به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه نوزدهم شهریورماه با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید را از کار برکنار کرده است. ترامپ در این پیام گفت من شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر نیازی به خدمات او در کاخ سفید نیست.

من و دیگر اعضای این دولت با بسیاری از پیشنهادهای او به شدت مخالفیم.

 بولتون از زمان آغاز به کار ترامپ پس از «مایکل فلین» و «هربرت مک‌مستر» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ محسوب می‌شود. پیشتر شماری از رسانه‌ها از وجود اختلاف میان برخی دیدگاه‌های بولتون با ترامپ و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ‌خبر داده بودند.

دلایل برکناری بولتون

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، نوشت ترامپ به دلیل اختلاف با بولتون درباره بسیاری از مسائل او را برکنار کرد. اختلاف ترامپ و بولتون از آغاز سال جاری میلادی به دلیل مخالفت ترامپ با بسیاری از دیدگاه های بولتون درباره مسائل امنیت ملی آغاز شد. ترامپ بارها در اظهارات خود تلاش کرد با دعوت بولتون به آرامش، اختلاف خود با وی را پنهان کند اما تلاش ها وی با شکست روبرو شد و سرانجام او با یک پیام توییتری بولتون را از سمت خود برکنار کرد. اختلاف ترامپ با بولتون درباره مذاکره صلح در افغانستان در راس اختلاف های این دو قرار می گیرد و مواضع تند بولتون بزرگترین مانع پیشرفت مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بود. ترامپ و بولتون درباره ایران، ونزوئلا، کره شمالی هم اختلاف نظر داشتند و بولتون به دلیل امتیاز خواهی بسیار از «کیم جون اونگ» درباره سلاح های کشتار جمعی عامل شکست توافق ترامپ و کیم جون اونگ بود.

روزنامه «العرب الجدید» چاپ لندن در گزارشی به قلم «ویکتور شلهوب» آورده است: پس از عقب نشینی ترامپ از حمله به ایران به دنبال سرنگونی پهپاد آمریکایی به دست نیروهای ایرانی در نزدیکی تنگه هرمز، تنش در روابط ترامپ و بولتون آشکار شد. پس از این تنش ها و رد و بدل اظهاراتی مبنی بر احتمال دیدار روحانی و ترامپ، کاخ سفید بولتون را به حاشیه راند. در واشنگتن از کنارگذاشتن بولتون استقبال شد. او شخص خطرناکی محسوب می شد که خواستار مقابله با طرف مقابل از طریق زور و گزینه نظامی بود. او یکی از جنگ سالاران بود که هیچ اعتقادی به گزینه دیپلماسی و به کار بستن راه حل سیاسی برای حل مسائل نداشت. او فقط به دنبال تسلیم سازی طرف مقابل بود.

به نوشته تارنمای «البوابه» مصر، سیاست آمریکا درباره سه پرونده حساس کره شمالی، ایران و افغانستان در شرایط آشفته ای به سر می برد و این موضوع یکی از دلایل منطقی کنار گذاشتن بولتون است. مخالفت بولتون با سیاست تنش زدایی واشنگتن با کره شمالی و ایران و در پیش گرفتن راهبرد افراط گرایان از سوی بولتون سبب شد که دولت آمریکا اعتماد خود به وی را از دست بدهد. گزارش شورای آتلانیک نشان می دهد که سیاست بولتون که یکی از جنگ طلبان کاخ سفید بود به طور کلی با سیاست ترامپ که به دنبال دور کردن آمریکا از جنگ های خارجی است وضعیتی متعارض داشت. برپایه این گزارش، مشاوران امنیت ملی موفق می توانند با به کار بستن سیاست منسجم و هماهنگ، اعتماد رئیس جمهوری را به دست آوردن آورند. اما بولتون راهبرد افراط گریانه ای را در پیش گرفت و سیاست هایی را به کار بست که نتیجه ای به دنبال نداشت. این موضوع سبب شد ترامپ اعتماد خود به وی را از دست داد. از این رو، برکناری وی لازم بود و تصمیم شگفت آوری نیست. اقدام ترامپ در چارچوب برنامه ریزی راهبردی کمیته ملی حزب جمهوری خواه قرار می گیرد که بولتون را مانعی در مسیر پیروزی ترامپ یا دیگر نامزدهای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده می دیدند. بولتون به دلیل سیاست های خود نگرانی آمریکایی ها را برانگیخته است و آنان نگران بودند که بولتون با سیاست های جنگ افروزانه خود به جنگی دامن زند که آنان مجبور به اعزام فرزندان خود به میدان های جنگ شوند.

برکناری بولتون و تضعیف اردوگاه جنگ سالاران

به گزارش شبکه خبری «الجزیره» قطر، خبر برکناری بولتون با واکنش های بسیاری در داخل و خارج آمریکا روبرو شد. ایران برکناری بولتون را دلیل شکست تحریم های آمریکا علیه خود به شمار آورد. «حسام الدین» آشنا مشاور رئیس جمهوری ایران در صفحه توییتر خود نوشت به حاشیه رفتن و سپس حذف بولتون نشانه قاطع شکست راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران است. در داخل آمریکا هم از موضوع برکناری بولتون استقبال شد. «راند بول» سناتور جمهوری خواه آمریکا پس از این خبر گفت با این برکناری احتمال آغاز یک جنگ جهانی کاهش یافته است.

روزنامه «رای الیوم» در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از منصب خود برکنار شد بدون اینکه به آرزوهای خود از جمله تغییر نظام در تهران دست یابد. این در حالی است که او سال گذشته در کنفرانس سالانه مخالفان نظام ایران در پاریس وعده تغییر نظام و جشن و پایکوبی در تهران را به آنها داده بود. او همچنین نتوانست «خوان گوایدو» را به جای «نیکولاس مادورو»  در ونزوئلا به قدرت برساند یا پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی را هدف حمله قرار دهد. بسیاری از افراد از جمله نتانیاهو و برخی از رهبران حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات که روی او برای هدف قرار دادن ایران حساب باز کردند با شنیدن خبر برکناری بولتون ناامید می شوند.

به نوشته روزنامه رای الیوم، ترامپ ادعا کرده است که به دلیل اختلاف با بولتون درباره برخی مسائل او را برکنار کرده است. این ادعا تمسخر آمیز و خنده آور است. زیرا ترامپ به دلیل موضع گیری های تند بولتون درباره بسیاری از پرونده از جمله ایران، کره شمالی و ونزوئلا او را به عنوان مشاور خود انتخاب کرده بود. رئیس جمهوری آمریکا از بولتون به عنوان عامل ایجاد وحشت استفاده کرده و هنگامی این نیرنگ جواب نداد و ایران و ونزوئلا و کره شمالی تسلیم نشدند اکنون پرچم سفید بالا برده است. به هر حال اکنون نقش بولتون پایان رسیده  است و او را با خواری کنار گذاشته اند. ترامپ به جنگ تهدید کرد اما ترسوتر از ورود به جنگ بود. او گمان می کرد می تواند با کشاندن طرف مقابل به میز مذاکره هرچه می خواهد از او بگیرد. او بر این تصور بود که مسایل بین المللی فرقی با معاملات ملکی ندارد. از این رو، همواره خواستار دیدار با رهبر کره شمالی و مسئولان ایرانی بود. در دو دیداری که با رهبر کره شمالی داشت شکست خورد و درباره ایران نیز موفقیتی برای انجام دیدار به دست نیاورد و دور از ذهن نیست که بولتون گوسفند قربانی برای مقدمه سازی برای انجام دیدار با ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد. احتمال درگیری با ایران با کنار رفتن بولتون از کاخ سفید بسیار کاهش یافته است. دور از ذهن نیست که حامیان بولتون و مشوقان وی اکنون به ویژه در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مراسم عزاداری برپا کرده باشند.

نشریه «الرای» کویت نوشت با خروج بولتون از دولت ترامپ پیش بینی می شود که قدرت جنگ سالاران و در راس آنان مایک پمپئو که مخالف توافق آمریکا با طالبان است رو به ضعف رود. پس از این پمپئو درباره بسیاری از مسائل جهان از جمله افغانستان و صلح با طالبان و ایران نرمش نشان خواهد داد.  

به نوشته روزنامه «الشروق» الجزایر، با وجود اینکه هنوز زود است بگوییم کنار گذاشتن بولتون نقطه عطفی در سیاست خارجی ترامپ ایجاد می کند اما می توان گفت که کنار رفتن بولتون که دارای روحیه جنگ طلبانه بود بدون تردید در روند تصمیم گیری های کاخ سفید تاثیر خواهد گذاشت. در این زمینه «رابرت میلی» رئیس گروه بحران های بین المللی گفت از آغاز کار ترامپ دو صدا در گوش ترامپ پچ پچ می کردند؛ یکی با هشدار نسبت به عواقب جنگ، خواهان به کار بستن گزینه دیپلماسی بود و صدای دیگر خواهان درگیری نظامی بود. با رفتن بولتون بدون تردید یکی از بزرگ ترین مدافعان گزینه نظامی کنار رفته است و این موضوع می تواند فرصت دیپلماسی تازه ای را درباره ایران، افغانستان، کره شمالی و ونزوئلا ایجاد کند و امید آن می رود که ترامپ از این فرصت استفاده کند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

۲۶ متهم و میلیاردها تومان اختلاس؛ جزئیاتی تکاندهنده از اقداماتی که منجر به گرانی خودرو شد

تصویر| جدیدترین عکس تازه‌داماد سینما و همسرش

قیمت خودرو 1 مهر 98

کلیدواژه: کره شمالی دونالد ترامپ جان بولتون کاخ سفید ایالات متحده آمریکا آمریکا ونزوئلا خلیج فارس ایران مایک پمپئو تنگه هرمز

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۵۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

برانکو: اخراج به این سرعت، حسی عجیب و غیرقابل‌توصیف است

سرمربی کروات پیشین پرسپولیس بدنبال شکست ۲ بر یک الاهلی مقابل الوحده، در تصمیمی غافلگیرانه از سمت خود برکنار شد.

در واقع، اظهارات برانکو در مصاحبه با یک شبکه ورزشی عربستانی در خصوص «عمر سوما» مهاجم این تیم، خشم مقامات الاهلی را برانگیخت به طوری که براساس گزارش‌ها تصمیم اخراج مرد کروات هشت ساعت پیش از تقابل این تیم با الوحده گرفته شده بود؛ برانکو در آن مصاحبه گفته بود که نیمکت‌نشینی سوما اهمیت ندارد چرا که بازیکنان بهتر و باکیفیت‌تری در الاهلی وجود دارند.

بدنبال این برکناری، برانکو با نشریه الریاضیه عربستان مصاحبه‌ای تفصیلی انجام داد که مشروح آن از قرار زیر است:

چرا برکنار شدید؟

- نتیجه گرفتن از ۲ هفته ابتدایی لیگ سخت است به ویژه با وجود مصدومان و غیبت چند بازیکن؛ لیما در تعطیلات بازی‌های ملی به جمع ما اضافه شد یعنی هفت روز پیش از بازی مقابل الوحده؛ علاوه بر این «بلایلی» نیز دیر اضافه شد. تیم آماده نبود و تصمیم برکناری من عجولانه بود؛ فکر می‌کنم جواب سوال شما را داده باشم.

شما روز بعد از برکناری به باشگاه رفته و در دفتر خود حضور پیدا کردید؛ چگونه از برکناری خود مطلع شدید؟

- روز بعد از بازی با الوحده به تمرینات رفتم و یک روز عادی بود؛ هیچ مکالمه خاصی برقرار نشد و قراردادم ۱۶ سپتامبر فسخ شد.

آیا توافقی بین شما و باشگاه برای این منظور انجام شد؟

- تاکنون هیچ توافقی از سوی مدیریت باشگاه صورت نگرفته و من هم چیزی را امضا نکرده‌ام.

خبرهایی مبنی بر مخالفت رییس باشگاه با برکناری شما منتشر شد و شایعات از اخراج مستقیم شما توسط مدیر باشگاه حکایت داشت؛ این خبر صحت دارد؟

- اخبار زیادی شنیدم اما دقیقا نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد؛ علاوه بر این اخبار رسانه‌های محلی را پیگیری نمی‌کردم چون به زبان عربی بود و من آشنایی نداشتم.

آیا با بازیکنان الاهلی مشکل داشتید یا همه چیز معمولی بود؟

- در دوران مربیگری‌ام هرگز با بازیکنان مشکلی نداشتم و سوءتفاهمی وجود نداشته است؛ مسلم است که شما در تیم ۱۱ بازیکن کلیدی دارید و در سوی مقابل تعدادی بازیکن هم نیمکت‌نشین هستند و این موضوع باعث عصبانیت آنان می‌شود. اما شما نمی‌توانید تمام ۳۰ بازیکنی که در اختیار دارید را بازی دهید با این حال ما حرفه‌ای هستیم و بازیکنان باید با این شرایط وفق پیدا کنند.

چرا پیش از بازی مقابل الوحده با عمر السوما ملاقات کردید و چرا حرف‌های خود را در آن مصاحبه تلویزیونی که گفته بودید " سوما باید بداند که بازیکنان ملی‌پوش و با کیفیتی روی نیمکت حاضر هستند" انکار کردید؟

- من همیشه با بازیکنان جلسه می‌گذارم؛ چه انفرادی و چه گروهی؛ با سوما برای صحبت در مورد سوء‌تفاهمی که در آن مصاحبه تلویزیونی رخ داده بود، جلسه گذاشتم. مصاحبه‌ای که مترجم در آن مرتکب اشتباه شده بود؛ هرگز در حضور رسانه‌ها در مورد بازیکنان حرف نامناسبی نمی‌زنم.

آیا شکست مقابل الاهلال و حذف از لیگ قهرمانان آسیا تاثیر منفی در ادامه کارتان در الاهی گذاشت؟

- ۲ بازی در شرایط سخت برگزار شد به‌ویژه بازی که با اختلاف چهار گل باختیم اما غیبت بازیکنان اصلی ما باعث باخت شد، چرا که الهلال هم تیم خوبی نبود.

آیا در الاهلی کسی در کار شما مداخله می کرد؟

- نه، هیچکس دخالتی نمی‌کرد؛ با این وجود نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد.

شما در عرصه باشگاهی و تیم‌هایی که هدایت کردید، کارنامه خوبی دارید؛ چرا در الاهلی داستان متفاوت شد؟

- من مربی‌ای هستیم که در سه کشور مختلف ۱۱ قهرمانی به دست آوردم و به الاهلی آمدم تا با این تیم هم قهرمان شوم و برنامه‌ام این بود که ۲ سال بمانم نه ۶ یا سه ماه و خیلی عجیب است که بعد از ۲ بازی در آسیا و سه بازی در لیگ به این سرعت برکنار شوید؛ حس عجیب و غیرقابل توصیفی است. اما زندگی این است و من ادامه می‌دهم؛ ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: مربی‌ها در دنیا یا برکنار می‌شوند، یا در آستانه برکناری هستند و یا اینکه نمی‌دانند چه زمانی برکنار خواهند شد (باخنده).

آزاردهنده‌ترین خبری که از رسانه در مورد خود شندیدید چه بود؟

- آنچه بیشتر مرا ناراحت کرد شنیدن و دیدن اخباری بود که من کوچک‌ترین اطلاعی از آنها نداشتم.

 اما تا جایی که من (مصاحبه‌کننده) می‌دانم مدیریت باشگاه از آن شبکه تلویزیونی فیلم‌های اصلی مصاحبه را درخواست کرد و متوجه شد که شما واقعا آن حرف‌ها را در مورد سوما زدید؛ آیا این موضوع حقیقت دارد؟

درست نیست؛ در باشگاه یک مترجم و یک مدیر رسانه‌ای داشتم و آنها تایید کردند که این حرف‌ها را من نگفته‌ام؛ درست مثل همین حالا که با شما حرف می‌زنم و می‌دانم چه بگویم و چه نگویم.

آیا با مدیریت باشگاه برای پرداخت دستمزد خود توافق کرده‌اید؟

- نمی‌دانم آنها چطور قرار است طلب مرا پرداخت کنند اما تنها چیزی که در جریان آن هستم این است که قراردادم فسخ شده و هیچ صحبتی در خصوص مسائل مالی انجام نشده است.

اوراقی در ماه مه منتشر شد که براساس آن شما با الاهلی قراردادی یک میلیون و ۵۰۰ هزار یوروی امضا کرده‌اید و دوباره قرارداد دیگری به مبلغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به امضا رساندید؛ آیا واسطه‌ای وجود داشته یا مفاد قرارداد تغییر کرده بود؟

- اول از همه باید بگویم که قراردادم یک موضوع شخصی است و در مورد آن حرف نمی‌زنم؛ در ایمیلی که برای باشگاه ارسال کردم، مبلغ یک میلیون ۵۰۰ هزار یورو به علاوه پاداش‌ها و همچنین دستمزد دستیاران و کادر فنی را اعلام کردم؛ بنابراین قراداد من تنها مربوط به من نبوده و دستمزد دستیارانم را نیز با آن پرداخت می‌کردم.

صادقانه بگویید، مشکل الاهلی چیست؟

- صبر، صبر و تنها صبر؛ اگر می‌خواهید به بازیکنان و سرمربی اعتماد کنید باید صبور باشید.

چه تیمی قهرمان لیگ عربستان می شود؟

- فکر می‌کنم الاهلی قهرمان می‌شود اما متاسفانه من در جشن قهرمانی حاضر نخواهم بود.

آیا احتمال بازگشت به الاهلی وجود دارد؟

- نمی‌دانم در آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد اما این اتفاق ساده‌ای نیست.

دیگر خبرها

 • ترس ترامپ از حمله به ایران به روایت «نیویورک‌تایمز»
 • توضیح ترامپ درباره جنجال مکالمه‌اش با رئیس‌جمهور اوکراین/ نگران برکناری نیستم
 • چرا ترامپ سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک را تلافی نکرد
 • گزارش نیویورک‌تایمز از شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند
 • چرا آمریکا به ایران حمله نمی‌کند؟
 • گزارش جالب «نیویورک تایمز» درباره ترس ترامپ برای حمله به ایران
 • روایت «نیویورک تایمز» از ترس ترامپ از حمله به ایران
 • مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
 • واکنش حماس به اعلام حمایت فهرست مشترک عربی از «بنی گانتز»
 • واکاوی استراتژی آمریکا نسبت به ایران در رسانه های داخلی
 • گزارش واشنگتن‌پست از چالش‌های ترامپ برای ائتلاف‌سازی علیه ایران
 • چالش ترامپ برای ائتلاف سازی علیه ایران در سازمان ملل
 • سیدحسن نصرالله و رهبر معظم انقلاب با یکدیگر عربی صحبت می‌کنند یا فارسی؟
 • حرم امام حسین(ع) میزبان ۱۴ کشور عربی و غربی
 • جنگ‌طلبی که جانشین بولتون شد
 • تظاهرات مصری‌ها برای برکناری سیسی ادامه دارد
 • تظاهرات مصری‌ها برای برکناری سیسی ادامه دارد/ اعتراضات علیه رئیس جمهور مصر در آمریکا و کانادا
 • لیست مشترک عربی دادن پیشنهادی جهت تشکیل کابینه به بنی گانتس را تکذیب کرد
 • ایران با تحریم مذاکره نمی‌کند/ «ماکرون» می‌خواهد زمان بخرد/ «اوبرایان» با همه مواضع سخت‌گیرانه‌اش مانند «بولتون» نیست/ ترامپ در بحرانی خودساخته گرفتار شده است