رویداد۲۴  هنوز علم محرم امسال بالا نرفته بود که خبر رسید چند مداح اسرائیلی بازداشت شدند تا محرم امسال تحت تاثیر حاشیه‌ها قرار بگیرد. باشگاه خبرنگاران جوان از قول رئیس سازمان بسیج مداحان کشور نوشته بود: در اسرائیل مداحانی برای تخریب عاشورا تربیت می‌شوند که عده‌ای از آن‌ها در کشور دستگیر شده‌اند.

در دو دهه اخیر، توجه به مداح به جای سخنران در بعضی هیئت‌های مذهبی باب شد، مثلا هیئت رزمندگان اسلام که تنها مجموعه‌ای بود که آگهی تلویزیونی داشت، اسامی مداحان را با پیشوند حاجی و کربلایی، در چشم مردم می‌آورد و به مرور سایر هیئات مذهبی نیز به این کار روی خوش نشان دادند.

کار به جایی رسید که در بعضی شهرهای کوچک‌تر مراسم اصلی را دو روز دیرتر (مثلا سوم امام حسین) برگزار می‌کردند تا مداح از تهران برسد. همزمان با محبوبیت، دستمزدهای مداحان نیز بالا رفت، ارقامی که حالا گفته می‌شود از ارقام اجرای زنده موسیقی پاپ خواننده‌ها هم بیشتر است و پاکت مداح با پاکت سخنران اصلا قابل مقایسه نیست. به گزارش رویداد۲۴ این سخنان آنقدر مطرح شد که صدا و سیما ناگزیر شد برای حمایت از مداحان برنامه‌ای بسازد و مجری ارزشی خود که اتفاقا در ظاهر کاملا مدرن هم هست را به سراغ سید مجید بنی فاطمه فرستاد و از او در پاکت‌های میلیونی پرسید. پاسخ البته از پیش قابل حدس بود؛ «چنین پول‌هایی داده نمی‌شود.»

ماه محرم امسال حاشیه‌های دیگری نیز داشت. امسال حسن میر کاظمی معروف به حسن رعیت دستیار بابک زنجانی و صاحب باغ وحش معروف خانگی بهشت گمشده بازداشت شد؛ پیش از بازداشت او، فیلم‌هایی از او منتشر شد که در کنار دوستان مداحش دم گرفته و ورزش باستانی می‌کند. رعیت بازداشت شد اما نزدیکانش ارتباط مالی با او را تکذیب کردند. سخت می‌شد چنین چیزی را باور کرد.

یکی از جنجالی‌ترین مداحان حاج منصور ارضی است که سنگین‌ترین انتقادها را علیه نزدیکان محمود احمدی نژاد مطرح می‌کرد. امسال اما حاج منصور اتفاقا کم حاشیه‌ترین مداح بوده است. اما نکته جالب اینکه مداحی‌های سیاسی دقیقا ازدوره محمود احمدی نژاد باب شد. از سال ۸۱، با ورود احمدی نژاد و اصولگرایان به شهرداری و دولت، مداحان که در ستاد‌های آن‌ها اثرگذاری داشتند، به مرور وارد خط کشی‌های سیاسی شدند و حتی با ازدواج با دختران سیاستمداران، برای خود شجره نامه و اعتبار هم پیدا کردند، مشهورترین این افراد داماد پروین احمدی نژاد بود که در شبکه ۵ به مقدسات اهل سنت اهانت کرده بود.

هر چند در ماجرای مداحی پر حاشیه صدا و سیما عذرخواهی کرد اما کماکان این سازمان در اختیار آنهاست تا مداحان نزدیک به این جریان را مشهور کنند و اگر خطایی از آنها سر زد، از او اعاده حیثیت کنند. فرقی نمی کند مداحی به رییس دفتر رئیس جمهور «عورت بگوید» یا تصویر او در کنار دختری منتشر شود یا حتی هنگام عصبانیت در رانندگی، هفت تیر بکشد!

محمود کریمی (که امسال با دندان‌های لمینت شده‌اش هم شوخی می‌شد) از جمله مداحان سیاسی مشهور است که حتی مرکز نشر آثار دارد. او امسال آرزو کرده بود یک دولت جوان، جهادی و همت دار بر سر کار بیاید و مردم را نجات دهد. اما اسم گزینه را رو نکرده بود.

سهیل گوهری از فعالان رسانه‌ای شورای شهر تهران در این باره نوشته «‏نیرو‌های حاج منصور ارضی و سعید حدادیان که زمان قالیباف استخدام شهرداری شدند همچنان در حال تاخت‌ و‌ تاز هستند و این‌بار در مترو نیرو‌های اصلاح‌طلب را قلع و قمع می‌کنند.»

البته زمانی تصاویری از چک‌های نجومی شهرداری تهران به برخی مداحان منتشر شده بود که از سوی آنان تکذیب شد، اما گفته می‌شود بعضی املاک نجومی شهرداری تهران نیز در اختیار مداحان و نیرو‌های وابسته به آن‌ها بوده است.

به گزارش رویداد۲۴ روضه خانی سیاستمداران امر عجیبی نیست، حسن روحانی و محمود احمدی نژاد و سید محمد خاتمی، بنا به موقعیت گاهی روضه‌ای می‌خوانند، در جریان انتخابات سال ۹۲ عارف گفته بود روحانی برای روضه خوانی به منزل آن‌ها رفت و آمد داشته است. حتی کانال رسمی بعضی نماینده‌ها، تصویر نوحه خوانی آن‌ها را منتشر کرده مثل نوحه خوانی غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی در شب تاسوعای حسینی در حسینیه امام حسین (ع) و یارانش در کهن آباد.

عزداری دهه اول محرم امسال هم تمام شد. یکی از نیرو‌های ارزشی توییت کرده بود «‏به نظرتون چرا سیاسیون هئیت سید مجید بنی فاطمه می‌روند، ولی هئیت حاج منصور ارضی و مداحای سیاسی نمی‌روند؟ سوالی دارم از سید مجید آیا دین از سیاست جداست یا چیزی دیگه مد نظر اوست؟ آیا کسی دیده سید مجید انتقادی کنه از سیاست‌های دولت و مجلس؟»

مشهورترین مداحان چه افرادی هستند؟

منصور ارضی احتمالا مشهورترین مداح ایران باشد. بچه نازی آباد است و گاهی پنجشنبه‌ها در مغازه یکی از دوستانش دیده می‌شود. در نازی‌آباد که محل سیاست‌ورزی افرادی مثل عباس عبدی و سعید حجاریان و عماد الدین باقی بوده، هیچوقت جایی برای نظرات خاص او  نبوده و بیشتر در مسجد ارک  حضور دارد و انتقادهای خود را از همانجا مطرح می‌کند؛ از مشایی گرفته تا روحانی و از حجاریان گرفته تا خاتمی، هدف طعنه‌های او قرار گرفته‌اند. ابوالفضل بختیاری داماد حاج منصور چهره جدید مداحی است که سعی دارد جا پای پدرزن بگذارد.

برادران طاهری هم از مداحان محله نازی‌آباد هستند. هرچند این برادران هم سال ۹۶ نامه نوشتند و از مردم خواستند به سید ابراهیم رئیسی رای بدهند، اما به اندازه ارضی سیاسی نیستند. گفته شده آن‌ها بیشترین دستمزد را بین مداحان دریافت می‌کنند.

حاج محمود کریمی از مداحان سیاسی است و از شاگردان مکتب ارضی به شمار می‌رود. او هم به جز مواضع صریح حمایتی از اصولگریان، رفتار‌های خاصی هم دارد. از جمله حادثه مشهور تیراندازی که بخت با سرنشینان پژو ۲۰۶ یار بود که هدف‌گیری حاج محمود به اندازه مداحی او خوب نبود!

حاج حسن خلج از مداحان غیر سیاسی ایران است، اما سیاست سر به سر او گذاشته است. یکی از شاگردان گمنام حاج حسن خلج به نام محسن فیضی، در مسجد هادی غفاری مداحی می‌کرد و در بحبوحه حوادث ۸۸، وقتی کروبی وارد مجلس شده بود، از مهدی کروبی تمجید کرده بود. او در فروردین ۹۵ در سکوت خبری درگذشت.

حاج حسین سازور از شیفتگان منصور ارضی و حاج محمود کریمی است. چند روز پیش گفته بود اگر (سردار) وحید در دستگاه رهبری نباشد، گرگ‌هایی هستند که می‌خواهند رهبری را ببلعند و وحید نمی‌گذارد. او از قالیباف، علم الهدی و سایر چهره‌های اصولگرا هم در این مصاحبه تعریف کرده است.

سعید حدادیان بیشترین ارتباط را با دانشگاه دارد. او در نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران کار می‌کند. اگرچه اظهارات حاج منصور صریح است اما حساسیت برانگیزترین اظهارات سیاسی را سعید حدادیان داشته است. او که روزگاری پای نامه حمایت از احمدی نژاد را امضا کرده بود، زمانی زبان گشود و مشایی را عورت دولت احمدی نژاد خواند تا مرزهای اخلاق در مداحی را فرسنگ‌ها جابجا کند.

عبدالرضا هلالی هم از اصولگریان و حامیان سرسخت احمدی نژاد بود. به خاطر تصویر او در کنار یک زن، مدتی از رسانه‌ها فاصله گرفت اما بعد عنوان کرد با آن زن ارتباط شرعی داشته است. با این حال جامعه مذهبی نسبت به سخن او واکنش خوبی نشان نداد. سال قبل هلالی در دفاع از ابراهیم رئیسی بیانیه داد.

هلالی وابستگی شدید حزبی ندارد و سال قبل در کنار یکی از دوستانش در فرمانداری حضور یافت تا حمایت خود را از نامزدی او اعلام کند.

سیدمجید بنی فاطمه از مداحان شیفته قالیباف است. گفته می‌شد در شهرداری قالیباف اهمیت زیادی به برخی مداحان داده می‌شد و بنی فاطمه از این دسته مداحان بود. شیفتگی او به حدی بود که وی در کنار منصور ارضی حاضر نشد در مراسمی که با مداحی سعید حدادیان و سخنرانی ابراهیم رئیسی برگزار می شد، با وجود اطلاع‌رسانی قبلی شرکت کند. البته منصور ارضی بعد از انصراف قالیباف، سعی کرد جبران کند و در همایشی که بعد از انصراف قاالیباف برگزار شد، دست رئیسی را بوسید.

صادق آهنگران، نریمان پناهی،  حسین سیب سرخی، جواد مقدم، حسین هوشیار و میثم مطیعی از دیگر مداحان مشهور شب‌های محرم در پایتخت هستند.

خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

قیمت خودرو 1 مهر 98

کلیدواژه: رویداد24 محمود کریمی محرم مداح اسرائیلی حسینیه مداحی سیاسی مداحان مشهور دستمزد مداحان حاج منصور ارضی عزاداری ماه محرم

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۵۰۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

محورهای بخش بین‌المللی سوگواره مهر محرم اعلام شد

به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان؛ میثم قدس پور ابراز داشت: آئین‌ها و نمادهای عاشورایی مانند آئین‌های عزاداری محرم، راهپیمایی اربعین حسینی، نماز ظهر عاشورا و امام حسین(ع) و انسانیت، امام حسین(ع) و امت اسلامی، مودت و محبت اهل بیت(ع)، مقاومت و صبر عاشورایی و امر به معروف و نهی از منکر از موضوع‌ها و محورهای این بخش از سوگواره مهر محرم است. وی اظهار داشت: این مسابقه در بخش‌های هنرهای دیجیتال شامل فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای و عکس، رسانه‌های برخط شامل سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، نرم افزارهای هوشمند و همراه، چندرسانه‌ای و بازی است. دبیر سوگوار بین المللی مهرمحرم یادآور شد: دوستداران شرکت در این رقابت فرهنگی برای ثبت نام و ارسال آثار می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.MehreMoharram.ir مراجعه کنند. وی بیان کرد: سوگواره مهر محرم در حال حاضر از جایگاه خوبی در تولید محتوا و مشارکت هنرمندان و مستندسازان از تمامی استان های کشور و سراسر جهان به ویژه کشورهای مسلمان برخوردار است. قدس پور گفت: امسال در قالب این سوگواره، پویش جهانی مهر محرم با هدف نقش‌آفرینی فعال‌تر در حوزه فضای مجازی و افزایش مشارکت مردمی در تولید محتوای دیجیتال عاشورایی راه اندازی شد. وی گفت: این پویش با هشتگ‌های فارسی #مهر_محرم، #مهر_حسینی و عربی #حب_الحسین_یجمعنا، #حب_الحسین_یرفعنا و انگلیسی #hussainUnitsUs و #kindMoharram در فضای مجازی دنبال می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه رسانه‌های دیجیتال مهرمحرم، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.mehremoharram.ir و مطالعه فراخوان هر بخش نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند. سی ام آبان ۹۸ آخرین مهلت شرکت در این مسابقه است. سوگواره مهرمحرم از سال ۱۳۸۷ در استان سمنان آغاز به کارکرد و تاکنون ۱۱ دوره آن به طور متوالی برگزار شده و دوازدهمین سوگواره و پنجمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال «مهرمحرم» با هدف همگرایی و هم افزایی ملی و بین المللی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی به ویژه در حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با کسب مجوز از مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه و مجتمع دیجیتال موج فرهنگ و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برگزارمی شود.

 

دیگر خبرها

 • استقبال ۷۱ درصدی مردم ازحسینیه تلویزیون در دهه اول محرم/مداحی و نوحه سرایی پربیننده ترین برنامه
 • ارسال ۸۵۰ اثر به دبیرخانه کنگره شعر محرم
 • مداحی نوستالژیک محمود کریمی (۹)؛ «تن‌ها شدی تنهاترین...» + فیلم
 • تردد بیش از 529 هزار نفر از مرز مهران از ابتدای محرم
 • ۸۵۰ اثر به دبیرخانه کنگره شعر محرم ارسال شد
 • ارسال ۸۵۰ اثر به کنگره شعر محرم در تبریز
 • گردهمایی مجمع عمومی سازمان ملل؛ از گرمایش زمین تا منازعات سیاسی و ارضی
 • برنامه هیئت رزمندگان اسلام در شب‌های پایانی محرم
 • مصطفی طالبی مجری و مداح مراسم مسلمیه درگذشت
 • دفاع از تمامیت ارضی کشور ریشه در فرهنگ عاشورایی ایرانیان دارد
 • صوت/ شب هشتم محرم با نوای حاج حسین سازور
 • وحید جلیلی، شبکه‌های تلویزیونی و مدیران جوان انقلابی
 • ماجرای مداحی‌های موضوع‌محور/ مخالفان روضه سیدالشهدا به دنبال حذف نام شهدا هستند
 • ویژه برنامه‌های‌ حرم حضرت معصومه(س) در دهه سوم محرم
 • مهدی رسولی: جریان علیه شهید و روضه سیداشهداء هم جنسند / از بعضی صحبت‌ها بوی فتنه می‌آید
 • نقش سپاه از حفظ تمامیت ارضی کشور تا افزایش 700 هکتاری مساحت ایران
 • مداحی نوستالژیک محمود کریمی (۸)؛ «مشکت صد پاره شده» + صوت
 • مشهورترین اژدرهای دریایی را بشناسید + تصاویر
 • اولین همایش تجلیل از ۳۰ پیر غلام حسینی در رودسر برگزار می شود