دولت موظف است هر تعهدی برای اشتراک اطلاعات کشور را مطابق قانون به تایید مجلس برساند. اما شواهد حاکی از تعهدات محرمانه به طرف اروپایی در قالب راه اندازی اینستکس است و انتظار مردم و دانشجویان برای انتشار این تعهدات همچنان بی پاسخ مانده است.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو- بهار اکبری، کمیسیون مشترک برجام، 13 نوبت بعد از امضای برجام تشکیل‌شده است اما دو نشست اخیر این کمیسیون در 7 تیرماه و 6 مردادماه سال جاری متفاوت از سایر نشست‌ها بود.

ایران که در 18 اردیبهشت سال جاری کاهش تعهدات هسته‌ای را در دستور کار خود قرار داده بود، این بار در موضع فعال‌تری نسبت به قبل در این نشست‌ها حضور داشت. مطابق بیانیه شورای امنیت ملی در تاریخ 18 اردیبهشت سال جاری ایران در اولین گام دو اقدام محوری عدم رعایتِ محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب‌سنگین را انجام می‌داد و طرف اروپایی باید در یک بازه 60 روزه، تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی می‌کرد.

فقط چند روز مانده به پایان این مهلت 60 روزه، نشست کمیسیون برجام به ریاست عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد که خروجی آن بیانیه 9 بندی بود.

در بند 4 این بیانیه، با اشاره به راه‌اندازی اینستکس این‌گونه آمده بود: «فرانسه، آلمان و انگلستان به اطلاع اعضا می‌رساندند که اینستکس عملیاتی شده است و در دسترس تمامی دولت‌های عضو اتحادیه اروپایی قرار دارد و نخستین تراکنش‌های آن نیز در حال پردازش است.»[1] همچنین موگرینی در پایان نشست وزیران خارجه این اتحادیه در بروکسل در اواخر تیرماه گفت: «اینستکس سازوکاری است که باید در رابطه با شناسایی هویت مشتری بسیار محتاط باشد.»[2]  نقل‌قول موگرینی حاکی از ردوبدل اطلاعاتی بین کشور و طرف غربی است البته با مرور آمدوشدهای دیپلماتیک نیز می‌توان دریافت که موضوعی بزرگ‌تر و نوعی پنهان‌کاری در رفتار دولت دیده می‌شود.

 مرجع صلاحیت‌دار قانونی برای تعهدات بین‌المللی

در داخل کشور برخی تشکل‌های دانشجویی ازجمله دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی دانشجویان و جنبش عدالت‌خواه دانشجویی نسبت به این اظهارات حساس شده و در بیانیه‌هایی خواستار شفاف‌سازی تعهدات مکتوب و شفاهی دولت به اروپایی‌ها شدند. زیرا یکی از حقوق اساسی ملت حفظ استقلال و عدم وابستگی به دولت‌های خارجی است. انعقاد قراردادهای بین‌المللی می‌تواند زمینه وابستگی و انحطاط یک ملت را رقم بزند. با توجه به تجربه تاریخی ملت ایران در دوران حکومت‌های قاجار و پهلوی، حساسیت بالای نظارت بر انعقاد قراردادهای بین الملی در اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی انعکاس یافته است و  مطابق اصول ۱۲۵ و ۷۷ قانون اساسی انعقاد قراردادهایی که تعهدی را متوجه ایران می‌کند نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.

اصل ۷۷ قانون اساسی مقرر کرده است: «عهدنامه‌ها، مقاوله نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد».[3] در همین راستا اصل 125 همین قانون مقرر می‌دارد: «امضای عهدنامه‌ها، مقاوله نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس‌جمهور و نماینده قانونی اوست».[4]

اگرچه مراجع تصویب معاهده در قانون اساسی به‌صراحت مشخص‌شده‌اند اما در خصوص اینکه موضوع اصل 77 کدام قرارداد یا موافقت‌نامه بین‌المللی است  را ابهاماتی وجود داشته و دارد. در درجه بعد هم  در مورد طرف‌های یک قرارداد بین‌المللی نیز اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

حال که اختلاف نظر درباره تفسیر این اصل از قانون اساسی وجود دارد، باید دید کدام تفسیر از قانون اساسی قابل‌قبول است. بر اساس اصل 98، تفسیر اصول قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان قرار داده‌شده، و این شورا اصل مذکور را به صورت زیر تفسیر می کند. بر اساس تفسیر شورای نگهبان از اصل 77 قانون اساسی توافقاتی که موجب تعهدی بر کشور نبوده و صرفاً به ترتیبات اجرایی می‌پردازند در حوزه اجرا و در صلاحیت انحصاری قوه مجریه هستند. اما توافقاتی که تعهدی را متوجه کشور می‌کنند باید از مسیر مجلس شورای اسلامی تصویب شوند.

دور زدن مجلس؛ نقض قانون اساسی

بدیهی است که عدم رعایت مقررات فوق به مثابه نقض بارز اصول بنیادین و اساسی کشور بوده و براساس حقوق معاهدات، دولت جمهوری اسلامی ایران با استناد به معیوب بودن رضای خود، در قبال تعهدات مغایر با این اصول التزامی نخواهد داشت. این اصول همچنین  نقشه راه و اصول راهنمای دولت در سیاست‌گذاری و پیگیری روابط بین‌المللی هستند؛ بنابراین، خروج برخی قراردادها از شمول اصول 77 و 125 به دولت صلاحیتی بی‌قیدوشرط اعطا نمی‌کند.

 تدوین‌کنندگان قانون اساسی چنین قراردادها یا موافقت‌نامه‌هایی را در پرتو اصول 77 و 125، تحت چتر حمایتی و نظارتی مجلس شورای اسلامی قرار داده‌اند و اختلاف عناوین را در حاکمیت اصول مزبور تعیین‌کننده ندانسته‌اند. بنابراین، دغدغه صیانت از منافع ملی در قراردادها می‌بایست با نگرشی جامع به‌کل قانون اساسی همراه شود، تا این مهم به اصلی خاص فرو کاسته نشود.[5]

بنابرآنچه گفته شد و با توجه به‌تصریح قانون اساسی،  انجام تعهدات مکتوب و شفاهی در رابطه با اشتراک اطلاعات حساس اقتصادی علی‌الخصوص در شرایط کنونی جنگ تمام‌عیار اقتصادی در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است. شواهد بیانگر تعهداتی از سوی دولت در خصوصی اشتراک این اطلاعات است  و دراین‌بین  مطالبه مردم و دانشجویان انقلابی همچنان از طرف دولت بی‌پاسخ‌مانده است. امید است که دولت با شفاف‌سازی در این موضوع مطالبه به‌حق دانشجویان را پاسخ دهد.

 

[1] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/04/07/2042665/

 

[2] https://www.farsnews.com/news/13980429001127/

[3] http://www.notary.ir/content/129237

[4] http://www.notary.ir/content/129237

 

[5] http://www.shora-rc.ir/Portal/file/?20300/pogp950602-27.pdf

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: اینستکس نفوذ دشمن افشای اطلاعات مصوبه مجلس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۰۸۵۸۱۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آمار عجیب مشارکت در انتخابات مجلس؛ اینهمه ریزش آراء مردم نشانه چیست؟

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود و گوش یک بعثی را برایش هدیه فرستاد +تصاویر

مجازات اکبر طبری افکار عمومی را راضی می‌کند؟

عبور از بورس| عامل اصلی افزایش نرخ دلار در بازار ایران چیست؟

سقوط خودروی ۲۰۶ از پل آزادراه تهران - پردیس/ راننده ۲۰۶ کشته شد

خبر بعدی:

روح مقاومت/ روایت فهمای چهارمحال بختیاری از وصیت نامه های شهدا

مظاهری گفت: بيش از ۶۰ اثر از وصيت نامه شهدا در قالب رويداد بين المللی روح مقاومت توسط اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال و بختياری در سامانه «بچه های مسجد» ثبت شده است.

«محمدرضا مظاهری» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در شهرکرد اظهار داشت: بيش از ۶۰ اثر از وصيت نامه شهدا در قالب رويداد بين المللی روح مقاومت توسط اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال و بختياری در سامانه «بچه های مسجد» ثبت شده است.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال و بختیاری ادامه داد: اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال و بختیاری وصایای شهدای دیروز و امروز محور مقاومت را در قالب در رویداد بین المللی روح مقاومت و به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس روایت کردند.

 

وی ابراز کرد: کانون فرهنگی هنری حضرت حجت ابن الحسن (عج) هفشجان با ارسال هفت اثر، کانون فرهنگی هنری خاتم نبی (ص) بن با ارسال ۶ اثر و کانون های فرهنگی هنری سالار شهیدان شهرکرد، غدیر بن و مهرپویان یانچشمه نیز با ارسال پنج اثر در این رویداد ملی شرکت کردند.

 

مظاهری گفت: حضور اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در این رویداد جهانی گامی محکم در راستای ترویج روح مقاومت و کشف وصایای شهدا برای بر هم زدن هیمنه پوشالی استکبار جهانی است.

 

مدیر فهما در چهارمحال و بختیاری ادامه داد: محوریت آثار ارسالی، قرآن و عترت در وصیت نامه شهدا، امام، مرجعیت و علما در وصیت نامه شهدا، دفاع از وطن و اسلام در وصیت نامه شهدا و آزاد است.

 

وی اظهار داشت: رویداد بین المللی روح مقاومت در ۲ بخش ملی و بین المللی بازخوانی بخشی از وصیت نامه حضرت امام خمینی ره، سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی، عماد مغنیه و ابو مهدی المهندس برگزار می شود.

 

مظاهری بابیان اینکه برای شرکت در این رویداد محدودیت سنی وجود ندارد افزود: رویداد بین المللی روح مقاومت در سه رشته فیلم موبایلی، صوت، پادکست، کلیپ، نماهنگ و عکس نوشت برگزار می شود.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد چهارمحال و بختیاری یادآور شد: مهلت ارسال وصیت نامه های شهدا و ثبت در سامانه «بچه های مسجد» تا ۳۱ شهریور ماه جاری همزمان با چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس تعیین است.

 

پایان پیام/361

دیگر خبرها

 • تصویب قانون برای میمون‌های سوئیسی!
 • زنده‌روح: باید در مورد برخی مسائل با گل‌گهر توافق کنم/ حضور قلعه‌نویی اتفاق بزرگی است
 • «عشق روزهای کرونا» با حضور محمدعلی نجفی افتتاح شد
 • تصویب قانون اساسی برای میمون‌های سوئیسی!
 • اصلاح قانون تضمین خرید محصولات به تاثیرگذاری کشاورزان در تعیین قیمت منجر می شود
 • تعامل با ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه ادامه دارد
 • پشت‌پرده توافق «ابراهیم» چیست؟
 • پشت‌پرده توافق «ابراهیم»
 • محرمانه‌هاي کتاب بولتون در خصوص ايران
 • عبدالله: در مذاکرات با طالبان باید تصمیمات سختی گرفته شود
 • وحدت‌ نباید بر حول افراد صورت بگیرد/ اینکه می‌گویند در عین وحدت تعدد نامزد دارند، بی‌معنی است
 • برخورد جدی با مراکزی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند
 • اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بر ابهام اصل ۱۱۵ قانون اساسی می‌افزاید
 • پاره شدن چرت صاحبخانه توسط خرس سرگردان!
 • پاره شدن چرت صاحبخانه توسط خرس سرگردان!///اول صبح
 • اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از دور نظاره‌گر حذف غیرقانونی خود باشند/ هر تریبونی حق تعیین تکلیف برای اصلاح‌طلبان را ندارد
 • اتهام زنی یک چهره اصولگرا علیه احمدی نژاد: قطعا احمدی‌نژاد رد صلاحیت می‌شود و تلاش می‌کند فتنه‌ای به راه‌ بیندازد
 • احمدی‌نژاد بعد از رد صلاحیت، فتنه به راه می‌اندازد
 • قیک چهره اصول‌گرا: طعا احمدی‌نژاد بعد از رد صلاحیت، فتنه به راه می‌اندازد