ماکت نمایشگاهی عاشورا که توسط هنرمندان کانون مهدیون در حالی راهی کربلا می‌شود که برای نخستین بار زندگی حضرت علی اکبر (ع) برای نخستین بار در قالب ۱۳ پرده نقاشی به تصویر کشیده شده و در این نمایشگاه در معرض دید زائران کربلا قرار می‌گیرد.

روایت وقایع عاشورا در قالب ماکت‌های کوچک از سال ۵۶ هجری قمری، قبل از حرکت امام حسین (ع) از مدینه آغاز شده وا اتفاقاتی را که منجر به حرکت حضرت می شود را به نمایش می گذارد.

برای این وقایع ۲۷ رویداد در قالب ماکت به نمایش گذاشته می‌شود که نمایشگر زمینه سازی معاویه برای حکومت پسرش یزید، شهادت امام حسن (ع) و مقابله امام حسین (ع) برای به حکومت نشستن یزید است که خود زمینه‌های قیام عاشورا را در بردارد.

روایت حرکت حضرت سیدالشهدا (ع) از مدینه به سوی مکه نیز در قالب ۱۵ رویداد و استقرار حضرت در مکه و اقدامات حضرت برای حرکت از مکه به سوی کربلا در قالب ۲۵ رویداد نمایش داده می‌شود.

در این ماکت‌ها تمام اتفاقات روز عاشورا، صحنه جنگ، محاصره کاروان توسط دشمن با تمام زوایا و جزئیاتش، نحوه چیدمان خیمه‌ها، آرایش سپاه امام حسین (ع) و آرایش و نحوه چیدمان لشگر عمرسعد با ۳۰ هزار سپاهش به خوبی به نمایش گذاشته می‌شود.
همچنین چگونگی بسته شدن رود فرات، گودال قتلگاه، تل زینبیه و حتی قطع شدن دست حضرت ابوالفضل (ع) نمایش داده می‌شود.
ماکت‌های ساخته‌شده شامل ۶۰۰ آدمک و ادوات جنگی از قبیل کلاه خود، زره، شمشیرها و ... و ۱۵۰ اسب و شتر است که تمام قالب‌گیری‌ها و ساخت آن توسط بانوان اعضای این مجتمع انجام شده است.


مدیر مجتمع و کانون فرهنگی تربیتی مهدیون کرج به خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مهم‌ترین هدف برای ساخت ماکت واقعه عاشورا معرفت‌بخشی به مردم در خصوص قیام امام حسین (ع) می‌باشد، این نمایشگاه حاصل تلاش شبانه روزی بیش از ۱۰۰ نفر از بانوان هنرمند این کانون می باشد.

محمود شفیق با اشاره به اینکه این نمایشگاه از ۲ بخش ماکت و تصاویر تشکیل شده، افزود: در کنار هر کدام از منازل این واقعه بر روی بنرها و لمینت‌هایی وقایع و حوادث به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و اردو آورده شده تا زائرینی که از همه کشورها و ادیان برای روز اربعین به کربلا می‌روند، با واقعیت‌های آن زمان آشنا شوند.
در این نمایشگاه علاوه بر اینکه توضیحات به صورت نوشتاری داده شده، راویانی حضور دارند تا به صورت زنده توضیحات را به این چهار زبان ارایه کرده و پاسخگوی سوالات بازدیدکنندگان باشند.

وی اظهار داشت:‌در بخش تصویری که شامل وقایع پس از عاشورا می‌باشد، در قالب ۴۰ تابلوی نقاشی که توسط بانوان هنرمند این کانون به تصویر کشیده شده تمام وقایعی که به کاروان اسرا و حضرت زینب (س) و حضرت زین العابدین (ع) در منازل مختلف می‌رود، به خوبی جلوه می کند.
وی اضافه کرد: در این مسیر معجزات و کرامات زیادی از این بزرگواران روی می‌دهد که تمام آن‌ها در این نقاشی‌ها به تصویر کشیده شده است.
شفیق گفت: همچنین وقایعی که منجر شد که کاروان اسرا در شام باقی نمانند نیز به تصویر کشیده شده زیرا یزید خواهان آن بود که این کاروان در شام یا کشته شوند و یا همانجا اسیر بمانند تا از واقعه عاشورا کسی مطلع نشود ولی پس از اتفاقاتی که واقع شد یزید مجبور به گسیل آن‌ها به سوی مدینه شد.
به گفته شفیق این نمایشگاه به وقایع قبل، روز عاشورا، پس از عاشورا و زندگی‌نامه امام حسین (ع) می‌پردازد.

تصویرگری زندگی حضرت علی اکبر (ع) و ماکت حرم حضرت زینب (س) برای نخستین بار

برای نخستین بار در طول تاریخ پس از واقعه عاشورا زندگی حضرت علی‌اکبر (ع)‌ در قالب ۱۳ پرده نقاشی حاصل حدود چهار ماه کار شبانه روزی بانوان هنرمند کانون فرهنگی تربیتی مهدیون به تصویر کشیده شد.

این اثر هنری نیز که با هدف کسب شناخت و معرفت بیشتر به الگوی جوانان عالم بشریت طراحی و اجرا شده است، در حدود ۳۵ متر مربع تابلوی نقاشی است.

در این ۱۳ تابلوی نقاشی نفیس که به قسمت‌هایی از زندگی حضرت علی‌اکبر (ع) پرداخته شده از هنرهای اصیل ایرانی همچون گلابتون‌دوزی، نگین‌کاری، اپلیکه‌دوزی، گلدوزی و.. استفاده شده است.

پیرامون این بیرق معظم با ۱۲۰ بیت شعر عمان سامانی با گلابتون دوزی مزین شده ضمن اینکه رجزهای حضرت علی‌اکبر (ع) در روز عاشورا نیز در چهار کتیبه منجوق‌دوزی شده است.

مدیر مجتمع و کانون فرهنگی تربیتی مهدیون کرج گفت که تصویرگری تمام این نقاشی ها توسط خانم «الهه سادات بهشتی» از اعضای این کانون انجام شده ضمن اینکه پیش از این نیز این بانوی هنرمند کتاب «چادرهای سوخته» را تالیف کرده که این کتاب به زبان عربی نیز با نام «الخیام المحترقه» ترجمه شده است.

وی این کتاب را با نگارشی متفاوت و نخستین کتاب مصور وقایع پس از عاشورا عنوان کرد.
شفیق گفت که نمایشگاه ماکتی و تصویری وقایع عاشورا برای سومین سال است که در بین الحرمین برگزار می‌شود ولی نمایشگاه پرده‌های نقاشی زندگی حضرت علی‌اکبر (ع) برای نخستین بار است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود.

وی اضافه کرد که برای نخستین بار است که عتبه مقدسه امام‌حسین (ع) فضایی حدود ۸۰۰ متر مربع را به کشوری برای برگزاری یک نمایشگاه مستقل اختصاص می‌دهد.

شفیق گفت همچنین یک ماکت بزرگ از حرم حضرت زینب (س)‌ توسط هنرمندان این کانون ساخته شده که در نمایشگاه بین الحرمین به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین در این نمایشگاه یاد و خاطره شهدای مدافع حرم با نمایش عکس ها و زندگینامه آنان گرامی داشته می‌شود.

شفیق بیان داشت: اهمیت این نمایشگاه و حساسیت آن از آنجا مشخص است که مسئولین حرم مشتاق و طالب این کار بوده و هستند که اجازه دادند در مهم‌ترین و حساس‌ترین نقطه کربلا که تاکنون به هیچ کشوری اجازه داده نشده که به صورت اختصاصی و مستقل یک نمایشگاه چند صد متری را در بین الحرمین برگزار کنند که این نشانه اهمیت و با کیفیت و پرمحتوا بودن این نمایشگاه است که مسئولین را راضی کرده است.

تصویرگری زندگی حضرت زهرا (س)

بانوان هنرمند مجتمع و کانون فرهنگی تربیتی مهدیون کرج به غیر از این کارها، تصویرگری زندگی حضرت زهرا (س) را نیز در قالب ۳۶ تابلو که نقاشی آن ها هفت سال به طول انجامید، دیده می‌شود.

این نقاشی به طول ۷۰ متر است که ۴۰ بانوی هنرمند در این نقاشی‌ها دخیل بوده‌اند که ۱۳ تابلوی آن مربوط به زندگی امام حسین (ع)‌ نیز می‌شود که این تابلوها در نمایشگاه کربلا به نمایش گذاشته می‌شوند.

شفیق گفت که هدف و نیت این کار این است که شناخت و آگاهی بیشتر از زندگی حضرت زهرا (س) ترویج شود زیرا در طول تاریخ کمتر به این موضوع پرداخته شده و بیشتر به مصائب و شهادت این بانو پرداخت شده و باید این بانو از مهجوریت خارج شود و معارف زندگی حضرت زهرا (س) را در قالب معارف فاطمی پیاده کنیم.

در این تابلوها به ابعاد و زوایای مختلف زندگی حضرت زهرا (س) از مباهله، حدیث کساء، ولادت حضرت، هجرت، عبادات، ثقیفه، غدیر و شهادت حضرت پرداخته شده است.

این نمایشگاه از ۲۲ محرم تا آخر این ماه  به عنوان یک کار هنری و فرهنگی معرفتی در کربلا برگزار می‌شود.

۶۱۵۶/ ۶۱۵۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

دانلود؛ کشتی آزاد قهرمانی جهان؛ فینال وزن 97 کیلوگرم بین عبدالرشید سعدالله اف از روسیه و شریف شریف اف از آذربایجان

کلیدواژه: فرهنگی محرم ۹۸ هنری

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۴۶۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

سامانه فرهنگی هنری مساجد ایران "فهما" ایجاد و فعال می شود

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی و نظارت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از طراحی و ابلاغ سامانه فرهنگی هنری مساجد ایران "فهما" خبر داد و گفت: این سامانه همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) ابلاغ می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «سعید سعادتی» در مراسم اختتامیه دوره آموزشی مدیر کارآمد (3) استان سمنان در مجتمع شهید صدوقی چشمه علی دامغان افزود: این سامانه با هدف معرفی بهتر کانون های مساجد و شفاف سازی فعالیت های مساجد کشور، راه اندازی شده است.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: مهمترین رویکرد فهما فعالیت بیشتر این کانون ها در قالب برنامه افزایش کارایی مسجد محوری است و این اصلی ترین تغییر ساختاری برای حمایت از کانون های مساجد است.

وی با اشاره به اینکه در این سامانه بر اساس اطلاعات دقیق، صحیح و درست، کانون های مساجد کشور مورد ارزیابی و سنجش قرار می گیرند ادامه داد: در این سامانه، اطلاعات مورد نیاز در دسترس همه کانون های فرهنگی هنری مساجد قرار می گیرد.

سعادتی، رسالت اصلی کانون های فرهنگی هنری مساجد را احیای جایگاه و کارکردهای واقعی مساجد برای مقابله با تهاجم فرهنگ غربی عنوان کرد.

وی افزود: تربیت نیروهای متخصص و متعهد در پرتوی نورانیت و معنویت مسجد، از جمله کار ویژه ها و اهدافی است که ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب طرح ها و دوره ها و نیز همایش ها و کارگاه های آموزشی در سطوح مختلف، دنبال می کند.

سومین دوره آموزشی و توجیهی مدیر کارآمد با حضور 100 نفر از مدیران کانون های تازه تاسیس کانون مساجد استان سمنان در اردوگاه شهید صدوقی چشمه علی شهرستان دامغان برگزارشد.

شرکت کنندگان در این دوره آموزشی و توجیهی در قالب سه کارگاه کارآفرینی و توانمندسازی، رسالت کانون های فرهنگی هنری مساجد در گام دوم انقلاب و شرح وظایف کانون ها از جمله جذب کودکان، نوجوانان وجوانان به مسجد، کادرسازی و نیرو پروری، نظام ارزش یابی فهما، نحوه تعامل با ارکان مسجد، گزارش دهی، مستندسازی، اصول کار تشکیلاتی، چگونه برگزار کردن همایش ها و نشست ها، نحوه برگزاری جشنواره ها، اطلاع رسانی و ... آشنا شدند.

 

منبع: خبرگزاری رضوی

پایان پیام/500

دیگر خبرها

 • برگزاری بزرگترین نمایشگاه دریانوردی و صنایع دریایی ایران؛ آذرماه در جزیره کیش
 • نخستین رویداد استارت‌آپی هوشمندسازی حوزه سوخت برگزار می‌شود
 • میزبانی البرز از دو رویداد مهم ورزش کارگران کشور
 • جدیدترین نقاشی جیم کری هواداران ترامپ را هدف گرفت
 • نقاشی دفاع مقدس؛ تاثیرگذار در تاریخ هنر انقلاب اسلامی
 • قرآن، عالی‌ترین قانون و کربلا عالی‌ترین اجرای آن است/ اطاعت‌مداری و ولایت‌پذیری شرط عاشورایی ماندن
 • نمایشگاه یاد یاران در تهران برپا شد
 • رنجی که بوم‌های نقاشی البرز از کم‌توجهی می‌کشند/ گرانی و کمبود لوازم هنری مهمترین مشکل نقاشان
 • نمایشگاه شکسته‌نویسان معاصر افتتاح می‌شود
 • دوره آموزشی «رسانه هیأت» در البرز برگزار می‌شود
 • نمایشگاه دفاع مقدس در البرز گشایش یافت
 • نمایشگاه ایران پلاست مهترین رویداد صنعت پلاستیک خاورمیانه است
 • «کربلا جاری است» در تهران
 • اقتدار ایران اسلامی در پرتو فرهنگ استقامت عاشورا حاصل شد
 • خیز انجمن موسیقی البرز برای راه‌اندازی ارکستر شهر
 • گردشگری رویداد، ابزار مهم معرفی نقدها و جذب گردشگر در جهان
 • اجرای بیش از ۸۵ برنامه فرهنگی هنری در هفته دفاع مقدس
 • قیام عاشورا مهم‌ترین پشتوانه معنوی دفاع مقدس بود
 • افتتاح نمایشگاه‌های هنری حدیث پایداری در تالش