به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی هفته ای که گذشت رسانه های حوزه اجتماعی اخبار مختلفی منتشر کردند که از آن جمله می توان به برگزاری مراسم عزاداری حسینی در سراسر کشور، ریزش دیوار بتنی در کربلا همزمان با عاشورای حسینی، سفر شهردار تهران به برلین و درخواست تحریم حناچی از سوی سفیر آمریکا و نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رئیس قوه قضائیه اشاره کرد که در ادامه به مهم‌ترین آنها می پردازیم.

برگزاری عزاداری عاشورا و تاسوعای حسینی در سراسر کشور

18 و 19 شهریور ماه مصادف با عاشورا و تاسوعای حسینی بود و عزاداران در سراسر ایران طی مراسمات با شکوهی واقعه کربلا را پاس داشتند. در این میان همه دستگاه های مختلف از جمله آتش نشانی، اورژانس و سایر دستگاه های خدماتی دوشادوش عزاداران به ارائه خدمات پرداختند تا این مراسم با شکوه تر از همیشه برگزار شود.  مراجعه 4 هزار شهروند تهرانی به مراکز اهدای خون در تاسوعا و عاشورای حسینی،  راه اندازی کمپین های حفاظت از محیط زیست در جریان مراسم عزاداری، ارائه نذری به ایتام و مستضعفین، برگزاری آئین های محلی در شهرها و روستاهای کشور از جمله آیین گل مالی لرستانی ها و حضور بیش از 1200 جهانگرد در یزد برای دیدن مراسم عزاداری از جمله مهم ترین اتفاقات این روزها بود. همچنین در روز عاشورا  قلب پسر 9 ساله یزدی برای پیوند به پسر 9 ساله تهرانی پیوند داده شد که این عمل با موفقیت صورت گرفت.

ریزش دیوار بتنی در کربلا همزمان با عاشورای حسینی

ریزش دیوار در صحن حرم سیدالشهداء در باب الرجاء کربلا سبب کشته و زخمی شدن برخی از زائرین شد. به گفته حاضران در حرم مطهر امام حسین، سقوط یک دیوار بتنی در باب الرجاء مقابل حسینیه تهرانی در نزدیک باب القبله حرم مطهر امام حسین حادثه آفرید. برخی آمارهای غیر رسمی تعداد کشته شدگان در این حادثه را بیش از ۳۱  نفر و زخمی شدن را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده اند.   همچنین برخی منابع از کشته شدن یک زائر ایرانی خبر دادند که هنوز مورد تائید مقامات رسمی قرار نگرفته است. از سوی دیگر معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت از زخمی شدن ۷ تن از زائران ایرانی در میان حادثه دیدگان کربلا خبر داد که به صورت سرپایی مداوا شده اند.

این دیوار بتنی بدلیل حضور تعدادی از افراد در بالای آن برای تماشای مراسم موسوم به رکضه طویریج (دویدن طویریج) از تعادل خارج شد و روی دیگر زائران حاضر در محل سقوط کرد.

علی جمشیدیان از اصفهان، محمدباقر حائری از قم و محمد یوسفی از قم جز مصدومان حادثه کربلا بودند که در بیمارستان بستری و پس از یک روز مرخص شدند.

سفر شهردار تهران به برلین و درخواست تحریم حناچی از سوی سفیر آمریکا

شهردار تهران دوشنبه شب گذشته در راس هیاتی از شهرداری و محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران وارد وین شد. او در این سفر علاوه بر شرکت در اجلاس بین المللی رهبران شهرهای جهان با مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و برخی مسئولان محلی شهر وین ملاقات کرد.

به گفته برخی منابع آگاه حناچی از فرصت ملاقات با همتای برلینی خود استفاده کرد تا  درباره حضور شرکت ها، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی آلمان در طرح های شهری و عمرانی تهران رایزنی کند. 

این در حالی است غلامحسین محمدی از  درخواست تحریم پیروز حناچی شهردار تهران از سوی سفیر آمریکا در آلمان خبر داد. رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره درخواست تحریم پیروز حناچی شهردار تهران از سوی سفیر آمریکا در آلمان نوشت:"سفیر آمریکا در آلمان در آستانه ورود حناچی به برلین خواستار تحریم وی شد. پیش بینی شده بود آمریکا از سفر موثر شهردار تهران به اروپا با وجود تحریم‌ها و فشار حداکثری بر دولت و ملت ایران از عصبانی است. دیدار‌ها و گفتگو‌ها حاکی از اراده اروپایی‌ها برای کار جدی با شهر تهران است.

نامه وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به رئیس قوه قضائیه

"محمد شریعتمداری " وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در نامه ای به حجّت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس قوه قضائیه درپی انتشار خبر صدور احکام سنگین برای برخی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تاکید کرد : از مداخله سریع شما در پرونده کارگران هفت تپه تشکر می کنم ، اعتراض حق کارگران است و آمادگی داریم برای مسائل کارگری کمیته مشترک تشکیل دهیم.

متن این نامه به شرح زیر است : 

انتشار خبر صدور احکام سنگین برای برخی کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه  شوک افرین بود و بر همین اساس در جلسه صبح امروز هیأت وزیران  مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کمیته ای سه نفره مرکب از وزیر دادگستری ، معاون حقوقی رئیس جمهور و اینجانب موضوع را پیگیری کند.

خوشبختانه مطلع شدیم حضرتعالى با مداخله ای بجا و به موقع دستور تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه به این احکام را صادر فرمودید . 

مسلم ان است که با توجه به فشارهای زاید الوصف بدخواهان ایران و نظام سلطه که بویژه در تحمیل تحریم های ظالمانه متبلور است و خصوصاً با توجه به سخنان رهبری معظم انقلاب که فرمودند:"کارگردر امتحان بزرگ دوران انقلاب و دوران دفاع مقدس نشان داد که از بن دندان دارای وجدان دینی و وجدان ملی است " ضرورت دارد  رویکرد منصفانه و مشفقانه با مسایل و اعتراضات کارگران ( که حق آنان است ) در دستور کار همه ما متولیان امر قرار گیرد. 

در همین چارچوب ضمن تشکر  از مداخله سریع حضرتعالی، اینجانب به عنوان مسئول دستگاه متولی تنظیم روابط کار اعلام آمادگى مى کنم در کمیته ای مشترک در کلیه موارد مشابه نظر کارشناسی دستگاه متبوع را نسبت به مسایل کارگری اعلام نموده ، تا یکی از مستنداتی باشد که مبنای تصمیم و قضاوت قرار گیرد.

کشف تخمه ژاپنی با مغز تریاک

فردی که با جاسازی موادمخدر در مغز تخمه ژاپنی قصد انتقال آن به خارج از کشور را داشت، دستگیر شد.  مدتی قبل ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر تهران از طریق منابع خبری و انجام اقدامات اطلاعات از قصد فردی برای قاچاق موادمخدر به خارج از کشور با خبر شده و رسیدگی به موضوع را در دستورکار خود قراردادند. با تحقیقات ماموران مشخص شد که گزارش واصله به پلیس مبارزه با موادمخدر صحت داشته و به همین دلیل با دستور مقام قضایی اقدامات ماموران برای دستگیری این فرد آغاز شد و ماموران با رصد اطلاعاتی و مخفیگاه متهم، وی را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند. همچنین در بازرسی از مخفیگاه وی بیش از دو کیلوگرم تخمه ژاپنی که داخل مغزش تریاک جاساز شده بود، کشف و ضبط شد.

متهم دستگیر شده نیز پس از انتقال به مقر انتظامی تحت بازجویی قرار گرفت و اقرار کرد که با یک تیغ موکت بری تخمه‌های ژاپنی را باز کرده و به جای مغزش تریاک قرار داده و دوباره آن را بسته است. این فرد ادعا کرد که قصد داشته تا این مواد را به خارج ازکشور منتقل کند که پیش از هر اقدامی دستگیر شد.

انتشار یک کلیپ در فضای مجازی درباره برداشتن نام شهدا از معابر و پاسخ شهرداری تهران

 فیلمی در فضای مجازی در مورد برچسب‌گذاری عنوان شهید بر تابلوی نام کوچه‌ها دست به دست شد که غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در حساب توییتری خود نوشت: "از چند روز پیش در فضای مجازی کلیپی با هشتگ «نشان ابدی» دست به دست می‌شد که فردی (ان‌شاءالله با نیت خیر) در منطقه ۱۲ تهران اقدام به برچسب‌گذاری عنوان مقدس شهید بر تابلوی نام کوچه‌ها می‌کرد و این گونه در ماه خون و قیام وظیفه مسئولان خاطی را رأسا انجام می‌داد. واقعیت این است که عکس شهدا را می‌بینیم، اما عکس شهدا عمل می‌کنیم. چه کسانی از این پروژه که متأسفانه مدتی است آغاز شده، سود می‌برند؟ طبق استعلام رسمی و محلی، این اسامی اصولا نام شهدا نیستند و جهت استحضار شهروندان، با تأکید شهردار تهران از تاریخ ۲۰ مردادماه به مناطق شهرداری دستور بررسی کلیه معابر شهر تهران و رفع و اصلاح اشکالات احتمالی در حک نام شهدای عزیز صادر شده و تاکنون حتی کمترین مغایرت‌ها رصد و اصلاح شده است. ملت ایران مدیون خون پاک شهیدان است و این کمترین خدمت ما است."

مستمری همسر فوت شده پس از ازدواج مجدد قطع نمی شود

قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کرده است که براساس قوانین موجود خانمی که همسرش فوت شده است می‌تواند پس از ازدواج مجدد همچنان مستمری همسر فوت شده‌اش را دریافت کند.

پوشش بیمه‌ای درمان 3000 معتاد از مهرماه

سردار منتظرالمهدی ، سخنگو و معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر از پوشش بیمه‌ای درمان برای سه هزار معتاد در کشور خبر داد  و گفت: با پیگیری‌های مکرر ستاد مبارزه با موادمخدر و همکاری سازمان بیمه سلامت، بیمه درمان برای سه هزار نفر معتاد در کشور از مهرماه سال‌جاری برقرار می‌شود.

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:

۲۶ متهم و میلیاردها تومان اختلاس؛ جزئیاتی تکاندهنده از اقداماتی که منجر به گرانی خودرو شد

تصویر| جدیدترین عکس تازه‌داماد سینما و همسرش

قیمت خودرو 1 مهر 98

کلیدواژه: آلمان پوشش درمان عزاداری معتاد

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۵۳۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

حناچی:تلاش می‌کنیم شهر را با کم‌ترین عارضه مدیریت کنیم

به گزارش شهرنوشت، صبح شنبه سی‌ام شهریور پیروز حناچی، شهردار تهران در جلسه‌ای که به میزبانی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهری تهران در محل سالن جلسات شهرداری تهران برگزار شد، حضور یافت.

محمدحسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهری تهران و تعدادی از اساتید دانشگاه در این جلسه حاضر بودند و دانشگاهیان از دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات خود درباره اداره شهر و فرازوفرودهای پیش‌روی پایتخت گفتند.

حناچی در این جلسه ضمن یادآوری و گرامیداشت هفته دفاع مقدس نه به‌عنوان شروع جنگ بلکه به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ معاصر که ثابت کرد با همدلی و همکاری و ایثار می‌شود سخت‌ترین مشکلات و بزرگترین تهدیدها را حل کرد، گفت: من خودم را به‌عنوان یکی از منتقدین نظام مدیریت شهری در کشور می‌دانستم و برای اصلاح آن تلاش زیادی کردم. شاید در بدنه دولت جدی‌ترین دستگاهی که به انحاء مختلف این موضوع را پیگیری می‌کرد، ما بودیم. این تلاش‌ها منجر به رسیدن دو لایحه به مجلس شده است: لایحه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمدهای پایدار.

او افزود: شاید اگر به این دو پرسش مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار جواب درست بدهیم، پنجاه درصد راه را طی کنیم چرا که شما بهتر از من می‌دانید شهرداری‌ها دستگاه‌های درآمد هزینه‌ای هستند.

حناچی گفت: حل مشکلات ریشه‌ای تهران کار سختی است اما غیرممکن نیست اگر در خطوط اصلی اتفاق نظر داشته باشیم و به همدلی برسیم. باید این مشکلات را حل کنیم چرا که حل نکردن آن یعنی نازل‌تر شدن کیفیت شهرها به شکل روزمره. کسانی هم که در این شرایط بر شهر مدیریت کردند زحمت زیادی کشیده اند، حتی آن‌هایی هم که الان می‌گوییم مثلا از ظرفیت‌های کمیسیون ماده پنج زیاد استفاده کردند نیت خیر داشتند؛ بدبینانه‌اش این است که عده‌ای بیشتر منتفع شدند اما خوشبینانه‌اش نیز این است که خواستند درآمد ایجاد کنند، اما به روش‌هایی که از نظر ما درست نیست. واقعیت این است که قانون دست آن‌ها را باز گذاشته بود اما این ماییم که باید درباره اختیارات قانونی‌مان درست تصمیم بگیریم.

شهردار تهران اضافه کرد: تلاش می‌کنیم شهر را با ایجاد کم‌ترین عارضه مدیریت کنیم. مثلا جلوی برج‌سازی در باغات را گرفتیم که کار بسیار بزرگی بود. در سال‌های قبل چیزی حدود ١۴٠ هکتار باغ زیر بار رفت، با این تئوری که به ٣٠ درصد مجوز اجرا می‌دهیم تا ٧٠ درصد را حفظ کنیم؛ این در حالی بود که آن ٣٠ درصد عملا به ١٠٠ درصد تبدیل می‌شد. با نگاه جدید تلاش شده است تا با ایجاد انگیزه‌های جدید، باغات را حفظ کنیم.

او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: شاید اصلی‌ترین مشکل ما در کلان‌شهرها فقدان یک مبانی نظری روشن و پیوسته است که تاثیر خود را به شکل فراگیر بر همه حوزه‌ها بگذارد؛ مدیریت پسماند و مدیریت بحران و ... می‌بینید در شهر با قیقاج مواجه‌ایم؛ به این معنی که جاهایی خوب عمل کردیم اما جاهایی هم به شدت عارضه ایجاد کردیم. مثلا سطل‌های زباله یک نمونه بود که برای کوتاه مدت خوب به‌نظر می‌آمد اما برای مشکلات بلندمدت پاسخی نداشت.

حناچی گفت: می‌توانیم به سمت درست حرکت کنیم اما به تغییر نگرش نیاز داریم؛ در سازمانی به بزرگی شهرداری به سرعت نمی‌توانیم به تغییر نگرش برسیم.

او افزود: شهرداری را می‌شناختیم که می‌گفت من شهر را با ٢۵ سرمایه‌گذار اداره می‌کنم، درست می‌گفت و به‌نوعی اداره هم می‌کرد اما نتیجه‌اش شد همین چیزی که الان راضی نیستیم؛ ما می‌خواهیم شهر را با ٨ میلیون سکنه‌اش اداره کنیم؛ می‌خواهیم شرایطی در شهر فراهم کنیم که همه احساس برندگی کنند: مردم و سیاست‌گذار و سرمایه‌گذار.

شهردار تهران افزود: همان‌طور که می‌دانید شهرسازی تخصصی است که به‌راحتی سیاسی می‌شود. اما ما باید تلاش کنیم تا به مسیر درست برویم. من ناامید نیستم چون می‌بینم همان‌قدر که از بسیاری شهرها عقب‌تریم، از بسیاری شهرها نیز جلوتر هستیم. به‌عنوان مثال در حمل‌ونقل ریلی دیر شروع کردیم اما از خیلی شهرها جلوتریم. دیدم یکی از شهرهای منطقه تبت یک لاین دوچرخه ساخته بود و داشت آن را به عنوان فعالیت شهرشان در جهت کاهش دمای زمین ارایه می‌کرد؛ دیگران دستاوردهایشان را به این شکل ارائه می‌کنند.

حناچی تصریح کرد: وقتی در اجلاس اخیر یونیدو می‌گفتیم که بیدود داریم، بسیار تعجب می‌کردند چون در وین و برلین هم دقیقا همین کار را می‌کنند؛ ما بعضی جاها روی لبه حرکت می‌کنیم و بعضی جاها هم بسیار عقبیم. شهردار وین می‌گفت ٧ درصد حمل‌ونقل شهری وین را روی دوچرخه بردیم و ٢٣ درصد هم پیاده است. ما در تهران الان در زمینه دوچرخه زیر ١ درصد هستیم، هر چند حرکت حال حاضر پیشرفت سریعی دارد اما هنوز عقبیم.

شهردار تهران گفت: به جهت درآمدها و هزینه‌ها شرایط سختی داریم چون ما تابع شرایط اقتصادی کشور هستیم. حتی اگر به سیستم صدور پروانه هم رجوع کنیم می‌بینیم ۴٠ درصد کاهش داشته است؛ پس باید فعالیت‌های جایگزینی را تعریف کنیم، مثل موضوعات شهر هوشمند و شهر خلاق که دوستان نیز اشاره کردند. ما زیرساخت بسیار موثری در شهر تهران داریم؛ مثلا در سایت تهران من یک شبکه ارتباطی با حضور حدود ٢ میلیون شهروند داریم. درست است که این تعداد به‌خاطر طرح ترافیک به سایت مراجعه می‌کنند اما باز هم ارزشمند است و می‌توانیم خیلی راحت این ارتباط را حفظ کنیم؛ این رنکینگ از جهت تعداد مراجعه در دنیا کم‌نظیر است.

او ادامه داد: موضوع اجتماع‌گرایی و اجتماعی دیدن موضوعات مهم است. شهر یک نهاد اجتماعی است و نتیجه‌ها بسیار فرق می‌کند اگر موضوعی تبدیل به دغدغه مردم شود. باید کاری کنیم که این موضوعات، دغدغه همه شود؛ ما زمانی می‌توانیم پسماند را حل کنیم که تبدیل به دغدغه همه شهروندان شود. شهر وین یک قدم جلوتر از تفکیک گذاشته؛ در وین حتی شیشه‌های رنگی را هم از شیشه‌های سفید جدا می‌کنند؛ این کاری است که با تبدیل موضوع به دغدغه شهروندان ممکن می‌شود. برای اولین بار در ماه محرم دوستانمان کارهایی را شروع کردند که بسیار خوب بودند. امیدوارم این نقطه ضعفمان را به نقطه قوت تبدیل کنیم.

حناچی افزود: به مناسبت حضور همکارانم در این جلسه میخواهم پا پیش بگذارم و پیشنهاد دهم تا شکل همکاری شهرداری و دانشگاه را تغییر دهیم. به جای کار انفرادی، محیط دانشگاه را به شهر و محیط شهر را به دانشگاه اختصاص دهیم و یک تعامل دوطرفه ایجاد کنیم. به خاطر دارم در دانشگاه برلین پروژه‌ای را دیدم که مدل‌سازی در مقطع دکترا بود. مدل‌سازی اول پلی بود که به‌جای میل‌گرد با الیاف کربن کار شده بود و دومی هم توربین‌های بادی برای تبدیل آلودگی به هوای صاف با استفاده از اشعه ماورای بنفش. هر دو پروژه‌های پایلوت بودند.

او با تاکید بر این‌که این‌گونه پروژه‌ها که مشکلات شهر را هدف قرار می‌دهند، مورد نظر ما هستند، خاطرنشان کرد: حالا که فضا دست دانشگاهیان افتاده باید نشان دهیم که می‌توانیم اهدافمان را اجرایی کنیم؛ باید این فرضیه افراد اجرایی را که دانشگاهیان را صرفا مبتنی بر تئوری می‌دانند، تغییر دهیم چرا که مطمئنم می‌توانیم در این شرایط هم تغییراتی ایجاد کنیم؛ مثلا میدان هفت‌تیر یک مشکل بزرگ بود که ما با هزینه‌ای بسیار بسیار ناچیز توانستیم به بهبود برسانیم.

کد خبر 455832 برچسب‌ها شهرداری پیروز حناچی تهران دانشگاه - هیات علمی

دیگر خبرها

 • کشف 50 کیلوگرم تریاک در همدان
 • سفیر چین در ایران: برجام جایگزینی ندارد
 • تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا برگزیده شد
 • حناچی: توسعه مسیرهای سواره کمکی به کاهش ترافیک پایتخت نمی‌کند
 • کشف 1.7 تُن انواع مواد مخدر در کرمانشاه/ 3700 قاچاقی و معتاد متجاهر دستگیر شدند
 • ۵۸ درصد جمعیت خراسان رضوی تحت پوشش بیمه سلامت هستند
 • ۳۰ هزار خانوار ایلامی تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان هستند
 • ۵۸ درصد از جمعیت خراسان رضوی تحت پوشش خدمات بیمه سلامت هستند
 • ۶۰۰ هزار نفر در استان اصفهان از طرح بیمه همگانی استفاده کرده اند
 • جمع آوری 155 خرده فروش و معتاد متجاهر در کرمانشاه
 • تلاش نویسنده ژاپنی برای تغییر دیدگاه مردم این کشور در مورد مسلمانان
 • ماهانه ۶۰ میلیارد تومان هزینه بیمه سلامت اصفهان است
 • بیش از یک هزار و هشتصد قالیباف در مهاباد زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی
 • برگزاری مراسم عزاداری شهادت سید الساجدین (علیه السلام) در لاهه هلند
 • کشف 103 کیلو تریاک در یزد
 • ۲۴۰ کیلوگرم تریاک در نطنز کشف شد
 • پژو پارس حامل ۵۹۵ کیلو تریاک در فارس متوقف شد
 • توجیه سفیر عربستان در آلمان برای ادامه تجاوز به یمن
 • رژه نیروهای مسلح در تهران و سراسر کشور آغاز شد