه داریم. در بخش خواهران نیز ابداعات بسیار خوبی صورت گرفته است و در بخش پژوهشی حوزه خواهران جلوتر از بخش برادران است. طلاب خواهر از ۴۰۰۰ رساله دفاع کرده‌اند و به کار پژوهشی و تحقیقی اهتمام داشته‌اند چه خوب است برادران نیز به موضوعات پژوهشی و تحقیقی نیز اهتمام بورزند، چرا که طلبه باید فقیه و متخصص بار بیاید.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • 10 مرکز خرید برتر تهران+جزییات کامل
 • قشقایی رکورد شکنی کرد/ مدال نقره دوضرب جهان به وزنه بردار ایرانی رسید
 • کشف پوشاک و البسه قاچاق در انديمشک
 • ۸.۳ میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور شد
 • بسکتبال NBA؛ گلدن استیت وریرز از لباس های جدید خود برای فصل 2020-2019 رونمایی کرد (عکس)
 • کنترلی بر بازار برنج نیست
 • مرغ کیلویی چند؟
 • وقتی گوجه فرنگی کیلویی ۱۰۰۰تومان است،چرا رب گوجه باید۲۲هزارتومان باشد؟
 • لباس فرم مدارس؛ طرحی که نافرم از آب درآمد
 • مراجعه مدارس به واحد‌های غیرمجاز خیاطی برای تهیه پوشاک
 • ماجرای سود میلیاردی از لباس‌ فرم مدارس چیست؟
 • کرمان| ۷۰ درصد پوشاک خارجی موجود در بازار تولید داخل است
 • ماجرای سود میلیاردی از لباس‌ فرم مدارس
 • چرا ایرانی‌ها ناگهان به خرید ماهی‌ علاقمند شده‌اند؟
 • کیفیت و رنگ حلقه مفقوده در طراحی لباس فرم مدارس
 • توقيف پوشاک و پارچه هاي قاچاق در تنگستان
 • فضای مجازی پوشش زنان ایرانی را به یغما می‌برد/جولان مانتوهای جلوباز و حریر در خیابان‌ها
 • جریمه یک میلیارد ریالی قاچاقچی پوشاک در بستان‌آباد
 • قاچاقچی پوشاک در بستان‌آباد یک میلیارد ریال جریمه شد